VRIJDAG 23 APRIL. 1915. Go JAARGANG 1682 BUREAU: STEENSCHUUR 15, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. -- Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN ^ABONNEMENTSPRIJS bedraagt, bij vooruitbetaling, met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 10 cent per week f 1.25 per kwartaal; bij onze agenten II cent per week, f 1.45 per kwartaal. Franco per post f 1.65 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/i cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels f0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1-5 regels f 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Aanvragen om Dienstpersoneel van 1-5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Aanbiedingen van Dienstpersoneel, Huur- en Verhuur, Koop- en Verkoop (geen Handels-Adverientiën) van 1-5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Van beide oorlogsterreinen geen nieuws. Onlusten in Italië. Aan de Darda nelles De Servisch-Bulgaarsche spanning. Van het Westelijk oorlogs terrein. Reeds maanden schrijven wij, dat de toe- fetand onveranderd is. Bij zulk een toestand gaat liet slecht een overzicht te schrijven van den oorlog. Wij zullen dus de commu- iiiqué's geven zonder verder commentaar. Uit Parijs meldt Reuter d.d. 21 April: Een aanval op de loopgraven, die de Engel schen hij Zwartele hadden veroverd, is afgeslagen. De verliezen van den vijand op dit punt sinds 17 April bedragen tusschen 3 en -4000 man. Pogingen der Duitschers tot aanvallen te Ville-sur-Tourbe in Champagne, te Ba gatelle in Argonne en te Hartmannsweiler in den Elzas werden onmiddellijk gestuit. Wij sloegen zeven aanvallen af tusschen Maas en Moe,zei. Een aanval der Franschen ten Noorden van Flirey liep uit op verovering van een loopgraaf, die dadelijk verbonden werd met de vroeger genomen loopgraven. De aanwinsten van de Franschen in de laat ste dagen strekken zich uit over een aan eengeschakeld front van 700 M. Fransche aéroplanes hebben op de hoofd kwartieren van generaal Strantz en Wóëvre en de electrische centrale te Lör- rach in Baden hommen geworpen. Van het Oostelijk oorlogs terrein. Uit Weenen wordt gemeld: Aan alle deelen van het front van de Karpatlien en in Zuid-Oost-Galicië en in de Boekowina kwamen slechts plaatselijke artilleriegevechten voor. In Russisch Po len en West-Galicië hadden afzonderlijke artilleriegevechten plaats. Aan hef front in de Karpathen werd een nieuwe aanval op onze stellingen aan en ter weerszijden van den Oeszokpas bloedig afgeslagen. Bij de heftige aanvallen, die deels in het krachtige vuur van onze. artillerie mis lukten, deels door tegenaanvallen der in fanterie werden afgeslagen, leed de vijand Weder zeer zware verliezen. Voor een onzer herhaaldelijk aangevallen stellingen lig gen alleen al meer dan 400 lijken van Rus sen. Plet infanterie-regiment no. 12, de ïlonv-ed-regimenten no. 21 en 22 en de bij den strijd betrokken artillerie onderscheid- den zich vooral. Twaalfhonderd Russen '.werden gevangen genomen. Een gevecht in de lucht. De „Daily Mail" verneemt volgens een Reuter-te'iagram aam eemii.ge bóaden, uit 'Genève, datiDinsdag langs den Rijm tus- 6chen Bazel em Istein gedurende twee uur ectu gevecht in tde lucht is geleverd. Dui zenden warén getuige van dezen strijd in de lucht. V.iea- vliegers der hondgenootem werden door eem overmacht aangevallen. Zij trokken dus teirug, maar keerden la ter met versterkingen terug en vervolg den toen de Duitsclie vliegers. Over dat gevecht in de cucht deelt de Busier Nachi'Mitem volgens de „Tel'." nog de wig einde bijzonderheden mede: Dinsdag