BINNENLAND. ALBERT RIEL naar Lornd-en. Nu komt mem echter na een dag Mnu 11 uur op de boot te hebben door gebracht te Tilbury Doek aan. Op de boot is 't weil uit te houden. Nu heeft men te betalen le klas boot enkele reis Vlissingen Tilbury f 18 en f 3 is f21. Tilbury Doek Londen f 1.20 is te zamen heen en terug f 44.40, dus bijna tweemaal de oude prijs, veel langer reis en het aantal reizigers beperkt. Op de boot komt de passen-ron- trole, en die is nu zeer streng. Alle brie ven en bescheiden worden ingezien. Toch gaat alles zeer hoffelijk. Met de grootste beleefdheid wordt men behandeld. Het bedienend en controleerend personeel is overtuigd dat liet lastig optreedt, doch een noodzakelijke plicht te- vervullen heeft. Om naar Frankrijk te komen heeft men nog meer formaliteiten te vervullen. En naar Calais komt men alleen met toestemming vain het Engelsche ministerie van Oorlog. Eenmaal in Londen merkt men weinig me or van. den oorlog, dan dat het er tamelijk donker is. Veel minder sol daten ziet men er nu dan voor één maand. Blijkbaar zijn er reeds duizenden van hier naar 'I fron'. Ik r.'ur wel gisteren in de City een paar duizend soldaten voor het Bn@ei.>ch-Liidio*che leger. Ze stonden juist aangetreden voor een der openbare ge houwen en maakten een flinken indruk. In de restaurants kan men van het duur der worden der levensmiddelen niets be- merkon. De prijzen der spijzen en het aan tal gerechten blijven hetzelfde. De Belgi sche soldaten die afgekeurd zijn na 5 Maart, zullen niet in Engeland blijven en daar geld trekken, doch ze gaan naar Frankrijk in badplaatsen. Blijkbaar zal men daar alles doen om ze geheel te doen herstellen. Talrijke lieden willen echter via Hol land terug. Ik zag er heden honderden voor het bureau der Maatschappij Zeeland 'te Londen, die om passagebiljeb ten kwamen. De meesten evenwel, te ver geefs, daar het aantal reizigers beperkt is. Men heeft echter hoop dat zulks na deal 12en veranderen zal. Wellicht zullen de booten van de Maat schappij Zeeland dan weer Folkestone aandoen. Verschillende Oorlogs berichten. Oorlogsbrood. Een aantal geneeshee- ren van naam hebben te Berlijn een verga dering gehouden, waarin uitgemaakt is dat oorlogsbrood ook voor zwakke magen uitstekend te verdragen is. Een hunner achtte het een groot voordeel van den nieuwen maatregel, dat de menschen nu eindelijk eens behoorlijk zouden leeren kauwen. De pers dringt er op aan, dat de gegoede klassen, die hiertoe immers in staat zijn, zich nu zoo goed als geheel van het gebruik van brood zullen onthouden. Zooveel te meer zal or dan voor den werkenden stand overblijven. zijn"de"manschappen van den ongeoefen- den landstorm tusschen 40 en 45 jaar op geroepen. Duitsche duikboot gezonken. De En gelsche admiraliteit deelt.mede, dat de duikboot U 20 geramd en tot zinken ge bracht is door den torpedojager Ariel. De bemanning gaf zich over. Latere bijzonderheden wijzen er op, dat de gezonken duikboot de U 12 was. Van de bemanning van 28 kop werden er tien gered. Maximum-prijzen. Uit Luxemburg wordt aan het ,,Berl. Tagebl." bericht: De maximum-prijzen voor levensmiddelen in Luxemburg zijn verhoogd. Een dubbele centenaar tarwe kost thans 44 en rogge 38 francs. Dientengevolge zijn ook de maxi mum-prijzen voor meel gestegen. Esch is de eerste gemeente in Luxem burg, die een broodrantsoen heeft inge voerd. Dit bedraagt 250 gr. Uitvoerverbod. Uit Kopenhagen wordt aan den „lierl. Lok. Anz." bericht: De Deensche regeering heeft den uitvoer