15 BUITENLAND. De Oorlog. es jaarganv» No. 1675 BUREAU: STEENSCHUUR 15, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN De ABONNEMENTSPRIJS bedraagt, bij vooruitbetaling, met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering i het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 10 cent per week f 1.25 per kwartaal; bjjonze genten II cent per week, f 1.45 per kwartaal. Franco per post f 1.65 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2Vs cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent DONDERDAG APRIL. I9I5. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1-5 regels f0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1-5 regels fl.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Aanvragen om Dienstpersoneel van 1-5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Aanbiedingen van Dienstpersoneel, Huur- en Verhuur, Knop- en Verkoop (geen Handels-Adverxentiën) van 1-5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Overeenstemming is bereikt tusschen Ie Britsche regeering en de Amerikaan se maatschappij inzake den aankoop van de lading van het stoomschip „Wilhel- mina". Van h et Westelijk oorlogs terrein. De berichten van het oorlogsterrein blij- al nemen .zij ook in omvang toe, wei nig belangrijk. Op de meeste plaatsen be palen zij zich tot artillerie-duels. Bij Berry au Bac werd een Duitsche loopgraaf door de Franschen vermeesterd, doch zij kon den er zich niet handhaven. Tusschen Maas en Moezel werden Fran sche aanvallen gedaan met groote hevig heid; doch over het resultaat loopen de be richten uiteen. De Fransche-berichten zeg gen, dat de aanvallers tot op verschillende punten de draadversperring van de vijan delijke stellingen naderden; de Duitsche, 'dat de aanvallen werden afgeslagen. Leest men de berichten zoo, dan is er in beiden a waarheid; want de Fransche berichten zeggen niet-, dat de aanvallen gelukten, of iets werd genomen. Hun aanvallen kunnen dus doorgezet zijn tot aan de ver sperringen, en toen zijn afgeslagen. Telkens worden ook weer pogingen aan gewend door de Franschen, om in het noordelijk deel van dit gebied, tusschen Fresnes en Marcheville en bij Mazeray, de Duitschers te verdrijven, en daardoor het front om Verdun te verplaatsen, zoodat de insluiting dier vesting niet kan worden 'oltooid. De Duitsche berichten maken melding ■chter in de Fransche mededeeling niet worden genoemd. Of dit is omdat de Fran schen er niet genoeg gewicht aan hechtten, of omdat zij van deze mislukte poging geen gewag wilden maken, is niet duidelijk. Over den strijd in-het Bois Le Prêtre m .een plaats die „Quart-en Réserve" ordt genoemd, loopen de berichten uit ten. Het Duitsche bericht meldt, dat daar dooi' de Duitschers langzaam terrein werd gewonnen; de Fransche telegrammen ech ter melden, dat de Duitsche aanvalspogin- werden afgeslagen, en de Duitschers Qit een deel hunner loopgraven werden .verdreven. Van het Oostelijk oorlogs terrein. Van biet Oostelijk oorlogstooneel verne- wij uiit een Russisch bericht dat de vesting Ossowetsj, aan de Bohr, een zij rivier van die Naref, gelegen, door de Duit schers wordt beschoten. Een Russisch kirich't meldt, dat de beschieting Zondag den geheel en dag werd voortgezet, en dat tevens gepoogd werd branders, in den vorm van vLot/ien, langs de rivier naar de vesting te zenden, doch dat dit mislukt .its In de Karpatlhen woedt de strijd me.t tv ei-min,derde kracht voort. En daarbij wordt steeds meer een poging merkbaar van de beide legers, om eikaars vleugels om te trekken. In het westlijk deel van de Karpathen schijnen de Russen een poging te luebhen gedaan, om door een krachti ge» aanva.l den Oostenrijkscben linker vleugel om te trekken, en