Ingezonden stukken. Advertentiën. lefto toestanden noodig, waarvan de mili tair niet altijd op de hoogte kan zijn, zoo- jat zelfs in den oorlog de vraag van oor- verantwoordelijken minister behoort en log en vrede tot de bevoegdheid van den niet door de technische leiding van het le ger beslist kan worden. In een vorig nummer schrijft het orgaan over Rassen en Volkerenhaat: ,,dat het eigenlijk een kunstig maaksel, werk van je pers en opstokerij is. Het samengaf^n in dezen oorlog van de meest verschillende vol leren en rassen is wel het beste bewijs, dat noch nationaliteit noch ras in den mo dernen oorlog in aanmerking genomen wordt, maar dat het eigen belang", dat vooral op economisch gebied ligt, in de eerste plaats het handelen bepaalt. Daarom moet reeds nu in alle landen getracht wor den dit vooroordeel van den rassenhaat weg te ruimen en moet zijn nietigheid en onwaarheid gebrandmerkt worden. Natuurlijk is het, dat waar zelfs in een zelfde land verschillende tegenstrijdige be. langen met elkander te kampen hebben, in verschillende landen dergelijke tegenstrij dige belangen bestaan. Naijver is er altijd geweest, en dat is goed ook, want anders zou er geen vooruitgang zijn, maar moet naijver altijd tot verdelging leiden? De energie-besparing, die ontstaan zou, wanneer uit het tegenwoordige tegenover elkander staan een naast, elkander doen zou voortspruiten, zou een ruim verschiet openen voor het economisch leve'n, doch dan moeten ras- en volkerenhaat geheel uitgeroeid worden." De Bond „Neue Vaterland", waarvan voorzitter is de heer Kurt von Tepper Laslki en het Bureau gevestigd is te Ber lijn, W. 50 Tassentzienstrasse 9, heeft zijn instemming betuigd met den ,,Ned. Anti- Oorlogsraad" en staat, evenals de „Union of Democratie Control" in Engeland, met de Ned. organisatie in geregelde verbin ding. CORRESPONDENTIE. T. N. Zoo juist ontvingen wij ook zelf het tegen ons polemiseerende blaadje. U begrijpt, dat wij aan onszelf verplicht zijn daar geen aandacht aan te schen ken. Het blaadje heeft trouwens bij wei nig fatsoenlijke mensclien eenigen invloed. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Waarom tcch? De Vereeniging tot vereenvoudiging van onze schrijftaal heeft als propagandamid del voor haar streven doen uitgeven prent briefkaarten en sluitzegels in kleurendruk, geteekend door Louis Ramaekers. Volkomen haar recht, en wij zouden haar van harte kunnen gunnen, dat ze met deze reclamemiddelen groot succes had, ware het niet dat de teekening zoo^. smakeloos en wat de houding betreft, op het' kantje *if zedeloos was, dat wij ons gedwongen gevoelen onze geloofsgenooten dringend te verzoeker deze kaarten cn' zegels niet te koopen, in ieder geval ze uit de handen der jeugd verwijderd te hou den. Wij vragen: waarom toch? Is er dan geen reclame mogelijk zonder naaktheden? Moet de jeugd, waarvoor de zegels toch op de eerste plaats bestemd zijn, dan maar voortdurend naaktheden onder de oogen krijgen? Het bijschrift bij het plaatje luidt: Help ons, de jeugd van dezen kwelduivel bevrijden". Wij zouden willen verzoeken: „Help ons de jeugd te vrijwaren voor cle vele gevaren, waarmede de kwelduivel der zedeloosheid haar bedreigt". J. BEMELMANS, Secretaris van Voor Eer en Deugd. Faillissementen. Uitgesprok e^u: P. Konijnenburg, 'bloemist en koopman, le Aalsmeer; cur. rur. H. Tuymelaar, te Haarlem. N. V. Winkel-Mij. O. S. C. A. (Ouder wets Soliede