Ingezonden stukken. 00RL0GS-VARIA. Sinds den Duitschen maatregel, dat geen bloemen uit vijandelijke landen ingevoerd mogen worden, is de handel nog levendiger geworden in Holland. Bij den invoer in Duitschland worden dan ook geen moeilijk heden ondervonden als de .zendingen ver gezeld gaan van een gelegaliseerd bewijs van herkomst. Per 100 betaald men op he den voor 1ste kwaliteit Murillo f 2.25 1 2.50, La Reine f 1.30 it f 1.50, Gris de lin i 1.40 a f 1.60, Gele Prins i 2 12.30, Prins van Oostenrijk f 2.35 f 2.60, Ornatus f 0.75 a f 0.90. Allen zeer loonende prijzen. De broeiers maken een goeden winter. GOUDA. Kaascontróle-station. Do directeur-ge neraal van den Landbouw, de heer Van Hoek, zal morgen met den inspecteur in algemeenen dienst dr. Swavimg een alhier gehouden wordende vergadering van het Kaascontrölestation in Zuid-Holland bij wonen.. LISSE. Verdronken. Gisternacht is de ruim 60-jarige gepensioneerde spoorwegarbeider ,W. V., van Oegstgeeat, te Li-s-se te water geraakt en verdronken. Oorzaak is ver moedelijk drankmisbruik. NOORDWIJK. Kruisverbond. Gisterenavond hield het Kruisverbond ,,St. Jeroen" een vergadering in de zaal van de Erven Gordijn. De lei ding berustte bij den voorzitter, den heer C Verweij, terwijl de vergadering werd bij gewoond door de beide WelEerw. heeren kapelaans. De voorzitter deelde mede, dat Z. D. H. den Bisschop tot adviseur van bet Kruis verbond had benoemd den WelEerw. beer N. W. Sentenie, wien spr. bij deze gelegen heid als adviseur installeerde, daarbij de hoop uitsprekende, dat Z.Eerw. nog heel lang op aangename wijze met het bestuur mocht samenwerken tot heil van de drank bestrijding in het algemeen en van ons Kruisverbond in het bijzonder. De Eerw. adviseur verklaarde met genoe gen de taak, door Z. D. H. hem opgedragen, te aanvaarden, en beloofde alles te zullen doen, om den bloei van onze zoo nuttige vereeniging te bevorderen. Z.Eerw. wekte de leden op, om door propaganda in eigen kring, maar steeds zonder overdrijving, voor de zaak van de Drankbestrijding te wer ken. De Voorz. deelde nog mede, dat op ver langen van Z. D. H. den Bisschop eenige wijzigingen gebracht waren in Statuten en H. R., waarmee de vergadering ac- coord ging. Inzake het adres aan den Gemeente raad om in samenwerking met de andere iDrankbestrijdersvereenigingen hier teri plaatse, verlaging van liet maximum aan tal vergunningen in onze gemeente te verkrijgen, keurde de vergadering de plannen van het Bestuur goed. De voorz. hield een interessante leerza me lezing over ,,De Oorlog en de Drank bestrijding." Na bespreking van eenige huishoude lijke zaken werd de vergadering gesloten. REEUWIJK. Doodgebleven. Gisteroxorgeoi is de landbouwer J. de K., bij het voederen van het vee, plotseling doodgebleven. VOORSCHOTEN. Ontwikkelingsavond. Gisteravond ver gaderde de afd. Voorschoten van den Ned. R.-K. Volksbond, bijgewoond door den Zeereerw. Pastoor Geestelijk adviseur en een groot aantal dames. Nadat de voor zitter, de heer B. Lamboo, de vergadering geopend had met den Chr. groet, vervolg de de We-leerw. heer Kapelaan, zijn apolo- getischen cursus met het onderwerp: Jezus van Nazareth was Godsgezant. Uit de Evangeliën, vier geschiedkundi ge betrouwbaarheid volkomen vaststaat blijkt dat Jezus van Nazareth zich heeft uitgegeven voor den Messias, d. i. voor den van oudslier door de Joden verwach ten Godsgezant. Hij deed dit herhaalde lijk voor vrienden en vijanden, ja zelfs met den dood voor oogen. Hieruit volgt dat Christus zijn leer wil de beschouwd zien, niet als menschelijke wijsheid, maar als goddelijke openbaring, xn. a. w. als het woord van God zelf. i)e groote, belangrijke vraag