e£ciebohz&ou/uMik BUITENLAND. De Oorlog. 6e JAARGANG No. 1680 BUREAU: STEENSCHUUR 15, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. -- Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN De ABONNEMENTSPRIJS bedraagt, bij vooruitbetaling, met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het Gb.iLLUSTRb.ERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 10 cent per week f 1.25 per kwartaal; bij onze agenten II cent per week, fl.45 per kwartaal. Franco per post f 1.65 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2V2 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent WOENSDAG 28 APRIL. 1915. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1-5 regels f0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1-5 regels f1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Aanvragen om Dienstpersoneel van 1-5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Aanbiedingen van Dienstpersoneel, Huur- en Verhuur, Koop- en Verkoop (geen Handels-Advenentlën) van 1-5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Cit mimmsr bestaat uit twee bladen. Y De esnige. D-c mensoh had zijn geest gespitst om ie aarde en hare voor tibr énigsel ëri te lee- ren kennen. Met z'ijn vernuft had -hij de verborgen krachten der natuur gemeten om te onderzoeken, hoe wij die nog beter kunnen benutten, teneinde ei' grooter ivinst uit te halen of er ons gemak meer mede te dienen. En ziet... die ontwikkeling van den mensen, die beschaving, die cultuur, heeft nu ruïnen gestort over heel. dé we- reid. ruinen van geslopen stedenschoon, van vertrapte natuurpracht, vari mensche- lijk gel/uk.... i)och vreeselijke-r dan deze ruïnen is de ruïne, waarin de menschelijike geest zelve lafig voor dezen tijd is neergeploft. De ménsch had zich losgerukt van den g'ods- dienst en had verbannen alles wat met den godsdienst in verband stond, omdat het hem een bittere herdenking was aan verv) ogen zii e'\sh e e rlijkhed en Er komt God dank in dezen tijd een kentering in de strevingen! Gisteren nog we?en we op ©enige uitlatingen in'hét liberale „Hblcl.", waarin wordt erkend de „levensbehoefte aan vernieuwd geloof, „aan opheffing en reiniging der ziel". Luistert nu eens naar deze merkwaar dige- woorden van generaal Staal in het literal e „Vad." over het werken van den Iaus voor den wereldvrede: „Hij is misschien, de eenige, die in die lichting werkzaam kan zijn. Amerika's president is waarschijnlijk voor siijn per son ook wel genegen "om hiertoe mede te irërken maar... de Amerikanen zijn za- lenmenschen en willige leveranciers. Men meent, dat de regeeringen van neu- lrale staten zich aan die poging niet mo gen wagen op grond vam politike overwe gingen en omdat zij zich niet mogen bloot-' stellen .aapueenéchecAangenomen. dat. juist is hetgeen ik" met dat al be twijfel dan staat, dunkt mij, toch wel vast, dat de Paus, wiens roeping er eene van Vrede en Liefde, in deze werkzaam kan zijn zonder zich te laten weerhouden door de vrees voor een échec. Want in zijne qua'Rent van geestelijk hoofd zou lelfs een volslagen échec hem onmogelijk 'kunnen deren." Zou men zich vóór dezen tijd zulke woorden van een liberaal" in een liberaal Had hebben, kunnen voorstellen? ,,De Paus dsns roeping er een is van vrede en lief- lei een merkwaardige erkenning van zu'k een zijde! Waarlijk, er komt een kentering in de strevingen. Dat men nu verder mocht gaan het zoeken vain den Vrede en de Liefde tij' den eenige, waar deze zijn te vinden. Zoo'n klein irekje. De Protestanten zijn nog .altijd'niet tot kliaiheid gekomen omtrent hun verhou ding tot de Roomschen. Dit bleek gisteren weer. ter jaarverga dering van de „Nederl. Hervormde Pre- ikamten-vereeniginig", gehouden te pecht. Een der