Ricslng van drie bestuursleden wegens pe riodiek aftreden van de heeren C. Hooger- vorst en J. Vennes. Spoorweglijnen. Bij het afdeelingson- derzoek in de Tweede Kamer omtrent het v.etsontmerp tot verklaring van het alge meen nut der onteigening ten behoeve van een zijtak NieuwveenTer Aar (Papen veer) van de spoorweglijnen in de Haar lemmermeer en omgeving, werd gevraagd 0m inlichtingen, hoe ver de aanleg van het spoorwegnet m de Haarlemmermeer en omgeving zijn voltooiing is genaderd; in het bijzonder hoe het staat met den aanleg der lijnen van Aalsmeer in de richtingen Amsterdam en Nieuwersluis. NOORDWIJKERHOUT. Diefstallen. Deze week werden bij een landbouwer de geheele voorraad schoone klompen gestolen, bij een bloembollen- kweeker werd het kippenhok ledig geplun derd en bij den landbouwer A. de W. werd gewoonweg een vet varken uit het hok gehaald, geslacht en medegenomen. Van de daders is echter geen spoor te vinden. ROELOFARENDSVEEN. H. Priesterwijding. Morgen hoopt de ecrw. fr. Vigilius Hoogenboom O.F.M. in de kerk der E.E. P.P. Franciscanen te Weert de H. Priesterwijding te ontvangen. Dén 2den Paaschdag hoopt Zijneenv. in de parochiekerk van St. Petrusbanden zijn eerste plechtige-H. Mis op te dragen. TER-AAR. Gemeenteraad. Voorzitter de Burgemeester. Afwezig Wethouder Rodenrijs. Notulen der vorige vergadering na lezing goedgekeurd. Mede- deelingen: a. dankbetuiging van het hoofd der openbare school voor de aan hem ver leende gratificatie; b. het verbaal van ge houden kasopneming; c. goedkeuring ko hieren schooldgeld. verhooging opcenten personeele belasting en maximum hoofde- lijken omslag. Ingekomen een schrijven van Gemeentebelang, ten le tot opsnoeiing van eenige boomen langs den Korteraarschen weg; 2e. om over te gaan tot voorbereiding der verbetering Geerweg; 3e. om de buurt schappen Korteraar en Aardam vrijheid te verleenen te mogen aansluiten bij Aar- landerveen ter verkrijging van gasverlich ting. De voorzitter deelt mede dat de aan dacht reeds is geschonken aan de hangen de takken der boomen te Korteraar; dat reeds te verwachten is een bijeenkomst van de Geerwegcommissie tot het nemen van maatregelen tot verbetering van dien weg. Vervolgens stelt hij voor om de verzochte vrijheid met betrekking tot gasverlichting van Aardam en Korteraar niet toe te staan met het oog op toekomstige verlich- tingsplannen der gemeente. Alzoo beslo ten. Twee reclames Hoofdelijken Omslag worden terzijde gelegd als zijnde niet in acht genomen de bij de wet gestelde ter mijn van indiening. De maximum snel heid voor het berijden van motorrijtuigen •in bebouwde kom wordt bepaald om voor te stellen op 15 K.M. per uur. Vervolgens komt aan de orde de bespreking: Nadere bepaling maximum getal vergunningen verkoop sterken drank in 't klein. Dr-or den voorzitter wordt namens he* dage- lijksch bestuur een voorstel ingebracht cm het getal maximum vergunningen te bepa len op 9 en in te trekken een vroeger ge nomen besluit dit te brengen op 8. Dit voorstel houdt verband om eventueele moeilijkheden in de toekomst te voorko men. Met algemeene stemmen wordt beslo ten en een spoedige uitvoering aan dat besluit te geven. Wijzigingen, ^f- en over schrijving begrooting 1914 worden vastge steld alsmede het eerste kohier van de Hondenbelasting 1915 tot een bedrag van f 181.75. Afschrijving wordt verleend van den aanslag Hoofd. Omslag aan A. Hei dra wegens vertrek naar Leimuiden en restitutie aan verschillende personen in zake Hondenbelasting 1914. Met het oog op de voldoening van de gedeeltelijke kos ten inzake de spoorlijn NieuwveenPa penveer en kosten overbrugging Aarka naal wordt besloten voor de daarvoor be- noodigde gelden