m i m i m m m m li 1 1 li 1 V.JI m Gemeentezaken. Oegstgeest, Voorgeest en Rhljngeo6t. De oommdssie vam Beheer over de ge stichten Endegeest, Voorgeest en Rhijn- gee6t betoogt in een schrijven aan het col lege van B. en W. dat haar streven er op gericht is het commercieel beheer dier aan haar zorgen toevertrouwde gestichten zoo consequent mogelijk door te voeren. Zoo weiden laatstelijk in de ontwerp-be- grooting voor 1915 posten opgenomen, waardoor ten aanzien van pensioenen en belastingen een juiste verhouding tus- schen de gestichte-exploitatie en de ge- meemite werd bevorderd. Thans komt de commissie met het voor stel om ten opzichte van enkele andere punten dat beheer te legulariseeren. Het betreft een drietal stukken grond. Vooreerst hot weiland kasdastraal be kend gemeente Oegstgeest Sectie B., no. 596, groot 2,6010 H.A. en verhuurd aan den landbouwer J. de Groot te Oegstgeest voor f 250 's jaars. Het is de commissie bij onderzoek gebleken, dat bedoeld weiland indertijd in één koop met Rhijngeest is gekocht en dat de gestiohten er sedert rente en aflossing van betaald hebben aan de gemeente. Desniettemin komt de pacht, die dit land opbrengt, jaarlijks onder de ontvangsten op de gemeeaiitebegrooting voor. Do commissie vei-zoek/t dit misver stand uit den weg te ruimen en deze ont- vangstpost ad f 250 per 1 Januari 1916 van de gemeentebegrooting op de ge- eticbksbegrooting over te brengen. Ten tweede het terrein der bevloeüings- velden. Op een gedeelte van het land, ka dastraal bekend gemeente Oegsitgeest Sectie E, no. 1697, zijn eendge jaren gele den door de gestichten bevJoeiingsvelden aangelegd zonder da.t. de gemeente dien aangaande behoorlijk is schadeloos ge steld. Het komt de commissie voor, dat de gestichten den ondergrond dier be- vtfoeiimgsveiden met eemig omliggend ter rein voor uitbreiding, gezamenlijk ter grootte van 190 A. van de gemeente be- hooren te koopen tegen een prijs, die in verband met de indertijd door de gemeen te betaalde koopsom op pl.m. f 5030 kan worden bepaald en thans op f 5021 ware te schatten. In de derde plaats wijst de commissie er op, dat het terrein, kadastraal bekend gemeente Oegsitgeest Sectie B, no. 949, ter grootte van 48.63 A. en gelegen achter de school der Ned. Herv. Gemeente aldaar, reeds geruimen tijd door de gestichten als moes- en kweektuin wordt gebruikt, Bonder dat daar tot nog toe huur 'oor wordt betaald aan de gemeente Leiden, wier eigendom het is. Dit terrein werd door de gemeente aangekocht voor f 3379 en. het komt de commissie billijk voor de gestichte-exploitatie voortaan te bezwaren met een post voor rem te en aflossing van dit bediog, waardoor dan het geacht kan worden door de gestichten te zijn overge nomen. ..r. B. en W. kunaien zich geheel met de zienswijze van de commissie vereenigen en gervem den raad in overweging: a. de terreinen kad. bekend gemeente Oegsitgeest sectie B no. 949 en sectie. C no. 1697 nesp. groot 48.63 m 190 A. met in gang van 1 Januari 1916 aan de gestich ten af te staan tegen eeme waarde van respectievelijk f 3379 en f 5021 of te zamen f 8400; b. to bepalen, dat het sub a genoemde bedrag van f 8-400 uit de exploitatie dei- gestichten in 40 jaar zal worden afge lost, terwijl daai-vam een- rente zal wor den betaald van 4V£ 's jaars, een en a-^der eveneens in te gaan op 1 Januari 1916; c. te besluiten op de begrooting voor 1916 en volgende jaren den tot nog toe onder de ontvangsten voorkomenden post van f 250 wegens huur van het weiland, kad. bekend gemeente Oegstgeest Sectie B no. 596 te doen