Land en Tuinbouw. jg lang onbewoonbaar verklaard, rU l.l. hadden deze teeg moeten zijn, jjn echter pas vrijwillig ontruimd. In •merktag genomen echter dat op heden .reen andere panden beschikbaar zijn, lien B. en W. voor do tiermijn voor unt uning mot 6 maanden te verlengen-. Al- wordt besloten. jet het oog op ver breeding der Bad- jat wordt door B. en W. voorgesteld, ^verbod te leggen op de perceel'e-n van van der Laan pl.m. 15 M. en Gebrs. jat 20 M. Aangenomen. ^schillende onder de wapenen zijnde isonen vragen ontheffing van den H. slag. Volgens B. en W. gaat het ech- nlei op vrijstelling te verkenen, illeen is er dat op te vinden, dat de ueente-ontvanger deze posten later al» nbaar zullen voorgedragen worden, kan ieder geval afzonderlijk behan- wor n. Bij de rondvraag vraagt de jr N. Parl&vliet het woord. In de e u w e Itatwijker, waarvan de De Klerk de redacte-ur is, wordt gere- geageerd tegen de te maken bergha- Hij leest een gedeelte van een artikel de ,,N. K." voor waarin voor de zoo- maal beweerd wordt dat de te ma- berghaven een zaak is, door de reenters rgevoerd, en waaryoor de burgerij jaar- 20,000 belasting zal moeten opbren- Gaarne zou de heer N. Parlevliet B. en W. hooren. of deze redeneering irlieitl bevat: Voorzitter antwoordt dat deze ig in den meest beslisten zin ontken- ui beantwoord kan worden. De bewe- dat dit wel het geval zou zijn, is trou- i geheel onbewezen. Aangenomen dat exploitatiekosten plus rente en aflos- een dergelijke uitgave zouden vorde- dan zullen de ontvangsten aan haven- nlueel kadegelden, benevens huur en sidelijke verkoop van het in de onteige- bgrepen bouwterrein een zeer bfclang- bate opleveren. Verwacht mag wor- dat, reeds na betrekkelijk korten tijd ;aven en inkomsten tegen elkaar zullen regen. heer DeRuijter wil de aandacht iligd zien van B. en W. op. het niet irnen van enkele art. der politiever- !Ding. O. a. art- 13 wat betreft het eden kloppen na 10 uur, wordt in het fel de hand niet aan gehouden. Art. het gooien van papier, krullen enz. op rad en duin. Het dobbelen op straat, Kêl door jongens als door volwassenen, beer DeRuijter Zylker wordt er den voorzitter opmerkzaam op ge ilt dat dit tot den competentie van den gemeester behoort. De verordening, de heer de R. Z. bedoelt is een concept- irdening, welke eenige jaren is blijven en, De voorzitter zal het gesprokene er beschouwen als tot hem gericht en de noodige aandacht aan schenken. LEIMUIDEN. snoeming. Door Z. D. H. de Bis- ip van Haarlem is herbenoemd tot meester de heer J. v. Leeuwen en tot meester de heer J. Broekhuizen. NIEUWKOOP. scrpliclitcommissie. In den Maan- namiddag gehouden vergadering van ommissie tot wering van schoolver- werd benoemd tot voorzitter de heer Groenendijk en tot secretaris de heer Overvliet. ROELOFARENDSVEEN. iriavereeniging. Zondagmiddag hield lariavereeniging alhier haar jaarvergade- Uit het jaarverslag bleek dat de ver ding thans telt 160 leden, waaronder 4 elonthoudsters, terwijl de St. Annaver- ing reeds 155 huisgezinnen omvat met iinderen. Het verslag der Penningmceste- deed een batig saldo zien van ruim Bij deze gelegenheid gaf de Weleerwaarde Vau Willige zich op als eerste donateur, goede voorbeeld de Mariaver. ook nog donatrice rijk maakte, in dé hoop natuur- lïit meerdere zullen volgen. Als bestuurs- i werden herkozen Mevr. M. G. van len—Nuyens en Mej. A. BakkerHeems- Het eerste nummer van het nieuwe [Had „De Kruistocht" werd aan de aan- en ter kennismaking uitgereikt. Nog medegedeeld dat de nieuwe insignës in iorm van speldjes en broches thans ver- aar zijn. Na een kort gebed voor een feden lid, waarvoor een H. Mis zal wor- pgedragen, werd de vergadering met m" groet