De Oorlog. BINNENLAND. ge JAARGANG No. 1661 e £dd^h^©oii^mt BUREAU: STEENSCHUUR 15, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN DeABONPJEMENTSPRIJS bedraagt, bij vooruitbetaling, met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 10 cent per week f 1.25 per kwartaal; bij onze agenten II cent per week, f 1.45 per kwartaal. Franco per post f 1.65 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/3 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent BUITENLAND. Het stoomschip „Vosges" is gezonken op de kust van Cornwaliis. Het stoom schip „Trostborg" is bij Kaap Spartel gestrand. Van het Westelijk en Ooste lijk oorlogsterrein. Wapenfeiten van slechts eenfcge l>e.tee kenis zijn niet te vermelden. Beschouwen wij nu eeins, welk een uit gestrektheid zoowel het. westelijk als het oostelijk front heeft. De overzichtschrij ver van het „Vad." doet ons daarom trent eenige gegevens aan de hand. Het Westelijk front met zijn 700 a 750 K.M. lengte, van den Elzas bij Basel, tot Nieuwpoort aan d-e Noordzee, i's met rijn Noord-We:i'?lijiken Vleugel zóó dicht bij ons land genaderd, dat. wij e,r min of meer vertrouwd mede zijn geraakt. Ben vertrouwelijkheid intussclien, die met zorg gepaard gaat, wanneer wij denken aan «le stee ls in rekening te nemen mogelijk heid, dat die vleugel zich éénmaal wel licht gedwongen verplaatsen zal, en het de vraag i.s, of, indien hij in de richting van Duitschland teruggedrongen wordt, onze eigen grenzen geen gevaar zullen loopen. De front! engte in het. Oosten overtreft die in het Westen evenwel nog verre. De gebeurtenissen der laatste dagen, nl. de aanval vo.n Russische troepenaf- deelingen op Memel, de strafexpeditie van de Duits olie vloot tegen dorpen en otaden op de kust van Koerland, de 1 er- haalde actie in da huurt van. Tilsit cn in het gouvernement Suwalki, vormen vol doende aanleiding cm dit front op te vat ten als beginnend aan de Oostzee op de grens van Rusland cn Oost-Pruisen, van waar het zich in grillige bochten door Polen en Gabcië voortsllng-ert, tot aan de grenzen van de Bukowina en de Russi sche provincie Besarabië. Deze lengte is tussehen de 1500 en 1600 K.M.! Hierbij valt op te merken, dat bij het bepalen van -dergelijke afstanden op de kaart slechts een ruwe schatting mogelijk is. Al de grillige krcnkelingèaa der rivie- ren in Polen, de sterk gekronkelde klu wens van de bergwegen in de Kar pa then en meer dergelijke bochten, die den af- stand veirgro-oten, zijn niet meegeteld. Verder diene ter vergelijking, dart, de lengte van ons band, van Ey.sden tot de kust der Groningsche wadden, op even 300 K.M. kan worden gesteld. Men moet dus ruim vijfmaal dezen afstand nemen om zich de lengte van het Oostelijk frc-nt voor te stellen De afstanden in ons vlak en overal met ge'-de wegen doorsneden land kunnen echter slechts tot zekere hoogte als maat staf van vergelijking dienst doen. De ter- remniooilijkheden zijn ginds- veel grooter: mcsir.-son aan de Memel; dicht bijeenge- legen kleine meren met smalle doorgan gen tus- hen i.n Suwalki, verder iele en dichte bo-when; in Noorrl-Polen een regelmatige afwisseling van hoogen grond mot den mocrass-.igen bodem van de lage vaderen dor takken van de Narew; aan eengeschakelde moerassen langs de Weichsel c.n de Pffitea en Nida; sterke berghellingen, tusschen beihoschte hoog ten doordronkelende weigen in West-Gaii- cië; een woest borgterreln in de Weste lijke helft der Karpathen; rivierdalen, door kalkhoogten afgewisseld in het Dnjester- gebievl; en eon frteppenterrein in de nabij heid va,n de Bukowina. De te rreinrcooi 1 ijk heden en onderlinge v?rschil'i:n zijn dus daar vee-1 grooter dan hier, waardoor troepenbewegingen over dezelfde afstanden hier veel minder tijd *n inspanning vereiscflien dan