ZATERDAG MAART. 1915. BUITENLAND. De Oorlog. li 6e JAARGANG. No. 1642 Ecid^clveSoii^a/nt BUREAU: STEENSCHUUR 15, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN DeABONNEMENTSPRIJS bedraagt, bij vooruitbetaling, met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering i het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 10 cent per week f 1.25 per kwartaal; bjionze agenten II cent per week, f 1.45 per kwartaal. Franco per post f 1.65 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21ji cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent 6 De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1-5 regels f0.75, elke regel meer 15 cent Ingezonden mededeelingen van 1-5 regels fl.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Aanvragen om Dienstpersoneel van 1-5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Aanbiedingen van Dienstpersoneel, Huur- en Verhuur, Koop- en Verkoop (geen Handeis-Advertentiën) van 1-5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Dit nummer bestaat uit drie bladen en het geïllustreerd Zondagsblad. Vanwaar het mislukken der Vredesbeweging? Beniige jaren geleden schreef Clement Vautel in de „Maitiin" de volgende bittere ironie „De bouw van bet vredespaleis in Den Haag maakt groobe vorderingen.... Het is zelfs zeer veronrtrustemd. Inderdaad brengt dit vredelievend ge bouw ongeluk. Bewijzen: Tot den bouw is besloten: de Boeren- oorlog breekt uit. De eerste steen is gelegd: reis van detn keizer naar Tanger en begin van de Ma- rokkaainsch-Eunopeescbe verwikkelingen. De eerste verdieping is gereed: Oosten- S rijk maakt zich meèstier van Bosnië en I Herzegowina. De tweede is klaar: Fransch-Duitsche verwikkeling. Het dak is geplaatst: Italiaansch-Turk- sche oorlog. Ik volg met angst de werkzaamheden van de metselaars van het paleis in Den Haag. In tegenstelling met de ,,Peau de Chagrin" van Balzac, wordt naarmate het verder komt, de toestand ernstiger. Denk eens aam, dat de glazenmakers, behangers, schilders, enz., hun taak nog niet zijn begonnen. Ik heb hooreai spreken van groote schilderstukken, die de zege pralen van het pacifisme zouden symbo- liseeren.... Mogen wij er voor bewaard blijven! lederen keer dat een. eir van zal worden geplaatst, zal een regen van «hrapmells ergens neervallen. Er is ook sprake van beelden (Pax, Lux, Labo>r, enz.) die de gaanderij zullen versleren: elk er van zal duizend menschenlevens kosten. En den dag dat deze Vredestem- pel zal worden ingewijd, zal de giroote botsing komen." Bet is bitter, maar het is raak. Doch i er een prophetlsche blik noodiig cm too iets te voorspellen? Ik geloof het niet. Een enkele beschouwing van de Euror peeschie Stiatenmons-ters en hun werken voor den internationalen vrede moet ieder een duidelijk makem de reden van het groote fiasco der vredesbeweging. Ziehier eenige der voornaamste tnekken van de moderne Staten. Bestond ör ooit onder de volkeren zulk een naijver als tegenwoordig! Het is c>em klacht van Z. H. Paus Benedictus XV in J lijn eerste encycliek, dat de liefde onder volkeren verdwenen is. Daarbij komt nog het rusteloos streven van den jong- tijd naar uitbreiding op koloniaal ed. De Carol inien-quaestie tusschen Düitschland en Spanje; dé Samoa-quaestae tusschen Engeland en Duiitsch.land; die Marokko-quaestie; de Spaansoh-Ameri- kaansche oorlog; de Turksch-Italiaansche g; en last m.ot least ook voor e.n deel de huidige Europeésche oorlog, het Jijn uitvloeisels van de koloniale politiek,' de zucht der Starten om zich uit te breiden. Eon andere trek van onze 2Ge eeuwsclie Staatsinstelling is haar materialistisch dement. Men ontkent pract.isch de godde- - wet en daardoor heeft men uit de maatschappelijke orde een krachlt wegge nomen welke- tegen het sterkste leger op weegt.. Immers met God is aan het volk zijn zedelijk bewustzijn ontnamen, j Geen ander middel blijft er dus voor den Staat open om zijn bevelen uit