43 uit eng,e woon verlof aan landbouwers. Zaterdag is aan het departement van oorlog een conferentie gehouden tusschen de ministers van oorlog en van land bouw, nijverheid en handel, in tegen woordigheid van den directeur-generaal van den landbouw, den heer Van Hoek en den generaal-majoor Hoogeboom, van bet algemeen hoofdkwartier, met de ver tegenwoordigers van de berniddelings- bureaux van den landbouw. De samen- spreking had ten doel een nadere bespre king van de maatregelen, die genomen moeten worden om zoo spoedig mogelijk aan de onder de wapenen zijnde landbou wers, in het belang van het bedrijf een buitengewoon verlof te verleenem. Aan de Hollandse h-D u i t- sche grens. Tot nu toe werd aan Nederlanders ook op vertoon van een binnenlandsche pas toegang tot Duitsohlamd verleend. Thans meldt men, dat de toegang tot het Duit- sobe gebied slechts zal worden toegestaan aan personen, die van een buitenlandsche pas, waarop een fotografie is aange bracht, zijn voorzien. Belgische vluchtelingen. Vanwege het beheer van spoorwegen en post en telegrafen van den Belgischen staat zullen betalingen over de maand Februari geschieden: te Breda op Dinsdag 6 April, te Utrecht op Zaterdag 3 April, te Leiden op Zaterdag 10 April, in Den Haag eveneens op Zaterdag 10 April en te Nunspeet op Dinsdag 13 April. Varken svleesch. Bij ministerie el e beschikking is bepaald dat door den Directeur van het Rijks Cen traal Bureau tot regeling van den afzet en uitvoer van varkensvleesch concenten tot uitvoer van varkensvleesch zullen wor den verleend, lo. aan hen die op Woens dag 17 Maart j.l. des avonds 12 uur in voorraad of in bewerking hadden, voor export bestemde hoeveelheden gezouten varkensvleesch, dat van Rijkswege ge keurd en als zoodanig gesmei kt is of vïeeschwarsn geheel of gedeeltelijk be staande uit varkensvleesch en waarvan de opgaven vóór 27 Maart bij hem zijn ingekomen; 2o. aan personen die bij het Bureau voornoemd als exporteurs zijn ingeschreven. De eerste gro'ep moet opgeven hoeveel voorraad zij hebben, waarna de Direc teur beslist hoewel van die voorraden kan worden uitgevoerd, terwijl omtrent de 2e groep (personen die als exporteurs bekend staan., later zal worden bekend gemaakt aan welke voorwaarden en ver plichtingen zij behooren te voldoen, om de bedoelde consenten te ontvangen. Zij die consenten ontvangen, zijn eene vergoeding aan het Rijksbureau verschul digd van 10 cents voor elke 100K.G. of gedeelte daarvan, waarvoor zij toestem ming tot uitvoer krijgen. Gemengde berichten. Een klacht. Door den raad van com missarissen van het Kon. Zoöl. Bot. Ge nootschap te 's-Gravenhage werd den ka pitein N. A. Bouwman, directeur van de Kon. Militaire Kapel van het regiment grenadiers ten laste gelegd, dat hij aan dien Raad anonieme .zou hebben geschre ven. Van zeer bevoegde zijde wordt thans medegedeeld, dat de kapitein N. v Tt -> man ter bevoegden plaatse een klacht zal indienen omtrent het hem ten laste ge legde. Naar aanleiding van het royeeren van deai kapitein-directeur N. A. Bouowman alts lid van verdienste is de directie van het Kon. Zoöl. Bot. Genootschap niet voornemens nieuwe verbintenissen aan te gaan met de Kón. Militaire Kapel. De directie is onmiddellijk in onderhandeling getreden met de beste harmonie- en strijk orkesten van het land voor het geven van de volgende zomer- en winter-concerten. Het dossier, bevattende de anonieme