vervallen en deze ont vangst mitsdien ton goede te doen komen aan de gestichten. Wijziging van het uitbreidingsplan der gemeente Leiden. De N.V. Leidsche Bouwmaatschappij, gevestigd te Leiden, protesteert in een adres aan den raad togen de voorgestel de wijziging van het uitbreidingsplan voor zoove-r betreft den grond gelegen te genover het station der Holl. IJzeren Spooiwegtflpïj. en langs den Rijnsburger- wep. In 1905 heeft de Mij. bezwaren tegen het uditbieidingsplian gemaakt. Haar geheel bouwplan, waarvoor zij tegen hoogen prijs dein gromd reeds had aangekocht, werd onuitvoerbaar geacht. Hoewel het uitbreidingsplan toch werd vastgesteld, kwam van stadsuitbreiding aan die zijde niets. Opdat de grond niet renteloos zou blij ven liggen, werd aan B. en W. vergun ning gevraagd om ter plaatse te bouwen. Het antwoord was, dat een vergunning vooralsnog niet verleend kon worden, wijl een bouwverbod op den grond was gevestigd. hetwsïk destijds aan de goed keuring van Ged. Staten was ondeiwor- pen. Dat bouwverbod ie niet goedgekeurd. Evenwel ontving de maatscna.ppij geen goedgunstige beschikking. Et werd nader op het verzoek beschikt, dat de te stich ten huizen niet gebouwd werden binnen de rooilijn der gemeente geprojecteerde straat, doch over de geheele breedte der straat. De maatschappij legde het hoofd in den schoot, maar werd onaangenaam getroffen door het voordtel tot wijziging van het uitbreidingsplan, daar uit de toe- fl-iohting blijkt, dat de onderwerpelijke grond sinds jaren voor den Iwmv van een Univensiteibs-Ziekemhuis was be stemd. Requestrante hoopt en vertrouwt echter, dat thans de door haar geledén schade worde hersteld, althans zooveel doenlijk. De maatschappij betoogt verder, dat de aanstaande stichting van een zie kenhuis aldaar allerminst rechtvaardigt dat haar grond in het belang eener stel selmatige bebouwing en stadsuitbreiding, tot openbare straat worde beatemd. De Maatschappij verzoekt ten slotte den raad bij de voorgenomen wijziging van het uit breidingsplan -te verstaam, dat de raad niet bevoegd is het omderwerpelijk perceel de gevraagde bestemming te verleenem, daar de reden, om dien grond tot straat ten dienste van stadsuitbreiding to be stemmen, door den voorgestelden bouw van het Ziekenhuis ten eenenm-ale ver vallen is. Met de Commissie van Fabricage komt het B. en W. voor, dat veel van het in het bezwaarschrift aangevoerde weinig ter zake dienende is en dat de geuite bezwa ren ongegrond zijn te achten, zoodat zij geen aanleiding kunnen geven om een wijziging van het ontiwerp tot hereiiening in overweging te nemen. Het geen adressante omtrent de totstand koming van het uitbreidingsplan mede deelt, legt h. f. geen gewicht in de schaal. Niet krachtens een afzonderlijk bouw verbod, doch omdat de door de Leidsche Bouwmaatschappij aangewaagde bebou wing vierkant, in strijd was met het plan van uitbreiding en de daarbij vastge stelde rooilijnen werd de vergunning om perceel no. 947 te 'bebouwen geweigerd. Bij deze beslissing heeft de Bouwmaat schappij zich neergelegd, evenals zij in dertijd deed bij de vaststelling van het uitbreidingsplan. Sedert de laatste 10 ja ren staat het vast en w.ist de maatschap pij, dat genoemd perceel voor straat is bestemd. Nog werd opgemerkt, zulks naar aan leiding van het door adressante geuite vermoeden, dat reeds jn 1905 bij het be stemmen tot straat van een gedeelte van het haar toebehoorende terrein, aan de stichting van het .nieuwe Ziekenhuis zou de zijn gedacht, dat er in dat jaar van een bouwen van dat Ziekenhuis nog geen