een leening aan te gaan ad f 73,000, rentende hoogstens b% pCt. met jaarlijksche aflossingen. De nekening van de Gezondheidscommissie te Bodegra ven'wordt goedgekeurd en .wordt hierna de vergadering gesloten. ZEVENHOVEN. Ongeluk. Het 4-jarige zoontje van den veehouder N. v. B. had het ongeluk al spe lende in een steekgraaf graaf om hooi klompen door te steken te vallen. Het kind kwetste zich zoo ernstig dat genees kundige hulp moest worden ingeroepen. De arts achtte evenwel de wond niet ge vaarlijk. Typhus. Het tienjarige dochtertje van den visscher J. S. is door typhus aan getast. Het geval laat zich echter niet ern stig aanzien. Gestruikeld. De vrachtrijder en koop man S., uit Noorden, alhier de brug pas serende had het ongeluk dat zijn hit struikelde en viel bij het afrijden der brug. De boomen van zijn kar braken en de hit die door twee inmiddels toegeschoten per sonen aan den grond gyhouden" werd gaf S-. een slag tegen het been. Met een ge leend rijtuig kon S. ten slotte zijn reis vervolgen. ZOETERMEER. Plotseling sterfgeval. Plotseling over leed een dochtertje van 9 jaar van Van eenen aan den Voorweg. Om 2 uur kwam het gezond en blij in huis, om 4 uur reeds e©n lijk. ZOETERMEER-ZEGWAART. De Hanze. Het bestuur van den Hanze hond vergaderde onder voorzitterschap van den heer J. Vollebregt ter bespreking van ©en schrijven van de Coöp. Centr. Midden, standscredietbank. Besproken werd uitvoe rig den toestand van den landbouw, handel drijvenden en industrieelen middenstand. Den secretaris werd opgedragen een uit- teerig rapport over den toestand uit te krengen bij genoemd hoofdbestuur. KoomscTie Agenda. ZONDAQ. Leiden. 12V& uur. Buitenge wone ledenvergadering Ned. R. K. Volksbond. Spreker de heer Moerel van Oudewater. MAANDAG. Leiden. 9 uur in „Zomer- zorg". Vergadering van de R. K. Middenstandsvereeniging „De Hanze". MAANDAG. Leiden. 8 uur vergadering van den Ned. R. K. Grafischen JL i Bond in de bovenzaal der St. M j| Josephsgezellenvereeniging. Le- 2 zing van den heer Van der Vel- c, den, Jur. Stud., over de 'ie Bioscoop. Uit de Pers. Minister Posthuma. „Politicus" geeft in de „Opr. Haarl. Crt." deze schets van den nieuwen Minister: Toen het bericht wereldkundig werd, dat de heer Posthuma benoemd was tot Minis ter van Landbouw, Nijverheid en Handel, kwam er wezenlijk spanning van nieuws gierigheid, hoe deze spiksplinternieuwe Excellentie tegenover de Kamer zou komen te staan. Hier had men nu met een „homo novus" te doen in den meest kersverschen zin van het begrip!.... In agrarischen kring waren er wel menschen ook onder de „her- vorragenden", die don heer Posthuma als specialiteit op landbouwgebied van nabij kenden. De familienaam van den nieuwen raads man der Kroon was in parlementaire an nalen een absoluut onbekende. Zelfs was deze naam in verband met 't excellentie schap, voor sommige ooren een combinatie waaraan men langzamerhand moest zien te wennen. En op zekeren dag zag men den nieuwen Minister aan de groene tafel zitten. Wees men elkaar aan: Dat is ie nu... Daar heb je Posthuma! Een kleine figuur met tikje embonpoint. Een stevig wat ineengeschroefd verschij- ninkje. Man met bol-bleek gelaat, stevig wilskrachtigen wipneus, rossigen knevel en kinbaardje, rossige „geborstelde" ha ren. Met strakke trekken, koel observee- rende oogen, waarin nu en dan even begin van spotlachtje komt. Met iets stroef strengs en kort aangebondens in zijn doen. Heelemaal missend deferent buigende, hof felijk vriendelijke, waarmee sommige mi nisters zeker de kopstukken der Kamer bejegenen. De heer Posthuma had van meet af aan in de wijze waarop ook de oudst" meeSt invloedrijke parlementsfiguren be groette, het