briefkaarten, benevens rapport van de drie experts-schriftkundigen bij de Arron- dissements-Rechtbank zulten, naar wordt vernomen, ten kantore van het Genoot schap ter inzage worden gelegd. De woonwagenplaag. - Een paar dagen werden de bewoners van Nunspeet in de buurt West einde weer verrast met een bezoek van de bevolking van niet minder dan 27 woonwagens. Hooi, rijzen e.a. artikelen werden door hen ruimschoots toegeëigend. Een tiental boeren trokken er toen op af, trachtten de luidjes tot vertrekken te bewegen, zonder gevolg. Daarop ging men wat hardhandiger te werk. Enkele schoten vielen reeds. De boeren meenden dat het toch zaak werd eerst wat versterking te halen, doch intusschen waren de woonwagens verdwenen. Eén man der wagens is er minder goed af gekomen. Een Nunspeeter. had op zulk een manier met hém kennisgemaakt, dat hij voor dood werd opgenomen. De politie staat natuurlijk tegenover dit alles machteloos en wettelijk ingrijpen blijft eisch. Oplichterij. Te Delft is door de politie aangehouden een koopman, die een fabrikant aldaar f-100 had afhandig gemaakt, voorge vende goedkoop „antiek" te kunnen koopen. Toen de koopman niets meer van zich hooren liet, begreep de fabrikant te zijn opgelicht en deed aangifte bij de politie. Aanhouding van den koopman volgde, 't kwam uit dat hij velen gegoeden, zoowel te Delft als elders, op dezelfde manier meer of minderen belang rijke bedragen bad afhandig gemaakt. De man is ter beschikking van de justitie gesteld en in het huis van bewaring te 's-Gravenhage ingesloten. Moordaanslag op een vlce-consnl. Een Hollandsch matroos, die in dienst was geweest op een Noorsch schip, en Vrijdag op het consulaat-generaal te Rotterdam zijn afreke ning zou krijgen, was ontevreden dat hem het vierde deel eencr maand gage werd gekort omdat hij zonder voorkennis der officieren het schip had verlaten. Reeds toen uitte hij bedreigingen, welke hij gistermiddag tot waar heid maakte. Hij kwam eensklaps het kantoor oploopen met een revolver en loste d. bout portant drie schoten op den vice-consul, den heer F. Grüner, waarvan een dezen in den arm trof In een zijkamer zaten twee Noorsche kapiiciiis ie wachten, van wie een in den eersten schrik nit het raam op straat sprong; de tweede kwam echter zijn consul te hulp en met assistentie van een der andere em ployés gelukte het hem den woesteling te overmeesteren, waarbij de revolver nog twee maal afging, ten gevolge waarvan ook de aanvaller zelf werd getroffen. De politie maakte zich ten slotte van den dader meester. De wonde van den vice-consul werd in het ziekenhuis verbonden en bleek niet gevaarlijk. Aanslag op een assistent. Dinsdagmor gen, 23 Februari, hield de assistent de Visser van onderneming Bandar Bedjamboe rol over t.o vrouwen. Er waren daarbij ook eenige mannen aanwezig. Terwijl de assistent met den rug naar hen toestond, ontving hij van een Javaan onverwacht een slag met een parang op het hoofd, waardoor zijn hoed afviel. Hij keercle zich onmiddellijk om en kreeg toen een slag op het voorhoofd, waar door hem een slagader werd doorgesneden. Bij het afweren van de parang bij een nieuwe poging tot slaan, werd hij bovendien nog aan de hand gewond. De woesteling werd gegrepen en in arrest gesteld. Hij zegt uit wraak te hebben gehan deld, omdat de heer V. hem den vorigen dag zou hebben geslagen, wat de assistent evenwel stellig ontkent. Bij het rintissen des Maandags