da,ar. Uit Luxemburg. Men schrijft aan de ,,Tijd": In Luxemburg is men thans, nadat de staatscontrole over de levensmiddelen tot riet gunstige resultaten gekomen was, ge dingen tot de invoering van het brood- «aartGn-systeem. In Luxemburg zijn de inwoners niet. bij zonder tevreden met dezen dwangmaatre gel en vraagt men zich af, hoe het moge- 'Jk is, dat de vorige Minister Rraun, die ris een specialiteit in de broodquaestie ge roemd werd, niet bij machte bleek, om de evo'king van ons ldeine landje, dat on geveer 200.000 inwoners telt, voldoende te Wooden. Verder is het niemand duidelijk, aarom minister Eischen het niet zoover on brengen, dat Luxemburg evenals Bel- £'e van Amerika voldoende toezending van ^vensmiddelen kon verkrijgen, daar im- .^hier. evenmin als in België, de Duit- c e bezetting een beletsel vormt. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1-5 regels f0.75, elke regol meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1-5 regels f 1.50, elke regel meer 30 cent, mét gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote lotters naar plaatsruimte. Aanvragen om Dienstpersoneel van 1-5 regels 50 cent, Iedere regol moor 10 cent. Aanbiedingen van Dienstpersoneel, Huur- en Verhuur, Koop- en Verkoop (geen Handels-Advertentiën) van 1-5 regels 25 cent, iedere regel mesr 6 cent. Ofschoon in Luxemburg thans iedereen zeer spaarzaam met brood moet omgaan, hebben we hier binnenkort nog een aard appel-crisis te verwachten, die vooral zwaar zal drukken op de arbeiders-bevol king. Men ziet hier thans met zorg en angst de toekomst tegemoet. De bezetting van Luxemburg wordt steeds grooter. We hebben hier ongeveer 10,000 soldaten en de vraag is gewettigd of dit niet een te groote last wordt voor het Groothertogdom? Van de hier in de hoofd stad verblijvende Duitsche soldaten zijn de meeste Katholiek en het is een waarlijk stichtend schouwspel de zoogenaamde Duitsche soldaten-mis bij te wonen, die iederen Zondag om 9 uur in de kerk dei- Paters Redemptoristen gehouden wordt. Er heerscht onder die soldaten een diep religieuze stemming, en het is een indruk wekkend moment, als de geheel gevulde groote kerk, waarin ook vele hoogere offi cieren aanwezig zijn, met geestdrift het ..Groszer Gott, wir loben Dich" begint te zingen. Vele Luxemburgers wonen de H. Mis bij, om cle prachtige Duitsche liederen te hooren. Verschillende Oorlogs berichten. Onderhandelingen van Mgr. Tissier met den Kroonprins van Saksen. Toen het Saksische leger was Chèlons binnengerukt^ verscheen bij de voorloopige bestuurscom missie de burgemeester met de tijding, dat 's anderendaags, vóór negen uur, als oor logsbelasting, een bedrag van 30 milLioen frank in handen van de Duitschers zou moeten gestort worden. Het departement is doodarm, de gemeente Chalons zelf be schikt over 500,000 fr. Toen kreeg iemand een idee. De kroon prins van Saksen is bij het leger. Hij is katholiek. Dat onze Bisschop, mgr. Tis sier, hem aanspreke. Zoo geschiedde. De kroonprins, een jon geling van twintig jaar, kon zelf geen bevelen geven. Maar op aandringen van den Bisschop, die den toestand uitlegde: „de schatkist weg; de banken weg; de rij kere menschen ook; wat de geestelijkheid betreft, zij leeft van aalmoezen", zou de kroonprins zelf -een gesprek hebben met den intendant-generaal baron von Secken- dorff. Den volgenden ochtend had Mgr. Tissier nog eon lang gesprek met den intendant- generaal zelf: .,0p de dertig millioen moe ten er slechts acht door Chalons betaald worden; het departement betaalt het ove rige... We bezitten slechts 500,000 fr. we dervoer de bisschop. En hij weerde de dreigende belasting van Ch&ions af. Zi] werd inderdaad tot 500,000 frs. teruggebracht. Koning Albert spreekt de Duitsche Re geering tegen. Koning Albert