koel onverschillige van iemand, die al sinds jaren met grooteren en klei neren in de Kamer heeft omgegaan. Een vraag, terloops tot Z.Exc. door een der le den gericht, beantwoordt hij met een paar woorden, dan eventjes van adieu knik kend... Andere Excellentiën beijveren zich om zich in allervriendelijkste luisterhou ding tot zoo'n lid zich te wenden, heel aan dachtig. te luisteren, dan met veel druk vertoon van gaarne van dienst zijn te ex- pliceeren, hun woorden onderstreepend, il- lustreeren met allerlei volijverig gedien- stige gebaren.... Van dit alles bij den koel stroeven mi nister Pothuma geen sprake. En toen hij voor het eerst in de open bare zitting het woord moest voeren, ouder gewoonte de leden in halfcirkel om de mi nisterstafel groepeerden, doodnieuwsgie- rig hoe „hij het er zou afbrengen" wel, toen kwam er algemeene verbazing. Noen zulk een totale afwezigheid van deibuutkoorts had men toch nooit waarge nomen. De nieuwe minister van Land bouw had met duidelijke, wat droge stem, do sprekers beantwoord alsof hij niet voor de allereerste, maar voor de 50ste maal in de Kamer redevoerdeAls een Excel lentie die toch op zijn minst al een heele begrooting met de heeren 'heeft doorge- boomd!.... Van een imleidingkje, strekkend om de zenuwen wat op verhaal te laten komen, voordat men tot de zaak zelve komt, geen sprake. Van het nerveuzig tasten en schommelen naar, onder de pa pieren op de groene tafel, geen zweem. Alle gebaren van dien nieuwen bewinds man waren even kakn en rustig zeker. Zijn speech je had geen franje; er was geen poging om het mooi te maken. Het was niet te lang en niet tie kort. Koel za kelijk. En daarmee uit- Niet slechts fiksch en zonder spoor van schuchterheid 'of blijk dat Z.Exc. onder den indruk was van de hooge en zeer machtige, in normale tijden over het leven van ministers beschikkend maar zelfs met iets kort aangebondens, dat bij sommigen de vraag deed rijzen, of de heer Posthuma hier misschien de methode1 volgde van1 een zijner eminente collega's in het Kabinet-Van der Linden, wiens durf spreekwoordelijk is gewor den?.... In de zitting van Vrijdag 19 Febr. j.l. toen de Minister van Landbouw twee échecs leed, welke niet hem, maar zijn ambtsvoorganger troffen kwam dit van- zich-afbijtende 't zij met alle respect al dus genoemd wel heel sterk uit. En in de wijze waarop Minister Posthu ma bij het ontwerpje betreffende de heng- stenkeuringen toen „den aftocht dekte."' En ook bijv. bij het 19 dezer aangevan gen „oeconomisch debat, in den toon, waarop hij den heer Smeenge nu en dan interrumpeerde. Dat was soms op het randje van het haast-barsche af.... Met een paar woorden de rectificeerende opmer king... Op hard-ontstemden, met koelen nadruk-verduidelijkenden toon-van-spreken Het leek eer een terechtwijzing dan een interruptie.... Deze methode, nu toegepast door een bewindsman, die nog in de eerste weken- periode van zijn carrière staat, heeft on getwijfeld iets gevaarlijks. Het kan wezen en bij „oeconomsch debat", op 19 Febr. aangevangen, zal het moeten blijken dat Exc. Posthuma behoort tot de superieuren, de mannen met schatrijke intellectueele bagage, van wie de Kamer zich het een en ander laat welgevallen. Zou het wezen, dat hier het „koene'" het stroefaanduiden- de en -terechtwijzende van den toon niet in verhouding ware tot de mate van intel lectueele kracht, beleid, ervaring, welke de nieuwe bewindsman aanbracht, ja, dan zou allengs zijn verhouding tot de Vertegenwoordiging iets pijnlijks en min- aangenaams kunnen krijgen. Dat men vliegen met honig en niet met azijn pleegt te vangen is een waarheid in him con tact met het Parlement in het oog gehou den ook door