nu is deze: heeft Christus voor die bewering ook b e< w ij z e n geleverd? Immers de zendings daad van God, krachtens welke iemand door God gezonden wordt om aan de men- schen Gods wil te openbaren, valt buiten het bereik der menschelijke waarneming. Op een voor ons gelheel onbegrijpelijke wijze brengt God de waarheden, welke Ilij wil open!)aren den menschelijken geest binnen. God zou op die manier aan alle menischen tegelijk die waarheden kunnen mededeelen. Maar dat doet Hij niet. God is gewoon enkele mensclien uit te kiezen, aaai wie Hij de waarheden, die Hij aan het menschdom wil bekend maken, open baart. Aan die personen openbaart Hij dan tevens, dat zij door Hem gezopden worden om die waarheden als gezanten Gods te verkondigen, en daarvoor onvoorwaarde- flijk geloof te eischen. Nu begrijpt een ieder, hoe gemakkelijk hier bedrog of al thans inbeelding an het spel kunnen ko men. t W-elk ook vaak gebeurd is, denk slechts aan de vele ketters. Daarom moeten hier soliede bewijzen worden gevorderd, die duidelijk en over tuigend aantoonen dat de personen, die zich als gezanten van God uitgeven, mer kelijk alle recht hebben, dit te d-oen. Dit gei-dt eveneens van Christus. Want ofschoon Cliristus op veel verhevener ma nier door God gezonden is dan de andero Godsgezanten, is die zending, wat ons betreft, even verborgen als die van alle andere Godsgezanten. Nu is het niet voldoende te zeggen: Christus was een edel en rechtvaardig mensch, dde veel te goed was om iemand te willen bedriegen; dus moeten wij Hem gelooven. Neen, er wordt meer gevor derd. Al is iemand nog zoo goed en eer lijk, al -heeft hij niet de wil een ander te bedriegen, toch kan hij zich iets inbeelden, of zelf bedrogen zijn. Hij kan lijden aan een of andere waan. Daarom hebben mij deugdelijker bewijzen noodig, en het eenJg doorslaand bewijs is het won der. Immers waar een echt wonder ge beurt, daar werkt God zelf, onmiddellijk. Als er dus een wonder gebeurt ten gunste van een persoon, die zich uitgeeft voor een Godsgezant, dan wordt die waarhüd van die bewering door God zelf bevestigd, en hebben wij dus volkomen zekerheid.» Want God is de opperste waarheid. Welnu in het leven van Jezus van Nazareth komen vele won* derlijka gebeurtenissen voor. De Evangeliën zijn er vol van. En sommige dier vreemde gebeurtenissen gaan zoo ge heel en al de krachten der geschapen ra- tuur te boven, dat zij alleen door God kun nen verricht zij-n. Denk hier slechts tan de spijziging van 5000 menschen met 5 brooden en 2 visechen (MattJh. h. 14); aan do opwekking van Lazarus, dde reeds 4 dagen begraven was (Joan. h. 11); aan de verrijzenis van Christus zelf. Bovendien blijkt uit de Evangeliën nog, dat God die wonderen deed, om te bewij zen, dat Jezus van Nazareth inderdaad de Godsgezant was. Zoo o.a. bad Christus, toen Hij Lazarus ten leven wilde opwek ken, aldus: „Vader, ik dank u, dat Gij mij verhoord hebt.... om de wille dor omstaan- ders zeg ik dit, opdat zij gelooven dat Gijmij gezonden heb t." Na die woorden riep Christus: „Lazarus, kom naar buiten." En het wonder geschiedde. Herhaaldelijk beriep Chr. zich op zijn wer ken, die getuigenis aflegden, dat de Va der Hem gezonden had. Uit dit alles moeten wij dus besluiten: Christus was de Godsgezant. Zijn leer is dus goddelijke leer, welke allo menschen verplicht zijn aan te nemen. De Zeereerw. Pastoor dankte den Eerw. inleider, het was de laatste cursusavond. Binnen enkele dagen zal nog een ont wikkelingsavond gehouden worden om de vragen te beantwoorden. WARMOND. Veel vischotters. Er werd al geruimen tijd geklaagd over geringe vdschvangst den l-aasten tijd in het vischwater om War mond. Thans is