had hij wel den koelie gemist en hem in de pondok opgezocht, waar hij hem verscholen had gevonden onder een bed. Hij had hem toen bevolen naar zijn werk te gaan. De Javaan bekende volmondig. Hij zegt „hati gelap" te zijn geweest. Gelukkig voor den getroffene, dat er spoedig geneeskundige hulp bij de hand was, zoodat de wond dadelijk gehecht kon worden. Zonder bijkomende omstandigheden is er geen levens gevaar. Overleden. In Den Haag is Zaterdag in het ziekenhuis een bejaarde dame over leden, die Vrijdagavond in haar woning doof het haardvuur an brand was ge raakt. Verdronken. Zaterdag is de stoom- treiler Judith te IJmuiden uit zee terug gekeerd met het lijk van den 56-jarigen kok K. uit Groningen aan boord, die over boord geslagen en verdronken was. Ontploffing. Door een onvoorzichtig weggeworpen lucifer ontplofte een vat met ether in een tramwagen die van Warschau naar Moskou zou vertrekken. Veertig reizigers werden gekwetst, en 13 zeer zwaar. Twee stierven spoedig na het ongeval. Brand. Men meldt uit Amsterdam: Zondagmiddag omstreeks kwart voor twee brak door onbekende oorzaak brand uit in de mandenfabriek van den heer J. Westerhof aan den Omval, gemeente Ouder-Amstel. De bewoners van de om liggende woningen brachten emmers wa ter aan, doch de vlammen sloegen zoo hoog uit, dat van blusschen op deze wijze geen sprake kon zijn. Inmiddels was de brandspuit der gemeente Ouder-Amstel ter plaatse verschenen, doch de weinige en dunne straaltjes water, welke met deze ouderwetsche handspuit op de vlam men werden geworpen, konden den vuur gloed niet beperken. De vlammen laaiden steeds hóoger op, zoodat de hulp van de Amsterdamsche brandweer moest worden ingeroepen. Weldra versoheen de drij vende stoomspuit „Jan van der Heijden" voor de loods. Met eenige krachtige stra len was men het vuur spoedig meester. Omstreeks7 vier uur was de brand nage noeg gebluscht. De schade is groot. De eigenaar was laag verzekerd. Geen per soonlijke ongelukken.. Uit Stad en Omgeving. Commissie tot ontwikkeling en ont spanning van gemobiliseerden. Na een werkzaamheid van zes maanden stelt do Commissie tot Ontwikkeling en Ontspanning der gemobiliseerden te Lei den er prijs op, aan belangstellenden me de te deelen, wat door haar in dat tijds verloop is verricht. Allereerst heeft zij des Dinsdags-, Don derdags-, Vrijdags-, en Zaterdagsavonds in de gebouwen aan de Kloksteeg en der H. B. S. en in sommige academische labora toria cursussen doen geven in Fransch (begin), Engelsch (meergevorderd), En- gelsch (begin), Duitsch (begin), Aardrijks kunde, Landbouw, Duitsch (meergev.), Stenografie, Rekening-Courant, Handels- rekenen. Meetkunde, Algebra, Beschrij vende Meetkunde en perspectief, Engelsch (begin) Lager Onderwijs, Javaansch, Boekhouden (Enkel en Dubbel), Geschiedenis. Machineschrijven, Maleisch, Verbandleer. Fransch (meergev.), Neder- landsche Taal, Fransch (meergev.), Orga nische scheikunde (meergev.), Scheikunde (begin), Hand- en Decoratief Teekenen, met de dankbaar erkende en belangelooze medewerking van de heeren J. J. Eilders, J. de Josselin de Jong, T. H. Duyverman, D. de Jong, C. van Asp eren, P. J. Jansen, Mr. H. W. C. J. de Jong, H. M. Hekkel- man, Sneeuw, De Jong, Franck, Van Put ten, Van Lennep, Van Remmerswaal, Luit. v. d. Poel. Beun, Luit. Leopold, Kropmans, Luit. Steenmeyer, Off. v. Gez. Dr. Wenninger, Luit. Van Wijk, Van Stigt