gezagvoerder, na de scheepspapieren te hebben onderzocht, den kapitein en de be manning gelast binnen vijf minuten in de booten te gaan. Toen dit bevel was uit gevoerd, heeft de U 28 de Medea met ka nonschoten in den grond geboord. De bemanning is door een Engelschen kruiser opgepikt en te Dover aan land gebracht. Een Lloyds-telegram uit Dover bevestigt het bovenstaande bericht. De Medea is 15 mijlen ten zuiden van Beachy Head ge zonken. Het schip was volgens Lloyds niet van Spanje (Valencia) naar Amsterdam, doch van Saloniki naar Londen onderweg. De Medea, in 1913 gebouwd, met 1235 ton bruto, 714 netto. Dc „Zaanstroom". De directie van de Hollandsche Stoomboot- Maatschappij heeft van den heer Visser, den gezagvoerder van deZnan6troom een telegram van den volgenden inhoud ontvangen: „Ver beurdverklaring misverstand. Voorloopig op gebracht. Wacht beslissing van prijsgerecht. Heb geprotesteerd bij consul tc Brugge." Men meldt uit AmsterdamIn verband met de mededeeling van de Hamburger Nach- richten (door Wolff aan de Ned. bladen ge seind) dat de „Zaapstroom" zou zijn aange houden wijl zich Belgen aan boord bevonden, die uit internceringskampen zouden zijn ge vlucht, vernemen wij bij informatie [dat elf Belgen met de „Zaanstroom" werden vervoerd. Deze werden te Amsterdam door den politic- commandant gecontroleerd. Geen bezwaren werden daarbij tegen het vervoer der bewuste Belgen ingebracht, zoodat de directie van de Hollandsche Stoombootmaatschappij waartoe, naar men weet de „Zaanstroom" behoort, de mededeeling van de Hamburger Nachrichten hoogst onwaarschijnlijk, ja geheel onaanne melijk acht. Van een „groot aantal" Belgen, waarvan het Duitsche blad sprak, kan daarom alleen geen sprake zijn omdat vrachtschepen als de „Zaan stroom" in vredestijd 6lechts 12 en thans niet meer dan 20 passagiers mogen vervoeren. Dienst op Engeland. De Directie der Maatschappij Zeeland meldt: Onze booten zullen onder toepassing van de ook voor andere afvaarten geldende pas sagiersuitzonderingen voortaan ook Zaterdag van Vlissingen en Zondag van Londeu-Tibury vertrekken, zoodat dus weder een dagelijksche verbinding met Engeland is verkregen, uit sluitend voor passagiers en mails. De varkensnood. Naar het ,,Hbld." meldt, heeft dezer da gen een conferentie plaats gehad tusschen den minister van Landbouw en het be stuur van den Ned. Slagershond. Bij deze gelegenheid gaf de Minister als zijn voor nemen te kennen, binnenkort voor de sla gers, tegen lageren prijs dan op de markt betaald wordt, varkens beschikbaar te stellen. Hij verzocht in verband hiermede opgave van het benoodigde aantal. Deze opgave is den Minister toegezon den. Aardappelenuitvoer. De ,,Tijd" verneemt uit goede bron, dat bij de Regeering niets bekend is van een binnenkort te verwachten besluit, bepa lende, dat voor zekere soorten aardappe len consenten voor uitvoer zullen worden gegeven, met ingang van in dat besluit te noemen data. Levende hoenders. Men verneemt uit goede bron. dat bin nen korten tijd van het vei#od tot uitvoer van hoenders, voor zoover betreft levende en geslachte hanen, ontheffingen zullen worden verleend. Goedkoope eieren. Onder het groote quantum eieren ruim 5 mill. dat het door de Duitschers aangehouden en naar Zeebrugge opge brachte stoomschip „Zaanstroom" met zich voerde, bevond zich ook een vrij be langrijke zending van de fa. I. S. van Essen en Zn. te Zwolle, nl. 