sprake was. De bouw van het nieuwe Ziekenhuis zal voor de Leidsche Bouwmaatschappij de kans, om haar eigendom tegen alleszins behoorlijken prijs kwijt te raken, aan merkelijk verhoogen. Terwijl anders de exploitatie van het complex gronden ach ter den Rijnsburgerweg wellicht nog vele jaren op zich had laten wachten en j er- ceel no. 9-47 gedurende -al dien tijd slechts als bijna waardeloos grasland mocht wor den gebruikt, zaJ .thans het Rijk de tot standkoming der geprojecteerde straat ongetwijfeld naar vermogen trachten te bevorderen. Door B. en W. zijn zelfs reeds pogingen aangewend, om den voor straa/t bestemden grond ten behoeve van het Rijk van de Leidsche Bouwmaatschappij aan te koopen. Wegens den buitensporig hoogen prijs, die door de maatschappij gevraagd werd, moesten de onderhande lingen echter worden afgebroken. Tenzij de maatschappij alsnog geneigd mocht zijn haar eigendom tegen billijken prijs af to staaji, zal derhalve te zijner tijd, wanneer tot aanleg der' straat moet wor den overgegaan, tot onteigening van de strook grond in kwestie overeenkomstig de bepalingen der Woningwet moeten worden overgegaan. Een billijke schade vergoeding, waarop de maatschappij reeds in 1905 en 1907 aandrong, doch waarvoor destijds geen termen aanwezig werden geacht, zoolang nog niet tot straataanleg werd overgegaan, zal adres sante dus hetzij door verkoop hetzij dior onteigening deelachtig kunnen worden. Nog op eene andere wijze zal zij even wel door die herziening worden bevoor deeld. Na goedkeuring van de voorgestel de wijziging toch zal de weg, die bij het thans geldende uitbreidingsplan langs de Poelwetering tegenover het Posthof is ge projecteerd, vei vallen en zal de Leidsche Bouwmaatschappij over het haar mede toebehoorende perceel no. 582, waarop tot heden niet mocht worden gebouwd, weder vrijelijk kunnen beschikken, iets waarop door haar mede reeds in 1905 en 1907 werd aangedrongen. In tweeërlei opzicht blijkt derhalve de voorgestelde herziening, in plaats van na deel, een belangrijk voordeel voor de maatschappij te zullen afwerpen. B. en W. geven overeenkomstig het ad vies der Commissie van Fabricage den raad in overweging tot de onveranderde vaststelling van het op de sitüatieteeke- ning aangegeven ontwerp tot herziening van het uitbreidingsplan der gemeente over te gaan. Toeslag op het loon. Prijs van de noodzakelijke levensmiddelen. De gemeente-werklieden-vereenigingen Recht en Plicht" en ,,St. Antonius van Padua", de afdeeling Leiden van den Ned- Bond van Werklieden in Openbare Diensten en Bedrijven en de afd. Leiden van den Alg. Ned. Ambtenaarsbond hebben zich met adressen tot den raad gewend, waarin zij verzoeken om aan de gemeente-werklie den en de beambten met een bezoldiging beneden f 1000 's jaars een toeslag op het loon te geven in verband met de stijging van de prijzen der eerste levensbehoeften. De Ambtenaarsbond ziet intusschen meer heil in het terugbrengen der prijzen der noodzakelijke levensmiddelen tot den prijs voor de mobilisatie. B. en W. kunnen geen vrijheid vinden den raad te adviseeren gunstig te beschik ken op bedoelde verzoeken. Tengevolge van de buitengewone tijds omstandigheden ondervinden zeer velen een tweeledigen druk. Eensdeels zijn hunne inkomsten achteruitgegaan of nagenoeg geheel opgehouden, anderdeels zijn de eer ste levensbehoeften duurder geworden. De gemeentewerklieden en beambten ver- keeren in het, de omstandigheden in aan merking genomen, gelukkige gevalj dat hunne inkomsten onveranderd zijn geble ven. Zij deelen alleen in het