BINNENLAND. één> of fl0 v00r 6 SPORT. Nederland en de Oorlog. Een schending van onze neutraliteit. liet Dviitsche schip, de Main, dat bij het uitbreken van den oorlog in Vlissin gen-kwam, is vandaar moeten vertrekken. De .Daily Tel." brengt dit vertrek in verband met de ontdekking van een toestel voor draadlooze telegraphie aan boord van het schip. Op een van de Hollandsche draadlooze telegrafiestataions was een telegram on derschept. Dit kwam van Zeebrugge en hoewel in code-taal, wees het op eenigerlei wijze er op, dat het betrekking had op de bewegingen van schepen en onderzeeërs. Bovendien hadden de autoriteiten reden te gelooven, dat het was geadresseerd aan een te Vlissingen liggend schip. Dienovereenkomstig werd een onderzoek ingesteld. Aan boord van de Main werd een draadloos telegrafietoestel gevonden dat geheel in gereed zijnden staat om te werken verkeerde. De ontval gdraden wa ren op een vindingrijke wijze verborgen langs do masten, ladders en onder scheepstuig gestrengeld; de dynamo was in de machinekamer. Naai- de N. Ct. verneemt, is dit bericht in zooverre juist, dat zoowel om de hier overgegeven als om andere redenen, de aanwezigheid van het koopvaardijschip Main te Vlissingen door onze marine autoriteiten niet langer wenschelijk werd geacht. Nadat kort geleden reeds een wacht op het schip gnjjlaatst was, is het daarna aangezegd, dat indien het nog langer in een Nederlandsche haven asyl wenschte te genieten, het naar een andere dan Vlissingen had te gaan. Het schip heeft er daarom de voorkeur aan gegeven naar Antwerpen te gaan. Schip aangehouden. Het Nederlandsche stoomschip „Rijn" van de N. V. Hontvaant te Rottendam, op weg van Las Palm as naar Rottendam met cacaoboonen voor verschillende fabrte ken in ons land, is in het Engelsche Fa naal aangehouden en opgebracht naar Portsmouth, waar de geheels lading wordt gelost, daar ontvangers geweigerd heb ben te adresseeirein aan de N. O. T. Het stoomschip had de lading overgenomen ui.t het Duitsche stoomschip „Assaan". D© weigering van ontvangers houdt ver band met het feit, dat uit Engeland zoo veel cacaoboonen als men wil hebben naar Nederland worden geëxpedieerd, zonder eenige restrictie, zoodat men de noodza kelijkheid niot inziet, dat Engeland als tusschenpersoon zou moeten fungeeren bij directe aanvoeren. Het 9toornschip „Tellus" van de K. N. S. M. verkeert in hetzelfde geval. Duitsch vliegtuig geland. Gistermorgen half tiwaalf vloog een Duitsche tweedekker met/fcyee tr^t •tuig werd uit Goes beschoten door mili tairen. Het is gedaald op een bouwland in de Wil-helminapolder nabij Katten- dijke wegens gebrek aan benzine. De beide vliegers werden geïnterneerd. Nader wordt gemeld: De geïnterneerde Duitsche vliegers zijn de luitenant Veer man en de mechanician Donetsci. Zij verklaarden, dat zij niet wegens benzine gebrek daalden, doch dat ze waren ver dwaald. Zeppelins boven ons land. Gisteren passeerde wederom een lucht schip ten Westen van Ameland in Wes telijke richting. Belgische vluchtelingen. Van hoogerhand is bppaald dat Belgi sche vluchtelingen eerlang Zeeland zullen moeten verlaten. Hieronder vallen niet alleen armlastigen doch ook zoogenaam de pauvres honteux. De maximal m-k a a s p r ij s. Do minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft goedgevonden den maxi mum kaasprijs voor binnenlandsche ver bruik gedurende de maand April 1915, met ingang van 15 dezer, te bepalen: A. voor den verkoop in het groot: voor volvette jonge Goud-sche kaas met Rijks- merk f 42, voor volvette jonge Goudsclue kaas f 40, voor jonge Edammer kaas (40 f39 voor jonge Goudsch© kaas (40+) f38, voor Edammer en Goudsche kaas (30 