e £eidteh&(2ouftm\k I THUERÉ's THEE. MAISON DE BLANC 1GTI Tweede Blad. BINNENLAND. „R I B A," P. E. THUERÉ, UTRECHT. S O. L. Vr. van Lourdes. SAMSON-HAMID-SIGARETTEN HERMAN F. A. DAMEN ZOON MAARSMANSSTEEG 25. LEIDEN Lingerieën Kindergoederen Wollen, Batisten en Katoenen Kinderjurken Doopjurken. Luierscliortjes, Hoedjes, Kapjes, Mutsjes Bébé Truitjes, Tricot Pakjes en Truitjes. STEEDS NOUVEAUTÉS. BILLIJKE PRIJZEN. ten c Pri 34-4 kalve 6a JAARGANG. No. T650 Rijnd R.K In en ba Winke noemc Fr. no. 12 Dinsdag 16 Maart 1915. V Middenstandscrediet. Buitengewone tijden brengen buitenge wone dingen. En zoo bracht de buitengewone tijd, weiken wij thans doorleven, onverwacht een zoo breede organisatie in 't belang van het middenstandscrediet als waarop kort geleden nog niet gehoopt kon worden. We doelen hier op de organisatie, welk. Zaterdag onder ^ere-voorzitterschap onzer Koningin tot stand kwam ,,tot het verge makkelijken van verkrijgen van crediet voor hen die door den oorlogstoestand hun zaak zagen kwijnen of te niet gaan". Hier breekt ongetwijfeld een straal van hoop door de donkere wolken, welke zich boven menigeen samenpakten ten gevolge van den stilstand, welke de wereld-oorlog in de zaken brengt. Zeker, 't zou geen schande zijn, voor de overmacht te moeten bukken maar pleizierig toch ook in geen geval. En zeker: de eigen organisaties zouden ook wel doen wat ze konden maar zoo gaat 't toch makkelijker. Met vreugde mag dan ook de nieuwe organisatie, onder zoo hooge auspiciën en op zoo hechten grondslag tot stand geko men, worden begroet, terwijl de midden stand er een vrucht in mag zien deels ook van zijn eigen arbeid. Talrijk waren toch de middenstandsvereenigingen, welke aan den koninklijken oproep tot samenwerking konden gehoor geven we zagen met ge noegen ook ,,De Hanze" vertegenwoor digd en zoo konden toonen, dat hier met een klasse der maatschappij te arbei den viel, welke niet met de handen in den schoot zat, maar reeds gewoon was de handen uit den mouw te steken.- Dit zal ongetwijfeld den arbeid van het comité vergemakkelijken, wijl immers niet in den blinde getast behoeft te worden, maar de weg reeds aangewezen mag geacht worden. Moge de werking der Koninklijke Com missie goede vrucht dragen tot heil van allen, die tot haar komen. Amsterdams Burgemeester. Gistermiddag had in een afzonderlijk daarvoor bijeengeroepen raadsvergadering de plechtige installatie plaats van den nieuwen burgemeester der hoofdstad, den heer J. W. C. Tellegen. Deze bijeenkomst werd aanvankelijk geleid door den waar- memenden voorzitter, wethouder J. Jitta, en vond te 2l/a uur plaats. Nadat de vergadering op gebruikelijke wijze met gebed was geopend, werd op verzoek van den voorzitter door den secre taris, mr. Baëza, voorlezing gedaan van de ingekomen missive van den Commissaris der Koningin, houdende mededeeling van het Koninklijk Besluit, waarbij, met in gang van 15 Maart, de heer J. W. C. Tel legen tot burgemeester van Amsterdam is benoemd. De voorzitter noodigde alsnu den wet houder uit den heer Teilegen binnen te leiden. Binnengekomen, plaatste de heer Teilegen zich voor de tafel van B. en W., waarna wethouder Josephus Jitta hem toe sprak. Een zonderlinge maatregol. Men schrijft aan de „Tijd": In kringen van uit België geweken Ne derlanders heerscht ernstige teleurstelling ovér een maatregel van de Nederlandsche Bank, om voor hen geen Belgisch geld meer te wisselen. Belgische uitgewekenen kunnen