gesloten. SASSENHEIM. iling. Op de g.iste.ren gehouden ng Vian afgesneden bloemen waren pvoerd: 225,000 stuks narcissen. Sir dins bracht op 78 ct., Golden Spur oi, Princeps 34- ct., Oranje Phenix '-. Stella's 6 ot., alle per 100. WARMOND, forriveerd. Ofschoon men terecht ïoedde, dat de ooievaar niet zou ko- dit jaar, wegens den Europeeschen *g (sommige soorten trekvogels blij- s«g) is de langbeen van Huize Ooster- gisteren gearriveerd. ZOETERMEER. ^bericht. (Verandering.) Doude-r- •a April, 7 uur geen H. Mis, alleen puirie-uiitneikimg8.15 uur de- eerste 9 uur Uitvaart voor Alida Op- v. d. Helm, daarna begrafenis. Roomsche Agenda. NOtRDAG. Lei id én. „In den Ver gulden Turk" 8 uur. Verg-ade- rinig afd. Leiden R. K. Vrou wenbond. feseentelijke Aankondigingen. '"'m het verzoek van J. L. A. Mey§* /«'•gunning tot uitbreiding v-an die ,-nï in het perceel Doezastraat No. iter bijplaatsing van 3 electromo- iw&arvan 2 van len 1 van 3/4 p.k., in beweging brengen van 2 ven- ,jren> 1 boormachine, 1 draadsnij- en 1 slijpsteen, hebben B. en W. «Runde dat het onderzoek tea' zake geëindigd is, besloten de beslis- °P het verzoek te verdagen. Rechtzaken. Poging tot vergiftiging. Voor den Hoogen Raad werd gisteren ge pleit in de zaak van H. C. J.- Wijnoogst, gewezen technisch leider van een filiaal van een cacaofabriek nabij Weenen, door het ge rechtshof te Amsterdam veroordeeld tot 10 jaar gevangenisstraf, wegens poging tot moord, n.l. wegens poging tot vergiftiging van zijn broeder D. W., aan den Koningin neweg 190 te Amsterdam, door middel van cyaankalium, dat hij op 10 November 1913 had gedaan in melk, bestemd om genuttigd te worden. Rapporteur in deze zaak was de raadsheer mr. JSegers. Mr. Muller Massis, advocaat te Amster dam, trad evenals in de vorige instantiën, als raadsman van den requirant op. Conclusie O. M. 26 April. Annulceren voorkoopen. In de bij de Haagsche Rechtbank aan hangige procedure tussclien den Leidschen bakker W. v. d. O. en den meelhandelaar J. N. v. d. R., welke laatste de voorkoopen geannuleerd had, heeft de rechtbank we gens .ziekte van een der advocaten de plei dooien tot nader te bepalen datum uitge steld. Stand der wintergewassen op 9 April. Het hieronder volgende overzicht van den stand der wintergewassen op 9 dezer is, onder medewerking der rijkslandbouw- leeraren, samengesteld naar gegevens, verstrekt door de corespondenten van de directie van den landbouw. In den herfst van 1914 had het zaaien der wintergewassen onder gunstige weers omstandigheden plaats. De winter was zeer zacht, zoodat de planten-daarvan niet te lijden hadden. De nawinter kenmerkte zich echter door grooten regenval, waar door, speciaal in streken waar de afwa tering te wenschen laat, nogal nadeel aan de te velden staande gewassen is toege bracht. Ook de strenge nachtvorsten in Maart werkten nadeelig. Ten gevolge van een en ander zijn de gewassen en ook de graslanden op lage gronden vooral ach terlijk. De vele regens werkten voorts belem merend op den voortgang der vooi'jaars werkzaamheden. Men verlangt sterk naar mooi, drogend weer, te meer, daar de wei nige beschikbare arbeidskrachten het toch al moeilijk maken met den arbeid tijdig klaar te komen. T a w e. De stand varieert van goed tot zeer goed in Zuidholland. Uit verschil lende berichten valt op te maken, da,t- meer tarwe is. uitgezaaid dan andere ja ren. Gerst. De stand der wintergersll is over het algemeen goed. Rogge. De rogge staat over het alge meen goed. De met rogge bezette opper vlakte verschilt vermoedelijk zeer weinig van die in andere jaren. Omploegen ;n verband met de genomen regeeringsmaat- regelen komt, althans op eenigszins be langrijke schaal, nergens