I ADVERTENTIEN. DE LANDBOUWBANK TE UTRECHT. R. K. PLClub „De Jonge Garde" Sigarettenpapier. Haarlemsche Courant RIJWIELHANDEL „Mercurius" De Leidsche Courant wordt gelezen in de volgende plaatsen Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. .Vergadering van gisterr De militaire pensioenwetten. Het tweedaagsche debat over de herzie ne pensioenregeling voor de militairen hij de land- én zeemacht beneden den ïang van officier is gisteren geëindigd met de aanneming z. h. st. van de ongewijzigde ontwerpen van de beide ministers. De amendementen van den heer Ilugonholtz c.s. werden ingetrokken nadat van de re- ge eringst af el overweging was toegezegd van een principieele herziening, d. w. z. van een verandering van de grondslagen der pensioneering in den geest als er daags te voren was beisproekn. Ook een amendement-Van Vlijmen om in de wet een termijn voor die herziening vast te •leggen, kwam daardoor te vervalle.n De ontwerpen, die daarna in behande ling kwamen, waren niet van groote be langrijkheid en trokken dan ook niet veel belangstelling. De voorzitter heeft de leden het besef van parlementaire voortvarendheid willen verleven/!ige door zijn voorstel om ook op Woensdagavond te vergaderen, een voor stel, dat alleen bij enkele sociaal-democra ten op tegenkanting stuitte, nadat het an dere denkbeeld van den voorzitter ook op Maandag bijeen te komen, door de meer derheid was afgewezen. RECHTZAKEN. Aanranding goeden naam. Voor de vijfde kamer der Amsterdamsche rechtbank is gisteren voortgezet de op 13 Januari j.l. uitgestelde zaak "tegen den heer Ankersmit, redacteur van „Het Volk", ter zake dat hij met opzet om eer en goeden naam aan te randen van F. Klerk en H. Scholte, in genoemd blad van 3 Sept. 1914 een artikel heeft doen opnemen, met het ken nelijk doel aan het,daarin aan genoemde per sonen ten laste gelegde ruchtbaarheid te geven. De eisch is een maand gevangenisstraf. Brandstichting in de Haarlemmermeer. Het Amsterdamsch Gerechtshof heeft giste ren in hooger beroep den kastelein A. IC., uit Heiloo, vroeger kruidenier te Nieuw-Ven- nep (Haarlemmermeer), die door de Recht bank te Haarlem bij vonnis van 10 Dcc. j.l. tot een jaar gevangenisstraf was veroordeeld wegens opzettelijke brandstichting in den nacht van 28 op 29 Jan. 1914 in zijn woning, veroordeeld tot twee jaar gevange nisstraf. De procureur-generaal had drie jaar geëischt. Kazernobrand te Ede. Het Hoog Militair Gerechtshof deed giste ren uitspraak in de zaak tegen den sergeant, die door den Krijgsraad te Arnhem was ver oordeeld tot zes maanden militaire gevange nisstraf en een jaar gevangenisstraf met 5 jaar ontzegging, ter zake van het te Ede in de kazerne Btelen van f6 ten nadeele van zijn kameraad, en vervolgons in die kazerne brandstichten ten einde den diefstal te ver bergen, alsmede het daarna deserteeren van zijn korps. Het Ilof verminderde de straffen tot vier maanden militaire gevangenisstraf en zes maanden gevangenisstraf met vijf jaar ont zegging, terwijl bekl. voor de desertie werd verwezen naar zijn korpschef. OnheToegd uitoefenen tandheelkunde. De kantonrechter te Amsterdam veroor deelde gisteren een fabrikant in tandheel kundige artikelen op den Nieuwendijk, wegens het onbevoegd uitoefenen van de tandheel kunde tot f 