160 kisten, elk 1000 'eieren bevattende. In verband hiermede, heeft de Zw. CL zich tot den heer Van Essen gewend, die het bovenstaande bevestigde, doch nog in het onzekere verkeerde wat betreft., de' vraag, welke schade hem deze aanhou ding berokkenen zou, daar zulks geheel afhangen zal van hetgeen verder omtrent het lot der in beslag genomen levensmid delen zal worden beslist. Doch ook al wor den de eieren van Duitsche zijde betaald, zoo zal dit niet zonder ernstig nadeel ge paard gaan en vooral kleine handelaren zullen een gevoelige slag ondervinden. De bedoelde zending was niet door verzeke ring gedekt. De Nederlandsche eieren- markt is geheel van streek. Den laatsten tijd werden veel eieren naar Engeland uitgevoerd en werden met Duitschland weinig z^ken gedaan, wijl daar minder goede prijzen besteed werden. Door den moeilijken uitvoer zullen de eieren hier te lande in prijs moeten dalen en zullen de exporteurs er vermoedelijk toe moeten besluiten groote hoeveelheden eieren te „kalken", d. w. z. tegen bederf te vrijwaren. Koper. De ruim 135,000 K. G. koper, door de ri vierpolitie te Rotterdam indertijd in be slag genomen aan boord van de Rijnsche- pen Hanna en Elize en de motorboot Geer- truida Margaretha, zijn opgeslagen in het rijksentrepót aan de Entrepóthaven te Rotterdam. Rubber geknoei. Wij vernemen, dat met het s.s. „Gro- tius", van de Mij. Nederland", Maandag ruim 300 pakken, als tabak gedeclareerd, werden aangevoerd, die alle rubber bevat ten en bestemd waren voor de firma Carel A. Koning en Co., Keizers gracht 209, te Amsterdam. Wij kunnen hieraan toevoegen, dat reeds Dinsdag j.l. het bestuur van de Ne derlandsche Overzee Trustmaatschappij met groote verontwaardiging van dit ge knoei kennis nam en zich geenszins bereid verklaarde zooals de bovengenoemde firma ons meende te moeten verzekeren mot haar te onderhandelen. En ook bij de importeurs heerscht er groote ontstemming over de handelwijze der fi3 II r.ir.gj die n:.:t geschroomd heeft, ter wille van haar eigen beurs, den Nederlandschen tabakshandel ernstige schade te berokkenen. Immers, waar der gelijke knoeierijen natuurlijk bij de ge allieerden bekend worden, zal dit ten ge volge hebben, dat alle voor Nederland be stemde ladingen aan een uitgebreid onder zoek worden onderworpen. En dat die rubber voor Duitschland be stemd was, wordt ons van verschillende zijden verzekerd. Immers, de firma Ko ning importeerde haar tabak met voorbij gaan van de Nederlandsche markt, de ma kelaars en de handelaars, direct van haai plantage naar Duitschland, waar Java- tabak momenteel zeer in trek is. Een mo gelijk niet strafbare handeling, die in ieder geval niet strookt met de bestaande usances. De in de „Rijsbergen" gevonden rubber zal waarschijnlijk in handen komen van de Ned.-Ind. Escompto-Mij., over die, in de „Grotius" gevonden, is nog geen defi nitieve beschikking genomen. Dit rubber-geknoei had natuurlijk tot doel het verdienen van groote sommen gelds, waarbij niet de minste rekening werd gehouden met 's lands belang, een daad, die al -zal de strafrechter er heel weinig aan kunnen doen in breede krin gen gelaakt zal worden. ,,Tel." Koninklijk bezoek aan db hoofdstad. Gisterenmorgen om halfacht reden II. M. de Koningin en Z. K. II. Prins Hen drik dn een hofauto naar het Vondelpark, waar Zij een wandelrit te paard maak ten. Tegen halfnegen keerden Zij ten Pa- lleize