uitzetting der booten, maar hel is onge past te zeggen, dat een geoefende beman- ning van oorlogsschepen van hetzelfde aantal onder soortgelijke omstandigheden de redding zou hebben geleid zoodat min der merachenlevens te bet re uien waren. Een beschuldiging als die dat de be manning der „Falaba" onachtzaam was is moeilijk te evenaren. De Paus en de vrede. De ,,Köln. Volksztg." bevat een telegram uit Home, waarin wordt gemeld, dat de Paus hoeft bevolen, dat in alle kerken van liet katholiek wereldrond gedurende de geheele maand openbare gebeden voor den vrede zullen worden gehouden. Verschillende Oorlogs berichten. Do Paus en de Krijgsgevangenen. Naar de „Croix" meldt, hebben Fransclie invaliede krijgsgevangenen, die tengevolge van de actie van Z. H. gerepatrieerd wa ren, den Paus hun dankbetuigingen doen toekomen. Mgr. Touchet, bisschop van Orleans, heeft den staatssecretaris van Z. H. de dankbetuigingen van de uitgewis selde krijgsgevangenen in zijn diocees me degedeeld, met het verzoek den algemee- nen dank aan Z. H. over te brengen. Achttien soldaten uit het diocees Lyon hebben den Paus een door allen ondertee- kende dankbetuiging gezonden. Z. H. was zeer ontroerd door dit blijk van kinderlijke liefde en aanhankelijkheid. De „Eitel Friedrich". De gezagvoerder van de „Eitel Friedrich" heeft aan de douane-autoriteiten te Newport News meegedeeld, dat hij zijn schip wenschte te zien interneeren. Hij verklaarde dat hij hiertoe genoopt was omdat de hulp die «en ontsnapping mogelijk zou maken, uit bleef. Het schip zal aan de werf te Norfolk worden geïnterneerd. Den commandant is aangezegd, dat hij Donderdagmorgen om vier uur de territo riale wateren moet hebben verlaten, of dat zijn schip zal worden geïnterneerd. Duitsch watervliegtuig verongelukt. Bij Libau is op 6 dezer een Duitsch water vliegtuig gezonken. De inzittende vliegers, die er hun werk van maakten bommen te werpen op de vreedzame stad Libau, wer den gered en gevangen genomen. Een Spaansch schip opgebracht. De „Nouveiliste" verneemt uAt Nice, dat de Fransclie hulpkruiser „Corte" het Spaan- sche stoomschip „Teresa Fabregas" daar heen heeft opgebracht. In het ruim ver scholen vond men twee Duitschers. Die werden gevangen genomen. Een Zweedsch schip opgebracht. I«et Zweedsche stoomschip „England", van Gothenburg naar Stockholm, is door de Duitschers naar Stettin opgebracht. De lading, maïs en zemelen, wordt gelost. Vernietiging van Engelsche schepen. Brace Ismay, de president-commissaris van de White-Star-Lijn. becijfert in de „Morning Post", dat van de Engelsche koopvaardijvloot tot einde Februari dooi den vijand vernield is voor ruim 2.9 mil- lioen pond sterling aan schepen en ruim 4.-17 mi 11 ioen aan lading. Schip in de lucht gevlogen. De En gelsche trawler „Zarina" is in de Noord zee in de lucht gevlogen. Men weet niet of dit het gevolg is van getroffen zijn door een torpedo dan wel door het stooten op een mijn. Negen man van de bemanning worden [vermist. Verzekering tegen oorlogsgevaar. De gemeente Antwerpen heeft besloten zich voor 35 millioen francs te verzekeren bij de Antwerpsche Onderlinge Vennootschap tegen Oorlogsgevaar. De Duilsche oorlogsbuit Volgens den opgemaakten staat in het begin van Maart beliep het aantal toen op het Oostelijk en Westelijk oorlogsterrein buitgemaakte ka nonnen 5510; daarvan waren buitgemaakt in België 3300 kanonnen (veld- en zwaar geschut), in Frankrijk 1300, in Rusland on geveer 850, en van de Engelsche artillerie ongeveer 00 kanonnen. Eenige honderden dezer kanonnen zijn tijdens den oorlog in de fabriek van Krupp en in andere werkplaatsen voor Duitscli gebruik in orde gebracht en doen