inleiders was verhinderd op te treden, zoodat als plaatsvervanger optrad1 dr. Slotemaker de Bruine, die als nog al- actueel aanprees zijn na korte voor- Ki'eiding verkozen onderwerp: „De ver houding tu&sehem Ro oms ch-Kathol icisme rn Protestantisme-". En de vergadering was 't blijkbaar niet hem eens, want er w«Pd ernstig over "dat nu toch een' paar eeuwen oude strijdpunt gedebatteerd door mannen als prof. Chantepde de la Saussaye, ds. Talma (den oud-minister) f" ds. Schokking niet de eersten de [lesten dus. We cu Hen het over en weer ge spro ke hier niet releveeren; 't eind ware er ie wcr, want rede en debat boden üi- dei'daad rijke stoffe. Maar één opmer- liug trof ons 't.och te zeer om ze niet éven wider't oog onzer lezers te brengen. Ze werd gemaakt door den Leidschen predikant Schokking (het oud-Kamerlid), die betoogde, dat de inïóider de dogmatiek leeft onderschat, de paedagogiek over zat. De paedagogiek wordt door d'e dog matiek beheersc-ht." Bovendien a'clus ds. Sclioklcing moeten wij niet tevreden ZlW met de beschouwing van het Protes- iantisru-e als reactie tegen "het Katholi- c,auie. maar wij hebben positieve lijnen fioodig. En daarom niet minachtend spre ken over de dogmatiek! Zoo vindien wij 't in een der verslagen. Is het niet tyipisch, dat verlangen n: ar 'itositiieve lijnen" en in verhand daar mede de eerbiediging der diogmatiek! Zoo'n klein trekje, ale hier door den Schokking, bekend als een ernstig loeber. in het vuur van het debat werd pfteven, zegt soms meer dan lange be- bogen. Xatuiu-dijk zou de vergadering en de ijkoater net haar niet willen toegeven cat de „positieve lijnen" van Rome in de eenig goede en juiste richting- zijn getrokken. Maar dat zioo duidelijk uitgesproken verlangen naar de vastheid ©ener dogmatiek, is toch wel teekenond. Men schijnt te roeien op hoe wankelenden bodem bet Protestantisme rust, wat voor de meest© zoekers het begin is geweest hunner bekeering tot het Katholicisme. J)e strijd bij Yperen. Italië en de oorlog. De actie tegen de Dardanel les Schepen in den grond geboord. Vlieger-aanvallen. Van het Westelijk oorlogs terrein. Dat de gevechten op dit oorlogsterrein met verbittering worden voortgezet, blijkt uit alle berichten,' die eveneens doen zien dat aan beide kanten groote verliezen zijn geleden. Vooral de Engelschen schijnen geleden te hebben in den strijd, gelijk bedekt wordt toegegeven in het rapport van maarschalk French, waarin deze) zegt: „De Britsche linkervleugel, moest bij het herstel van de linie, noodig geworden door den veranderden toestand welke het gevolg was van den aanvankelijk gedwon gen terugtocht der Franschen, naar het Noorden strijden en zich Westwaarts tot voorbij Saint Julien uitbreiden. Daardoor was de Britsche linie „verzwakt" en na zeer dapperen tegenstand van de Canadee- zen tegen een overmacht werd Saint Julien door de Duitschers genomen." Een beslissing is intusschen nog niet gevallen. De laatste Duitsche communi- qué's maakten van geen enkele nieuwe vordering der troepen melding. Wel wordt verzekerd, "dat Lïzernè, 'op' denWèsïeTïJken oever van het Yser-kanaal, niet door de Franschen heroverd is, maar dat het nog steeds in Duitsch bezit is. Verder behaalden de Duitsche troepen in de Vogezen nog een voordeel wat door Franschen wordt toegegeven waar zij er in slaagden, na een buitengewoon heftig bombardement vasten voet. te krijgen op den top van den Hartmannskopf. Van hei Oostelijk oorlogs terrein. Nu in het westen de strijd wordt verle vendigd, b'.ijft in 't oosten de toestand on veranderd en worden slechts enkele toe vallige gevechten geleverd. Het Oostenrijksclie communiqué meldt, dat in een aantal sectoren^artilleriegevech. ten hebben plaats gehad. In de Karpathen