Uit Stad en Omgeving. 00RL0GS-VARIA. meester. Nictitemdn heeft de brand groote schade aangericitoL. Brand in een fabriek. Volgens de Rceakoje Slowo", is de fabriek van Sie mens en ILUstke te Moskou gedeeltelijk afgebrand en zijn daarbij kostbare machi nes vernield. De schade bedraagt 200,000 Mk. KAASMARKT. De kaasmarkt zal in plaats van op Vrijdag 2 April a.s. (Goeden Vrijdag) ge houden worden op W o e n s da g 3 1 Maart. Geen gcedkoope Eieren. Naar aanleiding van verschillen de berichten in de bladen aan gaande goedkoope en goedkoopere eieren, deelt men ons van bevoegde zijde mede, dat de eieren niet goedkoo- per zullen worden en wel omdat wegens de buitengewone tijdsomstandigheden geen eieren uit het buitenland zul len ingevoerd worden. Andere jaren liep het in de duizenden. De meeste eieren, die uit het buitenland kwamen dienden orffvoor den komenden winter In de kalk gelegd te worden. Dit jaar is het niet mogelijk. Toch zullen van den winter eieren noodig zijn. Dus dit jaar zullen de binnenlandsche eieren ingelegd moeten worden. En het getal eieren, dat na Pa- schen ieder jaar in de kalk gelegd wordt loopt in de rnillioenen. Met deze gegevens voor oogen is het licht te begrijpen, dat de eieren niet goedkooper zullen worden, ja in prijs zullen stijgen. Openbare Leeszaal. In de gisterna middag onder voorzitterschap van Prof. j Dr. J. P. Kuenen gehouden ledenvergade ring van de Openbare Leeszaal werd door den Secretaris den heer N. Brouwer het jaarverslag uitgebracht, waaruit bleek dat het aantal leden thans bedraagt 592, dat der begunstigers 1231 en dat der dona teurs 27. De boekenvoorraad vermeerderde van 7761 tot 8779, het aantal brochures van 1883 tot 2015. De courantenzaal werd bezocht door 26430 personen, van de biblio theek werd door 7663 lezers gebruik ge bruik gemaakt. Uitgeleend werden 47664 boekdeelen. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester, den heer Schaap, bleek, dat de ontvangsten hadden bedra gen f 4592:75, de uitgaven f 5197.33, zoodat er is een nadeelig saldo van f 604.32. Dit nadeelig slot geeft op zich zelf echter geen reden tot verontrusting, immers een groot deel van de uitgegeven gelden strek te tot verbeteringen en herstellingen van de nieuw ingerichte leeszaal, «aanschaffing van meerdere nieuwsbladen, enz. Daaren boven komt in 't vervolg als nieuwe bron van inkomsten de huur van het aan de ver- eeniging in eigendom overgegeven perceel naast het in gebruik zijnde gebouw. Krankzinnig. In den trein van Al phen naar Leiden bevond zidh eem zekere J. K. die in hooge mate zenuwlijder was. Gedurende de reis had hij reeds uit den trein willen springen, maar was daarin verhinderd door zijn medereizigers. Op -het station te Leiden ging hij vervolgens zondanig te keer, dat vier mailmen noo dig waren om hem te overmeesteren. In de wachtkamer gebracht werd hij door een doctor o-ndei-zocht, die opname in een krankzinnigengesticht noodzakelijk achtte. Afgehaald door vier verplegers is de ongelukkige man daarop naar Ende geest vervoerd. De man was van Alu.ien gekomen om zich in het Academisch Zie kenhuis te laten onderzoeken. aangenomen. Uiit het hierna voorgelezen jaarverstag vernamen we o.m. da.t het le dental der vereeaiiging thans 52 bedraagt. De rekening en verantwoording moest door afwezigheid van den penningmeester den heer Jac. v. d. Gugten, die sedert eenige dagen afwezig is, achterwege blij ven. De aftredende bestuursleden de hee- ren Eerdbeek, Joh. Meijersen en C. v. Tol, werden, met groote meerderheid herkozen en namen hunne benoeming aan. De be schrijvingsbrief vermeldde geen punten van zoo groot gewicht dat daar