Dr. J. Th. Bornwater, I. Vos, chem. doet. en J. Bergeren. Het bestuur der Ambacht school stelde de lessen belangeloos voor ge mobiliseerden open. Een groot aantal ge mobiliseerden ook uit Oegstgeest volgde deze cursussen geregeld. Enkele cur sussen zijn geëindigd: Aardrijkskun de, Duitsch (meergev.), Geschiedenis Fransch (meergev.) en Organische schei kunde ten gevolge van het te -gering ge worden aantal toehoorders. Maleisch. Ja vaansch en Verbandleer wegens over plaatsing van den docent. Voorts gaf zij des Maandagsavonds voor drachten, meestal door lichtbeelden of proeven opgeluisterd, hetzij in het klein- auditorium, hetzij in een der genoemde laboratoria. De volgende heeren spraken daar over de achter him naam vermelde onderwerpen: L. Davidson, ingenieur: Een kijkje in een Steenkolenmijn; Prof. Jhr. Mr. Dr. W. J. M, van Eysinga: Oorlogsrecht; Prof. Dr. J. P. Kuenen: Vloeibare lucht; Dr. L. Th. de Visser: Een reis door het Oosten; Dr. H. Ekama: De lotgevallen der Neder- landsche Poolexpeditie in de Karazee in 1882'83; Dr. W. P. Jorissen: Brand; F. Fokkens, oud-resident: Het eiland Timor; Mr. H. W. C. J. de Jong: Zwerftochten door de bergen van Karinthië en Kraïn; Mevrouw W. van ItallieVan Embden: Het aangroeiende leger; Prof. Dr. J. Boeke: Het leven in de diep ten der zee; C. Dekker, arts: Tuberculose en Tuber culosebestrijding; Prof. Dr. J. Ph. Vogel: Oude monumen ten van Delhi; A. S. Thomson, luit. ter zee: Vliegen en Vliegtuigen; Mr. J. Paulus: Een kijkje in Nederlandsch «Oost-Indië; Prof. Dr. W. de Sitter: Vallende Sterren; Prof. Dr. D. C. Hesseling: Een bezoek aan Pompeji; IJ. W. Fischer: De eerste ontdekking van de Hollanders in onze Oost; Dr. C. J. Wiinaendts Francken: Uit de Oosteli jke en Westelijke Tropen: Ceylon en Suriname: J. H. Coolhaas. luit. ter zee: Hydrogra- phisch werk op de kust van Nieuw-Guinea. Prof. dr. L. van Itallie: Het vergift in den loop der tijden. De3 Woensdagsavonds werden geregeld concerten gegeven in de Nutszaal, waar achtereenvolgens optraden: Mej. M. van der Vijver, Mej. vain Looy, Mej. van Gor- kom, de Hr. Mase van der Veen, 'Mej. Robben, Mej. van Hemert, Mej. Rijken, de Hr. Jules Wolf. Mej. de Nocker, Mevr. Grelinger, Mej. Cl. van Starrenburg, de Hr. G. Wisse, de Hr. Anton, Mr. H. W. C. J. de Jong, Mej. J. Godin, de Hr. A. H. Dros. de Hr. J. P. J- H. Clinge Doo- renbos, Mevr. Clinge Doorenbosde Bïe- court, de Hr. van Tricht, de Hr. Seghers, die Hr. Prof. Mr. Dr. W. J. M. v. Eysinga, Mevr. van Eysinga, Jonkvr. F. J. J. van Eysinga. Op verzoek der commissie verklaarden de Heeren van der Lijke, van der Linden en Roodenburg zich welwillend bereid, ontspanningsavonden in te richten, hetzij in den Schouwburg, hetzij in de Graan- beurs, hetzij in Zomerzo rg. Achtereenvol gens traden op: de Leidsche Gymnastiek- en Schermvereeniging „Hercules", de Leidsche Tooneel-Vei\ „Vondel", ,,Les Chevaliers de la lune", het „Vrijzinnig Zangkoor", de Tooneel-Vei*.„Leidsche Dilettanten club", Rederijkerskamer „Von del", de Harmonie a-V<ereeniging „Onder ling Kunstgenot", de Leidsche Gymnas- tiek-Ver. „Excelsior", Tooneel-Ver. „Oefe ning baart kunst", Muziekgezels.