Uit Stad en Omgeving. In den loop van deze week zijn of wor den te dien einde alle belanghebbenden tot besprekingen uitgenoodigd. Men waarschuwt, dat niemand zich dus behoeft te verontrusten en iedere mester en fokker zijn bedrijf rustig kan voort zetten. Goedkoop Brood. Het Bureau der Centrale Commissie uit het Kon. Nat Steun-Comité inzake voe ding van mensch en dier heeft het vol gend schrijven gezonden aan de provin ciale rogge-commissies en aan den voor zitter van de Nat. Ver. van Werkgevers in het Bakkersbedrijf te Amsterdam: Van den Directeur van het Station voor Maalderij en Bakkerij te Wageningen ont vingen wij eenigen tijd geleden een brood, bereid uit 1 deel aardappels, 1 deel tar we en 1 deel rogge. De aardappels (gebruikt werden lel ei- aardappels) voor dit brood gebruikt, war ren, na ter deeg te zijn gewasschen, ge kookt en daarna met schil en al gemalen en door de rogge en tarwe verwerkt. Het daaruit bereide deeg is iets gebroeid, zoo als men dat in het Noorden van ons land geregeld doet en het bakken is ook ge schied, zooals men het daar gewend is, d. w. z. gedurende zeer langen tijd (12 4 18 u., soms 24 u.) in dit laatste geval in een ouderwetschen, direct gestookten oven. Het brood was inderdaad zeer smake lijk, geheel overeenstemmend met het Groningsche roggebrood, terwijl het zeer lang versch bleef. De Directeur bovengenoemd deelt nog mede, dat men de aardappelen na het koken zou kunnen schillen, hetgeen aan den smaak van het brood nog iets zou ten goede komen. In heeteluchtovens of in heetwater- ovens zou een dergelijk soort roggebrood minder goed te bakken zijn. Wij meenen een en ander onder uwe aandacht te moeten""brengen, daar bet verschaffen van een goed en goedkoop brood als volksvoedsel vooral in die stre ken, waar veel roggebrood gegeten wordt, in de tegenwoordige omstandigheden van groot belang moet zijn. Distributie van tarwe meel en tarwebloem. Naar aanleiding van de moeilijkheden in de broodvoorziening heeft het hoofd bestuur van de Nederlandsche Vereeniging van Werkgevers in het Bakkersbedrijf bij den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel een voorstel ingediend betref fende de distributie van tarwemeel en tarwebloem. Het hoofdbestuur meent dat waar de Regeering in deze ook voor de bakkerij zeer ongunstige tijden, allereerst de spe-' culatie in tarwebloem en tarwemeel moet trachten tegen te gaan, omdat van de vasthouding dezer voor de volksvoeding noodzakelijke grondstoffen prijsopdrijving der waren het gevolg is, met toepassing der wet van 3 Augustus 191*4 (stoatofeiad 351), ter voorkoming van vasthouding en prijsopdrijving van vteren, aan dezen toe stand allereerst een einde moet maken. Te dien einde zou door den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, in gevolge de gewijzigde Onteigeningswet, kunnen worden bepaald, dat de burge meesters in bezit moeten nemen alle tar webloem en tarwemeel, opgeslagen door andere personen dan molenaars, bakkers, winkeliers in meelwaren en andere per sonen, die voor de vervaardiging van eenig product tarwemeel of tarwebloem behoeven. Dexe inbeslagneming zou niet behoeven te zien op kleine voorraden voor huishoudelijk gebruik. De bedoeling is derhalve om de meelvoorraden bij den eiselhandel en bij speculanten in meel te le?ren kennen. Immers de inbezitneming zou desnoods kunnen worden opgeschort, indien degene van wie de burgemeester het meel in bezit moet nemen, onmiddellijk ten genoege van den burgemeester aanbiedt zelf het meel ter beschikking te stellen van de bakkerij tegen prijzen, die door