terug. Om kwart over 9 kwam de auto op nieuw voor. Het Koninklijk echtpaar nam met Prinses Juliana daarin plaats en be- gaf zich naar Artis, waar het aquarium bezooht werd. CKm half elf voegden zich freule Van de Poll en zuster Marting bij Prinses Juliana, die tot halftwaalf in Artis bleef. Het Koninklijk echtpaar ging met klein gevolg in hofrijtuigew naar de Kweek school voor de Zeevaart aan de Prins Hendrikkade. Het bezoek duurde ruim een uur. Over Kattenburg werd vervolgens naar de Handelskade gereden. Midden op de Handelskade werd omge keerd en toen ging het in gestrekten draf langs den Strekdam en de IJ-kade, voor bij het etablissement der Maatschappij Nederland. Het Koninklijk rijtuig ging vervolgems op de stoompont, die liet naai de overzijde aan de De Ruyterkade bracht. In het Koninklijk rijtuig hadden thans ook Hr. Ms. adjudant jhr. Hooft Graaf land en een hofdame plaats genomen. Jhr. Hooft Graafland gaf telkenmale uit leggingen. Tegen half-één keerde het Vorstelijk echtpaar op den Dam terug. Gisterenmiddag te 3 uur brachten H. M. en Z. K. II. een bezoek aan den bazaar 1915 in Arti. In verband met het officieuse karakter van het bezoek, bleef de ten toonstelling ook tijdens de aanwezigheid van de Koningin voor het gewone publiek toegankelijk. Het bestuur kon aain II. M. de verblijdende mededeeling doen, dat op den openingsavond f 9000 is ontvangen. H. M. de Koningin heeft gisteren ont vangen: de commissie van advies uit den werkloosheidsraad met het oog op de noodregeling inzake werkloosheidverzeke ring; prof. Quack, oud-commissaris der Koningin bij de Nederlandsche Ilandel- Mij.prof. dr. H. J. El-horst, voorzitter dei- Nationale vereeniging tot steun aan mi liciens; den heer \V. G. Wendelaar, voor zitter van de Vereeniging voor den Effec tenhandel, en den heer S. L. A. Hepman, voorzitter van de commissie voor oen graanhandel. Zielental. Op 1 Januari j.l. had Nijmegen de 60.000 inwoners overschreden: 60.515 (het is daarmee Leiden voorbijgestoomd); Apeldoorn de 40.000: 40.542, Groningen de 80.000 80606. Bijna 60.000 inwoners had Leiden: 59.560. bijna 50.000 Dordrecht: 49.945, bijna 40.000 Maastricht: 39.572 en Leeuwarden 39.130, bijna 30.000 Deventer: 29.926. Niet iedereen zal weten, dat Emmen (in Drente) thans 33.156 inwoners telt, noch dat Enschedé de volkrijkste stad van Over- ijsel is: 37.909 inwoners tegen 34.186 te Zwolle. De bi\ oiking van ZuitüHolïand hee-fA de anderhalf millioen overschreden: 1.537.524, Friesland is van den vijfden rang wat het zielental betreft (372.582) tot den ze venden gedaald en door Overijsel (410,806) en door Limburg (382.733) overvleugeld. Verdeeldheid in de S. D. A. P. Men meldt uit Amsterdam: In verband met de bestaande meeningsveirschillen in de S. D. A. P. vernemen wij, dat er ook in de scoiaal-democratische Tweede Ka mer-fractie ge-en eenstemmigheid bestaat Er is n.l. in deze fractie een minder heid, die zich niet op het standpunt van mr. Troelstra in zake landsverdediging een nationale gedachte stelt Naar het „Volk" verneemt had Zondag wederom een conferentie plaats van op positie-elementen uit ver-schillende deelen des lands. In. die conferentie werd de mo tie ontworpen, die in de afdeelingen Am sterdam IX, Dordrecht en Zaandam is aangenomen en die in verschillende an dere afdeelingen nog in behandeling is, welke motie een positieve uitspraak tegen de landsverdediging in alle