P. de Gruyter'& Zoon. Tweede Blad. Uit de Pers. KERKNIEUWS. Letteren en Kunst. Rechtzaken. ge JAARGANG. No. 1671 &a£eidóeha(3oivxmï INGEZONDEN MEDEDEELING 1 GULDEN PER REGEL. VK Vraagt het oordeel eens van Uwe huisgenooten( ale U een proef neemt met De Gruyter's hoog- fijne Botermelange a 60 cent per pond, en U zult vernemen, dat niemand het verschil proeft tusschen natuurboter en onze Melange. Alleen verkrijgbaar in de bekende winkels van t-et op oen reclamepoupon lr> onze volgende annonce.1 Zaterdag 10 April 1915. Het Paasch-Congres der S. D. A. P. po „Maasbode" besluit een/ beschou wing over het Paaschcong.res als volgt: „Dus moet liet zieken blijven ;n de rootle partij. Heit proces pfer 'beginselver- Jooehening zal zij hij voortduring nog moeten ondergaan. Totdat ze tin meerder- !>eid zal zijn geworden, wat de leadings- mcarderheid nu reeds verlangde: een teer radicale, zoogenaamd „vooruitstre vende" partij. De tactiek om meer te cischen en af te dreigen, dan andere par tijen vragen willen, zal de tactiek dier beginsellooze parit ij wel blijven. Een grooter-e plaats aan 's leviens disch te èischen, voor de in bezit van een stem biljet zijnde „verdrukten", zal ook in de vorre toekomst het geheele beginsel uit maken der roode partij." v Het „Centrum" zegt: „Inderdaad, heit kentert, maar ook het kankert in de S. D. A. P. De toekomst zal moeten leeren, of de overwinning, door de leiders behaald, ook jets gemeen heeft met die van koning Pyrrhuis. Een sterke minderheid sprak zich tegen bet partijbestuur uit, en het is de vraag of .mannen als Men de Ls (die reeds een maal uit de partij trad), Sannes en Duys nich gemakkelijk en blijvend zullen neer leggen bij de gevallen beslissing. Een 'beslissing, die bovendien niet alle moeilijkheden heeft opgelost. Immers, zij is meer van oogenbldkkslij- k«n aard en laat voor de toekomst aller lei haken en oogen bestaan. En wat zij vooral noodig schijnt te ma ken, is, dat het program worde herzien mi de S. D. A. P., voor zoover dat moge lijk is althans, zal trachten haar deside rata en leerstellingen aan te passen aan den nieuwen koers en den nieuwen tijd. Partijgenooten en ook buitenstaanders K hebben recht .te weten, wat men aan haar heeft. a En. deze eisch geldt voor alle landen, waar de sooi aal-democratie tot eenige ont wikkeling is gekomen en de oorlog haar in een crisis-periode heeft gebracht, wel ke met haar wezen, bestaan en verdere ontwikkeling ten nauwste verband houdt." Het „Huisgezin," merkt op: a. „Deze twee dingen staan na het con- gres vast: lo. dat de heer Troelstra zich iin het i vervolg bezwaarlijk als de woordvoerder der sociaal-democratische partij, zelfs maar van de meerderheid, kan beschou- i wen; 2o. dat de sociaal-democratie zich, wat de heer T roe 1st ra moge zeggen, niet als r een nationale partij beschouwt en op. haar t, voor de verdediging des lands naet te re kenen valt, sterker, de landsverdediging haar steeds in de oppositie zal vinden." In de „N. Rott. Grt." lezen we in de rubriek „Onder de Menschen": .