omstreeks vijf uur werd bij de Elzasser neutrale zóne, in Westelijke richting een viertal Fransche vliegmachi nes op vrij aanzienlijke hoogte zichtbaar, dat in Noord-Oostelijke richting naar het Wei sen dal vloog. Plotseling stegen echter hoven den Tül- lingerbeng de bekende rookwolkjes op, welke afgeschoten sihrapnells achterlaten. Uit de lichting van Tüiingen- hoorde men het geknetter der machinegeweren en het doffe gebrom van heit veldgeschut. De Fransche aviateurs maakten plot seling een volle wending naar het Noor den, daar uit het Oosten verscheidene Duitische vliegers verschenen, die spoedig tot de vervolging der Franschen overgin gen. Boven Müllheiim maakten de Fransche vliegmachines, die aan een hevig vuur waren blootgesteld geweest, weder een wending naar het Westen, voortdurend achtervolgd door de Duitschers, die op groot er hoogte vlogen. Toen de Duitsche vliegers tot de' achtervolging waren over gegaan .hield het schieten uit dte Duitsche stellingen op en verdwenen de vliegers in Westelijke richting. Dies 'avonds versohenen weder drie of „vier aviateurs, die tot -aan den Rijn vlo gen en dan keerden, om weder naar het Westen te vliegen. Een groote menseden menigte stond voortdurend in spanning de excursies der Fransche vliegers gade te -slaan. Des avonds, omstreeks half tiem, verschenen ten slotte ook nog twee Zeppelins, ci'e komend uit de richting van het Schwarz- wald, zich langzaam in Westelijke rich ting voortbewogen. Uit dezelfde richting kwam een halfuur later nog een tweetal vlieg am chimes. Uit Zürich en Bazel wordt aan de „Dai ly Telegraph" weder een andere lezing over de raid d'er Fransche aviateurs ge meld. Twee luchteskaders hebben met succes een aanvat ondernomen op verschillende belangrijke punten aam den Rijn en bom men geworpen op de stations van MüJiL- heim en Habsheim terwijl zij te Mann heim giroote fourage-Yoorraden in vlam men hebben doen opgaan. Bij Tiillingen werden de Fransche aviateurs, vier in ge? tal, heftig beschoten, doch niet getroffen ien spoedig daarop kwam het bericht, dat op Habsheim bommen geworpen waren. Verder Noordwaarts koers zettend, moeten zij Mannheim bereikt hebben en daar bommen geworpen hebben op de tentoon stellingsterreinen van die Lanz Machine Fabrieken, clie thans tot stalling van een 1600 stuks vee waren ingericht en waar zich tevens groote voorraden veevoeder bevonden. Deze gebouwen moesten geheel een piooi dier vlammen geworden zijn. Of het vee gered is, is niet bekend. Verschillende Oorlogs berichten. Da Heilige Stoel en de oorlog. De Bayrische Kurir te München ontvangt van zijn Romeinsche correspondent 'een bericht met het volgend opmerkelijk slot: „Mis schien brengt de komende vrede de oplos sing van de vraag wie den Heiligen Stoel onafhankelijk zal maken van aalmoezen der katholieke geloovigen. Dat hiertoe po gingen zullen worden gedaan staat buiten kijf. Reeds nu staat de Paus zoozeer in het middelpunt der internationale politiek, dat Italië zijn stelling, dat het vraagstuk van Rorne een binnenlandsche politieke aangelegenheid is, niet langer kan hand haven." Aanmaak van oorlogsmateriaal in Duitschland. Uit Dresden wordt aan de „New-Vonk WorVd" gemeld, dat in Duiitsch'land zoo goed als alle fabrieken mJet de fabricatie van granaten bezig zijn. De schrijver, de heer Roder vond de Sak sische Machinefabriek le» Chennruitz druk aan het vervaardigen van onderdeel en van duikbooten. De Duitsche admiraliteit moot den ar beid van heit (bouwen van duikbooten. over geheel Duitschlanid hebben verdeeld, ten «iade de blokkade van Groot-Brittannië ■te kunnen