Consumptie-artikelen), thans" in liquidatie, tey^wolle; cur. mr. M. Polak, te Zwolle. V. Kessels, aannemer, te Venlo; cur. mr. W. Wolters, te Venlo. P. Diederen, herbergier, te Schinnen; cur. mr. E. A. Schoon, te Maastricht. A. J. van der Schalk, winkelierster in vleesclvwaren, te Rotterdam; cur. mr. L. vair Dantzig. Jan Salomon Bos Sulpke, te 's-Graven- hage; cur. mr. S. Franzie Berenstein, te 's-Gravenhage. Geëindigd: M. J. Dijkhoff, te Amsterdam. J. Klerks, rijwielhersteller te Rotterdam. Na verzet vernietigd: Abraham Faas te Leiden. Een Tachtigjarige. Woensdag werd pastoor H. C. Verbraak, oud-aalmoezenier van het Ned.-Ind. leger, w. jaar. |5ie pastoor Verbraak is en wat zijn .arbeid op Atjeh beteekende, is voor nie mand onbekend. Wij leven wel snel, maar wch niet zoo snel, dat men reeds eei:\ man a's dezen hoogst verdienstelijken Phester zou kunnen vergeten. „Boekdee- en zouden te vullen zijn met de beschrij- ,ing van al hetgeen pastoor Verbraak *o°r de menschheid heeft gedaan", schreef on dezer dagen bij de nadering van zijn n geboortedag uit Magelang aan de ocomotief". Daar, te Magelang, slijt de Pasloor thans zijn laatste levensjaren, na- al hij tusschen de dertig en veertig ja- en als aalmoezenier op Atjeh met de dl°i0tite toewijding heeft gearbeid. „Se- *t 3 October 1872 onafgebroken in In- 0 z'jnde, heeft hij zich, geheel aan zijn roeping gevende, een naam verworven, zooals stellig tot heden nog njemand in Indië heeft weten te verwerven", zegt de zooeven genoemde correspondent van de „Locomotief" nog, en zoo kan het dan ook niet anders, of pastoor Verbraak is op zijn feestdag wederom gehuldigd. Reeds meermalen zag de waardige grijsaard zich door Roomsch en on- roomsch geëerd, en overgroot was met name de belangstelling, toen hij, nog op. Atjeh in functie zijnde, zijn zeventigsten verjaardag vierde. O.a. verschenen toen over zijn heldhaftig gedrag in de Indi sche en Nederlandsche pers van alle richting uiterst waardeerende artikelen en een schat van herinneringen over den persoon en den arbeid van den edelen priester. In een onzer liberale bladen las men in een blijkbaar van niSi-katholieke zijde afkomstige correspondentie uit Atjeh het volgende: „Tal van ouders in Europa, die zich beangst afvroegen, wat er van hun wild zangen in Indië terecht moet komen, zijn door den Atjehschen pastoor troostend verrast door de mededeeling, dat hij „er door Gods genade in geslaagd was, hun zoon terecht te brengen". Met de meesten lukt dat dan ook best in het groote hospitaal, schuin over de pastorie gelegen. Vaak meermalen op één dag loopt de pastoor de reuzen-inrichting door, iedereen vriendelijk groetend, troost en lectuur uitdeelend. De katholieken die er door verwonding of ziekte heel naar aan toe zijn, weet hij steeds tot liet aan vaarden van de laatste sacramenten te brengen. Met de beterschap gaat meestal zoo'n „bekeëring" weer teloor, maar zeer dikwijls sterven zulken. En pastoor en bedroefde ouders weten dan de jongens gered van de hellestraf en danken God. Vaak bij nacht en ontijden is pastoor Verbraak in 't hospitaal. Zoodra een trein met zieken of gewonden voorbij zijn wo ning rijdt .spoedt hij zich derwaarts om zich bij de dokters en het verplegingsper- soneel aan te sluiten om de arme kerels te helpen ontvangen. Nauwelijks is er iemand in de barakken voor cholera en andere besmettelijke lij ders opgenomen Europeaan, Chinees of inlander