te voeren dan hot geweld der wapenen. Vroeger was het voor den Christen staat een grond- I rcgel dat „In het wereldsche recht niets j rechtvaardig is, dan hetgeen de memschen m'. het eeuwig goddelijk recht hebben af- ptkid." (St. Augustim.) Doch de materia listische srtaat acht zich volstrekt onaf hankelijk en oppermachtig in zijn wetge ving. Vandaar kon ook Staatsraad Struyc- hori eenigen tijd geleden in .de ,,Tijd" schrijven: „Nog nimmer had de „deskun- djgfteid" op eenig rechtsgebied zóó wei- beteekenis aLs thans op het gebied van het positieve volkenrecht Ware het dat de oorlogvoerende Staten het kikens weder inroepen, vooral wanneer Z|j voornemens zijn het te overtreden, men ^de veelal wel er over kunnen zwijgen." Ook weat de moderne Staat niet meer, dat hij er om wille der menschen is en Riet omgekeerd. Algemeene dienstplicht is noodig om iri tegenweer te stellen tegen de na- ur;-ru Zeker, en het is geen verwijt voor een regeeiïng, dat zij een staand leger heelt. Doch aan wtie dan de schuld? Aan e beginselen der groote revolutie. Wan- •afr rnen op den Sitaat weer gaat toepas- san de eeuwige beginselen van het recht, an zullen 1000 man voldoende zijn, waar n 100,000 in krachten te kort schieten. e enkele trekken van de moderne Starten, die in 1899 onder voorzitterschap van Ruslland's keizer een conferentie zou den bijeenleggen voor een algemeenen wereldvrede. Rusland echter was ondertusschen zelf bezig met den aanleg van spoorwegen van groot strategisch belang en met de Uitbreiding zijner vloot. Verder werden bewoners van eigen land verdrukt on der een stelselmatige Russificeering en de klachten der Finnen konden het oor van den Czaar niet bereiken, omdat een depu tatie, welke een petitie met 563,000 hand- teekenitngen wilde aanbieden, door lie't kuiipen der hooge autoriteiten, nieit bij den Gzaar werd toegelaten. De Nederlandsche regeering werd tot bode aangesteld om aan de verschillende mogendheden die uitnoodigiimgen te over handigen. De Zuid-Afrikaansche republieken ont vingen er echter geeoi wegens het verzot van Engeland, hetwelk vreesde voor zijn vredelievende plannen om beide lan- deji te annexeeren. Maar wat erger was, en waardoor het allerduidelijkst werd, dat men. van de heele vredesbeweging niet veel te ver wachten had, was. de uitsluiting des Pau sen. Welk een misslag dat geweest is blijkt duidelijk thans, nu de Paus de eenige vorst is, die in dezen volkeren- krijg iets to't leniging van den oorlogs- nood kan bijbrengen. Misschien zal een eventueele vrede nog aantoonen, dat' zijn uitsluiting van de vredesconferentie een ooi-zaak was van haar treurig fiasco. D£ bewerker van deze uitsluiting was Italië. Terecht schroef men in die dagen, „de regeering van het derde Rome be hoort als een der voornaamste oorzaken van Europa's verstoord politiek evenwicht, zoolang zij zich als zoodanig handhaaft, op een vredesconferentie niet thuis en de reden, waarom zij weigert die vertegen woordiger van den H. Stoel te dulden in de omgeving van haar gedelegeerden, kan geen andere zijn, dan de vrees voor een contrast, hetwelk, zelfs op een vredes-con- ferentie, de steenen zou doen roepen bij wijze van protest." Ondertusschen bleef ook Amerika druk bezig om de Philipijnen beter onder zijn macht te krijgen. Ook Düitschland dreigde in de Samoa- quaestto in conflict te komen met Enge land. En zelfs midden onder de bespro kingen stuurde Engeland vele millioenen kogels, model no. IV (de beruchte dum dum), naar Transvaal. Dat alles natuurlijk ter uitvoering van vredelievende plannen. Terwijl Europa druk bezig was zich voor te bereiden voor den oorlog, hielden zijn afgevaardigden besprekingen pver ontwapening. Men zou de militaire en maritieme krach ten gedurende een bepaalden tijd niet versterken; bovendien zou er een middel gezocht worden om ze in de toekomst te verminderen.. Het gebruik van eenig nieuw wapen of explosiie-middel zou verboden