Hongarije bin nen te: vallen. Reeds waren zij op eeai der passen een eind gevorderd, toen de Oos tenrijkers, krachtig gesteund %door de Duitsche troepen, hun onverwachte» te genstand boden. Ten gevolge daarvan zijn in. den Polya.nka-p.as de Ruseen niet ver der kunnen komen, en konden zij de zui delijke- helling van den pas niet afdalen. Bartfield, op de zuidelijke helling van dien pas gelegen is nog in handen der Oos tenrijkers. Oostelijk daarvan poogden de Russen door het Laboreza- en öndavadal, over den Dbekla- en d'en Laborczia-pas, in Hon garije t.e dringen, maar ook die poging is tot staan gebracht. En ten oosten van den Oeszok-pas zijn die Oostenirijksch-Duitschie troepen- niet alleen in staat geweest, de Russische aan vallen te-gen te houden, maar zij zijn in Oost-Ga,licië doorgedrongen, w,aar zij nu een omtrekkende beweging pogen te vol voeren tegen den Russischen linkervleu gel. Daar zijn zij doorgedrongen 'tot Stry, een plaatsje aan de rivier van dien naam, noordoostelijk van den Oeszok-pas en noordwestelijk van Stanislau gelegen. Dat een Oostenrijksch leger tot die plaats kon doordringen, is een bewijs, dat de Russen uit Stanislau moeten verdreven zijn. De Oostenrijkers pogen dus in Oost-Ga- In cië voort te rukken en de Russen in Lemberg te bedreigen. Het gelukken van een dezer beide om trekkende bewegingen zou den tegen stander nopen, de voortgaande beweging op- den anderen vleugel op te geven en zijn troepen terug te trekken. Slagen de Russen er in Hongarije binnen te rukken, dan moeten de Duitsóh-Oostenrijksche le- naar Hongarije gaan; slagen echter de Oostenrijkers er in, over Stry in Oost- Galicië voort te rukken, dan kunnen zij de Russen iin den rug bedreigen en moe ten dezen hunne aanvallen in de Karpa- thien staken. Voor de Russen zou het een groot ver lies zijn, zoo grootvorst. Nikolaas Nikola- jewitsj, de Russische Generalissimus,door ziekte belet werd, het opperbevel verder te voeren, zooals de berichten uit Duitsche bron melden. De bevestiging hiervan ont breekt echter nog. Het in den grond boren van een stoomschip. Over het in den grond boren van de President, het ss. uit Glasgow, dat 25 mijl ten zuidwesten van de Eddystone was in den grond geboord, lezen wij het. volgende in een Londensch blad: Een trawler uit Milford, de Pencaer, had 10 leden van de bemanning der President aan boord, die naar Brixham waren gebracht. De Presi dent was een klein s.s. (900 ton), dat van Glasgow onderweg was naar St. Malo. De Pencaer was aan het visschen, toer. Zaterdagmiddag plotseling de U 4 in haar buurt kwam en 50 M. van de trawler stopte. De visschers vreesden reeds dat hun vaartuig het lot zou ondergaan van zoovele andere Engelsche visscherschepen; doch de onderzeeboot zond 10 man van de President aan boord van de Pencaerl De zen vertelden dat zij hun schip in zinken den staat hadden moeten verlaten. Eerst was de President, een langzame boot, zij liep slechts 9 knoop nog een uur lang gevlucht voor den achtervolgenden onder zeeër; maar deze had haar ingehaald. De gezagvoerder, en daarop de bemanning, van de President, kreeg bevel in de booten te gaan. Zij hadden gelegenheid nog iets van hun bezittingen mee te nemen. De Duitschers begaven zich thans aan boord van de President, legden een bom neer en lieten die ontploffen De exploisie schijnt enkel den binnenkant van den dubbelen bodem te hebben vernield, en de President bleef nog lang nadat de onderzeeboot ver trokken was, drijvende. Van de opvaren den van de President moesten er vijf in elk der beide booten gaan, vier anderen kre gen last, aan dek van de onderzeeboot te gaan. Nu werden de twee booten op sleep touw genomen; en in razende vaart stoom de de U 4 naar