of de pastoor trotseert het infectiegevaar om ook daar troost en hulp te brengen zich telkens de omslachtige desinfectiekuur getroostend. Misschien is hieraan zijn opmerkelijk succes bij de kerstening van Chineezen toe te schrijven. Van onze gestaarte broeders toch beleeft hij heel wat pleizier. Wel kost hem dit bij zijn vele werk maanden achtereen van inspannend cate- cretisch onderricht, maar wie beschrijft des* pastoor's vreugde, wanneer hij einde lijk aan een stoet kinderen en volwasse nen het doopsel mag toedienen, hun voor de eerste maal de communie kan uitrei ken. Dan zou hij zich wel van al wat los en vast is willen ontdoen, om zijn kerkje van binnen en van buiten te versieren. Want het is dan op Panteh-Perak „slame- tan soearga"hemelfeest. Reeds vele honderden Chineezen zijn te Kota-Radja en elders in Atjeh katholiek .geworden, en gestadig neemt hun aantal toe. Nog op 28 Augustus van het vorig jaar kon de apostolisch-vicaris van Bata via, mgr. Luypen, tijdens zijn bezoek aan Kota-Radja, "aan 34 Chineesche mannen en vrouwen het Vormsel toedienen. Onder de Ismalieten mag niet door. pastoor Verbraak gewerkt worden. Toch leggen vele Atjehers onverholen hun eer bied aan den dag voor dezen „pandita toean". Zoo sprak hij bij den feestdisch ten huize van toeankoe Tji Perlak op 29 Juli 1903 bij gelegenheid van de onder werping van toekoe Ali Basja tot groote vreugde van den gastheer, een zegen- -wensch uit." Ook op het gevechtsterrein gaf de pas toor steeds blijken van den grootsten moed, terwijl hij ontbering evenmin duchtte als gevaar. En dat ging zoo jaar in jaar uit tot op hoogen leeftijd. Alleen aan- God kan bekend zijn. hoe veel goeds door zulk een pionier in zijn lang en gezegend leven is tot stand ge bracht en tot welk een hoogte de vruchten van zijn arbeid zich hebben opgehoopt en zich steeds verder zullen vermenigvuldi gen. -c „Centrum" Geweerschoten op het Beeld der H. Maagd. Naar Louis Veuillot. Er woonde in de Pryneeën een geleerd en eerzaam geneesheer, dokter Fabas ge naamd. Van hem vernam ik, wat ik hier ga verhalen en ik ben niet de eenige, die bet gehoord heeft. Dokter Fabas zag naar Eaux-Bonnes, meen ik een man komen, die aan het been een wond had, door een geweerschot veroorzaakt. De reeds verouderde wonde had een eigenaardig karakter; wormen ontstonden er in. De dokter trachtte al thans deze wormen te doen verdwijnen; geen enkel-middel slaagde. Op zekeren dag sprak de zieke: Dokter, laat ons maar ophouden en geen verdere pogingen aanwenden; die verschrikkelijke, lastige wondo zal mij tot mijn dood bijblijven. Inderdaad, antwoordde de dokter, 't is hier iet^ heel bijzonders. Nooit heb ik iets dergelijks gezien, hoewel ik al oud ben en vele verrassende gevallen onderhanden heb gehad. En voor de zooveelste maal stelde hij den zieke de vraag: Waar heb je die wond toch gekre gen? In Spanje, zooals ik u al meermalen gezegd heb, antwoordde deze; maar ik heb u nog niet verteld, waarom ik niet genezen zal; ik wil u dit eindelijk eens duidelijk maken. Ik was twintig jaar oud, zoo ver volgde hij met eenige aarzeling in zijn stem, in het jaar 1792. Ik werd toen ge dwongen, mij aan te sluiten bij een leger corps, dat door de Conventie naar Spanie werd gezonden. Wij warén met drieën uit ons dorje: Thomas, Francois en ik. Wij hadden de ideeën van dien tijd; vij waren ongeloovig of liever goddeloos J-ls «irie jonge snaken, die er groot op