«en Duiitschen onderzeeër. Het schip zonk onmiddellijk; zeventien van de 19 man schappen verdronikein. Beperking van den Engelschen koten- uitvoer. Het comité tot onderzoek van de stijging in de pa-ijzen i' <kc:m Ln- gc/',and voor huishoudelijk gebruik be veelt o.a. aan, beperking van den uitvoer van kolen naar de onzijdige landen," Loopgraaf-oorlog, Van officieele Fransche zijde wordit het eeai en ander meegedeeld over den loopgraaf-oorlog in de Argonneax. De- Duitsche en Fransche loopgraven zijn zoo dacht bij elkaar, dat er nog slechts met handgranaten en bom men wordt gevochten. Alleen met het graven van mijnen kan men nog iets winnen. De onderaardsche gangen loopen in alle richtingen en dikwijls op elkaar uit. Voortdurend tracht men de mijn van den vijand het eerst op te blazen. Wie zich laat verrassen is verloren. Tussehen Four-de-Paris en Aire hebben de Fran sche sappeurs reeds meer dan 3000 M. gangen aangelegd en 52 mijnhaarden la ten springen, waartoe ruim 7000 K.G. ontplofbare stoffen werden gebruikt. Een verdwaalde geweerkogel. Een te Sas van Gent in de Stationsstraat wonend Belgisch gezin werd Dinsdagavond on aangenaam verrast door een verdwaalden geweerkogel, die door de luiken en ven sters der voorkamer vloog, tegen den schoorsteen ketste en toen dn een zijdeur bleef zitten. Bij onderzoek bleek het pro jectiel den vorm te hebben van een Duit- schen geweerkogel, en is, naar men alge meen vermoedt, afgeschoten over de Bel gische grens in wijk Valcke. Er wordt een onderzoek ingesteld. Relletjes in Italië. Een telegram uit Milaan meldt, dat te Ginosa weer relletjes plaats hebben gehad. De menigte bestorm de een molen, plunderde de voorraden en vernielde de machines. De Carabinieri, welke geheel ongewa pend waren, ©tonden machteloos. Twee or van werden door steenworpen gewond. De gemeenteraad heeft besloten koren ter verdeeling op te koopen. Naar Ginosa etn andere Apulische plaatsen zijn troepen gezonden om ongeregeldheden te voorko men. Amerika en de ondergang van de „Fa- laba". De New-York Tribune" zegt naar aanleiding van 'het in den grond boren van de „Falaba" da.t de Vereenig- de Staten moeten optreden, omdat de Amerikaansche burger Trasher hierbij het leven verloor. Het blad me.rkt op dat Trasher in elk geval vo-lgens de algemeen aangenomen beginselen, van het volken recht recht had van de „Falaba" in vei ligheid te worden gebracht, en de Ver- eenigde Staten niesten nu dat niet ge schiedde, Duitschland verantwoordelijk stellen. Het is tijd de vraag op ie lossen of Amerikaansdtie burgers nu nog verder zich op zee zullen kunnen wagen. Te Washington is omtrent het lot van Tras her nog geen officieel bericht ontvangen. W* - Bismarck. Gisteren was het honderd jaar geleden, dat de man, die het Duitsche Rijk tot een heid heeft gebracht, prins Otto vón Bis marck, het levenslicht aanschouwde. Aan een artikel in het „Centrum" van gisteravond ontleenen wij het volgende: ,iBismarck was na 1870 de machtigste man van zijn tijd, bewierookt en geducht, vergood en gehaat, bewonderd en verfoeid. Ook hij toonde, als zoovele groote mannen; een merkwaardige veelzijdigheid, en al valt de groote lijn in zijn optreden en gansch zijn politiek gemakkelijk waar te nemen en te volgen, toch staat men ook bij hem soms voor raadsels, waarvan wellicht nim mer een oplossing zal kunnen worden ge geven. Wat intusschen bij Bismarck over- heerschte en het stempel drukte op al zijn handelingen, was het geweldige, en soms het gewelddadige. Hij was en wilde zijn een Realpolitiker, een man der werkelijk heid en tastbare resultaten. Kracht was bij hem hoofdzaak. Uit de intieme bijzon