hebben de Russen hunne aanvallen op de Oostenrijksche stel lingen aan den Oeszok-pas en de oostelijk daarvan gelegen frontgedéelten voorloopig weder gestaakt. De actie tegen de Darda nelles Het Turtks-che hoofdkwartier metdt: De vijand beproefde op 25 April, ouder be scherming van de oorlogsschepen, op vier punten aan de Westkust van Ga.ilipoli t'e landen. n.L aan de monding van de Sighin De re, aan de kuststreek van Ari- boeroen, ten westen van Kabatepe, aan de kust van Tek-ebtoeroen en in de omge ving' van Roem Kale. De vijandelijke troepen, die bij Koer- kaleh landden, wilden onder bescherming der oorlogsschepen oprukken, maar on danks een hevige beschieting van alle zijden zetten onze troepen dein aanval met succes door en drongen ze den vijand naar de kust terug. De vijand had vier honderd dooden. Wij maakten bovendien 200 gevangenen. Onze verliezen zijn onbe te ekenend. Een afdeeling Mohammedaansche sol daten, die met de Franschen aan dat deel van de kust werden ontscheept, liep naar ons over. Op een andere plaats, bij Kabatepe, na men wij een aanibal Engelschen en Au straliërs gevangen, onder wie een kapitein en een luitenant. De kust van Sigihindore ten westen van Sedul Bahr is van vijanden gezuiverd. Gisterochtend namen onze troepen de genoemde stellingen stormenderhand. Zij dwongen den vijand zich op het geheele front terug te trekken en brachten hem buitengewoon zware verliezen toe. Wij constate eren, dat een vijandelijk transportschip, getroffen door ons ge sehut. voor Aribioemoe gezonken is. Een te 4 uur 30 gistermiddag ontvan gen bericht meldt, dat de vijandelijke strijdmacht, die op vier brigades wordt geschatc aan de kust van Kaba Tepe de zee is in gedreven. t Een vijandelijke kruiser werd met ge broken mast en beschadigd achterschip naar Tenedos gesleept. De strijd boven V peren. Een oorlogscorrespondent van ,,De Tijd" seint d.d. 26 April van de grenzen: In Steenstraet en Pikhebn waren bij de jongste gevechten nog burgers achterge bleven, die later deels tot achter het ka naal zijn kunnen vluchten, en voor een klein deel in handen der Duitschers zijn gevallen en naar Rousselaere gezonden. Aan een bewoner van die stad dank ik de bijzonderheden, die ik hierachter laat vol gen: Onder het in 't communiqué der Duit schers genoemdè Sas, moet niet anders verstaan worden dan een brug- en sluizen- stelsel, op drie plaatsen bij elkaar, iets ten Noorden van Pikhelm en ten Oosten van Boesinghe. Schoon ér wel eenige hui zen staan, is het geen aparte gemeente, zelfs geen gehucht te noemen. Het door de Duitschers véroverde terrein vormt een driehoek, waarvan do lijnen een lengte van 35 K. M. hebben en waardoor het froiit, dat vanaf Dixrnuiden tot Drie grachten betrekkelijk kort langs het ka naal liep, thans een 5 K.M. verder langs daar doorgaat. Reeds van het begin der vorige week hadden hevige artilleriegevechten op be doeld terrein plaats gegrepen en waren de meeste inwoners van Steenstraate naar Zuydschoote en Woesten gevlucht. Don derdagmorgen werd Steenstraete hevig ge bombardeerd en in puin geschoten, terwijl de lucht bezwangerd werd door rook en een benauwenden en prikkelenden walm. De achtergebleven inwoners wilden toen ook gaan vluchten, doch werden aan het kanaal verdrongen door de talrijke solda ten, die daar over twee geslagen bruggen trokken, terwijl de Duitsche artillerie maar steeds zeer juist gemikte granaten tüsschen hen in liet vallen. De burgers kon den er om de benauwende dampen niet blijven. Ze vluchtten nu naar voren, den Duitschers tegemoet, die vanuit de richting Wijdendrift kwamen aanstormen. Zoo gauw dezen de burgers, een twaalftal, za- ggcxr~mn:ïererr, rrcfrttem zo cuf ge v eren op hen, doch de ongevaarlijke groep