-nap Orpheus", Tooneel-Ver. „Nut en Ver maak". Door het Leidsche Volkshuis en de Onderoff. Ver. „D. V. V." werden wel willend toegangskaarten voor concerten, lezingen en achouw-1 rgvoovstellingen te onzer beschikking gesteld. Eindelijk opende de comm. den avond voor Kerstmis in de Buifènsocieteit „Amicitia" een ontspanningslokaal, dat door de goede zorgen van enkele manschappen zeiven in een gezellig verblijf Herschapen was. Er staan twee leestafels en een bil jart; een vleugel gieeft gelegenheid tot het maken van muziek, terwijl het buf fet bediend wordt door den Heer Schalks. Een aantal ingezetenen zorgde voor lec tuur en gezelschapsspelen. Ook in dit lo kaal wei-den af en toe uitvoeringen gege ven, o.a. door de strijk-ensembles van de Heeren le Cointre, Jaeger en van Lynden. Een commissie van dames verklaarde zich gaarne bereid, bij beurte in het lo kaal aanwezig te zijn, wat aan den .goeden toon, die er heerscht, zeer bevorderlijk is. Het doet de commissie daarom ten zeerste leed dat zij op verzoek van H.H. commissarissen van sociëteit „Ami citia" het lokaal den 15den April moet ontruimen. Voor een en ander zijn aanzienlijke be dragen in gei.l noodig geweest en de Commissie kan niet anders don zeer dankbaar zijn voor den haar geboden steun. Zij hoopt ook voor het vervolg daarop te mogen rekenen, in de overtuiging dat zij in het wezenlijk belang der gemobili seerden werkzaam is. De Commissie voornoemd: Prof. Dr. L. KNAPPERT, Voorz. H. OFFERHAUS, Secretaris. Mr. J. C. v. d. LIP, Penningmeester. Prof. Dr. L. VAN ITALLIE. Mevr. W. VAN ITALLIE-v. Embden. C. T. H. DUMONT. Mr. H. W. C. J. DE JONG. Dr. W. P. JORISSEN. J. A. LEERS. Mr. Ph. B. LIBOUREL. Voor de noodlijdenden in onze kolonie Curaga. Van vele zijden wordt reeds, als gevolg van de tijdsomstandigheden, een beroep gedaan op de offervaardigheid van het land. Toch aarzelen ondergeteekehden niet, opnieuw om geldelijken steun te vragen, waar het nü geldt voor een onzer Koloniën gelden bijeen te brengen om den daar heerschenden nood te lenigen. De meeste lezers weten reeds, dat er in onze kolonie Curasao grflote nood heerscht; met name op onze drie Beneden- windsche eilanden: Curagao,, Aruba en Bonaire. Men heeft in de dagbladen kun nen lezien, hoe eene, voor zelfs zóó her- hédldielijk door groote droogten geteister de streken, als deze eilanden ongekend langdurige en hevige droge periode de oogsten allerwege heeft doen mislukken; de veestapel heeft ten gronde gericht en d)e bewoners aan ellende en gebrek heeft overgeleverd. Het aantal sterfgevallen is op een aantal plaatsen verdriedubbeld; personen komen van gebrek om, en blij kens nader van den gouverneur ontvan gen bericht, is te verwachten, dat, al mochten invallen die regens eenig vooruit zicht op een ooest van enkele veldgewasT sen openen (juist dezer dagen werd be richt ontvangen, dat er voor het éérst weder regen gevallen was) de ellende toch nog geruimen tijd zal aanhouden. En dat vooral daarom, omdat de tegenwoor dige ellende niet alleen aan die vernieti gende droogte te wijten is, maar die neg sterk verhoogd wordt door den ih Euro pa woedenden oorlog. De phosphaatmij- nen op Aruba, evenals de groote pkos- pbaatontgininingen op Santa-Barbara op Curasao, 'zijn tengevolge van den oorlog stopgezet. Honderden arbeiders zijn daar door tot werkloosheid gedoemd. Ook de goud-exploitatie en de aloë-cultuur op Aruba zijn nagenoeg stopgezet; de handel en het werken aan de haven staan nage noeg stal, daar sinds 6 maanden geen Duitsche koopvaardijschepen, geen sche pen der HamburgAinerika-lijn meer de haven van Curasao binnenvallen. - De hoedon in dustriëdie nog in 1912 kon bo gen op een uitvoer van stroohoeden