de Pensaer, waar de be manning der booten werd vrijgelaten. Met de visschers werd geen woord ge wisseld; maar gedurende de vaart van het wrak der President naar de Pencaer praatten de Duitschers van wie er ver- scheidenen vloeiend Engelsch spraken vrijuit met hun gevangenen. Zij uitten de veronderselling dat de oorlog binnen twee maanden gedaan zou zijn. Zeer bitter lie ten zij zich uit over Sir Edward Grey, dien zij den eigenlijken aanstichter van den krijg noemden. Ook over Winston Chur chill waren zij heel slecht te spreken. De gezagvoerder van de IJ 4 was tamelijk be leefd, en zeide o. m., dat oorlog nu een maal oorlog was en hij verplicht was het schip in den grond te horen. De bemanning van de duikboot bestond uit jongelieden; geen scheen boven de 30 te zijn. .-.1- A-11- Overeenstemming is bereikt tusschen de Amerikaansche maatschappij en de Brit- serie regieering in zake den aankoop der lading van het Amerikaansche stoomschip WilhelmLna", dat een paar maanden geleden als oorlogisprijs naar Falmouth werd opgebracht en dientengevolge voor het Prij zonhof werd gebracht. De Britsche negeeriing stemde toe een prijs te betalen, dien de eigenaars van de lading zouden hebben gemaakt, indien het schip naar Hamburg, zijn oorspron kelijke he stemming was gegaan. De Britsche regeering stemde er ook in toe de eigenaars schadevergoeding te ge ven voor het verlies, dat was geleden dooi de aanhouding van het schip en het op treden tegen de Lading. De Britsche regeering stemde er verder in toe te betalen voor de vertraging door het schip ondervonden, voorzoover deze was veroorzaakt door de Britsche over heid. De mededeeling zal geschieden door den Arnerikaanschen gezant te Londen en Grey zal beslissen over het totaal bedrag der betaling aan de eigenaars ein de o ver dringing der lading zal plaats hebben zoo- dra de toegewezen som zal zijn goedge keurd. De eigenaars zullen de lading lossen en haar uitleveren aan de Britsche' regee ring en het schip aal dan vrij zijn zijn reis voort te zetten, daar er geen actie te gen het schip is ingesteld. Verschillende Oorlogs berichten. Een reusachtig front van 2668 K.M. De Matin" heeft zelf een zeer nauwkeurig onderzoek ingesteld, zoodat het blad ver zekert thans de meest betrouwbare gege vens te hebben over de uitgestrektheid van het front, door de bondgenooten op het westelijk en oostelijk oorlogstooneel bezet. In het westen, zoo vertelt dan de „Ma- tin", houden de Fransche troepen een front van 870 K.M. bezet, de Engelsche troepen van 50 K.M., de Belgen van 28 K.M., totaal 948 K.M. Het Russische front is 1370 K.M. lang; de Serviërs en Montenegrijnen bezetten 350 K.M. Men vecht dus over een front van 2668 K.M. De Duitsche Keizer in België? De „Daily Telegr." verneemt uit Boulogne van zeer betrouwbare zijde, dat de Keizer Zaterdag een bezoek bracht aan Brussel. Alle straten in de buurt van het hoofd kwartier waren zorgvuldig afgezet door speciaal voor dezen dienst uitgezochte mannen en door beambten van de geheime politie. De Keizer werd door den kroon prins vergezeld; deze begaf zich vervolgens naar Antwerpen ter bezichtiging van de werven te Hoboken, ook bezocht hij de Cockerillfabriek te Etterbeek (bij Brussel). De daken der gebouwen zijn met stroo be- De soldatengraven in België. De cor respondent van de „Maasbode" te Putte schrijft: Aan de soldaten graven, die zich in liet gebied van het generaal-gouverne- ment bevinden mogen alleen veranderin gen worden gebracht voor het onderhoud of de versiering derzelve. In bijzondere ^gevallen kunnen uitzonderingen worden burgerlijk bestuur, die bevoegd is in de streek, waar het graf zich bevindt. Overtreders kunnen tot vijf jaar gevan genisstraf worden