voor. Koolzaad. De stand van. het kool zaad is zeer goed in Noord-Holland, waar volgens de berichten echter^wednig is uit gezaaid. K a r w ij. De karwij slaat vrij goed to4 goed in Zuid-Holland. Graslanden. De stand der gras-* landen varieert over bet algemeen van vrij goed tot goed. Alleen plaatselijk luidt de beoordeelimg ieits beneden 'vrij goed of boven goed. Op de hoog ere en goed be malen gronden is de stand beter dan in de streken met slechte afwatering. Daar beeft bet natte weer dn den nawinter aan het gras veel kwaad gedaan. Zoo ston den jia Friesland omstreeks 9 April veie boèzefmlandetn nog onder water. In het gebied van de Hollandsche Waterlinie hebben de militaire maatregelen veel schade aan het grasland veroorzaakt door verminderde bemaling en bet booger houden van den waterstand in de Vecht. Behalve de vele regens hebben de nacht vorsten in Maart schadelijk op het gras land gewerkt. Klaver. De klaver heeft hier en daar ook van de strenge nachtvorsten rm Maait geleden. Over het geheel is de stand goed. Kaascontrolestcrtion Zuid-Holland. Uit het jaarverslag van den directeur, dr. H. -v. Guiik, blijkt, dat, dank zij de invoering van het rijkste a asm enk en een krachtig- propaganda onder de kaaspro ducenten, het ledental in 1914 se,teg van 48 tot 284; hét aantal onderzochte kaas- monsters steeg van 546 tot 2587. In totaal werden er 444,600 kaasmeirken aan de le den uitgereikt. Een krachtige propaganda in het bui tenland is dit jaar niet tot uitvoering ge komen, door den oorüog. ITe-t vetgehalte op de droge stof dei' kaas was gedurende de eerste 8 maanden van 1914 bijzonder hoog en wel in bet bijzonder in Juni, Juli en Augustus. Even als in vorige jaren steeds voorkwam, trad in April plotseling een stijging van het vetgehalte in, een gevolg van de nieuwe melk. Het gemiddelde vetgehalte was dit jaar 50,5 pet., tegen 50,3 pet. jn 1913; 41 pet van liet geheel e aantal monster-s had een vetgehalte lagen dan 50 pot., 59 pet. had meer- dan 50 pet. vet. Van de 2587 onder zochte monsters hadden 14 monsters of V2 pet een vetgehalte lager dan 45 pet.; zeer sporadisch kwamen dus nog kazen voor, die een onvoldoend vetgehalte had den; de helft van deze gevallen kwamen voor in de abnormale maand October. Wederom werden voor kaashandelaren eenigegevallen van blauwe kaas (niet gecontroleerde) onderzocht; het bleek, dat dit veroorzaakt werd in bijna alile ge vallen door verfdeeltjes, iin één geval door vuil in de kaas (vezels van plant aardig em oorsprong.) Eenige malen hebben leden, door de mobilisatie onder de wapenen geroepen, monsters kaas ter onderzoek geszonden, zooals hun die van rijkswege verstrekt werd. Het vetgehalte daarvan wisselde tusschen 2436 pat In het jaarverslag van het bestuur wordt, gezegd, dat de oorlog een gezonde 1 ontwikkeling van de kaascontrole in den weg heeft gestaan. De kaasmarkt is lan ger tijd gedesorganiseerd geweest, en toen er weer eenige orde in den chaos kwam, was de vraag naar kaas uit de oorlogvoerende landen zoo groot, dat men amper naar het vetgehalte vroeg. Er is dan ook magere kaas tegen enorme prij zen verkocht en er is, zooals uit het on derzoek van toegezonden kaasmonsters bleek, meermalen veel magerder kaas ge toverd dan waarvoor overeengekomen was. Het vertrouwen is er dus weer niet .beter op geworden, zooals ook stemmen uit Duitschland vermeld hebben. Het be stuur ziet hierin een reden te meer voor de Leden om ziich aaneen te sluiten en hun collega's tot aansluiting te bewegen, op dat wij„ zoo zegt het, met onze controle geheel gereed zullen staan, wanneer er kalmere tij'den zullen zijn gekomen en daarmede de daarmede de terugsag op den overspannen toestand, welken wij