BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. nW<L dat dc zoon van den Spaanac'nen xrunipwr-president Roxuanones in hechte nis is genomen, omdait hij als officier zon der verlof zijn vader op een reis naar de Ralearen heeft vergezeld. Naar verluidt, heeft de gouverneur van Madridi. diie fiat vertrek van den oTfieier had goedgevonden, zijn onisiag gevraagd. Qrocte brand. „Politiken" verneemt uit Rcikiavite (IJs land) d.d. 2G April: Hedennacht om 3 uur brak een groote brand uit in een hotel waar een bruiloft gevierd werd. Het ho tel, do Landsbank, dc gebouwen der IJs- landsche Stoomboot-Mij., het Edenburgsche Warenhuis en vele andero handelszaken in het geheel 13, werden in de asch gelegd. De schade wordt op 2V£ niillioen kronen geschat. Tot op het oogenblik heeft men twee- dooden gevonden. Dij het afzenden van het telegram werd ook het post- en telegraafkantoor bedreigd. Veerpont omgeslagen. Aan de bladen te Weenen wordt uit Krakau bericht: Toen dezer dagen te Wie- liczka een bezichtiging van de beroemde zoutmijnen zou plaats hebben, drongen er te veel menschen op de veerpont, waarme de zij over den zoutvijver zouden worden gezet. De pont, die te vol was, sloeg om en ongeveer GO personen vielen in den on geveer vier M. diepen zoutvijver. liet meêrendeel wist zich te redden, maar zeven personen verdronken. Hun lijken zijn geborgen. Nederland en de Oorlog. Ingetrokken zilverbon8. De minister van Financiën brengt in de „Stnatect." ter algenieene kennis, dat inge volge het kou. besluit van 21 April 1915 (Staatsblad no. 201), dc ingetrokken zilver bons van f 1, f 2.50 (ouden vorm) en f 5 alsnog, tot en met 31 December 1915, ter inwisseling kunnen worden aangeboden bij het agentschap van het ministerie van Financiën te Amsterdam (Korto Spinhuissteeg no. 3.) Des verlangd kunnen de bons per post aan bovenstaand adres worden gezonden, met duidelijke opgave van naam en adres van den inzender. Ter bevordering van een spoe dige afdoening zullen de inzenders goed doen bij dc bons te voegen een behoorlijk ge frankeerd en aan hen zeiven geadresseerd formulier van een postwissel ten beloope van het bedrag der door hen ingezonden bons. Kon. Nat. Steuncomité 1914. Totaal der 35ste lijst f 27086.20^ Totaal der vorige lijsten 12004760.21 Totaal ontvangen bijdragen en toezeggingen f 2031846.41 Volgens mededeeling van den Algemee- nen Secretaris zijn bovendien in de afge- loopen week ontvangen uit Batavia 7 kis ten gedragen kleedingstukken. Het verkeer met België. grens komt, kan dienen, dat de heer A. Kel- lenaers, directeur van het ll.-K. Huisvestings comité, die Donderdag 15 dezer naar België is vertrokken tot het afhalen van noodlijdende kinderen en den 21en zou terugkeeren nog steeds België niet heeft mogen verlaten, of schoon hij tot dusverre alle mogelijke faci liteiten genoot. Ook geen enkele blief is er van hem te Leiden aangekomen. „N. Crt" Engelsche havens gesloten. Het Engelsche consulaat te Rotterdam deelt mee, dat al'e Engelsche havens tot nader order gesloten zijn voor Engels :he en vreemde schepen. De reden van dezen maatregel wist het consulaat niet te zeggen. De trawlervaart hervat, In de gisteren gehouden vergadering van de commissie van de Ver. reeders te IJmui- den is besloten alle stoomtrawlers weer te doen varen en de bcnoodigde steenkolen van het syndicaat tegen den verhoogden prijs van f-13.40 per ton tc betrekken. Nog is besloten de moleetverzekering der stoomtrawlers en de verzekering van de op varenden, welke verleden week waren inge trokken, weder in werking te doen komen. De reeders hebben het door liet syndicaat gestelde contract van 5 maanden aange nomen. Kanongebulder. Op Schiermonnikoog is gistermiddag tus- schen 3 en 4 uur zwaar kanongebulder gehoord, komende uit Noordoostelijke rich ting. Lijn Schoonhoven—Gouda. Het