den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel worden vastgesteld. Aan het opschorten van de inbezitneming zou de voorwaarde moeten worden ver bonden, dat de eigenaar van het meel zich bereid verklaart op bevelschrift van den burgemeester bloem of meel af te leveren aan die bakkerij, die daaraan, volgens het oordeel van den burgemeester, onmid dellijk behoefte heeft. De schaduwzijden aan de veilingen van Amerikaansche bloem verbonden, zijn zoo groot, dat onvoorwaardelijk met dit sys teem van distributie moet worden ge broken. Ook hier moet weer zooveel mogelijk tot den normalen toestand worden terugge keerd. Wanneer de Regeering aan den meel- handel nauwkeurig opgave doet van het geen voor de bakkerij beschikbaar wordt gesteld en voor de beschikbaar gestelde hoeveelheid een vasten prijs vaststelt, kan de Amerikaansche bloem door tusschen- komst van den meelhandel, aan de bak kerij worden verkocht in de hoeveelheden, die deze noodig heeft. DuurVeevoeder. Men schrijft uit Rotterdam aan het „Ctr.": Dank zij de allerwege geuite klachten over den hoogen vleeschprijs, die mede en voornamelijk een gevolg is van de ontzet tend hooge veevoederprijzen, heeft de Re geering maatregelen getroffen, om door aanvoer van beduidende hoeveelheden veevoeder, met name van mais, in het be staande tekort te voorzien. Met dit verder gevolg tevens, dat de prijzen van "verschil lende veevoederartikelen reeds een flinke daling ondergingen. In handelskringen is men echter over deze daling allerminst gesticht; niet al leen omdat de verwachte winsten nu ach terwege blijven, maar ook omdat v;or sommige groothandelaren deze daling een aanmerkelijk verlies beteekent Vandaar dat nu pogingen worden aan gewend, om de Regeerfng voorloopig van verdere aanvoeren te doen afzien, opdat de markt gelegenheid verkrijgen zal, zich te herstellen. Vrage, hoe komen we nu tot lager vieeschprijzen? Stro o-u i it v o e r. Op het verzoek van de Groningsche Stroofabriek aan den Minister van Oorlog om den stroo-uitvoer te verbieden, heeft de Minister geantwoord, dat stroo in hoo- veelheden van eenige beteekenis niet meer uitgevoerd zal worden. Het steenkolenvervoer van Duitschland. Naar wij vernemen staat heden het steenkolenvervoer van Duitschland naar Nederland stil. Men meldt ons daaromtrent uit Elten, dat een goederentrein bestaande uit 60 met steenkolen beladen wagons de grens niet mocht passeeren en bevel kreeg terug te keeren. Verboden van uitvoer. Het St.bld. No. 154 bevat een Kon. be sluit van den 16den dezer, waarbij de uitvoer van ijzerdraad, prikkeldraad en andere van ijzerdraad vervaardigde arti kelen, alsmede van schoppen is verboden van den dag der afkondiging van dit be sluit. Het St.bld. No. 156 bevat een Kon. be sluit van den 16den dezer, waarbij de uit voer van zuurkool en van gezouten groen ten is verboden van den dag der afkondi ging van dit besluit. Het St.bid. No. 157 bevat een Kon. be sluit van den 16 dezer, waarbij wordt be paald, dat het eenig artikel van het Kon. besluit van 7 Augustus 1914 (St.bld. No. 402) wordt gelezen; De uitvoer van lood en van looden of vertind looden waterleidingbuizen is ver boden van den dag der afkondiging van dit besluit. Uitvoerverbod van aard appelen. Aangezien bij het departement van Landbouw, Nijverheid en Handel nog voortdurend aanvragen om ontheffing van het uitvoerverbod van aardappelen inkomen, zij medegedeeld, dat voorshands zoodanige ontheffingen niet meer kunnen worden verleend. Mocht later, b.v. in de maand April of Mei blijken, dat er nog een surplus aan aardappelen voor de binnenlandsche con