BINNENLAND. SPORT. ALBERT RSEL MARE 36. kerknieuws! Uit Stad en Omgeving. tfage aldus vervolgde de kardinaal nu de courant voor allen de geestelijke oefeningsplaats kan zijn, "terwijl de vijand van hot goede, de vijand van de christelij ke idealen, van alle zijden dreigt in het gezin, op straat, in de café's, in de gezel schappen, overal, zoekt de anti-kerkelijke 1 pers zich steeds meer uit te breiden. Daarom moeten alle katholieken het chris telijke blad niet alleen als een snel en vluchtig middel voor de propaganda van het goede beschouwen, maar ook als een verdedingswapen, dat alle goede eigen schappen van den modernen tijd zich teD nutte maakt en alle fouten daarvan ver afschuwt, dat daar doordringt, waar het woord des kanselredenaars, de stem des piissiepredikers, de waarschuwing des ernstigen mans niet gehoord wordt; dat in ét-n uur in de wereld de waarheid ver kondigt en tot het goede aanspoord. Het istegenwoordig zoo goed als een gewetenszaak ge worden, de courant telezen en zich daarop te abonneeren welke op haar program de verbreiding van de waarheid en den strijd tegen de dwaling heeft gezet. Deze opmerkelijke en op een toon van innerlijke overtuiging uitgesproken, uit sympathie voor deze zaak gehouden pre- dicatie van den aartsbisschop van Pisa is de schoonste uitlegging van het initiatief des Heiligen Vader voor het nationale .werk tot bevordering der goede pers. Nederland en de Oorlog. Het Noderlandsche stoomschip „Kat wijk" is gisteravond getorpedeerd. De be manning is gered. Een Nederlandse K stoom schip getorpedeerd. Gisrteravond 8 uur is het Nederlandsehe stoomschip ..Katwijk", van de Maatschap pij „Stoomschip Katwijk" (Erhart en Dek kers) te Rotterdam, dat zich op de thuis reis bevond, getorpedeerd, terwijl het ten anker lag ongeveer 7 mijlen bewesten liet lichtschip Noord-Hinder. De bemanning, bestaande uit 23 koppen, werd gered en opgenomen door het lichtschip. Heden- moiigen is een va art uiig van bet loodswe zen uit Vlissingien vertrokken om de be manning af te halen. Omtrent het boven vermeld geval ver nemen wij nog dat het kwam van Balti more. Het was bestemd voor Rotterdam en ge laden met graan, geconsigneerd aan de Nederlandsche Regeering. Voor zoover bekend heeft het schip on derweg geen andere havens aangedaan. Het schip is in 20 minuten gezonken, nemen wij nog dat het schip kwam van Baltimore. Zaanstroom en Ba;t_av maakt bekend dat in den Duitschen Reichsanzeiger van 7 April belanghebben den bij du aangehouden stoomschepen Zaanstroom en Batavier V en bij de la dingen daarvan zijn opgeroepen om bin nen 14 dagen hun vorderingen terzake bij heit prijsgerecht te Hamburg in te die nen. Deze vorderingen moeten ondertee kend zijn door een bij een Duitsch gerecht toegelaten advocaat. In verband met bovenstaande oproeping zijn zoowel door de Hollandscho Stoom boot-Maatschappij, eigenaresse van de Zaanstroom als door de finna Wm. y ül- ler en Co., aan wie de Batavier V be hoort, onverwijld de eerste stappen ge daan, verband houdende met de indie ning haner vorderingen. Daar de oproeping reeds den 7en .lezer in den Duitschen Reichsanzeiger is ver schenen en de vorderingen, bijn- nen 14 dagen mouten zijn ingediend, rest den bedoelden scheepvaart-maatschap pijen nog slechts korten tijd om de vor deringen aan liet Hamburger Prijsgerecht te doen toekomen. Gisteren is er tusschen de directie der Hóll. Sloomboot-Mij. en de firma Muller Co. overleg gepleegd betreffende deze eangelegenh eed Uitvoerverbod. Verboden is de uitvoer van teerkleur- stoffen en alle uit teer afgeleide stoffen, die voor de bereiding of toepassing van