„De berg, de geduchte verg van ver woede ingezonden stukken, van banvloek I, fingerende speeches, van dreigende bek- 5 vechters-brochures pro en contra, hij i heeft gehaard het Paaschea van de dankbare, volgzame' volgelingen. En niet- kgenstaande alle geboudeer en gefkrieuw, - niettegenstaande alle geruzie en yesput- ter van de een beetje overmoedig "gewor den oppositie, had immers niemand on- dïr de zelfbewuste voormannen er maar i «n moment aan getwijfeld, of ook dit FEUILLETON. HEREENIGD. li - Hebt ge een eigen- schip gekocht en "llhet goudland groote rijkdommen mee bracht? vrceg Guido. - Neen, wat ik u te zeggen heb, betreft mij. Juffrouw Rocke, gij weet, dat ik f6n rijken «oom (heb, dien ik nog nooit Nen had, wijl sinds het huwelijk mijner Getier, zij en haar broer, diezelfde oom, Ec' alkander op gespannen voet Leefden b zelfs nimmer correspondeerden. la, antwoordde de vrouw op "nauwe- ts hoorbaren toon en terwijl zij haar Waait verborg, je., -ik weet het, maar uw jtosder en ik wij vermeden het steeds diarover te spreken! - Dat weet ik; mijn moeder hield er Mat van over haar broer te spreken. Maar 'Cister nul Toen ik eenige dagen geleden 62,1 'land stapte en volgens gewóón-te ook diar Washington-House ging, wien moest jftoen ontmoeten! Niemand anders als •zon rijken oom! Hij was naar New- °rk gekomen, om daar naar een arm, ^lörloosmeisje te zoeken, dat mij kent met hem over mij sprak. Ttten zij hoorde, dat -ik in het hotel was ^gekomen, bracht zij mij iin haar vreug- ever het wederzien bij haren oom, n ik alleen bij naam kende, doch mij if°or mDT1 gelijkenis op mijne moe- J' bekende als haar aooh. Hij ontving J,106,1 waarlijk vaderlijke vriendelijk st bood mij Hurricane Hall als mijn en beloofde te zullen zoergen voor keer zouden ze weer naar huis gaan, lichtelijk schor geredevoerd, een beetje hoofdpijnerig van lang dag- en naast nachtwaken in door zooveel asempjes be dorven zaallucht, de Zomdagsche klearen bitter mageurend van oud gewonden ta baksrook doch met de Paasohsurprice, die hun toekomst uit recht van gewoonte, zwaar in den achterzak van hun oand- jas." Gemengde berichten. Smokkelaars gesnapt. Voor eenige dagen bemerkten dé kommiezen aan de grens te Babberich dat de draden eencr afrastering van ccn aan de grens liggend weiland doorgeknipt waren. Dit wekte achterdocht en men ging op den loer liggen. Omstreeks 12 uur midder nacht zag men eenige personen met paarden in de richting van de weide gaan. Op het lialt- geroep der kommiezen vluchtten de mannen, doch door de diepe duisternis konden ze het door hen gemaakte gat niet spoedig genoeg vinden en moesten daarom alles in den steek laten om zelf weg te komen. Men toog on middellijk op onderzoek uit, met het resultaat dat vijf paarden en een rijwiel in beslag ge nomen konden worden. De smokkelaars wisten te ontsnappen. De paarden zijn in handen ge steld van den burgemeester van Zevenaar en zullen publiek worden verkocht. Ongelukken. Te Lochem kwam een 18- jarige landbouwer met een koe van de markt. De koe schrikte voor een militairen auto en holde met zijn begeleider door de winkelruiten van den boekhandelaar H. De jongeman werd daarbij verschrikkelijk aan het hoofd gewond; zijn rechterwang was geheel opengereten en een stuk van zijn neus afgesneden. De koe werd gegrepen voordat verdere onheilen wer den aangericht. Te Lichtenvoorde is de molenaar H. K. in de buurtschap Zieuwent in den afkoelbak van zijn molen gevallen en dood daaruit op genomen. Een vermeende bomaanslag. Rustig stil, zat de familie B. te Uden 's avonds de tafel rond, toen zij door een donderen den knal eensklaps in haar vreedzaam avond-koffiedrinken werd opgeschikt. „Des dichtbij" riep de van zijn