veroordeeld. Ook de gemeente op wier grondgebied het graf ligt kan verantwoordelijkheid worden ge steld. Van de Belgische grens. Uit Lage Mierde komt het bericht, dat daar Zon dagnacht door de Duitsche grenswacht aangehouden en opgebracht zijn twee Hollandsche mannen, die er hun werk van maakten brieven en couranten in België binnen te smokkelen. In de afgeloopen week hadden langs dit gedeelte van de grens meer dan 150 aanhoudingen plaats, meest aan Hollandsche zijde. De Duit schers treden ook weer scherper tegen smokkelaars in voedingsmiddelen op. De Groothertogin van Luxemburg. Een coit. van de „Tijd" bericht: H. K. H. de Groothertogin heeft, zooals men weet, in de eerste maanden van den oorlog een schitterend voorbeeld van naastenliefde en edelmoedigheid gegeven. Ook schonk zij groote gèldsommen ter ondersteuning der actie van het Roode Kruis; thans echter heeft zij wederom een edele daad van menschlievendheid gesteld, waarover men in stad en land met bewondering hoort spreken. Dezer dagen vervoegden zich bij het stedelijk armbestuur twee hofdames, die met een opdracht der Groothertogin, genoemd bestuur verzochten, eene lijst te willen aanleggen, waarin de arme en on gelukkige families der hoofdstad werden vermeld, daar H. K. II. persoonlijk deze armen wenschte te ondersteunen. Eenige dames der hofhouding zullen bij deze edele taak hare medewerking verleenen. Het groothertogelijk paleis op den Wil- helmplatz in Luxemburg is tegelijkertijd het toevluchtsoord geworden van de ar me families der hoofdstad, en de Groot hertogin deelt er persoonlijk als een H. Elisabeth hare liefdegiften uit. Z. H. de Paus en België. Een corr. van de „Tijd" meldt: Z. II. de Paus houdt niet op aan het geteisterde België bijzon dere bewijzen van genegenheid te geven. Thans heeft de II. Vader aan Z. Em. Kar dinaal Mercier een schrijven gericht, waarin hij opnieuw zijn belangstelling uit drukt en het toejuicht, dat in verschillen de landen hulpcomité's voor de zwaar ge troffen Belgen zijn opgericht. De brief ging vergezeld van een gift, groot 25.000 francs. Vliegongeluk. Bij Rosenheim (Mün- chen) is gisteren een ééndekker met een eerste luitenant en een onderofficier be mand, van een hoogte van 100 M. neder- gesl',ort« Het vlitegtuiig werd verbrijzeld, de benzinevoorraad geraakte in brand en de lijken werden geheel verkoold. Röntgen. Geheimnat prof. Röntgen kreeg op zijn 70en geboortedag gelijk do Frank f. Ztg." uit München verneemt, riet IJzeren Kruis aan zwart-wit liint met een wensch van het civiele kabinet van 'diein Keizer, waarin wordt gezegd, dat het Duitsche volk, de.n ontdek loer van de stra len, wier zegenrijke werking thans in den oorlog buitengewoon te waardeeren valt, niet dankbaar genoeg kan zijn. Russische onderzeeërs. En Loopen wederom hardnekkige geruchten, dat Rusland in Med, wanneer de beetle Oost zee 'ijsvrij is, voor Dudtsdhland een ver- Toopig zat het e;r eenter wei een zijir onderzeesohe kruisers. Het rhoeten sche pen zijn van 3000 tan. Daar is een U 28 kinderspeelgoed bij. De Russische onder zeeër zou ook veel sneller varen. Cichorei. In verschillende steden van DuMsckland worden thans groote par tijen cichorei aangevoerd uit België, we'l- ke als gezjond voedsel hetzij als salade of gestoofd, biet publiek als voedsel door de autoriteiten wordit aanbevolen. Z Em. Kardinaal Maffi en de goede pers. In de predicatie, welke Kardinaal Maffi op Paaschzondag in den dom van Pisa hield, sprak hij o. a. van de nieuwe actie tot bevordering der goede pers. De kerk vorst wees allereerst op de groote beteeke- nis, welke bladen in deze dagen zich had den verworven. De courant is het moderne voermiddel der ideeën, ja zelfs der onbe dachtzaamheden