u.it Curagao voor een waarde van f 856,272, kwijnt, ja gaat te gronde. Voor het zout kan geen afzetgebied worden gevonden; de haven van Curagaxy is als uitgestor ven; vele werklieden, die in gewone tij den werk vonden in de naburige repu blieken, keeren nu onverrichter zake naar hun eiland teTUg. Zoo waren in Februari van de 10,000 inwoners van Aruba 6000 broodeloos. De divi-divi-handel, die voor al op Bonaire aan vele handen werk, aan vele gezinnen levensonderhoud verschaf te, kwijnt, daar het afzetgebied voor de Öiw-divi-loodste fDuitse li land, gesloten is. Dat alles tezamen genomen maakte, dat onze kolonie Curagao thans een cri sis doormaakt, zooals nog nóóit te voren. Het „Ondersteuningsfonds voor de Ne derland sche Antillen" eenige jaren gele den, uit in Nederland bijeengebrachte gel den gesticht, is bijna geheel verbruikt. Geldelijke bijstand uit het moederland is dringend noodzakelijk. Daarom kwam, op het initiatief van Z.Exc. den minister \an Koloniën een Commissie tot stand, om middelen te beramen en steun te zoeken tot leniging van deze ellende. Daarom ko men wij ook thans tot onze stadgenooten. Ondergeteekenden werden door den bur- meester verzocht een Commissie te vor men tot het bijeenbrengen van gelden voor de noodlijdenden. Wij weten, hoe dik wijls reeds een beroep op de offervaardig heid van onze stadgenooten is gedaan. Doch het geldt hier een bij uitstek natio nale zaak. Het geldt hier een Hollands-die kolonie, voor ons belangrijk als een deel van het Nederlandsch grondgebied, dot, vèr van het moederland gelegen te mid den van landen waar, tengevolge .an veelvuldige omwentelingen, de binnen landsche toestanden veel te wenscnen overlaten, orde en rechtszekerheid her bergt en waar de Nederlandsche vlag waarborg is van vrijheid en veiligheid; een kolonie, zéér aan het moederland ge hecht; die zooals geen onzer andere kolo niën', een typisch Hollandsch karakter heeft bewaard, en met het moederland meeleest. Immers zoodra de mare door drong, dat, tengevolge van den Europee- schen oorlog, in Nederland gebrek zou kunnen worden geleden, bewees de Kolo nie, niet aan zichzelf denkende, terstond met daden hare groote gehechtheid aan het moederland. Laten wij dan nu, ook van onze zijde toonen, dat wij die ge hechtheid op prijs weten te stellen; laten wij nü van onzen kant helpen, waar de kolonie in zoo grooten nood verkeert. De ondergeteekenien doen met vertrouwen een beroep op de krachtige medewerking van allen, die iets gevoelen voor onze ko loniën. Elke bijdrage, hoe gering ook, ge zonden aan den p ermin gmeester, elke som, op de ante ekenlij sten vermeld, zal door ons dankbaar worden aanvaard. Het Hulpcomité voor Leiden en omstre ken tot leniging van den nood in de ko lonie -Curagao: Jhr. Mr. N. C. de Gij se - laar, burgemeester van Leiden, eere-voor- zAtter; Prof. Dr. J. Boeke, voorzitter-Comi té; Mr. P. L. Briët; Z.Berw. P. L. Dessens, deken van Leiden; A. J. Enschede, voorz. Stud. Afd. Algetm. Nederi. Verbond; A. A. van Gils, burgemeester van Zoeterwoude; J. G. H. van Grdethuijzen, burgemeester van Oegstgeest; J. A. van Hamel, voorz. „Oost en West" afd. Leiden; H. G. Harte- velt, voorz. Stud. Ver. „Oost en West", secretaris; Prof. Mr. J. E. Heeres, afgev. voor Leiden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal; Prof. Dr. L. Knappert, voorz. afd. Leiden Algeoi. Neder,1. Bond; J. A. Maas, kapitein infanterie, vroeger