stoel op gesprongen baas tot de anderen, die even eens door de maar niet vlug genoeg open willende deuren naar buiten stormden. In den gang een rook als een stofwolk. Buiten gesneld kijken ze zigzag rond en meenen het luchtgevaarte te zien. (Een uil krast op eenigen afstand door de maan lichte ruimte.) Een weinig bekomen, gaan ze binnen en vinden 't projectiel in den vorm van een papieren donderbus, dio de straatjeugd stillekens naar binnen had geschoven en aangestoken met 't gewenschte gevolg. Na vlug huiselijk overleg, liep de ont hutste. baas naar de politie, om zijn weder varen, opgeschilderd door de gezamenlijk uitgestane doodsangsten, te vertellen. Een ijverig onderzoek, maar resultaatloos, ter wijl de jeugd stikem in het vuistje lacht. Te water. Bij het roeien op de breede binnengracht om het klooster der eerw. paters Jesuïeten te Gemert hadden een paar paters het ongeluk te water te gera ken doordat het bootje omsloeg. Voorbij gangers, die het ongeluk zagen gebeuren, konden geen hulp bieden, daar door een sterke omheining en een breede buiten gracht het klooster van den openbaren weg is gescheiden. Gelukkig werd door het hulpgeroep de aandacht getrokken van andere patera uit het klooster en konden eindelijk de twee drenkelingen, die bij het ophalen uit het water reeds bewusteloos waren, worden gered. Het ontinkten van courantenpapier. Eiken dag worden er millioenen kran ten gedrukt, die gelezen en daarna weg gegooid of verbrand worden. Nieuwe grondstof is dan noodig voor de nieuws bladen van den volgenden dag. Deze roekelooze verspilling had aan den heer De Stürler te Bloemendaal mijn toekomst. En toen ik den goeden ouden man want goed is hij, ondanks zijn klaine zondenLingihedien verhaalde welke goede vrienden gij, juffrouw en Guii'do, voor mij geweest waant.... O, neen! neenl Dat hebt ge toch niet gediaan! riep de weduwe uit, plotseling uit haar stoel'opvliegende en haar handen samen wringende, terwijl zij den spreker met waren doodsangst in diens verbaasd gelaat keek. Waarom niet? Waarom zou ik hom niets verteld hebban van mijne goede, Lieve tweede moeder? vroeg Herbert merk baar /verbaasd, 'terwijl Guido eveneeir jf verschrikt waarnam, (hoe ontsteld zijn moeder was. Ja, moeder, waarom zou (hij niet over ons gesproken hebben. Wat was er voor verkeerds aan, dat hij onzen naam noem de tegenover dezen man, die zich zoo vriendelijk jegens ons betoonde? vroeg Guido. Och neen! neenl... lik vergiste mij! fluisterde de weduwe, geheel machteloos in haar stoel achterover zinkende en •trachtende haar zelfbeiheerschiing terug te krijgen. Vertel verder, Herbert. Wat hebt ge aan Mr. Mr. Warfield G\er ons gezegd? vroeg zij haastig, terwijl haar gezicht bleek was als de dood en elke zenuw aan haar trilde, alsof zij in het eenatvolgende oogenblik zou sterven. Ik heb aan Mr. Warfield verhaald van de Liefde en' de goedheid', welke gij, juffrouw Rocke en Guido, mij altijd be toond hebt, verklaarde Herbert. En de oude man waa tot tranen toe ontroerd en verzekerde mij, dat hij niet gea^peg kon reeds lang de vraag gesteld, of het niet mogelijk was, de gelezen kranten te ont inkten en opnieuw dienst te laten doen. Na vier jaar proefnemen is de onderzoeker er in geslaagd, een procédé te vinden, waardoor die vraag bevestigend beant woord wordt. Reeds heeft de uitvinder in Duitschland en Nederland patent