bespoedigen. De veerschillende on derde elten worden wanneer zij gereed ■zijn, naar heit centraal dépot gezonden, waar men ze bijeenvoegt. Duitschland en de Vereenigde Staten. - Minister Bryan deelde den DuAtschen ge zant, graaf Beirnst'orff, mede, dat een ver hindering van den handel in oorlogsma teriaal een rechtetre eksche inbreuk zou zijn op de' neutraliteit en dat de Ver. Sta tiën .een dergelijken. maatregel niet kunnen nemen, Bryan's nota is het antwoord op Bern- dtorff's memorandum, waarbij deze de Vereenigde Staten beschuldigde van in breuk op de neutraliteit. Bryan drukt zijn leedwezen uit over Bernstörffs uitlating, welke een aanval is op de eerlijkheid der Vereenigde Staten door te kennen te ge ve^ dat deze het an hun macht hadden den vw apenhand el te beletten en dat liet nalaten, daarvan een niel correcte hande ling was tegenover Duitschland. Bryan's regeering is van meening, dat elke wijziging in de bepalingen betreffen de de (neutraliteit, welke een ongelijke verhouding tusschen de Vereenigde Sta ten en de oorlogvoerenden zou bet eeke nen, e'en ongerechtvaardigde afwijking zou zijn van het beginsel van strikte- on zijdigheid en een verbod van wapenhan del zou zulk een wijziging zijn. Engelsche duikbooten uit Canada? Volgens de Berlijnsche bladen zou die New-York Tribune" gemeld hebben, dat Engeland duikbooten uit Oanada krijgt. Zij worden in onderdeeilen geleverd en te Montreal in elkander gezet. De booten worden door de „Fore River Compagny" gebouwd, die ook ondereeërs aan Japan leverde» tijdens den Russisch-J-aipansch'en oorlog." Engeiand's heerschappij ter zee. Wolff seint uit Berlijn: Van bijzondere zijde vernemen wij: Een Duit sche onderzeeër, welke dezer dagen van een onderneming terugkeerde, heeft den Engelschen stoomtrawler „Glancarse" op de Schotsche kust bij Aberdeen aangehou den. Langzaam varend heeft de onderzeeër het schip dwars over de Noordzee naar een Duitsche Noordzeehaven opgebracht. Dit feit bewijst, dat de bewering dat de Engelsche vloot de Noordzee beheerscht, onhoudbaar is. De krijgsgevangen U-mannen. ln ant woord op een interpellatie in het Engelsche Lagerhuis betreffende een strengere be handeling van Engelsche officieren in Duitschland, zeide Primrose: Wij hebben het Amerikaansch gezantschap medege deeld, dat een onderzoek mag ingesteld worden omtrent de behandeling van de ge vangen genomen Duitsche U-mannen, in dien dezelfde faciliteiten door Duitschland gegund worden om een onderzoek in te stellen naar de behandeling der Engelsche officieren. Een Deen als spion gearresteerd. De Deensche minister van buitenlandsche za ken heeft stappen bij de Engelsche regee ring gedaan om de vrijlating van den Deenschen onderdaan Therkildsen, die in Halifax als Duitsch spion gearresteerd werd, te verkrijgen. Therkildsen schrijft, dat hij in de zaak van een inmiddels hei melijk wegens spionnage doodgeschoten Duitschers gewikkeld is. Aan de Dardanellen. Uit Athene wordt aan de „Ueirl. Lok. Anz." gemeld: De nieuwe opstelling van de strijdmacht van de Triple Entente voor de Dardanel len heeft, evenals die in Maart, slechts ten doel den neutralen Balkanvotken vrees aan te jagen. Destijds werd bericht, da/t de geallieerden beschikten over 150,000 man landingstroepen, thans zouden er 250,000 man zijn. De waarheid is, dat de geallieerden an (het begin van Maart 35,000 man aan de Dardanellen bijeen hadden, terwijl zij daar thans 50,000 men concen tre eren en dit getal kan slechts door ver zwakking Aan het Engelsch-Egyptische leger op hoogstens 80,000 man worden ge bracht. .gro o tend eels koloniale troepen, zonder