algemeen lij den door de duurte en er is dus allerminst aanleiding, qm juist hen hierin tegemoet te komen. Tot eene dergelijke bevoorrech ting van eene kleine groep van personen rqag h. i. de overheid niet medewerken en dit to minder, omdat de toeslag ook zou moeten worden opgebracht1 door burgers, die naar verhouding er nog slechter aan toe zijn dan de gemeentewerklieden en be ambten. Bovendien is de mogelijkheid niet uitge sloten, dat tengevolge van het toekennen van een toeslag, de levensmiddelen, waar van de voorraad niet minder beperkt zou blijven, nog in prijs zouden stijgen, zoodat zij, aan wie een toeslag werd gegeven, er geen voordeel van zpuden ondervinden en de overige burgers in nog ongunstiger con ditie zouden komenj dan thans reeds het geval is. Het komt B. en W. daarom voor, dat het onverantwoord en in zedelijk opzicht niehte verdedigen zou zijn, indien de gevraagde toeslag werd gegeven. Voorzoover er aanleiding is, om maatre gelen te beramen in verband met de prij zen der levensmiddelen, zullen deze ^naat- regelen dus een algemeen karakter dienen te dragen en aan de geheele bevolking ton goede moeten komen. Daarbij zal evenwel rekening moeten gorden gehouden met de oorzaken der economische verschijnselen en met de omstandigheid, dat die gröoten- deels buiten het bereik der gemeentebestu ren liggen. Het college van B. en W. zegt intusschen ook te dien aanzien diligent te zijn en zijn aandacht blijft gericht op de vraag, of, en zoo ja, welke voor uitvoering vatbare maat regelen in verband met de prijsbeweging der levensmiddelen en de vooruitzichten dienaangaande in het belang der bevolking piet vrucht kunnen worden getroffen. Op grond van een en ander geven B. en W. den raad mitsdien, overeenkomstig het gevoelen van de Commissie van Beheer over de gestichten Endegeest, Voorgeest en Rhijngeest, de Commissie van Fabricage, de Commissie voor het Openbaar Slacht huis en de meerderheid van Commissaris sen der Lichtfabrieken in overweging de verzoeken, om toekenning van een toeslag op de loonen der gemeentewerklieden en beambten niet in te willigen. KERKNIEUWS. Heilo. In het Maria-maandschrift „Carmelrozen" lezen wij In het „Slotwoord", voorkomend in het Aprilnummer, zooeven verschenen, het volgende: „Het plan is geopperd, om de jaarvergade ring van „Petrus Canisius" te Heilo te hou den. Ongetwijfeld zou dit de uiting zijn van een schoone gedachte. De wederopbloei van de Bedevaart toch kan, zooals kardinaal van Rossum zich uitdrukt, „beschouwd worden als een onderpand van den volledigen terug keer van het afgedwaalde Nederland." „En waar zou men beter voor dien terug keer kunnen bidden, waar over de middelen daartoe beter kunnen beraadslagen dan déür, waar naast de Lieve Vrouwe ter Nood reeds eeuwen lang, zooals uit de oude gravures en uit de bedevaartspenning blnkt, de groote Apostel van Nederland, St. Willibrord, op zeer bijzondere wijze vereerd wordt?" Het is te hopen, dat dit 6choone plan on der den zegen van O. L. Vr. ter Nood en St. Willibrord tot uitvoering zal komen. Pater G. Cbiaudano bediend. Den Jezuïeten-pater C. Cbiaudano, den hoofdredacteur van de „Civilta Catholica", zijn naar aan de "Msbd,, uit Rome wordt ge meld, de H. H. Sacramenten der Sterven den toegediend. Burgerlijke Stand. BODEGRAVEN. Geboren Fenoia, d. v. H.E. La Gr© en J. L. Hoogendijk. Johannes, z. v. T. Vink en M. van Rijn. Adrianns Wilhelmus, z. v. A. Veelenturf en C. A. Vdsseir. Cornelis Petronella, d. v. L. van Katwijk en W. van de Coterlet. Ja cobus, z. v. J. Oskam en J. Oskam. Dirkje, d. v. A. Streefland