teerkleurstoffen kunnen dienen. De koffiehandel. In zijn dagelijksch bulletin deelde het bestuur van de Vereeniging voor den Koffiehandel Dinsdag mede, dat overwo gen wordt wat kan geschieden om den in vloed der thans eveneens op koffie van toepassing verklaarde représaillemaatre gelen der geallieerden zoo min mogelijk drukkend te doen zijn. Wij vernemen, dat in verband hiermede reeds besprekingen hebben plaats gehad met de besturen van de Vereeniging voor den Koffiehandel te Amsterdam, de Ver eeniging voor den Goederenhandel te Rotterdam, belanghebbende reeders' en den voorzitter van de Ned. Overzee-Trust maatschappij. De pogingen welke daarna bij de Fran- sche en Engelsche gezanten worden aan gewend, om voorloopig nog den ongestoor- den aanvoer van de koffie te verkrijgen, vonden daar,, zooals zij verder vernamen, een niet onwelwillende ontvangst. Een de finitieve beslissing van de betrokken re geeringen is echter nog niet ontvangen. Broodgewicht. De burgemeester van Haarlem had te kennen gegeven een verordening op het broodgewdcht te zullon invoeren, tenzij de bakkers maatregelen zouden kunnen nemen tegen afwijkingen in het gewicht. De bakkerspatroons hebben thans beslo ten een vaat broodgewdcht In te voeren van '/a, 1, 1V6 en 2 pond. Bij een eerste overtreding moet f5 boete betaald wor den. Lui ïie:5ial!?rg volgt pufc'iciteit. Uitvoer van vette var Ken 0. Naar wij vernemen, bestaat het voor nemen bij de re gearing om Maandag a.8. de grenzen voor een beperkten uitvoer van vette varkens weer open te stellen. Paardensmokkelarij. Naar aanleiding van het herhaaldelijk voorkomen van zoogenaamde diefstallen van paarden in de in staat van beleg ver klaarde gemeenten, ligt het in het voor nemen van de<n territorialen bevelhebber van Friesland, Groningen en Drente, in het vervolg het houden van paarden te verbieden in die stallen, waar na voorge komen diefstal niet ten duidelijkste blijkt, diat alle voorzorgen zijn genomen tier voorkoming van dergelijke diefstallen. Hofbericht. Naar wij vernemen bestaat het plan de verjaardagen van den Prins en van de Prinses, evenals den 31en Augustus j. 1. zonder uiterlijk feestvertoon te vieren, in vei\and waarmede ook de gebruikelijke verjaardagreceptie op den 19den April dit maal achterwege zal blijven. Het Roode Kruis. liet is aan het R.-K. Vakbureau gebleken, dat verschillende R.-K. Vakverecnigingen en vele barer leden aangesloten zijn bij de Eerste Nationale Arbeidscontract- en Ziekteverzeke ring-Maatschappij „Het Roode Kruis" en dat andere niet die Maatschappij in onder handeling zijn. Het Bestuur van het R.-K. Vakbureau geeft den betrokkenen in ernstige overweging, alvorens hun contracten te vernieuwen, te doen voorbestaan of verbintenissen aan te gaan, zich vooraf tot zijn kantoor, Spreemven- park 10, Amsterdam, om nadere inlichtingen, betreffende deze Maatschappij, te wenden. Levensmiddelen-voorziening. Onderstaand adres werd door het Bureau voor de R. K. Vakorganisatie verzonden: Aan Zijn Excellentie den Heer Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel, geeft met verschuldigden eerbied te ken nen, het Bureau voor de Roomsch-Kaitho- lieke Vakorganisatie laatstelijk goedge keurd bij Koninklijk Besluit van 7 Mei 1913 dat het met belangstelling heeft kennis genomen van de door Uw Excel lentie, d.d. 20 Maart 1915, aan de heeren Burgemeesters toegezonden circulaire, waarin de Regeering zich bereid verklaart, de helft der kosten te dragen, tengevolge van het beschikbaar stellen van tarwe bloem, varkensvleesch, spek, vet, groenten en aardappelen aan on- en minvermogen den, tegen den prijs, welke voor 1 Augus tus 1914 als normaal gold; dat echter de groote kosten welke daar uit voortvloeien, voor vele financieel-zwak- ke gemeenten een onoverkomenlijk beletsel zullen zijn, om tot uitvoering van bedoelde circulaire over te gaan; dat hulp der Regeering in deze aangele genheid afhankelijk is gesteld van de ka.