echter voortgaan tegen den koers van 47% hun 20-francs dagelijks te wisse len. Het spreekt natuurlijk van zelf, dat de Nederlanders, waarbij er zijn, die 20 en meer jaren in België hebben geleefd, hun spaarpenningen in Belgisch geld heb ben meegebracht. Zij worden nu anders behandeld dan hun Belgische mede-uitge wekenen, waardoor voor hen een belang rijk verlies ontstaat, daar de particuliere wisselaars natuurlijk den koers van den dag een veel lagere dan 47% bere kenen. Door dezen maatregel ontstaan nu mis bruiken. Belgen koopen van Nederlanders hun franks af en maken aldus winst. Ook zijn enkele Hollanders zóó gelukkig Bel gische vrienden te vinden, die pp hun eigen naam voor hen wisselen, maar de meeste lijden schade. Zou het niet beter zijn, den ouden maatregel weer te herstel len? Achteruitgang der S. D. A. P. Telde de sociaal-democratische partij op 31 December 1913 25,651 leden, op 31 De cember van het vorige jaar was dat getal gedaald tot 25,609. Het aantal vrouwelijke leden is in 1914 van 3011 tot 3898 gestegen; in gelijke verhouding is derhalve het aan tal mannelijke leden gedaald. Dat maakt voor het mannelijke deel der S. D. A. P. een daling van meer dan 925 partijgenoo- ten, of van ruim vier en een kwart procent. Het Haagsche Bosch. Wij hebben gegronde reden, aldus schrijft het „Hbld.", om aan te nemen dat de mi nister van Waterstaat het bekende voorstel betreffende een weg door het Haagsche Bosch niet zal handhaven. Ouderdomsrente. Men schrijft aan het „Ctr.": Daar is gebleken, dat een niet onbelang rijk aantal ouden van dagen niet tijdig,, dat is vóór 3 Dec. 1914, een renteaanvraag heeft ingediend, heeft de Rijksverzekerings bank zich de vraag gesteld, wat alsnog tot het verkrijgen van een rente zou kun nen worden gedaan.. Nu eens was de vertraging ontstaan, doordat de stukken niet tijdig gereed wa ren, dan weer hadden belanghebbenden zich te elfder ure aangemeld, of waren door den tusschenpersoon teruggewezen. Ten aanzien van deze gevallen zal het standpunt worden ingenomen, dat alleen die aanvragen ontvankelijk zijn te achten ter zake waarvan vóór het verstrijken van den termijn daadwerkelijk stappen tot het doen van aanvrage bij den tusschenpersoon zijn gedaan, hetgeen dan ten genoege van de Rijksverzekeringsbank aannemelijk moet worden gemaakt. Zulks kan geschieden, door bijv. over legging van schriftelijke verklaringen van tusschenpersonen, belanghebbenden of van derden, welke verklaringen zoo noodig in onderling verband beschouwd, voldoen de aanwijzing moeten opleveren, dat de voorbereidende stappen althans tijdig zijn In alle andere gevallen zullen de aan vragers in hun verzoek niet-ontvankelijk worden verklaard, welke beslissing dan door hen aan het oordeel van den be- roepsrechter kan worden onderworpen. Gemengde berichten. Misverstand. De arrestatie der twee Belgische jongemannen in de St. Pieters kerk te 's-Hertogenbosch, als verdacht van het lichten der offerblokken, is na onder zoek een misverstand gebleken. Er was de laatste dagen gepoogd de of ferblokken te lichten, zoodat er streng toezicht werd gehouden. Toen nu Vrijdag op een ongewoon uur de beide vreemde lingen zich in de kerk bevonden, meende een der employés, die de kerk aan het ve gen was, in hen de daders te zien en sloot de kerkdeur. Daarna werd de politie ge waarschuwd, die de vreemdelingen arres teerde. De jongemannen protesteerden tegen hun arrestatie, doch gingen mee naar het bureau, waar