derheden van zijn leven is onmiskenbaar gebleken, dat hij als mensch voor zachtere aandoeningen wel degelijk ontvankelijk, was, dat hij, onder den schijnbaar ruwen bolster, de teederheid des harten heeft ge kend en liefderijk was voor de zijnen. Maar in zijn politiek was hij de „ijzeren kanse lier", de man van „ijzer en bloed", die wel minder straf kon zijn, wanneer zijn inzicht hem daarvan het nut erkennen deed, maar die overigens geen middelen ontzag, om het beoogde doel te bereiken. Geheel zijn buitlenlandsche politiek werd gedragen' door de kracht van het zwaard. Den oor log tegen Denemarken in 1864 voerde liii als Pruisisch minister-president en in bondgenootschap met Oostenrijk tegen den wil van het Parlement in. Twee jaren la ter vestigde hij de hegomonie van Pruisen in Duitschland door den met succes be kroonden strijd tegen Frans Jozef. En weinige jaren daarna won hij, alweder op het slagveld, voor zijn Koning de Duitsche Keizerskroon. Drie gelukkig gejvoerdo oorlogen brachten hem op het toppunt van zijn macht en de dictoriale eigenschappen waarvan hij reeds eerder had blijk gege ven, kon hij toen, dank zij het onbeperkt vertrouwen, dat zijn Souverein in hem stelde, den vrijen teugel te vieren. „Wir brauchen keine Sympathie", is een uit spraak, die hem wordt toegeschreven. Ge hoorzaamheid en volgzaamheid was, het geen hij gebiedend eischte. Evenwel zou ook hij ondervinden, dat niet alles met. geweld te verkrijgen is, en dat een politiek, enkel geschraagd door materieelc kracht, de kiem der zwakheid in zich draagt. Hoe geducht zijn macht ook was en hoe groot zijn staatkundig ge nie, toch heeft Bismarck in meer dan één opzicht gefaald niet alleen, maar ook de bitterheid der nederlaag moeten smaken. Evenals in de buitenlandsche politiek wilde hij in de binnenlandsche zijn plan nen met forsch geweld doorzetten. Uitzon deringswetten en politiemaatregelen wa ren daarbij meermalen zijn middelen, maar slag op slag bleek toen, hoezeer hij zich vergiste. Zijn grootste nederlaag leed hij wel tegen de Katholieke Kerk. De naam van Bismarck is aan den Kultur- kampf, die na de vestiging van het Duit sche Keizerrijk losbarstte, ten nauwste verbonden. Wel heeft hij, toen het fiasco in dien strijd al grooter en grooter werd. de verantwoordelijkheid op anderen trach ten te laden, maar de leiders van het Cen trum bleven niet in gebreke hem duidelijk to maken, dat de vervolging er niet zou geweest zijn, zonder zijn wil. Hij had zijn kracht overschat en dolf het onderspit.' Naar Canossa zou hij nooit gaan, had hij in overmoed uitgeroepen, en hij moest toch naar Canossa. De onversaagde Windhorst dreef hem er heen en de wijze Leo, in wien hij met een rondborstigheid, als alleen hij zich veroorloven kon, erken de, zijn meester gevonden te hebben, wachtte hem er op. Maar juist daariin toonde hij weer een groot staatsman te zijn, dat hij begreep, van koers te moeten veranderen en den moed en de kracht be zat, er ook toe over te gaan. Minder hoog- staanden, dan hij, zouden in hun dwaling hebben volhard, of, zoo zij al hun ongelijk beseften, niet de kloekheid hebben gehad, daarvan in hun daden getuigenis af te leggen, 't Is waar., Bismarck's diplomatie in zijn onderhandelingen met den H. Stoel was niet zonder bijmengselen en bijbedoe lingen. Maar hij moest dan toch veel ver loochenen en over boord werpen, wat hij eerst had aangeprezen, en aldus zijn min derheid erkennen. Dat hij daarop in '1885 zelf de bemiddeling des Pausen inriep in een dreigend conflict met Spanje, was een verrassing voor de geheele wereld, en een hulde te meer aan de zedelijke macht van het Vaticaan. Zijn