lange be sprekingen. aangewijd behoefden te wor den. Bij punt 6 en 7 werd door een paar leden het woord gevoerd. Als afgevaar digden ter algem. vergadering te Haar lem op Maandag 29 Maart a.s. v.m. 11 uur in de Bovenzaal van ,,de Kroon" werden gekozen do he eren Jac. Wassenaar en T. Nooit, met als plaatsvervangers de hee ren. W. v. Beelen Cz. en Jac. Meijer Johz. Onder de ingekomen stukken was er een van het Hoofdbestuur der ve-reeniging om over te gaan tot het benoemen, eonc-r subcommissie voor bloembollendiefstal. Het bestuur adviseerde zulk een oommisr sie ook hier te benoemen, waarmede de vergadering acooord ging. Na l.wige be sprekingen werd aan het bestuur overge laten zulk een commissie te benoemen, welke direct van dit gegeven recht ge bruik maakte en voor genoemde sub-com missie benoemde de hoeren T. Noort en C. Barnhoorn, met den. heer H. W. Grim bergen als secretaris. Alle deze he eren- namen hunne benoeming aan. Bij de rondvraag werd de vraag gesteld hoe liet afgeloopen was met het voorstel in de vo rige algemeene vergadering te Haarlem betreffende salarisvenhooging van den alg. secr.-penningmeester, den heer Went- holt. De afgevaardigde de heer N. Bos meldde dat het voorstel met een klei meerderheid verworpen was, doch had den indruk gekregen, dat was zulk een voorstel gedaan voor den oorlogstoestand, zeker salarisvej-hooging toegestaan zou zijn, z. i. waren de werkzaamheden van dien aard, dat zulks ook zeker gewettigd was. De heer Bos zou op de a.s. alg. verg«* dering door den afgevaardigde de vraag gesteld willen zien of de vervroegde Dec.- tentoonstelling op dezelfde dagen gehou den kan worden als de Dec.-vergadering. Dit om eventueele onkosten te vermijden. Daar niemand meer het woord vraagt, wordt overgegaan tot verloting van een 18-tal prijzen, meest landbouwgereed schappen, waarna de voorzitter de ver gade-ring sloot met dank voor opkomst medewerking. NIEUWKOOP. Hanze. Zondag 28 dezer, des namid dags te half vijf wordt in de R. K. Jon gensschool eene vergadering gehouden van de 1.1. Zondag alhier opgerichte afdeeling der Haarlemsche Hanze, teneinde een be stuur te formeeren en een reglement te ontwerpen. De heer M. J. van der Weijden, tijdelijk voorzitter, koos zich tot medehelpers bij het oprichten der afdeeling de heeren J. P. van der Laan on C. Bongenaar. Het aantal leden bedraagt thans 42, waarvan 22 uit de parochie Nieuwkoop en 20 uit Noorden. Het ligt in de bedoeling een bestuur te vormen van 5 personen, waarvan 3 uit Nieuwkoop en 2 uit Noor den. traitenhuls voor vrouwen ,,De Thabor" te Rotterdam aangesteld de ZeerEerw. heer N. H. M. van Reijsen, Rector der H. Sa cramentskapel, Rotterdam. Den ZeerEerw. heeren geestelijken wordt beleefd verzocht alle aanvragen om toe gangskaarten voor uitgeschreven Retrai- ten in „De Thabor" uitsluitend te richten tot bovengenoemden gedelegeerde, Retrai- tenhuis ,,De Thabor", Eendrachtsstraat 93 te Rotterdam. Binnenkort zullen in eene circulaire aan de eerw. geestelijken nadere mededeelin- gen wordn verstrekt. strijd gezien te hebben, misschien echter, dat de wedstrijd in het Amstterdamsche Stadion op 25 April a.s., waarvan rnen zaoli ki korfbalkringen veel voorstelt, die meening nog verandert. Voorloopóg zijn we evenwel niet erg enthousiast voor het Uit de Pers. De toekomst der kleine natiën. Academienieuws. LEIDEN. Geslaagd voor het docto raal examen in de rechten de heer D. H. Kortenbout van der Sluijs (Almelo). Rechtzaken. HAARLEMMERMEER. Gemeenteraad. In de gehouden ver gadering van den raad werd mededeeling gedaan, dat de heer 't Hooft zijn benoe ming als wethouder had aangeno'men. Af