omstandighe den inhoudt. In deze conferentie is ook de vraag be- sproken, welke houding „de oppositie" zou aannemen bij geval het a.s. oongres de eerste resolutie van het Partijbestuur ongewijzigd zou goedkeuren. Het voorne men zou zijn om dan nog te Artnhem een vergadering te beleggen, waar een verkla ring zal worden opgesteld. Deze verklaring zal twee hoofdpunten bevatten: lo. dat de tegenstanders der landsverdediging, on danks de uitspraak van het congres, in- propaganda hun slrrdpvr.t zullen blijven verdedigen; 2e. dat zij zullen af wachten of internationaal de beide stroo mingen op den duur in een partij ver- eenigd kunnen blijven. Oneerlijke concurrentie. De „Msbd" schrijft: Het ontwerp van den heer Aalberse ter be strijding van de oneerlijke concurrentie staat sinds meer dan twee weken op de agenda der Tweede Kamer. Met het ontwerp op den eed heeft het 'tlot gedeeld van telkens weer nieuwe ontwerpen voor zich te zien geschoven. Was vooral het omvangrijke voorstel tot wijziging der vermogensbelasting niet vóór den eed en de oneerlijke concurrentie geschoven, dan had er groote kans bestaan, dat nog vóór Paschen het ontwerp van den heer Aalberse ware behandeld. Op dit oogenblik heeft het den schijn, dat eerst na het Paaschreces dit ontwerp, voor den middenstand zoo gewenscht, in de Tweede Kamer zijn beslag zal krijgen.' Van in den doofpot duwen, zooals in be zorgde middenstandskringen naar men ons schrijft wel gevreesd wordt, is geen sprake. In behandeling komt bet lang verhoopte ontwerp stellig en spoedig. Hoe de kansen staan is natuurlijk minder stellig uit te maken. Van Katholieke zijde is men algemeen warm gestemd voor het voorstel-Aalberse. Ook van anti-revolutionaire zijde. Voorts heeft reeds de bekende Christelijk-historische afgevaar digde dr. De Visser, in middenstandsaange legenheden meerdere malen diligent gebleken, van zijn sympathie doen blijken onlangs bij een regeling van werkzaamheden der Kamer. Ook ter linkerzijde heeft het ontwerp hier en daar steun ontvangen, juist van den kant van die leden, die zich voor middenstands- belangen hebben geïnteresseerd. Alles saamgenomen mag gerust worden ge zegd, dat het ontwerp-Aalberse, dat doorzijn voorsteller op eminente wijze in de stukken is verdedigd, er goed..voor staat. Men hebbe dus goeden moed. Gemengde berichten. Aanvaring. Gisterenmiddag omstreeks halféén heeft in het Noordzeekanaal nabij IJmuiden een aanvaring plaats gehad tusschen de vracht-motorbooten „Trio" en „Eendracht," doordat de schipper van eerstgenoemd vaar tuig verkeerd uitweek. Door de botsing sloeg de schipper van de „Trio" overboord; hij werd gered, doch moest met een gebroken been worden opgenomen in het Roode Kruis- gebouw te IJmuiden. De schipper van de „Een dracht" bekwam een hoofdwonde. Ongeregeldheden in Utrecht. In den laatsten tijd heerschte te Utrecht onder de militairen ernstige ontevredenheid over de wijze, waarop de hand werd gehouden aan de verloven. Vooral in de St. Nikolaas-kazeme waren eenige oproerige elementen, die vooral sedert Zondag, toen zes soldaten provoost kregen, van hun ontevredenheid geen geheim maakten. Dinsdagavond tegen halfacht kwam het echter tot ernstige ongeregeldhe den. Op het Vreeburg kwamen honderden militairen bijeen, die in optocht de stad wil den doortrekken. Herhaalde waarschuwingen van officieren, die voorbijkwamen, baatten niet. De geest ■werd hoe langer