21 BUITENLAND. De Oor!og. BUREAU: STEENSCHUUR 15, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 8. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN DeABQNNEMENTSPRIJS bedraagt, bij vooruitbetaling, met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 10 cent per week f 1.25 per kwartaal; bij onze agenten II cent per week, f 1.45 per kwartaal. Franco per post f 1.65 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 27a cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent WOENSDAG APRIL. 19I5. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels T0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1-5 regels }1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. BIJ contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Aanvragen om Dienstpersoneel van 1-5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Aanbiedingen van Dienstpersoneel, Huur- en Verhuur, Koop- en Verkoop (geen Handels-Adverientiën) van 1-5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. So JAARGANG No. 1630 V Strijdensmoede. Nu de vrijzinnige kiezers voor de Leid- sche Kamer van Koophandel hum Zin nieit konden krijgen, d. w. z. nu zij niet kon d-en bereiken, dat het bezetten van eetn paar zetels door clericalen aan hun voorheen nog niet gebleken, maar thans plotseling ontloken grootmoedigheid werd overgelaten, nu hebben zij strijdens moede heit hoofd in den schoot gelégd en het veld geheel voor ons vrijgelaten. En zoo bezit Leiden thans een geheel rechtsche Kamer vam Koophandel. Het hiertoe te Leiden was natuurlijk onze bedoeling_niet, maar, waar de vrijzinnig heid bescheiden wijkt, daar nemen wij met gepaste vrijmoedigheid heel de laak over. We zullen de voetstappen der hee- ren waardig drukken... behalve waar het geldt het verstrekken van adviezen aan b.v. de Regeering. In ale nederigheid zij getuigd, dat we wat meer onbevangen de zaken hopen te bezien dan dikwijls door liberale Kamers van Koophandel is ge schied. Wij zul',en niet per se alles afkeu ren wat van links komt, al heeft links ons aan dergelijke bejegening wel gewoon ge maakt. Een onpartijdig onderzoek zal Steeds op den voorgrond staan. Den gekozenen onze gelukwenschen. .Wp; zullen hen met vertrouwen aan 't werk zien g-aan.. Van beide oorlogsterreinen weinig nieuws. De houding van Grieken land. Nieuwe Duitsche maatregelen ter zee? Boinmenaanvallen. - Garros gevangen genomen. Van h et Westelijk oorlogs terrein. Tusschen Maas en Moezel worden de gevechten voortgezet. Maar de kracht waarmede de eerste aanvallen werden ge daan is verflauwd. Het is den getallieerden nieit kunnen ge lukken door den muur heen te Preken en een belangrijk succes te behalen. Het Duitsche communiqué meldt niets an Iers dan het steeds terugkeerende: Er.werden op enkele punten levendige artillerie-ge vechten geleverd." Verder zegt het •com muniqué, dat bij Groix-des-Carmes de Duitsche troepten, na het doen springen van eenige blokhuizen, in de vijandelijke hoofdstelling drongen en dien tegenstan der ernstige verliezen, toebrachten. Anders melden de communique's niets bijzonders, süooais hieronder blijkt: Het Duitsche hoofdkwartier meldt: ,,In Champagne ging onze sappen-aanval vooruit. In de Argonnen mislukte een, Fransche aanval ten noorden van clen Four-de- ■Paris. Tusschen Maas en Moezel werden op enkele punten levendige artilleriegeveeh- ten geleverd. De Fransche aanval bij Flirey nnisluaite onder ons vuur. Bii Croix-des Cannes drongen onze troe pen. na het doen springen van. eenige blokhuizen, iin de vijandelijke hoofdatel- lmer. en brachten den tegenstander ern stige verliezen toe. In een voorpostengevecht westelijk an Avricourit hernamen wij in een stormaan val