huidige èn in zaken als de onderhavige echt momnikètiwérk en een dure geso.iie- dcnis bovendien. De dagvaardingen f ch worden verzonden als aangeteekende stuk ken, die de reis via Duitschland moeten maken, waarvpor per stuk 22^ cent por tokosten wordt betaald. Daarenboven be taalt het Rijk aan den deurwaarder 60 cent. voor iedere dagvaarding, die de ge adresseerde misschien na maanden pas, misschien nooit zal bereiken, wijl het gros der beklaagden in de huidige omstandig heden wel niet zullen zijn op te sporen in de Belgische grensplaatsen, wier bewonirs overal heen verspreid zijn. Daarbij doet zich nog de omstandigheid voor, dat een groot aantal der smokkelaars Lij hun bekeuring niet in het bezit waren van een pas en dus wel een valschen naam kunnen hebben opgegeven. Bij an deren, die volgens de getuigenverklaring der militaire wachten, die hen hadden fan- gehouden, wel in het bezit waren van ten pas, hadden .verschillende luitenants ver zuimd in hun proces-venbaai zulks te ver melden. Intusschen cischte de officier van justitie verschillende boeten en straffen en de Rechtbank zal de aangeklaagden veroordeelen bij verstek. Als nu de oorlog voorbij is, zullen nog velen dezer veroordeelden onaangenaam kunnen verrast worden als ze zich op Hol- landsch gebied wagen, vooral zij, wier naam valsehelijk door een of anderen goe den vriend, den aangehouden smokkelaar, als de zijne is opgegeven. Bedreiging. Voor het gerechtshof te Arnhem is in hooger beroep behandeld de zaak tegen baron K. W. A. van P., student, wonende te Arnhem, die den 26en Januari j.l. voor de rechtbank aldaar terechtgestaan had ter zake, dat hij den 21en November j.l. twee rijksveldwachters heeft bedreigd en even later op hen heeft geschoten, vaar- door die personen door hagelkorrels wer den geraakt. Bekl. was dien dag met zijn broeder op jacht in de gemeente Arnhem en had de beide veldwachters, die in burgerkleedirig waren, voor stroopers gehouden. Dé rechtbank had bekl. tot 3 weken ge vangenisstraf veroordeeld (de eisch was to.-i 3 maanden gevangenisstraf). Voor het gerechtshof werd thans tegen beklaagde, die niet verschenen was, bevestiging van het vonnis a quo geëischt. Krijgsraad. De auditeur-militair bij den krijgsraad te 's-Gravenhage requireerde gisteren te gen den milicien-stukrijder W. L., afkom stig uit Amstrdam, van het 2e regt. \eld- art., 8 maanden gev. wegens diefstal van een rijwiel, f 1 boete of 1 dag hechtenis wegens rijden zonder licht met een rijwiel en f 5 boete of 3 dagen hechtenis wegens het opgeven van een valschen naam. Tegen den landweersoldaat J. O., afkom stig uit Leiden, werd wegens le desertie 1 maand mil. detentie gerequireerd met af trek preventief van af 25 Februari. Ingezonden stukken. (Buiten verantwoordelijkheid van de Red.) De R.-K. Volksbonder in onze dagen. Een onderwerp, dat wat belooft, vooral nu het wordt behandeld door een spreker als den heer T. A. Moerel uit Oudewater. Een opwekking om de vergadering van a.s. Zondag bij te wonen is voor onze volksbondcrs dan ook niet noodig. Zij ko men allen, uitgezonderd alléén zij die voor hun wegblijven zéér geldige redenen hebben. Echter er zijn nog zoovele R.