gevech'tswaarde. De Engelschen staan niet toe, dat han delsschepen Terne dos en Lemnos aandoen of verlaten. Niemand mag van de eilan den vertrekken. De Servisch-Bulgaarsche spanning. Het Servische persbureau meldt: Een troep van 20 Bulgaarsche komitadjis is de Servische grens genaderd. De laatste dagen heeft een leger van 200. man even eens de Servische grens bereikt. Servi sche troepen zijn gezonden om de indrin gers tegen te gaan. De houding van Italië. De „Taglische Rundschau" verneemt uit Rome, dat de in Italië wonende Oostenrijkers en Duit schers nog steeds in grooten getale ver trekken. De Duitschers en Oostenrijkers, die bij de groote bankinstellingen zooals het Credito Italiana werkzaam waren, zijn door Italianen vervangen. Verder heerscht er in Italië groote spion- nerivreea. Er worden vele personen voor spionnim aangezien. Onlusten. In Fanna nabij Udina (Italiël hielden tweeduizend personen een belooging tegen de duurte; zij riepen voor het stadhuis om brood en werk, en wier pen met steen en. De gendarme rite was machteloos; de troepen moesten de orde herstellen. In Empali hielden de vrouwen een betooging tegen den oorlog; ziij dron gen het station binnen en beletten het ver trek van een trein. Venizelos. De Grieksche oud-minis ter Vemizelos is te Alexandrië .aangeko men, waar de Grieksche kolonie hem een schitterende ovatie bracht. China en Japan. In het Engelsche Lagerhuis heeft de heer Moliteno getr icht iets te vernemen omtrent de ondenh an de lingen tusschen China en Japan, maar sir Edward Grey heeft zijn nieuwsgierigheid zéker nauwelijks bevredigd. De regeoring kon, zoo zeide .de minister van buitenland sche zaken, geen inlichtingen hieromtrent geven. De onderhandelingen waren nog niet beëindigd. In het algemeen kon de minister echter wel verklaren, dat de po litiek der regeering in China no-g steeds berustte op de grondslagen ven de over eenkomst met Japan, n.l. de behartiging van de gemeenschappelijke belangen van alle mogendheden in China .door de waar borging van de onafhankelijkheid en in tegriteit van 'de Chineesche republiek en de handhaving ven bet beginsel van ge lijkheid ten aanzien van handel en nij verheid voor alle natiën. Sir Edward Grey verklaarde verder, dat de regeering in voortdurend1 contact is met de Britsche vertegenwoordigers in China en Japan en met de commercieel© lichamen, die bij do onderhandelingen tusschen China en Ja pan belang hebben. De regeering, daarvan kon nnen verze kerd zijn, zou ook in de toekomst, gelijk in het verleden, trachten de deur voor den Britschen handel in China open te houden. BINNENLAND. Nederland en de Oorlog. Een Nederlandse h schip aangehouden, Het „Berl. Tagebl'." meldt uit Stock holm: Het Nedsrlandsche zeilschip „Al batros" met een lading oud ijzer is ten zuiden van GLfle in de Oostzee door een Duitsche dHukboot aangehouden. Nadat de Lading en de scheepspapieren waren onderzocht; kon het schip de reis voort zetten. Een Nederlander gearresitee rd. De ILaliaansche correspondent van do „Tel." schrijft d.d. 17 April: Te Pontebba zou een Nederlander zekere I. Peters jn hechtenis zijn ge nomen, omdat hij vijfduizend lire In goud op zak droeg. Zooals men weet, is het ■in Italië verboden goud en zilv.er uit liet ;land te brengen. Ilier en daar zijn in den laatsten tijd personen ,aan de grenzen in Iheohtenis genomen,' die meer goud en zilver bij zich dinoegen dan van een ge woon toerist verwacht mag worden. Noch bij onze legatie, noch aan. c.nst consulaat te Rome wist rne.n meer af van het geval, dan ons vanmorgen de Italiaan- sohe dagbladen mededeelden. De