van levende varkens verboden. Een verbod tot uif.vrvrr van levende runderen wordt over wogen. Ongeregeldheden. De Kamer van Ar beid. te Carrara (Italië) heeft de alg. sta king geproclameerd voor arbeiders in alle bedrijven en de stedelijke beambten. Uit verschillende plaatsen in de provincie Ve netië komen berichten omtrent ernstigp ongeregeldheden ten gevolge van werkloos heid en duurte en eveneens uit de provin cie Perugia. ten der manschappen zijn in te vullen. De uniform is van katoen, kan goed ge- wasschen worden en is bestemd voor zo mer- en winterdracht over de burger kleed ing heen. Nieuw toegetreden manschappen be- hooren in het vervolg uitsduitend van deze kleeding te worden voorzien. Het vernietigen van mijnen Te Domburg heeft men Dinsdag een nieuwe wijze van vernietiging van mijnen toegepast. In plaats van in eens de ge- heele mijn tot springen te brengen, laat men een deel van den zijwand springen en vervolgens den inhoud der mijn op branden. Dit heeft tengevolge dat de slag veel minder hevig is en ook dat de schade aan gebouwen in de buurt en aan de oeververdediging veel minder wordt Wel ontstaat veel rook, maar dit is natuurlijk van minder belang. Deze eerste proef met twee mijnen is goed geslaagd. Maatschappij „Zeelan d". Te Vlissingen is gisteravond de „Prinses Juliana" binnengekomen met de post van Dinsdag. Houtgebrek. Den laatsten tijd wordt aan de papierfa briek te Velsen veel hout uit het binnen land aangevoerd. Een groot aantal spoor wagens is reeds gearriveerd. Hoewel veel minder bruikbaar, doet men zulks uit voorzorg, daar men niet zeker is dat dezen zomer hout uit Rusland kan worden aan gevoerd. Een edel werk. Onder dit opschrift vestigt mevrouw A. de la Faille uit Antwerpen in de Antwerp- sche bladen de aandacht op het R. K. Huis vestingscomité te Leiden. Na het doel van het werk te hebben medegedeeld en des- zelfs organisatie, vervolgt de schrijfster: ,,In Bekrië werd het werk erkend en goedgekeurd door niemand minder dan Z. Em. Kardinaal Mercier, die, als zijn centraal vertegenwoordiger in dit Comité voor België benoemde den ZeerEe-rw. heer Kanunnik Simons, van St. Pieters-Jetie. En nog dezer dagen mocht het Comité een sympathiek schrijven ontvangen van den Antwerpschen volksvertegenwoordiger Dr. Fr. van Cauwelaert. Honderden kinderen werden aan het Co mité toevertrouwd, die liefdevolle opname bij particulieren in Holland vonden. Hiermede echter niet tevreden, begon bet Comité omstreeks begin December, hier een eigen zending. Het zond zijn verte genwoordigers naar hier, om uit de meest geteisterde streken en steden de kinderen zelf naar Nederland te voeren. Het ontving tot dat doel van de Duit sche overheden alle mogelijke voorrechten en gemakken, en zoo brengen tot op den huldigen dag de vertegenwoordigers van het Comité, daarbij krachtig gesteund door de Belgische propagandisten, elke week kinderen in groepjes van 50 tot 100 zijn volgens hun stand en godsdienst bij brave particulieren op genomen. Zeer vele zijn geplaatst door be middeling van pastoors en burgemeesters op het welgestelde Nederlandsche platte land, en hartroerend is het te vernemen, hoe deze kinderen verpleegd en gevoed worden. Zij worden door hun pleegouders in alles beschouwd als hun eigen kinde ren; wanneer ze in lompen aankomen, worden ze onmiddellijk in nieuwe pakjes gestoken. Er zijn Nederlandsche dorpen, die 50 kinderen ontvingen en alle in een nieuw pakje staken. En ook voor hun geestelijk heil, hun onderwijs, enz. wordt