wijzend werd beschikt op een adres van K. Benjamin te Hoofddorp waarin deze verzocht de hem verleende vergunning tot verkoop van sterken drank te mogen over brengen in het thans door hem bewoonde perceel aan het Marktplein te Hoofddorp, daar het perceel aan de Hoofdvaart bii de Lynden, verkocht is, en bij niet overbren gen de vergunning zou vervallen. Verder werden B. en W. gemachtigd be stek en voorwaarden goed te keuren voor den verbouw van het raadhuis. Gemachtigd werd den voorzitter „de nog in het gemeentemagazijn voorradig zijnde tarwe ten bate van de geheele bevolking tegen een prijs van f 10.50 per zak op do wijze als hem zal goeddunken ter be schikking te stellen van de tarwemeelver- bruikers en die bakkers, die voldoenden waarborg opleveren tegen misbruik en .zich verbinden willen goed en zuiver tarwe brood te leveren, tegen de prijzen en op het gewicht als door den burgemeester zal worden bepaald, welke prijzen niet hooger mogen zijn dan de op dit oogen- blik gemiddeld geldende prijzen". Aangenomen werd een voorstel van B. en W. om den huurder van de boerderij Vestcr, die 49 wilgonboomen afgehakt en verkocht-heeft, aan te zeggen, dat, zoo hij binnen 3 dagen f 250 schadevergoeding geeft, belooft zich te houden aan de ver- pachtingsvoorwaarden en alle medewer king toezegt bij alles was de gemeente verder op het terrein meent te moeten doen, hij in dit geval nog huurder kan blijven. KATWIJK AAN DEN RIJN. Bloembollen-cultuur. De afdeeling Katwijk der Algemeene vereeniging voor bloembollencultuur hield gisteravond in Hotel de Roskam haar gewone jaarver gadering. De vergadering was matig be zocht. De voorzatter, de heer C. v. Tol, opende de vergadering, Het uitikomen hoe heit blocmbollenvak onder de tegenwoor dige omstandigheden lijdt, wekte de leden op den moed niet op te geven, doch ver trouwen te hebben in de toekomst en ver zocht den secretaris de notulen voor te NIEUWVEEN. Tuinbouw. Dat alhier de kweekerij op het gebied van tuinbouw niet achteraan komt bewijst wel, dat op de gehouden veiling van 26 Maart j.l. door de warmoe- ziers G. v. d. Zon en A. van Straten een flinke partij mooie kropsla was aange voerd. TER AAR. Ter inzage. Het inschrijvings- en het alphabetisch register der militie voor de lichting 1916 liggen ter secretarie dezer gemeente van 23 tot en met 30 Maart voor een ieder ter lezing en de gewijzigde kie zerslijst tot en met 21 April. WADDINXVEEN. Dividend. De N. V. Waddinxveensche Kurkwarenfabriek v/h. L. Vermeulen Co., te Waddinxsveen, zal, na afschrijving over 1914 een dividend van 10 pet. uitkee- ren. ZOETERWOUDE. Voor de Belgische Vluchtelingen. Morgen zal er in oud-Raadwijk ten bate dei Belgische vluchtelingen een tentoon stelling worden gehouden met tombola. Men ga er dus eens een kijkje nemen. Te vens wordt een dringend verzoek gericht om kleedingstukken voor de arme men- schen. Roomsche Agenda. MAANDAG. Zoetcrwoude. 7.30 uur. Debatingclub, Inleider de heer A. C. Paardekoop<er. Qnderw. „Het Eigendomsrecht." Keu novum. Mr. Eggen, tot voor kort advocaat te Gent en aan de universiteit aldaar gepromoveerd tot doctor in de rechten, thans gevestigd te Amsterdam, als privaat-docent aan de" Ge meentelijke Universiteit in de geschiedenis van Zuid-Nederland, heeft zich tot het ge rechtshof te Amsterdam gewend met het ver zoek, den eed te mogen afleggen als advo caat bij dat Hof. Ter terechtzitting werdmr. Eggen, nadat de procureur-generaal had te kennen gegeven van oordeel te zijn, dat de wet slechts hen, die aan een Nederlandsclie universiteit den doctors-titel hebben behaald, tot den eed als advocaat wil zien toegelaten, in de gelegen heid gesteld om zijn verzoek mondeling toe te lichten, van welke gelegenheid door mr. Eggen in een uitvoerig juridisch betoog bruik werd gemaakt. De beslissing van het Hof volgt nader. Krijgsraad te 's-Gravenhage. Na approbatie door het Hoog Militair Gerechtshof, heeft de krijgsraad te 's-Gra venhage gisteren het volgende vonnis ge wezen en veroordeelde. E. Th. mil.