echec in den Kultur- kampf had die macht reeds schitterend doen uitstralen. Met geweld trachtte hij* ook het steeds wassend socialisme te onderwerpen. Zijn uitzonderingswetten, hoe streng toegepast hadden echter een tegenovergestelde uit werking. En al niet gelukkiger was hij in zijne hardhandige maatregelen, om de Poolsche landen de germaniseeren, of de bevolking van het Rijksland en de Denen nauwer aan Duitschland te binden. "t Ging alles te hard en te stroef, en dat hij ondanks zijn buitengewone eigenschap pen en enormen invloed niet méér bereik te, maar naast belangrijke resultaten me nig fiasco te boeken had ,is wel het beste bewijs, hoezeer in de staatkunde nog an dere factoren noodig zijn, dan die van materieele kracht." Het „Ctr." wijst er vervolgens op, dat aan het Hof verschillende tegenstanders van Bismarck waren. „In het voorjaar van 1890 kwam de bot sing met Wilhelm II, die twee jaren te voren de regeering had aanvaard. Het ontslag van den schijnbaar alles vermo- genden kanselier was vrijwel gedwongen, gekregen.Hêf1 vraagst3&v ö?rv geving was er niet vreemd aan, maar de hoofdreden zal wel geweest zijn, dat Wil helm II zijn eigen weg wilde gaan en zich daarom een minder autoritairen raadge ver wenschte te kiezen. Wat hiervan zij, Bismarck verdroeg zijn demissie slecht en deed door „Norgelei" tekort aan zijn eigen prestige. Een paar malen scheen het, of hij zich met den Keizer zou ver- zoenen. Ook leek het, of hij weer actief aan de politiek zou deelnemen, toen hij zich liet kiezen tot lid van den Rijksdag. Maar zijn rol was afgespeeld, de last van den ouderdom ging steeds zwaarder op hem drukken en in 1898 sloot de dood zijne oogen." Nederland en de Oorlog. Meer dan tien millioen. Van 1 Augustus (tot en met 31 December 1914 is wegens vergoeding aan de gezin nen van onder de wapenen zijnde militie- en landweerplichitigen ongeveer 10V6 mil lioen gulden uitgekeerd. Regeling uitvoer van aardappelen. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel lveeft goedgekeurd: A. in te stellen een Rijks Centraal Bu reau tot regeling van den uitvoer van aardappelen; B. te benoemen tot directeur van voor noemd bureau R. P. Bonthuis, rijksituu- bouwleeraar in algeaneenen dienst. Uitvoerverbod. Bij kon. besluit is de uitvoer van zachte gele en groene zeep verboden. De „C o m m e w ij n e". De „Commewijme" van de Kon. West- Indische Mail is bij de Downs aangehou den op Jast van de- Engelsche regeering. Deze maatregel was gebaseerd op het feit, dat het scluip koffie en cacao aan boord üiad voor Duitschland. Aangezien echter de Engeüsche regee ring deze artikelen voor contrabande ver klaard heeft aiii 1 April, heeft een der di recteuren van de Kon. W. I. mail ïich naar Engeland begeven, om te trachten de zaak i.n het reine te bremgen. Het schip had ook de West-Indische mail aan boord. Noorsche bark getorpe deerd. Men seint uit Hoek van Holland: Het Noorsche stoomschip „Uniita" is hier binnengekomen met 11 man van een getorpedeerde Noorsche bark. Ten tenkamp en. Ten einde de inkwartiering van troepen zooveel mogelijk te beperken, wordt vol gens de „Avp." thans overwogen, om de troepen, overal waar zulks mogelijk is, en de omstandigheden zulks veroorloven, in tentenkampen onder te brengen. Een „Bakkerswet". De nachtarbeid in de bakkerijen werd thans in Duitschland met een pennestreek afgeschaft. De vererdening van den Bondsraad is zoo eenvoudig mogelijk. „Iedere arbeid, dienend tot bereiding van gebakken (brood, beschuit, enz.) is in gewone bakkerijen en suikerbakkerijen ook wanneer deze slechts als nevenbe- drijven woi'den uitgeoefend tussehen 7 uur 