worden. Ook zou men een verbod uitvaardigen tegen het werpen van ontploffingswerk tuigen uit luchtballons en tegen heit aan vallen met onderzeeërs. En ten slotte zou er een permanent hof van arbitrage gevestigd worden om zoo veel mogelijk de geschillen der mogendhe den bij te leggen om den oorlog te voor komen. De ui'tdlag hiervan blijkt genoeg uiit den tegen woo rdigen oorlog: het tegengestelde is bereikt. De moderne Staat en de vredesbeweging zijn twee tegenstrijd-igheden en daarom is het vredespaleis een karikatuur. Steeds .in breeder omvang en op hooger leeftijd worden de weerbare mannen tot het hand werk der wapenen verplicht. Wetenschap en techniek zijn de laatste jaren meer dan ooit in dienst gekomen van den oorlogs- god. Zal het menschdom, aldus voortgaande, ten slotte zijn ondergang moeten vinden in zijn „beschaving"? Dit weten wij niet. Maar wel weten wij, dat er redding mo gelijk is uit dien chaos, en er verschillen de keeron een uitweg getoond is, niet al leen door katholieken, maar ook b.v. door den beroemden Prot. David Urquehard en deze is: „Terugkeer tot de Christelijke beginselen, in liet herstel der Christelijke volkeren-familie en in het huldigen van dien Paus als hoofd daarvan. O. M. R. Weinig nieuws van het Oostelijk en Westelijk oorlogsferrein. De beschie ting der Dardanellen is de voornaamste oorlogsgebeurtenis. Duitsche onder zeeërs gezonken. INGEZONDEN MEDEDEELING 1 GULDEN PER REGEL. De oplossing van het Botervraagstuk! De Gruyters Botermelange ol Plantenboter is de eenige plaatsver vangster van dure Natuurboter en ongeveer de Helft goedkooper. Eéne proefname zal U onmiddellijk van de voortreffelijke kwaliteit overtuigen. Alleen verkrijgbaar in de bekende winkels van P. de Gruyter Zoon. De Gruyters Melange: 60, 50,45 en 40 ct. p. p. Plantenboter: 50 en 45 ct. p. p Let op den reclamecoupon In onze volgende annoncel De actie in de Dardanellen. Noch van het Oostelijk noch van het Westelijk Ooiiogstooneel is eenig belang rijk nieuws. Des te meer wordt de aan dacht getrokken naar wat er in de straait der Dardanellen plaats heeft. In tacrtischen en politieleen zin is de on derneming der Geallieerden dan ook een zet op het politieke schaakbord, waarvan de gevolgen moeilijk te: bepalen zijn, merkt het „Vad." op. Dat zij Duitschland-Oos- tenrijk zeer ongelegen komt, bijna zoo on gelegen alis Turkije, staart vist. Dat tot doworrè de TTezc sta ten zich zoowel in het westen als in het oosten konden handhaven, is-voor een be langrijk deel te danken aan het uitgebrei de spoorwegnet in Düitschland en Oosten rijk en aan de voortreffelijke organisatie van het spoorwegwezen. Dientengevolge immers was het moge lijk, als in Oost-Pruisen, Polen, Garticië, Hongarije aanvulling van de legers- noo- dig was, snel de benoodigde troepen der waarts te zenden, en ze met gelijke snel heid weer naar het westen terug te bren gen, zoodra de gebeurtenissen hunne te genwoordigheid daar noodig maakten. Waarbij dan nog gezwegen wordt van de enorme voordeelen, die zoowel de Duit sche als de Oostenrijksche legers trokken uit de snelle uitwisseling van troepenaf- deelingan tusschen verschillende punten onderling, die aan hetzelfde front gelegen waren. Maar het meesft te bewonderen was het snelle vervoer over de grootere afstanden. Nauwedijks dreigde er op een punt een nieuw gevaar of binnen enkele dagen brachten reeksen van treinen er van el ders de manschappen en het oorlogsmate riaal heen, die men er behoefde. Werd Roemenië woelig: drie dagen later ston den WestfaaJsche troepen in Zevenburgen aan de Roemeernsche grenzen. Werd Ser vië van nieuwe oorlogsplannen verdacht: twe-e dagen later stonden Saksische sol daten bij Belgrado. Drongen in de Buko- wina de Russen te ver voorwaarts: trei nen uit Noord-Frankrijk losten binnen enkele dagen manschappen aan de grens van het kroonland, enz. enz. Doch nu gaat het om een punt'in het te onzaliger ure als