station Den Hem op de lijn Gouda— Schoonhoven der S.S. wordt met ingang van 1 Med a.s. voor het verkeer openge steld. De Reis van JIgr. Nolens. Maandag ontving het „Ctr." uit Rome een telegram, meldend, dat Mgr. dr. Nolens was aangekomen en afgestapt in liet „hotel de Nader wordt aan genoemd blad geseind, dat Mgr. Nolens zijn opwachting maakte bij de kardinalen Van Rossuin en Gasparri, Staats secretaris, en vervolgens door Z. H. den Paus in l>i zonder gehoor werd ontvangen. De „Standaard," schrijvend over de zending van mgr. Nolens naar het Vaticaan zegt o.ni. „Mocht nu bewaarheid worden, wat reeds van meer dan één kant geduisterd is, dat ook onze geëerbiedigde koningin is aange zocht om op 't juiste oogenblik voor het herstel van den vrede in de bres te springen, zoo zal 't zeker gewenscht zijn, dat wat van het Vaticaan uitgaat en in Den Haag ge schiedt, niet buiten allen samenhang blijve. Of later uit zulk een tijdelijke samenwer king een meer duurzame betrekking zou moeten ontstaan, kan dan later beter beoor deeld worden." Een betere lezing. Een Protestantsch landweerman schrijft aan „De Tijd." Het door u aan den anti-revolutionnairen „Rotterdammer" ontleende bericht aangaande het z.g.n. verplicht bijwonen van een predikatie door den socialistisohon veldprediker te Apel doorn moet onjuist ziin, ziet er. als men de zaak op den keper beschouwt althans andera uit. In geen geval moet er gedacht worden aan een gedwongen exercitie voor hen, die de predikatie niet willen bijwonen. Doordien er in het bericht sprake is van exercitie is het uitgesloten, dat de bewuste predikatie op een Zondag heeft plaata gehad of zelfs op een uur, waarop vrij van dienst was gegeven. De zaak zit zoo: Als een veldprediker een garnizoensplaats of kantonnement bezoekt, wordt dat door den bevelhebber medegedeeld. De protestantsche manschappen kunnen dan, ter bijwoning van de predikatie, een paar uur vrij van dienst krijgen. Voor hen, die niet naar den dominee gaan, wordt eenvoudig do dienst voortgezet. Dit is geen straf, maar eenvoudig het gevolg van de omstandigheid, dat de manschappen niet naar den dominee gaan als zij vrijen tijd hebben, doch wel als zy er vrij voor krijgen in don diensttijd. Ge dwongen kerkgang is er dus volstrekt niet. Men gedft eehter geen vrij-af, als de predikatie toch niet wordt bezocht. Voor het publiek ziet het er nu uit, alsof een gang naar den socialistischen predikant als dienst wordt beschouwd, maar dat is absoluut uitgesloten Gemengde berichten. Gevaarlijke proefneming. Een; 16-jarig jongmensch te Haarlem L. A.W., helper aan het laboratorium der 3-j. H. B. B. nam in zijn huiskamer een proef met rooden phosphorus en calcium chloraat. In de nabijheid brandde een theelichtje en door de zich ontwikkelende gassen ont stond een ontploffing, waarbij hetjongemensch ernstige brandwonden aan het gelaat opliep en ook aandeoogen. Onbeschaamde postbode. Een postbo de te A vereest onderhield vriendschappe lijke betrekkingen met een landbouwer daar ter plaatse, totdat op zekeren dag een breuk ontstond. De postbode, wien de verdere toegang itot het gastvrije huis van den landbouwer was ontzegd, bood zijn gewezen vriend een schuldbekentenis aan, de met de handteekening van den land bouwer bekrachtigde verklaring inhou dende. dat deze den postbode f 650 zou be- taJen voor geleend geld. De landbouwer nam er geen notitie van, verklaarde alleen niets schuldig te zijn. Een deurwaarders-expLo-it had evenmin effect: de landbouwer Weef onverstoord; hij had niet get eekend en was niets schul dig. Toen werd zijn faillissement aange vraagd; de man liet zich bij verstek fail liet verklaren, nam geen nota van den raad, dait, indien hij niet geteekend had, het indienen van een ld acht bij den offi cier van justitie de aangewezen weg was. Totdat 's mains boel onder den