-K. arbei ders wier plaats ook in onze rijen Js en die van verre staan en nog steeds ,,de kat uit den boom kijken." Hen alleenlijk gel den deze woorden. Komt, gij allen, die tot heden wel uw antipathie tegen den Volksbond gelucht hebt, maar nog steeds niets deed om na der met dit nuttige lichaam kennis te ma ken. Komt, gij allen, die tot heden vereenigd waart fa- organisaties waar uw plaats in géén geval is. Komt kennis maken met wat wij willen en gij zult de overtuiging krijgen dat ook gij noodig zijt om het schoone doel te be reiken. Wij hebben u noodig, want de vij and is krachtig en daarom gevaarlijk. Getroost u dus Zondag 15 Maart, 's mid dags om half een, 'n gang naar ons bonis gebouw op 't Rapenburg, en gij geeft u na de vergadering als lid op aan een der propagandisten. L". Leger en Vloot. Lichting 1915. Naar de „Avp." verneemt, zullen binnenkort de miliciens der lichting 1915, eedert begin Deo. onder de wapenen, ter verdere opleiding overgaan bij de regimenten infanterie, Land en Tuinbouw. Kaascontrole-station Zuid-Holland. In de te Gouda gehouden 18de alge- meene vergadering van het Kaascontrole- station Zuid-Holland is meegedeeld, dat het bestuur aan de departementen \an Oorlog en van Marine het verzoek heeft gericht, voor het gebruik bij leger en vloot gecontroleerde volvette kaas aan te vij zen, teneinde de productie daarvan te be vorderen. Van het dep. van Oorlog is be richt ingekomen, dat voor het leger g< en volvette kaas gebruikt kan worden. Van het dep. van Marine is geen bericht inge komen, doch na persoonlijke, informatie is het den directeur van het station geble ken, dat het dep. van Marine wel bereid is een proef met gecontroleerde kaas te nemen. Echter wordt de vrees gekoesterd, dat bij afneming van eenige groote boe veelheid dit een prijsstijging ten gevolge hebben zal. Hierin vindt de voorzitter, de heer S. C. Korteweg, aanleiding om op nieuw tot grootere productie aan te spo ren. Tot de gemeentebesturen van Gouda, Bo degraven en Leiden had het bestuur ver zocht, aan gecontroleerde kaas een aparte plaats op de markt in te ruimen en een aparte noteering daarvoor in te stellen. Het gemeentebestuur van Bodegraven zal aan het verzoek voldoen. Op verzoek van den minister van Landbouw worden aan het contrólestation Zuid-Holland de kaas monsters onderzocht uit NAird-Holland, Zuid-Holland en Zeeland, nu de kaash .ui- del bepaalden voorraad van verschillende vetgehalten moet houden. Uit het jaarverslag van den directeur van het Kaascontrólestalion blijkt, dat door de groote ledenvermeerdering de aanstelling van een tweeden controleur noodzakelijk werd. In het geheel werden 2587 kaasmonsters onderzocht, en 444,600 rijkskaasmerken werden aan de leden uitgereikt Berekend over het geheele jaar 1914 was het gemiddelde vetgehalte dei- volvette contrólekaas 50.5 pet Volgens het jaarverslag van het bestuur van, het Raascontrólestation over 1914, klom het ledental in het eerste halfjaar van 48 tot 284. door den oorlog werd een verdere ontwikkeling in dat jaar tegen gehouden: De rekening over 1914 sluit bij een to taal van f 9509 aan uitgaven, met een ba tig saldo van f 797. De begrooting voor 1915 werd vervol gens vastgesteld in ontvangst en uitgaaf tot een bedrag van f 12,447. Op voorstel van het bestuur wordt het aantal bestuursleden uitgebreid met 2 le den van den Bond van Kaasproducten, waarvoor gekozen worden de heeren Van Wijnen te Stolwijk en De Groot te ber- kenwoude. De heer J. C. v. d. Tooren heeft als be stuurslid bedankt; in zijn vacature is in verband met de bijvoeging van twee leden niet voorzien. Het aftredende bestuurslid de heer H. le Coultre te Bodegraven wercl