gedet. in de kolonie Curagao; Mr. C. van O vervoorde, 'archivaris van Leiden; jhr. W. C van Panhuys, oud-officier der ma rine, burgemeester van Noordwijk; A. L. Reimeringer, penningmeester; A. J. Schöl- vinck, burgemeester van Warmond; G. van der Valk Bonman, burgemeester van Leiderdorp; E. Vernède, burgemeester van Voorschoten; Prof. Mr. C. van Vol lenhoven; J. H. de Waal Malefijt, oud-mi nister van Koloniën, burgemeester Aan Katwijk. Rekening Rijnland. Door Dijkgraaf en Hoogheemraden van Rijnland is aan de vereenigde vergade ring ingediend de rekening van dat Hoog- heemradenschap, dienst 1914. De ontvangsten bedroegen f 308103.50, de uitgaven f 265793.63, zoodat er is een goed slot van f 42309.87. Onder de ontvangsten worden" verant woord o. a. inkomsten van vorige dien sten f 54423, inkomsten van bezittingen f 31478, opbrengst van sluizen en bruggen f 14459, vergoeding van diensten doo.f Rijnland aan derden bewezen f 11753, op brengst der omslagen over landerijen in Rijnland f 163243, buitengewone ontvang- sten f 20347. De uitgaven wijzen aan o. m. kosten van huishoudelijk bestuur f 50432, id. van openbare werken f 157375, id. van bijzon dere eigendommen f 2708, id. van waar nemingen en toezicht f 7179, buitengewone uitgaven f 39874. De behandeling der rekening in open bare vergadering is aan de orde gesteld op Zaterdag 24 April a. s. in het Gemeen- lapdshuis van Rijnland 'b voorm. te 11 uur. Steuncomité Leiden Oorlogstoestand ist<" In de afgeloopen week meldden zich om steun aan 16 personen, maakt met totaal der vorige week ad 3079 peisonea, 3095 personen. Tot 20 Maart waren behandeld 2304 aanvragen. In de afgeloopen week kw&. men in behandeling 23 aanvragen, totaal 2327 aanvragen. Afgewezen waren tot 20 Maant 601 aan. vragen; in de afgeloopen week 12 aanvra. gen; totaal 613 aanvragen. Het Bureau zal op Goeden Vrijdag ?Q 2en Paasohdag gesloten zijn. Onderwijs. Op de voordracht voor leeraar in de oude talen aan het gymna sium te Assen is geplaatst dr. H. Bos- scher, alhier. Leger. De Vaandrig A. C. J. Komvenberg van het 15e regiment Infanterie is bij Konink lijk Besluit benoemd e:i aangesteld tot reserve 2e Luitenant bij genoemd lcorps. AALSMEER RijksUiinbouwwinterschool. Over- gangs- en eindexamen op 25, 26 en 27 Maart j.l. Bevorderd tot de 2e klasse: A. E. Bou- tel je, Amsterdam; J. A. Bouwman, Amster. dam; J. A. D. Dijkstra, Amsterdam; D. Hai zelhoff, Langweer; D. W. G. Keessen, Aals- meer; B. A. v. Ketel, Amsterdam; M. J. W. Koster, Amsterdam; Y. II. M. Lansen, Am. sterdam; A. Pribée, Haarlem; H. A. Ba- venswaay, Haarlem; J. II. L. Roozenmeijer, Amsterdam; D. Seljée, Bussum; B. van der' Wal, Amsterdam; P. de Wilde, Haarlem. Afgewezen drie. Het diploma ontvingen: E. R. v. Empe. len, Heemstede (met lof); J. Germ, Dor drecht (met lof); D. C. Jansen, Amsterdam; Math. C. Keessen, Aalsmeer (voor enkele vakken); K. van Keulen, Aalsmeer (met lof); P. K. Kistemaker, Haarlemmermeer, (voor enkele vakken-met lof); F. R. Koster, Haarlem (met lof): .T. van Leeuwen, Aals meer; W. J. Pos, Hoofddorp: L. Schaaf, Sloten (N.