's avonds en 7 uur 's morgens verbo den. De overheid kan begin en einde van den 12-urigen arbeidsdag voor enkele plaatsen of districten wijzigen op deze voorwaarde echter, dat de arbeid niet voor 6 uur 's morgens een aanvang neemt." Het is nu de vx-aag, of uit deze eenvou dige verordening in ooi'logstijd niet iets goeds voor „normale"' tijden zal volgen. Wij vertrouwen, dat zulks het geval zal zijn. >»Ctr.' Gemengde berichten. Felle Brand. Woensdagochtend om 7 uur brak een felle brand uit bij den kruidenxer G. B. in dc Bierstraat te Locliem. De brand had dadelijk zulk een omvang dat er aan red den van den inboedel niet te dexiken was, zoodat alles verbrand is. Ook een^taard kwam in de vlammen om. De aangrenzende percee- len, die eerst ook groot gevaar liepen, konden door de brandweer behouden worden en kre gen alleen groote waterschade. Naar men mededeelt was den vorigen dag xeeds een begin van brand op den zolder ontdekt, en verondexstelt men dat dit niet voldoende gebluscht is. Huis en inboedel wa ren verzekerd. Sclxedel verbrijzeld» Woensdag is te Dok- kum de 47-jarige molenaarsknecht K. T., bij het op hol slaan der paarden, onder den wagen terecht gekomen, waardoor de schedel ver brijzeld werd en de dood bijna onmiddellijk intrad. Yerbrand. Te Heiligerlee is een kind van den tichelwerker door kokend water zoo hevig gebrand, dat het naar het ziekenhuis te Gro ningen moest worden vervoerd, alwaar het reeds spoedig is overleden. Ongeluk inet doodelykcn afloop. Het Noorsche stoomschip „Strinda" van Calveston met katoen te Rotterdam aangekomen was Woensdagmiddag bezig een deel daarvan over te laden in een Rijnschip toen (1e strop waarin vier balen waren beklemd, los schoot. De ba len vielen op het Rijnschip en troffen drie bootwerkers, die daardoor zwaar gekwetst wer den. Naar het Ziekenhuis vervoerd bleek een hunner bij aankomst reeds overleden, een tweede zou naar oordeel der medici ook nauwe lijks den nacht halen; alleen de derde zal ex- vermoedelijk het leven afbrengen. Aangehouden. Door de marechaussee te Zutfen is gearresteerd zekere W. R., die sedert 15 Maart j.l. deserteur is. Men gelooft in hem den persoon gevat te hebben, die als soldaat gekleed, verschillende-goudsmeden voor gou- laatste dagen hier en daar al kievitseieren gevonden. Zij worden meerendeels aan den landheer of aan een autoriteit ten ge schenke gegeven, of wel tegen hooge prijzen, van fl tot f2.50 per stuk aan liefhebbers verkocht. De Friesclie bladen bevatten in ver.- band met het ingetreden kievitseieren-seizoen, eeix groot getal advertentiën, waarbij grond- éigenaren en pachters het eiex-zoeken, sloot- jespringen en loopen over hun landen ver bieden. Dit geschiedt, omdat het eierzoeken het jonge gras vertxapt en de kievit zelf verjaagd wordt, en deze vogel, die zich voedt met wormen en insecten, voor den landbouwer van gi-oot nut is. Botsing. Woensdagmiddag raakten twee voermanskarren op den Maasdijk bij Ravestein in Rotterdam met elkaar in botsing, door het schichtig worden van een der paarden, met het noodlottig gevolg, dat kar en paard vau deu voerman v. d. L. in de Maas terecht kwam. Het paax'd verdronk. Het andere pani'd en wagen, beladen met 5000 eieren, rolde van den anderen kant van den dijk, waardoor de kar groote schade be kwam. De voerlui kwamen met deix schrik vrij. Ongelukken. Gisternamiddag heeft de 14- jarige C. Vest te Sliedrecht op de scheepswerf van den heer A. v. d. Graaf, zulk een slag van een vliegwiel tegen het hoofd gekregen, dat hij onmiddellijk op de plaats dood bleef. Bij het beladen van een kolenschuit ixx het buitenkanaal te IJmuiden is gisteren de