-stuk rijder 2e reg. veld-artiil. wegens het plegen van een daad van geweld tegen en liet in woorden dreigen van een wachtmeester te Oogatgeest tot 5 maanden militair vangenisstraf met aftrek preventief. De veroordeelde heeft tegen het vonnis appèl aange-teekend bij liet Hoog Militair Gerechtshof. Leger en Vloot. Garnizoen te Gouda. Naar ons met zekerheid wordt gemeld, krijgt Gouda weer een garnizoen en wel een compagnie wielrijders, sterk pl.m. 600 man. N. R. Ct. SPORT. KERKNIEUWS. Het laatste woord van een stervenden Kardinaal. Over het stichtend afsterven vam Kardi naal Agliardi vernemen wij nog, dat hij ten te eken zijner volledige overgeving aan Gods H. Wil voortdurend de «urnen hield uitgebreid, terwijl zijn biechtvader, pater Ojetti S. J., de gebeden der stei-venden bad. Zijn laatste woorden, tevens zijn laat ste getuigenis van de vriendschap en be wondering, welke hij Z. H. Paus Bene- dictus XV toedroeg, waren: „Ik sterf gaarne; maar mijn grootste smart is, dat iik den einduitslag van het grootsche in grijpen des Pausen in diit keerpunt van Europa niet meer mag belenen. Gods H. Wil geschiede." Retraitenhuis „De Thabor" Rotterdam. Door het hoofdbestuur van het Liefde werk der gesloten Retraiten in het Bisdom tot ir<»'te1e?<>errle Vocr het Re- ROEIEN. Laga. De oude vier, die dit jaar in de Varsity zal uitkomen, is samengesteld uit de heeren V. L. Z. v. d. Vegte (slag), T. Prins Visser (boeg), Th. Tideman, D. Talma, N. Guldenaar (stuurman). Deze ploeg oefent dagelijks onder de lei ding van den heer D. J. van Houten, die reeds zijn sporen op bet coachgebied ver diend heeft. Waarschijnlijk zal deze ploeg met nog vier andere oud-roeiers een cude acht vormen, om op Hoilandia en de Ko ninklijke uit te komen. Op de Varsity zullen ook een jonge vier r jonge acht starten. De jonge vier is voorloopig samengesteld als- volgt: K. L. P. Peelen (boeg), A. H. Meursimg, A. H. v. Assen, L. L. C. Polis (slag), die met de heeren Th. A. Ameschot, J. C. Romijn, P. H. Bosman en A. H. Mijnlieff de jonge acht zullen vormen. Verder zal de heer D. J. van Houten als sciffeur optreden, waarvoor -hij nu reeds druk oefent. De studenten-roeiwedstrijden. Het is nu zoo goed als zeker, dat de studenten-roeiwedstrijden die jaarlijks op Hemelvaartsdag op de Zweth te Delft worden gehouden, dit jaar voor het eerst en vermoedelijk in de toekomst geregeld op het Noordzeekanaal bij Zaandam zullen plaats hebben. VOETBAL. De wedstrijd SportmanV. V. C. welke morgen J.e Leiden gespeeld zou worden, gaat niet door. KORFBAL. Morgen worden de volgende wedstrijden gespeeld: Kampioenschap van Nederland. Amsterdam: D. V. D.O. O. Promotie-we dst ri j d. Rotterdam: VeloxA. L. O. Eerste indruk. f- De heer C. J. Groothof f, wel bekend in de voetbalwereld, geeft, naar- aanleiding van het bijwonen van den wedstrijd om het kampioenschap van Nederland, zijn eersten indruk over „Korfbal" als volgt weer. Onze algemeene indruk is, (pit korfbal zoowat het midden houdt tusschen spel en sport en dat er een heel aardige sport van gemaakt zou kunnen worden wanneer men het gemengd spelen afschafte cn de velden ten minste drie maal zoo groot maakte. Een kofbal-wedstrijd, waarvoor b.v. het geheele terrein van het Stadion gebruikt zou worden, waarbij