heeft dezer dagen aan Henry Halt, den oorlogscorres pondent van de „New York Sun", een on derhoud toegestaan, waarin o. m. het vol gende door den Koning gezegd werd tegen de bekende beschuldiging der Duitsche re geering betreffende de te Brussel gevonden documenten: ,,Ik kan u verklaren, dat nooit iemand in België den naam van En- gelsch-Belgische conventie heeft toegekend aan den brief van generaal Ducarné, welke aan den minister van Oorlog gericht was en waarin mededeeling van het onderhoud met den Engelschen militairen attaché ge daan werd. Ik wenschte zoozeer zelfs den schijn van niet-neutraal-zijn te vermijden, dat ik de aangelegenheid, waarover thans zooveel leven wordt gemaakt, ter kennis van den Duitschen militairen attaché liet brengen. Toen de Duitschers onze archie ven onderzochten, wisten zij nauwkeurig, wat zij zouden- vinden, en- al hun verras ing en verontwaardiging is slechts voor gewend." Sprekend over Duitschland, zeide de Ko ning, dat hij hoopte, dat het Duitsche volk zich van het juk van het Pruisische mili tairisme zou bevrijden. De vliegeraanval op Straatsburg. Be treffende den vliegeraanval op Straatsburg wordt nog verder aan de „Hóln. Ztg." ge seind: Des namiddags vijf uur bracht een vijandelijke vlieger, waarschijnlijk een Eti- gelsche, aan Straatsburg een bezoek. Hij wierp vier bommen. Volgens de „Straats burger Post." beschadigde de eerste het muurwerk van de vestinggevangenis en sloeg een stuk van het ijzeren hek weg. De tweede bom sloeg door het dak van het huis voor soldaten, verbrijzelde venster ruiten en beschadigde de glazen veranda. De derde bom viel op het binnenste hof van een huis, dat gedeeltelijk vernield werd waarbij bijzondere schade in de wasch- keuken werd aangericht. Verscheidene vrouwen vielen in onmacht. Eén Vrouw werd door glassplinters gewond. De vierde bom viel in een gebouw van de kazerne van hot 143e regiment. De vlieger werd met ma chinegeweren en shrapnells beschoten en tot den terugtocht gedwongen! Ook op an dere plaatsen in het Rijnland werden vlie- i gernanyallen gemeld. De actie tegen de Dardanelles Volgens bijzondere berichten van de „Hestia" uit Lemnos bedraagt het aantal van de voor drie dagen verzamelde verbonden troepen ongeveer 30,000 man. De Fransche generaal d'Amade inspecteert de dagelijks aanko mende troepen, die uit spahi's, zouaven en infanterie bestaan, en heeft het opzicht over het onderbrengen van deze troepen. Groote stukken land werden door prikk- draad afgesperd ,om daarop barakken in te richten. Het mag als zeker worden aan genomen, dat het aankomen van nieuwe troepen voor een nieuv-e actie zal worden afgewacht. De s^Vosge9" in den grond geboord. Het Engelsche stoomschip „Vosges" is aan de kust van Cornwall, vermoedelijk door een onderzeeër, door granaatvuur in den grond geboord. De hoofdmachinist werd gedood, en drie man van de equipage werden zwaar ge wond door granaten. Dertig man van de equipage werden te Newquay geland. Aan een onderzeeër ontsnapt. Het Fransche Trans-Atlantische stoomschip „Niagara", komende van New-York met de" bemanning van de „Florida", die bij New port-News gezonken ai, aan boord, ont moette op 25 dezer te 4 uur 45 ter hoogte van Cherbourg een Duitschen onderzeeër. De „Niagara" ontkwam door met buitenge wone snelheid te varen. Schip gestrand. Uit Gibraltar wordt geseind, dat het Engelsche stoomschip „Trostburg". 