Inwoners van Brussel. Maar lit uit betrouwbare bron verneem, schrijft een corr. van het „Vad." is door de Duitsche autoriteiten een verordening bekend ge maakt, dat personen, die inwoners zijn van Brussel en vóór 15 Maart a. s. niet in hun woonplaats terug zijn, 1000 mark boete móeten betalen. Komen zij dan nog niet, dan zal men overgaan tot het verkoo- pen van de inboedels der afwezigen. Over de grens. Te Luik werd een per soon, die een Belgischen dienstplichtige de grens had overgeholpen, tot 2 maanden gevangenisstraf of 300 mark boete veroor deeld. Twee Duitsche onderzeeërs gezonken. De Emgc-lsche admiraliteit meldt, dat gis- rternamAddng de Duitsche onderzeeër ,,U 8" tot zinken gebracht is in het Kanaal, •ter hoogte vain Dover, door Bngelsche tor pedojagers. De officieren en bemanning van den onderzeeër werden gevangem ge nomen. De Admiraliteit meldt verder, dat' als resultaat van het onderzoek van het s.s. „Thordis", dat bij aankomst meldde ootn Duitschen onderzeeër tic hebben vernield op 28 Februari, gebleken is, dat het 6chip naar alle waarschijnlijkheid een onder zeeër tot zinken braoht, die vooraf ten torpedo op de „Thordis" 'had afgeschoten. Mislukte aanslag op een tankschip. Een Britsch olietank-stoomschip is de Humbei- binnengeloopen. De kapitein me Vit, dat tusschen Yarmouth en Spurn- head een Puïtseh luchtschip drie bommen naar het schip wierp. De kapitein had ge legenheid zigzagbowegingen to maken, zoodat do bommen, zonder schade aan Ie richten, in het water vielen. Het schip had, bij wijze van voorzorgsmaatregel de booten gereed gemaakt om ze te water te late.n. Een Zeppelin vergaan. De Zeppelin ,,L 8" keerde gistellen te Brussel van een succesvol Ion verkenningstocht terug. Hij landde in de duisternis bij Thdemen en kwam daarbij in boomen terecht. De L 8 liep niet onbeduidende schade op, zoodat men het nuttig oordeePide het schip te demonie enen, hetgeen door te hu lp geroepen manschappen van de lucht- vaar'-afdleeiling te Brussel met ga-ooten 6poed kon worden uitgevoerd. De onderdooien worden ter reconstructie naar Duitschland gezonden. Stroo als voedingsmiddel. Dr. Frie- denthals' denkbeeld om voedsel te berei den uit fijn gestampt stroo, werd aan de Rijkggeemdheidsafdeeling voorgelegd. Men meent vcPgens de „Korr. Norden", te be- voegder plaatse, dat de uitvinding tot het bereiden van levensmiddelen en brood wel niet in aanmerking zal komen. Wanneer zij echter voor de samenstelling van vee voeder geschikt zou zijn, wat bij een nader onderzoek, dat dezer dagen za.l plaats heb ben, moet blijken, zou de levensmiddelen- quaca-tie voor een belangrijk gedeelte zijn opge.llo&t Runderen en varkens konden don in vollen getale in het leven wonden gehouden. Verboden films. Aan, de Tyne zijn twee cinema-oprumers ferm beboet omdat zij. zonder verlof van de militaire autori teiten een Bivtsch oorlogsschip hadden ge filmd. De film werd geoonfiskeeaxl. Suikerbieten-cultuur. De Duitsche Bondsraad heeft een verordeni/ng uitge vaardigd, waarbij de suikerbiet-cupituur tot driekwart van de reeds afgesloten contracten wordlt in ge krom paar Contrac ten voor suikerbietzaad mogen slechts voor de Welft van de overeengekomen hoe veelheid van kracht blijven. BINNENLAND. Nederland en de Oorlog. De op 13 Maart te houefbn vergadering van vertegenwoordigers van credietinstel- lingen, onder voorzitterschap van minister Treub, betreft een plan tot het verleenen van credieten aan kleine middenstanders uit landbouw, nijverheid en handel. De „Sommelsdijk" van de Holland-Amerika-lijn is door een Engelsch oorlogsschip aange houden en opgebracht. Credo eten aan den kleinen middenstand. De op Zaterdag 13 Maart te houden ver gadering van vertegenwoordigers