herkozen. Uit de besprekingen over het Rijkskaas- merk blijkt, dat dit thans in elk opzicht voldoet, waarvoor den heeren Swaving en Sillevoldt hulde wordt gebracht. BIJ de rondvraag heeft de directeur-ge neraal van landbouw een krachtig woord van opwekking gesproken tot meerdere aansluiting bij het Station. De heer Vas Visser deelde namens het ■hoofdbestuur der Holl. Mij. van Landbouw mede, dat aan de secretarissen der afdee- llngen. zal worden verzocht de aansluitin gen aan het contrólestation op te nemen. ALLERLEI. Reinheid der lucht bij verlichting. Gewoonlijk wordt het als een voordeel van het electrisch licht boven het gaslicht aangemerkt, dat men bij het eerste geen last heeft van, de lucht verontreinigende verbrandingsgassen. Het schijnt ook op- pervlakking beschouwd voor de hand te liggen, dat de electrische gloeilamp in dit opzicht den gasbrander overtreft, daar de gloeidraden in een luchtledige ruimte zijn ingesloten, zoodat van een verbranding eigenlijk in het geheel geen sprake is, ter wijl het gas in de vrije lucht verbrandt en de verbrandingsproducten zich ongehin derd in de omgeving van de vlam versprei den kunnen. Daar deze verbrandingspro ducten bijna uitsluitend zijn samengesteld uit koolzuur en waterdamp, zou men verwachten, dat de lucht in een met gas verlichte kamer na eenigen tijd rijker aan koolzuur moest wezen, dan die in een electrisch verlicht vertrek. In Engeland zijn nu hieromtrent proe ven genomen, die een verrassend resultaat opleverden. De metingen werden gedaan in een ruimte, lang 4.3 M., breed 3.7 M. en hoog 3.7 M., waarin een deur en twee vensters. De ventilatie geschiedde op zaakkundige wijze door twee ventilatoren, waarvan de een 20 c.M. boven den vloei de frissche lucht toevoerde, terwijl de andere aan den tegenovergestelden wand 20 c.M. onder het plafond de verbruikte lucht afvoerde. De ter vergelijking ge bruikte lichtbronnen waren een Tantal- lamp en een opstaande Auerbrander van bijna gelijke lichtsterkte. De proeven duur den drie uur; gedurende dezen tijd bleven de beide proefnemers in de afgesloten ruimte. De lucht werd telkens vóór en nó. de proef op de gebruikelijke wijze naar het voorschrift van Pettenkofer op haar kool- zuurgehalte onderzocht, en de analyse gaf het volgende resultaat: De toename van het koolzuurgehalte der lucht bedroeg na drie uur branden van de electrische gloeilamp 0.154 pCt.; na drie uur branden van den Auerbran der daarentegen slechts 0.131 pCt. Hier vertoonde zich het oogenschijnlijk, dat het koolzuurgehalte der lucht in een met gas verlichte ruimte niet grooter, maar inte gendeel kleiner is dan bij electrische ver lichting. De verklaring hiervan is, volgens het Journal für Gasbeleuchtung", te zoeken in de omstandigheid, dat dé warme gasvlam de lucht sneller doet opstijgen en dan een betere circulatie en ventilatie der lucht bewerkt, zoodat de door den men- schelijken adem gevormde koolzuurstoffen sneller verwijderd worden. Burgerlijke Stand. ALKEMADE. Geboren: Jacobus Hendricus Johan nes, z. van J. P< van Berkel en J. de Gro ninger. Johanna Josephina, d. van J. A. van den Broek en P. de Haan. Geertje, d. van C. Klomp en A. H. van den Berge. Johannes Petrus, z. van J. Termeulen en M. Vennis. Corelis Adrianus, z. van C. HeemskeiA en J. C. van der Geest. Getrouwd: C. Wesselius 28 j- en F. Gortzak, 32 j. HAZERSWOUDE. Geboren: Jan, z. van B. van Els- wijk en A. W. Dekker. Catharina