19 BUITENLAND. De Oorlog. BINNENLAND. ee JAARGANG No. 1678 BUREAU: STEENSCHUUR 15, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. - Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN De ABONNEMENTSPRIJS bedraagt, bij vooruitbetaling, met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 10 cent per week f 1.25 per kwartaal; bij onz0 agenten II cent per week, f 1.45 per kwartaal. Franco psr post f 1.85 per kwartaal Afzonderlijke nummers 21li cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent MAANDAG APRIL. I9I5. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels f0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1-5 regels f 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote lettors naar plaatsruimte. Aanvragen om Dienstpersoneel van 1-5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 ce.nl. Aanbiedingen van Dienstpersoneel, Huur- en Verhuur, Koop- en Verkoop (geen Handels-Adverientiën) van 1-5 regels 25 cent, iedere regel moer 5 cent. Ons internationalisme. ',t Is. belaas, lasbg r.k't onmogelijk, dat de .wijsheid" van den een of anderen tienden rangs „geleerde'gepuit uit sitiraat- blaadies en antii-papistische geschriftjes, zelfs bij enlcele Katholieken aan hel wan- kelen heeft gebracht die. overtuiging in L het internationaal karakter van onzen Katholieken godsdienst. Ziet, zoo zegt mem, nu strijden de Ka- tholbeken van Engeland b.v. tegen die van Daiitsohland, 'die van Duióscldand legen die van Frankrijk enz.! Waar blijfit nu bet intern allo nali sine van de Katholieke Kerk? Waar blijft het int ennaticnali&me van de Katholieke Kerk? Hebben de Katholie ken van één land ter wereld één beginsel, dat zij met die van andere landen ge- -meen hadden, moeten prijsgeven? Zij er kenden het recht der naties, hat gèzag, dat die naties bestuurt, en, op bevel van dat gezag opgeroepen om hun land te v.er- dedigen, aarzelen zij geen oogenblik geheel oonsequent aan hun beginselen. Dat is zoo geheel anders dan bij sociaal democraten! Deze hebben altijd gevloekt tegen het gezag, het bestaan der naties eon dwaasheid geheetem, en, nu zij voor hun land op bevel der overheid ten strijde worden gecommandeerd, grijpen zij naar de wapenen terzijde stellend hunne be ginselen. Omzie internationale beginselen, de be ginselen, die alle Katholieken ter wereld gemeen hebben, worden dus in dezen oor log niet verloochend. Wij,Katholieken zijn internationaal, doch tevens uit beginsel echte nationalisten, vurige, vaderlanders. 't Is w.el opmerkelijk, dat dit nu ook belaas, is dat wel eens anders geweest door meerderen van onze tegenstanders wordt erkend. Zoo schrijft de bekende hoefijzer-correspondent van h'eit „Hbld." in een beschouwing over „Het intern atio- nelisme en de S. D. A. P.": ..Misschien kan zij (.de S. D. A. P.) wat leeren van het Roomsch-Katholicisme dat óók internationaal is maar door de tegen woordige nationalistische uitbarstingen feitelijk ongeschokt is gebleven," Dat de S. D. A. P. van onze Kerk wat kan leoren is waar, doch dat zij er iets van zal leeren valt te betwijfelen, Intusschen mogen wij met voldoening const ate etren, dat. van de overzijde wordt erkend, hoe goed harmonieeren het na tionale an het internationale element in die Katholieke beginselen. Een Fransch luchtschip wierp bommen op Freiburg en Breispau. Een En- gelsche onderzeeër gestrand. Japan- sche troepen landen in Mexico. Engelsch transportschip aangevallen. van h ei vvesteiijK ooriogs- ierrein. Het totale gebrek aan berichten over be langrijke ontmoetingen op het oorlogter rein wil volstrekt niet zeggen, dat de beide partijen, vooral in