gezorgd. Daarbij weet ik, zeer van nabij, hoe nauwgezet men bij de plaatsing der kin deren te werk gaait. Van een ieder, die een kind ter verpleging aanvraagt, wordt op het secretariaat te Leiden notitie ge houden, nauwkeurig wordt bij den pastoor of burgemeester dei' plaats geïnformeerd naar het gedrag en de levensomstandig heden der aanvrager®, en geen kind wordt geplaatst als de ingewonnen informaties niet in alle opzichten goed zijn. Zoo hebben de achtergebleven ouders in België de volkomen zekerheid, dat hun kinderen geplaatst worden bij brave, def tige menschen, wier omgeving geen ge varen voor hun gezondheid, hun goede zeden en hun godsdienstige overtuiging oplevert. Ik heb zelden in mijn leven een schoo ner werk van christelijke liefde gezien, en het verwondert mij dan ook niet, dat zelfs de groote niet-katholieke bladen in Nederland dit werk even hard steunen, als de katholieke, en dat men het een werk heeft genoemd „een St. Vincentius waar dig". iiiiiwimiiihhiii ii ui,iuhmuii Gemengde berichten. Engelsche hond. Het gebeurde Don- dagmiddag op de Groote Markt te Gro ningen de „Leeuw. Ct." vertelt het. Een tweetal gdïnterneerden komt aan gewandeld, een pijp rookend, handen in de jaszakken. Achter hen loopt als dritte im bunde, voorzichtig trippelend in de modder, een hond, waarvan het ras moei lijk te definieren is. Het beest verbeeldt zich blijkens kleur, houding en manieren* een fox te zijn. De matrozen stappen in de tram, ge volgd door den hond, die zich bij den baas op het achterbalcon neerzet, één poot vooruit, op de plaats rust. Als het tijd is weg te rijden, staakt de conducteur liet praatje met zijn collega's begeeft zich in de tram en wil juist af bellen als zijn Argusoog het verboden voorwerp ontdekt. De man neemt het dier bij den nek en bij dat lichaamsdeel, wat men bij een anderen hond staart zou noe men en zet hem op straat. Maar veel vlugger dan de conducteur heeft de hond zijn plaats hernomen. De baas glimlacht. De conducteur herhaalt de manoeuvre met hetzelfde negatieve resultaat, waarop üij den eigenaar aanspreekt: „Die hond mot eruit". De baas glimlacht. „Yes, yes." Dat helpt ook niet. Weer wil de conduc teur den hond aangrijpen, maar deze snapt de bedoeling verkeerd, vindt het als spelletje heel aardig en bijt speelsch den beambte in de hand. Dat gaat te ver en de man zegt, uitnoo- digend den Engelschman met een verkla rend hoofdgebaar: U mot eruit met de hond." „Noooo", zegt de baas. En nog altijd glimlachend beveelt hij den hond: „Stay outside, Johnny." De hond is een en al verbazing, kijkt met vragenden blik den man aan. Deze herhaalt nog eens: „Stay oudside now". Met één sprong staat het dier buiten, ziet eerst den conducteur en dan zijn baas aan, en protesteert tegen de hondsche behandeling. De Engelschman lacht; zijn kameraad en de passagiers ook. Zelfs de conducteur voelt zich verlicht. Het belletje klinkt en de tram verdwijnt. De hond volgt met groote sprongen, on der luid gekef. Seizoen te Scheveningen. De oorlog heeft op menig gebied geheel bijzondere omstandigheden in het leven geroepen, zeer velen tot schade, tot voordeel van en kelen. Zoo schijnt het, dat de Nederlandsche badplaatsen er wel bij zullen varen. Niet alleen zullen de tallooze Nederlanders die andere jaren m den zomer langen tijd in het buitenland doorbrengen, thans op een verblijf aan ons zeestrand zijn aangewe zen, maar ook trekken nu reeds veel ver mogende vreemdelingen, niet alleen uit België, maar ook