van kredietinstellingen staat in verband met de door den minister van Financiën in de Tweede Kamer gedane mededeeling om trent het voornemen om een nieuwe orga nisatie in het leven te roepen in het belang van andere groepen der bevolking, dan die door het Koninklijk Nationaal Steun comité worden geholpen. De vergadering gaat uit van een com missie, bestaande uit de ministers van Fi nanciën, van Oorlog en van Landbouw, Nijverheid en Handel, den president van de Nederlandsche Bank, den president der Nederlandsche Handelmaatschappij en prof. De Vooys, als voorzitter van de commissie van uitvoering van het Konin klijk Nationaal Steuncomité. Zij zal gehouden worden des voormid- dags te halftwaalf in een der zalen van het gebouw der Grafelijke Zalen. H. M. de Koningin zal daarbij tegen woordig zijn. De vergadering betreft een plan tot 't bijeenbrengen van de bestaande bankin stellingen die zich bezighouden met het verstrekken van kredieten aan den klei nen middenstand, met het oog op het ver leenen van kredieten aan kleine midden standers uit landbouw, nijverheid en han del, die door den oorlogstoestand hun zaakje moeten zien verloopen of te niet gaan en die niet in staat zijn de waarbor gen te bieden, welke onder normale om standigheden door de kredietinstellingen vam hen worden verlangd. M a a t s c h a p p ij „Zeelan d". Gistermorgen is de „Prins Hendrik" van Vlissingen vertrokken. Stoomschip „S o m m e 1 s d ij k" aangehouden. Wij vernemen, dait het stoomschip „Som melsdijk" van <^e Holland Ainerika-lijn eenige dagen geleden door de Engelschen is aangehouden en te Gravesend is opge bracht. Naar wij van wel ingelichte zijde vernemen, ligt de oorzaak van Ke.t aan houden o.a. in het feit, dat zich aan boord van het schip ijzerwaren bevonden, be stemd voor dé firma Stokvis en Zónen te Rotterdam. De goederen zijn uit het schip gehaald. De „Sommelsdijk" zou heden naar Rot terdam vertrenken. Nader wordt gemeld, dat de aanhouding van de „Sommelsdijk" het onmiddellijk gevolg is van de aangekondigde represail lemaatregelen. Het schijnt erhter, dat de lading goederen voor de firma Stokvis, te Rotterdam, niet de eenige aanleiding voor de Engelsche autoriteiten is geweest, cm Wet schip aan tie houden, doch dat ook la dingen reuzel, vetwaren en andere artike len, van welke men te Lond'en vermoedt, dat zij voor Duitschland bestemd zijn, de oorzaak van de aanhouding zijn. De zen ding voor de firma Stokvis bestaat uit een acht Ji negental draaibanken, bestemd voor de Hollandsohe industrie, zoomede wat rijwielartikelen. Het schijnt, dat men de lading voor het Prijaenhof wil bren gen. De goederen waren aangegeven voof Holland en de firma heeft dan ook bij de Holland-Amerikalijn een desbetreffende verklaring afgegeven. Het merkwaardige van het geval is, dat de Holland-Amerika lijn nog gfeen officieete berichten van de aanhouding ontving. De firma Stokvis heeft de zonding her-geconsdgnoerd aan de Holland-Amerika-lijn. Van het stoomschip „Nieuw Amster dam", eveneens van de Holland Amerika- lijn, liep het gerucht, dat ook dit schip door de Engelschen zou zijn aangehouden en opgebracht Wij vernemen editor uit die beste bron, dait dit gerucht onge grond is. De houding der „m eerderen" in het leger. Het is ons reeds meermalen, vooral in dezen tijd, opgevallen, dat de verhouding, waarin in het leger de minderen tot de meerderen staan, op verre na niet de ge wen schte is. Met sympathie maken wij daarom mel ding van het volgende: Een der divisie-commandanten heeft aan zijn onder-commandanten een schrijven gezonden, dat volgens de A v p., die het schrijven in zijn geheel opneemt ten doel heeft om het vertrouwen van de minderen in hun meerderen te wekken en te