zeer hoogstaande mannen van stevig karakter, maar tevens van wijzen tact.... Men heeft af te wachten, hoe zich, al lengs, de verhouding tusschen den Benja min van het extra-parlementaire kabinet van 1913 en de Vertegenwoordiging zal ont" wikkelen, ontplooien. Maar óók wanneer het blijkt, dat Minister Posthuma in elk opzicht past in den kring der voortreffe lijke mannen, in Augustus '13 tot den Raad der Kroon geroepen, dan nog zou het van den heer Posthuma verstandig zijn in het oog te houden, hoe hetgeen een Treub, met al zijn glorieuse antecedenten, hier kan veroorloven, ook voor den kra- nigsten „homo novus" tegenover de Kamer op zeker moment ietwat-gewaagd „spel van durf" kan worden!... POLITICUS. Intrekken van wetsontwerpen. Dr. Nolens 6chrijft in de „Nieuwe Ven- losche Crt.": „Ingediende wetsontwerpen kunnen worden ingetrokken, zoolang ze nog in behandeling zijn bij de Tweede of Eerste Kamer. Artikel 115 van de Grondwet zegt uit drukkelijk: „Zoolang de Eerste Kamer nog niet heeft beslist, blijft de Koning be voegd het door Hem gedaan voorstel weer in te trekken." Het komt dan ook herhaaldelijk voor, dat een wetsontwerp wordt ingetrokken. Vooral bij het optreden van een nieuw minister. Deze toch zal zich niet altijd met de ontwerpen van zijn voorganger kunnen vereenigen. En dan is het verklaarbaar, dat hij aan de Koningin machtiging vraagt om het ontwerp in te trekken. De vraag kan echter gesteld worden of op die wijze ook gehandeld kan worden met een wetsontwerp, waarbij de goedkeu ring gevraagd wordt van een tusschen den Staat en een andere partij gesloten over eenkomst. Het geval doet zich thans practisch voor en wel ten opzichte van eene overeen komst tusschen den Staat en eene Naam- looze Vennootschap. In Maart 1913 werd tusschen den Staat der Nederlanden en de Naamlooze Ven nootschap AkenMaastrichtsche Spoor weg Maatschappij eene overeenkorpst aangegaan betreffende den afstand van de rechten van den Staat op de Domaniale Mijnen, waarbij in April 1914 nog een aanvullingsakte werd gevoegd. Deze overeenkomst Werd aangegaan „onder voorbehoud van goedkeuring bij de Wet". Ter verkrijging van deze goedkeuring werd een wetsontwerp ingediend, waar over den 23 Juli 1914 door de Commissie van Rapporteurs het eindverstag werd uitgebracht. Het ontwerp zou eenige weken geleden in openbare behandeling komen. Inmiddels was de heer Treub van Landbouw naar Financiën verhuisd, en de heer Posthuma als minister van Land bouw opgetreden. -Bij brief van 20 Februari j.l. werd door den minister van Financiën mede gedeeld, dat, ingevolge daartoe van Hare Majesteit de Koningin verkregen mach tiging, door hem, mede namens zijn ambt genoot van Landbouw, bedoeld wetsont werp wordt ingetrokken. De vraag of bet gewenscht was, dat het wetsontwerp tot stand kwam, en dat zoo de Domaniale mijn in eigendom kwam van de particuliere maatschappij blijft hier onbesproken. Het gaat er alleen om of op deze wijze het tusschen den Staat en deze maat schappij gesloten contract van de baan kan worden geschoven. Voor deh Staat zijn bepaalde personen opgetreden, daartoe gemachtigd door de ministers van Financiën en van Land bouw. De overeenkomst Is aangegaan enkel onder „voorbehoud van goedkeu ring bij de Wet". Volgt daaruit niet, dat de Staat de ver plichting heeft, om althans de mogelijk heid te bieden dat deze goedkeuring ver leend worde? Die mogelijkheid werd gegeven door de indiening van het wetsontwerp, ze wordt echter teruggenomen door de intrekking. De contractanten zijn dezelfde geble ven, de Staat der Nederlanden is nu als bij het aangaan der overeenkomst vol maakt dezelfde, alleen de ministers, waardoor hij handelingen