f35, ieden (20+) f30, voor Friesche nagelkaas f 23, voor Leidsche en Delftsche komijnekaas f 38, allee per 50 K.G. B. Voor den verkoop dn het klein: voor volvette Goudsche kaas met Rijksmork 52V(j ctvoor volvette jonge Goudsche kaas 50 ct., voor jonge Edammer kaas (40 50 ct, voor jonge Goudsche kaas (40 47i/j at., voor Edammer en Goud sche kaas (30 42>A ct, idem (20+) 37'/3 ct., voor magere Edammer en Goudsche kaas 27Yq ct.,. voor Friesche nagelkaas 30 ct., voor Leidsche en Delftsche komij nekaas 50 ct, alles per Va K-G. Gndea* kaas gemerkt 40 30+ of 20+ wordt kaas verstaan, welke resoec- tie-velijk 40 pet. of meer, 30 pet. of meer of 20 pet. of meer vet in de droge stof bevat Voor kaas, onder rabbinaal toezicht be reid. kan voor allo soorten bij verkoop in het groot f5 per 50 K.G. en bij ver koop in het klein 5 cent per y2 K.G. meer in rekening worden gebracht. Distributie van geconser veerde groenten. Bij het debat in de Tweede Kamer op 4 Maart j.L over de economische maatre gelen der regeering, verklaarde de minis ter van Landbouw, Nijverheid en Handel, in verband met een vraag of niet van de groenten, evenals dat plaats heeft voor sommige gemeenten voor het geheele land voorraden kunnen worden beschikbaar gesteld. „ik i.eb er niet op tegen dat. eens t© pro- beeren, maar het voorbeeld dal het Kon. Nationaal Steuncomité heeft gehad met de geconserveerde groenten, lokt niet tot navolging uit, want het zit niet in het be schikbaar stellen, maar in de moeilijkheid der distributie en daarvoor moet men zich in de gemeenten en zoo noodig in bepaal de vereenigingen in de gemeente, voorbe reiden en gereedmaken, en waar ik dan steun kan geven, hetzij door het Nationaal Steuncomité, hetzij rechtstreeks, ben ik daartoe gaarne bereid." Naar aanleiding van deze verklaring hebben zich reeds een groot aantal coöpe ratieve vereenigingen tot minister Posthu- ma gewend, en hem hun bemiddeling aan geboden om de bedoelde levensmiddelen te distribueeren. Vanwege het Koninklijk Nationaal Steuncomité is nu aan de bedoelde coöpe raties aangeboden, de levering van zuur kool, ingemaakte snijboonen en princesse- boonen, tegen de prijzen waarvoor deze in het laatst van September zijn ingekocht om ze aan de plaatselijke steuncomité's te verstrekken. De prijzen bedragen: voor zuurkool f 15, voor snijboonen f 26 en voor princesseboo- nen 127. alles per vat, inclusief vat, franco plaats van afzending. Van een aantal der bedoelde ccDperaties zijn reeds bestellingen ingekomen. Voorts wordt vernomen dat van den be doelden voorraad geconserv. groenten tot dusver aan plaatselijke steuncomité's ge leverd zijn ongeveer 600 vaten zuurkool, 500 vaten snijboonen en 10 vaten princesse- boonen. De prijzen dezer groenten zijn sinds Sep tember zeer opgeloopen en bedroegen in Maart, voordat de uitvoer verboden werd voor zuurkool f 34 a f 40 per vat, voor snij boonen f 55 en voor princesseboonen onge veer f 50. Aangezien blijkbaar kort na het uitbre ken van den oorlog door particulieren en winkeliers groote hoeveelheden groenten zijn ingemaakt, was er hier te lande zeer weinig vraag naar en kochten de expor teurs van de winkeliers om in de vraag door het buitenland te voorzien. Sinds het uitvoerverbod van deze groen ten gaat daarin zoogoed als niets om. Blijkbaar worden de beschikbare voor raden nog vastgehouden met het oog op de mogelijkheid dat te eenigertijd het uit voerverbod zou kunnen worden opgehe ven. Een bepaalde marktprijs hier te lan de bestaat dus op het oogenblik voor deze groenten niet. Uitvoer paardepeen tijde- 1 ij k opgeheven. Bij Kon. besluit vajn den 12en April 1915, no. 43, is het verbod van uitvoer van paardepeen