h«c^®p*èorigcr, oonige .offi cieren werden gemolesteerd, en een groote spiegelruit van het modemagazijn „Voor waarts" op den hoek van het Vreeburg en de Viestraat werd ingedrukt. De politie stond machteloos, zij poogden de militairen uiteen te drijven, doch weldra ontstond een formeele kloppartij, waarbij de militairen ijverig werden bijgestaan door de bewoners uit de beruchte Wijk C. De toestand dreigde kritiek te worden, toen opeens een auto verscheen met vijf marechau- sees. Deze sprongen eruit, trokken de sabel en in een oogwenk was het Vreeburg schoonge veegd. Hotel „l'Europe," waar verscheidene officieren waren binnengevlucht, moest, door militairen worden afgezet. Nog lang in den avond bleef het in de Utrechtsche straten onrustig. Juist toen de kloppartij op het hevigst was, ging de kerk uit van de eerw. paters Augus tijnen, waar de eerw. pater Duynstee, van Amsterdam, de meditatie had gehouden. Het publiek, dat zich in de Viestraat vertoonde, werd onmiddellijk terug gedreven en vluchtte de kerk in. De paters gaven toen gelegenheid, om de kerk te verlaten door de pastorie, van waar men op dc Varkensmarkt uitkwam. De avond van Woensdag heeft, r-.aar het ,,U. D." vertelt, een veel kalmer ver loop gehad dan daags te voren. Er is geen sprake geweest van een herhaling van de ongeregeldheden, die zich Dinsdagavond hebben -afgespeeld. Dank zij den maatre gelen door de militaire autoriteiten Woens dag genomen, (bevonden zich zeer weinig, minderen op den openbaren weg, en zij die er waren hebben niet de minste aan leiding tot klagen gegeven. Toch was het in het centrum der stad buitengewoon druk, meer in het bijzon der op het Vreeburg, waar zich, evenals in de aangrenzende straten, talrijke nieuwsgierigen ophielden;- Verschillende winkels hadden vroeg gesloten, terwijl sommigen ter bescherming hunner groo te winkelruiten deze met planken hadden doen bespijkeren, geleerd door de ervarin gen van den vorigen avond. Enkele café's hadden de -gordijnen voor de ramen doen zakken. Het Vreeburg was uit den aard der zaak het woeligst; een heele bende opgeschoten jongens, waarschijnlijk uit de buitenwij ken naar het middelpunt van de stad ge lokt-, hebben op het Vreeburg af en toe aanleiding gegeven tot het krachtdadig optreden der politie. Toen de kwajongens, die eerst op het Vreeburg geprobeerd hadden den boel op stelten te zetten, bemerkt hadden, dat ze daar geen succes konden hebben, waren zij de zoogenaamde wijk C ingetrokken, om daar hun bedrijf voort te zetten. In de nauwe straten van dit stadskwartier wil de men nu ta-achten met de politie in bot sing -te komen; ter veroorzaking van relle tjes waren hier en daar de straatlantarens uitgedraaid, om in het duister te kunnen doen wat men in het licht niet durfde. Bij verscheidene charges, ook hier door de politie gemaakt, is door jongens met groote stukken steen en deelen van dak pannen naar de agenten gegooid. Na half elf was het ook i-n wijk C zoo rustig geworden, dat de zeer sterke poli tiemacht gaandeweg kon worden vermin derd. Het eerste kievitsei. De firma Hoek te Amsterdam heeft II. M. de Koningin het eerste kievitsei aangeboden. Afgebrand. Gisteren zijn de laksto- kerij Benguela en de vermalerij De Witte Duif van de firma Jacob Heekelaar cn Zoon te Wormerveer tot den grond afge brand. Veel olie en verfwaren en chemica- kerij Benguela en de verfmalerij De Witte Duif alleen de muren en de schoorsteen bleven staan. Ongelukken. Te Oude-Niedorp (N.