en K. van Vliet. NOORDWIJKERHOUT. Geboren: Petronella, d. van H. Auguskinus en M. L. de Ridder. Nico- laas P., z. van Th. v. d. Berg en H. J. v. d Meer. Wilhelmima G., d. van G. Turk en J. v. d. Berg. Anna A., d. van J. v. d. Berg en C. J. Plomp. O v e r l e d e n: J. H. ^enip 63 j, K, de Kan 69 j. M. van Gijls wijk 10 j. Ondertrouwd: C. Jouckens- 22 j. en H. J. v. d. Broeck 22 j. TER-AAR. Geboren: Sara Antonia, d. van J. Kroon en G. de Bruijn. Petronella Cor nelia, d. van J. C, Wassenburg en M. Snabel. Marktberichten. LEEUWARDEN, 2 April. "Vee. Ter markt zijn heden aangevoerd: 60 stieren f 0.80320, ossen, f00643 vette koeien f230—330, per Va K. G. 40-45 ct., 2013 melk- en kalf- koeieii f 160280, 245 pinken f 5090, 85 vette kalveren f 4762, per 1/2 K.G. 5055 ct., graskalveren f420 nuchtere, dito f8 a 13, 402 vette schapen f 3345, 203 weideschapen f 1624, 53 lammeren f,451 vette varkens f0901,00 per 1/2 K. G. 3840 ct., magere varkens f 000 vette biggen fidem voor de Londensche markt peri/2 GK..ac., 239 kleine biggen f813. Totaal aangevoerd 4904 stuks vee. ALKMAAR. 2 April. Kaas. Aange voerd 132 stapels, wegende 120,000 kilo. Prijs voor kleine fabrieks- f 51,commissie f—,—, middelbare- f boeren- f 45,—; commissie boerenkaas f43,middelbare f 42,50. Handel stug. Ingezond 1 Mededeelingen a 30 cent per regef. Wanneer uw gezondheid begint af te nemen Van de geboorte tot den dood stroomt het bloed onophoudelijk door de nieren oiq gefiltreerd te worden. Indien de nieren echter ziek of zwak worden, kunnen zij het bloed niet behoorlijk filtreeren, en de urinaire onzuiverheden in het bloed verspreiden dan ziekte door uw geheel* gestel. De patiënt, begint zich onnatuurlijk ver- moeid, zwaar en dof te gevoelen, hij wordt prikkelbaar en ellendig. De onzui verheden kunnen zich nestelen in de spie. ren en gewrichten en rheumatische pijnen veroorzaken. De urinewegen kunnen aan. gedaan worden en waterzuchtige zwellin- gen vertoonen zich. Het hart schijnt niet goed te werken, de handen en voeten zijn dikwijls koud, en de patiënt kan aanvallen van duizeligheid hebben. Nierziekten zijn dikwijls lastig te gene zen, omdat zij zoo vaak ongestoord zich verder kunnen ontwikkelen. En noodlottige ziekten zullen ongetwijfeld volgen, indien zij nog verder verwaarloosd worden. Be gint daarom reeds bij het eerste optreden van de bovengenoemde verschijnselen mei het gebruik van Foster's' Rugpijn Nieren Pillen, die de nieren wederom tot werking brengen, heelen en versterken, de urine- afscheidirig regelen en uw kwalen doen verdwijnen. Te Leiden verkrijgb. bij D. M. Krui- 8inga, N. Rijn 33, Reijst en Krak. Steen straat 41 en D. de Waal, Mare 56. 1099 Toezending geschiedt franco na ontv. v. post- wissel a f 1.75 voor één, of f 10.voor 6 doozen. Eischt de echte Foster's Rugpijn' Nie ren Pillen, weigert elke doos, die niet voorzien is van ne- venst. handelsmerk. Schaakrubriek. Oplossing van probleem 221 van C. KLAASSEN, Zoeierwoude. Pe4. Goede oplossing ontvangen van: E. de Ruiter, Oegstgeest; A. van Hameren, Veiir; J. Brugman, Th. Smits, Hazerswoude; H. Schrama, Warmond; M. van Steijn, P. vaal Velzen, Jac. van Stein, Zoeierwoude; Jac; v. d. Meer, Hoofddorp; C. J. van Veen, Ze-^ venhoven; R. Paulides, Leiden; J. Heems kerk, Roelofarendsveen. Van No. 220 was tijdig in ons bezit geko men een goedé oplossing van E. de Ruiter, Oegstgeest. Mededeeling. Wel wat laat verzocht ons de auteur van probl. 