gaan, de mode te volgen. Bijna waren wij op de plaats onzer bestemming aangekomen, toen wij door een dorpje kwamen, waar wij een beeld van de H. Maagd zagen staan, zoo hoog in eere, dat het ten spijt van Revolutie en revolutionairen aan den in gang der kerk op zijn voetstuk was geble ven. Een van ons kreeg den noodlottigen inval, te spotten met dit beeld, om zich boven het „bijgeloof der boeren" te verhef fen. Wij hadden onze geweren bij ons. Thomas stalde voor op het "beeld te schie ten; Francois begroette dit voorstel met een luiden lach. In de vrees, mij minder kordaat te zullen toonen dan mijn mak kers wendde ik aanstonds pogingen aan om hen af te brengen van dit plan, dat mij in den grond des harten tegenstond. Ik dacht aan mijn moeder... Men dreef den spot met mij. Thomas laadde zijn geweer en schoot. De kogel trof het beeld in het voorhoofd. Frangois légde op zijn beurt aan en trof de borst. Vooruit! riepen ze, nu is de beurt aan u! Ik durfde niet weigeren, sidderend legde ik aan, sloot onwillekeurig de oogen en trof het beeld In het been? vroeg de dokter. Ja, in het been boven de knie, juist daar, waar ik gewond ben! Gij .ziet wel, ik zal niet genezen. Na deze heldendaad wilden wij onze tocht voortzetten. Een oud vrouwtje, dat ons gezien had, sprak ons toe: Gij gaat naar den oorlog; wat ge daar gedaan hebt zal u geen geluk aanbrengen. Thomas dreigde haar. Ik had spijt van hetgeen er gebeurd was; Frangois, hoe -vol minder onder den indruk als ik. was toch ook al niet vroolijk gestemd. Wij verhin derden onzen kameraad, zijn kwade luim te volgen en met moeite volbrachten wij verder onze dagreis, na herhaaldelijk met elkaar in twist geweest te zijn. Nog dien zelfden avond waren wij bij ons regiment aangekomen, eenige dagen laten hadden wij een ontmoeting met den vijand. Ik kom er rond voor uit, dat ik niet erg vroolijk gestemd in 't vuur ging en meer dan mi; h>f was dacht ik aan het beeld van de Maagd. Toch liep alles goed af. Wij be haalden een belangrijk voordeel. Thomas onderscheidde zich bijzonder. Het gevecht was geëindigd, de vijand op de vlucht, de kolonel had juist de vervolging doen sta ken toen van een rots een geweerschot weerklonk, dat van den hemel scheen te komen. Thomas draaide rond en viel stijf neer, met zijn aangezicht ter aarde. Francois cii ik schoten toen om hem weer op te helpen. Hij was een lijk. Midden in het vooi'hoofd had de kogel hem getroffen, tusschen de oogen, juist op de plaats, waar zijn kogel eenige dagen tevoren het beeld had ge raakt. We keken elkaar aan, Frangois en ik; 'zonder een woord te spreken, zoo bleek als de dood. In liet bivak lag Frangois vlak bij me. Hij sliep niet. Ik wachtte tot hij mij aan zou spreken om hem den raad te geven, een gebed te doen, maar hij zweeg en ik durfde geen gesprek beginnen over de zaak, die ons wakker hield. Don volgenden daig kwam de vijand met groote mocht opdagen. Zoodra wij hem in 't oog kregen, drukte Frangois mij de hand en sprak: Vandaag is het mijn beurt; gelukkig voor u, dat ge slecht gemikt hebt! De arme kenel had gelijk. Dezen keer werden wij teruggedreven. Reeds gerui- men tijd waren wij op den terugtocht; Frangois wias ongedeerd evenals tk. IJde le hoop! Er kwam een geweerschot uit een sloot, waar een doodelijk gewondb Spanjaard lag en Frangois stortte neeir; zijn borst was doorboord van den een en kant tot den anderen. Ach, mijnheer de dokter, wat. verschrikkelijke