-H.) heeft de arbeider N. Dinsdagavond een trap van een paard gekregen, ten gevolge waarvan de man is overleden. Dinsdagavond is de 13-jarige M. L., te Ooltgensplaat, bij het tramstation al daar, tusschen een paar rijdende wagens der Rotterdamsche Tramwegmaatschappij geraakt en doodgedrukt. Land en Tuinbouw. Ncd. Vereeniging van Kaashandelaren. Gisteren is te Gouda de 16e algemeene ver gadering gehouden van de Ned. Vereniging van kaashandelaren. Aan het jaarverslag is het volgende ont leend De pogingen door het bestuur gedaan om voor Zuid-Afrika en voor de Vereen igde Staten van Noord-Amerika een officii, ele bepaling te verkrijgen ten opzichte van het vetgehalte van kaas in .de droge stof, alsmede eenzelfde methode voor het onderzoek van het vetge halte hadden tot nog toe geen resultaat. Uitvoerig wordt uiteengezet welken invloed de oorlog op den handel had. Na verschillende conferenties kwam het Rijks Centraal Bureau voor den uitvoer van kaas tot stand en kwam op 26 Oct. het uit voerverbod van kaas. Te beginnen met 21 Nov. besloot de Minister te bepalen dat de geheele kaasvoorraad zou worden geregistreerd en dat 80 pCt. kan worden uitgevoerd, doch 20 pCt. voor binnenlandsch gebruik beschik baar moet worden gehouden. Dc expoit kon geschieden onder de voorwaarden van waar borg door den Minister gesteld. Op 7 Nov. werd door het bestuur eeu met redenen omkleed verzoek gericht tot den Minister, die een Ontwerp van Wet tot tijde lijke heffing van uitvoerrechten had ingediend, om het artikel kaas vrij te stellen van uit voerrechten, indien dat ontwerp wet mocht worden. Het aantal ondeizoekingen door den heer L. C. G. Douwes Dekker te Bodegraven voor de Leden onzer Vereeniging van kaas op vetgehalte in de droge stof, bedroeg in 1914 zes cn veertig. Het ledental der Vereeniging steeg in den loop van het jaar 131 gewone en 7 buiten gewone op 136 gewone en 8 buitengewone. Blijkens de rekening en verantwoording bedroeg het saldo op 31 December 1914 f878.525. Uit Stad en Omgeving. R.K. Centrale Kiesvereen. Katwijk-Leiderdorp. Jij het gebouw van den Ned. R. K. Volks bond werd gisteravond de algemeene jaarvergadering va.n de R. K. Centrale Kiesvereeniging KatwijkLeiderdorp ge houden. Te ruim half acht opende de voorzitter, de heen- C. J. L. v. d. Meer, de vergadering met den christelijken g-roet, heette allen hartelijk welkom en gaf het woord aan den 2en secretaris, de heer v. Douveren, ter voorlezing der notulen der beide voor gaande vergaderingen. De notulen v?or- den onder dankzegging aan den secretaris goedgekeurd. (De heer C. P. Paardekoo- per, le secretaris, is onder de wapenen en kon niet ter vergadering aanwezig zijn.) In het jaarverslag werd de verkiezing te Katwijk gememoreerd en de mededee ling gedaan, dat in de vacatures Paridon, Verdegaal, de Vroomen, voor leden van het hoofdbestuur gekozen waren de hee- re-n Boskamp, Bulten en Mens. De Voorzitter zet in het kort uit een dat er nog altijd geen R.