hamei- kwam. Toen gang hij naar een advocaat te Zwolle en diende bij den officier van justitie een klacht in wegens valschheid in geschrifte, door den postbode gepleegd. Het resultaat was, dat de Rechtbank in Zwolle den postbode tot zes maanden ge vangenisstraf veiroo rdeeïide. Bij de behandel ling van deze zaak in hooger beroep voor het Amhemsche Ge rechtshof ontkende beklaagde die heim ten laste gelegde valschheid in geschrifte. Vol- gens hom had de landbouwer de handtee kening vrij onleesbaar geschreven en in ?im incrom MrMcfniT.l tte- 1etter* nog eens met inkt overgehaa'd én aangedikt. De landbouwer bleef bij zijn bewering, - dat hij geen geld schutting was en nooit een schuldbekentenis had gegeven. Be klaagde had hem in de dagen, dat zij nog vrienden waren, voor een verkiezing zijn handteekening gevraagd en die gekregen, geschreven op een sigarenzakje. Uit het deskundig onderzloek van de vaische schuldbekentenis was gebleken, dat de handteekening eerst in potlood was geteekend en daarna met de pen ïage- - trokken. De advocaat-generaal mr. Van Lulofs Umbgrove, eischte verzwaring van de aan bek'aagde opgelegde straf tot een jaar gevangenisstraf. (Zutph. Ct.) Nccdlottig ongeval. Omtrent het nood lottige ongeluk op de Kattenburgerbrug te Amsterdam, waar Maandagavond een lan taarn sprong ten gevolge waarvan een 7- jarig meisje doodelijk werd getroffen, verneemt het Hbl. nader: Het ongeval is veroorzaakt door een ont ploffing in de kandelaber. Even voordat het ongeval plaats had was de lantaarn ontstoken. De opsteker, een adjunct-lan- taarnfitter, bemerkte, da/t één van de drie branders sterk flikkerde. Deze brandei- werd daarop door hem doorgeblazen. Ver moedelijk is daardoor een lek in de gaspijp ontstaan. E/" ontsnapte een weinig gas, dat zich met de aanwezige Jucht vermeng de en na enkele oogenblikken door de vlam van den brander tot ontploffing werd ge bracht met het bekende noodlottige gevolg. De lantaarnopsteker was toen nog slechts een 15-tal meters verder. Villa Prikkeldraad. Men herinnert zich nog de reeds jaren hangende kwestie tusschen de gemeente Breda en den heer Smulders te Teteringen, die weigerde een stukje grond te ruilen met de gemeente Breda, die dat noodig had om een rooi lijn te krijgen, en die toen heel eenvoudig de voorzijde van het huis met een sloot en prikkeldraadversperring afsloot, zoodat de heer Sm. zijn woning niet langs de voor deur kon verlaten. A lies heeft de heer S., geprobeerd, zelfs requesten gezonden aan ministers en Tweede Kamer, doch niets mocht baten, de villa bleef met prikkel draad van den openbaren weg afgesloten. Thans is de zaak opgelost. In de Zaterdag gehouden zitting van den gemeenteraad is een voorstel van B. en W. goedgekeurd tot ruiling van grond met den heer Smul ders. De heer S., die zijn villa Villa Prik keldraad" had gedoopt, zal dus thans een anderen naar» moeten zoeken. (Tel.) De moord te Medemblik. Nader meldt men nog uit Medemblik, dat Maandag morgen te 10 uur de rechter-commissaris mr. Van Beusekom en de subst.- officier van justitie mr. Hijmans uit Alkmaar aankwamen om het justitieel onderzoek ter plaatse te leiden. Door een fotograaf werden ten behoeve van dit onderzoek ver schillende opnamen in de woning van den vermoorde gemaakt, terwijl ook een speur hond in het huis werd gebracht. De hond liep daarna, blijkbaar een spoor volgend, langs verschillende buitenwegen om te blijven staan juist op de plek, waar eeaiige woonwagens hebben gestaan, die vertrok ken zijn in de richting van Hoorn. Van andere zijde vernemen mij, dat in de gemeente Zwaag bij Hoorn drie mannen van woonwagens zijn aangehouden en dat deze aanhouding met den moord in ver band moet staan. De x-echter-commissaris en de subst.