het dorp Embermenil, na een .ijde- lijke ontruiming. In de Vogezen, bij de Siellacker-hoogte, ten N.W. van Metzeval, mislukte een Fransche aanval met zware verliezen voor de vijandelijke Alpenjagers. Bij een aanval op de punt van den Hart- mannsweilerkopf wonnen wij aan, den Noord oostelij ken rand eenige honderden meters terrein." Havas meldt d.d. 20 April uilt Parijs: ..In die streek van Soissons, in den sector Reims, en de Argonnen hadden hevige artillieriegevechten plaats. In' den nacht van 18 op 19 April werd een Duitsche te genaanval bij Epargies volkomen afgesla gen. Tn het Mortmareboseh bleef can weerskanten de actie der infanterie zon- ,r]<ei be'angrijk resultaat. In de streek van Requiévihe wierd een hevige artillerie- strijd gevoerd'. De Fransehen behaalden voor de el en." Van het Oostelijk oorlogs terrein. Op het Oostelijk oorlogsterrein is de toe stand eveneens weinig veranderd. Over het geheele front heerscht, tengevolge van de weersgesteldheid en de onbegaanbaar heid der wegen, een gedwongen rust. Slechts in de Karpafhen wordt nog ge streden, al is het niet hevig. De Oosten- rijksche berichten spreken slechts van on- beteekenende gevechten, de Russische van afgeslagen aanvallen, waarbij een Oosten- rijksch bataljon werd gevangen gemaakt. Bij het dorp Polen werd een hoogte door de Russen bezet. De Oostenrijksche bezet ting, 1155 man en 20 officieren viel, met zes mitrailleurs, in Russische handen. De houding van Griekenland. De Grieksche minister van Buitenland- sche Zaken Zographos, is door een corres pondent van den Petit Parisien" geïnter viewd. De minister ontkende ten stelligste de verhalen omtrent hof-invloeden, die zich iü pro-Duitschen zin zouden doen gelden en waaraan de val van Venizelos toe te schrijven zou zijn. Er was geen quaestie van dat de koningin (gelijk men weet, Kei zer Wilhelm's zuster) eenigen politieken invloed zou oefenen. Den correspondent werd hiermede de les gelezen over een artikel, vroeger door hem geschreven. „Wat uw critiek van den staf betreft", zoo ging Zographas voort, „deze mist lederen grond. Het is mogelijk, dat zekere generaals tegen het voeren van een veldtocht, nu dadelijk, waren gekant, maar u moet mij vergeven, wanneer ik zeg, dat zij beter in staat zijn dan gij om te oor- deelen, of het oogenblik nu -geschikt is om het leger voor een nieuwe taak te zetten." Wat de correspondent zich voor gezegd kon houden. Griekenland wacht geenszins het oogen blik af om zich in de armen van den over winnaar té werpen. De tegenwoordige re geering weet, evenals Venizelos wat het aan Frankrijk verschuldigd is. Maar zij stelt de belangen van Griekenland boven aan. ,,De heer Venizelos meunt, dat het de Grieksche belangen zou dienen het land in een oorlog te steken en een doeltreffend verbond met Bulgarije te sluiten door aan die mogendheid het district Kavalla af te staan in ruil voor zekere gebieden, op vage wijze aangeduid, die aan Griekenland zouden worden afgestaan iu ruil voor zijn deelneming aan de worsteling. Zijn mee ning moge de juiste zijn, maar zij is niet de mijne. Ik ben de meening toegedaan, dat een volk onder geenerlei omstandighe den zijn erfdeel mag verruilen of een duimbreed van .zijn gebied mag afstaan". Op de vraag, of Griekenland zijn sympa thie voor Frankrijk niet venschte te too- nen, door in de worsteling in te grijpen, zeide de Grieksche minister' „Op den mor gen dat zij aan het bewind kwam heeft de regeering verklaard, dat ei geen wijziging tn de politiek van Griekenland was geko men. Deze verklaring zijn wij bereid heden te herhalen. De heer Venizelos meende, dat hij door ruil van grondgebied de veiligheid van Griekenland kon verzekeren en het van