nu waarnemen. Het bestuur heeft kunnen bewerkstelli gen, dat bij het vaststellen van maximum prijzen voor kaas deze prijs voor conlro- lekaas hooger gesteld is dan voor de kaas zonder rijksmerk. Van den directeur-generaal van den landbouw werd bericht ontvangen, dat kaas, vooralen van het rijksmerk, vrij, zonder- verder oponthoud voor onderzoek, in Zuid-Afrika mocht worden ingevoerd. In Amerika zijn gunstige bepalingen vast gesteld voer den invoer van kaas met rijksmerk. Bond van Zuivelfabrieken in Noord- Holland. Onder voorzitterschap van den heer H. K. Koster van Wieringerwaard, heeft deze bond gisteren te Alkmaar* een algemeene vergadering gehouden. De heer* Th. van der Meer van II. Hugo- waard, leidde de vraag in: Welke maat regelen er te nemen zijn om het vetgehalte van de Edammer kaas op peil te houden (40 pet. in de droge stof). De volgende motie werd aangenomen: De vergadering, van oordeel, dat de Noordhollandsche Kaasindustrie dringend behoefte heeft aan een oplossing van de kaaskwestie, zoodat haar product met ten minste 40 pet. vet in de droge stof tegen oneerlijke concurrentie wordt beschermt, verzoekt het bestuur met allen drang deze spoedig te verwezenlijken, hetzij door de plannen van het kaascontrölestation Friesland door te voeren, hetzij door en bij de regeering op aan te dringen daarin te voorzien door wettelijke maatregelen. Op voorstèl van den heer Avis werd be sloten, f 200 beschikbaar te stellen voor het nemen van proeven met het pasteuri- seeren van wei. Laatste berichten. Mijnen. Sedert de vorige opgave omtrent de op de Nederlandsche kusten aangetroffen mijnen, kunnen thans weder de volgende bijzonderheden worden gemeld. De opga ven loopen tot 1 April j.l. Benoorden den Helder werden 4 mijnen in den grond geschoten en 9 op het strand vernietigd. Hiervan waren 5 van Engelschen en 1 van Duitschen, de overige van onbekenden oorsprong. Tusschen den Helder en den Hoek van Holland werden er 44 in den grond ge schoten en 22 vernietigd. Van dit getal wa ren 41 van Erigelschen, 1 van Franschen en 5 van Duitschen oorsprong. Van de overige bleef de oorsprong onbekend. Sedert het uitbreken van de vijande lijkheden zijn thans in het geheel 487 mij nen op onze kust aangetroffen, aldus naar oorsprong verdeeld: Engelsche 259, Fran- sche 54, Duitsche 28, onbekende oorsprong 146. De Wayfarer. LONDEN 13 April. Met de torpedeering van de Wayfarer zijn geen menschenlevens ver loren gegaan. Dc bemanning vertelt, dat men juist gegeten bad, toen een geweldige ont ploffing plaats had. Alle sloepen werden snel gestreken, en de roeiers zaten twee uren bij hooge zeeën aan de riemen. Eindelijk daagde een kolenboot op, die hen oppikte en de Wayfarer op sleeptouw nam. Geen duikboot wa6 gezien. Aan de Dardanelles BERLIJN, 13 April. Volgens een bericht aan het Berliner Tageblatt blijft het aan de Dardanellen rustig. Voor Mudros zijn slechts de hospitaalschepen Canada, Soen en Donai achtergebleven. Alle journalisten zijn van de eilanden verwijderd. Schip gestrand in de Oostzee. KALMAR, 12 April. Het Hamburgsche stoomschip Magdalena Blumenthal met 2200 ton steenkool, van Stettin op weg naar Oxelösund, is gisteravond aan den zuidelijken landtong van Oland gestrand. De toestand is kritiek. Vier platen van de kiel zijn opengebarsten. De bergings- stoonrboot is hedenmiddag aangekomen. STOCKHOLM, 12 April. De Duitsche ge zant, -Freiherr von Luciusa, heeft den ko- nmg heden in plechtig gehoor zijn geloofs brieven overhandigd. smeden, 0 grofbankwerker, 0 electriciens, 0 blikslager, 10 typografen, 2 kleermakers, 3 bakkers, 0 spekslagers, 2 kellners, 0 huis knecht, 1 koetsier, 2 schippers, 8 grondwer kers, 19 loopknechten, 8 loopjongens, 55 losse werklieden, 0 sigarensorteerder, 1 war moezier, 1 bankjongen, 1 straatmaker. Afd. Trouwen (Yolkslruis). Geopend van 912 uur. Telefoon 1477. IJ. Dienstboden, 12 werksters, 6 naaisters. 