15 leden der bemanning zijn verdronken. De overige, 13 in getal, be vinden zich nog aan boord van liet schip. Een kruiser en drie torpedobooten zijn vertrokken om hulp te bieden. De Kathedraal van Reims. Ter voor koming van verdere vernieling der Kathe draal van Reims heeft de Fransche Regee ring alles in het werk gesteld, om dit ge bouw tegen het vuur ie neschermen. Hooge stellingen, opgevuld met zakken zand zijn er om heen gezet. Mysterieuze brand te Straatsburg. Uit Bern is het volgende aan „Le Journal" te Parijs geseind: „Sedert twee weken verslindt een ont zaglijke en geheimzinnige brand de onme telijke kolenreserves, die de Duitschers te Straatsburg hebben opgestapeld, op het eiland, gevormd door de beide armen der III. Meer dan 4000 wagons steenkolen zijn reeds vernietigd, zonder dat men het vuur heeft kunnen vermeesteren, daar het wa ter een korst vormt en de i/iwendige bran ding bespoedigt. De trein, waarmede men de reserven gedeeltelijk trachtte te redden, is in brand gevlogen, en geheel vernield. De gestrengheid der censuur verbiedt het spreken over en het verklaren van den brand der militaire kolendepóts. Oorlogsleed. De Staatsburger Post verneemt uit Zweibrücken dat een daar zwaar gewond Uggend Fransch kapitein, met het oog op een ernstige operatie die hij had te ondergaan, den wensch uitte zijn echtgenoote nog eens te mogen zien. Dit werd door de Duitsche militaire overheid dadelijk toegestaan, waarop de kapiteins- \touw, aan wie via Zwitserland bericht was gezonden, een pas kreeg voor tien da gen verblijf in Duitschland aan de sponde van liaar echtgenoot. Nog denzelfden dag kwam zij te Zweibrücken aan, waar zij nu voortdurend aan het ziekbed van den ge wonde vertoeft. Een schoot voor éénarmigen. Ook te Munchen zal een school voor éénarmigen worden opgericht, ten behoeve van inva- lieden van de drie Beiersche legerkorpsen. Een staking van bierdrinkers. In het hertogdom Gotha zijn de bierdrinkers voornemens te staken. Zij staan aan de zij de van de bierhuishouders, die den strijd aanbinden tegen de brouwerijen, wegens een aangekondigden opslag van den in koopsprijs van licht bier met 3 en van don ker bier met 7 mark per hectoliter. De bierdrinkers zullen in overleg met de bier huishouders de nog aanwezige voorraden tegen den ouden prijs opdrinken en dan begint hun lijdelijk verzet tegen de dwin gelandij der brouwerijen. Een Zweedsch stoomschip aangehouden. Donderdag is het Zweedsche stoom schip Goosebridge, met 2000 ton ijzererts uit Santander, door de Engelschen aange houden en te Sunderland binnengebracht. Men meent, dat het erts voor Duitschland bestemd was. Gewonden. Te Aubel passeerden van het front in Noord-Frankrijk 12 lange trei nen met zwaar gewonde Duitsche militai- ren. Eveneens passeerde aldaar een trein met 462 krijgsgevangenen, Franschen en Engelschen van het front in Noord-Frank rijk. Nederland en de Oorlog. Hot optreden onzer regeering. Op de tot de Duitsohe Regeering ge richte vraag om inlichtingen inzake de opbrenging van de s.s. „Zaanstroom" en „Batavier V" naar Zeebrugge, heeft onze gezant te Berlijn tooi antwoord ontvan gen, dat genoemde Regeering nog niet over voldoende gegevens ter zake be schikt. Nader is den .gezant nog medegedeeld, dat een ambtenaar naar Zeebrugge was igeizondeoi, om het onderzoek ter plaatse te leiden eai dat diens rapport werd opge bracht. Bedoelde ambtenaar zou Vrijdag j.l. te Zeebrugge aankomen. Anderzijldis kaïn worden medegedeeld, dat onze negeering den gezant te Berlijn heeft opgedragen, de noodige opheldering te verkrijgen inzake het aanhouden on het doen zinken van het s.s. „Medea." De buitenlandsche pers o Y- e t de „M ede a". De Engelsche „Times" heeft een hoofd artikel, getiteld: „Koeionneeren van Hol land". Na beschreven te hebben, wat er alzoo is voorgevallen, voor het hoogte punt werd bereikt in het gebeurde met de Medea, schrijft liet blad: De „blok kade" is nu meer dan vijf wekem oud en de vraag rijst, waarom Duitschland nu plots deze maatregelen tegen Holland ge nomen heeft. Het oogenschijnlijke doel .vrhindering van den onzijdigen handel op Engeland geeft nauwelijks een be vredigende verklaring. Kan