het Westen, werkloos tegenover elkaar liggen. Gevochten wordt er op het lange front dagelijks in Vlaan deren, aan den Yser, bij Atrecht, in Cham pagne, in de Argonnen, bij Verdun, tus- schen Maas en Moezel en in de Vogezen. Maar de groote slagen, .die men in 't voor jaar verwachtte, schijnen nog op zich te laten wachten. Er wordt sedert daar schermutselingen en gevechten voortgezet, vooral de artillerie verschiet dagelijks groote hoeveelheden munitie, voornamelijk met het doel de ter reinen achter de stellingen onveilig te maken en alle plaatsen te vernielen waar de vijandelijke troepen een onderkomen zouden kunnen vinden. Volgens het Fransche communiqué van gisterm. -dag 3 uur zouden de Fransche Al penjagers, na een schitterenden aanval, den Schnepferrichkopf een hoogte van 1255 M. hebben genomen. Het Duitsche communiqué vertelt hiervan niets, zoodat wij maar moeten aannemen dat thans die hoogte in het bezit der Franschen is. Ver der bevatten de beide communiqué's weinig nieuws. Het Fransche meldt nog, dat een Belgi sche vlieger een Duitsch vliegtuig bij Roes- selaere naar beneden geschoten heeft. In dezelfde buurt beschoot een der Fransche escadrilles het vliegkamp. Een Fransch vliegtuig haalde een Duitsch bij Boesinghe in België naar beneden. Het toestel viel neder in de Fransche linies, de bestuurder werd gedood en de waarnemer krijgsgevangen gemaakt. Een Fransch luchtschip wierp bommen op het station en de loodsen van het vlieg kamp te Freiburg en Breisgau. Van het Oosteiijk oorlogs terrein. Nog minder dan van het Westelijk-, be vatten de communiqué's van het Oostelijk oorlogsterrein berichten van belangrijke gevechten. Het is daar ook „hollen of stil staan". Uit Weenen wordt d.d. gisteren officieel gemeld: De algemeene to#stand is dezelfde geble ven. In de Karpathen zijn aanvallen der Russen bij Enagypolony, Zelloe en Tele- poce bloedig afgeslagen en zeven officieren en 1425 man krijgsgevangen gemaakt. Aan alle fronten slechts artilleriegevech ten., De Paus en de oorlog. Do Osservatore Romano, het officieuze orgiaan van. het Vaticaan, de verklaringen besprekend1, die de Paus aan Wiegand gedaan zou.Hebben en die de Ze in een be paalde richting Heeft getracht uit te leg gen, brenigt dozie verklaringen tot hun juifcte verhouding terug. Na gezegd te hebhen, dat de Paus een wensch voor het herstel van den vrede heeft uitgesproken, zegt de Osseirvatore: Buiten deze denk beelden moet alles was sommigen beweerd hebben te zaen of te raden in de woorden van den Paus toegeschreven worden aan den vorm, dien de correspondent gemeend nee it aan ce gedachten van den Paus te moeten geven. Verschillende Oorlogs berichten. Het Vaticaan en de oorlog. Men meldt uit Rome aan het „Ctr.": „Op het Vaticaan komen duizenden brieven in van families, die inlichtingen vragen naar krijgsgevan gene familieleden. Men tracht zooveel mo gelijk inlichtingen te geven. Een oud-am bassadeur van Amerika is belast met het beantwoorden van vele stukken, betrek king hebbende op uitwisseling van krijgs gevangenen." Een Engelsche onderzeeër gestrand. Het Persbureau bericht: De Engelsche on derzeeër „E 15" ie bij een moeilijke verken ning van het .mijnenveld bij Kephez in de Dardanellen aan de rotspunt van Kephez op het strand geloopen. De officieren en 21 man van de equipage werden volgens een Turksch communiqué gered en krijgsgevangen gemaakt. Karabosroen gebombardeerd. Uit So fia wordt aan de Times gemeld: De Rus sische vloot heeft Karaboeroen, (in de Tsjataldzja-linie) gebombardeerd. Reizigers, komende van Dede Agatsj ver tellen, dat een nieuwe groep Duitsche offi