uit Duitschland, Oosten rijk en Rusland, naar Nederland. De Mij. „Zeebad Scheveningen" heeft dan ook reeds besloten, den lsten April a. s. het „Palaceteafë te openen en nog vóór Pinksteren de Rotonde en het ge- heele Kurhaus. Thans reeds wordt het strand bij tamelijk goed weder door bewo ners der residentie, die anders in het bui tenland zouden zijn, en door de vele vreemdelingen, die te 's-Gravenhage ver toeven, geregeld bezocht. Geleidelijk, zullen, vroeger dan anders, te Scheveningen, dit jaar alle hotels ge opend worden. De gewone concerten zul len zeker niet later dan gewoonlijk begin nen, terwijl op den gewonen tijd het cir cus, bespeeld door Corty-Althoff, zal wor den geopend. Ook te Zandvoort, Noordwijk, Egmond en andere Zeebadplaatsen wordt dezen zo mer veel vertier verwacht. Diefstal. Sedert langen tijd werden er aan de fabriek van Bensdorp en Co., te Bussum, zakken vermist. Den inspecteur van politie aldaar werd de zaak in handen gegeven met het gevolg dat een 100-tal zakken weiden in beslag genomen en 3 arbeiders dier fabriek in arrest gesteld werden. Dezen zullen ter be schikking der justitie worden gesteld. Geld afhandig gemaakt. ^Te Zeist zijn S. Zij worden verdacht van de in Augustus 1913 aldaar gestorven juffrouw De Geest, van wie men met reden kon vermoeden dat zij een groote som gelds in huis had, doch bij wier dood geen geld in haar woning werd aangetroffen, tijdens haar leven deze som af handig te hebben gemaakt. Overleden na een mishandeling. Gister morgen is in het Ziekenhuis te Vlissingen overleden een korporaal der marine, die door een matroos ernstig was mishandeld. Geld ontvreemd. Gisternacht heeft men zich door het uitsnijden van een ruit toegang verschaft tot het kantoor van den pakschuit- dienst van B. v. _d. M. aan de Linker Rotte- kade te Rottterdam. Uit een lade, die open gebroken is, is een trommel met f593 ontvreemd. Geen varkensvleesch meer. Dinsdag en Vrijdag zijn de dagen, waarop te 's-Hertogen- bosch vooral veel varkensvleesch wordt ver handeld. Dinsdag echter was ha.ast in geen enkelen slachterswinkel aan varkensvleesch te komen, wijl de varkens zoo schaarsch wor den en het varkensvleesch zoo hoog in prijs is, n.l. 70 cent per pond. Geld wisselen. De Nederlandsche Bank te Middelburg is Dinsdagmorgen als het ware bestormd door Belgen uit Middelburg en Vlis singen, daar tijdelijk de wisseling van Belgisch geld was gestaakt geweest en te Vlissingen geheel is opgehouden. Reeds te half zeven stonden er menschen te wachten terwijl het kantoor eerst te half tien geopend weid. Doodgedrukt. In de aardappelmeelfabriek Eersteling te Borgercompagnie is Dinsdag avond de 19-jarige arbeider Luitje Stel door een as gegrepen en doodgedrukt. Dooreen locomotief gegrepen. Toen Dins dagavond de machinist Terw op het station te Arnhem de rails wilden oversteken werd hij door een locomotief gegrepen. Beide beenen werden hem beneden de knie afgereden. In zorgwelckenden toestand is de man naar het Diaconessenhuis gebracht. Overreden. Gistermorgen is, bij de halte Duinweg van de Holl. Spoorstoomtram Den HaagScheveningen, de 73-jarige visckkoop- man P., die op een ingang zijnde tram wilde springen, gevallen. Hij is onder den trein ge raakt en beide beenen zijn afgereden. Eenige minuten later was de man overleden. Verdronken. Gisteren i3 te Dordrecht de 12-jarige D. de M. al spelende te \yater geraakt en verdronken KERKNIEUWS. Pastoor H. A. van Groeningen, f De Z.Eerw. heer H. A. van Groeningen, pastoor