reeds, met de aan de bondgenooten ontnomen groote hoeveelheden projectielen dienst in het Duitsche leger. Nabij de Dardanellen. Het hoofdkw. deelt d. d. 8 April mede: „Een deel van de vloot der bondgenooten beproefde gisteren nog ongeveer twintig granaten tegen het station Degrodina bij Enos af te vuren en in twee booten soldaten aan land te bren gen. De zwakke Turksche kustwachten waren voldoende om hen te verjagen. De vloot der bondgenooten richtte toen zij zich terugtrok nog eenige granaten te gen een huis, zonder schade aan te richten. Van amderè oorlogsterreinen valt niets te melden." In Egypte. Een mededeeling van het Persbureau uit Kairo van 8 April zegt: „Een klein korps Turksche cavalerie is Woensdagmorgen te 10 uur door de En gelsche patrouilles gezien, eenige mijlen ten N. O. van Kantara. Aan beide zijden werden eenige schoten gelost, waarop de Turken terugtrokken. Aan geen van beide zijden werden verliezen geleden." Een Italiaansch Servische overeenkomst. Een officieuze nota zegt, dat de onder handelingen tusschen Italië en Servië met het doel een overeenkomst tot stand te brengen, betreffende de Adriatische zee, bijna geëindigd zijn. De nota voegt er aan toe, dat de Ita- liaansche diplomatie op den Balkan in leder opzicht gelijk is aan die der Triplo Entente, waarmede zij in volkomen over eenstemming is. Uitvoerverbod. De Zweedsche regee ring heeft een uitvoerverbod uitgevaardigd voor ossen, varkens, cakes, bouillonblok jes zekere soorten touw en kabels, koper ei) samenstellingen van koper. —caregsara.; ÉM BINNENLAND. Nederland en de Oorlog. Een ballon opgepikt. De stoomtrawler „Batavier II" is gis termiddag te IJ muiden binnengekomen met een schietballon aan boord, dien zij Woensdagmiddag 10 mijlen van Vlieland had opgepikt. De ballon droeg het volgen de opschrift: „Nummer 1547, Gleichwicht 68 K.G. Gasfühlung. Gefahrlich. Der Wie- dererbvrioiger erhalte zeiin Mark Finde- gald. Deutsoh Veldartillerie Schietzschule, Gü-tenborg bei BerLin 42. De ballon is ter beschikking van de autoriteiten te IJmuiden gesteld. Duurtetoeslag. Door het Comité van Uitvoering van de samenwerkende Ambtenaren-Organisaties is aan den Ministerraad een adres gericht tot verkrijging van een tijdelijken bijslag op de inkomens tot en met f 1500, in dier voege, dat over een bedrag van tot hoog stens f 1000 een bijslag worde verleend van 10 pCt. onder bepaling, dat de te verleenen bijslag niet zal mogen dalen beneden een gemiddeld maandelijksch bedrag, berekend voor een jaarlijksche som van f 90. Aan een groot aantal Ambtenaren-Ver- eenigingen is het verzoek gericht haar ad- haesie daarmede te zenden aan de Regee ring als ook aan de Tweede Kamer en hiervan kennis te doen geven aan den secretaris van genoemd comité, den heer Th. J. Wijnands, Deligaauwstraat 88a, te Rotterdam. Uitvoeiverbo <L Bij kon. besluit van 8 April is de uit voer van in stukken gesneden of fijnge maakte aardappelen, alsmede van afval van aardappelen verboden. Maïs. Het bestuur van het comité van graan handelaren te Rotterdam heeft gisteren als lasthebber van de regeering, bij inschrij ving verkocht ongeveer 5000 ton gezonde Amerikaansche mixed mais. liggende al daar in lichters. De maïs is gegund tot f 208 en hooger per 2000 kilogram. Suikerbieten. Vanwege de directie van den Land bouw wordt het volgende medegedeeld: De vraag is gesteld, of in den aanstaan den herfst de uitvoer van suikerbieten weder geoorloofd zal zijn. Met het cog op de onzekerheid van den toestand moet de Regeering zich omtrent de beslissing dienaangaande de volle vrijheid voorbe houden. Aan belanghebbenden, in het bijzonder de verbouwers van suikerbieten, wordt