beves tigen. De divisie-commandant wijst er op, dat de soldaat zich gewoonlijk met zijn klach ten, zijn nooden en zijn zorgen niet in de eerste plaats wendt tot zijn onmiddellijke chefs. Wanneer dit mocht voorkomen uit gebrek aan voldoend vertrouwen in de onmiddellijke chefs, acht de divisie-com- niandant dit een leemte in dé verhouding tusschen officieren en minderen, welke hem niet zonder bedenking voorkomt, en waarom hij middelen aangeeft welke kun nen worden aangewend om die verhouding te verbeteren. Ook dringt de divisie-commandant er op aan, dat de officieren buiten de diensturen meer met hun minderen meeleven. Boter. Het Stbld. no. 133 bevat een Kon. be sluit van den 5den dezer, houdende tijde lijke opheffing van het verbod van uitvoer van boter. Vervoer van invalide krijgs- gevangenen over NederUnd. In opdracht- hunner Begeering hebben de Britsche en de Duitsche gezanten te 's-Gravenhage aan de Vereeniging Het Nederlandsche Roode Kruis dank betuigd voor de medewerking, verleend bij het ver voer van invaliede krijgsgevangenen over Nederlandsch grondgebied. R. K. Volksbond. in September van het vorige jaar is uit gesteld, zal thans in den loop van Mei a. s. te Delft worden gehouden. De jeugdorganisatie is een van de pun ten der agenda. Drankwet. Het bestuur van den Verlofhoudersbond heeft een adres gericht aan de Tweede Kamer, verzoekende le. het recht van vergunning strikt per soonlijk te doen uitoefenen en zulks geheel voor eigen rekening; 2e. dat voortaan de vergunningen verkoop baar zullen gesteld worden, d.w.z. overschrij ving op andere namen 3c. de thans bestaande lijst volgens art. 18 der Drankwet te wijzigen en de namen te schrappen, die nu niet meer of nog nooit een handel gedreven hebben in alcoholhou denden drank, anderen dan sterken drank. Ingezonden stukken. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Verkiezing Kamer van Koophandel en Fabrieken te Leiden. Geachte Heer Redacteur, U zult, naar wij verwachten, zoo vrien delijk willen zijn, het volgende te plaatsen, naar aanleiding van het situk, een paar dagen geleden in uw geacht Dagblad we reldkundig gemaakt, van de zeven afge treden en herkozen leden der Kamer van Koophandel, en gericht aan het adres van ondergeteekenden. Wij stellen ons voor dat de schrijver van dat stuk, zoo on geveer bezield is geweest met den geesit., dien wij ons hebben te denken, bij Sanbal- lat, (Nehemia, 4 2), toen hij yroeg: „Wat doen deze aamechtige JodenT' Dat stuk is gespeend aan de gewone vormen van wellevendheid. Of dot een gevolg is van hooghartigheid, van onber sehoftheid of wel van onkunde bij den schrijver, weten wij «riet te beantwoorden. Ook weten wij riot, sedert wanneer wij een diienstbeiteekking bij de heer en hebben aangegaan, waardoor zij gerechtigd zijn ons te sommee-ren tot antwoorden, en dat wal, door gemis aan opgaaf van een ge meenschappelijk adres, door het schrijven Van zeven brieven. Men moet maar dur ven. Verder blijkt uit het stuik, dat de heeren zich over de toedracht der verkiezing een oordeel gevormd hebben, en nu aan ieder een dc verplichting opleggen, er ook zoo over te denken. En zoo voortgaande, dea len <le he eren hun orders uit, en edschen gehoorzaamheid. De heeren zeggen dat ondergeteekenden gekozen zijn op een geheimzinnige en h. i. weinig correcte wijze. Ter toelichting van deze „wijze" staat in onze circulaire aan die kiezers voor de •laatste stemming het volgende „Deze tegencandidaten zijn door eenige personen voorgesteld, en hetzij monde ling, hetzij per briefje, aanbevolen bij ge- lijkdewkenden, zonder dat er oodt ernstig werk van gemaakt is, om deze candidaten oen meerderheid van stemm'en te bezorgen. Een fonds om te mak on kosten te