cieren te Konstantinopel is aangekomen. Engelsch transportschip aangevallen. De Engelsche Admiraliteit maakt bekend, dat het transportschip Manitou met Engel sche troepen aan boord Zaterdagochtend in de Egeïsche Zee is aangevallen door een Turlcsche torpedoboot, die drie torpedo's afvuurde, welke alle misten. De torpedoboot nam daarop de vlucht. De Engelsche krui ser Minerva en Engelsche torpedojagers achtervolgden haar. Ze werd op het strand gejaagd en op de kust van Chios vernield. De bemanning is gevangen gemaakt. Ongeveer 100 man van het transportschip zijn verdronken. Verdere bizon'derheden zijn echter nog niet ontvangen. Represaille-maatregelen. Volgens een Reuter-bericht uit Parijs heeft de heer Le Guales de.Mizauban, voorzitter van de Vereeniging van Eigenaars van Schepen, den Franschen minister van marine voor gesteld, om ieder schip van de bondgenoo- ten, door een Duitsche duikboot tot zinken gebracht, te vervangen door een Duitsch schip van overeenkomende grootte, geno men uit de 278, die in Fransche havens worden vastgehouden. Zoodoende zouden de scheepseigenaars te Hamburg en Bre men de kosten van deze soort van oorlog voeren moeten betalen en misschien den Duitschen keizer overhalen er een einde aan te maken. De minister zou het plan oveiwegen, maar moest eerst met de En gelsche regeering overleg plegen. De lichting 1899 in Frankrijk. Gedu rende de tweede helft van April zullen in Frankrijk de mannen van de lichting 1899 (dus de manschappen, die in den loop van dit jaar 45 jaar oud geworden zijn, of zul len worden) onder de wapenen worden geroepen, om de manschappen van de jon gere lichtingen te vervangen voor de bewa king van de verbindingslijnen. Belgische landstorm. Het besluit der Belgische' regeering, waarbij ongehuwde Belgen, geboren in de jaren 1890 tot '96, zijn opgeroepen voor den uiensi, i-ut inge volge een afspraak tusschen de Engelsche en de Belgische regu ring, ook gelden voor de naar Engeland gevluchte Belgen. Japansche troepen in Mexico. Vierdui zend man Japansche troepen zijn, volgens een bericht uit New-York aan de Frank furter Ztg., in de Turtle-baai in Neder- Kalifornië, op Mexicaansch grondgebied geland, ter plaatse ^aar het Japansche oorlogsschip Asama aan den grond is ge loopen. Japan heeft, altijd volgens het Duitsche bericht, 5 oorlogsschepen en 6 kolenschepen gezonden en verklaard dat het noodig was de Asama tegen vijande lijke aanvallen te beschermen. Sedert dien hebben de troepen een kamp betrokken en een station voor draadlooze telegrafie op gericht. De autoriteiten te Washington noemen de berichten overdreven, doch de Ameri- kaansche bladen dringen op onderzoek aan. De Kölnische Zeitung teekent bij het be richt aan, dat Neder-Kalifornië, met uit zondering van de vruchtbare dalen en den zuidhoek, een dor, schraal bevolkt gebied is, waar echter goud wordt gevonden. De toestand in Zuid-Afrika. Naar Reu ter uit Kaapstad seint hebben de Unie troepen in Duitsch Zuid West Afnka Scha- kelskopf, Kuibie, Bethany en Brakwasser zonder tegenstand bezet. Brakwasser ligt 55 mijl ten oosten van Ludwitzbucht. Een officieel bericht uit Kaapstad meldt, dat generaal Smuts thans in het veld staat en de gecombineerde operaties van de strijdkrachten van het midden, het Zuiden en het Oosten leidt, met den rang van generaal-majoor. Telegramverkeer in België. Het parti culier telegramverkeer is thans binnen België bij wijze van proef toegelaten. Er worden echter alleen telegrammen in Duitsche, Vlaamsche of Fransche taal verzonden, waarvan de inhoud klaarblijke lijk van dringenden aard is, b.v. berichten over