200, subsidiair 40 dagen hechtenis. Wederspannigheid en mishandeling. De advocaat-generaal bij het Gerechtshof te 's-Gravenhage vorderde gisteren bevestiging van het vonnis van de Rechtbank aldaar, waarbij J. S. schipper, en A. van den B., arbeider, beiden te Noordwijkerhout, werden veroordeeld tot 6 weken gevangenis straf wegens wederspannigkeid. Mede werd bevestiging gevorderd van een vonnis van dezelfde Rechtbank, waarbij J. K., tuinder te Voorhout, werd veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf wegens zware mishandeling. Uitspraak 17 Maart a.s. Faillissementen. Uitgesproken: L. Koops, bakker te Ter Aa, gemeente Ruwiel, cur. mr. A. Korver. P. B. Laffertu, koopman te Amsterdam; cur. mr. Th. I. K. M. Hiltermann. M. W. Koch, koffiehuishouder te Hilver sum; cur. mr. H. T. H.. Wilbrink Hoitse- ma, te Hilversum. A. A. de Groot, behanger te Hilversum; cur. als voren. Anna de Jong, weduwe van E. v. d. Woude, koffiehuishoudster te Amsterdam- cur. mr. M. Levenbach. De Handelsvennootschap onder de firma Karstel en Co., gevestigd en kantoor hou dende te Rotterdam. Cur.: mr. A. J. For tuin. De Handelsvennootschap onder de firma Mees en Moens, im- en exporteurs, geves tigd te Rotterdam. Cur. mr. A. J. Thomas. W. C. H. Machen, agent der Rijksver zekeringsbank te Rotterdam. Cur. mr. A. J. Verstegen. Opgeheven: H. Visser, kleermaker en koopman te Rotterdam. K. de Wit, mr. smid te Rotterdam. Geëindigd: J. K. van Kuik, koop vrouw, te Culemborg. P. Bismeijer-4chutte, te Helder. A. M. Arts .echtgenoote van J. H. van den Heuvel, openb. koopvrouw te Druten. A. Lefeber, te 's-Gravenhage. Land en Tuinbouw. Mond- en klauwzeer. Sedert de vorige opgave d.d. 3 Maart wer den gevallen van mond- en klauwzeer ge constateerd in Noord-Brabant 1 geval te Ginneken en 2 te Sint-Oedenrode in Zeeland 1 geval te Axel; in Limburg in elk der gemeenten Wessem, St. Odiliënberg en Weert 1 geval; in Overijsel 1 geval; In de volgende gemeenten werden de maat regelen opgeheven: Princenhage, Zesgehuch ten, Deurne, Wouwenberg, Eibergen, Didam, Heerde, Ottersum, Hulsberg, Montfoort, Beegden. In de vorige opgave werd medegedeeld, dat in de gemeente Zoeterwoude sedert 18 Febr. geen nieuwe gevallen voorkwamen. Bedoeld werd hier de gemeente Zoetermeer. Engelscke Komkommers. Aan de Loosduinsche Groenten veiling zijn de eerste Engelsche komkommers aangevoerd. Ze werden verkocht voor 48 ct. 't 6tuk. De bloembollen in 1914, Het Weekblad voor Bloembollencultuur geeft een overzicht van de cijfers van in- en uitvoer van bloembollen gedurende 1914. Onder de benaming bloembollen worden omvat al de gewassen, welke gewoonlijk deel uitmaken van den bloembollenhandel in ruimen zin genomen. Zoowel bij invoer als bij uitvoer zijn al leen genoemd de landen, waaruit of waar heen de invoer of uitvoer onmiddellijk heeft plaats gehad, waaruit volgt, dat in- en uitvoer uit of naar verder gelegen lan den, die over de aan Nederland grenzende landen geschieden, tot laatsgenoemde lan den worden gerekend, alsook de in- en uit voer van en naar buiten Europeesche lan den, die over vreemde havens in Europa plaats hebben, bij de landen, waarin die havens gelegen zijn, worden gevoegd. Ook moet worden in aanmerking genomen, dat onder de opgaven van in- en uitvoer de verzendingen