alle vrees ten opzichte van Bulgarije kon verlossen, zoodat het in staat zou geraken zijn strijdkrachten ten dienste van de ge allieerden te stellen. Wij gelooven, dat de heer Venizelos zich heeft vergist. Dat is hei eenige onderscheid tusschen hem en ons Uit Athene wordt aan de „Köln. Ztg." gemeld: Het doen zinken van het Grieksche schip El lispontos" door een Duitsche duikboot heeft hier groote ontstemming gewekt. Eenige bladen raden de Grieksche regee ring aan om schadevergoeding van Duitsch- land te verlangen en indien deze niet wordt toegestaan de Duitsche schepen, die in Grieksche havens liggen, in beslag te ne men. De toon der voornaamste Atheensche bladen blijft, ondanks het aftrêden van Venizelos, verre van vredelievend. De „Athres schrijft: Het is ons aller pLicht om zonder eenige terughouding en onvoor waardelijk de regeering bij te staan welke Griekenland ten oorlog voert. Ondanks de begrijpelijke terughouding der regeeringscommuniqués, zegt-, de „Pa- tris", „is het duidelijk dat onze neutrali teit ten einde loopt en dat het oogenblik van handelen nabij is." Do „Embros" merkt op: „De openbare meening heeft duidelijk te kennen gegeven dat een krachtiger beweegreden dan onze sympathie voor de Entente ons den plicht oplegt haar nog meer van nut- te zijn dan voorheen. De natie wil met de Triple En tente samengaan; zij wil aan haar zijde strijden. De Koning, en de regeering deelen dien wensch, in de overtuiging en met de bedoeling hun verplichtingen jegens het land in overeenstemming te brengen met hun gehechtheid aan de bevriende mo gendheden." Verschillende Oorlogs berichten. Bommen op Insterburg. Het „Berl. Taereblatt" verneemt uót Insterburg, dat een vijandelijk vlieger,, wiens vliegtuig •naar het heet, voorzien was met het ken- téeken der Duitsche vliegmachines: liét ijzeren kruis, vier bommen op die stad wierD. Een vrouw werd gedood, twee kin deren werden gewonld. Von Hindenburg. Te Keulen ging Maandiag wedeT het gerucht dat Von Hin denburg op weg naar het Westelijk front, deze stad passeerde. Het gerucht is ver moedelijk geheel ongegrond. Bommen geworpen. Gisterenochtend te 10 uur wierp een laag bij den grond vlie gende vijandelijke aviateur vijf bommen op het stadje Kandern, waar geen garni zoen ligt. Een dezer bommen ontplofte op het veld, de vier andere vielen op een school. De meeste kinderen vluchtten den kelder in. Een kind werd gedood, een an der zwaar gewond, terwijl verscheiden an dere kinderen licht gekwetst werden. Ook op Lörrach werden door een vlieger zes bommen geworpen, die bij het station uiteensprongen. Een kind werd gedood, een jonge man werd een arm afgeslagen en drie andere personen werden meer of min der zwaar gewond. Nieuwe Duitsche maatregelen ter zee. De correspondent van, de „Daily Mail" te Beun zegt vernomen te hebben, dat de Duitschers weer een datum noemen waar op ter zee groote gebeurtenissen zullen beginnen. Van gisteren af zouden zij de duikbootblokkade van Engeland veel af- doender maken. Zoo zou aan een aantal nersonen boven den militairen leeftijd, tl ie aanstalten maakten om zich naar En geland te begeven, medegedeeld zijn, dot zii haast moesten maken, aangezien zij na Miaandag wel eens, ten gevolge van' het gebruik van nieuwe duitkbooten, niet meer in staait zouden zijn, Engeland te bereiken. Van deze duikt ooien, van een nieuw type, motSTën er nu elke week twee te water gelaten worden. Vermoedelijk hebben enkele van die nieuwe bodems reeds zee gekozen. Garros gevangen genomen. De vlieger Garros moest Zondagavond landen bij In- gelmtinster ten N. van Kortrijk en werd gevangen genomen. De gevangenneming van Garros maakt bijna nog meer indruk dan al de gevechten