gehuwde werkman C. v. D., in dienst bij de firma Volker en Bos, te water geraakt en ver dronken. Het lijk is opgevischt. Bloedvci-giftiging. De huisvrouw van M. Langbroek, te Midclelharnis, die Vrijdag een zweertje aan den mond openkrabde, is Woens dag tengevolge van bloedvergiftiging ovei-le- den. Haar man, die zich op de Noordzee ter visscherij bevindt, weet van het gebeurde niets af en blijft met 5 jonge kinderen achter. Studenten grappen. Door den concierge van het Martmusgebouw op het Domplein te Utrecht, werd gistermorgen aan de politie overgeleverd een 26-jarig student uit Leiden, die poogde met een valsche sleutel de deur van bovengenoemd gebouw open te maken. Spionncnvrees. Wij lezen in de „Tel": Wij ontvingen bezoek van zekeren heer A. L. de Jong, werkzaam bij een bekende cacaofabriek aan de Zaan, die in België een allex'onaangenaamst avontuur heeft beleefd. De beer De Jong moest naar Luik om voor zijn fix-ma machineonderdeden te koopen bij een Belgische lix-ma. Hij begaf zich, vooï-zien van dc noodige passen en voorts nog verschillende andere legimita- tiepapieren naar 't Bei genland. Nauwelijks over de grens, werd hij ge- arre stee id onder verdenking Bngelsch spion te zijn. De Duitschers zoeken een Engelschen spion, naar 't heet, die Fred. Callman genaamd moet zijn. En dezen meenden hein te hexkennen in den heer De Jong. Zijn papieren haat/ten niet, ook de offi cieele, van zijn portret voorzien, niet. Men hield den man gevangen en zond hem op naar Lu/ik, waar hij jn de gevangenis werd gestopit. Er werd hem niet toege staan zich met den Nederlandsoheix con sul in verbinding te stellen, en zelfs niet met zijn ouders, te Antwerpen woonach tig. Men heeft hem naar hij ons mededeel de, drie weken op water en brood in ar rest gehouden. Hem werd niet vexgund, zich van an dere kleeren te voorzien, zelfs weird zijn verzoek om zeep en een handdoek, ten einde zich behoorlijk te wasschen, afge wezen. Na verloop van twee weken werd hem aangezegd.... dat men zich waarschijnlijk vergist had, doch dat de beslissing nog uit Berlijn moest komen. Ook de stappen door zijn firma van Hol land uit, gedaan te Antwerpen, Luik en Berlijn, om hem vrij te krijgen, mochten niet baten. Toen hij eindelijk in vrijheid werd ge steld, werd niet de minste verontschuldi ging gemaakt. „Dat ze me gevangen namen vind ik nog het ergste niet", zeide de heer Dc Jong. „Wat ik ongehoord vind is, dat ze ine als een varken hebben behandeld." Hij waarschuwt allen, die den naam De Jong dragen, naar België te gaan, om dat naar het heet, de gezochte Engels die spion onder den naam De Jong in België zou vertoeven. De heer De Jong heeft drie weken door leefd, die hem heugen zullen. SPORT. VOETBAL. De bekende voetbalvereeniging „E. M. M." te Vlissingen as door de rechtbank te Middelburg in staat van faillissement verklaard. LEIDSCHE VOETBAL BOND. Ie Paaschdag. Tweede Klasse A. Ajax IIIAlphen II (12uur.) Tweede Klasse B. Lisse—D. L. V. II (D. L. V.-terredn). Derde Klasse* L. F. C. III—De Sportman III. 2e Paaschdag. Tweede Klasse B. L. V. V. II—Norvicus .D. L. V.-terrein). Derde Klasse. O. N. I. II—Lisse II. Faillissementen. Uitgesproken: M. Brandes, koopman, te Terneuzen; cur. mr. A. C. A. Jacobse Boudewijnse. C. A. Kraay, boekdrukker en koopman, te Ridder kerk; cux*. mr. B. van Marwijk Kooy. C. J. H. Büsse, caféhouder, te Hilversumcur. mr. E. Philips. Geëindigd: F. de Vries, landbouwer, te Ubbena, ge meente Vries. P. G. van Rijn, winkelier, te Up g e heven: H. B. C. II. de Blij, laatst wonende te Amsterdam, thans verblijvende in het bui tenland. RECHTZAKEN. Uit zee opvisschen. In September 1914 