van postpakketten niet zijn begrepen, waarbij echter dient te worden opgemerkt, dat in den laatsten tijd, meer dan vroeger, verzamelzendingen van post pakketten uit Nederland worden verzonden aan expeditie-firma's in het buitenland, door wier tusschenkomst dan de verdere adresseering plaats heeft. Zulke verzamel zendingen door de gewone middelen van vervoer verzonden, zijn onder den uitvoer begrepen. De cijfers over 1914 wijzen, vergeleken bij die van 1913, een vermindering van uitvoer aan van 77,000 kilogram. Oogenschijnlijk schijnt deze uitslag van den export in verband met de omstandig heden vrij gunstig. Hierbij behoort echter in aanmerking te worden genomen, dat mede tengevolge van den bijzonder gunsti- gen oogst, de bloembollen, zwaarder waren dan in menig hieraan vobraïgaand Jaar, terwijl voorts een vrij belangrijk gedeelte van het totaal gewicht vermoedelijk op pu blieke veürngen voor spotprijzen is van de hand gedaan. Opgemerkt behoort voonts te worden, dat de vetrfhoogiinig dieir cijfers van uitvoer naar Denemarken en Zweden veiraioede- lijk verband zal houden met het feit, dat getracht is om via die landen bloemboLlen naar Rusland te verzenden, aangezien de mogelijkheid van dinecteoij uitvoer naar dat land heeft ontbroken; Rusland wijst dan ook sedert Augustus 1914 geen export cijfer aan. Zoo ook is de export r.aar Frankrijk en België zeer gering geweest. Bij de beoordeeling der invoercijfers van Duitschland en Oostenrijk, zaü rekening moeten worden gehouden met het gewicht van waarschijnlijk in die Landen geweiger de of althans teruggekomen Nederland sche zendingen. Ingevoerd zijn, in bruto gewicht uit Groot-Britannië en Ierland 351,300 K.G.; Duitschlamd en Oostenrijk 242,800 K.G.; Frankrijk, België, Italië, Spanje, Portugal en Griekenland 498,500 K.G.: Turkije 14,500 K.G.; Scandinavië en Denemarken 600 K.G.; J-apan 107,600 K.G.; Veneenigde Staten van Amerika 131,900 K.G.; overige landen 30,500 K.G.; totaal 1,377,600 K.G. De uitvoer v.an bloembollen, in bruto ge wicht, bedraagt naar Groot-B rit annië en Ierland 7,646,200 K.G.; Duitsdhland en Oostenrijk 5,266,700 K.G.Scandinavië en Denemarken 3,706,700 K.G.; Rusland 90,300 K.G.; Frankrijk, België, Italië, Spanje, 'Portugal', Griekenland en Turkije 462,300 K.G.; Vereenigde Staten van Amerika 7,649,000 K.G.; overige werelddeelen 72,700 K.G.totaal 24,893,900 K.G. De invoer van bloembollen in 1914 heeft bedragen in bruto gewicht, uit Groot- Britannië en Ierland 351,300 K.G.; Duitsch- ïand en Oostenrijk 2-42,800 K.G.; Frankrijk, België, Italië, Spanje, Portugal en Grie-* kenland 498,500 K.G.; Turkije 14,500 K.G.; Scandinavië en Denemarken 600 K.G.; Ja pan 107,600 K.G.; Vereenigde Staten van Amerika 131,900 K.G.; overige landen 30,400 K.G.; totaal 1,377,600 K.G. De uitvoer van bloembollen heeft bedra gen iin bruto gewicht, naar Groot-BrLtan- mië en Ierland 7,646,200 K.G.; Duitschland en Oostenrijk 5,266,700 K.G.Scandinavië en Denemarken 3,706,700 K.G.; Rusland 90,300 K.G.; Frankrijk, België, Italië, Spanje, Portugal, Griekenland en Turkije 462,300 K.G.; Vereenigde Staten van Ame- riak 7,649,000 K.G.; overige werelddeelen 72,700 K.G.; totaal 24,893,900 K.G. Stoomvaartberichten. Stoomvaart Mij. Nederland. Banda, van Amsterdam naar Brazilië, p. 9 Maart Lizard. Banka (tho4sreis)p. 9 MarH T2 u.'s nacl Ouessant. Billiton, van Amsterdam naar Brazilië 9 Maart Dungeness. Grotius (thuisreis vertrok 9 Maart Port Said. Kambangan (thuisreis) vertrok 10 Maaj van Sabang. Karimoen (uitreis) p. 10 Mrt Kaap Finistej Rotterdamsche Lloyd. Ceylon, van Rotterdam naar New-York, 9 Maart Lizard. Jacatra (uitreis) vertrok 10 Mrt. van P.