sumptie bestaat, zoo zal alsdan worden overwogen, in hoeverre nog de uitvoer van beperkte hoeveelheden kan worden toegestaan. Nederland en de Engelsche maatregelen ter zee. Reuter seint uit Washington: Het kabinet heeft langdurig beraad slaagd over de jongste maatregelen van het Britsche gouvernement. Men verwacht dat nresident Wilson opnieuw een nota val richten aan Groot-Brittarmië. Na reeds een conferentie gehad te hd>- ben op het departement van buitenland- sche zaken, heeft de ^Nederlandsche ge zant Van Rappard andermaal genoemd departement gepolst over de mogelijkheid van een gezamenlijke actie der Nederlan den en der Vbreenigde Staten, ten einde gunstiger condities te verkrijgen ten aan zien der uitzonderingsbepalingen, door Engeland uitgevaardigd. Zeeliedenactie .te IJ muiden. In een gisteren gehouden vergadering van den Alg. Ned. Zeemansbond werd be sloten het voorstel van de Vereenigde Reeders van visschersvaartuigen om aan alle leden een z.g. oorlogspremie van 15 per maand met de daaraan verbonden voorwaarden te willen toekennen onder protest aan te nemen. Aangehouden door een duikboot. Het stoomschip Waalstroom, van Lon den gekomen, rapporteert, Zuidoost van het Maas-vuurschip te zijn aangehouden door een Duitsche duikboot, die kort daar voor een handelsschip, vermoedelijk een Engelsch, in den grond geboord had. Het stoomschip Batavier IV, gisterna middag uit Londen aan de Boompjes al hier aangekomen, is voor het den Nieuwen Waterweg instoomde, eenige mijlen buiten het lichtschip Maas, aangehouden door de Duitsche duikboot U 28. De 1ste officier van de Batavier IV is met een sloep naar de duikboot gegaan en heeft de scheeps papieren, waarom geseind was, laten na zien. Toen deze in orde bevonden werden, kon het stoomschip de reis voortzetten. Onderwijs voor de Prinse9. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins der Nederlanden hebben met ingang van 15 April a.s. aan mejuffrouw B. Cohen Stuart opgedragen onderwijs te geven aan H. K. H. de Prinses. Daartoe zal met eeaiige andere kinde ren een kleine klasse worden samenge steld. Mejuffrouw Cohen Stuart, die thans nog tijdelijk werkzaam is aan de school van den heer J. Ligthart, zal het onder wijs geven volgens diens methode. Zij bezit de huïpakte lager onderwijs en de akte nuttige handwerken en bekwaamt zich voor de hoofdakte. De eerste jaren zal in bedoelde klasse geen godsdienstonderwijs worden gege ven, daar H. M. aan zich wensdht te hou den dat onderwijs persoonlijk bij de Prin ses voort te zetten. Mejuffrouw Cohen Stuart is catechi- sante van dr. J. A. Cramer. Bekroond. De door de bekende firma A. Friederich te Arnhem in den handel gebrachte tand reinigingsmiddelen en eau-de-oológne werden naar wij vernemen, op de Kolo niale Tentoonstelling te Semarang door de jury met goud bekroond. De mede door deze firma geëxploiteerde eau-de-cologne van de firma Joh arm Maria Fritz Farina te Arnhem gedeponeerde markant „,1648" en „Zum St. Joseph", verwierf eveneens de gouden medaille. De nieuwe Turksche gezant. De nieuwe Turksche gezant van Turkije bij het Ned. Hof heet Nousret Bey. Hij was sedert het vorige jaar als Turksch gezant te Brussel geaccrediteerd, en trad toen voor het eerst als gezant op in zijn diplomatieke loopbaan. Nog vernemen wij, dat hij werkzaam is geweest aan het Juridisch Bur. van het Min. van Buitenlandsche Zaken te Con- stantinopel, voorts dat hij lid van den Raad van State en lid van de Turksche Kamer van afgevaardigden is geweest. Bij enkele groote gezantschapsposten was hij secretaris, alvorens hij tot gezant te Brussel werd benoemd. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Vergadering van gisteren. Voorwaardelijke strafopschorting. De discussie over bovengenoemd wets ontwerp wordt voortgezet. De heer Rutgers (A.-R.) verklaart zijn stem aan, het ontwerp niet te kunnen geven, omdat z. i. het karakter van de straf als vergelding voor een bedreven misdaad niet gehandhaafd blijft en daar enboven om practische bezwaren inzake de uitoefening der wet, welke geheel aan het inzicht der rechters zal zijn overge laten. De heer Van Wijnbergen (R.-K.) zegt geen voldoende bezwaren te hebben om zijn stem aan het'wetsontwerp te ent- houden, hetwelk niet in strijd is met de Katholieke beginselen. In de middel eeuwen kende het kanonieke recht reeds de voorwaardelijke veroordeeling. Spr. acht een groot voordeel het opschorten van korte vrijheidsstraffen onder beding, dat deze zullen vervallen, als gedurende zekeren tijd bepaalde voorwaarden zullen zijn vervuld, b.v. geen misbruik maken van sterken drank. De heer Van Idsinga (Chr.-H.) zal zijn stem aan het wetsontwerp geven, hoewel hij vindt, dat er vele fouten aan kleven. De Minister, de heer O r t, verklaart o. m., dat de positieve strekking van het in stituut der voorwaardelijke strafopschor- ting is, dat het op bijzonder krachtige wijze kan werken tot zelfverbetering van het individu. De vraag, of dit kan plaats grijpen zonder verzwakking van de alge- meene rechtsveiligheid, beantwoordt de minister bevestigend. Wij kunnen ons bij die meening van den minister volkomen aansluiten, mits van het instituut i iet een te veelvuldig gebruik zal worden ge maakt. Dit zal niet gebeuren zegt de mi nister, want in de practijk zullen door de rechters wel de reclasseeringsvereenigin- gen gehoord worden. De minister1 meent, dat door toepassing van ae voorwaai etra.fopschorting op zwaardere misdrijven het rechteg^oci te veel zou worden gekrenkt. In de avondvergadering werd repliek gevoerd, waarna de behandeling der ar tikelen een aanvang nam. Een amendement van den heer Limourg en vier andere leden, waaronder drie Katholieken, hetwelk de strekking had de voorwaardelijke veroordeeling los te ma ken van de beperking, dat zij slechts bij opgelegde straffen beneden één jaar ge vangenisstraf mag worden toegepast, werd door den minister onaannemelijk verklaard en daarna ingetrokken. De heer De Wijkerslooth is daarna zijn amendement komen verdedigen, gesteund door de heeren Aalberse en Jansen, welks strekking was, ook bij veroordeeling -tot gevangenisstraf van korter dan twee maanden de oplegging van bijzondere voorwaarden door den rechter mogelijk te maken. Ook voor dit amendement gevoel de de minister niet veel. Bij dezè lichter gestrafte delinquenten was z. i. aan re- classeeringspogingen minder behoefte. En ook dit amendement, hetwelk eveneens door den minister onaannemelijk werd verklaard, werd ingetrokken. Ecdsvraagstuk. De heeren Rutgers, De Visser en Van Wijnbergen hebben op het wetsontwerp tot nadere regeling van het eedsvraagstuk eenige amendementen voorgesteld, waar van de bedoeling is een principieele rege ling van het eedsvraagstuk in zijn geheel, in de buitengewone omstandighedlen, waarin wij thans verkeeren, niet aan de orde te stellen, maar aan het ontwerp het karakter van een noodregeling te geven, en het dus te beperken tot die personen, ten aanzien van wie ten gevolge van het arrest van den Hoogen Raad van 29 Juni 1914 ongelegenheid is ontstaan. R. K. Bijzonder Onderwijs. De afdee- ling Leiden en omstreken van de Dioce- saan-Vereeniging van R.