op de verschillende oorlogsterreinen, want men zal zich nog wel herinneren hoevele fantastische verhalen in het begin van den oorlog over hem werden verspreid en h' hij als de vogel Phoenix weder uit zijn assche verrees, om met nieuwen moed wonderbaarlijke heldendaden te verrichten en zich op vliegtuigen te werpen. Thans zijn hém dus de vleugels geknot. Of zou den wij binnenkort weder hooren van een vlucht, die getuigt., daUook in de gevange nis .zijn ondernemingsgeest niet werd ge dood? De E 15. De E 15, die in de Darda- nellen op liet strand is geloop en, was een splinternieuwe Engelsche duikboot, die nas na het uitbreken van den oorlog vol tooid was géwordén en een waterver- plnatsing van. 700 ton boven en van 820 ton ander water had. Zij werd voortge stuwd door etectiiische motoren.; de snel heid bedro-eg 10 knoop en onder en '16 knoooen hoven water. De wapening be stond uit vier torped abuizen van 53 c.M. en twee twaalfpondiers op verdwijnende affuiten. Gladstone. Het gesneuvelde Parle mentslid Gladstone, de kleinzoon, van den erooten. heeft een tijd geleden uit de loopgraven aan zijn moeder geschreven: „Het is werkelijk verkeerd van u, te -be treuren dat ik ben gegaan, want ik ben heel blij en tnolsch dat ik aan het front ben erekomen. Het is niet de lengte van het leven waarop het aankomt, maar wat er in dat leven wordt volbracht, hoe kort het zij." Bezwaar tegen Rusland. De Aineri- kaansche gezant te Petersburg heeft zich bij het Russische ministerie beklaagd, dat groote hoeveelheden geneesmiddelen en giften van het Amerikaansche Roode Kruis voor Duitsche en Oostenrijksche weldadig- heidsvereenigingen in China en Wladiwo- stok liggen, daar do Russische regeering een invoerrecht van 210.000 Roebels daar voor eischt. De onderhandelingen duren nog voort. De „Baku" gezonken. De Russische hulpkruiser „Baku" is in de Zwarte Zee op een mijn gestooten en gezonken. Het schip onderhield het verkeer tusschen Odessa en Sebastopol. Aan boord bevonden zich belangrijke papieren van de militaire overheid en een groote geldzending. De bemanning werd gered. Grootvorst Nikolaj Nicolajevuitsj. De Rerlijnsche bladen melden nu, dat groot vorst Nikolaj Nikolaw.iitsj, de Russische opperbevelhebber, van wien onlangs ge meld is, dat hij ziek was, reeds eenige weken geleden voor herstel van gezond heid maar Finland is moeten gaan. Het bezoek van den Tsaar aan II eising fo rs cold dan ook diens zieken oom. In Rus sische kringen blijft het gerucht Loopen, dat de grootvorst zich tengevolge van zijn ziekte i.n den laats'ten tijd slechts af en toe in he<t hoofdkwartier ophield. Servische gruwelen. De „Vossische" verneemt uit Sofia: „Dagelijks kouie-n tal van berichten in omtrent ontzettende gru welen. welke de Servische overheid en de door haar gesteunde benden bedrijven te gen de wecrlooze Bulgaarse he bevolking. Vooral worden invloedrijke Bu'igarcn ge vangen genomen en naar het gebergte ge sleept. waar zij spoorloos verdwijnen In de districten Maleschewo, Kots chad a en Zavewoscle hebben de benden, onder be vel van een kapitein, vele dorpen gebrand schat en de bewoners van have en goed beroofd. Het Servische gezag in Macedo nië maakte bekend, dat de bewoners, die naar Bulgarije waren gevlucht, binnen drie weken moesten terugkeeren, anders zouden hun gezinnen-, vrouwen en kinde nen worden gedood en hun eigendom in beslag genomen worden." De houding van Italië. Reuter seint uit Parijs. De bladen maken melding van verscheidene stampvolle meetings in de verschillende steden van Italië ten gunste der tusschenlcomst van Italië. Te Syracuse zongen de -vergaderden do volksliederen der Verbondenen. Zwitserland en Italië. De „Lokal an- zeiger" verneemt uit Rome: de Zwitsersche bondspresident Motta verklaarde aan een redacteur van de Tribuna, dat geen over eenkomst bestaat tusschen Zwitserland en Duitschland, waarin waarborgen worden gegeven tegen'een be,zetting van Tessino door Italië. Voorzorgsmaatregelen in Bulgarije, De „Agence Bulgare" meldt: Ten cin/le de FEUILLETON. HEREENIGD. 