dood! Hij wendde en keerde zich op den grond en riep om e.cin priester. Die bij hem stonden haalden de schouders op, en hij gaf den geest-. Men liet hem op den weg liggen. Van dat oogenblik was ik overtuigd, dat i'k ook spoedig getroffen zou worden en ik nam het besluit mijn helligschen- mende daad aan den eersten priester, die ik aantrof, te biechten. Ongelukkig vond ik er nergens een. Toen intusschen ver schillende gevechten zonder ongelukken waren afgeloopen, begon langzamerhand mijn vrees te wijken en daarmee ook mijn goede voornemens. Toen wij naar Frank rijk werden teruggeroepen, was ik korpo raal. Ik dacht niet meer aan de misdaad, aan berouw of aan straf. Alles werd mij weer te binnen gebracht aan de grens, op een dagmarsch afstand van het dorp,waar het beeld stond. Daar een onverklaarbaar toeval trof een schot uit onze ge'i?deren mij juist op de plaats, waar gij mij u nog gewond ziet. Zoo ging de voorspel ling in vervulling van het oude vrouwtje, dat ons na onze goddelooze daad gezegd had (ik hoor het nog): „Gij gaat naai den oorlog; wat ge daar gedaan hebt, zal u geen geluk aanbrengen!" Mijn twee kamzraden waren dood en ik kwam thuis met een wond. Toch scheen de wond op het eerste gezicht volstrekt niet ernst lig. De dokter verklaarde mij, dat ik, na een naar darren in het hospi taal doorgebracht, weeir klaar zou zijn. Ik zelf dacht het ook. Groot was zijne verwondering, even groot als de schrik, die zich van mij mieesiter maakte, toen liij in die wonde die onverdelgbare wormen voor den dag zag komen, die uwe weten schap verijdeld hebben. Reeds twintig ja ren, dokter, heb lik last van die wonde en ik beproef alle geneesmiddelen en on dervind, dat ze machteloos zijn. Maar, hoewel ik God smeek, mij te. genezen en op Zijne barmhartigheid vertrouw, heb ik toch geon reden om mij te beklagen. Ik beklaag mij dan ook niet. Deze wond is een geneesmiddel gerweest' voor vele zie len, voor de mijne vooral. Ik besef heel goed, dat ökhet aan mijne verschrikkelijke wonde te dankien zal hebben, wanneer ik eens dit leven verlaat, zooals het betaamt, als'Christen en ais boetvaardige. Dan zal ük mij gelukkig achten wegens de pijn cn den last, welke deze wonde mij heeft ver oorzaakt, want ik (twijfel wel aan mijne genezing, maar ik twijfel niet aan Gods barmhartigheid, en ik vertrouw vaat te zullen sterven in Gods genade door tus- schenkomst van Haar, die ik zoo zwaar beleedigd heb. Telegrafisch Weerbericht. volgens waarnemingen verricht in den morgen van 27 Maart 1915, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 761.5 Bodoe. Laagste barometerstand 751.7 Munchen. Verwachting tot den avond van 28 Maart Matige Noordoostelijke tot Noordelijke wind* afwisselende bewolking, waarschijnlijk enkele sneeuw of [hagelbuien, nachtvorst, vcoral in het Oosten. Dezelfde temperatuur overdag. Laatste berichten. Ministerraad. Hedenmiddag 4 uur wordt weder een Ministerraad gehouden. Die van gisteren werd, wegens de ver- eischte aanwezigheid van enkele Minis ters in de vergadering der Tweede Ka mer, gehouden in het voor de Ministers belemde vertrek in het Tweede Kamer gebouw. De houding van Italië. LONDEN, 27 Maart. Uit Buenos-Ayres aan de Times: De Italiaansche consul-generaal heeft een vergadering van Italiaansche stoom- vaartaaenten bijeengeroepen en hun me degedeeld, dat zij zich moesten voorberei den op het vervoer van 60.000 reservisten. Burgerlijke