-K. Bijz. Onder wijzers vergadert op Zaterdag 20 Maart a.s. des middags te half drie in het gebouw van de Zita-Vereeniging alhier. Aan de orde komen o. m.: verkiezing van drie bestuursleden in de plaats van de heeren H. Th. v. d. Krogt en J. J. Smit en mej. M. C. J. Grégoire en gelegenheid tot het doen van voorstellen voor de al- gemeene vergadering. Jubileum. Den 25sten Maart a.s. hoopt de heer J. Wijnbeek, den dag te her denken dat hij vóór 25 jaren bij de L. S. M. ,,de Volharding" in dienst trad. Op 13- jarigen leeftijd werd hij aangenomen als hofmeester, daarna werd hij dekknecht- stuurman, totdat hij voor ongeveer 17 ja ren geleden, bevordering maakte tot ka pitein. Politiediploma. De heeren A. Louws- ma en J. N. Lemmers alhier zijn te Rotter dam geslaagd voor het gewoon politie diploma. Geslaagd. Voor examen nuttige Kaai?!-' werken zijn te 's-Gravenhage geslaagd e'e dames J. C. Le Grand, J. M. Uylenburg, A. S. van der Meer, allen alhier, terwijl te Rotterdam slaagden de dames M. C. Kroon A. Kossen, A. Visser en P. B. van der Horst. Universiteit. Bij beschikkingen van den minister van staat, minister va* bin nenlandsche zaken, is, met ingang van 16 dezer aan dr. J. Roos, op zijn verzoek, eer vol ontslag verleend als assistent voor de vergelijkende pathologie aan de Rijksuni versiteit alhier, en is voor het tijdvak van 16 dezer tot en met 31 December als zoo danig benoemd G. C. Heringa, arts, alhier. Belgische Joodsche kinderen. Alhier is opgericht een centraal bureau tot hulp voor Joodsche noodlijdende kinderen, die door het R.-K. Huisvestingscomité uit België naar ons land zullen worden over gebracht. De leiding berust bij den heer L. Weijl. De ontsnapte uit het Rijksopvoedingsge sticht. Over de gevangenneming van den ontvluchte uit het Leidsche Rijksop- dingsgesticht, vernemen we nog uit Warmond, dat hij door de Ileem- steedsche politie die per telefoon verwittigd was, gesnapt werd, toen hij in het gebouw van de waterlei ding zich zat te drogen, daar hij door de achtervolging te Warmond, van kop tot teen nat was. Toen men bemerkte dat zijn mes be bloed was, bekende hij, iemand gestokefli te hebben, maar weigerde te zeggen, wie of waar. Hij zeide door de Warmondsche politie met een revolverschot geraakt te zijn, in het dijbeen. Bij onderzoek bleek dat er weinig van te zien was; dit komt echter meer voor. Het schieten van veldwachter S. valt geheel in de termen, waaronder schieten aan politie geoorloofd is. De ontvluchte heet P. v. d. Berg en heeft langen tijd bij een kermisreizigers- familie vertoefd. Steuncomité Leiden Oorlogstoestand 1914. Staat van ontvangsten en uitgaven tot en met 16 Maart. Vorige opgaaf f 64471.14% Kon. Nationaal Steuncomité, resti tutie op huurbons f 362.87 Wek. schaalcoll. 389.81% Fonds v.Werkloo- zen door Rampen 5000.— 5952.68% f 70223.83 Sedert ontvangen: Leidsche Amb. Vereen, f 38.41% (3e bijdr.); Stadswerkers f 1.12; Bus Stad'huiswerkers f 1.24%; J. v. d. V. f 5; fabr. pers. Hoogenstr. (28e bijdr.) f6.96; pers. ,,de Automaat" f 1.85; postwissel van L. R. f 7.50; K. K. speelpotje (suppl. op ■vorige opgaaf) f 0.05; wtJtrk- bijdragen van 2 weken f 11; te zamen f 73.14 Uitgaven: f 70296.97 van le tot 27e week f 62010.48% 28e week 2853.80 64864.28% Saldo f 5432.68% NOORDWIJK. Boerenleenbank. Gisterenavond had in de groote zaal van Café ,,Het Fortuin" de jaarvergadering plaats van de „Coöp. Boerenleenbank" onder presidium van den Voorzitter, den heer C. G. J. Alkemade. Van den Raad van Toezicht was afwezig wegens verblijf in het buitenland de heer C. W. G. Alkemade. De Voorzitter bracht bij de opening dank uit voor de