aangevraagd. De regeering van onze Oosterburen verleende dit al een half jaar geleden; Woensdag kwam de toestemming van ons ministerie. Ook aan Frankrijk zal octrooi verzocht worden. Wegens den oorlog is in Duitschland nog geen begin met de nieuwe industrie ge maakt; want een nieuw» industrie zal het worden, stelt de heer De Stürler zich voor. Doordat nu geen hout meer benoodigd is voor de krantenpapier-fabricage, kan het papier goedkooper geleverd worden. Nieu we bosschen behoeven voor dit doel ook niet aangeplant te worden, alles te zamen een groote besparing van kosten. Hoe het procédé precies in zijn werk gaat, wilde de uitvinder niet wereldkun dig gemaakt hebben. Dat is het geheim van den smid. AU een verzekerde hij, dat de vezel van het papier zijn volle kracht behield. Waar is mijn vaderland? De corres pondent vam de „N. Ct." te Oldenzaal schrijft: Dezer dagen passeerde hier een Engelsche dame, aam wie de toegang tot Duitschland werd (geweigerd, omdat zij een Engelsche was. De dame deelde mede dat zij An Engeland had gewoond met haar in an, een Duifcscher, die bij het uit braken van den oorlóg was opgeroepen door de Duiltsche militaire autoriteiten en die daarvoor naar zijn vaderland was teruggekeerd. Voor een paar weken be reikte haar de tijding, dat haar man ge sneuveld was. Zij werd nu, omdat zij met een Duitschee was gehuwd geweest, die de wapenen voor de verdediging van zijn vaderland had opgevat, genoodzaakt het land te verlaten. In de hoop, nu in Duitschland bij de familie van haar (.ver leden echtgenoot een wijkplaats te vin den, had ze zich, maar helaas zonder suc ces, derwaarts begeven. Noch in Enge land, noch in DuitschLamd zou zij een va derland vinden, daarom wilde zij in het gastvrije Nederland, waar ook familie van haar woonde, een toevluchtsoord zoeken. Veilig ontkomen. Dezer dagen arri veerde te Oldenzaal een Canadeesche re serve-luitenant die als vrijwilliger, had dienst genomen in het Engelsche leger. doen om al hetgeen gebeurd was weer goed te maken. Onophoudelijk had de weduwe hare oogen op den jongenman gevestigd ge houden, terwijl de arbeid reeds lang aan haar sidderende vingers was ontgleden. Heeft hij dat gezegd? riep zij hevig ontroerd uit. Ja en nog veel meer onder ander dat al wat hij voor u en voor uw zoon deen kan, slechte een oude .schuld is, welke hij heeft te betalen! En dat hij van plan is, alles, alles volkomen goed te maken! O, d'en hemel zij dank! Goddank! riep de weduwe, niet langer bij machte haar ontroering te onderdrukken, uit. En terwijl zij de handen als in gebed uit strekte, verhelderde de vreugde (haar ge laat en straalden hare oogen alsof zij nog pas twintig jaren telde. Moeder, moeder, wat is er? zegde Guido op angstigen toon. Verklaar ons toch.... O, kinderen, ik ben zoo gelukkig! Nia achltlien jaar lang hopeloos gewacht te hebben deze vreugde! riep juffrouw Rocke uit. Maar plotseling zich tot Her- bent wendende, vroeg zij: Herbert, zijt ge er wel zeker van, dat Mr. Warfield weet wie wij zijn? Ja, zeker. Heb ik hem dan niet alles van u verteld? Uw strijd, uw zorgen, uw hulpeloosheid, uw ontbering, alles, voor zooverre ik he't zelf weet? antwoordde Herbert, die er niet aan dacht, dat hij vergeten had aan Mr. Warfield den naam zijner tweede moeder te noemen. Dus ge zijt er zeker van, diat hij wist, van wien ge hem alles verteldetü Zeker wist hij