222 nog een zwarte pion op :14 te vermelden tegen nev. dpi.;' beleefd uoodigeü wij alsnog de oplossers uit hiermede rékc-' ning te houden. Correspondentie. H. P. A. K. te Z. Na uw oplossing vei- dedigt Zw. zich door Kd8. Probleem 224 van H. D. O'BERNARD, te Londen. (2e Prijs Brighton Society 1902.) ZWART. WIT. Stand der stukken. Wit: Kal; Db3; Tc8; Pe8; Le4; Lg5; pione5. Zwart: Kd7; Tb8; La8; Pf5; Ph6; pionnen b6; g4. Mat in 2 zetten. Oplossingen worden ingewacht tot Za terdag 17 April, ooider motto Schaal;, „Leidsche Courant", Leiden. Van alles wat. Weekpraalje. Sedert wij het vorige praatje schreven zijn de Batavier en de Zaanstroom door Duitsche schepen naar Zeebrugge opge bracht, is de Zevenbergen uit een Duitsch vliegtuig met bommen bestookt en is de Meden op weg van Spanje naar Londen door een Duitschen duikboot in den grond geboord. Ontkend kan niet worden, dat een en ander een zekere ongerustheid gebracht heeft onder het Nederlandsche volk. Zou Duitschland ons zoeken werd algemeen gevraagd en wat zal de regeering doen lag op aller lippen! De regeering heeft te Berlijn opheldering gevraagd, het antwoord Iaat nog altijd op zich wachten. Dat Duitschland een breuk met ons wil wij kunnen het moeilijk aannemen, gezien de inderdaad moeilijke positie waarin dat rijk verkeert. Toen de Batavier en de Zaandam opgebracht waren en onze re geering de noodige stappen had gedaan, werd reeds aanstonds het bericht wereld kundig gemaakt, dat de Duitsche regee ring een ambtenaar naar Zeebrugge had gezonden om een onderzoek naar het ge beurde met beide schepen in te stellen. Bij ondervinding weet men dat het metj het uitbrengen van dergelijke rapporten niet vlug gaat. In ieder geval, er wordt een onderzoek ingesteld en dat beteekent reeds veel. Geduld oefenen en afwachten is de bood schap. Over de Medea gaan allerlei geruch ten. Er zouden niet enkel sinaasappelen aan boord geweest zijn! Volgens andere geruchten, zou Duitschland Engeland en Frankrijk met gelijke munt willen betalen en trachten alles wat voor deze landen be stemd is op te houden. Een gelukkig toeken is, dat men in ons land in zeevaartkringen niet bevreesd is en de zaak niet duister inziet. In die kringen verwacht men niet dat Duitschland, om zijn doel te bereiken, de gansche onzijdige scheepvaart op Engeland zal trachten te beletten. Schepen blijven immers varen op Engeland en de vaart gaat vrij ongestoord zijn gang. Een volgende keer weten wij misschien meer. Het wil er bij ons niet in, dat Duitschland de minder vriendelijke stem ming in ons land zou willen maken tot een vijandige. Ook andere onzijdige schepen zijn aangehouden; men denke slechts aan het Noordsche schip, dat door een Duitsch vliegtuig met pijlen bedreigd werd. PEDROSER. Gedachten. Wat zulten de memschen er van zeggen. In dene woorden ligt de dwingelandij der wereld, de verkrachting van onze natuur, de kwellende plaag van onze ziel. De metrnsch heefit drie wegen om verstan dig te leeren handelen. Door nadenken, dat de de edelste; <kxxr navolgen, dat is de gemakkelijkste; door ervaring, dat is de bitterste. Het is gemakkelijk te zeggen, dait gij uwen vijand geen kwaad wenscht, maar let er een® op, als hij in moedlijklheKlen verkeert, of gij u dan niet verheugt. Velen slagen niet omdat zij een zaak weifelend en onzeker beginnen. In bet mest vast vertrouwen beginnen en moe dig willen, ligt gewoonlijk het geheim van succes. Gemeente-Bouwkundige Doodgraver. Wij lezen in „De Bouwwereld: Te Beemster wordt gevraagd een GEMEENTE-OPZICHTER DOODGRAVER, hekend met het bouwvak, op eene jiaa.rwedde van f 830. SoMdcitaitie- 6tukken aan het Gemeentebestuur vóór 24 Maart 1915. Geen