2 waschvrouwen, 0 strijaster, 2 huishoud sters, 1 kookster, 1 fabrieksarbeidsters, 8 textielarbeidsters, 1 kinderjuffrouw, 17 vrou wen allerlei, 1 kantoorbediende, 1 winkeljuffr. Marktberichten. ASTERDAM, 12 April. Bnltenlandscbe Gra nen. Op de conditiën van de Amsterdamsche korenbeurs. Mais. Amerik. disp. f224; La Plata disp. f2030; stoomende f2090 April f210, Java Mixed en witte dispon. f220, stoomende f215, Febr./Maart 1214, Maart/April f210, April/Mei f208. Gerst. La Plata f258. Haver. La Plata <"13.25. Rogge. Western No. 2 f335. Lijnkoeken, disp., stoomende en op afia- ding fll7V2. Binnen]. Granen. Tarwe, nieuwe, per 80 KG. f 13.i/2 Haver per 100 KG. f 14.1/4 a 14% Paardeboonen f 10,a 11,per 80 kg. Bruine boonen per PIL. f1317. Groene erwten per HL. f 1417, Karwij zaad per 50 KG. f18, Bruine Mosterd per 70 KG. f 30^/4. HAZERSWOUDE, 12 April. Eieren. H. E.- Yeiling. 4831 Kipereren f4,25f5,15 per 100. 311 eendeneieren f4,554,90 per 100. 6 Kal koeneieren fS.20. KAMPEN, 12 April. Boter. Aangevoerd 5050 k.g. 215/8 v. f29503075 en 40/16 v. f 15 15,75 voorts 700 stukken 67*/270 c. LEIDEN, 13 April. Yarkeusruarkt. Aan ge" voerd 84 stuks. Vette varkens 84 prijzen van f 0,90 f 0,91, licht soort van f 0.00 4 f 0.00. Handel matig. ROTTERDAM, 13 April. Vee. Aanvoer Paarden 92, Veulens 1, 2090 runderen, vette runderen 825, vette kalveren 136, nuchter kalf 1431, schapen 1, bok 2, Biggen 236, var kens 1. Prijzen per-V2 K.G.: Koeien en ossen 34-42- 55 ct., vette kalveren 556065ct., export id. 0000ct., schapenct., lammeren 0000 ct., varkenslichte varkensexport varkens Stieren 323642 ct. Prijzen per stuk van mager vee, melkkoeien 180—850, Kalfkocien 240-310, Stieren 140-380 Pinken 000-000, Vaarzen 140-180, graskalve ren Paarden 250-500, Slacktpaarden 120-250, Hitten 100-250. Fok Nuchtere kalveren 25-30, Slachtkalveren 10-18, Biggen flO,—f17,—per week 1,80-2,00. Boter, Aangevoerd 58/S 29/16 vaten. 166 stukken van V2 KG. prijs f0,80 a 0,85, Prijs le 61, prijs 2e 59, 3e 28, Eieren, aanvoer 97881 Kipeieren per 100 st. 4,705,95; Eendeneieren f4,605,20 gan zeneieren f12,5013. Handelseieren f5. Vette koeien en ossen met ruimen aanvoer, vlotte Omzet, hooge prijzen. Vette kalveren matigen aanvoer, flinke prijzen. Stieren met flinken aanvoer, tragen handel, hooge prijzen. Melk- en kalfkoeien met flinken aanvoer, re delijken handel, prijzen als vorige week. Jong vee met gewonen aanvoer, tragen handel, prijzen als vorige week. Nuchtere fok- en slaeht- kalveren met ruimen aanvoer, flinken handel, over 't- algemeen hooge prijzen. Werk- slacht- paarden en hitten met tamelijken aanvoer, bevredigende omzet en prijzen. Biggen met ruimen aanvoer, redelijken handel, hooge prij zen. BODEGRAVEN 13 April, Kaas. Aangevoerd 133 partijen kaas le soort Goudsche f 44.a f 47— 2e soort f41,a f43, le soort Derby fa f2e soort f,af^-, le soort Edammer fa f2e soort fZwaardere Goudsche f47a f49. Handel vlug. Controlekaas f 48. OORLOGS-VARIA. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Stadstiinmcrwerf. Telefoon no. 127. Geopend van 912 uren des morgens en van 25 uren des midddgs. 