Wil- helmina, d. van J. G. Luiten en W. van den Berg. Johanna, d. van L. van Kla veren en W. van der Schee. Overleden: J. van der Burg, hvr. van A. de Jong 39 j. C. Meijèr, 10 d. BODEGRAVEN. Geboren: Klaas, z. van W. van Hee- Van alles wat. Weekpraatje. Onder het kopje „Letterkneehterij" en andere gelijkluidende kopjes komt het vol gende bericht in verschillende bladen voor. „Bij de mijnontploffing te West-Kapelle is, zooals men zich herinnert, ook een officier omgekomen. De overblijfselen \an zijn lijk herkende men echter niet. Daarom kon nu aan de weduwe geen pensioen worden uitbetaald: de dood van haar man is officieel niet bewezen. Vol gens de letter der wet zal zij nu vijf jaar moeten wachten voor haar man kan wor den doodverklaard!" Indien werkelijk aan de letter der wet gehouden wordt, zou het er inderdaad treurig uitzien. Meer men zal aan die let ter niet vasthouden. Minstens zal men die weduwe gedurende vijf jaren een gra tificatie toestaan, gelijkstaande met het pensioen. Mer. mag den autoriteiten nog gezond verstand genoeg toekennen, dat zij zelf met een voorstel zullen komen, waardoor die weduwe en het rechtsgevoel van velen bevre»Ugd worden. De heer Hugemioltz heeft te Enschedé andermaal het boetekleed aangetrokken. Volgens een verslag in de „Zwolsche Ct.'" heeft hij gezegd, dat hij er nooit aan ge dacht heeft, dat het volksleger ook zou dienen om o<ns bestaan te verdedigen. 1-1 ad hij dat gedaan, dan zou hij nooit gedacht hebben ons klein leger belachelijk te ma ken, Waar hij bij aanvragen van credie- ten voor leger en vloot wel eens gespro ken heeft van ons handje vol Volk, van onze kanonnen als oud roest, onze schepen notedoppen heeft genoemd, herroept spre ker die .woorden, en geeft hij gaarne toe, dat het goedkoope criticlc was. Maar spr. meende het. Spr. is daarom niet bekeerd tot het militarisme, in geen geval, maar het ge beurde in België heeft bewezen, dat spr. niet zoo minachtend had .moeten spreken over ons leger. Het boetekleed ontsiert den mensch riet en wij kunnen alle respect hebben voor deze ruiterlijke verklaring. Maar ge vraagd mag worden hoe is het mogelijk, dat een dergelijke gedachte nooit is opge komen in het brein van een man, die lei ding moest geven aan een partij van dui zenden. Inzake leger en vloot toch was de heer Hugenholtz de woordvoerder van de S. D. A. P. in de Tweede Kamer. Jaren lang heeft deze heer het leger en de vioot afgebroken, is hij oorzaak geweest, dat zijn ideeën overgenomen zijn door de groote massa, die altijd voor indrukken vatbaar is. Tot de oorlog kwam, toen heeft deze leider een ander inzicht gekre gen. Maar zou nu ook de groote massa een ander inzicht gekregen hebben? Het is een groote vraag of het hem geluiken zal de volgelingen in deze richting te laten marcheeren, veeleer is mogelijk, dat de goedkoope propaganda der S. D. A. P. zich wreken zal, oorzaak zal warden van veel strijd in de partij zelf. Wie wind /aait, zal storm oogsten. De Jonge Garde te Leiden heeft deze week alarm geblazen. Het mag een geluk kig feit genoemd worden. Dat baron Van Wijnbergen juist dien avond spreker was, was bovendien een meevaller. Mr. v. Wijn bergen toch verstaat de kunst om de ïnen- schen wakker te schudden. Dat vele ver eenig ingen door den oorlog en al wat er aan vast zit in slaap gedompeld zijn, wie zal het oaitkennen. En waar is het goed voor. Juist in dezen tijd moeten de begin selen niet weggedoezeld