tijdelijk opgeheven. Bijenteelt. Te Utrecht had Dinsdag de olgemeene vergadering plaats van de Vereeniging tot bevordering van de Bijenteelt onder presidium van den heer jhr. J. O. de Jong vian Beek en Donk. De voorzitter vermeldde dankbaar, dat dÊx^SStiBf «OÏSjSteï Vereeniging te kunnen doen leveren. Het gewin is goed geweest, zoodat de vereeni ging een vrij gunstig jaar heeft te boeken nok wat betreft het ledental, dat gestegen is tot ruim 6500. Een 8-tal nieuwe afdee- lingen zijn opgericht. Ben commissie werd gekozen tot toe- richt op het beheer van het sui'kerfonds groot f 15,000. Het bestuur is van plan dit suikerpotje te laten oploopen tot f 25,000. In die commissie werden be noemd de heeren J. A. Heuf, H. A. Reij'l en dr. Ootmar. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren F. Netscher te Velzen en J. Es- meijer te Apeldoomn. Verworpen werd het bestuursvoorstel, om toe -te treden tot den Amti-Suikerac- cijnsbond. Het bestuur besloot deze zaak opnieuw in studie te nemen. Hierna hield mr. A. J. Hildebrandt een inleiding over: De imker en het recht, in het bijzonder voor zoo-ver betreft dte wet telijke voorschriften ten aanzien van het plaatsen van bijenkorven. De voorzitter stelde na afloop van dit referaat voor de zaak in studie te geven bij het hoofdbestuur en dan in overleg met mr. Hi! de brandt tot een bepaalde conclusie te komen. In aansluiting op een referaat van den heer L. van Giersbergen werd besloten in overleg te treden met de direotie van den Landbouw on het Landbouwcomité, tot het uitschrijven van een prijsvraag over de mogelijkheid om een roode klaversoort te winnen, die door de bijen bevlogen wordt, en voor veevoeder even geschikt is als de tegenwoordig gébruikte klaver. Korie Kroniek. De directie van de N. Z. H. T. heeft in de quaestie van de doorlegging van de tramlijn HaarlemLeiden over de Haar- lemsche grens toegegeven. De verleng stukken der rails zijn weer uit den weg gegraven, zoodat nu weer de voorgeschre ven één meter afscheiding tusschen de baan HaarlemLeiden en de stadslijn bestaat. De gewone audiëntie van den minister van staat, min. van birmenl. zaken, zal op Zaterdag 17 dezer niet plaats hebben. Gemengde berichten. Merkwaardige datum. Het zal morgen 15 April 70 jaren geleden zijn dat te Haar lem geboren werd de bekende letterkundi ge Smit Kleine (Piet Vluchtig) en 50 jaren dat de voormalige President der Vereenig- de Staten Abraham Lincoln in dien Schouwburg te New-York door den too- neelspeler Edward Booth werd vermoord. Een onverwachte opstopper.Op de Groote Markt te Rotterdam waren een ze vental leegloopers zich zelve aan het ver maken met de minder aardige bezigheid, een Belgisch sigarenkoopman, die door zijn gebrekkig Hollandseh en ongewoonte weinig verkocht, te marren. Plots trok een voorbijgaand paartje de aandacht der heeren. Eerst schelden, toen met sinaasappelen gooien.... daarna.... De heer, die het sarren van den Belg ook had opgemerkt, springt weldra tus schen de zeven lafaards. Met een handige beweging, kinnebakt hij no. 1 pijlsnet achterover onder een kraampje, no. 2 volgt la minute"; hij vraagt nu: „Nog meer liefhebbers!" en keert daarop naar zijn dame terug. Het zevental had een beroepsbokser ontmoet; door een agent werd no. 1, wien de tanden los in het tandvleesch zaten en het bloed uit den mond liep, ter verbin ding mee naar het bureau genomen. Rond den Belg werd bet rustig....! (Msb.) Doodclijk ongeval. Men meldt uit Wor- merveer Een der fabrieksarbeiders der firma Wes- sanen en Laan kwam in de fabriek „De Tijd" met het hoofd tusschen een pers, zoodat hij een hersenschudding kreeg waarop de dood spoedig volgde. De ongelukkige