echter in overweging gegeven, rekening te houden met d-e waarschijnlijkheid, dat de uitvoer niet zal kunnen worden toe gestaan, zoolang de oorlogstoestand blijft aanhouden. De „Prins Maurits". Volgens een telegram uit New-York aan de „Daily Telegraph" zijn twee Engelsche oorlogsschepen en eenige koopvaardij schepen, nadat Zaterdag het draadloos telegram van de „Prins Maurits", mel dende, dat t schip in no il verkeerde en snel zinkende was, ontvangen werd, naar de plaats des omheils gestoomd. Zij kwa men daar Zondag aan, zagen echter niets dan wrakhout en moesten dus onverrich ter zake terugkeeren. Er moeten in cien storm ve-le schepen verloren zijn gegaan en ongeveer honderd menschen zijn om gekomen. De Indische leening. Het Tweede Kamerlid, de heer Van Vuuren, heeft de volgende vragen aan den Minister van Koloniën gesteld: I. W-elk bedrag der Indische leening heeft de groep van bankiers, door wie de inschrijving voor het publiek is openge steld, zich verbonden Ao nemen tot een koers van 95 ondeF welk voorbehoud en onder welke resolutoire condities? II. Was de Minister onvoorwaar delijk gehouden haar dit deel der lce- ning en desverlangd het restant te gun nen, of waren ook zijnerzijds resolutoire condities gesteld en zoo ja, welke? III. Is de Minister bereid de gesloten overeenkomst in haar geheel aan de Ka mer mede te deelen? IV. Welkte redenen van Staatsbelang of van financieelen aard hebben den Mi nister er toe geleid het geldelijk offer te brengen, dat de afspraak vroeg, zonder dat daardoor de plaatsing der geheele leening vooraf werd verzekerd? Algem. Bond van R.-K. Kiesverenigingen Naar het „Centrum" verneemt zal de jaarl. vergadering van den Bond op Maandag 17 Mei a. s. worden gehouden. Een aan de per3 gericht verwijt. Naar aanleiding van het op 26 Maart j.l. aatn de Dagbladen toegezonden offi- cleéle communiqué, waarin tot een deel van de Pers het verwijt werd gericht ter zake van de te Utrecht voorgevallen, on geregeldheden, uit het oogpunt van Lands belang ongewenschte en overdreven me- dedeelingen te hebben gedaan en daar mede te hebben getoond het juiste besef van de verplichtingen van een Vader- landsche Pers te missen, heeft het. Dage- lijksch Bestuur van den Nederlandschen Journalistenkring een onderzoek inge steld. Daarbij is aan het Kringbestuur geble ken: dat die dagbladen en met name de Utree 1 itsche Pers, eerst eenige dagen na- diat ten gevolge ven de straattooneelen te Utrecht het gebeurde een volkomen openbaar karakter had verkregen, van het voorgevallene melding hebben ge maakt; dot niet alleen van Overheids wege geenerlei verzoek tot de pers is ge licht om dit niet te doen, maar dat zelfs van de zijde zoowel van militaire als van burgerlijke Autoriteiten te op hun navraag mededeelingen aan verslagge vers zijn verstrekt, met voorkennis dat daarvan door de dagbladen zou worden gebruik gemaakt en dat in het algemeen bij de berichtgeving geen sprake is ge weest van „blijkbaar met voorliefde (ge dane) mededeelingen over onvoldoend on derzochte en sterk r/ngedikte feiten" als waarvan heit officieele communiqué ge waagt. Op grond van dit onderzoek Heeft het Kringbestuur zich tot den opperbevelheb ber van Land- en Zeemacht gewend met een schrijven, waarin het onder aanbie ding van nadere toelichting zijn bevin dingen mededeelt, bij zijne Excellentie bezwaar maakt tegen het grievende en gnootendeels onverdiende verwijt, tegen een groot deel van de Nederlandsche pers in het openbaar gericht en eerbiedig ver zoekt, aan genoemd schrijven zoodanige aandacht te willen schenken als zou kun nen leiden tot herziening van het in het cffrcieele communiqué uitgesproken