Stand. Geboren Johannes Albe ritus, z. v. S. Zandvliet en E. J. de Neef. Johanma Maria ,d. v. M. H. Atteveld en L. Hak kaart. Helena Maria, d. v. D. van Staden en J. C. Micoq. Maria Johanna, d. v. H. C. Fisser en J. van Hóéven. Jacob, z. v. K. A. de Kater en C. van der Kraats. Johanna Francisca Josep nina d. v. P. J. Rosier en M. M. Slegtomhorst. Arie, z. v. N. G. Roskamp en H..A. M. Rietkerk. Antoon Johannes, z. v. L. A. Bume en G. Hoogendoom. Frans Arie, z. v. H. Brakhoven en S. M. Mieremet. Bernardina, d. v. W. van Steenbergen en G. Riethoven. Wdlhelmina Johanna, d. v. A. H. Fuchs en J. Oosterveer. O v e r 1 e d e n: A. J. J. A. Bar, jm. 23 j. P. van den Heuvel, m. 69 j. levenl. kind van J. de Vreugd en C. Ruwaard. C. Boon. wed. C. J. van Leeuwen 84 j. L. A. de Wilde, wed. P. A. van der Steen 70 j. H. E. M. Lindgreen jd. 29 j. J. van Haaien id. 17 jaar. Marktberichten. LEIDEN, 27 Maart. Botermarkt. Prima fa- brieksboter van f60 a f62 goede fabrieks- boter f5S.a fprima boerenboter f60 a f 62, goede boerenboter f 56 a f 59. Aangevoerd 27/8, en 42/10 vaten wegende 4960 K. G. Han del vrij vlug. Turf. Lange turven, van f4,75 totfÖ.Aan gevoerd van 22 tot en met 26 Maart. Lange turf 270.000 stuks. Eierenveiling. De eieren zijn gestempeld L. E. V. Aanvoer 14074 stuks. Kipeieren f 4,45 tot f5,Eendeneieren f5}A f5,25. Kalkoeneieren f8.-. Handel matig. LEIDEN", 27 Maart. Korenbeurs. Stemming heden gedrukt en handel bijna zakenloos, doordat iedereen geretireerd is. Als volgt zijn te noteeren: Tarwe f12,75f 14,per 80 Kilo. Haver per 100 kilo f14,a f 14,80, Gerst per 65 kilo f8,50 a f9,20; Erwten per II.L. f 14,25a f 15, ZWOLLE, 26 Maart Vee. Aanvoer 1806 stuks, als: 807 runderen, 20S kalveren, 37 schapen en lammeren, 76 varkens en 678 biggen. Ie qualiteit vee duur. Men besteedde voor neurende en versch gekalfde koeien f180 a 310, dito vaarzen cn schotten f165 a f270, gustekoeicn voor dc vetweide f150 a 210, dito vaarzen f140 a 200 voorjaars kalvende koeien f150 a 220, ossen voor de vetweide f175 a 250, lty2jarige spring- stieren f85 a 140, P/2 jarige pinken f75 a 130, jarige fokkalvcren fa 0, nuchtere kalveren l'O a vette koeien en ossen aan bouten 76 a 90 ct., dito stieren 74 a 82 et., dito kalveren 75 a 100 ct., dito schapen 40 a 75 ct. per kilo, lammeren fa6-weeksche biggen f7,a 10,lÜ-wceksclie dito f 14, a 20,drachtige varkens f5U a 80, magere dito f30 a 62 per stuk, vette dito 76 a 78c., dito voor Londen a c. per kilo. LEEUWARDEN, 26 Maart. Vee. Ter markt zijn heden aangevoerd45 stieren f 0.80320, ossen, f—0—0—475 vette koeien f230— 330, per V2 K- G*. 4b45 ct., 1545 melk- en kalf- koeien f 165290, 185 pinken f 5090, 60 vette kalveren f 4964, per 1/2 K. G. 52—57 ct., graskalveren f344 nuchtere, dito f 10 a 16, 323 vette schapen f 3345, 120 weideschapen f 1624, 000 lammeren f.,233 vette varkens f095—1,05 per 1/2 K. G. 4244 ct., magere varkens f 000 vette biggen f-, idem voor de Londensclie markt peP/o GK.,ac., 110 kleine.biggen f813. Totaal aangevoerd 3440 stuks vee. ALKMAAR. £6 Maart. Kaas. Aange" voord 140 stapels, wegende 100,703 kilo. Prij8 voor kleine fabrieks-1 -17,commissie f middelbare- fboeren-f44,commissie boerenkaas f48,middelbare f34,50. Handel vlug. SCHIEDAM. 26 Mrt. Moutwijn f 15.50. Jenever f 19.50. Commissie f 14. Stemming prijsh. Spoeling f2.10, Graanspiritus, f 24- Melasse-Spiritus f 231/3, Ruwe Spiritus f 11%—12.