- pitaalkracht der gemeenten, waardoor fei telijk de inwoners der kapitaalkrachtige eemeentenwordenff p^olnen.viej/wiit de eerste plaats op de hulp der regeering zijn aangewezen, van hulp verstoken blij ven; dat de circulaire daarom niet in die mate toepassing zal vinden, als ter voorkoming^ eener algeheele verarming der arbeiders stand noodig is; dat bovendien het trekken eener juiste grens tusschen min- en meer-vermogenden op zeer groote practisclie moeilijkheden zal stuiten; dat deze en meer andere bezwaren een trage uitvoering van bedoelde circulaire zullen veroorzaken, en in vele gemeenten de uitvoering geheel zullen verijdelen: dat daardoor een deel van de arbeiders en met hen gelijk te stellen inwoners van Nederland, in een niet verdienden ongun- rtigen toestand zullen geraken, alleen, doordat het gemeentebestuur van de plaats hunner inwoning de circulaire van Uw Excellentie niet kan of niet wenscht uit te voeren; dat hot daarom tot de overtuiging is ge komen, dat, wil de Regeering de bedoeling harer circulaire zoo goed mogelijk toege past zien, het noodzakelijk is, dat zij de geheele kosten voor hare rekening neemt en de prijsverlaging toepast voor het ge heele Nederlandsche volk, hetgeen in een bijgaande toelichting nader wordt bepleit, 't Welk doende enz. Heit Bureau voor de R. K. Vakorganisatie J. VAN RIJZEWIJK, Voorzitter P. J. J. HAAZEVOET, Secretaris C. J. KUIPER, Penningmeester. Sociale Cursus voor Hoofdbestuurders van R.-K. Vakbonden. De groote Sociale Cuirsus voor Hoofd bestuurders zal gehouden worden Maan dag 31 Mei tot en met Zaterdag 5 Juni 1915, in het gebouw van het Bureau voor de K. S. A. te L e i d e n. De Cursus zal dit jaar niet 2 weken, maar 1 week worden gehouden, terwijl de tweede week in het najaar zal plaats hebben. Op verzoek der Hoofdbestuurders wordt dus de Cursus, implaats van 14 da gen ineens, verdeeld in .twee weken om het half jaar. De Cursus wordt geopend op Maandag 31 Mei. des n.m. te 2 uur en zal gesloten worden op Zaterdag 5 Juni, des middags te 12 uur. Begin Mei zal het programma gepubli ceerd worden, met een schema der inlei dingen. Dit heeft het groote voordeel, dat de deelnemers niet onvoorbereid ter cur sus okmen en reeds van te voren, wat voor hen onduidelijk is, als vraagpunt aan den Inleider aanteekenen. Bij de oefeningen, de9 avonds waarbij door een der deelnemers een herhaling van den ochtend-cursus wordt gegeven zul len alléén zij voor een inleiding worden aangewezen, die reeds een vorigeh cursus hebben medegemaakt. Wie dus voor de eerste maal aan den Cursus deelneemt, wordt niet voor een inleiding aangewe zen en blijft dien geheeleu cursus toehoor der. Hij heeft natuurlijk het hecht tot het stellen van vragen en bij de avrvndopfe- ningen kan hij ook van de gelegenheid tot debat gebruik maken. Uiterlijk 10 Mei e.k. moet bij het Bu reau voor de R.