groote belangstelling in de handelingen der bank: 55 van de 70 leden waren tegen woordig, of deden zich bij volmacht ver tegenwoordigen. De Voorzitter deelde mee» dat het Bestuur bij het begin der mobili satie genoodzaakt is geweest, beperken de maatregelen te nemen, hetgeen natuur lijk min of meer belemmerend heeft ge werkt op de gang van zaken. Daarna deed de kassier, de heer S. Hiep, uitvoerig verslag; uit dat verslag noteerden we de volgende cijfers. Op 31 Dec. 1914 bedroeg het ledental 70; 4 zijn er in 1914 toegetreden. Het totaal der ont vangsten bedroeg op 31 Dec. 1914: f 80112,22 het totaal der uitgaven f 79798,48s, zoodat er op 31 Dec. 1914 een kassaldo was van f 323,737* Het totaal bedrag der Spaar gelden bedroeg op 31 Dec. 1914: f 8583.74. Op 31 Dec. waren uitstaande 33 voorschot ten tot een bedrag van f 22180, op 31 Dec. 1914 nog 14 voorschotten, tot een bedrag van f 9585,80s. In 1914 is aan rente en kosten door de Bank ontvangen: f 1037,84. De schuld aan de Centrale Bank bedroeg op 31 Dec. 1913: f 19295,54, en op 31 Dec. 1914: 16234,52s De winst over 1914 bedraagt f 77.43s, waar afgaat saldo verlies 1913, groot f 57,95, dus netto winst 1914: f 19,487,. De heeren B. de Groot en H. Hoek, resp. lid van den Raad van Toezicht en van het Bestuur, werden als zoodanig herkozen. De Voorzitter deelde mede, dat niet tegenstaande de Centrale Bank te Utrecht het volle bedrag ter beschikking stelde het Bestuur toch gemeend heeft, geen geld te verstrekken op nota's (bloem bollen) zooals gebruikelijk was. Nadat de Voorzitter woorden van dank heeft ge richt tot den kassier, den Raad van Toe zicht, en zijn medebestuurderen, besprak hij den huidigen toestand en sloot de vergadering. RIJNSBURG. Tulpen In bloei. Bij den heer C. L. Mulders staan reeds tulpen te veld in bloei en wel de Enk. vroege tulpen Gele Due. Wachthuis van de Tram. Het nieuwe wachthuis aan de splitsing is voltooid en hel is wel zoo sterk, dat het door ftijnsburgsche jeugd niet meer afgebroken kan worden. WARMOND. Gemeenteraad. Aanwezig 7 leden. Voorzitter de heer A. J. Schölvinck burgemeester. Mededeeling wordt gedaan, dat ingeko. men zijn missives van Ged. Staten, welke voor kennisgeving worden aangenomen. Een verslag omtrent den toestand van het groot Seminarie. De hoogleeraren zijn dezelfde gebleven. Het aantal studenten bedroeg 313. Hiervan vertrokken drie naar elders en werden 20 priester gewijd, bit jaar kwamen 16 studenten uit Voorhout zoodat het aantal bedraagt 116. De gezond heid liet niets te w enschen over. De be zuiniging op de gasrekening geeft een bedrag aan van f 90.53. Tot leden der commissie tot wering van schoolverzuim worden herbenoemd de heeren mgr. li. J. Taskin en G. B. de Vroom en. Met algemeone stemmen wordt besloten itoe te treden tot de Vereeniging van klei ne gemeenten, nadat het nut en het doel uiteengezet was door den voorzitter. Do kosten zullen cent per inwoners bedra gen. Vervolgens wordt met algemeene stem men de gemeente-opzichter herbenoemd en dus voor vast aangesteld. Bij de vaststelling instructie gemeente opzichter zegt de heer Heemskerk dat de instructie niet voorzien, wanneer de opzichter, die bouwer is, in de gemeen te zelf gaat bouwen. Spreker wil in dat geval een opzichter aangewezen zien en de kosten laten betalen door den ge meenteopzichter zelf. De heer De Vroomen bestrijdt deze zienswijze; de kosten kunnen niet op den gemeenteopzichter verhaald worden. De Voorzitter deelt deze laatste zienswijze. Het beste is niets omtrent deze zaak in de verordening op te nemen. De heer v. S t e ij n sluit zich