-offi cier van justitie vei-toefden tot ongeveer 6 uur 's middags te Medemblik. De circulaire van minister Posthuma. De Leddsche Bakikerspatrooaisvereeni- ging an de afdeeling Leiden van de Neclea- landsche Vereeniging van. Werkgevers in heit Bakkersbedrijf hebben gisteren een vergadering gehouden naar aanleiding van de circulaire van den minister van Landbouw enz. jn zake hei veikrij-gbaar stellen van gioedkoope regeei-ingstarwc en goedkoop ï-egeeringsbrood. De bezwaren, die uiit een oogpunt van de praktijk wer den ontwikkeld, waren velerlei. Over het algemeen achtte men de door- veering van de plannen van den minister vrijwel onmogelijk. In de eeaeite plaats wraakte men. het bro od ka ar tensyste em en de gevolge», w el ke aan een onjuiste invulling, ooik al ge schiedt deze onopzettelijk, waren vei'bon- diein. Een juiste invulling der broodkaar ten is dan alleen mogelijk etn de bakker kan er dan alleen voor worden aanspra kelijk gesteld, indien die invulling kan geschieden onder zijn persoonlijk toezicht. Het regeeringsbrood zou dus door de afnemers aan den winkel moeten worden afgehaald. Doch ook dat heeft zijn bezwa ren, zoowel voor het publiek als voor de bakkexs. Innuers dit zou een verplaatsing van cliënteele ten gevolge hebben, omdat hot publiek het brood dan in den regel zal halen bij dien bakker, die liet dichtst in zijn nabijheid woont, terwijl men tot dusver zijn brood kan betrekken van een bakker, al woont deze ook ^-og zoover af: het wordt immers op tijd bezoigd. Boven dien zal die verplaatsing van cliënteele voor den eenen bakker voordeel, voor den anderen nadeel kunnen teweegbrengen. Op deze gronden meende de vergadering dan ook, dat het afhalen aan den winkel van egeei-ingsbi*ood zoowel ten behoeve van het publiek als in het belang der ver schillende bakkers niet verplacht kon wor den gesteld. Ook sprak men er zijn verwon de-ring over uit, da,t alleen maai* broodbakkers direct aan particulieren zuil én kunnen leveren. Depothouders zijn er blijkbaar van uitgesloten. Maar gestekt dit was niet zoo, dan was er voor hen geen bepaling, die als zij de voorschriften niet naleefden -we« ctteifoot 'om jn h-ct vervolg reg-ee- ringsbróod te blijven leveren. De bakker wordt bij het niet naleven of niet doen naleven der bepalingen van het ï^egister, om voor het koopen van regeeringsmeel in aanmerking te komen, geschrapt. Voor den depothouder is daaromtrent eehter niets bepaakl. Em de bakker kan toch niet aanspraltelijk worden gesteld voor de fou-ten van zijn depothouder, over wien hij geen geenerlöl zeggenschap heeft. Ook de vraag hoe het moet gaan meit de depothouders van b.v. Leidsche bakke rijen, die buiten de stad wonen, en die hun klanten buiten de stad hebben, werd breedvoerig besproken. Strikt genomen vallen deze depothouders onder de Leid sche depothouders. Hun klanten echter niet. Hoe hier misbruik onmogelijk valt te maken, is volkomen ondenkbaar. Nog andere bezwaren werden geroeid. Wil de minister, zoo besloot men, inder daad de bevolking goed en goedkoop brood verschaffen, en tevens allen administratie- ven rompslomp voor de gemeenten, welke ook veel geld zal kosten, vermijden; de bak kers ontheffen van het opvolgen van be palingen, welke zij, ondanks hun goeden wil, toch niet kunnen naleven, zoolang de plannen van den minister zich alleen be palen tot ongebmld taiwebrood, dan is er slechts één weg mogelijk, namelijk de prijzen zoowel van het ongebuild meel als van het gebuild meel te verlagen, zóó, dat de prijzeix zoowel van tarwe- als witte brood op het niveau van voor den oorlog kunnen worden teruggebracht. De vergadering nam ten slotte met alge nieene stemmen een motie aan, waarbij be sloten werd aan B: en W. al de bezwaren tegen de regeling kenbaar te maken en B. en W. te verzoeken, bij hun antwoord aan den minister deze bezwaren te willen ver melden. R. K. Winkeliersvereeniging. De vergadering, die gisteravond