gebleken dat er zich in den omtrek veel vischotters bevinden. Reeds heeft men er een paar geschoten. ZOETERMEER. De nieuwe R. K. Kerk. Naar wij ver nemen zal op Dinsdag den 16en Maart door den zeereerw. heer Mosmans, deken van Zoeterwoude, de plechtige eerste steenieg- ging der nieuwe kerk alhier geschieden. Door omstandigheden is dit eenige dagen vertraagd. Moordenaars. Bij den heer E. Ooms zijn 2 schapen waarschijnlijk door honden gedood. Bij Van Cittert een schaap bijna gedood en bij A. Droogh een schaap in een sloot gedreven. Ook plezierig! Gered. A. v. Wensveean heeft in de Berkel met veel moeite een kind gered, dat in het water was gevallen, 'n Flinke daad! ZOETERWOUDE. Voor de Belgische Vluchtelingen. Ten bate van de Belgische vluchtelingen die verpleegd worden op Oud-Raadwijk, zal deze week een tentoonstelling worden gehouden en waaraan een tombola zaA verbonden worden. Door verschillende winkeliers te Leiden zijn prijzen beschik baar gesteld,'zoodat het comitÉ thans beschikt over een 80-tal prachtprijzen. Oud-Raadwijk, waar de tentoonstelling gehouden zal worden, is in de week ge opend van 3 tot 1 en 's Zondags den ge- heelen dag. ZOETERWOUDE (Hooge Rijndijk). In het duister. Wie gisteravond geen olie in de lamp had was hier genoodzaakt vroeg naar bed te traan. Omstreeks balf- negem was opeens -alles in het duister ge huld, nergens electrisch licht. Soms gloei de het weer even op om dan ook even spoedig weer geheel uit te gaan. Wat hiervan de oorzaak moge zijn? Het is maar te hopen dat zoo iets niet te- dikwijls zal gebeuren. Om elf uur wilde het nog niet branden. Hedenmorgen was het weer in orde. Roomsche Agenda. WOENSDAG. Leiden. 9 uu-r. Debating- dlub der Hanze. Onderwerp: „Waarom „R.-K." georgani seerd?" Inleider: de heer H. W. Spended. DONDERDAG. Leiden. Zomerzorg 8.30 uur. Propagandaclub de „Jon ge Garde" spreker Mr. A. I. M. J. Baron van Wijnbergen. „De jongste encycliek van den Paus." Gemeentelijke Aankondigingen. Het verzoek van de N. V. Houthandel, voorheen J. J. van Hoeken en Zoon om vergunning tot uitbreiding van de inrich ting voor houtbewerking in het perceel Maredijk no. 173, door bijtrekking van het perceel Maredijk no. 163, waarin ge plaatst zal worden een electromotor van 11 pk. tot het aandrijven van twee kleine zaagmachines en een kleine schaafma*- chine, lgt met de bijlagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie. CORRESPONDENTIE. J. S. Ingezonden stukken, waarvan de naam van den afzender niet aan de Redactie beikend is, worden niet geplaatst N. Eetn wettel ij ke verplichting bestaat niet. Dat er in vele gevallen een zedelijke verplichting bestaatbehoeft geen betoog. Faillissementen. Uitgesproken: H. Jansen, kastelein, te Haren; cui*. mr. H. L. Wilkens. M. Broersma Fzm., schilder, te Stroobos, gemeente Grootegast; cut. mr. J. Bolt. Geëindigd: J. F. van Nee, vroeger bouwer, te Slo ten (N.-R). Gemengde berichten. Ontvluchting. De milicien-kanonnier der veld-artillerie L. J., die gisteren voor het Hoog Militair Gerechtshof te Utrecht was verschenen en door dit college werd veroordeeld tot zes weken militaire de tentie ter zake van het bedreigen van een wachtmeester, zou na die uitspraak per celwagen naar het Huis van Bewa ring worden overgebracht, teneinde de straf te ondergaan. Bij het verlaten van het gebouw ontvluchtte hij aan zijn be wakers en wilde tusschen de balie's van de gracht doorklimmen om zich in het water te werpen, maar vóór hij de balies over was, werd hij door een politie-agent en een korporaal-geleider gegrepen. Hij hield zich aan de balie vast, zoodat eenige burgers hulp moesten verleenen om hem tot loslaten te dwingen. Onder hevig