Nederlandsehe 1 tali-reizigers zijn gewaarschuwdl De ,,K at w ij k." Het bureau-Norden seint uit Berlijn: In Duitsche marine-kringen ziet men met spanning dgn uitslag tegemoet van het onderzoek inzake de Katwijk". Men zou het levendig betreuren, indien werkelijk een Duitsche duikboot oorzaak van het ongeval zou zijn geweest. Men erkent hier te zeer do loyale houding, welke Nederland FEUILLETON. HEREENÏGD. i Hij spoorde haar op te New-York en bracht haar naar Hurricane Hall. De oude Nan cy Gnewel is teruggekomen en heeft voor haren dood alles aan- den ouden majoor verteld. Het meisje heet, evenals haar móeder, Ka.pit.ola en lijkt sprekend op haar. Het gevaar, diait wij uit dietn weg willen ruimen, staalt in al zijn grootte thans voor ons. Er blijft maan één uitweg o\er Kapitola moet sterven. Kolonel, die opdracht is niet gemak kelijk; als dit meisje op een goeden dag verdwenen is, raakt heel de omgeving in opschudding! Ik weet het, hlet risico is g.noot, maar de belooning zal niet minder schitterend zijn. Donald, op den zeilden dag, waarop "c mij het onweerlegbaar bewijs brengt, (|at Kapitola Le Noir dood is, krijgt ge Idulzerul dollar! Een hoongelach van den kapitein was hel antwoord. Kapitola Lo Noir, de eendge erfge name van een ontzag^^k vermogen en' van de grootste bezittingen des lands rnoet ik uit den weg ruimen. En daar door biedt gij mij duizend dollar? 1 En. weer brak hij uit in een luid scha terlachen. Schurk, één woord va.n mij en ge zijit verloren, overgeleverd aan de justitie! p- Geen dreigementen, kolonel! Wij zijn den onder dit opzicht volkomen gelijk! Vlegel, vergieet niet, dat ik' u in mijn Btócht hebl Of ilk u in de mijne! Daar kunt gij vast on rekenen: op den dag dat Maclc Donald onder de galf staat, zal de hoogst eerbiedwaardige kolonel Le Noir naast hem staan, zoowaar deze hand voor niets terugschrikt! De man met den mantel stapte steeds heftige.r_ door het vertrek. Genoeg! rtep hij. W.at verlangt gij voor den dienst, dien ik van u verwacht? Welaan, uwe edelheid, dat klinkt anders! Ik verlang tienduizend dollars: vijfduizend als voorschot en de rest na het volbrengen van de daad! Ongehoord! Gij profiteert van de moeilijkheid, waarin ik mij bevind! In de verste verte niet. Doch in uilen ernst, kolonel, ik hen deze manier van leven moe en verlang er naar naar het Westen te gaan en een eerlijk man te worden. Tienduizend dollar is een mooi stuk geld, waarmse-de men trachten kan zich een weg door het leven te banen. Me nig groot heer dat weet uwe ©delheid uit eigen ondervinding is iets geworden met nog minder karakter, dan ik mij vi&i te bezitten, en miet nog minder kapitaal dan tienduizend dollar! De kolonel wist niet wat op deze onbe schaamde taal te antwoorden. Met de armen over elkaar gekruist en het hoofd voorover gebogen liep hij onaf gebroken door het vertrek. Ten laatste bleef hij voor den roover- kacitei-n staan en Zegde: Ik ga op uw voorstel in! Doe wat ik van u verlang en ge krijgt het geld?Wacht mij hier morgen avond om de eerste vijf duizend dollar in ontvangst te nemen. Zofik intusschen, tracht het meisjt te zien e,n te weten te komen, wat ge over haar te weten komen kunt. Maar neem u in acht! Gebrudk alie voorzorgsmaatregelen! Een enkele onhandighei/d en alles is ver loren! Goeden nacht voor heden! Morgen om dezen tijd zien wij elkaar weer! En zijn mantelkraag hoog opslaande en den hoed diep over zijn voorhoofd trek kende, zoodat zijn gezicht bijna er onder verdween, stapte de vreemdeling die ka mer uit en het aangrenzend vertrek door, waar in'tusschen ongeveer twintig woest uitziende