van een volk; het jour- nalisme is echo* en tegelijkertijd verwek ker der openbare meening, dat de stroo mingen leidt, welke het sociale leven in zijn voortgang en in zijn cultuur voor ge vaar behoeden, doch het ook kunnen laten ondergaan'. De courant is iets vruchfs-, dragends; zij is een hulpmiddel en in den tiegenwoordigen tijd onontbeerlijk in do handen van hen, die invloed willen uit oefenen op het burgerlijk leven. Heden ten FEUILLETON. HEREEN1GD. w Eindelijk had zij den 'brief opengebroken en haastig keek zij naar de onderteekening. la, het was een brief van Herbert. Deze Schreef aldus: „Mijn dierbare, moederlijke vriendin! „Moge God u de kracht geven, de wei nige bittere regelen te lezen, die ik u te schrijven heb. Majoor Warfield wist niet, wie de personen waren voor wie hij zoo veel beloofde te doen. Ik had nauwelijks den naam van Marah Rocke genoemd, toen hij opvloog als een razende en zijn belofte introk. En toen ik opr verstand trachtte te werken, zonder er ij om te bekommeren of hij mij zelf zijn eerst geschonken welwillendheid zou ont- -prhnnlde hij mij zijn le vensgeschiedenis. En na alles te hebben ïiiujiü, nut, gciieele net van boosheid ei slechtheid te hebben gezien, ben ik van uw onschuld overtuigd als van rein heid van een engel. Ik heb hem dit ge/.egd, 'Hr bij bleef aan zijn meening vasthou- en en wil nooit meer raits van uw hooren. oek troost in God en sta mij toe, dat ik moeder blijf noemen en steeds mij zelf temen mag, „Uw teeder liefhebbende zoon, „HERBERT GREYSON." Tot tweemaal toe las zij den brief over. En toen terwijl haar blik in het ijle staarde viel haar hand met het schrij- Lm als machteloos in haren schoot. Zoo bleef zij een paar minuten lang zit ten. Weer nam zij den brief op en las nog eens de regelen over, die haar uit denf hemel van het hoogste geluk in den af. grond van de diepste troosteloosheid stort, ten. Ten slotte ^stond zij op, ging naar de schouw, legde het stukje papier op de gloeiende kolen en zag het .als een beeld van haar verijdelde verwachting, opgaan in de vlammen en langzaam verteerd wor den tot asch. Nog een oogenblik stond zij in gedach ten; vervolgens vouwde zij de handen en begon de kamer op en neer te loopen. Er was in haar oogen geen traan te zien, maar haar geheele gelaat drukte de diep ste, de meest onuitsprekelijke smart uit. Guido, die scherp op haar lette, bemerk te dat haar een zware slag moest hebben getroffen. Hij naderde haar onhoorbaar zacht, legde zijn hand op haar schouder en fluisterde: Moeder! Zij wendde zich tot hem, zag hem aan met een vreemden blik en zegde: O Guido, hoe gelukkig ben ik een week lang geweest. En zij barstte uiit in tranen. Guido sloeg zijn arm om liaar middel en leidde haar zachtjes naar haar stool, waarin zij neerzonk, terwijl hij naast Laar nede-rkrielde. O moeder, schrei niet zoo hitter, zei- de hij. Ik ben toch hij u ben ik dan niets voor u? Moeder, ik heb ,u lief, zoo- als een kind zijn moeder slechts liefheb ben kan! Het ©enig antwoord was eén kramp achtig snikkien. Moeder, ging hij op smeekenden itoon voort, gij zijt voor mij de geheele wereld, laat ook ik voor u die geheele we- freld zijn. Ik wil alles doen, wat gij ver langt. Ik gevoel in mij de kracht om al les te ondernemen, en God zal mijn strij den en worstelen zegonien. Nog altijd kreeg hij geen antwoord dan een zenuwachtig schreien. O, moeder, moeder! smeekte hij steeds heftiger en vuriger. Uw tranen breken mij het hart! Haar schreien werd ietwat kalmer, deels tengevolge van uitputting, ie els tengevolge van het biddien en smeeken van haar zoon. Moeder, ging Guido hartstochtelijk voort, Ln den ouden tijd beloofden rid ders aan hun dame trouw en vergoten Voor haar hun