ver zet van zijn kant brachten zij hem naar den celwagen, waarmee hij naar het Huis van Bewaring werd vervoerd. Niet afmaken. Mijnheer de Redacteur, Dat de meaisch krachtens zijn koning schap over al he-t geschapene mag be schikken over het leven vain liet dier, dat dus de veehouder zijn vee mag laten leven en laten slachten naar gelang zijn eigen belang hem hiertoe reden geeft, nooit of nimmer zal iemand dit willen betwisten. Dat de xegeering echter verplicht zou zijn ter voorkoming eener tongblaar-epidemie een middel aan te wenden, dat zeker veel erge-r is dan de eigenlijke kwaal, hiertegen gevoelen wij ons verplicht te protesteeren met alle macht, met alle kracht, met alle mogelijke geoorloofde middelen. De gru welijke verwoesting welke deze maatregel nu reeds veroorzaakt heeft onder het ma gere melkvee en vooraA onder het jonge fokvee, het ongeboren kalf nog dragende, is zeker al reden genoeg om ons met hand en tand daartegen te verzetten. Een andere vraag van het allergrootste gewicht is echter nog wel deze: Wat is het practisch nut, vroeger en nu door het af maken bereikt? Met een gerust geweten durven wij achter deze vraag 't antwoord plaatsen: Nihil. Om dit te bewijzen kun nen wij aanvoeren de ondervinding opge daan in de jaren 1907 en 1911. Als in 1912 en 1913 schijnbaar eenig resultaat bereikt werd, dan zeggen wij dat dit niet verkre gen is door arfmaken, maar wel door de omstandigheid dat kort te voren een groot deel der Nederlandsche veestapel was door geziekt. Nu kunnen onze afmaak-vrienden wel beweren dat de mislukkimr van hun suc ces te wijten is aan de onvoorzichtigheid en onwaakzaamheid van vele boeren. Zij kunnen ook beweren dat zij doop afmaken de smetstof in het begin vernietigen' en al zoo de ziekte Vr onder zullen krijgen. Maar met evenveel recht kunnen wij ook beweren dat het vervoeren van vee van besmette stallen naar de elders gelegen slachtplaatsen zeer zeker de verspreiding der ziekte in de hand werkt. Met krachti ge bewijzen zouden wij zelfs deze laatste bewering kunnen staven. Overigens is onze meening dat zoolang de bacil nog niet gevonden is, ook de ir a- niet waarop de ziekte zich verspreidt, nog maar een raadsel is. Als een sterk staaltje voor deze bewe ring is zeker het feit, dat het zelfs reeds is voorgekomen, dat de veestapel van een veehouder, die zich op het punt van waak zaamheid niets te verwijten heeft, in een overigens nog onbesmette streek het eerst werd aangetast; terwijl boeren die" de waakzaamheid maar weinig of niet her trachten voorloopig nog vrij gebleven zijn. Ra, ra, wat is dat. En al maakt nu de ziekte slechts langzaam vordering, en al zouden wij nu het geluk hebben, dat de ziekte geheel tot stilstand kwam, dan is hiennede nog volstrekt niet bewezen, dat dit een succes is, verkregen door af making. Immers ruim een kwart eeuw geleden is het hier langs den Rijn ook voox-gekomen, dat mond- en klauwzeer tot een paar veestapels beperkt bleef, toen zonder afmaken en dan nog wel in de weidetijd. Het kan immers gebeuren, dat de ziekte geen kwaadaardig karakter heeft, en dat zich slechts hier en daar sporadische gevallen voordoen. Dus het nut van afmaken is nooit te bewijzen. Daarom en om het gruwelijke er van, moeten wij daartegen protesteeren. Dat hebben de veehouders van Hazers- w o u d e gedaan door een request te zenden aan den Minister van Landbouw. In den tijd van ruim 48 uren werd dat daar onderteekend door 112 veehouders, enkelen wei'den niet thuisgetroffen, ande ren werden niet bezocht, omdat zij te ver van den weg of te diep in de polders woonden. Het getal echter van hen, die niet wil den teekenen, bedraagt ongeveer 4 prot- cent, dus