Dri'tte im Bunde opgeno men Turkije, een punt wiearheen het Duit sche snelverkeer wieit Teikt, en waar de prachtige organisatie van het spoorweg wezen geheel ontbreekt. De eenige groote spoorweg op het Bal kan-schiereiland, behalve die van de Orient-Express, is de lijn van Budapest over Orsowa en Boecharest naar Constant- zia, aan de Zwarte Zee, ten Z. van den Donaumond. Op dezen spoorweg is tlhns 't geheele personen- en goederenvervoer naar Turkije van uit Duitschland-Oosten- rijk aangewezen. Van Constantzia moet dan verder alles per boot; een afstand van 400 K.M. Aangezien de spoorweg naar Constant zia over Roemeensch, d. i. neutraal, ge bied loopt, is ook langs dien weg geen aan voer van troepentransporten mogelijk, hetgeen trouwens wegens de moeilijkheid en misschien onmogelijkheid om aan de Zwarte Zee over de noodige transportsche pen te beschikken, alleen reeds uitgeslo ten zou zijn. Afgezien van den aanvoer van Duitsche artillerie- en genie-officieren voor de lei ding bij de verdediging, is dan Turkije voor de straat der Dardanellen vrijwel op zich aalf aangewezen. Aanvoer van oor logsmateriaal is natuurlijk mogelijk voor zoover Roemenië het doorlaat, maar ver- eischt in elk geval een langen tijd. Over zee heeft het arme Turkije natuur lijk al evenmin hulp te wachten. Aan de Zwarte Zee is Rusland alleen- heersrher. Het Turksche hoofdkwartier meldt d.d. 5 Maart Gisteravond op een laat uur be proefde de vloot der bondgenooten onder een versterkt vuren op enkele gedeelten der kust bij de stellingen Sadil Bahr en Koe- male in sloepen soldaten te landen. Eerst lieten de Turken hen hun gang gaan, maar toen beantwoordden zij het vuur. Zestig soldaten, die bij Sadil Bahr waren ontscheept, vluchtten weer in de booten en trokken terug, twintig dooden en gewonden achterlatend. Vierhonderd soldaten der bondgenooten die bij Koemkale aan land waren gezet, werden verdreven; waarbij zij ongeveer 80 dooden verloren. De Turken hadden zes dooden en vijf en twintig gewonden in beide gevechten. Na haar nederlaag van gisteren verdeel de de vloot der bondgenooten zich in ver scheidene gedeelten en beschoot de open onverdedigde havens Dikili, Sarmsak en Auvali. Twee vliegers, die vlogen over de Golf van Xeiros, vielen in zee. ITun vliegtuig viel eveneens in het water en verdween. Van de verdere oorlogsterreinen is niets van beteekenis te vermelden. De represaille-maatregelen der Entente en de indruk in Amerika. Aan de „Daily Telegraph" wordt, vol gens een particulier Londensch telegram aan de ,,N. R. Gt.", onder dagteekening van Woensdag uit Washington geseind: Presidenrt Wilson, moat als zijn persoon lijke meening hebben kenbaar gemaakt dat veranderingen in de wijze van oorlog voering, zooals het gebruik van duikboo- itien en vliegtoestellen, in de regelen der oorlogvoering geen veranderingen wetti gen die de rechrten der onzijdigen aantas ten. Op dit punt heeft hij echitier veel tegen stand ontmoet. Wilson geeft zich intus- schen rekenschap van het feirt dat Düitsch land het eerst aile regelen met voeten heeft getreden en hij beseft volkomen dat de Entente-mogemdbeden in haar recht zijn als zij zich op het standpunt stellen d.at wanneer ee<n der tegenstanders de regelen van het tounnooi sclhendt, de an der gerechtigd ds tot vergeüding. Een gezaghebbende Ameri'knansch schrijver over oorlogsrecht merkt dn de „New-York Herald" op, dat elke groote oorlog veranderingen in de wijze van oorlogvoering heeft gebracht en dat dientengevolge ook de regelen der oorlog voering telkens zijn herzien. In den oorlog met de zuidelijke staten heeft Noord-Amerika de blokkade-regelen gewijzigd. Het ds de Amerikaansche regee ring geweest, die zich het eerst het recht heeft toegekend om een feitelijke blokkade van onzijdige havens uit te oefenen ten einde den invoer van contrabande in vij andelijk gebied over die havens te voor komen. De duikboot heeft de bestaande blokkade-regelen