is de 20-jarige werkman Winkelman, wonende te Uitgeest. Kolendamp-verstikking. Men meldt uit Delft: Gistermorgen zijn de schipper Ham en zijn vrouw, varend op het schip Venus", voor de flesschenfabriek op den Haagweg te Delft, door kolendamp bedwelmd in hun vaartuig gevon den. In zorgwekkenden toestand zijn zij naar Bethel vervoerd. Mjjninstorting. In een kolenmijn bij Shimonoseki, (in Japan), welke zich onder zee uitstrekt, heeft 12 dezer een instorting plaats gehad; 300 /werklieden van de 593 worden vermist. Portefeuille gerold. Van den reiziger H. B. verblijvende in hotel de Gans is op den Coolsingel te Rotterdam een portefeuille met 650 Mark ontrold. Zeldzaam. Gisteren werd een gezin te s'-Bosch vermeerderd door de geboorte van een tweeling. Op zichzelf niets bijzonders doch dit wordt het wél als men weet, dat dit reeds de vierde maal is, dat dit gezin achtereenvol gens met een tweeling vermeerderd werd. Kippen. Het aantal kippen wordt thans in ons land geraamd op 15 millioen, d. i. 5 kippen per 2 inwoners. Moeder en zoon. De 16-jarige A., te Roermond, is bij een huiselijken twist door zijn moeder met een mes in den rug gestoken. De jongeling, die hevig bloedde, en zelf naar den dokter wilde gaan, zakte onderweg op straat in elkaar. Hij werd naar het hospitaal overgebracht; de wonde is levensgevaarlijk. Kleefstof. Aan de Hondsbossche zeewering bij Hetten (N.-H.) spoelen de laatste dagen groote hoeveelheden zwarte kleefstof aan. Verscheidene vreemdsoortige zeevogels zitten hierin vast en worden tusschen de palen der glooiing geworpen. Sommige dezer dierenle ven nog. Krijgsgevangenen ontvlucht. Uit Bergen wordt aan de Limb. Koer. gemeld: Zondag kwamen hier twee Russen aan, die te Wezel krijgsgevangen hadden gezeten en wien 't gelukt was op Hollandseh gebied te komen. Vier dagen en nachten waren ze onderweg geweest, 's nachts loopend en overdag zich in de bossehen ophoudend. Uitgehongerd en af gemat kwamen ze hier aan. wrouie uinpiumng. Té JLerwiCK inge land) heeft Dinsdagnacht een vreeselijke ontploffing plaats gehad, Terwijl in een maga zijn bij de haven een brand werd gebluscht, vlogen eenige. ontplofbare stoflén in de lucht, waardoor het magazijn en eenige naburige^ perceelcn werden vernield. Vijf personen wer den gedood en verscheidene gewond, f/lïe de giftmengster. Omtrent Mie de giftmengster, die Maan dag in de gevangenis te Gorcum overle den is, lezen wij o.m. het volgende in de „N. Ct.": Waar maar zieken waren, verleende Mie hulp. Mie zette koffie, kookte eten, maakte bij voorkeur graag een bordje pap klaar, wat zij dan aan den zlieke op zijn bed -toediende. Maar niet alleen voor zieken was zij zoo. Ook, wanneer zij ge woon op bezoek kwam bij familie of ver wanten, kende de gedienstigheid van Mie geen grenzen. Goeje Mie zorgde er zooveel mogelijk voor, dat -al haar familieleden en kennis sen lid waren van een ziekenfonds. Het geld nam Mie dan in ontvangst en droeg dit telkens af aan het fonds. Zoodoende ontving, wanneer iemand ziek was of kwam te overlijden, niet diens naaste fa milie, maar a ij de uatkeei-ing, die het fonds dan deed. Weldra oou echter blijken, waarom goej-e Mie zoo hulpvaardig was. H-et w-as den 14den December 1883, teen in de Groene steeg te Leiden een patiënt van dr. Rutgers van 'der Loeff onder ver dachte verschijnselen overleed. Aangifte hiervan werd gedaan bij de politie. Reeds dadelijk viel de verdenking op Goeje Mie, die nog denzelfden dag op het politie bureau werd ontboden. Het had namelijk de aandacht getrokken, dat in den laat- sten -tijd juist in gezinnen, w-aai* zij placht te komen, sterfgevallen hadden plaats geliad, alle ondier dezelfde