boven genoemde veree'niging heeft gehouden, vormde een bewijs te meer, dat de winke liers gemeenschappelijke belangen heb ben, welke een gemeenschappelijke be spreking wenschelijk en ook dikwijls een gemeenschappelijk optreden noodzakelijk maken. Doch dit niet alleen. Uit die ver gadering bleek ook weer eens, dat .de katholieke winkelTers gemeenschappelijke belangen hebben als Katholieken en dat er vraagstukken zijn, die alleen in het. licht der beginselen tot meerdere klaarheid kunnen komen. Bij dut laatste denken we b.v. aan "het gisterenavond besproken optreden van katholieke instel lingen tegenover katholieke leveranciers. Uit den aard der zaak droegen de be sprekingen m.in of meer een voorloopig karakter en werden er geen definitieve beslissingen genomen, welke door middel onzer courant ter kennis van het pubfiek dienen te worden gebracht Vermelden we, dat betreffende de op richting \an een incasso -bureau geen eensgezindheid kon worden verkregen, en kon worden geconstateerd, dat wat betreft het hinderlijk optreden van enkele nexóngdoenden aan de Haarlemmerstraat verbetei-ing valt waar te nemen. Rgnlaiid. Door ons en ook in andere bladen is ver meld dat vernietigd is de verkiezing van den heer Straathof te Hazerswoude. Dit moet zijn de verkiezing van den heer Straathof te Rijp- wetering. Jubileum. Op Zaterdag 1 Mei zullen 50 jaar zijn verloopen sedert de heer P- de Graaf in dienstbetrekking trad bij de bekende boekhandel- en uitgeversfiima S. C. van Doesburgh aan de Breestraat te Leiden. Hij was daar al dien tijd met groo- ten ijver en plichtsbetrachting werkzaam. Door een beroerte getroffen. Gister middag werd een invalide uit heit Inva- ilidehuis aan den Hoogen Rijndijk op den Kbögen- woerd door een beroerte getraffen. Bin nengedragen in het café vian den heer H. verleende Dr. Leenderts uit Casfcricum, die juist ter plaatse was, de eerste hulp. Later werd de man door den comman dant van het Invalidehuis afgehaald. Botsing. Gisteravond kwam op het Korte Rapenburg een auto van de L. A. T. O. in botsing met een wagen van de Electrisohe tram. De auto werd eenigs- zans beschadigd, persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. ALPHEN a.d. RIJN. Het Patronaat. Gisterenavond balf- acht had in het juvenaatsgebouw de open bare les en tevens de prijsuiitdeeling plaats voor de leerlingen van heithalings- en tee- kenonderwijs van het patronaat. Nadat de WelEerw. Heer Directeur het gebed tot St. Pancratius gebeden had, heette Zijneeiw. den Z\ereerw. heer De ken, commissarissen en belangstellenden hartelijk welkom. Zijneerw. begon met te zeggen: Gëfxjk de landman, die geai'beid heeft aan de bewerking zijns akkers en daaraan het z-aad heeft toevertrouwd, ver heugd is het tot wasdom te zien geraken, zoo is het voor ons allen een vreugde om een nieuw begonnen leven tot wasdom te zien komen. De mensch heeft echter een hooger doel dan de verzorging van zijn lichaam, n.l. de verzorging van zijne ziel, welke bestaat in verstand en vrijen wil; deze twee vermogens hebben vooral verzor ging noodig, niet alleen in het huisgezin, maar ook door priester en onderwijzer; dik wijls denkt men dat op den leeftijd van 12 14 jaar deze opvoeding voltooid is, het tegendeel is echter waar en daarom zijn juist onze patronaten voor verdere vol tooiing. Ook in de pai'ochie van Alphen be zitten wij een patronaat, wat met groote moeite en met steun van onze weldoeners is tot stand gebracht. Hiervoor bracht de Eerw. spreker in naam van God en van den Zeereerw. Deken hartelijk dank. 1 Hierna legiden de leerlingen proeven ven 'bekwaamheid af op rekenkundig gebied en in het beantwoordén van vragen op godsdienstig gebied. Vervolgens werden door den Ze ere 2 rw. 