te Winsen, (Geld.l is Dinsdagavond, naar de „Geld," meldt, alclaar overleden. De overledene werd in 1855 geboren, in 1882 priester gewijd en was sinds 1908 pastoor te [winsen. Monument ter nagedachtenis van Paus Pius X. De redactie van Sint Bavo ontving sinds de opening der door ons aangekon digde inschrijving (28 Febr.) voor het mo nument dat ter nagedachtenis van den ontslapen Paus in Sint-Pieter wordt op gericht de som van f 214.45. Zij herinnert er aan, dat zij nog steeds bereid blijft giften voor hetzelfde doel in ontvangst te nemen. Men zende deze aan: De Redactie van Sint Bavo, „Huize Bij dorp", te Voorschoten. Ingezonden Mededeelingen 30 cent per regel. Nederland en de Oorlog. De Indische leening. Naar wij vernemen, hebben reeds eenige Indische eultuurondernemingen vergade ringen van commissarissen gehouden, waarin werd besloten voor belangrijke be dragen in te schrijven op de Indische lee ning. In den loop dezer week worden nog verschillende andere bijeenkomsten gehou-' den van Indische vennootschappen, waarin voorstellen tot deelneming zullen worden behandeld. Uniform Landstorm. Naar de „Avp." verneemt, zal eerst daags een kon. besluit verschijnen, waar bij vastgesteld zal worden de uniform- kleeding voor don Landstorm, zoowel voor Londstormplichtigen als voor vrij willigers ibij deat Landstorm. Ook zal daarbij worden bepaald welk uniform in den vervolge aan de vrijwilli ge Landstorm-afdeelingen in bruikleen zal worden verstrekt. Reeds moi zullen aan de verwekillende Landstorm-afdeelingon staten worden ge zonden door den lui-t.-vkoJ.oneI, dir. der Cen.tr. Magazijnen van Mil. Kleeding en Uitrusting te Amsterdam, waarop de ma Ingezonden stukken. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Geachte Redactie. Een inzender heeft in dit blad de aan dacht gevestigd op een geschiedenis in de „PolUehodei", waarin werd medegef. deeld, dat ondergeteekende vanwege de duurte der levensmiddelen nuchter zijn dagtaak sou hebben moeten beginnen dat zou hij zelf in een gesprek hebben medegedeeld. Daartegenover stel' ik er prijs op te verklaren: lo. dat ik zoo iets absoluut niet aan iemand, wien ook, in een gesprek heb me degedeeld. Het vernaai berust op een verkeerd begrijpen of op phantasie. i 2o. Dat ik zoo iets niet zou kunnen hebben vertellen, daar het salaris van een politie-agent toch in ieder geval zoo is, dat er geen honger behoeft te worden geleden, ook niet in deze dure tijden. U dankend voor de plaatsruimte. De bedoelde politi e-a gent. Leger en Vloot. Korporaals. In verband met het groote overcompleet van korporaals bij het leger heeft de opper bevelhebber van land- en zeemacht bepaald, dat per bataillon infanterie 12 korporaals boven de organieke sterkte kunnen zijn, die dan in mindering komen van het aantal sol daten. SPORT. Luchtvaart. Twee Fransche vliegeniers, de luitenant Mouchard en de sergeant Mailliard, deden 's nachts een vlucht boven Ch&lons-le Marne. Hun toestel vatte vutrr en viel bij Lépine neer; beiden waren dood. Tijdens hun begrafenis waarvoor veel belangstelling was, vlogen ver scheidene vliegeniers boven het kerkhof. De Argentijnsche militaire vliegenier Ri- cardo Kick deed een verkenningstocht boven bet rebellenkamp te Parana, toen zijn toestel plotseling uit groote hoogte neerstortte. De vliegenier was dood. Yoetbal. Van het „Westdeutsche Spielverband", een der grootste bonden van Duitschland, zijn volgens een statistiek van de ongeveer 45.000 leden 37.000 onder de wapenen. Uit Stad en