alleen hee ren van de partij mochten zijn en waarbij men de bepaling afschafte dat men elkaar niet mocht duwen, zou ongetwijfeld veel meer sportieve waarde hebben dan het ge peuter van thans, dat voof" dames mis schien bijzonder geschrikt, maar voor flin ke mannen toch wel wat krachteloos is^ Dit is onze meening na een halven wed- Dit onderwerp is door de „Maasbode' i-n een drietal artikelen besproken. In het slotartikel wordt de vraag behandeld, hoe het zal toegaan op het komende vredes congres, dat na dezen ontzettenden oorlog de toestanden regelen zal. Bij deze rege ling komen vanzelf tal Aan vraagstukken ter sprake, welke voor heit onafhankelijk bestaan der kleine natiën van het groot ste belang zijn. En nu staat bet te vree- zen, dat men op dit Congres zeer weinig rekening zal houden met de neutralen, zelfs hun stem zal daar waarschijnlijk niet worden gehoordT Toch acht het blad hun tegenwoordigheid op het Congres ge wen scht: „De neutrale kleine natiën hebben slechts één eisoh en één verlangen, het bewaren hunner onafhankelijkheid. Zij zuilen dus een positie van den tweeden Tang innemen, doch hunne aanwezigheid is noodzakelijk, wil deze oorlog niet wor den gevolgd door een verkeerden vrede. Een. verkeerde vrede zou 't zijn, wan neer de nieuwe grenzen en groepeeringen der Europeesohe mogendheden reeds de kiem van nieuwe conflicten in zich zcu- dien dragen. Het zal ontzaglijk moeilijk zijn een vredesverdrag te ontwerpen, dat niet binnen korten of langen tijd als 't ware dwingt tot een nieuw beroep op de wapenen. Iedere oorlog toch bevat kie men van een nieuw conflict. De invloed der Balkanoorlogen op den huidigen we reld strijd is onbetwistbaar, even goed ak er verband bestaat tusschen de Balkan oorlogen en het Italiaansch-Turksch con flict. Hoeveel te meer is de vrees voor nieu we conflicten levendig, waar bij de ko mende vredesonderhandelingen heel de kaart van Europa aan een ingrijpende herziening zal moeten worden onderwor pen! De wenscih tot het ontzei-len v nieuwe moeilijkheden zal zeker levendig zijn bij een ieder, doch wanneer alleen zij, die zooeven een strijd voerden op le ven en dood, met den haat nog glimmend in het hart, daar bijeenkomen om heit nieuw Europa te bouwen, zal dan niet af keer e-n haat en vijandschap alleen de plannen ontwerpen en het gebouw, miet haat als fundament, niet spoedig opnieuw dreigen ineen te storten?" Wanneer op het bedoelde Congres slechts de overwinnaars en de overwon nenen aan 't woord komen, is geen ge zonde oplossing van de moeilijkheden te wachten; daarom wil de „Maasbode" er de kleine natiën Ó6k zien: „Zij zouden als 't ware de brug kunnen vormen, waarop overwinnaars en over wonnenen elkaar althans een eindweegs zouden kunnen tegemoet gaan. Hun taak is ontzaglijk zwaar. Immers: zij moeten voor waken, dat zij ook niet den schijn op zich laden, aan den overwinnaar dé vruchten zijner ^overwinning te willen onthouden. Zij moeten hem, in zijn wel begrepen eigenbelang er van overtuigen, dat grootmoedigheid beter is dan kwalijk- begrepen fierheid en zalven beter dan slaan. Het noodlot wil, dat hunne argu menten nu eenmaal niet tot de meest hoogstaande kunnen, behooren. En dan door al die stroomingen heen, moet nog steeds be-t wakend oog gaan over de on stuimige golven, die ook het eigen huikje bedreigen." Doch waarschijnlijk zullen de oorlog voerenden wel zeggen, dat slechts zij, die zoo zware opofferingen zich hebben getróóst, natuurlijkerwijze zijn aangewe zen om te beschikken over d'e tekomst Toch zijn niet alleen door de oorlog moe rend-en offers gebracht. „Zij 't niet aan bloed en kostbare le vens, dan toch