oor deel. Commissie bloemenzendingen aan de buitenlandsche hospitalen. Het hoofdbestuur der Alg. Vereeniging voor Bloemencultuur heeft besloten de uitvoering te bevorderen van het -lenk- beeld, door den voorzitter in de openings rede van de 130e al genie ene vergadering ontwikkeld, om afgesneden bloemen te zenden naar de hospitalen der oorlogvoe rende mogendheden en eene commissie van uitvoering benoemd, bestaande uit de heeren: A. Guldemond, te Lisse; A. H. Kruyff Lzn., te Sassenheim; S. A. van Konijnenburg, te Noordwijik; A. S. Ry- nierse, te Overveen; T. van Wavaren, te Hillegom. De bloemen zullen kosteloos worden afgestaan en vanwege die commissie wor den ingepakt en verzonden. De kosten van de kistjes worden gedragen door het Internationaal Congres van Vrouwen, dat eveneens de kosten van het vervoer op zich neemt, voorzoo ver geen vrachtvrije verzending mocht worden toegestaan. Daar Hyacintenbloemen wegens den sterken geur voor hospitalen niet ge schikt zijn. zullen, voorzoover de beschik bare geldmiddelen van het congires toe laten, an April Narcissen en in Mei late Tulpen gezonden worden. Door bemiddeling van de Nederland sche regeerdng wordt getracht van de oor logvoerende mogendheden de gewenschte medewerking ter bevordering van snelle doorzending der bloemen te verkrijgen. Het hoofdbestuur houdt zich overtuigd, dat indien de commissie een beroep moclft doen op medewerking ter verzending van de noodige hoeveelheden bloemen, zij op •algemeenen steun zal kunnen rekenen. Vreemde straf. Men schrijft aan de „Tijd": De beide Fransche officieren-vliegers, Goulisson en d'Humières, die uit het mterneeningiSdepot te Wierickerschans ontvlucht en te 's-Gravenhage aangehou den werden, verblijven thans weder in genoemd depot Beide zijn katholiek, maar op Paaschzondag werd hun belet, de H. Mis in het fort bij te wonen. De hier gesignaleerde vrijheidsbero o ving is wel een zeer vreemde etraf te noemen. Iets dergelijks werd ook ons laatst me degedeeld. Een te dezer stede met pro voost gestraften milicien werd alles ont nomen, ook wilde men hem het bezit van zijn rozenkrans ontzeggen. Toen hij ech ter hiertegen in verzet kwam, ontstak de officier in woede, doch liert den man toch de rozenkrans behouden. Wij vragen: is een dergelijke straf niet vreemd? Schuilt hier niet in een gebrek aan eerbiediging van een godsdienstige overtuiging? Korte Kroniek. De Hol lands che grenswacht te Vai- kenswaard heeft aangehouden en opge- hracht een 3-tal Belgische smokkelaars, welke 120 K.G. meel en 200 L. petroleum in de heide nabij de grens hadden opge borgen en naar België poogden tJe ver voeren. Van de IJmuider stoomtrawiervloot hebben verschillende vaartuigen evenals de schepen van de koopvaardijvloot tus schen de masten een Ned. vlag van plaat ijzer gcheschen, om reeds in de verte als Nederlandsch sohiip kenbaar te zijn voor vreemde duikbooten en vliegtuigen. Als gevolg van het uitvoerverbod van varkensvleesch ontsloeg de firma Noack te Groningen weer eenige van haar werk lieden. Thans werken er niet meer* dan 6 man in de fabriek. KERKNIEUWS. Pater H. Banken t. Men meldt uit Uden aan de „Msbd." In het klooster der Eerw. Kruisheeren werd gisteren bericht ontvangen, dat de Weleerw. heer H. Banken, die" te Utrecht, een operatie moest ondergaan, onder die operatie was bezweken. Pater Banken was een jong, ijverig priester en een zeer talentvol kanselrede naar. Het college verliest in hem een zijner beste professoren. Aanstaand Consistorie. Naar verluidt, zal de volgende maand een consistorie plaats hebben, waarin Italiaansche kardinalen zullen benoemd worden. „Msbd". Onderwijs. De leeftijdsgrens bereikt. Naar