-Ssi Tabanan (uitreis) p. 9 Maart Dover. Ternate (thuisreis) vertrok 9 Maart Port Said. Holland-Amerika Lijn. Elisabeth, vertrok 8 Maart van Boston Rotterdam. Escaut, van New-York naar Rotterdam,! 8 Maart 12 u. 's nachts Lizard en 9 Maait u. 30 nam. Wight. Lydie, van New York naar Rotterdam, 8 Maart 6 uur 30 nam. Lizard. Nieuw-Amsterdam vertrok 10 Maart Rotterdam naar New-York. Terji Viken vertrok 8 Maart van Newyc naar Rotterdam» Kon. Holl. Lloyd. Hollandia (uitreis) vertrok 9 Maart ti Vigo en arr. 9 Maart te Lissabon. Rijnland (thuisreis) p. 10 Maart Bevea Tubantia (thuisreis) vertrok 9 Maart Lissabon. Kon. West.-lnd. Maildienst. Vulcanus (thuisreis) p. 9 Maart des na 10 u. 40 Lizard. Burgerlijke Stand. VOORSCHOTEN. Geboren: Maria Jozefina, dr. van J. Overgaauw en J. HeldermanCornelis Gen dus, zoon van W. G. Duijnisveld en G, Strik. Overleden: Willem Voornevelit, oud maanden. Telegrafisch Weerbericht. volgens waarnemingen verricht in den morgi van 11 Maart 1915, medegedeeld door Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 965.6 Meünchen. Laagste barometerstand 746.5 Haparanda. Verwachting tot den avond van 12 Maai Zwakke tot matige,Zuidelijke tot Westelijl wind, zwaarbewolkt, tot betrokken. Waa: schijnlijk een ige regen. Dezelfde temperatuu Heden overleed te Heemstede, na eene kortstondige ongesteld heid, na voorzien te zijn van de H.H. Sacramenten der Sterven den, onze geliefde Zuster Margaretha Joanna van Halen, in den ouderdom van 72 jaren. N o o r d w ij k e r li o u t W. A. VAN HALEN, Pr. Heemstede: A. J. VAN HALEN. Heemstede, 9 Maart 1915. Binnenweg 83. Eenige en algemeene kennis geving. 1166 OPENBARE VERKOOPMG van ongeveer dertig gerooid liggende lepe-, Linde-, Kastanje-, Populiere- en Willige-Boomstammen, «oomede 1172 een groote partij zwaarArmhouten lepeltakken, op IH)>'DERDA(* 16 MAART 1915, dos Toorin. 10 unr, om contant, geld, op de Stadshulpwerf aan de Oude Hee rengracht te Leiden, door den deur waarder H. van der WOUDE, aldaar. Zeer geschikt voor Klompenmakers. LEIDEN. VERGADERING op DONDERDAG II MAART a.s. des avonds ten 8'l-2 uur in Zomerzorg. Spreker de II.Ed.Gestr. Heer Kr. A. I. M. I. Baron van Wijnbergen Lid der Tweede Kamer der S. G. Onderwerp: De jongst© Encycliek v. d. Paus. Toegangskaarten zijn d f0.25 ver krijgbaar bij de heeren H. J. DIEBEN Maarsmanssteeg en J. N. GEIJER, Botermarkt, 3174 Het Bestuur. Riz La 1033 Zig-Zag, Japan, Our Jack, Cosmopolite, Mletropole, Van Nelle. Sigaretten Matjes en Rollers, HULZEN STOPPERS. J. P. DE LA RIE, - Apothekersdijk 26, Telepboon 1479. - Zoo spoedig mogelijk OVER TE NEMEN rijk Salon-Ameublement, 4 stoelen, 2 Crapea-uds, Canapé, Salontafel, Stijl- spiegel, 2 Schilderijen, Pendulestel, massief eiken Buffet met geslepen glazen in koper, voor f125.eiken Slaapkamer-Ameublement. Te zien van 11—4 en 79 uur, Zondags tot 4 uur, Parallelweg 67, huis, Den Haag.1173 Te koop gevraagd een Hit of een oud Paard, hoofdzaak goed kunnende karnen. Adres H. VAN DEN BERG, agent van „De Leidsche Courant", Veene- straat 172, Leidschendam. 