-K. Kiesver eeniging in Voorhout is. Vele pogingen zijn aangewend, maar tot nu toe zonder succes. Het hoofdbestuur heeft zich met deze aangelegenheid tot tweemaal toe be ziggehouden. De zaak is nog slepende. Goedgekeurd werd, dat het bestuur ver der deze aangelegenheid zal regelen. Namens een commissie bestaande uit afgevaardigden van de afd. Warmond. Zoeterw-oude. en Noordwijkerhout werd verslag uitgebracht over de rekening van den penningmeester. De commissie heeft de rekening accoord bevonden en stelt voor den penningmeester onder dank vcor zijn degelijk beheer te dechargeeren. Daartoe wordt besloten. Het batig saldo van de State,nkas be draagt f 188.55; van de Kamerk-as f 133.35. Dr. Kervel bracht vervolgens een de gelijk en zakelijk verslag uit van de ver gadering van den Alg. Bond van R.-K. Kiesvereenigingen in Nederland, te Utrecht gehouden. De beer Bulten, die mede ter verga dering is geweest, geeft als zijn indruk ken we-er, dat de afgevaardiden daar ge- knoet worden, hetgeen hij nader uiteen zet. De groote fout zit in de leiding. Dr. Kervel geeft met den voorzitter toe, 'dat de leiding autocratisch, is, maar van- den anderen kant komen er "vele on bekookte voorstellen. Aan de orde komt „Behandeling der voorloopige agenda voor de jaarvergade ring van den algemeenen bond te LUreeh-t. De afgevaardigde van N o o r d w ij k deelt mede, dat hem uit de agenda geble- ken is, dat twee voorstellen niet schijnen ingezonden te zijn. Van de bestuurstafel wordt medege deeld, dat deze voorstellen wel ingeko men zijn, maar dat de secretaris gemeend had, dat deze voorstellen niet op de agen da thuis behoorden;. Omtrent deze aangelegenheid' ontspant zich een discussie, waaruit blijkt, dat om een of andere onverklaarbare rede/, de punten niet op de agenda voorkomen. Het ecne voorstel is in denzei f den geest als dat van de afd. Noor-dwijkerifout, dat -straks behandeld zal worden. Dc heer Bulten en de afgevaardigde van Noordwijk betoogen, waar het eene voorste] gelijkluidend is met dat van Noordwijkerhout het andere voorstel als nog op de agenda te plaatsen. De heer Bulten doet daarenboven nog een voorstel om zoodra de geheele agenda van den Alg. Bond bekend is, als nog een vergadering te houden, om de verschillende vooi sde-lle-n te bespreken. J)6 afgevaardigden komen dan heter onder legd ter vergadering. Het voorstel wordt aangenomen. Alsnu komt aan de- orde alsnog op dc agenda voor den A'gemeenc-n Bond van R.-K. Kiesvereenigingen te plaatsc-n het voorstel Noordwijk, luidende: „De R.-K. Centrale Kiesvereeniging „Katwijk-Lei derdorp" stelt voor, dat in de toekomst de bij art. 6 van het reglement van den Alg. Bond van R-K. Kiesvereenigingen in Ne derland aan de aangesloten kiesv-erceni- gingon gewaarborgde zelfstandigheid be ter geëerbiedigd worde en dat na afloop van deze wetgevende periode het beslis singsrecht inzake candidaatstelling niet meer aan de Kiesvereenigingen ontnomen en aan de commissie van accoord gegeven worde. De afgevaardigde van N o o r d w ij K licht he-t voorstel nader toe. Naar aanlei ding van de laatste verkiezing te Katwijk is Noordwijk met dit voorstel gekomen, om alle moeilijkheden in de toekomst te voorkomen. Met 14 stemmen voor en 7 blanco wordt besloten dit voorstel alsnog op de agenda tie plaatsen. Aan de -orde komt bet voorstel Noord- w ij k e r li o u t om op de -agenda te plaatsen een voorstel -om art, 13 alinea 1 van het reglement van den Alg. Bond le wijzigen in: „De aangesloten vere-einigin- gen vaardigen uit ieder Tweede Kamer- District hoogstens twee leden naar de al gemeene vergadering af. Beide leden mo gen deelnemen aan de beraadslagingen. Eén lid wordt door zijn vereeniging als stemgerechtigd afgevaardigde aangewezen terwijl bij diens ontstentenis het