'Heer Deken de verschillende prijzen uit gedeeld', waarna de aanwezigen bedankt werden voor de belangstelling aan het pa tronaat betoond, en werden allen aange spoord, om al hun krachten aam te wen den om toch vooral de oudeTS meer het nut van heit patronaat te doen beseffen. Hierna werd den vertrokken directeur, kapelaan Van Leipzig, door den Zeereeiwaaiden Deken in het openbaar dank gebiecht voor het vele, in het be lang van het patronaat gedaan, en Zijn- eerw. vertrouwde dat de nieuwe Eerw. Heer directeur in denze'fden geest met- de patronaatscommissie zou samenwerken tot hoogei-en bloei van het patronaat. Daarna bracht de Eea*w. directeur dank aan onderwijzers en patronaatsbestuur voor de rale moeiten en zorgen in het be lang van het patronaat betoond, waarna met gebed werd besloten. HILLEGOM. Geslaagd. Voor examen akte L. O. is te Haarlem geslaagd de heer H. Hylkema alhiei*. LISSE. Een goed werk. De Bloembollenveilin gen ten bate der R. K. Kerk, R. K. Armen en St. Elisabethvereeniging hebben giste ren respectievelijk opgebracht f 776, f 596 en f 225. Bakkersnachtarbeid afgeschaft. Naar men ons meedeelt zal met ingang van 6 Mei de bakkersnachtarbeid alhier, dank zij de medewerking van het publiek, wor den afgeschaft. NIEUWKOOP. Broedvijver. Door de Visscherijvereerii- ;ging werd het vorig jaar een vijver aan gelegd voor kunstmatige vischbroeding. De eerste praef werd genomen met edel- karper, welke praef geheel mislukte. Thans heeft men een praef genomen met snoek en deze is uitstekend geslaagd. Voor onge veer drie weken heeft men de kuit van een aantal snoeken afgestreken en in den vij ver gelegd en gistermorgen is men begon nen de jonge snoek, ter grootte van onge veer een centimeter, te vangen ten einde ze in den polder op verschillende plaat sen uit te fcetten. In een paar uren tijds ving men reeds duizenden exemplax-en. Het vorig jaar betaalde men voor derge lijk broed f 1.75 plus 25 cents voor vracht per 1000 exemplaren, dus een belangrijk voordeel en een mooi succes voor de ver- eeniging. NIEUWVEEN. „De Hanze". Bij de Tweede Kamer is ingekomen een adTes van de R.-K. Middenstandsvereeniging ,,De Hanze", af- deeldng Nieuwveen en Zevenhoven, ad- hiaesie betuigend aan de wet van Mr. Aalberse tot bestrijding van oneerlijke concurrentie. OEGSTGEEST. Gemeenteraad. Op Vrijdag, den 30 April, des namiddags te 7 uren vei*gadert de raad dezer gemeente. Onderwei-pen ter behandeling zijn: Mededeeling ingekomen stukken: comptabiliteit; benoeming leden schattingscommissie; benoeming onderwij zeres school Morscb; reclames hoofd Gjq m slag 1914, suppl. kohier. SASSENHEIM. i'Snijbloemenveiüng. Op de gislexen gehouden veiling waren aangevoerd 160,OOt j Narcissen. De prijzen waren: Princeps oc._ f Maxima 4 c., Golden Spur 4 a 5 c., Ornate» 4 i 5 c., Oranje Phenix 10 14 c., Zilver Phenix 12 15 c. Handel vlug. RIJNSBURG. Bloemenveiling. Op de veiling .varen j de prijzen heden voor eerste kwaliteit tulpen per 100: Gele Prins f 1.80—f 2.00, La Reine f 1.00f 1.20; Ducliesse de Par ma f2.20—f2.40; Rose Gris de lin f l/JO-l f2.25; Miirillo f 1.80—f2.10; Thomas Mo* re f2.10—f2.30; Prins v. Oostenrijk f 2,00 f 2.20; Hyacint li e n: f 0.20f ".30; Narcissen: Omatus f 0.04, Golden! Spur f 0.05, Oranje Phenix f 0.08f 0.10, a Silver Phenix f0.12f 0.1-4, Burri's fO.Ol" f 0.05, Empress f 0.07f 0.08; D a i- w i n Tulpen: Pride of Haarlem f 3.00f 3 70; Grethen f 3.00—f 3.20; Clara Britt f 2.G0- f 2.90. WASSENAAR, Gemeenteraad. Aanwezig alle leden. Voorzitter Jhr. B. P. S. A. Storm van j( 's-Gi*avesande. De voorzitter deelt mede, dat in. gekomen zijn missives van Ged. Staten, welke voor kennisgeving aangenomei worden. Voorlezing wordt gedaan van een adr« onderteekend door bewoners allen wonen j de aan den Haagsehen Straatweg om ook p aldaar het vuilnis te laten ophalen. Word; gesteld in handen van B. en W. om prae- advies. f Het supplet. kohier van den H. O. word] vastgesteld