wij vernemen hebben de hoofden van openbare lagere scholen te 's-Graven hage, die den leeftijd van 65 jaar hebben bereikt een aanschrijving ontvangen van burgemeester en wethouders, waarin hun wordt verzocht met ingang van 1 Augustus a. s. eervol ontslag aan te vragen. Ook een onderwijzer aan een openbare lagere school ontving reeds eenigen tijd geleden een dergelijk schrijven, waaraan tot dusver door hem echter geen gevolg werd gegeven. Dezer dagen werd hem me degedeeld, dat indien hij niet binnen een bepaalden termijn zijn ontslag aanvroeg, hij door B. en W. voor ontslag zou worden voorgedragen. De betrokken onderwijzer, lid van het N. O. G., heeft deze zaak in handen gesteld van het afdeelings- en hoofdbestuur van zijn bond. In de onderwijzerskringen wordt met be langstelling het verloop van deze zaak af gewacht. „N. Crt." SPORT. l)e nieuwe Boks-Ster. Jesse Willard, de cowboy, die enkele dagen geleden den neger-kampioen Johnson sloeg, heeft reeds telegrafische uitnoodigingen ge kregen om in Engeland tegen een der bekend ste zwaargewicht-mannen uit te komen. Een Nederlandsche vlieger in Franschen dienst. De „Zoom" meldt, dat Paul de Ram, zoon van het vroegere Tweede Kamerlid voor Ber gen op Zoom, Lambert de Ram, door den opperbevelhebber van het Fransche leger een eervolle vermelding is toegekend wegens zijn moedig gedrag bij een nachtelijke verkenning onder zeer moeilijke omstandigheden. De heer P. de Ram is sergeant-vlieger bij het Fransche leger, waarbij hij zich verbon den heeft als vrijwilliger voor den duur van den oorlog. Yan hem wordt in de order der onderschei ding gemeld, dat hij reeds verscheidene ge vechten met vijandelijke vliegers geleverd heeft en daarbij reeds eenmaal werd ge kwetst. Ook voor eenige dagen werd hij bij een luchtgevecht vrij ernstig gewond. ROEIEN. De Zeil- en Roeivereeniging „Hollandia" houdt haar algemeene vergadering op Woens dag 14 April te Alphen a. d. Rijn. Aan de orde is o. m. verkiezing van één be stuurslid en het voorstel van het bestuur in zake den jaarlijkschen wedstrijd. Gemengde berichten. Vijf personen verdronken. Het nieuwe stoomschip „Tjisondari", van de Java-China-Japan-lijn, gisteravond van Vlissingen aangekomen te Rotterdam, is middellijk de oorzaak geweest van een hoogst droevig ongeval in laatstge noemde haven. Het stoomschip werd opgesleept door twee sleepbooten der firma Wilton, de „Engineering" en de „Boer". Op een oogenblik kwam de „Enginee ring" dwars voor den beg van het schip en werd door de „Tjisondari" over varen. De boot zonk onmiddellijk, de ge heele equipage naar de diepte meenemen de. Deze bestond uit den kapitein J. C. Braam, den machinist P. Storm, den ver- haalder J. van Dam, den stoker E. Kra mer en den dekknecht A. Jonker. De lijken zijn tot dusver nog niet gevonden. De andere sleepboot kwam bij het onge val in aanraking met de juist passeerende „Batavier IV" en beschadigde den steven. Een waardevol kistje gevonden. Te Oranjewoud bij Heeremveen is een geld kistje gevonden aan den kant van een sloot. Jongelui uit Heerenveen, die het vonden, brachten het naar hun ouders, die den officier van justitie waarschuw den. Het kistje werd toen geopend en bleek'te bevatten ruim f200 aan zilver geld en verder bankpapier tot een geza menlijk bedrag van f 657. Verder quitan- t'es en polissen ten name van den heer Tedtsma te Leeuwarden. Al dadelijk viel de verdenking op een 18-jarig meisje, dat 'bij den heer Teitsma diende en op de ker mis te Oranjewoud nog al veel geld uit gaf voor snuisterijen. De justitie ar resteerde haar. Zij moet bekend hebben het geldkistje te hebben weggenomen. Doodshoofden. Dezer dagen zijn te