-K. Vakorganisatie bericht gedaan worden van deelname; na dien as deelname voor dezen cursus niet meer mogelijk. Coöperatieve Meelfabriek. De Algemeen® Nedert. Bakikersbond is bezig aandieieLen te plaatsen ter oprich ting van een groote coöperatieve meelfa briek. Aanleiding hiertoe is die houding der Nederiandsche meelfabrikanten tij diens deze mobilisatie. Reed6 1000 aanltee- ■len zijn geplaatst bij leden van den Bond en, thans heieft men zich gewend tot de nn'et-lieden. Gemengde berichten. Op een Nederlaiulscken. soldaat geschoten. Dinsdagnacht is op den mil. De Groof, die te Valkenswaard op grenswacht was, door smokkelaars, die hij wilde aanhouden, ge schoten. Hij werd ernstig in het been gewond en werd ter verpleging overgebracht naar het Roöde Kruishospitaal. Op heeterdaad betrapt. Te Amsterdam is gistermorgen op heeterdaad betrapt een 16-jarige jongen, die op de Nieuwe Markt aan een juffrouw een portemonnaie met geld ontrolde. Insluiper gegrepen. Men meldt uit Amsterdam Gistermorgen omstreeks 10 uur verschafte een ongunstig uitziend persoon zich toegang door insluiping tot het le bovenhuis aan de Bilderdijkstraat 54, bewoond door den heer G. J. Huyzenveld. De juffrouw van den win kel in het benedenhuis hoorde boven gestom mel en wilde de trap opgaan, waarop de man naar beneden holde. De juffrouw waar schuwde onmiddellijk de politie, die hem ge boeid naar het bureau overbracht. Verleden week werden reeds tweemaal voorwerpen en eenig geld in het zelfde perceel gestolen. Dnitschland tegen Holland. Aan de grens speelde zich, naar het „N. v. d. D." meldt, dezer dagen het volgende tooneeltje af: Een Hollander wilde bij Babberich de grens over, na aan het station Elten teruggezonden te zijn. Aaugezien zijn papieren niet in orde waren, moest geïnformeerd worden naar de woonplaats in Duitschland. Tijdens het on derzoek stond men den man toe in het nabu rige, op Hollandsch grondgebied gelegen café iets te gaan gebruiken. Na eenigen tijd riep men hem terug -om zijn papieren in ontvangst te nemen. De baast waannede zulks gebeurde wekte bij den man achterdocht en slechts schoorvoetend naderde hij de grens. De Duit- sche wachtposten grepen hem aan en wilden wat meer spoed bij de zaak zetten. Dit had echter niet het gewenschte resultaat daar de betrokkene thans niet meer over de Duitsche grens wilde. Hij kreeg hulp van twee arbei ders en werd het een geweldig getrek. Hol land overwon, maar.... moest zijn jas achter laten. Bij informatie was gebleken, dat de Hol lander nog eenige dagen zitten te goed had in Duitschland. Ook in zijn eigen land stoi\d hij nog in 't krijt, zoodat hij op het oogenblik in „Patria" achter slot en grendel zit. turfschip, lossende bij een der fabrieken te Hoogezand, werd gistermorgen de knecht gemolesteerd door twee sjouwerklieden, die een oude veete kwamen beslechten. De knecht haalde ter zelfverdediging zijn revolver en schoot een der aanranders dood. Dc verslagene is gehuwd en ongeveer 30 jaar oud. Een geheimzinnige fabriek in het Gooi. In de buurt van Bussum staat een fa briek waarbij, althans oogenschijnlijk, niet gewerkt wordt, doch waarheen ge heimzinnig tonnen worden vervoerd en waar vandaan niet minder geheimzinnige tonnen worden verzonden... Is het won der, dat in dezen tijd van „spionitus" en betonitis" ook dit geval in verband wordt gebracht met ongeoorloofde hand- en span diensten aan onzen oostelijken buurman? Men zou, met het oog op de tonnen, die in dit geval een grooten rol spelen, van een nieuwe ziekte, „tcnitis", kunnen spre ken.... Bij den 's-Gravelandschenweg, dicht bij Walden en de renbaan, staat die ge heimzinnige fabriek. Een onzer verslagge vers heeft zich in het hol van den leeuw het was eigenlijk een ander dier, zoo als men aanstonds zien zal gewaagd. Geen grimmige wachters bewaakten den toegang tot de fabriek, die daar zoo vre dig ligt in die landelijke omgeving. Een groot bord vermeldt den naam: Electro-ra- diat/orenfabriek. Geen beweging valt ini het fabrieksgebouw te bekennen. Slechts een geit blaast naast de fabriek haar moe derweelde uit. En achter