op f 814.05V£. Op verzoek van den eigenaar wordt we derom het hebben van een waranda op ge meentegrond aan den Nieuwen Deyl vooi den tijd van een jaar bestendigd. In behandeling komt een adres van be woners van het Dorpsplein, waarin ver zocht wordt de muziektent te verplaatsen, omdat het mooie Dorpsplein door de ten j ontsierd wordt, indien het niet mogelijk i dat de tent voor negen maanden op !t bergen en deze in en uitneembaar te ma- ken. De Voorzitter deelt mede, dat E en W. het met die bewoners eens zijiï, dal het dorps- of marktplein door de muziek-, tent ontsierd wox-dt maar op het oogenlJ de moeilijkheden te groot zijn om de tem J te verplaatsen en de kosten te hoog zijn om de tent zoo te maken dat deze in en uit elkander kan genomen worden. B. en i W. zullen echter in deze diligent blijve en zoo spoedig mogelijk met voorstelfl komen. De heer Kuyper bepleit de tent vooi acht maanden op te bergen en zoodanig ii j maken clat zij gemakkelijk uit elkander i kan genomen worden erx in elkander gezet! en doet in dien geest een voorstel. Het voorstel wordt niet ondersteund. Het voox'stel van B. en NV. om de tent voorloopig op het marktplein te latéi staan wordt aangenomen met 101 stert die van den heer Kuyper. Met 8—3 stemmen, die van de lieerei Burger, v. d. H u 1 fe t, R o o y a c kers wordt besloten aan Ged. Staten machtiging te vragen een pi'ocedure li .v'oeren contx-a G. Konijnenburg. Aan de orde komt de benoeming val vier lederx van de schattingscommissie \oc de Inkomstenbelasting. De Voorzitter zou het beste oordei len, dat in deze commissie twee katholie ken en twee protestanten zitting nernes en wel verdeeld over de volgende catego rieën: Bloembollenkweekers, Landbouwer Neringdoenden en Burgers. De raad vereenigt zich met dit voorstel Voor den tijd van vier jaren worden geko zen de heeren Ruygrok (wethouder) S. d. Stoel, Vestex-, Verbrug. Ingekomen was een adres van den Ne4 R. K. Volksbond in zake de levensmidd» lenkwestie in verband met de bekende circulaire van den minister. De Voorzitter deelt mede, dat doa intrekking van de circulaix-e en ixadert gegevens van den minister een anden toestand is ingetx*eden. Aangenomen wordt een voorstel, dat E en W. den Bond in dien geest zullen te antwoorden. De Voorzitter zet nader de plas- nen van de regeering uiteen, welke in lmi geheel in de bladen gestaan hebben. In vérband hiex-mede wordt de politie verordening gewijzigd in dien geest, da', onder bepaalde gevallen aan dieren be paalde levensmiddelen onthouden moetö wo) den onder straffe van boete van hong ster.s f 25. De secretaris leest xxu den brief van den minister voor en de bepalingen voor de gemeente Wassenaax-. De regeling voor de gemeente Wasse naar wordt vervolgens vastgesteld. Mocht blijken, dat de werkzaamheden zich uitbreiden in verband met de circu laire deelde de Voorzitter mede, oei een voorstel te zullen komen om een apar- t&n ambtenaar voor de werkzaamheden of de secretarie aan te stellen. Of de zaak een gi'ooten loop zal nemen, zal afgewacht moeten worden. Wat d< broodslijters betreft, de Voorzitter was van meening, dat deze tot hem zullen komen en dan zal hij hen verwijzen naar den minister. Aan de orde komt nu de uitbreiding van de gasfabriek. De Voorzitter deelt mede, dat n» d eovens, zooals die nu aan de fabriek zijn de toekomst niet kan worden ingegaan. De px'oductie neemt geregeld toe. Bij W miixste mankement aan eeix der beid® ovens in den volgenden winter zou de meente zonder gas komen te zitten. Het meer dan noodig, dat er een derde oven bijkomt. Door de omstandigheden kan aan gx*oote uitbreiding nog niet begonnen \vor; den. Door de tijdsomstandigheden is b» mogelijk, dat verschillende onderdeed niet geleverd kunnen worden. De oven echter kan gebouwd worden

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 2