worden, jüist de ze tijd is vruchtbaar om velen te overtui gen, dat de werkelijke oorzaak van de groote catastrophe is het weinig sociaal medevoelen, het ego isme, de liefdeloosheid de zucht naar altijd meer. Het was jammer dat de groote zaal van Zomerzorg niet stampvol ivas. Men ziet altijd dezelfde ge zichten. Wie men er mist, het is de imrge- rij, het zijn de betere standen, die wel zit ting nemen in allerhande Comité's, maar van Katholieke ve re enig ingen- nooit ge hoord hebben. Dat ook zij spoedig tot in zicht mogen komen, dat sociaal medevoe len de maatschappij veel verbeteren kan. PEDROSER. Gedachten. Vele groote mannen danken hu,n- voor spoed aan de tegenspoeden, die ze te over winnen hadden. Wie overwinnen of sterven wil, overwint meestal. Wie voor een stuiver schuld maakt, zit spoedig voor guldens in de klem. Werken, werken, we moeten werken. We verschimmelen anders bij levenden lijve. Arbeid is leven. Van heel wat wereldsche toestanden] schuilt het kwaad in de wijze, waarop er van gesproken wordt. Een kellners-inkomen. In „Het Hotelbedrijf", orgaan der Ver- eeniging van Hotel-, Restaurant- en Fof- fiehuishouders van 's-Gravenhage en Om streken, deelt een inzender hierover het volgende mede: Dezer dagen herdacht in alle stilte een keliner in een groote zaak te Amsterdam z'ji veertigjarig jubilé. Wij kwamen er toevallig achter en hadden gelegenheid, den ijverigen, beschaafden man, die ons zoo menigmaal wat warms of wat 'risch beeft gebracht, geluk te wenschen. I ij vertelde ons toen. dat hij er nu tegen let voorjaar uit zou scheiden. Hoe oud is u dan wel? „Ik wordt pas zestig jaar, en zoo oud ben ik dus nog niet. Maar waarom zou ik nog langer werken, als dat niet beslist noodig is? Als kellners zuinig zijn, mijn heer, en als ze een degelijke vrouw hebben, die zuinig huishoudt, dan kunnen ringen en A. Kuehn. Philip Dirk Chris- tiaan, z. van P. D. C. Briedé en R. E. Reeser. Getrouwd: C. Ceton 36 j. en J. C. van Wijk 22 j. Overleden: C. A. de Vos 9 m. NIEUWVEEN. Geboren: Theodoras Cornells, z. v. H. Kempers en M. H. Hansen. Nicolaas, z. v. C. van Dijk en J. K. Jonker. Cla- sina Martha, d. v. J. Rekelhof en M. Vlas man. Over 1-e den: G. Balhuizen, ongeh. 57 j. K. W. Joha, V& j. NOORDWIJK. Geboren: Pieter, z. van P. Passchier en G. C. Vegt. Maria Petronella, d. van C. J. Westgeest en C. H. Duivenvoorde. Gerardus Johannes Jacobus, z. van S. de Haas en W. Bogaards. Overleden: M. Balkenende, 84 j., wed. van D. G. de Bruin. C. J. van Went 4 j. z. van Th. J. van Went en G. Keijzer. Ondertrouwd: G. Leenheer 26 j. en J. G. Verloop 24 j. TER AAR. Geboren: Geertrui, d. van J. Resting en G. van Vliet. Antje, d. van J. van Eijk en N. M. Boer. Willem Jacob, z. van W. J. Kolkert en A. J. ten Braggecate. Ondertrouwd: S. J. Weststeijn jm. 2' j. en M. van Vliet jd. 30 j. O v e r 1 e d e n: G. J. van Rossenberg 3 j. WOUBRUGGE. Geboren: Annigje, d. van J. van der Boon en G. Visser. Marinus, z. van T. Schijf en A. J. van der Veen. Hendrik, z. van T. Verzaal en J. Schijf. Gehuwd: L. Wiegman jm. 24 j. en P. van Zwieten jd. 27 j. Schaakrubriek. Oplossing van probleem 218 van H. v. d .POEL, Zoeterwoude. L. e. 8. Correcte oplossing ontvangen van Jac. v. d. Meer, Hoofddorp; W. de Koning, Noordwijk-Birmen; H. Schrama, War- wond; J. Slewe en R. Paulides, Leiden; J. Heemskerk, Roelofarendsveen; C. J. van Veen, Zevenhoven; A. van Heimeren, Veur; P. Reeuwijk, P. van