dekken, bestond ook niet. „Met zulke tegencandidaten is in '4. bij zonder ook opgetreden geworden bij de aftreding in 1912, waarbij deze een zestig- j tal stemmen op zich veu-eenigden. „Er was geen enkele reden om te ver wachten dat in 1914 niet op dezelfde wijze zou gehandeld worden, waar toch een Ka mer van Koophandel en Fabrieken geheel staat buiten de gewone beginsel-polóitiek." Wij voegen daar thans aan toe, dat nim mer eenige aanmerking over de onrecht matigheid dezer handeling gehoord is, dan alleen thans, nu bleek, dat er op de tegen candidaten meer stommen waren uitge bracht dan op de aftredende leden. Nu moet u weten, Mijnheer de Redacteur, dat wij uit kunnen brengen, de twijfel achtige®]! er buiton gelaten 180 stemmen. Ware het nu geweest, dat ondergeteeken den meer stemmen gehad hadden, dan in werkelijkheid van de pamtij te verwachten was, dan had men recht te spreken van „geheimzinnig". Thans kan alleen gecon stateerd worden, dat de onverschilligheid aan onze zijde over de samenstelling der Kamer tot hiertoe verbazend groot is ge weest. Zich gekrenkt gevoelende door de ver kiezing van ondergeteekenden, hebben de heeren er het bijltje bij neergelegd, en werd een verkiezing noodig, waardoor de kiezers in de gelegenheid kwamen, om hun medegevoel te toonen met de beleediging, of wat dan ook, den Kamerleden aange daan. Van onze zijde is aan deze verkie zing niet meegedaan, omdat onze strijd niet gericht was tegen de afgetreden hee ren. Hun vrienden hebben bij de verkie zing blijk gegeven, niets te gevoelen van den smaad, die den heeren heette aange daan te zijn. Men heeft hun de zetels te ruggegeven, doch dit is geschied met slechts 13 tob 15 stemmen van de ruim 400 kiezers. Het. w.as wel verdrietig voor de heeren, doch d.it veranderde aan de zaak met»,--gingen wedejom bedan ken Nu begon het er voor het bestaan der Kamer ongunstig uit te zien, en daarvoor hebben wij gezocht, en, na veel moeite mannen gevonden, die bereid waren een plaats in de Kamer in te nemen. Wij heb ben dit gedaan, omdat wij niet wisten, of men aan de overzijde handelend op zou treden, en omdat wij vreesden, dat men het niet zou doen. Toen wij gereed waren, kwamen wij te weten, dat aan de andere zijde weer opgetreden werd met de afge treden leden. Wij konden toen niet meer terug, en moesten tot op zekere hoogte voor onze candidaten ijveren. In onze cir culaire voor de stemming, en in die voor de herstemming, is nadrukkelijk' gecon stateerd, dat onze strijd niet gericht was tegen de afgetreden leden, doch alleen er op gericht, om de zetels weer bezet te krij gen een daad, waardoor wij onze po sitie, als het gaan moest om het aantal stemmen, niet weinig gingen verzwakken. Wij hebben echter aan zulk een strijd niet gedacht, en wanneer het de bedoeling ge weest was aan de overzijde, om in dien geest den strijd aan te binden, dan had dat waarlijk wel eens gezegd mogen wor den, want, dan hadden wij een geheel an dere houding aan moeten nemen, dan nu gedaan is. Er is echter niets gezegd, en ook de weer op het schild verheven afge treden leden hebben niets van zich laten hooren omtrent een voorwaarde voor het aanvaarden van een nieuw mandaat. Al gemeen leefde men dan ook in de verwach ting, dat de heeren teruggekomen waren van de dwaling huns wegs, en een herbe noeming nu zouden aannemen. Was Ij et vooruit bekend geweest, d'at men de vroe ger gestelde voorwaarde nog handhaafde, dan zou hun dit zeker verscheidene stem men gekost hebben, en waren zij Met ver kozen geworden. De meerderheid waarme de de heeren gekozen zijn bedraagt van 3 tot 9 stemmen, eif hét wekt verbazing, hoe men ziah bij zuüik een verschil, en dat cn- der de beschreven omstandigheden, durft