ziekte- of sterfgevallen. De inhoud mag hoogstens 10 woorden bevatten. Ieder telegram moet eerst door de militaire cen suur onderzocht zijn en* kost 1 frank. Aprilgrap aan het front. De Engelsche ooggetuige vertelt van een Aprilgrap aan 't front. Een Engelsch vlieger liet den eer sten April van een groote hoogte een voet bal boven het vliegkamp van Rijssel val len. De Duitschers, die dachten dat het een bom was, borgen zich inderhaast en kwa men niet weer te voorschijn, voor de ge waande bom na stoute sprongen gedaan te hebben, geheel tot rust was gekomen. Op den voetbal stond geschreven: „1 April Gott strafe England." KrPtiek op de Engelsche regeering. De „Daily Mail" kapittelt in een scherp hoofdartikel de Engelsche regeenimg. Do inhoud komt op het volgende neer: Be dort eenige weken hoaren wij dat Constanti no pel spoedig zal vallen en dat de En gelsche ministens geheel-onthouders zul len worden. Omtrent beide zaken bestaat nog twijfel. Maar beide zaken zijn cok niet van het grootste gewicht. De hoofd zaak is, de Duitschers te verdrijven, die op 5 uur afstand van Londen achter bun verschansingen staan. Ze zijn er nog in grooten getale en de verlies lijsten bewij zen, dat zij duizenden Engelschen dood den of verwondden. Wat voert de regee ring intusschen uit? Zij muilkorft de pers daartoe muniue ie ptoduceereat. Zij in dekt wat iedereen weet: dat Duiilschland sedert - vijftig jaar ani 1 irae-kleurstoffen maakt. Zij laat Duitschland zooveel ka toen opslaan dat 't land voor langen tijd voldoende voorraad ammunitie kan ma ken. Zij recruteert op zoodanige manier, dat wij thans honderdduizenden gehuwde mannen aan het front hebben, terwijl de onsehuwden thuis blijven. En omdat French niet voldoende munitie kan krij gen, heaten de Engelsche werklieden dronkaards. Als het niet zoo tragisch ware. dan ware het belachelijk. Zoo ooit, dan ware het nu de tijd voor een krach tige parlementaire oppositie. Nederland en de Oorlog. De circulaire inzake de verschaffing van levens middelen. Naa,r wij uit de beste bron vernemen, heeft de Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel den inhoud van de cir culaire van den 20en Maart jl. iranake de verschaffing van levensmiddelen van Rijkswege aan on- en minvermogenden, alvorens hij tot publicatie daarvan be sloot, besproken met zijne ambtgenooteh. Er bestaat geen enkele reien om aan de juistheid van deze mededeeüng te twij felen. Hiermede vervallen dus de "bemer kingen, die wij en vele anderen met ons hebben gemiaakt, naar aanleid,/ng van bet zeer stellige bericht, dat de mini ster niet met zijn ambtgenooten had onder handeld. Z.a,ans t r ,o e m en Batavier V. De minister van Buiten 1 andsche Zaken maakt bekend, dat blijkens ontvangen te legrafisch bericht van den gezant te Ber lijn belanghebbenden bij de aangehouden schepen Zaan stroom en Batavier V en bij die lading 'daarvan voor indiening van hun reclamaties rechtstreeks kunnen telegr.a- fieere/n aan het Pri&engericht te Hamburg. Aangehouden stoom treilers Onmiddellijk 'toen te Urn ui/ ben verno men werd, dat 12 iJmuider stoom treil'ra waren aangehouden, is Van particuliere zijde per draad, met antwoord betaald, aan een ambtenaar om bevestiging en in lichting gevraagt. Hierop wérd per tcLe- graaf geen antwoord ontvangen; in een gisteren ontvangen brief uit Al.tona wend' bericht dat, aangezien die 12 treiters waren opgebracht en geïnterneerd, geen verdere mededeelingen gedaan konden worden. Maar bij lemlkele readers, wier treilers (e Guxhaven waren opgebracht, werd tele grafisch bericht ontvangen, dait bij name genoemde treilers weer naar zee waren vertrokken, zoodat van intemeerLng van diie treilers althans geen sprake kan zijn. Nog een IJ muider trawler opgebracht. Bij de rertleirij te IJmuidlen van den stoomtrawler „Daihhia" (IJM 19) is van den con sul-generaal te Hamburg bericht ontvangen, dat ook diezie trawler door Duitsche torpedobooten naar Guxhaven is opgebracht. De visch, welke deze trawler geladen FEUILLETON. HEREENIGD. 