Omgeving. R. K. Stud. Ver. St. Augustinus. Op Maandag 8 Maart hield de Eerw. Heer J. W. Mox v. Amsterdam een lezing getiteld: lib mav. v. genwoordig Europ. conflict. Spr. wil niets nieuws vertellen, maar de feiten juist groepeeren. De periode na 1870 is een vredesperiode en aan zulk een periode is het- eigen, dat ze geen conflicten oplost, maar opstapelt. In het verlies van Elzas Lotharingen lag volgens spr. voor Frank rijk reeds de kiem van een nieuw conflict. Dat Bismarck de annexatie niet gewild zou hebben, ontkent spr. ten stelligste. Tweede conflict is de Oostersche quaestie tusschen Oostenrijk en Rusland. 1). Rusland heeft in het Oosten een ras- een godsdienstig en een oeconomisch be lang. Bismarck zelf noemde de Dardanel- len de huissleutel van den Russ. Beer. 2). Oostenrijk zoekt een nieuwen uitweg naar dé zee, n.l. Saloniki en moet daarom Servië machteloos houden. Spr. bewondert de Oostenrijksche Bal- kanpolitiek in 't geheel niet; de Russ. vondt hij begrijpelijk. Derde conflict ligt in de Koloniën; hoe sterk de vrees voor Duitschland gijn moest, blijkt vooral op dit punt, de groot ste tegenstanders op koloniaal gebied von den elkaar. Engeland en Frankrijk lagen overhoop in Egypte, Siam en den Congo; Eng. en Rusl. in Perzië en Noord Indië; Rusl. en Japan in Oost Azië en toch wor den ze bondgenooten! Vierde conflict is Engelands vrees voor een sterken staat aan de Noordzee; spr. gaat heel de geschiedenis na van Filip II in 1580 tot nu toe hoe Engeland steeds de vorming van een grootmacht te genover zich heeft belet. Nu komt spr. tot den persoon van Kei zer Wilhelm; sir Edward Grey; hij is over tuigd van heider vredelievendheid; de Keizer toonde het genoeg in zijn 25-jarige regeering; van Grey is het eigenaardig, dat hij de hoogste troef voor het behoud van den vrede niet heeft uitgespeeld n.l. de duidelijke verklaring aan de gansche wereld dat Engeland beslist zou in grijpen. Het is eigenaardig, maar toch is het waar; Oostenrijk heeft tot het laat ste toe gemeend dat Rusland niet zou dur ven ingrijpen en D. dat Engeland het niet zou doen! Eindelijk behandelt spr. het ontstaan van den Driebond en de Triple Entente. Toen D. en Oostenrijk elkaar gevonden hadden, gingen vanzelf Fr .en Rusl. toe nadering zoeken. Tert slotte vraagt spr. ons gebed voor de jonge mannen, met wie wij de idealen der jeugd, der wetenschap en van den gods dienst gemeen hebben, ons gebed voor de Belgen, onze broeders, die strijden voor het bestaansrecht der kleine natiën. Een eeresaluut en een broedergroet aan da(, kleine land, zijn grooten Koning en zijn eerbiedwaardigen Kardinaal. Debatingclub. Voor de deabatingclub van de „Hanze" behandelde gisteren de terzake kundige voorzitter der afdeeling, de heer H. W. Spendel, de geschiedenis, van de mid denstandsbeweging in Nederland en de vraag: waarom R. K. Middenstandsver- eenigingen. X DENKT OM 85 MEUBELMAGAZIJN MARE 36. Een geanimeerde discussie volgde, waarin vele bezwaren werden geopperd en moeilijkheden, met het doel tot klaar der begrip der zaak te komen. Leidsch Studentencorps. Gisteravond heeft de nieuwe praeses van het Leidsch Studentencorps, de heer D. A. Harmens, in het Klein Auditorium zijn inaugureele rede gehouden. Daaruit blijkt, dat al gaan wegens de tijdsomstandigheden de maskerade en de openluchtspelen niet door, de lustrumvie ring ter gelegenheid van het 340-jarig be staan der hoogeschool toch zal plaats heb ben. Wat den groentijd betreft meent het collegium, dat het, indien de omstandig heden niet veranderd zijn, beter is een voorstel te doen tot het houden van een novitiaatstijd, waarvoor een weloverwo gen reglement is samen te stellen. Getracht zal worden de verplichte kennismaking zoo volledig mogelijk te doen zijn. Hij ver zekerde, dat dit surrogaat van een groen tijd slechts in het allernoodzakelijkste ge val zal worden voorgesteld. 