h«U Door de Duitschers krijgsgevangen ge maakt en naar een gevangenkamp \er- voerd, wüst hij echter te ontsnappen en volgens zijn mededeeling door Zwitserland Frankrijk en Engeland ons land te berei ken, om van liier, in de nabijheid der Duitsche grens, misschien zijn vrouw, een Duitsche dame, die zich iln Duitsch land bevond bij het uitbreken van den oorlog te kunnen berichten, dat hij haar opwachtte. En dit gelukte hem. Onder een pseudoniem wisselde hij met zijn echitgenoote verschillende telegrammen eai na een paar dagen mocht hij haar aan het station te Oldenzaal ontmoeten. Hij zal nu met zijn vrouw naar Canada terug- keeren. Een aardig incident had dezo man nog aan de Nederlandsch-Duitsche grens. Met een ingezetenen van Oldenzaal begiaf hij zich derwaarts, waar hij Duitsche en Ne- derlandsche grensbewakers ontmoette. Zich voordoende als Zwitser, verzocht hij hum „Bruderschaft" te drinken en bij de gulle tractatie, welke daarop volgde, lie ten de 20 grensbewakers, die nuden „vrijen Zwitser" iin hun midden namen, zich niet onbetuigd. Naar de Missie. De Hoogeerw. Pater Pacificus van Udien, Ap. Prefeot van Nedeadandscli- Borneo-, en de Hoogeerw. Pater Liberates van Exel, Ap. Prefect van Sumatra, die eenigen tijd in het vaderland hebben doorgebracht, aulLen den 29 Mei ran uit Rotterdam met de „Wilis" naar Indië terugkeeren. Vier Gapucijnen zullen hen vergezellen, n.l. Pater Sigebertus van Ze venbergen, Pater Suitbertus van Terheij- den, Pater Rupertus van Gemert en Broe der Juni penis van Oistemvijk. Zij zijn be stemd voor de miisste van Sumatra. Moge hun reis voorspoedig zijn. Percy Grainger. Percy GraingeT is in dit seizoen voor het eerst ln Amerika opgetreden, alwaar hem zulk een overweldigend succes te beurt v.iel, als van te voren geen enkelen pianist behalve Paderewski. Het zal onze lezers zeker interesseeren te vernemen, hoe de Amerikaansche pers den ook ten onzent zoo beminden kin- En, Herbert, zeido hij over ons niets, dat gij zooeven vergoten hebt ons mede te de el-en V Neen, moeder! Sprak hij niet van zijn vroegere be trekkingen tot ons? Neen, tenzij hij een dergelijke bedoe ling heeft gehad met de woorden, die ik u zooeven heb medegedeeld. Verder zeide hij niets, behalve, dat hij mij verzocht zoo haastig mogelijk mijn boodschap te verrichten en dan aanstonds naar Hurri cane Hall terug be koeren en hem mede te deelen, dat zijn aanbod aangonomen is! Aangenomen! O, ik heb er jaren jaren op gewacht! Kinderen, ge ziet mij ver&chriikt aan, alsof ge vreesd&t, dat ik (krankzinnig ben geworden. Ik ben ten volle bij mijn verstand, dooh ik kan u niet zeggen, wat mij zoo 'hevig ontroert. Maar als Herbert mij-n antwoord aan Mr. Warfield heeft overgebracht, dan zult ge alles hooreml En in dezen nacht herbergde de armoe dige woning van M-arah Rocke drie zoo gelukkige harten, als daar nog nooit te zamen wiaren geweest. W Den anderen dag na haar aankomst in Hurrioane Hall stond Kapitola vroeg op, maakte haar toilet en ging het huis uit, om de buitenmuren van het oude gebouw te bekijken en zoo mogelijk een onbeken den toegang te ontdekken tot de geheim zinnige diepte onder haar kamer. Het was een heldere, glanzende, herfstmor gen, zoo volkomen bij machte om zelfs stenaar viert. Zoo begint o.a. de „Eve- ningpo-st" (New-York) haar artikel met de woorden: „Hats off! A Genius!" en zegit verder: „Het publiek