die geit in tuinbouwkundige bespiegelingen ifo zijn moestuin verdiept de directeur dezer geheimzinnige stilliggende, doch niette min werkende fabriek... We maken het doel van ons bezoek be kend, vertellen van de geruchten, die over de fabriek in omloop zijn. De directeur lacht. Dat zou hij echter ook doen, dat zou hij echter juist doen als... Doch de heer Wolff gaat tevens.aan het vertellen hoe de vork in den steel zit, en daaruit blijkt ons hoe vermoedelijk de geruchten over deze fa briek in omloop zijn gekomen. Inderdaad staat de electroradiatörenfa- briek stil. Ze heeft zelfs nog nooit gewerkt. Kort voor het uitbreken van den oorlog a ha! werd de electro-enz. fabriek in dit fabrieksgebouw gevestigd, dat aan den heer Wolff toebehoort en door hem, wat het benedendeel aan de voorzijde betreft, aan genoemde fabriek werd verhuurd. Maar het bedi'ijf van den heer Wolff bleef in bet overige deel van de fabriek, aan de achterzijde en op de bovenverdieping gevestigd. Dit bedrijf betreft o. a. de vervaardiging van chloorzinkloog, dat gebruikt word'/ als bederfwerend middel in de houtindus trie en in de textielindustrie dient om ga rens te sterken. Voor de vervaardiging daarvan wordt zinkafval gebezigd, dat in tonnen wordt aangevoerd; en het chloor zinkloog, dat er door bewerking met zout zuur uit wordt verkregen, wordt eveneens in tonnen verzonden. De electroradiatorenfabriek staat nog steeds stil, wachtend op kapitaal. Maar de ehloorzinkloogfabriek aan de achterzijde werkt, als het wachten tenminste niet is op zoutzuur, .zooals thans het geval is. Ziedaar de eenvoudige verklaring van de geheimzinnige fabriek, die werkt ter wijl ze stilligt. Om reeds bij voorbaat eventueel ge schokte gemoederen gerust te stellen, deelen wij mede, dat het niet onmogelijk is dat de fabriek ook wel eens zinkafval zat krijgen uit.... Duitschand, met opheffing van bet daar te lande bestaande uitvoer verbod. We hebben nu zoo langzamerhand ge noeg gehad van fabrieken met betonvloe- ren, waar in het geheim voor Duitschland wordt gewerkt enz. Het wordt tijd, dat men ook eens de fabrieken ontdekt waar geruchten als de bovenstaande worden vervaardigd. (Hbld.) Schaken. De clubmatch van „Discendo Discimus"en het Vereenigd Amsterdamsch Schaakgenoot schap zal Zondag 25 April a.s. te Amsterdam gehouden worden. Ongeveer 25 spelers zullen eraan deelnemen. Dinsdag 20 April komt het Leidsch Schaak genootschap, vermoedelijk met een elftal spe lers, tegen „Discendo Discimus" uit. Evenals, het vorig jaar zal ook dit jaar in „Discendo Discimus" een zomerwedstrijd wor den gehouden in één klasse, met voorgift. De helft der deelnemers ontvangt een prijs. De heer G. J. Reeser heeft wederom een zilveren medaille beschikbaar gesteld voor de best ge speelde partij. ROEIEN. De studentenwedstrijd op het Noordzee kanaal. Voor hen die wat dieper in de roeizaken doordringen dam de oppervlakkig oordee- lende outsider, beeft deze gebeurtenis on getwijfeld ook een diepere berteekenis dan eene simpele verplaatsing, zooals die van het Spaarnie naar de Schie in het jaar 1901, schrijft de „Ned. Sport". Het is toch een onomstoortelijk feit en velen onzer, ook niet Studenten-Vereeni- gimgen, bebiben bet tot hunne schade, zij 't ook zoaider schande, ondervonden, dat onze Hollandsch e ploegen niet op eenigs- 'zims bewogen water kunnen roeien. Zij knoeien dan, gooien met water, blijven bij den finish baken, kortom zelfs ploe gen die bij vlakken waterspiegel een lust der oogen zijn, vallen geheel en al uit hun vorm bij wind of golfslag, 't Minst lijden hieraan, uit den aard der zaak, de Amsterdamsche ploegen, die