verricht, zijn veranderd. Kan de Naamlooze Vènnootschap in kwestie niet zeggen: ik houd mij en u aan de overeenkomst en wacht nog steeds af of de voorbehouden wettelijke goedkeuring verleend of geweigerd wordt. Zou op gelijke wijze als hier met een contract met een particulier gehandeld wordt, ook gehandeld kunnen worden met een tractaat tusschen den Nederlandschen Staat en een vreemde mogendheid, dat goedkeuring door de wet behoeft? De zaak komt mij zeer twijfelachtig voor." Land en Tuinbouw. Het Pestgevaar voor Nederland. Wij ontvingen een overdruk uit het Tijdschrift voor Sociale Hygiëne van een opstel van de hand van Dr. J. J. van Loghem, Directeur der Afd. Tropische Hygiëne van het Koloniaal Instituut te Amsterdam, handelende over „Het Pest gevaar voor Nederland." Het opstel bevat een verzoek aan be langstellenden in alle deelen des lands om gegevens toe te zenden omtrent det plaatselijke rattenbevolkijag.i Dr. Ringeling, Prof. Saltet ep Dr. Swel- lengrebel hebben met Dr. Van Loghem tot Dr. Ruysch, Dr. Broers en Prof. Spronck de vraag gericht, instemming te willen betuigen met het plan de ratten- bevolking van Nederland met het oog op het pestgevaar aan een nauwkeurig on derzoek te onderwerpen. Aller oordeel was éénstemmig en luidde, dat van hy giënisch standpunt nadere gegevens om trent Nederlandsche ratten zeer ge wenscht zijn. De genoemdia Commissi^ heeft zfdh daarop tot den Centralen Gezondheids raad gewend en mocht van deze zijde in stemming en toezegging tot medewerking verwenen. Ook van de zijde der zoölogen Dr. De Beaufort en Dr. Hagedoorn, werd belangstelling getoond en voorlichting be loofd. Het plan is nu, met hulp van hen, die op hygiënisch gebied werkzaam zijn: zo oiogen, geneeskundigen, leden van ge-» zondheidscommissies en andere belang-, stellenden, uit verschillende deelen van het land rattenmateriaal bijeen te bren gen, voorzien van nauwkeurige aandui ding van de vindplaats, zoo mogelijk ook van de nestelplaats der gevangen dieren. Op grond van de verkregen gegevens kunnen dan door ons zoo schrijft dr. Van Loghem plaatselijke onderzoekin gen worden ingesteld over de veelvuldig heid en de nestelplaatsen der rattenbevol- king. In het bijzonder zullen de omstan digheden in Nederland worden vergeleken met de toestanden, die in de Nederland- sche-Indische pestdistricten zijn vastge steld. Onderzoekingen over de parasieten der ratten in verschillende jaargfetijden zullen daaraan worden aangesloten. Materiaal en inlichtingen zijn toe te zenden aan de Afd. Tropische Hygiënte van het Koloniaal Instituut te Amsterdam (postadres: Instituut voor Tropische Hy giëne, Paviljoenstraat 4). De ratten worden het best verzonden op brandspiritus, na inklippen van den buik wand. Bij zeer groote vangsten is het vol doende enkele mannelijke en vrouwelijke exemplaren op deze wijze te verzenden. Van de overige volwassen dieren kan men volstaan met toezending der koppen, op brandspiritus, op formaline, of desnoods zonder meer in een dichtgesoldeerd blik. (Onderzoek der schedels. In 't bijzonder houdt de Commissie zich aanbevolen voor gegevens of inlichtingen, die kunnen leiden tot een plaatselijk in te stellen onderzoek naar nestelplaatsen van Mus rattus (huisrat), zoowel in de steden als op het platteland. Zijn er onder onze lezers, die na lezing van bovenstaande vragen: Is er, of dreigt er dan perstgevaar voor Nederland? dan moeten wij in antwoord daarop wegens de beperkte ruimte, waarover wij beschik ken volstaan met de mededeeling der conclusiën, waartoe de schrijver komt, conclusiën, welke geen besliste zijn, maar deels slechts in onderstellenden vorm kon den worden samengevat. Ze zijn de vol gende: le. Voor Nederland dreigt het. pestge vaar van de zijde; jaarlijks worden onze havens bezocht door schepen met rattepest aan boord; bij gemis aan voldoende wette lijke bepalingen kan men niet steeds ver hinderen, dat de rattepest ook op de ha- venratten overgaat. (Verleden voorjaar vond men te Amster dam de pest reeds overgegaan op de ha- venratten, die de kade bevolken, waar schepen met rattepest aan boord, hadden gelost). Amsterdam verkeert dus thans in de- zeilfde omstandigheden als vele andere havens, waar pest onder de havenratten heerscht. Vroeg of laat zal men ook bij ons worden opgeschrikt door sporadische menschenpestgevallen, bij welke de be smetting van zieke scheepsratten of zieke havenratten is uitgegaan. 2e. Het is denkbaar, dat uit deze spora dische gevallen van menschenpest zich een min of meer ernstige longpestepide- demie hier te lande ontwikkelt. Overal waar onder slechte omstandigheden, b. v. bij hevige winterkoude, menschen wor den samengehoopt (krotwoningen, kazer nes, oorlogstijd) zijn de voorwaarden voor de vèrbreiding der pestcellen van mensch op mensch aanwezig. 3e. Dat uit de pest der havenratten zich pest bij huisratten en andere in de na bijheid der mensch levende ratten ontwil kelt, is eveneens denkuaur. km- uibekend- heid betreffende de veelvuldigheid van de huisrat cn betreffende den gemiddelden afstand tusschen baar nestelplaatsen en de woonplaatsen van den mensch, baart echter groote onbekendheid omtrent de af metingen van het pestgevaar. Ook is een onderzoek naar de soort en de frequentie (menigvuldigheid) van de parasieten der ratten in dit verband roodig. 4e. Aangenomen, dat een builenpestepi- demie voorwaarden vindt zich te ontwik kelen, is het niet waarschijnlijk, dat zij een zuiver karakter bewaart. Uit histori sche gegevens is af te leiden, dat ook ten onzent de builenpest vooral des zomers zou heerschen; het afwisselend epidemie- type 's zomers builenpest, 's winters longpest is dus bij .ons te verwachten. Wij hopen, dat zeer velen, die daartoe in de gelegenheid zijn, aan het verzoek ge volg zullen -geven, dewijl men hierdoor medewerkt aan een hoogst belangrijke zaak: het onderzoek van het pestgevaar voor ons land. C. B. Academienieuws. LEIDEN. Geslaagd voor het C a n d i- daatsexamen in de godge leerdheid 1ste ged. de heeren F. \Y Boers (Heenvliet bij Brielle) en C. A. Schenk (Rotterdam). Met gunstigen uitslag afgelegd jiet Eindexamen voor den Ned. Ind. Adm. dienst door den heer J. E. V. A. Slors (Leiden). Laatste berichten. DE KLEINE MIDDENSTAND. Men seint ons no^: Na de rede van den Minister van Oorlog richtte zich de Minister van Financiën de heer Treub, tot H. M. de Koningin en zei de tot Haar: Majesteit 1 Thans rust op mij de even vereerende als aangename taak, uit ons aller naam U eerbiedig te verzoeken in figuurlijken zin voor U zelve en in letterlijken zin voor ons allen, de Kroon op het werk te willen stellen, door het Eerevoorzitterschap te aanvaarden van de algemeene commissie welke aan het hoofd der te scheppen orga nisatie zal staan. Hare Majesteit antwoordde: Ik ben zeer erkentelijk voor het bewijs van vertrouwen, dat de vergadering mij gaaft en zal Uwe uitnoodiging aanvaar den. Hare Majesteit, die in zwart fluweel was gekleed en een met bruine veeren gegar neerde hoed droeg, verliet daarop de ver gadering. Evenals bij haar binnentreden verhieven allen zich van hun zetels, terwijl de presi dent der Nederi. Handelsmaatschappij, mr. Van Aalst, een „leve de Koningin, hiep hiep hoera!" aanhief, waarin allen geestdriftig meestemden. Nadat H. M. de vergadering had verla ten, nam Minister Treub de leiding en" hield tot de aanwezigen een korte toe