— Stoomvaartberichten. STOOMV. MIJ. NEDERLAND. BAWEAN, thuisreis, passeerde 25 Maart Gibraltar. ROTTI, uitreis, passeerde 25 Maart Kaap St. Vincent, SUMATRA, thuisreis, vertrok 24 Maart van Padangy TIMOR, arriveerde 25 Maart van Amster dam te Batavia. VONDEL, uitreis, vertrok 25 Maart van Genua. ROTTERDAMSCHE LLOYD. CEYLON, arriveerde 25 Maart van Rot terdam te Baltimore. GORONTALO, van Rotterdam naar New-York arriveerde 23 Maart te Lissabon. INSULINDE, van Rotterdam naar Java arriveerde 26 Maart te Padang. KAWI, vertrok 25 Maart van Batavia naar Rotterdam. KEDIRI, van Rotterdam naar Java vertrok 25 Maart van Port-Said. -MADIOEN. arriveerde 25 Maart van Rotterdam te Batavia. ME- RAUKE. uitreis, arriveerde 24 Maart te Port Said. OPHIR. thuisreis passeerde 25 Maart Carvociro. TABANAN. uitreis, ver trok 25 Maart van Suez. TAMBORA. thuis reis passeerde 25 Maart Perim. TERNATE arriveerde 26 Maart van Java te Rotter dam. HOLLAND-AMERIKA LIJN. MAARTENSDIJK, van New-York naar Rotterdam, passeerde 25 Maart 2 u. 30 nam Scilly. NIEUW-AMSTERDAM, vertrok 25 Maart van New-York naar Rotterdam. RICHARD, vertrok 24 Maart van New- York naar Rotterdam. ZIJLDIJK, vertrok 26 Maart van Rotterdam naar New-York. KON. HOLL. LLOYD. DELFLAND, arriveerde 26 Maart van Buenos Ayres te Amsterdam. HOLLANDIA uitreis, vertrok 25 Maart van Rio Janeiro. KENNEMERLAND, vertrok 25 Maart van Buenos-Ayres naar Amsterdam (verb.) MAASLAND, uitreis, vertrok 25 Maart v. Pernambuco. ZEELANDIA, thui'sreös,, vertrok 25 Maart van Lissabon. KON. WEST-IND. MAILDIENST COMMEWIJNE, thuisreis, passeerde 25 Maart Dover. Geboren: PETRONELLA JOSEPHINA dochter van A. P. PAARDEKOOPER. W. C. PAARDEKOOPER— Van Galen. Leiden, 27 Maart '15. 1602 JL f Heden overleed na een kort stondige ziekte en smartelijk lijden, voorzien van de H.H. Sa cramenten, onze innig geliefde Echtgenootc, en Moeder MARIA A LI DA YAN RUITEN, in den ouderdom van 26 jaren, nalatende drie kinderen te jong lfèt verlies te beseften. De dierbare overledene in uwe gebeden aanbevelend. ANT. LOOS en Kinderen. Roelofarrndsveen, 24 Maart 1915. 1532 Heden overleed na een kort stondige ziekte, en smartelijk lijden, voorzien van de H. H. Sacramenten der stervenden, onze innig geliefde Dochter, Zus ter en Behuwdzuster, 1533 MARIA, ALIDA, VAN RUITEN, in den ouderdom van 26 jaren. S. VAN RUITEN, Dz., H. LOOS, Cz., W. LOOSvan 't Hart, E. VAN RUITEN. w. van ruitend- loos, TH. VAN RUITEN, B. van ruiten, Th. VAN DER ZWET, M. VAN DER ZWET— Loos, J. LOOS. M. LOOS-Straathof. C. LOOS. C. LOOS-Hoogesboom. JAC. LOOS. J. LOOS-Ki.ein. S. VAN DER MEER. G. VAN DER MEEK- Loos. P. LOOS. A. LOOS-Van der Meer. Roclofarendsvcen 24 Maart 1915. Voor de vele bewijzen van deel neming, ondervonden bij het over lijden van. onze innig geliefde Echtgenoote, Moeder, BeJiuwd- moeder en Zuster, betuigen wij onzen hartelijken dank. Uit aller naam, 1581 A. DE JONG. Hazerswoude, Groenendijk. 24 Maart 1915. Dubbel welkom in deze benarde tijden, waar ook onze liefdewer ken zeer onder lijden, was ons de toezending onder N. N. van f200.-- vcor het liefdewerk van kinderbe scherming. God loone de milde gevers! Namens de St. Vincentius-ver eeniging, JAC CREYGHTON, Pres. Leiden, 25 Maart '15. 1584 Wordt gevraagd: begin Mei een R.K. Dienstbode, e enig-zins bekend met koken, v. g. g. v., adres: Mevrouw JANSSE, Breestr. 76, ingang Man- denmakerseteeg. 1573

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 5