mannen te zaam waren geko men. en verliet het huis evenals hij ge komen was door de achterdeur. Als een schaduw, geboren door den nacht, gleed hij door die duisternis,, die zoo dicht was, dat men bijna geen hand voor oogen kon zien. De duisternis was echter niet zoo akelig en huiveringwek kend als het haitt van dezen man, vooa wien een onschuldig menschenleven niets gold, wanne ei- het zijn eigen belangen en de bevrediging van woeste wraak gold. De weg leidde door een dicht bosch, nu eens berg op, dian berg af, tot eindelijk een zeer smalle en steile weg hem bracht in een diep, nauw dal, waar in het don ker van den nacht die omtrekken van een huis .zichtbaar werden tusschen de hoo rnen. Op deze plek aankomende, ver traagde de man met den mantel zijn haas tigen tred. Hij zal haar do oden! prevelde hij Ln zich zeiven. Hij zal de daad volbrengen, en dan weg met hem! Hij w-il naar het Westen? Goede reis! Hij zou gevaarlijk voor mij kunnen worden! Hij weet te veel; ik begin bang voor hem te wprdenl Hij moot dus onschadelijk worden ge maakt mijn geheim duit geen mede- weters! Kapitola zal sterven en Mack Do nald laat hij zich voor mij in acht ne men! Een enkele poging.tot verraad en het is uit met hem; ik zou hem desnoods dooden met eigen hand! XII. Kapitola had zich uit Mack Donald's macht gered door een rit op leven en dood. Het was een gelukkig toeval, dat zij aanstonds de doorwaadbare plaats in den bergstroom had gevonden. Toen zij den oever aan den overkant bereikt had,- schrok zij voor een sohaiuw die uit de reeds vallende duisternis op haar toeschoot. Het was Pitapat, die hier op haar had gewacht, vol angst. - O Miss, riep zij uit, de oude' Master is verschrikkelijk boos! Hij is razend! Ga door de achterdeur uw kamer binnen; dan zal ik Wool naar buiten sturen om uw paard naar den stal te brengen, en ik zal aan mijnheer zeggen, dat gij érge hoofdpiin hebt en reeds lang te bed z?jt! Kapitola keek de spreekster verbaasd aan. Wat hebt ge gauw uw leugentje bij de hand, meisje! zegde zij. Inderdaad, u verdiende in Rag Alley geboren te zijn. Ga uit mijn oogen, verleidster! Ik zal Mr. Warfield zonder eonige vrees onder de oogen komen. En fier alls een koningin reed zij door de poort naar de woning toe, wiaar haar een stormachtige ontvangst wachtte. Als een leeuw in zijn kool op en neer loopende, ontving master Warfield naar. Kalm en zoo bedaard mogelijk trud Ka pitola op den ouden man toe. Goeden avond, oom! Met uit het hoofd puilende oogen bleef 'hij voor haar staan en zag haar aan met een blik, die ieder ander, welke hij voor zich zou hebben gehad, ongetwijfeld had doen sidderen, maar Kapiltola niet. Waair zijt ge geweest? Als een schreeuw kwam elk woord over zijn lippen, terwijl hij met zijn krulcslok op den grond stampte, zoodat deze er van dreunde. Waar ik geweest ben? vroeg KapiLola met verbazing. Wel, ik heb een wanlel- ritie gemaakt aan den overkant van do rivier ik ben gereden tot den hoogsten heuveltop, waar men de zon prachtig ziet ondiergaan. Aan den overkant tot den hoogs ten- heuveltop? herhaalde James Warfield, elk woord uitbrengende met heesche stom. Heb ik u niet verboden naar den over kant van de rivier te gaan? Hoe durft g& heit wagen mijn verbod te overtreden? Heb ik u daarvoor uit de ellende geholpen, van de straat opgeraa.pt en tot een jonge dame sremaakt? Hoe durft gij, 'n bedela res, zoo brutaal handelen tegenover n ij, uw weldoener! Verstijfd als een marmeren beeld cton<i het meisje daar tegenover den man, wiens toorn- hem bijna razend maakte. (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 1