algemeen is men tegen afma king. Wat zal echter ons request uitwer ken als niet andere gemeenten ons voor beeld volgen, en dat dus de Minister ein delijk eens te weten komt, hoe groot het aantal is der veehouders die protesteeren tegen het gruwelijk afmaaksysteem. Dus zoo spoedig mogelijk van iedere ge meente een paar mannen aan het werk. Te lang reeds waren wij werkeloos aan schouwer van den gruwel der verwoesting. U, mijnheer de Redacteur, dank zeggend voor de plaatsing. Eenige Landbouwers van H azerewoude. RECHTZAKEN. Schending onzijdigheid. Dein 15 December j.l. werd voor de recht bank te Rotterdam met gesloten deuren behandeld de zaak tegen den 33-jarigen directeur van de gasfabriek te Oude- Tonge J. G. W. T. ter zake zich te hebben schuldig gemaakt aan het misdrijf straf baar gesteld bij art. 100 lo. van het W. v. S., schending van de onzijdigheid de<s lands. De rechtbank sprak den beklaagde vrij. Het O. M. kwam van deze uitspraak in hoog er beroep en heden diende de zaak voor het Hof te 's-Gravenhage. Getuigen waren niet gedagvaard. Ook voor het Hof'werd de zaak met ge sloten deuren behandeld. Als verdediger trad op mr. J. W. de Kan ter, advocaat en procureur te 's-Gravenhage. Naar wij vernemen eischte het O. M. drie maanden gevangenisstraf. De verde diger vroeg vrijspraak. Hoedepennenovertrediiig. Gisteren zijn door den kantonrechter te 's-Gravenhage mr. van Raalte, verschillende hoedepennen-overtrediugen behandeld (over tredingen van het verbod om zich met onbe schermde hoedepennen op of in tramwagens te bevinden). De meeste beklaagden bleven afwezig. De beklaagden, die waren opgekomen, had den tegen de aanklacht geen bezwaar met ééne uitzondering. Deze beklaagde beriep er zich op, dat de boedepen beschermd was door den rand van haren hoed. De verbali sant trok dit in twijfel, daar bij in dat geval feen proces-verbaal zou hebben opgemaakt, let de opvatting, dat ook door den rand van den hoed de pen voldoende beschermd kan zijn, verklaarde de ambtenaar van het O. M. jhr. mr. Lunsingh Wichers zich tc vereenigen, in verband waarmede hij de vrijspraak van deze beklaagde vorderde. In dezen zin deed de kantonrechter in de zaak van deze beklaagde uitspraak, terwijl de overige beklaagden werden veroordeeld tot de minste straf, zijnde f0.50 boete. Heling. Op 10 October j.l. werd in de tijdelijk onbewoonde villa Sonnevanck van mevr. de wed. Zimmennan te Aerdenliout een belangrijke waarde (pl. m. f 1200) oud zii- verwerk gestolen. De daders werden se dert gestraft (ook wegens de inbraak in de villa „Christina" aan den Amsteldijk). Zij maakten op 12 October dat zilverwerk te gelde voor f20 bij een horlogemaker aan het Haarlemmerplein te Amsterdam. Deze stond gistex-en voor de rechtbank aldaar terecht wegens heling. Het O. M. eischte tegen hem 3 maanden gevangenis straf. Onttrekken aan een faillieten boedel. Wegens het onttrekken van goederen aan een faillieten boedel (N. V. Kurhaus te Egmond aan Zee) had zich gisteren voor de rechtbank te Alkmaar te verantwoor den de heer W. de L., ondernemer van de Harmonie aldaar. Wegens afwezigheid van een der voornaamsete getuigen, den kellner V., werd de zaak uitgesteld tot over acht dagen. Op verzoek van den verdediger werd de heer De L., die reeds geruimen tijd in voorarrest zit, op last van de rechtbank, in vrijheid gesteld. Een helhaftig nonnetje. Een dezer dagen is een der ware hel dinnen, een nonnetje uit het klooster van Nonnenwerth bij Remagen aan den Rijn, in Frankrijk, waar zij in een lazaret voor besmettelijke ziekten Duitsche soldaten verpleegde, aan den typhus gestorven Over d-e begrafenis schrijft de „Deutsche Reichsztg." het volgende: Met 