aan welstand en welvaart. Ook hun economisch leven is misschien voor lange jaren ontwricht; ook zij /ogen veel ineenstorten, wat met zoo groote zorg was opgebouwd; ook zij moesten ver storing brengen dn het leven van zoove- 1-en, die, geroepen door het vaderland, niet aarzelden, -al wisten zij, dat :1e toe komst maatchappelijken nood zou bren gen. En al die offers zijn zoo-al niet blijmoedig dan toch zonder morren gebracht, altoos met eenzelfde doel \oor oogen: het behoud dei- nationale onafhan kelijkheid. En nu zouden wij diezelfde nationale onafhankelijkheid in gevaar zien gebracht i.n een diplomatiek Sanhe drin. zonder dat 't ons ook maar vergund zoude zijn, in het voorhof te waken?" De eisch, om „in het voorhof te waken", zou dam, naar het Rotterdamsclie blad meent, niet gesteld moeten worden dcor ééne kleine natie op zichzelf, maar daar toe zouden ze zich moeten vereenagen. .Docli wanneer de eisch uitgaat van de kleine natiën gezamenlijk, dan veran dert de toestand, want tezamen zijn wij lang geen „quantité négiligeable", temeer, weer men in de eerste periode na den krijg ons noodig hebben zal. En zoo ge- looven wij, dat op dit hoogst belangrijke punt- een zekere samenwerking tusschen de kleine natiën eecn groote macht zou kunnen vormen ten goede. Alleen op dit punt.' Voor welk een wereld van vraagstuk ken en moeilijkheden zullen alle volkeren niet het minst de kleine komen te staan, wanneer de bloedige nevel eens wegtrekt van ons werelddeel! Het is als 't ware een verandering van het aan schijn der aarde. Het is veel meer dan een verandering van het aanschijn der aarde. Het is veefl meer dan een gewonnen of verloren oorlog: heel het geestelijk ideaal eener moderne samenleving ligt verbrij zeld. Wat zal komen bovendrijven uit den chaos?" Op die vraag is moeilijk antwoord te geven. Doch het. blad gelooft ir. do toe- komst dar kleine natiën, en meent ciuL aaneensluiting tegen de hen dreigen (fa gevaren eisch van deze donkere dagen Een nieuwe geest. Wij lezen in het „Hsgz.": De oorlog had het staken der uitgavo van de Protestant, het orgaan der Evan lische Maatschappij, tot gevolg. Thans is dat blad weer verschenen, men zou geneigd zijn te zeggen, dat 'met den nieuwen redacteur de heer Lag die liet blad jarenlang in den bekenden Bronsveldiaanschen trant redigeerde, inmiddels overleden een nieuwe tere geest in liet blad is gevaren. Met verbazing vernemen wc, dat bespre king van wat de Roomsch-Katholiekc Keik doet en beoogt, waardeering waar die maar eenigszins mogelijk is geenszins uitsluit. Waardeering voor de Roomsch-Katlio- lieke Kerk, het is een geheel nieu.w ar- tikel, dat tot dusver op de ïharkt der Ev gelische Mij. en in haar orgaan niet vinden was, wel systematische en voor- opgezette bestrijding. Geheel ijdel mag men de belofte van den nieuwen redacteur niet noemen, want reeds in hetzelfde nummer geeft hij inder daad van waardeering blijk. Op een wijze, waarvan de fanatieken der Evangelische Maatschappij vreemd zullen staan te kijken, wordt het pauselijk gebed voor den vrede besproken. Een „ontroerend" gebed noemt de nieu we redacteur van de Protestant het. die met den Paus en zijn geloovigen hoopt en bidt, dat er straks eendracht en vrede kome tusschen de Christen vorsten tusschen de Christen volken. De Protestant zegt, daartoe te willen meewerken door te trachten, „onze Roomsch-Katholiekc medechristenen hun eigenaardige godsvrucht te waardee ren en hen, waar 't noodig is, zonder on noodige scherpte te bestrijden." De kenschetsing onzer godsvrucht in liet orgaan der Evangelische Mij. behoeft ons minder te onthutsen dan ons verbazen mag de