heit de be doeling van de Duitsche regeering ;ijn, om Holland te prikkelen tot een houding van veiklaarde vijandigheid tegenover Duitschland? Het is ons onmogelijk te be grijpen, wellc positief voordeel de Duit schers daaruit, zouden kunnen "hopen te verkrijgen. Wij kunnen ons niet weer houden, onzo sympathie met de Neder landers in dezen moeilijken toestand te betuigen. De ooi-log legt hun lasten op, welke een minder edelmoedig, zich min der zelfbeheerschend of minder flink \olk niet in staat zou zijn geweest te dragen. De handel heeft geleden. Het land is overstroomd met vluchtelingen uit Bel gië. Een groot aantal combattanten is bij hen geïnterneerd. Tusschen den Engel schen hamer en het Duitsohe aaqibeeld geplaatst, is - hun positie uiterst teer en moeilijk geweest, dodh wij zijn er van overtuigd, dat evenals het Nederlandsche volk deze moeilijkheden met onverstoor bare vastbeslotenheid onder de oogen heeft gezien en daarbij degelijke, in bun volk overgeleverde eigenschappen ten toon heeft gespreid, het zich in de tegen woordige crisis met kalmte en vastbera denheid zal gedragen en dat geen uittar ting van Duitschland het zal nopen, de waardige en voorzichtige verdediging van hun nationale rechten te wijzigetn. Uit hot hoofdartikel van de „Daily News": Het verslag van de Engelsche ad miraliteit van het in den grond boren van het Nederlandsche stoomschip Medea door den Duitschen onderzeeër U 28 is een zoo verwonderlijk verhaal, dat men moei lijk kan gelooven, dat er geen bijzonder- lieden zijn, welke totnogtoe onbekend zijn gebleven. Indien de lading van het >chip, zcoals gezegd is, werkelijk uit sinaasap pelen bestond, is de daad van den Duit schen gezagvoerder onverklaarbaar, ant het laten zinken van een scheepslading sinaasappelen is een brooddronken uiting van onbeschaamdheid, minder verschoon baar zelfs dan de daad van den gezag voerder van de Eitel Friedrioh met het in den grond boren van een Amerikaan- sche graanboot. Indien daarentegen de Medea contrabande aan boord had, zou het optreden van de U 28, ofschoon niet geheel verdedigbaar, ten minste begrij pelijk zijn. De Nederlandsche regeering zal ongetwijfeld haar best doen om het raadsel op te lossen. De overige wereld Kar slechts met verwondering afwachten, welken uitleg het Duitschland behagen zal te geven. De „Daily Chronicle" schrijft even eens in een hoofdartikel:. Deze laatste reeks gewelddaden is met bijzondere zwaarte op Holland neergekomen. De openbare meening daar .te lande :'s te recht verontwaardigd, doch men moet afwachten, of de Nederlandsche regee ring iets ernstigs zal doen. Zij heeft, in dien zij er gebruik van wil maken, <en vrij krachtig wapen in een verbod van uitvoea* van Nederland naar Duitsch land, doch het natuurlijke belang der ex porteurs zal zich -tegen een dergelijke politiek kanten. De Duitsche bladen schijnen te rnee- nen, dat hert in den grond horen van de „Medea" meer rechtvaardiging behoeft dan de 'bekende en ware feiten geven. Althans de „Tagliahe Rundschau" laai zi&h uit Den Haag ine Idem „Bevestigd wordt dat do Medea" voor namelijk levensmiddelen aan boord had. Maar dn kalmur oordeeiende kringen wordt aangenomen, dat het schip uitslui tend^) oortogscontrabande aan boord had, waardoor het risico gc-hecl op rekening der scheepseigenaars valt." Een Nederlandse h schip uit een Engelsche haven gezonken. Men meldt uit IJinuiden aan de „Msb." Den motorlogger „Cornelia Clazina" uit K a t w ij k, geheel volgens de wet inge richt als vrachtvaarder, welke Zaterdag j.l. van IJmuiden naar Yarmouth vertrok ken was, werd aldaar aangezegd, om zon der lossing van de lading ledige vaten weer naar zee te vertrekken daar het vaartuig anders gevaar zou hebben ge- loopen in beslag te'worden genomen. Vermoedelijk