50 zusters waren zij uitgetrokken uit de verschillende kloosters Nonnen- werth, Olp en Salzkoitten en hadden zich aangeboden om de typhus-lijdere in hei .leger te verplegen. De zuster, welke wij bedoelen, was van den beginne af met de verzorging der gevaai'lijke zieken belast. Geen besmetting vreezend heeft zij de ar me zieken verpleegd' met, eene eenvoudige heldhaftigheid, diie ontroerend was om aan te zien, tot zij zelf ten offer viel aan de afgrijselijke mekte. In een barak, die voor godsdienstige plechtigheden was gereserveerd en inge richt, werd het lijk mei frisch groen op gebaard. Verder hadden veel vlijtige handen der zieken kunstige kransen gevlochten om de lieve zuster daanmee te sieren. In dezelfde kerk-barak werd de uitvaart dienst gehouden, waarbij de nonnetjes de Mis zongen. Het was een verheven Re quiem op vijandelijk gebied. Des namiddags omstreeks 3 uur bewoog zich een onafzienbare lijkstoet uit bet veldlaz-aretdiorp Neuf-Rethel naar het kerkhof. Voorop ging de zielzorger van het lazaret der besmettelijke ziekten, een Ca- milManer-pater uit Vaals, met 3 Fransche geestelijken der stad Rethel. dan volgden de mannen, die door de zuster verpleegd waren, dragend kransen van vorsch-ge- plukt-gi'oen. De eenvoudige, witgeverfde kist werd door zes hospitaal-soldaten ge dragen. Daarna -kwamen de nonnetjes van Non nen we rth, gedeeltelijk met brandende en omfloerste kaarsen. Vervolgens prins Max van Saksen, de veldkapelaan Aan Reims, met den hoofdvertegenwoordiger van den vrijwiliigen hospitaaldienst, ba ron von Geyr, de chef van den Artsenstaf, dr. Rosenbaum roet alle artsen van t lazaret, de nonnen van de beide andere orden, de zustere van het Roode Kruis on de verschillende vereenigingen, de diaco nessen, een paar honderd hospitaal-sol daten en de herstellenden van Neuf- Rethel. De lijkstoet trok meer dan honderd gra ven voorbij van de in de gevechten aan de Aisne gevallen Duitsche soldaten en langs de rustplaats van de slachtoffers van den typhus. Tussohem de graven der officieren vond het heldhaftige nonnetje haar laatste rust plaats. Toen de kist in het graf neerdaal de, speelde de kapél van de compagnie van den landstorm het lied: Da unten d-st F ried e im stillen Haus, Da xuhet der Müde, da xuhet er aus. Vervolgens hield de CamiLlianerpater een aangrijpende toespraak over het en- baatzuchtige leven der overleden heldin. Toen de nonnetjes hun lieve medezuster tot afscheid het lied toezongen: Ueber den Sternen, da wird es einst tagen. bleef er geen oog zonder tranen. En terwijl deze hevig ontroerende plech tigheid ter eere van het haast onbekende heldinnetje daar plaats had, werd onafge broken het gedreun vernomen van de ka nonnen in de vuurlinie bij Reixns. Laatste berichten. Belgische onderwijzers. Gisterenmiddag heeft een langdurige conferentie plaats gehad tusschen de» Belgischen minister van Wetenschappen en Kunsten Po u l!l et en de hee-ren Otto, Deihez en Verviers, voorzitter, vice-voor- zitter en secretaris van de Centrale Com missie voor het ondenvijs aan de uitgewe kenen en daarna tusschen genoemde hee ren en de generaal Dossin en majoor Mamet Naar wij vernemen liep het eerste onderhoud in hoofdzaak ove-r de vraag hoe op de beste wijze de medewerking te verkrijgen is van de Belgische onderwij zers die in Nederland vertoeven, voor het onderwijs aan de kinderen der Belgisphe. uitgewekenen en over de verhouding van deze onderwijzers tot de gemeentebesturen. De duikboot- en mijnoorlog. LONDEN, 9 Maart. De admiraliteit deelt het volgende mede: Hedenmorgen zijn de volgende Engel- sche stoomschepen getorpedeerd: de Tan- gistan bij Scarborough van de beman ning van 38 koppen