Velzen en Jac. van Steijn, Zoeterwoude. Van No. 217 nog tijdig goede oplossing ontvangen van P. Reeuwijk, Zoeterwoude. Correspondentie: E. d. R. te O. Uw op lossing faalt op c.6t. A. v. H. te V. Bijdrage in dank ontvan gen. R. P. te L. Tot onzen spijt kunnen wij uwe meening niet deelen. Probleem 221 van C. KLAASSEN, Zoeterwoude. (Ingez.) le Publicatie. h m ii m it'ju i t i( m '..ztarwt lm jy 1ÏIT. Stand der stukken: Wit: K.g.7; T.f.l; P.c.6; L.h.3; P.f.2; pion d.4. Zwart: K.e.8; D.g. 2; pionnen d.5; e.2; g.5. Wit speelt in 2 zetten mat. Oplossingen worden ingewacht tot Za terdag 27 Maart, onder motto Schaak, ..Leidsche Courant", Leiden. ze heel wat overleggen. Laat ik u nu zeggen, dat ik ieder jaar gedurende die veertig minstens f 500 heb overgelegd. Ik heb weken gehad, dat ik f 100 verdien de. In die veertig jaar heb ik nooit min der dan f 35 ontvangen. Al die stuivers en dubbeltjes, ze loopen op, mijnheer Alles wordt duurder. Alles wordt duurder: brood, vleesch, boter, lucifers en wat al meer! Te Utrecht overwegen zelfs de barbiers en coiffeurs hunne tarieven k la hausse te gaan be handelen. Goed voor stotteraars. Onder de onlangs hier te lande ver leende Octrooien is er een betreffende de werkwijze ter bereiding van bêtamethyl- gamm-aoxybutvldimethylamine. Ministerieele beeldspraak. Uit de rede van den minister van Kolo niën bij de behandeling van het wetsont werp der leen.ing in de Tweede Kamer: „Het is niet te gelooven, dat men T.ndië in de koude zal laten staan." Neen, inderdaad niet, Excellentiel Goedkoop uitstapje. Met inbegrip van twee boottochten, rij toer, diner met twee vleezen en dessert, •drank; sigaar en fooi kan men voor drie stuivers volgens een inzender in het „Hbld." een reis maken door Amsterdam. Ge loopt naar de De Ruyterkade, neemt een glas bier voor 5 ets. en een sigaar 2 ets., vaart met de gemeentepont naar de overzijde, ziet daar een zuurstalletje en consumeert 1 ct. lever, 1 ct. hart, 2 ct. boontjes en een peer a 1 ct., gaat daarna met de gemeentepont naar de stad (tweede boottocht), neemt de tram naar het post kantoor k 2>fa ct. en geeft den conducteur een Vi ct* fook Te zamen 15 ets. Ingezonden Mededeelingen a 30 cent per regel. Zwakke of zieke Nie-en. Door haar te verwaarloozen bcgunsti. gen wij de voortwoekering van zi< Het verwaarloozen van verzwakking of ziekte der nieren en urinewegen, kan de ernstigste gevolgen met zich sleepen. Men kan een betrekkelijk uitstekende gezondheid schijnen te genieten en toch een nieraandoening hebben, welke, in het begin van weinig hinder, veroorzaakt \v« rd door een kleinigheid (een gevatte kou ie, vermoeienis, buitensporigheden van aller lei aard). De uitvloeisels van deze doening treden bij tusschenpoozen op, verdwijnen tijdelijk en doen zich daarn^ krachtiger gevoelen. Rugpijn, hoofdpijn, waterzuchtige zwel- lingen onder de oogen en in de enkels, rheumatische pijnen, urinestoornissen, kun nen de verschijnselen zijn, die aanduiden dat de nieren en blaas aangedaan zijn en somtijds reeds veel erger dan vermoed wordt. Foster's Rugpijn Nieren Pillen herstel- len de goede werking der nieren en blaas en doen de bovenstaande verschijnselen verdwijnen, de voorloopers van gevaarlij. ke ziekten als waterzucht, niersteen, .-lier en blaasontsteking, uremie (urinezuur- vergiftiging). Te Leiden verkrijgb. bij D. M. Krui- singa, N. Rijn 33, Reijst en Krak, Steen- straat 41 en D. de Waal, Mare 56. 