beroepen op een uitspraak van de kiezers. De herkozen leden zeggen nu wel; dat het de bedoeling van „die groep kiezers" ge weest is, om op de door hen gewilde wijze den strijd aan te binden, doch, als reeds gezegd, deze bedoeling is uit niets geble ken, en de candidaten zelf hebben al even min lióht verspreid, wat, als men eerlijk had willen handelen, als noodzakelijk had moeten gevoelen, omdat men wist, dat wij den strijd-geheel anders opnamen. Onze houding is zoo geweest, dat menig kiezer gedacht heeft: Nu ja, gij be veelt uw candidaten aan, doch gij keurt de anderen toch ook niet af, en dan stem ik in dit geval de oud-leden. De houding van de herkozen leden, en als het waar is, wat zij toeschrijven aan „een groep kiezers", ook van deze, is zoo geweest, dat mot reden gevraagd moet worden, of deze herkozen leden hun zetels niet te danken hebben aan de geheimzin nige, weinig oorrecte wijze vai\ optre den. Hoe weinig er bij ons aan gedacht is, dat deze verkiezing de door de heeren thans aangegeven beteekende zou hebben, kan blijken uit het feit, dat in ons midden de vraag, of wij aam de herstemming wel deel zouden me men, mog ter sprake is ge bracht. Wij hebben oms alleen ten doel ge steld, de open zetels te bezetten, door wie dam. ook, er niet aan demkende, dat de candidaten aan de overzijde eeoie geheel andere gedachte koesterden. Em als de heeren zich nu durven beroemen op een meerderheid van 3 tot 9 stemmen, dan stellen zij zich al met heel weinig tevre den. Met dank voor de plaatsing, Mijnheer de Redacteur, Hoogachtend, Uw dw. W. PERA. ARNOLD SMITS. SPORT. VOETBAL. Gedeputeerde Staten van Gelderland heb ben den raad van Nijmegen de ontvangst be richt van (d. w. z. zich vereenigd met) het besluit waarbij de politieverordenring aldaar is aangevuld met het verbod om op Zondagen en daarmede gelijkgestelde feestdagen te voet ballen op openbaren terreinen voor des vooi- middags 11 uur. Morgen worden de volgende wedstrijden gespeeld: Inhet Westen: Rotterdam: V. O. C. Haarlem. Haarlem: H. F. C.—Sparta. Utrecht: HerculesD. F. C. Den Haag: H. V. V.H. B. S. Delft: ConcordiaD. V. V. Den Haag: H. B. S. II—Ajax., Leiden: SportmanV. U. C. In het Oosten: Deventer: Go-aheadVitesse. LEIDSCHE VOETBAL BOND. Wageningen: G. V. C.Tubantia. Ajax IILugdunum, te Leiden. LeidenBex-esteijn, te Voorschoten. L. F. C.—L. V. V., te Leiden. O. N. I.—D. L. V., te Leiden. Ajax III—Alphen II, te Leiden (1114 uur.) NorvicusD. L. V. II, te Leiden (D. L. V.-terrein.) LisseDe Sportman II, te Lisse. L. F. C. II—Lugdunum II, te Leiden, (12 uur). KORFBAL. In klasse Zuid worden morgen de vol gende wedstrijden gespeeld: lste klas. Rotterdam: O. S. C. R. I—Vitesse I (L.) 3de klas. Den^Haag: A. L. O. IISwift I. 4 d e k 1 a s. Gorcum: W. I. K.—Spartaan II. Dordrecht: Dordt IIRozenburg B. Dordrecht: O. K. K. IIM. A. A. S. Uit Stad en Omgeving. De Schoolpenning. Blijkens eene door oms ontvangen op gave werd in 1914 door de R.-K. Vereeni ging „de Schoolpenning" ter bevordering vam het R.-K. Onderwijs bijeengebracht de som van f 4056.825. Dit bedrag wordt gevormd door de ge wone en halfjaarlijksche collecten in de kerken, en uit de vrijwillige bijdragen en wel in de Parochie vam O. L. Vrouwe He melvaart: aan collecten f.680, aan bijdra gen f 672.84; in de Parochie vam St Petrus aan collecten f 950, aan bijdragen f 374.25; in de Parochie vam O. L. Vro-uwe Onbevl. Ontv.: aan collecten f1016, aam bijdragen f 361.73'. Wij handelen zeker geheel in den geest van de Vereeniging de Schoolpenning, wanneer wij haar zoo bijzonder nuttig w.erk mog eens dringend aanbevelen in de bekende offervaardigheid onzer géloofs- gemooten. Want zoolang het katholieke onderwijs van staatwege miet die onder