't Zou ook waarlijk erg zijn, als de zot ternijen van den groentijd dit jaar niet zou. den worden vertoond. Maar er valt ook trouwens voor jonge mannen met een ge zond en krachtig idealisme in dezen tijb niets beters en waardigers te doen dap te ontgroenen! Steuncomité Leiden Oorlogstoestand 1914, Vorige opgaaf f 63721.60$ Ontvangen van het Kon. N. Steuncomité, restitutie Huur- bons 358.56 f 64080.16$ Sedert ontvangen van: fabr. pers. Hoogenstraaten f 6.26 (26e bijdr.), f6.48 (27e bijdr.); pers. „de Automaat" f 2.35 (21e bijdr.); pers. N. Z. H. Tram f 9.71 (10e bijdr.); beamb. f7 (10e bijdr.); Feestcommissie van de Gymnastiekfeesten Mei 1914, saldo kas f 10.20; N. N. via K. f6; de heer en mevrouw Klinge-Doorenbosch, opbrengst Voordrachtavond L. Schouw burg f195; Dr. B. f 10; Mej. O. restitutie steun f 6; afdracht Leidsch Dagblad f 3.32%; K.K. speelpotje f 2.20; weekbijdr. S. f 0.25; N. f 0.10; Maandbijdr. Hoofd en Ondorw. school Brandewijnsteeg f 7.50; groot aantal Onderwijzers f 105.10%; Mevr. T. v. d. V. f 10; C. J. V. f 2.50; K. W. P. f 1; te sarnen 390.98 Uitgaven: Totaal f 64471.14$ le tot 26e week f 58136.72% 27e week 3873.7fr- 62010.48% Saldo f 2460.66 Mond- en klauwzeer. Het vervoeren of doen vervoeren van her kauwende dieren en varkens uit-, naar- en binnen een kring, omvattende de geheele gemeente Leiden, is met ingang van heden verboden. Om bijzondere redenen kan afwijking van dat verbod worden toegestaan onder nader door den burgemeester vast te stel len voorwaarden. Geslaagd. Voor het examen fraaie handwerken is te 's-Gravenhage geslaagd mej. A. M. Zaaijer. Universiteit. Bij beschikking van den minister van Binnenlandsche Zaken is met ingang van 16 Mei 1915, benoemd tot con servator bij het Museum van Natuurlijke Historie aan de Rijksuniversiteit alhier dr. J. J. Tesch, tijdelijk eerste biologische as sistent bij het Rijksinstituut voor visschc- rijonderzoek te Den Helder. Kamer van Koophandel en Fabrieken, - Mr. J. H. Goudsmit heeft zijn ontslag ge nomen als secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken. Tramvertraging. Gistermiddag te kwart voor twaalf is op den Hoogen Rijn dijk een boom, die men bezig was te rooien, op de geleiddraden der electrische tram gevallen, waardoor lichte schade werd aangericht. De tramdienst ondervond tusschen de Utrechtsche brug en de halte op den Hoo gen Rijndijk tot ongeveer kwart voor twee vertraging. Mond- en Klauwzeer. Bij den vee houder Zwetsloot op de Haarlemmertrek- vaart is onder het daar gestalde vee, mond- en klauwzeer uitgebroken. Ue geheele veestapel, ongeveer 15 0 stuks waarvan het grootste gedeelte behoort aan handelaren, die bij Zwetsloot hun vee gestald hadden, om het daar te verkoopen, zal onder politiegeleide naar het abattoir worden vervoerd, om te worden ^S6" maakt. GOUDA. Ontslag. De directeur van de Goud- sche waterleiding-Maatschappij, de heer M. C. Braat Jr., heeft eervol ontslag aan gevraagd. NIEUWKOOP. Benoeming Dé Nederlandsche Bond voor Werkverschaffing heeft tot directeur van het bureau van advies benoemd urn

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 2