lxad de 41-jax-ige vis-» scher J. D„ te Noord wijk ftan Zee, op zee een voorwerp zien drijven, dat hij met be hulp van eenige schepelingen had opge vischt. Het voorwerp was gebleken een kist te .zijn, die bij opening rubber bleek te bevaten. Bekl. had die kist met haar in houd meegenomen en te Maassluis aan gekomen, had hij den reeder van het door hem geleide vaartuig Maasland M. A. 43 verzocht de rubber voor hem te verkoopen. Eenig voordeel had bekl. er ten slotte niet van genoten. Bekl. verklaax-de niet te hebben geweten dat hij de kist met haar inhoud aan de strandvonderij had moeten afleveren. De koopman E. Ossendrijver deelde me de, dat hij de kist met de hoeveelheid rub ber van den reeder J. B. had gekocht, voor f283. Het O. M. der Rottei-damsche Recht bank waargenomen door mr, L'jhtlingk, was van meening, dat er een vooi'beeld ge steld diende te worden, ten einde visschers te doen begrijpen, dat niet alles, wat zij uit zee opvisschen, hun eigendom is. Het eischte wegens diefstal 14 dagen gevan genisstraf. Een paar kousen. De 40-jarige G. K., zonder beroep, huis vrouw van T. C. Z., te Wadding s- v e e n, had op 19 Februari te Waddings veen een paar kousen weggenomen, welke haar niet toebehooi'den Het O. M bij de Rotterdamsche Recht bank eischte wegens diefstal f 5 boete, subs. 5 dagen hechtenis.. Het Staphorster Boertje. In hooger beroep stond gisteren te Ilec- renveen terecht het Staphorster Boertje, wegens het onbevoegd uitoefenen der ge neeskunde. Het O. M. vroeg tweemaal f 300 boete of twee maal 25 dagen hechtenis. Mr. Van Setten, advocaat te Zwolle, pleitte het opleggen der geringste boete op de ovei-treding gesteld. Beklaagde was ter tex-echtzitting tegenwoordig. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Wijziging van het invoerrecht op sinaas appelen, mandarijnen en citroenen en op oudheden. Blijkens de Memorie van Antwoord be- ti-effende bovengenoemd wetsontwerp, heeft het den minister van Financiën zeer verwonderd, dat verscheidene leden tegen diit wetsontwerp bezwaar hadden, dn verband met hetgeen ten aanzien der invoerrechten op de hier bedoelde zuid vruchten en antiquiteiten hij dc bclxanje- lirxg van het ontwerp-Kolkman in .ie Commissie van Voorbereiding plaats /oud. Het moge waar zijn, dat. de overeen stemming nopens de vrijstelling van in voerrecht op deze zuidvxnxchten en op an tiquiteiten, indertijd verkregen bij het overleg tussehen de Commissie van 'oor- bereiding er den minister Kolkman in zake diens tarief-ontwerp, als een com promis 'is te beschouwen, dit neemt niet weg dat het doen vervallen dezer invoer rechten geheel ligt buiten het terrein waarop toen de principieele strijd (.ver- vrijhandel on protectie werd gestreden. Geenszins wordt door den minister be treurd, idat er hier te lande i*eeds van een, max-kt zoowel voor de bedoelde zuidvruch ten als voor- antiquiteiten kan worden ge sproken. In de Memorie van Toelichting werd er echter op gewezen, en het verheugde den minister te ontwaren, dat vele leden liet dn deze met hem eens waren, dat de om standigheden, indien men er tijdig van weet partij te ti-ekken, punstig zijn voor bevestiging en uitbreiding van die mark ten. Daarop grondt zich dian ook zijn overtuiging dat het tegenwoordig wets ontwerp geheel los moet worden behan deld van. de in uitzicht gestelde technische herziening van dé Ta.riefwet. Het landsbelang brengt mede met de afdoening van dit ontwerp niet te wach ten op die algeheele technische herziening.. In veiband met de uitbreiding van den handel in de artikelen waarom het hier gaat, welke zich als gevolg van den voor- gestelden maatregel laat