steuning krijgt waarop het recht heeft, blijft het voor een zeer groot gedeelte althans op die katholieke offervaardig- heid aangewezen. Em deze werd nooit te vergeefs ingeroepen, als het eene zaak betrof met den godsdienst nauw verbon den. En er is bijna geen zaak te beden ken, van meer belang voor onzen gods dienst, dan het onderwijs der jeugd, het katholieke onderwijs der jeugd. Men zou dat onderwijs kunnen noemen een we.rk tot in-stand-houding des Geloofs, want de toekomst van Katholiek Nederland, van Katholiek Leiden in het bijzonder wordt daar opgekweekt, gevormd, groot ge bracht. Daarom, bij alle goede werken, die in deze dagen van u gevraagd wordem, ver geet de Schoolpenning Met. In zijn Encycliek over den vrede, zegt onze H. Vader Paus Benedictus XV, als hij spreekt ov<?er de rampen die thans de wereld treffen, dat de ondergang der men- 6chelijke samenleving nabij schijnt, wan neer men let op de ommekeer in dank- wijze en op de verandering in de zeden der menschen. Dien ommekeer en diie ver andering schrijft de Paus voor een groot gedeelte toe aam de minachting vam het gezag. Waardoor wordt het gezag gemin acht? De ondervinding leert zegt Z. H. dat het gezag verloren gaat, waar de godsdienst wordt verbannen. Den godsdienst verbannen! Dit is juist de groote grief, welke de Kemk heeft tegen neutraal onderwijs, tegen de openbare school: de godsdienst wordt er verbannen, de leer van het Evangelie en van de kerk uitgewezen. Het gezag gaat daardoor ver loren en dat is een van de redenen, waar door de menschelijke maatschappij thans im zoo heftige beroering is geraakt. ■Vergeet dan de Schoolpenning riet! Helpt mede door uwe gaven, uwe aalmoe zen hoog te houden den eerbied voor het gezag, waarvan God de oorsprong as, op dat Hij ook daardoor vrede moge geven im onze dagen. 50-Jarig bestaan der Leidsche Vrijwillige Brandweer. In de keurig met vlaggendoek omhangen en met gToen versierde zaal van „De Graanbeurs" is gisterenavond op beschei den wijze het 50-jarig betaan der Leidsche Vrijwillige Brandweer herdacht. Op be scheiden wijze, want de buitengewone tijdsomstandigheden vroegen ook hier een offer. Het programma vermeldde „Bioscoop en optreden van het Duo Hellmann en van Leeuwen. Nadat de tweede film was afgedraaid nam de voorzitter van het corps, de heer J. J. P. de Graaf, het woord en heette allen hartelijk welkom en drukte zijn spijt uit, dat van wege de buitengewone tijdsomstandighe den het jubileum niet anders herdacht kon worden en het dagelijksch bestuur der gemeente niet tegenwoordig kon zijn Maar van den anderen kant was het spie ker een groot genoegen de commandanten tegenwoordig te zien, welke hij onder ap plaus namens het geheele corps een harte lijk welkom toeriep. Vervolgens wierp de voorzitter een terugblik op de afgeloopen 50 jaren en herdacht de mannen die de brandweer opgericht hadden, van wie geen enkele meer tot de levenden behoort Veel is veranderd in die jaren, vooral wat het wezen en de hulpmiddelen der brand weer betreft. Wij hooren het zware ge bröm van de brandklok niet meer, noch de tonen van den wachter op den toren, wy missen onze weesjongens in blij galop dravend door de straten, dat zij den brand meester waren. Wat niet veranderd is, is de liefde voor de goede zaak, is het plichts gevoel der brandweermannen. Dat plichts gevoel heeft dan ook sympathie gewekt Sympathie bij den burgemeester Jhr. de Gijselaar, die de brandweer een warm hart toedraagt. Spr. noodigt allen uit op te staan en een driewerf „Dat hij leve'" op onzen burgervader uit te brengen. Spon taan werd hier aan voldaan. Tegelijker tijd verscheen de beeltenis van Jhr. de Gijselaar op het doek en werd den burge meester een ovatie gebracht. Sympathie