werd slechts 1 man gered; de Blackwood bij Hastings de ge- heele bemanning van 17 koppen werd ge red; en de Princess Victoria bij Liverpool ook hiervan zijn alle 34 opvarenden 'gered. De aanval op het Etigelsche hospitaalschip Asturias. Het Duitsche gezantschap in Den Haag deelt het volgende mede: Het Engelsche hospitaalschip Asturias is tot -groot leedwezen van de Duitsche xe geering op 1 Febiuari om kwart voor zes sen -namiddag door een Duitsche duikboot met een tox-pedoschot aangevallen. De As turias had de voor een stoomschip voor geschreven lichten aangebracht en werd toen zij naderde in de schemering voo-r een troepentransportschip aangezien, daar men de kenteekenen van het hospitaal schip niet hei-kende. De afgeschoten tor pedo miste gelukkig zijn doel. Zoodra de eigenschap Van de Asturias als hospitaal schip was vastgesteld, zag men natuurlijk van verdere aanvallen af. Van het Westelijke gevechtsterrein. PARIJS, 9 Maart. Avondcommuniqaé: Ten oosten van Steenstraete hebben wij een aanval afgeslagen. Bij N-otre Dame de Lorette is den geheelen dag gestreden; de stellingen zijn onveranderd gebleven. In Champagne heeft een hevig gevecht plaats gehad, dat gunstig voor ons is ver- loopen. Wij sloegen twee tegenaanvallen af in het bosch, waar wij onlangs vasten voet hadden gekregen. Tusschen Sou.iin en Perthes hebben wij wederom voi-deriiir gen gemaakt. Hier en in het aangrenzen de bosch hebben wij een aanval afgesla- gen. Op den heuvelkam ten noordoosten van Mesnil hebben wij nog eens 180 meter loopgraaf genomen. Wij hebben er een Duitsch veldwerk met gepantserde schuil plaatsen en uitgestrekte onderaardsche kamers veroverd. Wij hebben ook een aan val gedaan tusschen Four de Paris cn Bolante in de Argonnen en 180 meter oop- graaf in de eerste linie van den vijand ge nomen. Burgerlijke Stand. LEIDEN. Geboren: Johanna Hendrika, d. van A. Tegelaar en G. Fasseuxv Petros Ja cobus, z. van J. C. Heemskerk en C. Kui pers. Johanna Cornelia Catharina, d. van A. van Wijk en J. C. C. Haxtkoorn. Jacobus, z. van I. Eikerbout en J. Ver ver. Jenneke, d. van H. Ju en G. Nieu- wenhuijsen. Elisabeth, d. van D. Cornet en A. Molenaar. Clara, d. van W. Vrij- bloed en C. van de Wetering. Hendrik JiLle-s, z. van J. de la Rie en, G. J. Schip per. Jacobus Bastiaan, z. van J. van Zwieten en G. S. J. Vermeeren. Gertru- da Wilhelmina, d. van A. Juffermans en M. H. Langeveld. Jacoba Maria Sijtje, d. van J. J. Mulder en J. l'Ecluse. Tho mas Oscar Marie, z. van H. J. Dieben en M. J. A. A-eweirdonk. Lam-bertus, z. van L. Dekker en J. C. G. Schoonderbe-ek. Overleden: A. Schouten, m. 64 j. M. H. van Leeuwen wed. J. Meijer 31 j. J. Warners m. 81 j. C. van den Burg z. 4 m. J. van der Linden z. 22 m. - A. van Walgen m. 80 j. C. Nagtergaal wed. J. W. Delfos 74 j. Th. M. H. Leo nards m. 63 j. Th. A. G. Langendorff z. 7 m. S. van Steenbergen d. 15 m R. Akkerman m. 68 j. M. Witsenburg m. 65 j. C. Snijdea-s wed. W. Brugman 66 j. S. E. de Bruin jd. 24 j. Marktberichten. AMSTERDAM, 10 Maart. Vee. Aange voerd 189 vette kalveren le qual. f 1,03 a f 1,06, 2e qual. 1,— A 0,—, 3e qu&L 0,90 a 0,per küo, graskalveren f0,a i 220 nuchtere kalveren f10 a 18, schapen falammeren, 0, 868 vette varkens, Holland8cho le qual. 88 a 90 c., idem 2cen 3e qual. 86 a 88 c., Overzeesche en Gelder- sche le qual. a c., idem 2e en 30 qual. a c. Fransche a c. per kilo. WOERDEN, 10 Maart. Kaas. Op dc kaasmarkt waren heden 45 partijen aangevoerd. Men besteedde voor Goudsche kaas 1ste soort f 49a f 44,50, dito 2de soort f 38,-- f 41,dito zwaardere f 43,a f 46, ("10 rijksin. f 43 af per 50 kg. Handel matig.

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 2