zij hun identiteit bewezen. Het bleken bij onderzoek twee zoons te zijn van een zeer respectabel advocaat uit Antwerpen, die, met zijn familie van daar gevlucht, een woning heeft betrokken in Den Bosch. Aan de gearresteerden werd alle gewenschte voldoening gegeven, waar mee dit voor de betrokkenen onaangenaam incident was geëindigd. In beslag genomen. Sinds twee dagen lag te Ter Apel een schip met bruine boo- nen, terwijl moeite werd gedaan rze naar Duitschland in te voeren, doch Zondag zijn ze door een detachements-comman- dant in beslag genomen. Het schip wordt door militairen bewaakt. Vrijgelaten. De drie inwoners van de Lutte bij Oldenzaal, die door de Duitsche grenswacht waren gearresteerd, toen zij zich in Gildehaus even op Duitsch grond gebied bevonden en geen buitenlandsch paspoort bezaten, zijn, na te Bentheim een paar dagen in de gevangenis te hebben doorgebracht, na betaling van 3.50 mark boete, weder vrijgelaten. Honderd jaar geleden. Wat zal men van menig hoofdartikel der dagbladen van de thans oorlogvoerende landen zeg gen, als men ze over honderd jaar tot lee ring en overdenking eens overdrukt? Dit kwam bij ons op toen wij lazen wat in de „Times" van 11 Maart 1815 in een hoofdartikel gezegd werd: „Zaterdag 11 Maart 1815. Gistermorggn ontvingen wij per ijlbode van Dover het gewichtig maar betreurens waardig bericht van een burgeroorlog welke is ontstoken in Frankrijk door dien ellendeling (wretch) van een Bonaparte, wiens leven op zoo onstaatkundige wijze gespaard werd door de geallieerde Sou- vereinen. Nu blijkt dat de huichelachtige misdadiger, die tijdens zijn lafhartige ab dicatie een afkeer veinsde van het stor ten van bloed in een burgeroorlog, den ge- heelen duur van zijn verblijf in Elba mis bruikt heeft tot geheim en verraderlijk gekuip met de medeplichtigen van zijn vroegere misdaden in Frankrijk. Toen ten laatste de samenzwering rijp was zeilde hij van Elba met geheel zijn garde van 12 1300 man in den nacht van 28 Februari en landde hij te Frejus in Frankrijk op den 3en van deze maand. Het lijdt geen twijfel of bij hem zullen zich aansluiten al de nietswaardlgen, al de oproerigen, die ongelukkig genoeg een groot deel vormen van de ontbonden en naar wij vreezen ook van de nog in de gelederen behouden sol daten in het Zuiden van Frankrijk. Dus kondigde de Times honderd jaar ge leden het begin der honderd dagen aan van Napoleon's laatsten veldtocht, welke te Waterloo zou eindigen. „Hbld." Gered uit de Noordzee. In de Noord zee, een paar uren zeilens van Helder, was de nu te Urk aangekomen botter U.K. 25 eenige dagen geleden bij sterke bries visschende, toen een der drie opva renden, Jelle Post geheeten, vader van een talrijk gezin, bij het verrichten van eenig werk aan een zeilblok, door de sterk slingerende giek overboord gesla gen werd. Het gelukte den drenkeling, die onder het zwemmen bemerkte dat zijn ruime kleedij doorweekt en te zwaar werd, nog juist bijtijds het zwaardtouw te be reiken, waarna hij door de anderen bin nen boord kon getrokken worden. Afgebrand. Te Veendam is in de Re miselaan door onbekende oorzaak een nieuw huis afgebrand, toebehoorende aan de coöperatieve aardappelmeelfabriek, voorheen H. Wolda en Co. en bewoond door G. Prins. Van den inboedel is niets gered. Alles is verzekerd. Brand in de Nieuwe Kerk te Groningen. Gisterennacht omstreeks kwart na één bespeurde een passeerende agent van po litie, dat er brand was in de Nieuwe