om standigheden. Mie ontkende ook maar iets van de doodsoorzaak te weten. Nog denzelfden avond werd zij op last van den commissaris van politie .op vrije voe ten gesteM'. Inmiddels was ook de justitie .met het geval op de hoogte gebracht en nog den volgenden dag, 15 December, kwam de toenmalige officier van justl-tie, mr. Huls hof naar Leiden tot het instellen van een onderzoek. De inspecteur van politie Pronk gaf toen al dadelijk als zijn over tuiging te kennen dat Goeje Mie en nie mand anders de hand im al dde Sterfge vallen had gehad. In den loop van den dag werd zij door den inspecteur Pronk (op 't oogenblik waarnemend commissaris) en den agent Schreuder gearresteerd, teen zij bezig was voor haar woning den grond te dwei len. Het geval was al overal ruchtbaar ge worden en toen Mie naar het bureau van politie werd overgebracht, was de aer- bittering zoo groot, dat de steenen udt de straat werden gerukt en naar het rijtuig geworpen, waarin zij werd weggebracht. Niet lang duurde het verhoor of vrouw Van der Linden legde een volledig© be kentenis af. Meer dan twintig personen, volwassenen en kinderen, bleken van Kaar gedienstigheid het slachtoffer te zijn ge worden. Het onderzoek bracht verder aan hot licht, dat zij bij den drogist De Ruijter aan den Hoogewoerd steeds operment, d. i. een delfstof met een groot arsenicum- gehalte, haalde. Het operment zei de zij lie gebruiken voor het verdrijven v„an onge dierte uit haar woning. Het bleek echter, dat zij, indien zij een barer kennissen of familieleden- bezocht, bij het gereedmaken of toedienen van spijs of drank daarin een dosis operment had gemengd, groot genoeg om ernstige riekte of overlijden ten gevolge te hebben. Mie maakte daar van melding bij het ziekenfonds en zij streek dan de uiitkeering op, welke zij gnootendeels .behield. Nadat Mie een bekentenis -had afgelegd, heeft de politie onder leiding van den in- 6pcteur Pro-nk rich den geheelen winter beziggehouden met het opgraven van lij ken op de Algemeene Begraafplaats aan de Heerenpoort en de R. K. Regraafplaas aam de Zijlpoort. Want Mie had haar vrienden overal, zonder onderscheid des geloofs. Hoeveel lijken er«.wel zijn opgegraven, i9 onbekend, maar het zijn er heel wat geweest. Mie werd al spoedig naar Den Haag ge transporteerd, waar de zaak werd geïn strueerd door den toenmaligen rechter commissaris, later 'hoogleeraar, mr. Asser. Met de instructie gingen 15 maanden heen. Het einde was, dat de giftmengster to-t levenslange tuchthuisstraf werd veroor deeld. Het ,,Vad. geeft o. m. de volgende bij zonderheden: Aan 'de justirtae zijn destijds 45 toedie ningen aan 72 personen bekend geworden, die 37 ziekte- en 17 sterfgevallen tot gevolg hadden. Alle deze gevallen rijn van 13 Dec. 1883 tot Juni d.a.v. door de Haagsche justitie onderzocht, waarbij 14 lijkopgravingen te Ledden plaats hadden. Het groote aantal gevallen, dat de jus titie -onderzocht, had tot oorzaak, dat de beklaagde eerst in Maart 1884 eindelijk bekende een harer neven, die op haai- ver zoek in drie maatschappijen verzekerd w-as, met operment vergiftigd te hebben. Zij beweerde dit geval te moeten bekennen omdat wroeging haai* er toe drong. Voor al de andere gevallen had zij bij de 50 verhooren, die zij onderging, altijd leu genachtige opgaven-, waarbij zij rich nooit vergiste. Alle personen, waarop zij 't gemunt had, behoorden tot haar familie en die van haar man of woonden in haar onmid dellijke nabijheid. Zij had ofschoon zij niet lezen of schrijven kon op allen den sterkst mogelijken invloed en was bij ziekten dn de buurt vele dooT haarzelf veroorzaakt! de -raadgeefster en zelfs de verpleegster. O-ok heeft zij