bestond uit vrouwen, kinderen en slechts één oude man. Zoodra dit bemerkt werd was het ge vaar voor de vluchtelingen geweken. Bij Wijdendrift waren de Duitschers al bezig veranderingen aan de bestaande loopgra ven aan te brengen, terwijl talrijke gewon de en gedoode Franschen er uit gedragen werd en door de Roode Kruis-beambtejt. De burgers moesten met de handen om hoog loopen, tot in Wijdendrift, dat geheel plat lag, maar waar zij in een deels ver nielde schuur nog konden worden saamge dreven. Ze zijn er gebleven tot den vol genden morgen en moesten daarna onder geleide naar Rousselaere loopen. 't Moet een verschrikkelijke tocht zjjn geweest.on der liet steeds voortdurende kanongebul der. Verschilende vrouwen en kinderen waren bovendien zeer verzwakt door de onzuivere lucht, die gassen en rook ver spreidden. In Rouselaere zijn ze eerst op de Kommandatur aan een verhoor onder worpen en daarna naar het bureel van po litie verwezen, waar voor een onderdak gezoigd werd. Italië en de oorlog. Naar een telegram uit Rome meldt, be spreekt de „Messagero" het bezoek dat de zer dagen de Duitsche en Oostenrijksche gezanten Von Bülow en baron Macchio aan den Italiaanschen minister van Buitenland- sche Zaken hebben gebracht. Het blad zegt. in staat te zijn te kunnen mededeelen dat de Weensche regeering concessies heeft gedaan, welke evenwel de Italiaansche wenschen niet bevredigen. Vrijdagavond hielden Von Bülow, baron Macchio en de Duitsche en Oostenrijksche gezantschapsraden een bespreking. Het resultaat was dat een uitvoerig telegram naar de regeering te Weenen werd gezon den waarin de minimum concessies welke Italië zouden bevredigen, werden opge somd. Tevens werd het verzoek van de Italiaansche regeering overgeseind om bin nen een redelijk tijdsverloop een antwoord daarop te ontvangen. De „Messagero" gelooft dat overeenstem ming niet mogelijk is. Het „Giornale d'Italia" drukt den brief af van den Roemeenschen afgevaardigde Istrati, die bevestigt dat er een overeen komst tüsschen Italië en Roemenië bestaat. Hij spreekt de hoop uit, dat de Roemeen- sche en Italiaansche legers zich te Boeda-i pest zullen verbroederen. Aan het „Berl. Tgbl." meldt men uit Rome: De „Giom. d'Ital." had gedreigd een zwarte lijst te zullen publiceeren van de senatoren en afgevaardigden, die de laat ste groote receptie van dit seizoen bij den prins Von Bülow zouden bezoeken. Het succes was, dat deze receptie drukker be zocht was dan een der vorige in de villa Malta. Alles wat uitgaat en wat naam heeft was er verschenen. Tegelijk publi ceert senator Santi'ni een verklaring waar in hij zegt, dat hij het zich tot een eer re kent evenals zijn collega's in de villa Mal late komen. Niet zonder humor is, dat zoo wel de „Giorn.", als de evenzeer aan Duitschland vijandig gezinde „Messagero" constateeren, dat deze receptie een succes was, zoo doet de „Korr. Norden" opmer ken. De „Gazeta del Po polo" meldt, dat de Kamer van arbeid te Turijn heeft besloten tot de algemeene staking wanneer Italië den oorlog begint. Het hoofdbestuur van de Italiaansche vakvereenigingen heeft besloten tot een referendum onder de ka mers van arbeid inzake de algemeene sta king voor geval van oorlog. Het bestuur der socialistische partij komt samen te Milaan om over dezelfde quaestie te beslis sen. Verschillende Oorlogs berichten. Duitsche vliegers boven Belfort. Volgens ©en Wolff "-telegram is ten gevolge van de grootte schade, in het ge heele vestinggehied om Belfort aange richt door 'hommen, dioor Duitsche vlie gers geworpen, gelast, dat h'et Parijsche veiligheidsvoorschrift, nog verscheept, op Belfort moet. worden toegepast. Daartoe in het bij-zonder aangewezen officieren zullen het toezicht uitoefenen op de