Hurwenen (GeJderl.) bij het opbreken van den vloer in het schoolgebouw negen doodshoofden en een aantal doodsbeen deren gevonden. Men denkt, da,t het over blijfselen zijn van soldaten, gesneuveld in den strijd om de schans te St. Amdries (ón het begin van den 80-jarigen oorlog) of bij het beleg van Zaltbommel (1672). Ontvluchte geïnterneerden. De te Arnhem aangehouden geïnterneerde En- gelsohën, waarvan er één gekleed was als dame, zijn gisteren in het interneerings- kamp te Groningen weer aangekomen, en ter beschikking van de autoriteiten gesteld. Inmiddels is gebleken, dat we derom twee geïnterneerden hebben weten te ontvluchten. Postdirecteur gearresteerd. Men meldt nog uit Guilpen aan de „Maas bode": Zooals wij reeds Zondag bericht ten, word de postdirecteur Darcis van Gulpen verleden Zaterdag gearresteerd. De geheele wéék kwam de inspecteur der posterijen te Maastricht, dagelijks alhier op onderzoek. Geruchten over mal versatiën, door den postdirecteur gepleegd begonnen al spoedig te loopen en geen mensch, die daaraan niet terstond ge loofde. Jarenlang werd er onder het volk ge fluisterd, dat het op het postkantoor al hier wel eens niet pluis kon zijn, maar in dergelijke gevallen zorgt men er wel al tijd voor, dat er geen overtuigende bewij zen voor handen zijn. Wie durft er op in gaan, als een eenvoudig man uit het volk meent geld op de spaarbank belegd te hebben, terwijl naderhand blijkt, dat dit niet zooveel of heelemaal niet zoo is? Men houdt dan zijn mond en de inspectie ver neemt er niets van, om een onderzoek te kunnen instellen. Intusschen leefde bet heerschap met zijn vrouwelijk gezin als echte vorsten. Waar halen ze het toch allemaal van daan? werd er steeds gemompeld. Verleden Zaterdagnamiddag werd dat raadsel eensklaps opgelost door de arres tatie van papa; de reeds geconstateerde e® vermoedelijk nog te constateeren be driegerijen kunnen wel samer. legen een h'alven ton gulden beteopen. Bereids werd geconstateerd, dat de postdirecteur her haaldelijk geld dn zijn zakken liet glijden voor allerlei gesAmuleeixle werkzaamhe den door hulppostboden. Voor het gemak maakte hij zelf dan dc kwitanties en on derteek end e ze voor de lui, die Zaterdag bleken van niets af te weten van die door •hen verrichte werkzaamhedeneen hun ner was al anderhalf jaar overleden, werkte en ondeideckonde ïuig maar altijd door kwitanties.... met de hand van den postdirecteur. Met dezen verdwijnt hier zonder eenig leedwezen van schier alle inwoners een man, die in de dagen van verkiezingen breed en met veel gedvuiscti, in kroegen en vergaderingen, zijn politieke vleugelen uitsloeg om vooral den partijgenooten van den heer Ruvs de Beerenbrouck heel wat schrik aan te jagen. Het succes, dat hij daarbij had, was natuurlijk altijd zoo matig mogelijk. Door een hond. Twee heeren uit Rot terdam reden per motorfiets ih de Haar lemmermeer toen plotseling van een boe renerf aan den Hoofdweg een hond op den weg schoot. Een der rijders, de heer Van A., reed over het beest heen, doch kreeg zulk een schok, dat hij van zijn rijwiel in een sloot werd geslingerd, eenige meters verder. Hulp was spoedig bij de hand en toen bleek, dat de heer Van A. een arm gebroken had. Gasontploffing. In een woning aan het Frankenslag te Scheveningen heeft gisteravond een gasontploffing plaats ge had, doordien de gaskraan in de badkamer was opengelaten. Bij het openen van de deur der badkamer door een dienstbode deelde zich het gas mede aan het licht van een gaslamp in een gang naast de badka mer en bij de daardoor veroorzaakte ont ploffing bekwam de dienstbode vrij ernsti ge brandwonden in het gelaat en aan de armen. Zij is per auto