17) Als ik dazen roover een9 kon vangenl riep Kapitola. Gij Mack Donald vangen? Kind, ge weet niet wat ge zegit! O ja, toch well Ik bedoel natuurlijk door list, niet door geweld! Welk een overwinning zou dat zijn! Doch daar is mijn paard, vaarwel! En nog voordat juffrouw Kondiment had kunnen antwoorden, zat Kap ito la in het zadel en reed, zoo vlug als het paard haar .dragen kon, over den weg naar de rivier. Daar vond zij een door waadbare plaats, die haar naar de over zijde bracht, naar een dicht bosoh, door hetwelk een smalle weg tegen den berg op liep. Indien Mack Donald een roover was, dan zou hij toch zeker, wel dezen ■van het verkeer afigezonderden weg ver- mijdien. Door deze gedachte bezield, reed Kaprtola rustig bergop bergaf, totdat de zon begon onder te gaan en de steeds schuiner vallende schaduwen der boomen haar aanmaanden zich te haasten, om Óen Tiaastbijgelegen hoogsten heuveltop te bereiken, welken zij zich als einddoel van haren rit had gesteld. Nu was zij daar aangekomen. Rechts v'jJi haar ging de zon onder'als een mach- 'bge vuurbol, haai' roodgouden stralen "chietende op liet heerlijke wintert a fere el. i' haar, in de richting vanwaar h gekomen was, zag zij de toppen der ""Wen achter Hurricane Ilall als blauwe Va har, wolken tegen den zuidelijken hémel af steken. Hurricane Hall zelf was nd'et zicht baar. Nog een oogenblik dwaalde Kapi- tola's blók vol bewondering over het 'lieer- li jke natuurtafereel, hetwelk haar om ringde, vervolgens wendde zij haar paard <om en reed in galop naar huis terug. Zoo had zij ongeveer een mijl afgelegd, en het begon reeds donker te worden en haar pa aid was reeds in langzaam tem po gaan rijden, toen zij plotseling het ge luid van den hoefslag van een andier paard achter zich meende te hooren. Zij hield stil en luisterde ademloos in de diepe stilte van den avond. Ja, inderdaad! Duidelijk drong het ge luid van .paardenhoeven in haar oor, of schoon zij met angstig was, doorliep haar een huivering bij de gedachte aan de diepe eenzaamheid, waarin zij zioh be vond. Indien de ruiter, die haar volgde, Mack Donald!... Zij durfde aan deze vreeselijke omstan- dieheid niet denken. Haar paard tot radenden spoed aan drijvende, joeg zij langs den bergafgaan- den boschweg. Doch thans kloim het pad weer. Hei beest, vermoeid van den lan gen namdiddagrit, luisterde niet meer naar de levendige aansporingen van zijn berijdster. En steeds nader kwamen de haar als van verren donder in het oor dringende hoefslagen van het paard van haren ver volger. Kapitola gevoelde zich aangegrepen als door wanhoop. Zij dach't aam de woorden van juffrouw Kohdimeht Geen oogen blik twijfelde zij er meer aan, wie haar vervolger was, die steeds meer nabij kwam. Het was of zij in onmacht dreigde te vallen, doch zij schudde alle zwakheid van zich af. Het geluid was- nu vlak bij haar daar gevoelde zij een hand op haar schouder, en een stem, die haar het bloeti in de aderen deed verstijven, fluisterde haar toe: Waarheen gaat dat zoo vlug, mijn schoon duifje? Haar hand, die den teugel vasthield, zonk slap neer; werktuigelijk wendde zij haar gelaat naar hem toe en machteloos als een kind zag zij zich in de verschrik kelijke wildernis van