andere lid bevoegd is. Het stemgerechtigd lid brengt enz." De- heer Bulten licht het voorstel nader -toe. Met algemeene stemmen- wordt besl-oten dit voorstel op de agenda te plaatsen. Tot afgevaardigde en plaatsvervangend afgevaardigde voor den A'ig. Bond wor den benoemd Dr. Kervel en de- beer Bulte-n. Tot afgevaardigde en plaatsvervangend •afgevaardigde naar den Pi'ov. Bond wor den benoèmd de heeren C. P. Paardekoo- per e-n Bank (Hoogma-de). Na de rondvraag sloot de voorzitter da vergadering op de gebruikelijke wijze. De Leidsche veemarkt wordt weer geopend. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, zal de Leidsche Veemarkt, indien er zich in dien tu-sschentijd geen nieuwe gevallen van mond- en klauwzeer in den omtrek voo-rdoen, op Vrijdag 9 April weer worden opengesteld. Het ligt dan in de bedoeling om de vette varkensmarkt reeds Dinsdag 6 April open te stellen. De zandbakkenvaart. Men schrijft uit Noordwijkerhout nog over h«t varen met zandbakken in de IIaarlemmertrekvaart naar aanleiding van een besluit van Rijnland: Sinds het afloo-pen van d-e vergunning' der zandbakkenvaart in de Haarlemmer- trekvaart van \V a r m o n d naar hier, tot vervoer van zand uit de zanderijen al hier, was hiervoor van het Hoogheemraad schap Rijnland geen vergunning meer te verkrijgen dan op voorwaarde, dat des nachts niet en overdag met slechts vier bakken gevaren werd. De betrokken zand- leveranciers wenschten hieraan niet te voldoen en na eenigen tijd niet evaren te hebben, is men gewoon zijn gang ge gaan met 's nachts varen zoowel !s met grooter aantal. Daar echter Rijnland voor oever/-i.'de- diginge-n enz. te waken "heeft, was bet, daar gevaar bestond op sommige punten, voor Rijnland zaak aan het eigenmachtig optreden paal en perk te stellen, waarom he-t, toen andermaal een sleep i-n aantocht was, door Rijnland een zware ketting gespannen is over de Haarlem mertrekvaart bij de watertol van het Leid sche Tolhek Warmond, met een dag- en nachtwacht, waarbij ook een Rijk weid- wachter. De boot en bakken liggen nu aan het begin, der vaarit vastgelegd. Door dezen maatregel is nu, bchalvo het varend personee-l, ook" de werklieden in de zanderij alhier voor een groot deel werkloos, zoodat het maar tc hopen is, dat de zandlevera.nt.ie Mij. binnen de be- I paalde perken, door Rijnland gesteld, i wil voldoen, daar het Hoogheemraadschap zeker niet zal tc bewegen zijn van haar eisehen afstand te do-en, en de gemeente Leiden, die voor het onderhoud der wegen staat, zal aan deze eisehen wel kracht bij zétten. Onderwijs. B. en W. van 's-Graven- hage hebben voorgedragen ter benoeming tot tijdelijk leeraar i-n rechtlijnig teelte nen aan de II. B. S. voor meisjes aldaar, de-n beer W. C. A. Ridderhof, onderwij zer handteekenen aan de openbare burger school Alexande-rplein aldaar en leeraar aan de school van het genootschap Mathe sis Sciemtïarum Genetrix alhier en leeraar aan de Academie van Beeldende Kun-'.en en Technische Wetenschappen te Rotter dam. Bioscoop-commissie. Maandagmiddag te 4 uur heeft ten stadhuize de installatie plaats der gemeentelijke Bioscoop-com missie. Kantongerecht. Bij Kon. besluit van 24 dezer zijn tot kantonrechter-plaatsver- vanger in het kanton Leiden herbenoemt mr. J. H. Goudsmit en mr. A. J. Fokker- Ind. Dienst. Bij resolutie van minister van Koloniën is E. Taconaa

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 2