van den Eerste- Hulp-dienst naar het ziekenhuis vervoerd. Door de ontploffing zijn nog een gordijn en wat kleederen in de badkamer ver brand. Brand. Gisternacht is te Borger (Dr.) bet huis van den heer Broeksrmdt, koopman iai ijzerwaren, afgebrand. Er werd weinig gered. Allés was verzekerd. Uit Stad en Omgeving. De circulaire van minister Posthuma. In. verband met het onderhoud, dat de burgemeesters der gemeenten Groninger., Enschede en Leiden met den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel mochten hebben over de circulaire van 20 Maart 1915 „Beschikbaarstelling van levensmid delen", meenden zij de'volgende beschou wingen onder de aandacht van Zijne Excellentie te moeten brengen. (Men leze ens raadsverslag van gisteren en ,.De Leidsche Vroedschap" van heden.) De bezwaren aan de uitvoering van de oirculaire verbonden achten zij van over wegenden aard. Voorop mag gesteld worden dat vel ongeveer 70 pCt der bevolking onzer ge meenten binnen de grenzen der circulaire zou vallen, hetgeen de financicele of fers nog daargelaten de uitgebreidheid der te treffen maatregelen ia het licht stelt. De allereerste moeilijkheid is nu de juiste grenslijn te trekken tusschen wie wel en wie niet de voordeelen der rege ling zouden moeten genieten. De aanslag in de gemeentebelasting is de eenige voor handen maatstaf. Dait dit richtsnoer in •deze toch niet heel billijk zoude werken spriingt in het oog. Houdt men met nog andere kente elk enen rekening dan zou zulks een groot en administratieven c in slag geven, zonder dat men echter zou bereiken, dat de grenslijn haar algemeene tevredenheid zou wordep getrokken. In de distributie zijn voorts twee, schier onoverkomelijke, moeilijkheden gelegen. In de eènste plaats zijn de. benoodigde hoeveelheden in de eerste tijden niet vast te stellen. Daarbij komt, dat de distribu tie aan de winkeliers en winkeliertjes van het door ieder benoodigde practisch zeer bezwaarlijk js. en de controle op den ver koop en de financieel© verhouding tus schen de gemeente en de winkeliers een administratieven omslag zou noodlg ma ken, welke men inderdaad niet moet. on derschatten. In de tweede plaats zoude het toch niet eenvoudig kunnen worden bepaald, dat de personen, die dan jn de termen der circulaire zouden vallen, de waren tot elke gewenschte hoeveelheid zouden kun nen krijgen. Wijder zoude men een deur voor mis bruik wel niet kunnen openzetten. Er zoude dus voor elk gezin naar zijne be hoeften een zékere hoeveelheid per week moeten worden gelimiteerd (alhoewel ook dan de mogelijkheid voor misbruik neg open blijft); wederom dus zeer uitgebreide administratieve werkzaamheden, zoowel wat de voorbereiding als de uitvoering van den gedachten maatregel betreft. Een groot nadeel zou alleen reeds zijn, dat alle voorbereidingsmaatregelen zulk een gerudmen tijd zouden oischen, dat de in werking tre-ding vooreerst niet zou kun nen plaats hebben, hetgeen te bezwaarlijk is, nu door publicatie van de circulaire aan de bevolkng verwachtingen zijn voor gespiegeld. Ook is de vrees niet onge grond, dat uit den handeldrijvenden mid denstand bezwaren tegen den maatregel zouden worden geopperd. Mochten wij in het een of ander dwalen, dan houden wij ons aanbevolen door üwe Excellentie beter te worden ingelicht. Waar ons nu uit het genoemde onder houd bleek de circulaire liet ons daar omtrent in twijfel dat het ook in Uwer Excellence's,bedoeling lag het brood on der den maatregel te' doen vallen komt heft ons voot, dat het nut, dat met dc circu- aire wordt beoogd, in belangrijke mate eo op allereenvoudigste, zonder uitstel uit-

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 2