geheel a&n bij den heer Heemskerk. De Voorzitter zegt, dat de ge meenteopzichter een beëedigd man is, dien we moeten vertrouwen. In stemming wordt gebracht een voqk stel Heemsker kv. S t e ij n, dat bij uitvoering van werken voor eigen reke ning in de gemeente door den opzichter, deze de kosten moet dragen en dat de aangewezen persoon voortoezicht door den raad wordt benoemd. Het voorstel wordt met 61 stem aange- nomen, die van den heer De Vroomen. Vastgesteld werd het kohier Hondenbe lasting en goedgekeurd een af- en over schrijving van f 13 op de begrooting 1914. De raad gaat over in geheime zitting ter behandeling vaststelling kohieren H. 0, dienstjaar 1915 en andere zaken. Nadat de zitting heropend was, werd medegedeeld dat de cijfers van het vastge stelde kohier H. O. waren f 7318.05. Nog werd door den Raad goedgekeurd, dat de straatlantaarns van April tot hall Mei tot 's avonds kwart over elf blijven branden, en dat het leggen der rioleering, waartoe in de vorige vergadering was be sloten, zal worden aanbesteed. Verder zal nog een riool worden gelegd van de zoogenaamde Vijfhuizen naar het hoofdriool, dat naar de losplaats loopt. De rooilijn voor de te bouwen huizen op de Schippersdam werd vastgesteld op 8 M. breedte. WASSENAAR. Ondersteuningsfonds. Het Ondersteu ningsfonds bij ziekte St. Joannes de Deo, onderafd. van den Ned. R. K. Volksbond, hiejd gisteravond zijn jaarvergadering in het patronaat. De opkomst was tamelijk. De voorzitter, de heer H. Vogels, herdacht wat de vereeniging in het afgeloopen jaar heeft gedaan in het belang harer leden. Uit het jaarverskig van den secretaris bleek, dat er tien leden hadden bedankt Staande de vergadering traden twee nieu we leden toe. Gedurende Augustus—Ja nuari was geen contributie geheven. Do gewone uitkeeringen waren geschied en toch was er nog een batig slot. De rer- eeniging verkeert overigens in goeden doen. De heeren A. Looijestijn en C. van Wissen werden belast met het nazien der rekening. De heeren Vogels en Putter werden bij acclamatie herkozen als be stuursleden en de heer B. Noordoven. (iie bedankt heeft, werd vervangen door den heer Verbij. De vergadering werd met gebed gesloten. ZEVENHOVEN. Ongeval. De zoon van den landbou wer B. alhier, met een voer stroo de brug afrijdende, verloor het bestuur over do paarden. Het voer sloeg om met het go- volg dat de wagen nogal beschadigd werd. Gelukkig had de voerman zich niet bezeerd. Nadat het stroo op een anderen wagen overgeladen was, kon do reis ver volgd worden. De passage was evenwel door dit voor val eenigen tijd gestremd. ZGETERMEER. Eerste steenlegging van de nieuw» R.-K. Kerk. Na een onderbreking van vier maanden, werden de werkzaamheden voor den boun der nieuwe kerk den len Maart j.l. hor vat en met alleszins lofwaardige® ijvtf voortgezet. Zoodoende kon er reeds spoe dig toe worden overgegaan, om volgens gebruik met plechtig-kerkelijk ceremonieel den eersten steen te leggen van het nieu we Godshuis. Op den morgen van i'-en 17en Maart, den feestdag van het Mirakel van Amsterdam, had deze voor dc katho lieken van Zoetermeer zoo heugelijke ge beurtenis en plechtigheid plaats. De HoogEerw. Heer Deken F. C. a- Mosmans van Zoeterwoude, die de pit tigheid zou verrichten, werd daarin jam mer genoeg onverwacht verhinderd door een, naar wij vernemen gelukkig niet ern stige ongesteldheid, zoodat de eerv^ steenlegging thans geschiedde door o«n Pastoor der parochie, den Z.Eerw- H W. J. van Turnhout. Na het H. Misoffer hetwelk om 9 uur was aangevangen, 6*

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 2