2 Klerken, 14 timmerlieden, 17 metselaars, 4 steenhouwers, 0 voeger, 9 opperlieden, 8 stucadoors, 13 schilders, 0 behangers, 4 meubelmakers, 0 stoffeerders, 1 stokers, 1 Voeding in oorlogstijd. In het Institute of Hygiene is een bijeen komst gehouden ter bespreking van het onderwerp van „ons voedsel tijdens den oorlog". Deze bijeenkomst werd behalve door een aantal geneesheeren en hygiënis ten ook bijgewoond door de vertegenwoor digers van enkele der dominions. Men vestigde er de aandacht op dat het ge- wenscht was ook irr Engeland betere ken* nis te verspreiden omtrent de voeding en de waarde der onderscheidene voedings middelen. Er wercl nog te veel verkwist in Engeland wat de voeding betreft en ver schillende sprekers wezen op het vooif. beeld van Duitschland, waar thans zoo veel aandacht wordt gewijd aan de voe- dingsquaestie,en waar nu door voorlich ting van de huismoeders werd getracht de verliezen aan voedingswaarden bij de toe bereiding en het gebruik der spijzen zoo veel mogelijk te beperken. Aangedrongen werd vooral op zuinigheid hij de dagelijk- sche voeding, op de vervanging van de vleeschvoeding door het gebruik van goed- koopere vischsoorten, zooals bijv. haring en van kaassoorten, erwten en boonen. Een der sprekers betoogde, dat het ge- wenscht zou zijn, eens door een commis sie, waarin ook producenten en verbrui kers moesten- zijn vertegenwoordigd, te doen nagaan hoe het in Engeland met de voeding en den aanvoer van levensmidde len stond. Men moest weten .in hoeverre hit land zelf in staat was de noodige voedingsmiddelen voort te brengen, want ai kon men voor den aanvoer- van levens middelen op de overzecsche domirj n& rekenen, men diende tcch maatregelen te overwegen om in géval van nood aan de behoeften van het volk tegemoet te komen. Een aardige opmerking maakte dr. Wallace, die er op wees dat er* in Engeland te veel jam gegeten werd. Wordt, vroeg de voorzitter, ook geen jam verstrekt aan de troepen aan het front? Zeker, antwoordde dr. Wallace; maar het gevolg is dat de troepen ten zeerste te lijden hebben van kiespijn zoodat de tandartsen in het leger druk werk hebben. Bepaalde besluiten werden in deze bij eenkomst niet genomen, Het leven fn de duikboot. Amerika arts ebti bladen hebben een in terview met dén gezagvoerder van de Duiltsche onderzeeboot ,,U 16", kapitein Hen sen, gehad. Deze vertelde o.m. „liét is een vreeseiijk zenuw-moordend werk, Niet iedereen kan er tegen.... Wan neer wij onder water véren heerscht cm d/oodsche stilte in het vaartuig, want de •electni'sche" machine werkt geluidloos. Het is niets ongewoons de schroef van een boot te hooren, die over ons heen of dicht langs ons vaaflt. Wij sturen uitshnitend op kaant en kompas. Wordt de lucht in de boot warmer, dan wordlt zij allengs bedorven en mengt zij zdch mét den stank van machine-olie. Dan. widrdit de atmos feer afschuwelijk. Een ovéi-weldtigiend© slaapzucht maakt zich dikwijls van de nieuwelingen meester; en het kost dé uiterste wilskracht, om wakker te blijven. Ik heb mannen gehad, die de eerste drie dagen niet aten, omdat zij geen oogen- bl'ikjc slaap wilden missen. Dag aan dag door te brengen in een zóó kleine ruimte, waar ternauwernood ruimte is om de 1 ee- nen uit te strekken, en. dan steeds op je hoede te moeten zijn, is een geweldige be lasting voor de zenuwen. Ik heb wel acht uur aan een stuik met mijn oogen aan dé periscoop gezeten en. in he.t schitterende glas gekeken tot mijn oogen en hoofd er pijn van deden. Wan neer de bemanning uitgeput is, pakken wij een flinken slaap en rusten onder wa ter uii.t. De boot slingert dikwijls zachtjes met een beweging, die aan een wieg her innert. V00Q' wtj naar boven gaan, laat ik altijd verscheiden minuten groote stilte in acht nemen, ten einde, door te luiste ren aan de schelpdunne wanden van den onderzeeër, er ons van te vergewissen of er ook schroeven in - de nabijheid slaan." Kapitein Hensen voorspelde nog dat de blokkade van de Engélsclie kuuterr een meer effectief karakter zal aannemen, zoodra de bemanningen der onderzeeërs meer