het gebergte oog in oog tegenover den schrik van den gchee- len omtrek Mack Donald! VIII. Onder den last van de nieuwe smart, die haar had getroffen, geheel gebogen bracht Marah Rooke den eenen dag na den anderen door in arbeid en ontbering in zorg en kommer. Met weemoed)gen blik zag zij, «venals te voren, in de toe komst, waaruit geen enkel lichtstraaltje haar tegemoet schoolt. Herbert was, na verloop van eenige dagen ndit het stille huis weer vertrokken, om zich naar Hur ricane Hall te begeven en vandaar naar West Point. Guido was du9 als de eenógste troost zijner moeder achtergebleven, en gaf op alle mogelijke wijzen en met alle denk bare woorden uiting aan zijn liefde, ten einde de zwaar beproefde vrouw te troosten en haar moed in te «préken. En op_ zijn onophoudelijk smeekem glim lachte zij eindelijk mat een zwak sohe- meringetje van don vreugdeglans uit de weinige dagen van geluk, toen'zij, vol blijde hoop, een heuglijke tijding ver wachtte van den man, die haar eons zoo bitter onrechtvaardig behandeld en op wtiens verzoenende woorden zij met zoo smachtend verlangen had gehoopt, om daarna o wneed noodlot! terug te zinken in een troosbeloozen nacht va.n wanhoop. Guido vermoedde niet, wat zijn moeder zoo diiep schokte. Hij wist niets af van het «brama van het vertedene, niots van het bittere leed, hetwelk de edele vrouw zoolang gedra gen had* totdat de thans door haar ent- vangen slag haar bijna het hart gebroken had. J Doch zij wist zich te beheersohen. Zij moest voor haar kind sterk zijn. Wat zou er van Guido worden, indien zij er onder bezweek? En hiaar moeder liefde gaf haar een bijna bovenmensche- lijke krachit, dde haar intusschen licha melijk ondermijnde. Het leed, het verschrikkelijke leed, dat opnieuw over haar gekomen was, was sterker dan zij, en op zekeren dag, juist nadat moeder en zoon hun morgengebed h-addm verricht, en aan het ontbijt vil den beginnen, zakte zij machteloos in el kaar en boog Guido, bijna verstijfd van schrik, zich over haar neer, terwijl zij daar als levenloos op den grond lag. Haastig bevochtigde hij haar voorhoofd en slapen met azijn en Xvater en trachtte haar met de teederste woorden tot hot bewustzijn 4e roepen. En spoedig week dan ook do crisis weer, de bezwijming hield op, en zwaar ademhalende, sloeg zij de oogen omhoog. Haar eerste zorg was Guido gerust to stellen, doch 'deze liet zich niet meer misleiden. Een uur later verliet hij het huis en sloeg den weg in naar Willow Heights, de woning van zijn goedhartigen be schermer, dokter William Day. Guido had een besluit genomien. Vara dag tot dag had hij zijn dierbare moeder meer en meer zien vervallen, en met smart bad hij de stille getuige moeten zijn van haar lijden, zondier haar te kun nen helpen. Maar dezen morgen had do doorslag gegeven. Hij wilde zijn hart uit storten voor den dokter; de man, die zich tegenover hém zoo hulpvaardig had be toond, zou ook voor zijn dierbare moeder wel raad weten. Het huis, door William Day,, een ver maard geneesheer, die zich ucit "de prac- tij'k had teruggetrokken, bewoond, was omgeven door een mooi park. De dokter was weduwnaar en had tjfp eenLge dochter, KLa.ra geheetcn, een zeer schoon meisje van zestien jaren. Zij was echter niet bij haar vader thuis, doch in een pensionaat, waaruit zij echter in de eerstvolgende dagen terug werd verwacht. Guido had de dochter van den genees heer nog nooit gezien; zijn groote aan hankelijkheid aan Willow Ileghts was ontstaan door zijn oprechte bewondering van den edelmoedig en efgenoar er vau. (Wordt voi-volgd.)

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 1