in bet slech te jaargetijde ten minste eenige gelegen heid hebben met windvlagen en golven vertrouwd te geraken. Nu zal men terecht opmerken, dat dit alles niet zal veran deren. omdat men één dag, n.l. dien van den wedstrijd, kans heeft op meer bewo gen waiter terecht te komen; door bij voorkeur en zonder meer zulk een wed- striidbaam te kiezen, zou men, werd niet tevens eene andere voorwaarde vervuld, mteg^deelvi^ete^uandej^^mken^dan gen, die zich slechter voordoen dan zij zijn. Een sterk staaltje daarvan was de Var sity van 1889, toen het Spaarne- in zoo'n woeste zee was herschapen, dat geen en kele ploeg toonbaar roeien liet zien. 't Was een erbarmelijk geknoei. Laga sloeg met haar te diep liggende boot vol; Njork brak even vóór de eindstreep door een snoek een riem; Triton was niet te zien en Neneus liep als eerste over de streep. Het is dus noodzakelijk, dat de Studen ten en na hen allen, die ook naai* liet Noordzeékanaal walden, omdat zij zullen moeiten doen wat in 't buitenland alge meen usance is, n.l. er toe overgaan een 8 '10-ital dagen vóór den wedstrijd op de wedstrijdbaam te komen oefenen. Zij zullen dit niet direct dit jaar doen, maar zij zullen' hiertoe zond'?r twijfel over gaan, wanneer zij als goede Hollanders eerst eens leergeld zullen betaald heb ben, als bet op hun Varsityd'ag eens flink geblazen heeft. De eigenwijze Hollander liep van 't Spaarne. weg. En zoo zal hij ook weer van het Noordzeekanaal wegvluchten, wanneer het eens gewaaid heeft en 't „geen roeien wias", tenzij hij zich voor neemt bij al de opofferingen van den traintijd nog deze kleine te voegen, om gedurende 8 10 dagen hoogstens een uurtje te sporen, om zich te gaan oefe nen op zijn scboone wedstrijdbaam. En als dit algemeene regel zou worden, clan gaa.t onze roeisport een nieuw, frisch tijdpeik tegemoet, 'wat eene verhooging van het roeipeil moet tengevolge hebben. Als men zóó de zaak opvat en dit moe.t men, nu de kans er is om hooger op te komen dan eerst beseft rr en wie Ike breeder© gevolgen deze schijnbaar simpele verhuizing van den Studenten Roei bond to or onze roeisport kan heb ben. Of zouden wij, stijfkoppen, voort blijven gaan op den tegenwoordigen meer gemakzucbtïigen weg, om dan in 1917, wanneer dlie sterke buitenlanders zlonder een spatje over die golfjes zullen roeien, te pruilen: „Ja maar 't is ook geen roeien op dat verd.... breedc ka naal?" De studenten hebben op deze vraag hot kordate antwoord gegeven, wat van ben kon warden verwacht, en mocht hert eens inslaan en tot navolging leiden, dan zal men later beseffen wat de roeisport aan dat stoute Studentenbesiluit zal te danken hebben. En dart alles zal te danken zijn afdus de „Ned. Sport" aan het initiatief van den' Studenten Roerbond, die het voor beeld gaf, maar au fond aan den Am sterdam sch en coach, die de Kampioen- schapsbaan-Commdssie in zijn auto opnam en hen suggereerde hun onderzoek te be ginnen met dat hreeide Kanaal onder den rook van onze hoofdstad, dat eens de wed strijdbaam bij uitnemendheid van Europa zal worden. Ingezonden tóededeelingen a 30 cent per regel. DENKT OM 85 MEUBELMAGAZIJN Volle aflaat voor ster veilde soldaten. Op grond van een aan Z. Em. kardinaal van Rossum gedaan verzoek, dat door deze aan het staatssecretariaat werd overhandigd, verleende de H. Vader aan alle in den wereld oorlog werkzame Katholieke geestelijken, zoo wel aan hen, die de wapenen dragen als aan hen, die met dc zielzorg zijn belast ot in de lazaretten werkzaam zijn, het privilege aan de stervende soldaten den Pauselijken zegen met vollen aflaat te verleenen in zooveel mogelijk verkorten ritueelen