vertrouwden de autoritei ten te Yarmouth de zaak niet en dachten zij met een visschersvaartuig te doen te hebben, ofschoon alle papieren als koop vaardijschip in orde waren. Een deel der vaten mocht eerst gelost worden, doch een dag later kwam er bericht van de admira liteit te Londen, dat met de lossing ge stopt moest worden en het schip onmiddel lijk naar zee moest vertrekken. Tijd om het schip z.eeklaar le maken werd niet gegeven. De sleepboot kwam er voor en zonder loods, en voordat alles in orde kon worden gebracht werd dc „Cor nelia Clazina" naar buiten gesleept. Zelfs tusschenkomst van den Holland- schen consul mocht niet baten <«m het schip te doen blijven. De „Cornelia Clazi na" zou door gebrek aan een loods nog in de branding terecht gekomen zijn, als de gezagvoerder niet door het mijnenveld was gevaren. In de Rotterdamse he haven. Het opbrengen van cle Batavier V en cle Zaanstroom is vooralsnog van geen in vloed geweest op de beweging in de Rot- terdamsche haven. Het is zelfs de vorige week minder stil geweest dan de vorige twee. Het aantal binnengekomen schepen bedroeg tot Zat.dagmorgen 76, tegen ver leden week Zaterdagmorgen 65. Alle sche pen kwamen vrijwel op tijd aan. Alleen Woensdag was het weer een heel slappe dag. Van de binnengekomen schepen waren er 39 Nederlandsche. 20 Engelsche, 19 Noorsche, 5 Zweedsche, 1 Amerikaansch en 1 uit Cuba. De toevoer van graan vermindert lang zamerhand. Deze week kwamen slechts 6 schepen met graan de haven binnen. Dan waren er 8 met een lading kolen, 5 met katoen, 3 met ijzererts, 2 met haring, 1 met fosfaat, 1 mot hout, 1 met steenon, 1 met aardappelen, 1 grondnooten en 1 schip^ met benzine. Ook bracht een schip weer" levensmiddelen voor cle Belgen mede. Do overige schepen hadden stukgoederen aan boord. Het aantal uitgevaren schepen bedroeg tot Zaterdagmorgen 77, tegen verleden week 74. Hiervan waren 33 Nederlandsche, 23 Engelsche, 14 Noorsche, 5 Zweedsche, 1 Amerikaansch en 1 Deensch; 39 van de uitgevaren schepen hadden stukgoederen als lading, de overige 38 voerden ballast mede. Met expeditie- en overlnadwerk was er deze week nog al veel arbeid in de haven. Uitke'c ringen aan de gezin nen van gemobiliseerd en. Ingevolge een besluit der soc. dem. Ka merfractie heeft haar secretaris, het Ka merlid -T. W. Albarda, tot den minister van oorlog en marine de volgende schrif telijke vragen gericht: I. Zijn de ministers van oorlog cn mari ne van oordeel, dat de maatregelen tot dus ver genomen orn te bevorderen, dat. de vaststelling van de vergoedings-bcdragen voor de gezinnen van gernobiliseerdon op betere cn meer gelijkmatige wijze zou ge schieden dan aanvankelijk het geval was, tot bevredigende uitkomsten hebben ge leid? II. Indien, ook naar het oordeel der mi nisters, de tot dusver genomen maatrege len niet hebben verhinderd, dat nog steeds in vele gemeenten te lage vergoedingen worden toegekend en in tal van gevallen verkeerdelijk vergoedingen worden gewei gerd, zijn dan de ministers bereid, krachti ger maatregelen te nemen, waardoor aan dezen zoowel voor vele gernobiliseerdon als voor hun gezinnen onhoudbare» toestand een einde kan worden gemaakt? III. Indien, naar de meening der minis ters, cle bepalingen van hot Militievergoe- dingsbesluit en de Militie-vergoedings instructie, die van Landwcerbesluit III en de Landweer-instructie III, en die van het Landstormbesluit en de Landstorm-instruc tie niet toelaten, de vergoedingen zoo noo- dig op hoogere bedragen te bepalen, dan waarop zij door de burgemeesters zijn ge stold, zijn dan de ministers bereid, de genoemde besluiten en instructies zoodanig te wijzigen, dat een betere toepassing van het insGtuut der vergoedingen wordt ver zekerd?

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 1