persoonlijk bezoek dan na uitnoodiging. ,,N. v. d. D." In mijn verzameling merkwaardige uit knipsels bevinden zich o. a. het doodsbe richt van een gemeente-architect-klokken- luider en de advertentie van een bouw kundige tevens 'handelaar in taielzuur. Wij hooren van kleermakers en kellners die in den gulden tijd van den speculatie- bouw optraden ais ondernemer, tevens architect. De combinatie mn gemeente- bouwkundige en doodgraver heeft voor ons echter de bekoring van het nieuwe. Beemster, anog niet aangetast door mon daine mooidoenerij, flatteert zelfs de wer kelijkheid niet, door den functionaris als directeur der gemeentelijke begraafplaats te betitelen. Martialis, de roroeinsohe he keldichter, heeft den welwillende*! raad gegeven: is je zoon een idioot, laat hem dan maar architect worden. Welnu, de vraag rijst of degenendie naar den trant als nu to Beemster beproefd wordt, eeai bouwkundige zoeken, er soms op spe- cuieeren, dat nog in deze dagen het bouw vak naar het recept van Martialis gere- cruteeTd wordt. Dat n.l. zou de menige aannemelijke verklaring wezen, dat zij zich van hun pogingen resultaat voorstellen. Bijgeloof onder on9 volk. Als in een huis, waarin een zieke is, de klok, zonder oorzaak, gaat stilstaan, sterft die zieke. Als een spiegel van den wand in stuk ken valt, ook al zonder oorzaak, zal in zoo'n woning iemand overlijden. Men moet eilkandier geen puntige, geen soherpe cadeaux geven, geen doekspeld, geen broche, geen messen, geen vorken, enz. Dat breekt de vriendschap, de liefde. Krijgt men een kleine belooning voor het gegevene of men voelt even het scherpe er van, dan volgt er geen stoonnis in den omgang. Als de straatjeugd met afgedankte of uit gediende bruidsbouquetten gaat spelen en sjouwen en die uitplukt, dan geeft dat het jonge paartje armoede in het vervolg. Wanneer een jongen, die loten moet voor de nationale militie, op den lotingsdag een klavervier, het zeldzame plantje, stiekum in een zijner zakken heeft gestoken, heeft hij kans een hoog nummer te trekken. Maar hij moet er niet te vast op rekenen. Aan een wieg te 6tooton, d. w. z. die to doen schommelen, zonder het kind er in, kan doodelijk voor dat kind zijn. Wie een appel of een peer geheel kan afschillen, één lange schil, niet in twee of meer deelen, die mag trouwen. Uit een roman. „Vele jaren waren sedert den moord ver- loopen. Maar de gewetenswroeging knaag de aan het merg van den niet ontdekten moordenaar en spoedig moest hij in hst gras bijten, dat over «d£ zaak gegroeid was.1 Letter W. voorzien. In hot Zondagsblad van de „Tijd" vinden wij het antwoord van den dertigjarig*» jongeling aan de jongejuffrouw van 4® jaren en de mededeeling dat die mijnheer is voorzien. Het antwoord is wederom to verzen en luidt als volgt: AAN MEJUFFROUW G... (die op advert, lett. W. reflecteerde. - Zie beide vorige nummers.) Mejuffrouw G.! waar zijn uw zinnen? Denkt gij nog aan bet trouwen minnenU Uw leeftijd ia mij reeds genoeg. Neen, 'k wil uw brief niet critiseeren; Maar ik zal geenszins regardeeren Op iemand, die als gij gewis Nog roem draagt op 't geneept kornetje, En daardoor, komt ze in haar toiletje, Meer dan twee eeuw ten achter is. Déar kunt gii dan uw guldens tellen; Het geven zal u dóór niet kwellen! En hiermee dixi Letter P S. Te drommel! 'k had hier haast vergeUD; Nog aan de dames te doen weten, Die mij haar hart soms willen bién, Dat zij, 't' 'zij oud of jong in jaren, Gerust die moeite kunnen sparen, Daar letter W reeds is voorzien.

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 4