eenmaal f 2 verdiend met het afleggen van een om de gelden uit het begrafenisfonds door haar verrrm'"*'1 -"Q™ haar buren. Het bedrag dat zij met de 74 gevallen verdiende bedroeg f 869, waaxvan zij ruim f 400 aan de daarop rechthebbenden heeft uitgekeerd. Door een bode van een der begrafenis fondsen was haar f 525 op 8 personen, door een ander f 330 op 7 personen en door een derde f 14 op één pei*soon uitgekeerd. Omti*ent haar toerekenbaarheid hebben de heeren dr. Donkersloot, Ramaer en de gevangendsdoctor Daniels een zeer uit voerig rapport uitgebracht, we erbij eerst en laatstgenoemde haar toerekenbaar en dr. Ranuaer ontoerekenbaar verklaarde. De voornaamste grond voor haar toe rekenbaarheid lag volgens de twee ge-' noemde doctoren daarin, dat zij wel dege lijk een grens bij de misdiïjven, die zij pleegde, kende. Zij heeft nL geen van haar eigen kinderen vennoord en toen zij even gevraagd werd naar de ooi-zaak van het ovei-lijden van haar ouders, terwijl de justitie toen reeds wist, dat in die lijken géén vergif was gevonden, vloog zij voor het eerst op en riep zij uit: „graaf ze maar op, jullie zult er niets in vinden, in mijn goede oudertjes." Vóór haar toerekenbaarheid pleitte nog zeer sterk, dat zij kort vóór de openbare behandeling van haar zaak twee medege vangenen heeft gepoogd te vergiftigen, door kwik van achter een spiegeltje te ne men en in haar koffie te gooien, omdat zij haar hadden geplaagd* door te zeggen: aLs wij vrij komen gaan wij bij den man van de giftmengster dienen. Het verschil van meening der deskundi gen heeft dan ook niet belet: dat de beschuldigde 18 Februari 1885 naar de openbare terechtzitting van het Gerechtshof te 's-Gravenhage is verwezen wegens vergiftiging, driemaal gepleegd (behuwdneef, kind der buren, zwager van haar man en schoonzuster); dat zij 1 Mei 1885 tot levenslange tucht huisstraf bij arrest van gemeld Gerechts hof is veroordeeld wegens vergiftiging, driemaal gepleegd, en het beroep, door de veroordeelde bij den Hoogen Raad dei- Nederlanden ingesteld, bij arrest van 29 Juni 1885 verworpen is. In 1908 is nog vanwege de veroordeelde een verzoek tot revisie bij den Hoogen Raad ingediend op grond van een be weerd novum betreffende het laatst door haar gepleegd feit, welk novum bleek niet te bestaan. Haar echtgenoot, dien zij af en toe vergif toediende en die ten gevolge daarvan dikwijls ziek werd en telkens weer herstelde als zijn loon aan de fabriek meer bedroeg, dan hetgeen zij uit het ziekenfonds ontving, heeft hun huwelijk door echtscheiding doen ontbinden op grond van haar crimineele veroordeeling. KERKNIEUWS. Decreet. Z. H. Paus Benedictus XV, vervuld van een vurig verlangen om steeds meer de godsvrucht te doen toenemen tot de Aller heiligste Maagd, aan wie de maand Mei is toegewijd; en tevens bezield met het krach- UUilllMIIJI Ingezonden ivïededeelingen a 30 cent per regel. Is het een Nierziekte? Ja. indien gij waterzuchtige zwellingen rond de oogen, in de enkels of polsen hebt, indien gij voortdurende aandrong tot urineloozing, bezinksel in het water, branderige pijn bij de toezing hebt; indien uw slaap verstoord is en gij lederen. mor gen vermoeid ops'.aal; indien gij steken de pijn in den rug en de lendenen hebt of rheumalische pijnen in de ledematen: ischias. rlieumatieK, jicht, steen-, uremie kunnen de gevolgen er van zijn. Foster's Rugpijn Nieren Pillen genezen nier- en blaaskv. alcn, doordat zij de zwak ke of zieke nieren genezen en versterken, en haar zoodoende in staat stelten om haar gewichtig work, het filtreeren van het bloed, behoorlijk te verrichten. Uw leven hangt van uw nieren af, want iedere drie mumuten, dag en nacht, wondt het bloed door de nieren gevoerd. Haar te verwaarloozen is gevaarlijk, doch indien gij haar -gezond houdt, houden zij ge zond. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zul len dit voor u doen en haar genezen, indien zij ziek zijn. Te Leiden verkrijgb. bij D. M. Krui- singa, N. Rijn 33, Reijst en Krak, Steen straat 41 en D. de Waal, Mare 56. 1921 Toezending geschiedt a «Ml franco na ontv. v. post- tvissel a f 1.75 voor doozen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nie- ren Pillen, weigert wW®©®» voorzien is van ne- yenst. handelsmerk. tigste vertrouwen, dat, door de machtige voorbede der Moeder Gods, die ook wordt aangeroepen onder den verheven titel van „Koningin des vredes", een zoo spoedig mogelijke beëindiging van den thans woe denden allerrampzaligsten oorlog kan verkregen worden heeft bepaald, dat in geheel de katholieke wereld eiken dag van die maand, gedurende de godsdienstoefe ningen, het door Z. H. vervaardigde ge bed voor den vrede zal gebeden worden; aan welk gebed de H. Vader zich goed gunstig gewaardigd heeft een aflaat te verbinden van 300 dagen, te verdienen éénmaal per dag, alsmede den vollen af laat, te verdienen onder de gewone voor waarden door die geloovigen, die gedu rende niet minder dan 20 dagen aan het verrichten van het bedoelde gebed zullen hebben deelgenomen. Gegeven op het Vaticaan, den 9 April 15. PIETRO Kard. GASPARRI, Staatssecretaris van Zijne Heiligheid, Het Katholicisme iu do Yorcenigdc Staten. Zooals wij dezer dagen reeds meldden, telt +o Vo+oliol/o Vorlr vnlfrfTlS Catholic Directory" in de Vereenigde Staten 16.309.310 leden. Het zielenheil dezer Katholieken wordt behartigd door 18.994 priesters, onder wie 4986 ordesgeestelijken. In het jaar 1914 werden 310 nieuwe kerken gebouwd, waardoor haar aan tal tot 14.961 gestegen is, met 9883 parochiale kerken. In de 85 seminaries worden 6770 seminaristen opgeleid. Volgens de diocesane voorschriften moet iedere parochie ook haar parochiale school hebben. Nochtans is dit voor 4.375 kerkelijke gemeenten nog niet het geval. In 5.48S pa rochiale scholen wordt aan 1.456.206 kinderen les gegeven. VOETBAL. De Zondagswet. 23 April komt voor het kantongerecht te Alphen de zaak voor van de voetbalver- eeniging „Alphen", wegens overtreding van de Zondagswet van 1815, het zonder toestemming van het gemeentebestuur or- ganiseeren van een voetbal-wedstrijd op Zondag. Het geheele bestuur is gedagvaard. Roeien. Definitief is besloten de OxfordCam- bridge-wedstrijd dit jaar niet te houden, voor liet eerst in 50 jaar. Automobilisme. Naar schatting zullen op 1 Jan. 1916 iu de Vereenigde Staten 2.5 millioen automo bielen zijn, terwijl er buiten de Vereemgcfij Staten oj^ de geheele wereld slechts GCO.OOO automobielen zijn. Academienieuws. LEIDEN. Geslaagd' voor het: t h -c o r e- tjisch geneeskundig examen mej. J. de Groot (Schiedam); prop a e- deuitisch examen genees kunde de heer H. D. Hellema (Leiden). De bevordering gisteren van den heer J H. Jacobs tot doctor in do Ned. letterkunde geschiedde met liet praedicaa.t cum lau'de. Land en Tuinbouw. Mond- en klauwzeer in Zeeuw9ch- Vlaanderen. Nadat de vorige week 35 koeien en 40 varkens, wegens uitgebroken mond- en klauwzeer, bij dien landbouwer W-otnaer, te Sluis, zijn moeten w-orden afgemaakt, a-s deze riekte daarna uitgebroken bij den landbouwer Klaarbout, eveneens te Sluis, en Oorebeke, te Aardenburg, waar 90 Hin deren moeten worden afgemaakt, waar onder ruim 30 van Belgische vluchtelingen. Leger en Vloot. Geweer-riemhaken. Bij het wapen der infanterie wordt c® proef gehouden met z.g. geweer-riemha*

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 2