1171 Voor Haarlem en omstreken het aan gewezen DAGBLAD voor advertentiën. - Vraagt Proefexemplaar. - Telefoon 1215 Agent der bekende Simplex- en Vierkleurrijwielen en Motorrijwielen. BONDSRIJWIELHERSTELLER. Waarom nu een onbekend Rijwiel koopen, wan neer men voor slechts f 65.-koopt een origineel Simplex-Rijwiel compleet met Dunlopbanden en een Vierkleur voor f60.-. IN VOORRAAD. PRIJSCOURANTEN GRATIS. Rijwielen van eigen fabricaat van af f45 met een Jaar Garantie. HW 1ste KI. VERHUUR- EN REPARATIEINRICHTING. -W Voor emailleeren, nikkelen, inruilen en grondig nazien van Uw Rijwiel is het nu de beste tijd. Vraagt prijsopgaaf. Ruime voorraad alleen prima Banden als: Bakkers, Dunlop, Hevéa, Condor, enz. in prijzen vanaf f4.-. lm PIETERSKERKGRACHT 2a. N.B. WAARSCHUWING. Alleen Hoekhuis ook de werkplaats is Hoekhuis. Premietrekkingen volgens aanwijzing der Nederlandsche Staatsloterij I 2.50 f 5.- I 10.- 1 20.- I 25.- Volgestort (wettig geoorloofd) 1128 Verkrijgbaar a. h. Hoofdkantoor Wijnhaven 15 te Rotterdam en bij h.h. agenten. Verleent op zeer billijke voorwaarden, onder borgstelling enz., Credieten aan Landbouwers en Industriëelen. Agent voor LEIDEN en OMSTREKEN: 566 A. J. DEN HOLLANDER, PLANTSOEN 51. 1500 GULDEN gevraagd tegen 6 proeent. Soliede waarborgen. Br. fr. bureau van „De Leidsche Courant" onder no. 1152. Er biedt zich aan een beste Melker en Kaasmaker, per week 3 a 4 dagen óver te werken, ouder Noordwijk. Brieven a. li. bur. van „De Leidsche Crt." onder nr. 1175. Hooi- en Stroohandel. Paarden- en lcoehooi f 2.50 per bat Stroó f14.per duizend pond, J. VAN LEEUWEN, CaféRuimzicl Heerenstraat No. 1, Leiden. Aarlanderveen Katwijk Pijnacker Abbenes Katwijk aan Zee Quintsheul Achteveld Kethel Reeuwijk Alphen Klundert Roelofarendsveen Amersfoort Korteraar Roermond Amstelveën Koudekerk Rotterdam Amsterdam Kudelstaart Rijnsaterwoude Beemster Langeraar Rijnsburg Benschop Leiden Rijpwetering Benthuizen Leiderdorp Rijswijk Berkel Leidschendam Sassenheim Bleiswijk Leimuiden Scheveningen Bloemendaal Lexmond Schipluiden Bodegraven Lisse Schoorl Bodegraven Meije Loosduinen Schoten Boskoop Medemblik Stompwijk Breda Meije-Zegveld Tempel Bussum Middelburg Ter Aar Coxdorp Moergestel Tilburg Cuijk a. d. Maas Monster Uithoorn De Bilt Montfoort Urmond Diemen Moordrecht Utrecht Driebergen Mijdrecht Valkenburg Egmond-binnen Nibbixwoud Veur Geesteren Nieuwe Wetering Vlierden Goorn Nieuwer Amstel Voorburg Gorinchem Nieuwerbrug Voorhout Gouda Nieuwersluis Voorschoten 's-Gravenhage Nieuwkoop Vriezenveen Haarlem Nieuwveen Waddingsveen Haarlemmerliede Nieuw Vennip Warmond Harderwijk Noorden Wassenaar Hazerswoude Noordwijk Wateringen Heemstede Noordwijk aan Zee Wieringen Hem en Venhuizen Noordwijkerhout Woensdrecht 's-Hertogenbosch Nootdorp Woubrugge Hillegom Oegstgeest ijsselstein Hilversum Oud-Ade Zegveld Hof. van Delft Oude-Schild Zegwaart Hoofddorp Oude-Tonge Zevenhoven Hoogmade Ouderkerk a. d. Amstel Zevenhuizen Huissen Oude-Wetering Zoetermeer de Kaag Oudshoorn Zoeterwoude Kalfslagen Overveen Zwammerdam gemeente Aalsmeer Purmerend

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 4