19) Achter 'dezen heuvel! Maar noem mij liever hij mijn naam! Ik heet Miss BLaok, of als gij mijn vriend wilt zijn, noem mij dan Kapitola! Kapitola! riep ide mam op geheel ver anderden toon, terwijl hij naar de teugels van zijn paard greep. Ja, Kapitola! Wait voor bijzonders is daaraan? vroeg zij, half ontsteld, half verbaasd. O, niets, niets! Hoe heet héb huis, •svaar gewoont? Hurricane Hall! antwoordde het jonge meisje ombevangen, terwijl zij een onderzoekenden blik wierp op haren be geleider, die niet van haar zijde week. Het was .een mam van veertig j.aar, ge kleed im zwaait ruiWkostuum; <een hoed van dezelfde kleur dekte zijn hoofd. Dich ts, donkere wenkbrauwen .liepen boven den neus samen en zijn di-ep-zwarte oogen keken doordringend onder de leden te voorschijn. Zijn goheele gelaat droeg het onmiskenbare stempel va.n sluwheid, li&t on wreedheid; uit zijn oogen sprak een "jgér- en vossennatuur, die Kapitola de zekerheid .•schonken, dat zij van dezen man geen genade te hop>en had. Ma hare laatste woorden scheen hij in gedachten verzonken te zijn; doch na ver loop van een paar minuten begon hij weer: Hoelang zijt gij reeds op Hurricane •'all, miss Kapitoia? Sinds mijn voogd mij daarheen heeft gebracht uit. New-York, waar ik mijn op voeding ontving, en voor zich zelve voegde zij er bij: Op de straat! Waarom rijdt ige zoo snel, m'n schoone Kapitola? Uw paard is vermoeid! Kom laten we afstappen en een weini-gje met elkaar praten., totdat het beesit wat •op zijm verhaal is gekomen? Ofschoon hij een zoo luchtig moge! ij leen toon .aansloeg, liet Kapitola zich toch niet misleiden. Met onderzoekenden blik den grond be kijkende, antwoordde zij: Neen, hier kunnen wij toch niet goed afstappen, de grond is hier vol boom wortels! Goed, laten we dan naar een betere plaats rijden! antwoordde de zwart ge- kleede ruiter gewillig. Zij reden nu stapvoets een goed oi.nd weegs verder, totdat zij kwamen, bij een open plek op een hoogte. Maar hier vond Kapitola den grond te hard en de plek te tochtig. Haar begeleider keek haar weliswaar ietwat wantrouwend aan, maar zij ving zijn blik op met zooveel onbevangenheid, dat zijn verdenking verdween en dat hij er in toestemde door te rijden tot aan iden voet van den heuvel waar wel een hetere plaats zou te vinden zijn. Zoo reden zii langzaam verder, totdat zii het dal bereikten. Vlak in de nabij heid ruiscTite de bergstroom, daarachter lag Hurricane Hall en... de- veiligheid. De vreemdeling sprong uit"den zadel en kwam naast Kapitola loopen. Kom mee, mijn schoone Kapitola. Ilier is een plaats, als 't ware uitgezocht voor heit houden van een keuvel praatje. - Ja, maar, o wat is d-e grond nat. Hier kan ik niet afstappen Als ik hier ga zitten, haal ik me den dood op het lijf! Wat is daaraan te doen? Kapitola keek zoekend rond. Is er niets, waarop ik loan, gaan zit ten? Een boomstronk of een droge steen,? Neen, voor zooverre ,ik zie, niets! O. ik weet al wat! riep Kapitola, als een plotselinge ingeving volgende. Gij gespt uw zadeldek los; daar kan ik heer lijk op zitten 1 Lachend om dien goeden inval-, begon hij ijverig aan haren, wensch te voldoen. Hij kan intusschen zijn voornemen niet uit voeren, zonder ook den zadel los tie ges pen. Dait had Kapitola wel voorzien. Hij hield thans de deken in zijn handen en Jte-D daarmede naar die plek, om ze