Moed1 op heit vehl .der eer; nooit zal een ridder op het slagveld voor de gebiedster zijns harten zoo dapper ge streden hebben, als ik zulks doen wil in den strijd des levens voor het dienbaarsite dat ik; bezit voor mijne moeder! Zij vatte hem bij die hand en drukte die zwijgend. Kom, sprak Guido verder, kijk mij eens aan en glimlach eens! Wij beiden zijn .nog jong, gij zoowel als ik. Laten we moedig berg op, berg af verder door het leven gaan, totdat wij het schoone, zon nige vaderland bereiken, waar het altijd lente is en altijd de vogels zingen! Haar gelaat boog zich dieper tot hem •neer, zoodat haar lippen zijn voorhoofd raakten en hij huiverde onder haren, kus, die op hem als 't ware een zegen deed neerdalen. Als door een nieuw leven bezield, stond (hij op, om aanstonds de daad bij bet woord te voegen. Hij wilde te Staunton werk gaan zoeken en verliet daarom het huis zijner moeder, die hem bij het af scheid groette met een mat glimlachje. Maar dat was .de laatste krachtsinspan ning, waartoe zij zich in staat gevoelde. Nauwelijks was hij weg en' zlag zij zich .aLLeen of al de met geweld onderdrukte smart brak zich baan en de tinnen stroomden uit hare oogen over de bleeke wangen. Evenals een meteor het hemelruim doorkruist om daarna plotseling in dien nacht te verdwijnen; zóó had het geluk een korte spanne tijdis haar bestaan ver helderd, om vervolgens plaats te maken voor de diepste troosteloosheid, grooter den zij dde ooit tevoren had ondervonden. O, het was haar alsof deze laatste slag, die haar van de lichte hoogten der hoop in den afgrond van wanhoop gestort had, haar hart had gebroken, alsof onbarm hartige handen haar gelegd 'hadden in een donker graf, waaruit geen opstanding meer mogelijk was. Terwijl zij 'daar zoo zat, werd daar buiten de deur geopend en zonder dat zij het bemerkte, trad Herbert Grey son de kamer binnen. En voordat zij hem be- meikite en tot riem kon spreken, was hij aan haar zijde gekomen, bij haar neer geknield en had haai- hand aan zijn lip pen gebracht; een heiLige scheen zij bom toe. Helaas zij geleek maar al te veel op ©en martelares; daar riet bitterste Jijden gedurende ieen lang leven maar a.l te veel gelijk staat met een doornenkroon, die niet alleen het (hoofd wondt, maar ook zijn punten diep in het hart doet dringen. Herbert, gij tiior? klonk het ten laat ste op heeschen toon van baar lippen. Ja, moeder-lief, riet was mij onmo gelijk, verre van u Verwijderd te blijven in deze zware beproeving! ALs eemig antwoord omhelsde zij hem met beide armen, haar hoofd zonk op zijn schouder near en haar geheele lichaam beefde onder het hevige snikken, dat op steeg aan. haar borst. Kom, Mrs. Rocke wees moedag! zeide Herbert. Zij trachtte haar hevige ontroe ring meester te worden en droogde hare tranen. Dierbare-, Miss Rocke, ging Herbert voort; ik kan uw gevoel voor dien ouden grijzen man, die u zoo wreed verstooten heeft, niet begrijpen! Is hij oud en grijs geworden! vroeg Marah, terwijl zij den- jongen man. met een sm.ar.tel ij kien blik aanzag. Hij is drie-en-vijftig jaar oud, ant woordde Herbert. Hij was vijf-en-dertig jaar, torn ik hem voor het eerst ontmoette en hij was 6choon; in mijn oog tenminste een beeld van mannelijke kracht, schoonheid en goedheid. Ach, hij bracht de eerste zonne stralen, in mijn arm, eenzaam leven! Ein zij bedekte haar oogen met de hand ten liet zich «een oogenblik beheersehen door hare herinnering. Marah, doe mij het genoegen cin, ver tel mij iall.es over uw huwelijk en over do ooraaak van uw ellende! sprak Herbert, nadat godunen.de eenige minuten de diep ste stilte had geheersebt, op een toon van ware deelneming, (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 1