Kerk te Groningen. Onmiddellijk waarschuwde hij de brand weer, die vlug ter plaatse was en zich toe gang tot de kerk verschafte. Het bleek dat de brand woedde in het z.g. stoven- hok, een vertrek aan den zuidl^nt, waar de stoven opgeborgen worden. Binnen tien minuten* was men den brand meester; het vertrek met de stoven was geheel uitgebrand, de hooge zoldering was gedeeltelijk doorgebrand. Het is reeds de tweede maal dat dit ge deelte van de kerk door brand wordt ver woest. Dank zij het spoedig bemerken van het vuur en het actief optreden van de brandweer kon het vuur beperkt blijven. De brand had zich, was het vuur eenmaal door het plafond, gemakkelijk kunnen uitbreiden. De oorzaak moet gezocht worden in het slordig wegbergen van de stoven met vuur. Voor het laatste ds altijd een doofpot aan wezig. Maar waarschijnlijk heeft men ver geten zorgvuldig het vuur uit de stoven te verwijderen. Misschien is het toezicht daarop, nu de koster onder dienst is, ook e enigezins verslapt. De schade bepaalt zich nu tot eenig houtwerk en enkele ruiten. Goede vangst. Zaterdagnacht tracht ten 15 smokkelaars Nederlanders tusschen Goirle en Poppel over de grens te komen. De grenswacht, heeft acht hun ner met 100 L. peroleum bij zich aan gehouden. De overigen .wisten te ontko men. De Boo-heer. In Drente bestaan nog een drietal boo-en met daarbij behoorende boo-heeren. Dat zijn koeschuren met koe- herdersverblijven, waarin de boo-heer even over de grens „boe-mann" genoemd de zorg voor het vee op zich neemt, zooals de Sennerin in de Alpenhut. De in stelling moet wel zeer oud wezen, want den woordvorm boo (uit te spreken als boe) vindt men in het oud-Hoogduitsch, oud- Saksisch en Angelsaksisch terug als ,,bu" en in het Sanskriet als „bhu". Voor het begrip schuur of hulpwoning, gebruikt men in vele streken des lands nog het woord „boet", terwijl ook de „boot" ile „hut" en de „hoed" allemaal van dezelfde familie zijn en ook de ketelboeter nog voortleeft. Over deze boo- en boo-heeren heeft de lieer G. J. Landweer Jz., te Assen, een bij drage geleverd in den Nieuwen Drentschen VoLksalamank van 1915. Ziehier wat de „boo-heer" verstaat onder een pannekoek: „Tegen Kerstmis werd in vroegere jaren de boo door den booheer met zijn kudde tijdelijk verlaten en gingen zij zoogenaamd „naar huis". Dit ging met eenige feeste lijkheid gepaard, wat „fooien" genoemd werd. De veehouder ging met paard en wagen met zijn knechten en de jeugd mee, om het beddegoed en gereedschap van den booheer op te halen. In de boo werd men dan op zeer stevigen kost, zoogenaamden „fboi-pannekoek", onthaald. Daartoe wer den „van huis" meel, boter, spek en een gerookte worst meegenomen. „De booheer maakte beslag van boek- weitemeel en melk. Dit kwam in een groo ts gesmeed ijzeren koekepan vier vin gerbreed diep waarin eerst een kluit boter ter grootte van een vuist werd ge daan. De pan werd, nadat de boter ge smolten was, gevuld met het beslag, waar aan verder „harsen" (reepen) spek en de aan schijfjes gesneden worst werden toe gevoegd. Na het „omleggen" van den keek werd er een opening in geboord en hier in nog eens een even groote kluit boter aangebracht, die daarin later kokend op borrelde! „Was de reuzenkoek gaar, dan werd hij op een houten schotel opgediend op de driepootige schamel, waarop ieder, met een zakmes gewapend, om de beurt zich naar genoegen er van bediende! „Als dessert kon men zich daarna nog te goed doen aan bndeweitebrij, waarbij