voorzien, mag met grond worden verwacht dat de uit 's Rijks «sdwlfcist opgeofferde bate op an dere wijze ruimschoots zal worden ver goed. De vrees door sommige leden geuit, dat het bedrag door het gemis van het invoer recht aan de schatkist onttrokken, geheel aan eenige weinige groothandelaren ten goede zou komen, die door trustvorming de markt geheel zouden beheersehen, wordt dooi- den minister niet gedeeld. Trustvorming wordt door ver-mindering of -afschaffing van rechten niet bevorderd. In hoever afschaffing van liet invoer recht zal medewerken om de bedoelde vruchten meer dan thans onder het bereik der minvermogenden te brengen, zal moe ten wox-den afgewacht; onwaai-schijnlijk is het echter niet dat ook dit gunstig ge volg dn meerdere of mindei-e mate zal intreden. Zoolang de vruchten belast zijn met oen invoerrecht, zullen de douaneformalitei ten -al wordt bij de toepassing daarvan de meest mogelijke meegaandheid be tracht den doorvoerhandel van dit aan bederf' ondeihevige artikel altijd «enigs zins belemmei-en. Uit Stad en Omgeving. Mond- en klauwzeer. ~De mimst-ör van x^anouuuw, ivijvertieM en Handel heeft met ingang van 2 dezer ingetrokken: lo. zijn beschikking van 9 Februari, waarbij werd verboden het houden -an mai-kten en tentoonstellingen van vee in de gemeenten gelegen in de provincie Zuid-Holland, ten noorden van den spoor weg van 's-Gravenhage via Gouda en Woerden naar Utrecht. 2o. zijn beschikking van 17 Maart, waai'bij werd verboden het ver-voei-en of doen vei-voeren van herkauwende .lieren en varkens uit, naar of binnen een kring, omvattende de gemeente Leiden. Heropening van de veemarkt. De Burgemeester van Leiden bi-engt ter kennis van belanghebbenden, dat door den heer Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel, bij beschikking van 1 April 1915, met ingang van 2 April d.a.v., is ingetrokken het vei-bod tot het. houden van markten en tentoonstellingen van vee in deze gemeente en van het vervoe ren. of doen vervoeren van herkauwende diei-en en varkens uit, naar of bannen een kring omvattende de gemeente Leiden en dat dientengevolge de eerstvolgende vee markt (varkensmarkt) zal worden gehou den op Dinsdag 6 April a.s. Te water. Gistermiddag week de mi litair C. C. op de Mare verkeerd, uit niet zijn rijwiel met het gevolg dat hij te va- ter gei*aakte. Door handi-ijking was hij spoedig op het droge en kwam er met een. nat pak af. Lijst van onbestelbare brieven en brief» kaarten waarvan de afzenders onbekend zijn. Binnenland Brieven. Mej. M. Berens, Breda. J. Guit, Leiden. W. Holtland, Purmerend. Insau, Leiden. Mej. J. de Jong, Roelofarendsveen. K. 1 4III4 Bussum. Mevr. Kruiswijk, Rijs wijk. Leidsche Courant, Leiden. J. Mink. Noordwijk. Mej. L. van Niekerlc, Amster dam. Obdam, Hoofddorp. (Haarlemmer meer.) Offermans, Leiden. Postbus 67, Eindhoven. Mej. Timmermans, Amster dam. L. Verschoor, Eindhoven. Verzeke- i-ings Maatschij., zonder pl. van best. H. Nierda, Leiden. G. J. Winkelman, Den Haag. Mej. M. de Wit, Den Haag. Binnenland Briefkaarten A. Bakkerus, Den Haag. Mej. A. van der Bex'g, Bussum; Mej. II. Blcckman, Leiden; Baron R. Tlx. v. Hdrinxma, #>D' der plaats van bestemming; Mej. M. Har- toch Siere, Den Haag; A. Hoop, Leimuiden- Mej. G. Langhout, Den Haag; M. Den Haag, W. F. v. d. Linden, zonder pi- van best.; H. Mul, Amsterdam. T. R°Üe' Amsterdam; G. Schuuring, Amsterdam. J. Selier, Leiden; A. Tijssen, Nederwccrt vier stuks zonder adres. Buitenland Brieven. Mad. G. en L. Anthony, Anvers; E. R°n] ding, Anvprs; Buttingha Nickers 'lTkt Mad. Doi-ay, Anvers. Dr. F. Graebu'i

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 2