nale ving der bepalingen De in het zuiderfront bevelvoerende ge neraal is ontsflagen, omdat hij niet meer afdoende maatregelen heeft getroffen te gen aanvallen van vliegers. De vliegeraanval op Freiburg. De vliegeraanval der bondgeneoten op 25 April op de open stad maakte tihans een negende slachtoffer, de achtjarige leer ling van de volksschool, Ludwig Maier, is aan zijn wonden overleden. Bommen op een wapenfabriek. Het Duitsche ministerie van oorlog maakt be kend: Dinsdagochtend tussc-hen 9 en 10 uur vloog een Fransche tweedekker, ko mende uit oostelijke richting, over Ober- dorf (WuHemberg) en wierp daar vier vlieger had machinegeweren bij zich. Door bomsplinters werden zes burgers gedóod en een zwaai- gewond. Aan de gebouwen is slechts weinig be- teekenende schade toegebracht; de arbeid aan de fabriek gaat door. De vlieger ont kwam in westelijke richting." Door een kruiser achtervolgd. Tiet Fnanschle stoomschip Ilaiti, dat, van Mar tinique komend, de haven van Santander is binnenige'oopen, is voïgens den gezag voerder ondenveg door een Duitschen kruiser vervolgd, doch ontkomen. We ik© kruiser kan dat zijn? Fransche verlieslijsten. De Human,ité verneemt dat 56 Fransche afgevaardig den aan de regeering hebben verzocht, de verlies] ijs te ri voor het tijdperk van 4 Augustus tot 31 December 1914 zoo spoedig mogelijk openbaar te mok en. De „Leon Gambetta". Voor zoover tot dusverre uit te maken valt zijn van de be manning van den Franschen pantserkrui ser „Leon Gambetta", die door een Oosten- rijkschen onderzeeër getorpedeerd is, 108 man gered. Een vorstelijk geschenk. De eerste minister van Nepal (een der Idimalaja-) staten) heeft aan koning George een com plete batterij van 31 machinegeweren ten gebruike in den oorlog aangeboden. De Koning nam gisteren aan het Buc- kinghampaleis de geweren in oogenschouw en zond den schenker een telegram, waar in hij hem dank betuigde en mededeelde dat de geweren naar het Engelsche leger in Frankrijk zullen worden gezonden. Russische vlieger boven Hongarije. De „P-ester" Lloyd" verneemt uit Eperjes: „Bij de gemeente Czobos is Maandag, een Russisch vliegtuig van het Sikorski-type door onze zware artillerie tot landen ge dwongen. In de machine .zaten vier man, waarvan er dxie doodgeschoten waren. Da bestuurder werd levend gevangen genomen. Een trawler vernietigd:Reuter seint uit Grimsby: De trawler „Recolas" is Maandag in de Noordzee vernietigd. Naar Reuter nader uit Londen seint, werd van de bemanning, ter sterkte van negen koppen, van de „Recolas" één man onmid dellijk gedood; de overigen werdén bijna allen vi'eeselijk gewond. Na zes uur in een boot rondgezworven ie hebben, werden zij opgepikt, Eén man is nog overleden, De „Centriic". Volgens het „Stock- holms Dagblad" is de Zweedsche stoom boot „Centx-ic", met steenkolen, onderweg van Immingham naar Gefle, Maandagmid dag ten westen van de Alandseilanden ge zonken. Vex'moedelijk is het schip op een mijn gestooten. Do bemanning is gei'ed. Niemand heeft iets van een onderzeeboot gemerkt. (De „Centric" was een stoomschip van 1609 ton bruto, dat in 1903 werd gebouwd.) De prijs der overwinning. De „Times" merkt op, dat de gisteren gepubliceerde veriieslijst de nametn bevat van 98 officie- ren, van wie de meesten, blijkbaar, deel namen aan den aaixval op heuvel 60. Van deze 98 officieren rijn 37 gesneu veld of aan hun vei-won-dingen bezweken, 61 zijn gewond. Dat is zeker een me ik waardige vterhou- ding tüsschen gesneuvelden en gewonden. Meer leven in den handel. Op de koop-, mansbeurs te Antwei-pen heer-sent i-eeds groote bedrijvigheid; het bezoek neenxifc toe. Vele grooithandela.ren keerden ierug; ©r worden groote zaken gedaan. Ongeveer 17,000 Belgen keerden in April