allen om de beurt uit den ijzeren pot roet denzelfden houten lepel konden eten." gr ijze be tine inri sloi Gebruikt voor het Witten van Plafonds en Muren Verbeterde KunsSkalk. Wettig gedeponeerd. Vier maal met GOUD BEKROOND. In pakken van 10 16 en 25 cents. Verkrijgbaar bij J. ELSINGA (Fa. DIJKHUIS) Drogist; L. A. BROERSE, Drogisterij „Boerhave". Fa. REIJST en KRAK, Drogisten. Fa. F. van DORP, Haarlemmerstraat D. H. TERBURGH, Drogist. J. M. WATERREUS, Drogist, Katwijk a/Zee. Alleen verkoop voor Nederland en Koloniën. Firma B. MEIN- DERSMA, Sneck, Den Haag. 1217 Tijdelijk verhoogde prijzen zijn 11, 17 en 28 ets. Zij, die prijs stellen op een T Hg 1ST FIJNE KOP THEE "W en ssas en nog niet onze theesoorten gebruiken, 3er' verzoeken wij hiermede een proef te nemen. =z Wij maken van deze gelegenheid gebruik om er op te wijzen, dat de in zwang ko- mende donkerschenkende, scherpsmakende Java- en Assamthee's, z.g.n. waterhou- dende thee's niet onschadelijk zijn. Te verkiezen is en blijft voor fijnen smaak de mélange, waarvan de basis is China Thee en die in den regel eerder licht dan donker Onze thee's zijn verkrijgbaar bij de voor- zrrr: naamste winkeliers. Inlichtingen geeft gaarne 1215 De leden der Geestelijke Bedevaart worden verzocht om een NOVENE te houden van 17 tot 25 MAART. Men kan hiermede verdienen eencn vollen aflaat op den feestdag of in het octaaf en een aflaat van zeven jaar en zeven qundragenen op iederen dag der Novene. Voor deze Novene moet men bidden dagelijks een rozenhoedje in een kerk of openbare bidplaats. Te Lourdes wordt cle Novene gehouden in de Basiliek voor het uitgestelde Sacrament en in Amsterdam in de kerk van de H. Katharina. Circulaires en -water verkrijgbaar bij P. Beelen, wind- en stoomkoren- molenaar, Lisse; J. Boers, aan het Zwaantje, HazerswoudeH. J. de Bruin, boterhandelaar, Stompwijk; S.'de Groen, mr. Broodbakker, Voorschoten; J, de Jong, vleeschhouwer, Boskoop; P. Kooloos, aan de Vliet, Zoeterwoude. Albertus van Schie, aan de Zijl, Warmond; J. N. J. Visser, oude Singel 222; Leiden; Mej. Alida van Eedeu, Van Limburg Stirumstraat, Noordwijk; W, Bakker p./a. L. van der Lans, in manufacturen, Noordwijkerkout; M. v. d. Berg, Meerstraat 44, Hillegom; Elisabeth Dobbe, RoelofarendsveenAdr. v. d. Hulst, Oegstgeest; Wilh. v. d. Hulst, adres wed. D. v. d. Hulst, Voor hout; Cor. Mooijman, Wd., Veenweg, Nootdorp (Z.H.) Namens het Bestuur, 1150 L. STOLK, Pastoor, President, Singel 427, Amsterdam. A. T. C. VAN NOORT, Kapelaan, Secretaris, Singel 427, A'dam. A. J. VAN DRIEL, Penningmeester, Singel 381, Amsterdam. W ROOKT: 10 a 10 CENT. Bij inlevering van 10 ledige doosjes I aansteker cadeau. Zoolang de voorraad strekt. Bij alle Winkeliers verkrijgbaar. Voor Winkeliers bij: J. P. DE LA RIE. APOTHEKERSDIJK 26. 1274 Telephoon 1479. - CHATEAU COUTEAU PAILLET - - CRU VERTHEUIL - - MARGAUX - UT ZEER BELEGEN TAFELWIJNEN. Aanbevolen door 86 Wijnhandelaren - Hofleveranciers Te koop gevraagd: een 4-roede hooiberg met rieten kap, Brieven letter L. A. N. v. d. HARG. Bodegraven. 1250 Te koop aangeboden: een zoo goed als nieuwe loodenzuig- pomp, geheel compleet. Te zien en te bevragen bij Th. VERSTEEGEN, Wcipoort Zoeterwoude. 1258 TELEPHOON 1244. SPECIAAL HUIS in: GROOTE KEUZE in alle maten en prijzen. In rijke Sorteering voorhanden. In Bébé-artikelen hebben wij een uitgebreide keuze. SPECIAAL INGERICHT voor

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 3