spraak. Verkeer met Engeland. Men meldt ons, dat de dagelijksch'e dienst VlissingenFolkestone, van de Maatschappij Zeeland, a.s. Maandag zal worden hervat. Vertrek 8 uur 's morgens van Vlissingen. Een Engelsche hulpkruiser getorpedeerd. LONDEN, 13 Maart. De admiraliteit deelt mede, dat de hulpkruiser Bayano op een patroeljetocht is verloren gegaan. Het wrak en lijken zijn den llden Maart gevonden onder omstandigheden, die er op wijzen, dat de Bayano is getorpedeerd. Acht officieren cn achttien man zijn ge red, de overigen waarschijnlijk omgeko men. Het stoomschip Castlereach van Belfast rapporteert, dat het, toen het Donder lag- morgen om vier uur het wrak en ijken passeerde, verhinderd werd een nador on derzoek in te stellen door een vijandelij ken onderzeeër, welke gedurende twintig minuten jacht op het schip maakte. LONDEN, 13 Maart. Het overschot van de Ifemanning van de Bayano, dat op vlot ten dreef, is gered door het kolenschip Balmerino, dat zich van Belfast op weg raar Ayr bevond. Donderdagmorgen om halfnegen had men van de Balmerino een troepje mannen ontdekt, dat met een aan een riem bevestigd hemd seinen gaf. Zij bleken 24 in getal te zijn, hadden niet meer dan hun hemd aan en waren allen ge» kneu sa en bloedende, meer dood dan le vend. Twee hunner waren stervende. De Balmerino had 18 man aan boord ge nomen, toen een bewapend koopvaardij schip verscheen, dat de andere overle /en den opnam. Deze vertelden, dat de hulpkruiser om 5 uur in den morgen getorpedeerd was. De ontploffing was geweldig en sloeg de sloepen ,stuk. De Bayano was in drie mi nuten gezonken. Ilct gedeelte van de be manning, dat niet gedood was, lag in do duisternis worstelende in het water of klampte zich vast aan wrakstukken. De geredden hebben geen andere vlotten met overlevenden gezien. De overige beman ning is dus blijkbaar omgekomen. De vlotten, waarop de overlevenden zich bevonden, zijn zoo gemaakt, dat zij blijven drijven, als het schip zinkt, terwijl zij van riemen voorzien zijn. Een van de geredden verhaalt, dat hij hard naar een reddingsboei was geloopen. De kapitein had hem op den rug geklopt en gezegd: „Beste kerel, red je". Hij had hem toen de hand geschut, was de brug op gegaan en met het schip onder de gol ven verdwenen. Burgerlijke Stand. NIEUWKOOP. Geboren: Elisabeth, d. van A. F. \ar. Wijngaarden en E. van Voorst. Anton., z. van II. Rademakcr en D. C. Vis. Gijs- berta Johanna, d. van G. A. van Leeuwen en A. Lunenburg. Ondertrouwd: T. de Jong 22 j. te Stolwijk en M. Vermeij 21 j. Overleden: W. Boerc, vr. van C. van Leeuwen 33 j. P. J. Kapteijn 10 m. H. de Knijff 9 m. Marktberichten. LEIDEN, 13 Maart. Korenbeurs. Koopers waren heden zeer kalm gestemd, in verband met de llauwcre stemming van buitenlandsch graan. De verkoop ging niet vlot. Als volgt zijn te noteeren: Tarwe f 14,25f 14,75 per 80 Kilo. Haver per 100 kilo f14,60 a f 15,40, Gerst.per 05 kilo f9,20 a 1'9,75; Erwten per II.L. f 14,40 a f 15,40. LEIDEN, 13 Maart. Botermarkt. Prima fa- brieksboter van f06 a f 09 goede fabrieks- boter f62.a f65, prima boerenbotei* f66 a f 68, goede boerenboter f 60 a f 61. Aangevoerd 209/8, en 35/16 vaten wegende 4530 K. O. Han del vlug. Turf. Lange turven, van f0,tot f5.Aan gevoerd van 8 tot cn met 12 Maart. Lange turf nihil. Eiercnveiling. De eieren zijn gestempeld L. E. V. Aanvoer 10846 stuks. Kipeieren 1"4,90 tot f5,25. Eendeneieren f5,15 i f5,25. Handel vlug. ALKMAAR. 12 Maart. Kaas. Aange voerd 109 stapels, wegende 72,821 kilo. Prijs voor kleine fabrieks- f 44,commissie f—, middelbare- fboeren-f41,50; commissio» boerenkaas f40,middelbare f38,Ilande* Btllg.

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 5