daar uit te spreiden. Op dit oogenblik had Kapatolia gewacht. I-iaar paard was van zijn vermoeienis wat bekomen. I-Iet paard van haren begeleider stond op hot boschpad. Terwijl de man raar den rug hield toegekeerd, hief zij haar rijzweep op en gaf het paard van den vreemdeling een feilen striem, zooda.t Let in wilden galop wegrende. Op hetzelfde oogenblik gaf zij ook haar eigen paard een slag, zoodat ook d3t beest in het snel ste tempo begon te loopen. Alles was zoo vlug in zijn werk gegaan, dat die verblufte hoover nauwelijks den tijd bad zich om te keeren. Zijn spel was ver 1 oren 1 Hij was verschalkt door een meisiel Ontsnapt! knerste hij tusschen zijn tanden, terwijl hij de vuist balde. Ja, eenmaal maar niet rneerl Ge zult me niet. ontkomen schoone Kapitola! Ik zal revanche nemen en dan zij God u gena dig! X. Het oude, verlatene huls aan den bosch- w-eg, hetwelk Nancy Grewel aan majoor Wairfield had beschreven, voordat zij voor altijd de oogen sloot en op den kerk hofgrond van Hurricane Hall begraven werd, lag op eenige mijlen afstand ver wilderd van het oude landgoed, in een rauw, dichtbegroeid dal, dat liep door mijlenlange heuvelketens. Als iemand langs luat vervallen huis kwam, zag hij eechts een oude, afgeleefde vrouw achter een der van blinden voorziene vensters zitten. Zij was bezig mot breien. •■Ien- sche-n, die oud genoeg waren om van oen verleden tijd te kunnen spreken, kenden haar als Granny Raven, de dochter van den laa/t&te.n eigenaar van de voormalige herberg. Men zeido dat zij stom was, maar niemand kon dut met beslistheid verzekeren. Maar voor zooverre de oudste lieden in heel den omtrek zich konden herinneren, had iedereen haar steeds ver meden en was men haar het liefst uit den weg gegaan. Zij was gevreesd om haar boozen blik en men vertelde van haar, dat zij helderziende was. Maar toen met de jaren, tengevolge van den aanleg van nieuwe betere wegen, de boschweg en het oude huis meer en meer tn vergetelheid geraakten, vergat men. ook de eenige be woonster er van en niemand vroeg r„eer naar haar. Het was reeds laat in den avond eenige dagen voor het avontuur van Kapitola in de boschwildernis, toen de oude Granny Raven voorzichtig alle blinden van het stille huis sloot, zoodat het weldra daar lag, alsof alle leven er in gestorven was. Nadat de oude vrouw alles met zorg ge sloten had, ging zij naar de keuken, stak een licht aan en porde het vuur op, vaar boven een groote ketel hing. Langs de wanden van hét vertrek ston den banken en in het midden een lange tafel, die plaats bood voor vijftien of twintig personenDe oude v-nouw begon op de tafel alles gereed te maken voor een avondeten; blijkbaar verwachtte zij nog laat gasten. Zij was daarmede ceni- getn tijd bezig, toen aan de achterzijde van ■hdt huis een zware haastige tred hoor baar werd, gepaard gaande met con- eigen aardig geluid, hetwelk blijkbaar een sig naal moest zijn. Haastig opende de vrouw die achterdeur en een man van. middel bare grootte en met donker haar, ij ad binnen. Zijn bl.iik ging door de leege ruim te eai hij vroeg aan de oude vrouw: Nog niemand van de anderen "hier? De vrouw wees met de handen r.aar alle richtingen heen en vervolgens op de lange, gedekte tafel. Wil dat zeggen dat ze van nacht al lemaal komen? De oude knikte; voordat hij een nieuwe vraag kon doen, werd een nieuw goruisch hoorbaar. De eerst aangekonii&ne deed open en eon tweede man trad binnen: Ha, Steven, goed dat ge komt. Hebt ge don kapitein niet gezien? Neon, Jack, hij is naar Tip-Top om te hooren, hoe de lieden over hem spreken. Daar he e fit liïj niet veol moeite voor te doen, zou Ik denkan! (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 1