was verbijs terd, verrukt. Het was een van de genot rijkste -recitals, die ooit te New-York plaats hadden." „The World" noemt hem „the Siegfried1 of the piano". V-oor het a.s. seizoen heeft Percy Grain ger reeds eane reeks schitterende enga gementen in Amerika afgesloten (New- York Philharmonic Orchestra, New-York Symphony concerts, Philadelphia Or chestra concerts enz.). Ook zijne karakteristieke compositie* vinden grooten bijval en zijn in het -eper- toire van de voornaamste OrkesteU opge nomen. De postdiefstal. Tegen het einde van deze maand zal CL de Boer terecht staan wegens het plegen van den bekenden postdiefstal te Amster dam. Zooals men weet heeft tegen Kerst mis aan het hoofdpostkantoor aldaar een als postemployé vermomd persoon een trommel met circa f 8000 bestemd voor het bijkantoor Amstel in ontvangst geno men. De ledige trommel werd later op do trap van een huis aan de Elandsgracht teruggevonden, terwijl het geld verdwenen was. Nadat de recherche in verschillende richtingen werkzaam was geweest werd o. a. een landweerman te Oislerwijk ge arresteerd. Deze kon echter zijn alibi be wijzen en werd later op vrije voeten ge steld. Daarna werd De Boer in arrest ge nomen, daar er tegen hem zware vermoe dens waren gerezen. De man, die steeds in geldverlegenheid verkeerde, was plot seling bijzonder goed bij kas. Hij vestigde een groentenzaak in de Daniël Stalpert- straat. Bovendien viel het de recherche op, dat het schrift van De Boer en de onder- teekening van het ontvangbewijs voor de trommel gelijkenis vertoonde en bovendiei) aanving met „C. de B." en in een paar onleesbare teekens eindigde. Behulpzaam bij dc vlucht. Voor de rechtbank te Groningen stond terecht de milicien O., van Uithuizen, ter zake dat hij den 2den Januari j.l. een drie tal Engelsche geïnterneerden behulpzaam is geweest bij hun vlucht. Tweemalen had hij hun geraden hun plan op te geven, maar don derden keer was hij voor hun aandrang bezweken. Hij had er voor ge- de donkerste schaduwen van al wat ge heimzinnig en raadselachtig was te ver drijven. Hoopen bruinrood en geel zand lagen langs do zijmuren van heit huis. Met ijv-er verwijderde Kapitola de door den wind 3aamgejaagde dorre bladeren, imaar haar oog ontdekte niets anders dan verweerde muren; geen spoor van een verborgen, kelderdeur ol van een venster was zichtbaar. Haar vruchteloo/.e naspo ring opgevende, keerde het jonge meisje naar huis terug. Mr. Warfield wachtte reeds op haar in de ontbijtkamer. Hij waa, to en Kapitola binnentrad, juist bezig m-et Wool zijn huisknecht een geduchten uit brander te geven. Wool maakte van het geschikte oogenblik gebruik om zich uit de vioe'ten te maken, en Mr. Warfield, zijn wrevel inslikkend, begroette zijn pleegkind met een euur-zooten goeden morgen" en nam met haar plaats aan de ontbijttafel. Na het ontbijt ging Jamos Warfield naar zijn paarden en zijn negens kijken; juffrouw Kond-imemt begaf zich naar do keuken, om voor het middagmaal een plumpudding te borciden, en Kapitola, aldus geheel overgelaten aan zich ze've, besloot het oude (gebouw van binnen eens goed te bekijken. En van het eene ouder- wetsch gemeubelde vertrek wandelde zij naar het andere, totdat zij ten 9lotte kwam in de kamer mot liet valluik, waarheen juffrouw Kondiment haar den vorigen avond gebracht had. (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 1