1149 Toezending geschiedt franco na ontv. v. post- fvissel k f 1.75 voor één," of f 10.voor 6 doozen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nie ren Pillen, weigert L elke doos, die niet voorzien is van ne- venst. handelsmerk. Financieele Berichten. Amsterdamsche Beurs. Officieele Prijscourant. I V.K. I L.K. I HX Ned. 1914 5 f 100—200 9Si5/ic 98is/i6 99 Va dito f 500—1000 19815/ie 198«V16199 Koers van het geld. Prolongatie 43/4 pCt. Marktberichten. LEEUWARDEN, 12 Maart. Tee. Ter marktzijn heden aangevoerd60 stieren f 100320, ossen, f 0-7-0557 vette koeien f 200—300, per V2 K- G. 3441 ct., 1376 melk- en kalf- koeien f 165—290, 215 piuken f 5090, 40 vette kalveren f 45—60, per ty2 K. G. 45—50 ct., graskalveren f571 nuchtere, dito" f8 14, 265 vette schapen f 3345, 85 Tveideschapen f 1624, 000 lammeren f-,115 vette varkens f 100—110,-per V2 K. G. 44—46 ct., 95 magere varkens f38—4S, 915 vette biggen f 4363, idem voor de Londensche markt per 1/2 K.G. 29a 30—r c. 95 kleine biggen f813. Handel in rundvee en vette koeien kalm, in stieren id., kalveren prijshoudend, varkeni vlug, voor Londen duurder. Wolvee kalm. ZWOLLE, 12 Maart. Boter. Aangevoerd660/8 110/16 v. en 84 stukken wegende samen 14,720 kg. prijs 1/8 vat f 3032per kg. f 1.35 a 1.45. Vee. Aangevoerd 808 Runderen, waarvan op de stallen 100, 227 Kalveren, 27 schapen, 88 varkens, 506 biggen. Neurende en kalvende koeien en vaarzen redelijk. Vette koeien, prijshoudend, stieren duur, kalveren minder. Men besteedde voor het vee per Kg. runde ren f0,780,89, kalveren f 0,750,95, schapen f18—45.p. stuk, varkens f750,80. SCHIEDAM, 12 Maart. Op de heden gehou den jaarlijksche paardenmarkt werden aange voerd een 160 stuks paarden, hitten of pony's. Het vorige jaar bedroeg de aanvoer 140 stuks. Was de handel bij den aanvang wegens de hooge vraagprijzen stil, later tra d meer leven digheid in. De prijzen varieerden voor werk paarden le soort f400 tot f600, 2e boort van f100 tot f300, werk- of slachtpaarden van f50 tot 200 en voor hitten of pony's f50 tot f300. De verzuchting van een bakvisch. O lieve hemel wat een tijd voor onge huwde vrouwen: Wanneer de man geen baantje heeft, dan denkt ie niet aan trouwen! Het is een heele slappe tijd voor nij verheid en handel; De klerken laten hunne kruk en tijgen s aan den wandel Nu heb 'k gehoord, dat, als de krijg voor goed is afgeloopen De baantjes in het buitenland te krij gen .zijn bij hoopen- Bij massa's, denk ik, trekken dan de mannen uit ons landje Naar Frankrijk, Duitschland, België on helpen daar eei/handj» Want d'ondervinding heeft geleerd, en 't zal ook nu niet Dat 't altijd heel voordeelig is in troebel water visscben. Dan raken wij de mannen kwijt, 0 on gehuwde vrouwen. En gaat het goed: ze zullen ginds een eigen haard gaan bouwen, Ze trouwen dan een Belgische, e<m Duitsche of Francais*- De Nederlandsche vrouw komt dus ge- ducht in de malais* De uitvoer van zoo velerlei is in ons land verboden, Alleenlijk ter beperking onzer lasten en de nooden. Geen meel, geen rijst en nog zoo wat mag onze grens passeeren. Wat in ons land is blijft er in, wij kun- nen 't niet ontberen- Daarom, 0 Nederlandsche staat, wij smeeken met vertrouwen, Verhoor d'oprechte wenschen van de ongehuwde vrouwe En vaardig wijze wetten uit, die mede b ook omspannen 't Verbod van uitvoer in ons land van. ongehuwde r*anneD'

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 2