uit Neder land terug. Bommen op Amiens. De „Frankf. Zltg." ontvang uit Londen een brief van eon Engelschman te velde, waarin belang wekkende bijzonderheden voorkomen om trent den laait sten aanval van twee Duit sche vUégtxiigen op Amiens. Zij zaaiden dood en verderf over een groot- gebied. De eerste hom bewees reeds dat de Duitschers de zeer sterke ontplofbare stof, een van dé nieuwste uitvindingen, gebruikten. Er werden 22 huizen vernield en 30 personen gedood. Uitwisseling zwaar gewonden. Uit Tnel'.eborg wordt gemeld, dat deze week de uitwisseling begimit van zwaargewon de krijgsgevangenen tüsschen Rusland en Duitschland, voorloopig nog maar weke lijks een wagon in elke richting. Schepen bescheten. De commandant van het Deensch© stoomschip „Lilian Drost" deelt mede, dat hij op zijn tcrug- treis naar Blyth nabij de Faro er een En- gelsch eskader aantrof, drat twee groote driemasters beschoot. Volgens den kapi tein waren het Noorsche schepen. De be manning had de schepen verlaten. De „Nidaros", De vrijlating van rle naar Sylt opgebrachte Deensche stoom boot „Nidaros", heeft te Kopenhagen groote voldoening gewekt. „Beiiingske Tidende" .schrijft: Men had van Duitschland's loyaliteit niets an ders verwacht; maar de buitengewone spoed waai'bij het schip is vrijgelaten, is ding van Duitschland, dat blijkbaar de Duitsche -neutraliteit heeft wiülen eerbie digen. Servische actie. Het Servische pers bureau te NAsj meldt aan de „Times": In den nacht van 22 op 23 April deden we bij verrassing een aanval op de vijande lijke k a n no nrxe e rbio of e n ten noorden van Semlin. Een kanonneerboot werd be schadigd en dat veroorzaakte groote ver warring onder de fLotielje aam beide 'oevers van den Don au. De vijiand ant woordde ineit geweer- en mitrailleuxvuur, dat geen schade aanrichtte. De vijand beschoot onze vliegtuigen, die vet'ke-nnfngem deden, maar. zonder succes. Servië en Bulgarije. Volgens -een be richt uit Sofia aan de „Köln. Ztg." is Pasjiitsj niet tot eenige tegemoetkoming tegenover Bulgarije bereid, althans is geen overeenstemming bereikt tüsschen de Servische Regeering en de Regeerin gen van Rusland, Frankrijk en Engeland over de beloften die aan Bulgai-ije ten kosten van Servië zouden worden gedaan, aldus de „Korr. Norden". Rusland en China. Volgens Roeskoje Slowo heeft Rusland aain Ohina het slui ten van een hande'.isverdi-ag voorgesteld, waai-in de voornaamste bepaling zou zijn dat aan de Mongoolsche en nöord-Man- tsjoerijnsche*grens geen tollen zullen wor den geheven. Buifenlandsche berichten. De wetgeving in Noorwegen. De Noorsche Raad van State besloot tot de indiiening van een wetsontwerp in zake een controle op briever| en telegram men we'ke in vredestijd kan worden tee- gepasit tegenover afzenders, die worden verdacht van onwettige handelingen. Welke die in vi'-edestijd zijn, zegt het vooi-ste l niet. Vei'der wordt een wet voorgesteld, die aan alle staatsbeambten het stakings recht ontneemt en hun' afzetting ioe'aat. wanneer een beambte overbodig is. Spoorwegongeluk. De „Retsj" mehlit, dat op de lijn Peters- buigMoskou, bij het station Kolplno, twee treinen op elkaar zijn ge Loop en. Twaalf wagen® werden vernield, aer- schillende personen gedood. De baan is zeo geheel versperd en vooï-loopig en- bruikbaar geworden, dat men een nulp- lijn heeft moeten aanleggen. In Mexico. Uit New-York wordt 'te Kopenhagen bet bericht ontvangen: Bij d© eei-stvolgend© pre s i d en.ts verici ez i ngen in Mexico zal Hiverta zich candidaat laten Hellen. Zijn candidiaituur zal door een aantal Ameri- kaansche kapitalisten krachtig gesteund worden. In hechtenis genomen. Aan de „Tcrnps" woi'dt uit Madrid ge-

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 1