met hét wenk vertrouwd zuilen we zen. Scholen voor eenarmigen. Het denkbeeld bijzondere scholen voor eenarmigen op te richten, is te Weenen ontstaan, waar de architect Grosselfinger die zelf secfert 30 jaar geen rechter arm meer heeft, voor het eerst met di:t plan voor den dag is gekomen. In den herfst van het vorige jaar heeft hij reeds zijn school kunnen openen. In Duitschland heeft men het eerst te Heidelberg dit denkbeeld uitgevoerd en daar is tihans een hospitaal bijzonder in gericht voor het opnemen en het onder richten van eenarmigen. De directeur dr, Von Künssberg vertelt bijzonderheden daarvan in de Duitsche bladen. Men wal de eenarmigen behulpzaam zijn om zich een weg te banen in het dageilijksch le ven en hun te leeren hun beroep verder uit te oefenen. Waar dit niet meer moge lijk is leert men hun iets anders, om in hun onderhoud te voorzien. Het is vooral noodig hun hun levens moed, het geloof aan zichzelf weer terug te geven, omdat het verlies van den ïech- terarm in het bijzonder zeer ontmoedi gend wenkt. Gewoonlijk draagt de orq- geving van het slachtoffer daar nog toe b'j. In de eerste plaats moet men de men- schen er op vijzen, dat de zetel van hun bekwaamheid voor het werk niet alleen in de hand, maar vooral in de hersens zat. Dan make men hen bekend met de talrijke voorbeelden van eenarmige man nen, die het zeer ver in de wereld hebben gebracht. Het. is zooveel te 'gemakkelijker hun nieuwen moed te geven, als zij te zamen zijn met kameraden die dezelfde moeilijkheden te overwinnen Ir ebben. Bo vendien schieten zij bij gemeenschappen ■lijk werk beter op. Heel belangrijk is, als men hun een e en annigenle&nrne ester kun geven. Waren zij aan zichzelf overgelaten, dan zou menig eenarmige jaren noodig heb ben voordat hij zich in alles kon helpen. Nu echter komt hein de ervaring ten goe de die anderen in den Loop dor jaren heb ben opgedaan. Daardoor worden veel moeite en ook veel teleurstellingem be spaard. In Heidelberg is het gelukt een eenarmige met groote ervaring als leeraar voor de school te vindon. Het eerst leeren de leerlingen zichzelf in de kleine dingen van het dagelijksch leven helpen, zich aan te kleed?n, te was- schen, enz. Vervolgens wordt er voor ge zorgd, dat de stomp krachtiger wordt en dat vooral de gezonde arm een bijzon dere handigheid en kracht ontwikkelt. Vervolgens wordt dan schoon- en snel- schrijven, rekenen, stenografie cri typen onderwezen en komen boekhouden, tee kenen en andere vakkennis aan de beurt. De stenografie is een uitstekend middel om de -leerlingen er aan te wennen, de lij nen te beheerschen, de hand te oefenen en ook om het gewone schrift te' verbete ren. Vooral omdat het overhaaste schrij ven van den mi et-stenograaf overbodig wordit. Een derde van de leerlingen neemt aan dit onder-wijs deel. Dit moet vrijwil lig blijven, omdat menig beroep de hand voor stenografie ongeschikt maakt. Beter gaat het voor de meesten met het typen. Het is ook zeer nuttig, omdat het de vaardigheid en de lenigheid van de vingers ontwikkelt. De grootste helft van de leerlingen neemt dan ook aan dit on derwijs deel. Men heeft een leer aas» in het boekhou den. Meer diepgaand onderwijs in dé handelswetenschappen heeft buiten de school plaats. De ambachtsschool helpt bij het onder-wijs in praotischen handar beid. Men zou zeggen dat em ambachts man heide handen noodig hecfit. De prac- tijk leert echter dat het niet noodzake lijk is en bovendien heeft men kunstma tige 1 arbeidshanden bij het werk. De sohiool zorgt er voor, dat patiënten die haar verlaten en nog practische oefe ning noodig hebben, de weg daartoe ge opend wordlt.

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 3