-H.); C. Sipkes, Haarlem; P. Spaargaren, Aalsmeer; M. Ch. Spoel, Buik sloot; H. Stein, Amsterdam; M. Veenstra, Oude Wetering; P. .T. Winterdijk, 's-Gra venhage (met lof). Afgewezen één. BOSKOOP. Rijkstüinbouwwinterschcol. Bij het overgangsexamen der Rijkstuinbo.uwwin- tersehool alhier op 26 en 27 Maart j.l. slaag den de volgende leerlingen: J. v. d. Berg, Leiden; *H. Brouwer, Amsterdam; J. L. de Bruijnej Rotterdam; J. W. Cox, Den Dol den E. Dwarshuis, Baamhrugge; L. H. Foyer, Rotterdam; *J. Hoogendijk, 's-Gra venhage; B. Keuls, Leiden; H. Lewis, Al phen a. d. Rijn; A. Lugthart. Srnilde; M. van Nes, Boskoop; J. P. v. Niftrik, Vlissin- gen; C. P. E. Rijstenhil, Rotterdam; M. Splinter, Zwammerdam; J. Straatman, Amsterdam; W. Timmermans, Akkrura; *P. v. Ulden, Leiden. Afgewezen 6. Herexamen 3. KATWIJK-AAN-ZEE. De Kustwacht en ,,de Kustwacht". Men schrijft ons: Er is soldatenleed maar ook. soldateovtroost. In de lange bange wintermaanden, dag en nacht, door tri- gure wiind- en regenvlagen, langs een woedend strand te marcheeren, dikwijls •in pikzwarte duisternis, met het zilte stuifzand striemend in 't gezicht, een zestal maanden lang!.... dat was het o ver- zware leed van meer dan 1200 kloeke landszonen, hier itie Katwijk aan Zee ge legerd, ter bescherming onzer Vaderland- sdhe kusten. Dat was iets van het groote leed hier doorstaan. Laat ons zwijgen veel veel ander leed. Ons Kath. Mil. Tehuis poogde dat lij den eenigszins te lenigen. Behalve dat door de welwillendheid van den heer Folk, eigenaar van het groot Bad-Hotel, tegen een geringe zaalhuur, het mooie ruime paviljoen ingericht kon worden tot een gezellig Tehuis, waar alle militairen van harte welkom zijn en zij kunnen te gast gaan aan een rijke verzameling illu- straties en lectuur, geschenk van den len luitenant J. W. F. Bakhuis, wien wij hier voor dit meevoelen dank betuigen, werd ook vanwege dit Tehuis getracht elke veertien dagen een feestavondje aan te bieden. Dikwijls ging het zeer bezwaarlijk, daar dit Tehuis van elke ondersteuning of sub sidie verstoken was; toch gelukte dank, dank zij particuliere giften en geheel be langelooze medewerking van meevoelende kunstenaars uit ons eigen midden en uit de ar tisten wereld. Het is ons een behoefte hier openlijk onzen dank uit ite spreken aan de zeer velen die vreugde brachten. Het ensemble van „Bram van der Stap", het gezelschap van Witjens, den heer Gal jee, enz., zal dankbaar in ons geheugen blijven. Niet minder de hooggewaardeerde hulpvaar digheid onzer eigen soldaten bro e de is, de heeren Bruun Stuyt, van Sohic, Sluis, Jeen, de Caluwe, Krijnen, Klip, Suther land, de vioolkunstenaar Hank art, de prachtkomiek Lansbergen, de altijd be reidwillige en zeer kundige accompagna- teur I. Norden en zoo vele anderen. Gisteren avond (Vrijdag 26 Maart) was wederom een schitterend succes. Toen werd weer ons soldatenhart verruimd, het bittere leed vergeten, en nieuwe moed ingestort. Het waren onze eigen wapenbroeders andermaal wier kunsttalenten ons ailea in vervoering brachten. "VVare kunst* praestaties van zangers en pianist brach ten ons in hooger sferen. Die sferen va ren waren wel geweldig rookerig - ge lukkig niet van kruitdamp! en de at mosfeer zooals men verwachten kon van een zaal, zóó vol dat er letterlijk geen muis meer in kon, danig hinderlijk voor de zangers; doch dit pleit zooveel te meer voor het kunnen en willen der artisten. Het leeuwendeel van dezen succes- avoaid komt evenwel toe aan ,,D e K u s t- wacht", die ons voor de eerste maal vergastte op een tiental heerlijk mcni- klimkende harmonie-nummers. Wat die „Kustwacht" is? Onze militair» en civiele autoriteiten, .zoowel als al onz

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 2