belofte, dat wij in 't vervolg enkel waar het noodig is en dan nog zonder on noodige scherpte zullen worden bestreden Tot dusver is het steeds juist andersom geweest: te pas en te onpas werden katholieken niet enkel bestreden, maar gegriefd, gesmaad, gelasterd en verguisd Er was niets goeds aan ons en altijd heet ten onze daden door de slechtste bedoe lingen geïnspireerd. De Protestant hoopt, dat Rome haar kerkelijk imperialisme" zal willen opge ven en aansturen „op een confederatie van alle. christelijke koloniën-kerken; dan kun nen de koloniën het moederland helpen in den strijd tegen ongeloof en zedeloosheid" In deze verklaring zijn twee erkennin gen opmerkenswaardig. Vooreerst, dat de Protestant Rome het moederland noemt en de protestantsche kerken als koloniën- kerken kenschetst. Op de tweede plaats, dat wordt toegegeven, dat Rome tegen het het ongeloof en de zedeloosheid strijdt. Op deze punten .zijn wij van protestant sche zijde, met name van den kant dei- Evangelische Maatschappij niet verwend. Heette het niet, dat Rome machteloos stond tegenover het ongeloof en de zedeloosheid? Dat zij zekeren uiterlijken glans vertoon de, maar inwendig zonder pit en zon der kracht was? En thans? Nu biedt de Protestant aan het moederland Rome in zijn strijd tegen on geloof en zedeloosheid de medewerking der koloniën-kerken aan! Het is wel een heele ommekeer in het ge dachten en gevoelsleven van dezen voor vechter der Evangelische Maatschappij. Aan oprechtheid mogen wij niet denken. Alleen moeten we afwachten, of, evenals bij de soc.-democraten, de betere gestelte nis blijvend zail zijn. Ook, en vooral in deze dingen, is Duren een schoone stad. Een Duitsche bond ter bestrijding van Veroveringspolitiek. Sinds eenige weken bestaat in Duitsch- land een nieuwe bond: „Neues Valerland* geheeten. Deze bond geeft een wekelijksch orgaan uit, dat dezelfde strekking heeft als de hier te lande door den „Ned. Anti- Oorlog Raad" uitgegeven „Nouvelles de Hollande". Het blad geeft n.l. een verza meling van uit verschillende dagbladen tijdschriften overgenomen bijzondere uitingen van bekende personen over den oorlog en den toekomstigen vrede, voor zoover die uitingen zich keeren tegen een veroveringspolitiek. Voorts geeft de Bond ook eenige oorspronkelijke bijdragen, welke tegen die politiek gericht zijn. In het laatste noramer wordt thans de aandacht gevestigd op de verklaring, door de Duitsche Regeering door middel van de „Nord-Deutsche Allgemeine Üeitung" tc kennen gegeven, dat de Regeering vast- houdt aan het in het begin van Aug. ver kondigde beginsel ten aanzien van het oor logsdoel: „geen verovering, rnaar verdedi ging der nationale onafhankelijkheid". Dc Bond „Neues Vaterland" herinnert nu in het hoofdartikel er aan. dat de Duitsche Regeering dus zedelijk verplicht is geen veringspolitiek te voeren. Het orgaan- richt zich vervolgens tegen verschillende bladen, die meestal verkondi gen, dat een wijze staatsmanskunst niet te zeer met de wenschen van het volk reke ning moet houden, doch die nu plotseling trachten het volk te laten medespreken, om zoodoende tegen den wil der Regeering nog tot een veroverings-politiek te geraken. Voorts betoogt de Bond „Neues Vater land", dat al gevoelt men dankbaarheid m vereering voor de weermacht van het land. men nooit vergeten mag, dat het volk cr niet is voor de gewapende macht maar de gewapende macht een werktuig van den volks wil is. Om te kunnen bcoordeelen, wanneer het juiste oogenblik aangebroken zal zijn tot het overgaan van oorlog naar vrede, is groote bekendheid met Europee*

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 2