vorm, die niet bij ieder afzonderlijk behoeft te worden" herhaald. „Msbd." Letteren en Kunst. G. C. van Schoonhoven. Men schrijft ons: Wat wie al lang wisten, maar nooit aan d'e groote klak wilden hangen, staat thans in de krant, n.l., dat de 68-jarige tooneel- speler G. C. van Schoonhoven, die 'lezer dagen zijn 40-jarig jubileum als zooda nig viert, heel zijn loopbaan door geble ven is wat hij van jongs af aan was: een goed katholiek. Dit is natuurlijk geen reden om hem onzerzijds extra te bejubelen, maar toch zien we z ij n feest met andere oogen aan, damnat van menigeen zijner collega's. Wij uiten den harrtelijken wemsch: zij Van Schoonhovens levensavond een kalme, een blijde. Land en Tuinbouw. Narcissen-tentoonstelling. De Algemeene Vereeniging voor Bloem bollencultuur houdt 19 en 20 dezer te Haar lem een tentoonstelling van afgesneden bloe men van narcissen. Faillissementen. Uitgesproken.: W. Schipper, koopman en winkelier in kruidenierswaren, tie Wijk aan Zee; cur. mr. M. Slingenberg, tie Haarlem. L. R. E. W. Har tog van Band-a; cur. mr, K. Jansma. In het faillissement der Naamlooze Ven nootschap Fabriek van Chocolade, Sui- jseivrcrJMJII trii tüuiwrwaute -aniixeieu V.h. A. Verlaan Co. is, in. de plaats van. mr. Oldewelt, benoemd tort curator mr. K. Jansma. B. Botering, bakker, eerder wonende te Ainna Paulownapolder, thans te Rotter dam; cur. mr. J. C. Brons. Geëindigd: H. J. Steenmeijer en J. G. M. van der Voorden, te 's-Gravenhage; Th. C. Flem- pdnks, te Nijmegen. Een vreemde bejegening. Gisteravond werd in den Schouwburg iten bate van hiet Leidsche Steuncomité een uitvoering gege ven van de Schipbreuk en andere koor werken van Johan Wagenaar, onder lei ding van den componist, met rme-dewer- king deir zamgvereendging van de afdeeling Leiden deT Maatschappij tot Bevordering dier Toonkunst.. Toen omzie muziek-recensent zich aan meldde. werd hem de toegang geweigerd onder de uitdrukkelijke mededeeling, dat men het nieit noodig had geacht de- ka tholieke pers voor dezien avond tie invi te-eren. D'e ze houding is ons volkomen onbegrij pelijk en onverklaarbaar en schijnt cds ook om verschillende redenen ten hoogste, ongewettigd, o. a. om deze rieden, dat men toch niet de entree-prijzen van katholieke bezoekers zal Webben, van de hand gewezen. Vooral ook met het aog op dit laatste feit, om n.l. de katholieke bezoekers te verklaren, waarom zij van het. gisteren ge houden liefdadigheid sconced; tevergeefs een verslag in ons blad zullen zoeken, maken wij van de door ons ondervonden vreemde bejegening melding. Kapitein Verberne. De kapitein J. P. J. Verberne wordt van a.f heden belast met heit commando over bet Depcrtbatal- jon der IVe infanteriebrigade alhier. Personeel N. Z. H. T. M. Gisternacht hebben er vergaderingen plaats gehad te Leiden, Haarlem, Hillegom en Vclzen. van het personeel der N. Z. H. T. M„ aange sloten bij de Nederlandsche Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel. Besloten werd tcit hert afvaardigen van e<en delegatie naar de directie teneinde daar het toe-kennen van een duurtertooslag op heit loon te bepleiten. Musea. Gedurende biet 1© kwartaal 1915 bedroeg het aantal bezoekers van het Rijksmuseum van Oudheden alhier 135? en van het Rijks Ethnographisch Museum 406. Op een trein geschoten. Gisterem- morgen is ter hoogte van den Morschweg op trein 102, welke te 7.18 uit Den Haag te Leiden aankomt, ge schorten. Het schot ging door een raam van dc conducteurs- afdeeling van. een bagagewagen. Ccea der conducteurs werd pchter getroffen» Van. eten dader geen spoor.

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 2