bij de burgerij, ging spreker voort, die dat plichtsgevoel waardeert vooral waar zij weet dat het moeilijk werk vrijwillig gedaan wordt. Spreker verge lijkt de beroepsbrandweeren in de groote steden met de vrijwillige in Rotterdam en Leiden en haalt de woorden van Mr. de Jonge aan, dat de kosten tusschen hen beide staan als 1 staat tot 10; betaalt Rotterdam f 10, dan betaalt Amsterdam f 100 en de burgerij weet, wat dat zeggen wil. Sympathie bij de assurantiemaat schappijen, die op de eerste plaats tot oordeelen bevoegd zijn. Dat zij het werk der Vrijwillige Leidsche brandweer waar- deeren bewijst de bijdrage in het fonds voor brandweermannen, bewijst dit feest, waarvoor zij milde bijdragen hebben geschonken. Spreker hoopt dat de Vrijwillige Brandweer onder de correcte leiding van de commandanten een sieraad moge blijven voor de stad Leiden en drukt onder donderend applaus de brandweermannen op het hart, het prestige van hun corps hoog te houden De tijden zijn somber, maar geheel onop gemerkt konden wij het jubileum niet voorbij laten gaan. Spr. eindigde met al len aan te sporen, dit jubileum op eert gepaste wijze te herdenken. Het officieele gedeelte was hiermede af geloopen. Het Duo Hellmann en Van Leeuwen verscheen toen voor het voetlicht en droegen verschillende voordrachten op zeer verdienstelijke wijze voor. De voor dracht op de Leidsche brandweer sloeg geweldig in. Vermelden wij nog, dat den leden een sigarenkoker bedrukt met ,,18651915. Leidsche Vrijwillige Brandweer" werd aangeboden. Maatschappij van Ned. Letterkunde. - Bovengenoemde Maatschappij hield gister avond haar maandvergadering, waarin als spreker optrad dr. L. vam PuijVelde hoogleeraar in die kunstgeschiedenis aan de universiteit tè Gent, hét een voordracht over „De Belgische monumenten". Wegens plaatsgebrek moeten wij een yersilag dezer interessante rede uitstellen tot een volgend nummer. Aflossing Getdleening. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat op Maandag 22 Maart 1915, des namiddags te twee uren, in een der vertrekken van het Raadhuis zal worden overgegaan tot de uatlöting van 16 obligatiën ad f 1000, behoorende tot de 3 pet. obligiatie-leeMng, aangegaan krachtens Raadsbesluit van 1 Februari 1896, van 10 ob'/.gaitiën ad f 1000, bdhoo- rende tot de 3*£ pet. abligarie-leening, aangegaan krachtens Raadsbesluit, van 10 December 1903, van 23 ohligatdëJi ad f 1000, behoorende tot de 3Ys pGL obligatie- leening, aangegaan krachtens Raadsbe sluit van 21 JuM 1906, van 50 obTgaticn ad f 1000, behoorende tot de 4 pot. obliga- tiie-leening, aangegaan krachtens Raads besluit mn 16 Maart 1911 en van 55 obli gatiën ad f 1000.— behoorende tot de 4'/> pet. obligatio-leeMng, aangegaan krach tens Raadsbesluit van 2 April 1914. Anti-Oorlograad. Ook hier ter stede is in vorming een plaatselijk comité van den „Nederlandsche Anti-Oorlog Raad", dat wel spoedig van zich zal doen hooren. Rseds nu kunnen we mededed'.en, dat het in de bedoeling ligt in de derde week van April een openbare vergadering te honden, althans indien de voorbereidingen dan zoover gevorderd zijn. AARLANDERVEEN. Gestaagd. Mej. M. Bröcker, onderwij zeres aan de R. K. School alhier slaagde deze week te Den Haag voor de akte nut tige handwerken. BODEGRAVEN. Te water. Waarschijnlijk door de duisternis misleid geraakte nabij de spoor brug in Oud Bodegraven zekere juffrou v. E. te water. Door het hulpgeroep toeg sneld, bedacht de veldwachter V. zich ge oogenblik en sprong te water met bet g volg dat hij na eenig zoeken in de duJS* nis en na een paar malen onder gedo te zijn, het geluk mocht smaken de frouw nog levend op het droge tc breng

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 2