te niet gedaan. De duik boot-blokkade, afgekondigd door de Duit sche regeering, waarbij geen enkele der voorschriften omtrent aanhouding van schip en lading kan worden nagekomen, is een duidelijke terugkeer tot de barbaar- sche zeden, doch met heit feit heeft men rekening te houden. Engeland en Frank rijk hebben geen blokkade van Duitsche en Oosiienrijksche havens afgekondigd, doch inplaats daarvan hun voornemen te kennen .gegeven om alle schepen aan te houden welker lading voor den vijand tot hulp of nut zou kunnen zijn. Zij bren gen nu het Amerikaan sche begins; 1 van de „voortgezette reis" i,n toepassing cp grond van de noodzakelijkheid die door het optreden der Duitsche duikbooten is ontstaan. Tem tijde van den Amerikaan se hen burgeroorloe kan de blokkade wor den uitgeoefend door schepen die voor de geblokkeerde havens lagen. De duikboot maakt dit thans onmogelijk. De oorlogs- regelan moeten daarom worden herzien. De heele internationale wetgeving onder gaat een wijziging. Ilet versrtandrigale wat de onzijdige staJten thans kunnen doen is waakzaam afwachten. De beschaafde kringen in de Veroeruigde Staten zijn vrij algemeen de poldrtiek van het waakzaam afwachten welgezind en ook verscheidene dagbladen, doch andere zijn ontsteld over het vooruitzicht dat Ameri kaansche fabrieken geldelijke verliezen zullen lijden, dat zij heftig protesteeren. Tot deze laatste kranten be hoeren de „Sun" en de „Wioii'id"; beide verlangen dat de regeering langs diplomatie ken weg zoo krachtig mogelijk verzet zal aa.nrt.eeke- nen. De „Sun" zegt: De bondgenooten hadden beter gedaan de blokkade af te kondigen. Geen vorm van militaire operaties wordt berter begrepen en maar geen soliikt men zich geduldiger. De nieuwe maatregelen, door de bondgenooten bekend gemaakt, zijn echter onrechtmatig en zoudon niet alleen den handel verlammen, doch onre delijk zijn en indruisehen tegen den onaf- hankelijken geest van ons onzijdig volk. Zij vormen eon grove benadeelimg zoowel als een tastbaar onrecht. De World" is even kras in zijn oordeel. „Dc tegen de onzijdigen gerichte papieren blokkade van Engeland kan zegt bet blad evenmin gedoogd worden als do papieren oorlogszone van Duitschla.nd. In dien Engeland, rncit oen beroep op repre sailles, de onwu'.tige maatregelen van Düitschland met even onwettige maatre gelen vergeldt, waar blijft dan liet zede lijke standpunt van Engeland?" Verschillende Oorlogs berichten. Moderne Amazonen. Een Duitsche spotvogel ried, zooals men weet, onlangs aan, de kiesrechtvrouwen van Engeland naar het front te laten gaan. Kitchener zou daarmee twee vliegen in één klap slaan: soldaten krijgen en Engeland van een plaag bevrijden. De vrouwen en meisjes hebben echter blijkbaar het voorstel ernstig opgenomen en zich waardig gemaakt. Overal worden vrijwilligerskorpsen opgericht en Kitche ner aangeboden. De opperbevelhebber raakte daarmee in een eenigszins moeilijk parket. Wetend aan de eene zijde, dat met Engelscho kiesrechtdames niet te gekscheren valt on aan de andere zijde verzwakking van de discipline bij de overkomst van het zwakke geslacht duchtende mocht het hem geluk ken, een Salomonische oplossing te vin den. Hij nam de dames voor den „hulp dienst" aan en nu zullen weldra, volgens de Engelsche bladen, kiesrechtvrouwen te velde gaan, om.... brood te bakken, eten te koken, de wasch te doen en andere hui selijke bezigheden te verrichten. De oplossing van Kitchener lijkt ons ook daarom gelukkig, omdat aan de politieke dames zoo dikwijls verwaarloozing van het huishouden verweten wordt. De scha de kan nu moge het niet zijn tot scha de van de soldaten ingehaald worden. Smokkelen van brieven. Aan de Duitsche grens hij Vaals zijn de Duit sche autoriteiten zóó bevreesd voor het smokkelen van brieven, dat zij gerege'd van de kinderen die in Aken op school maar in Vaals woonachtig zijn de schrif ten en boekon nakijken, of er geen brieven tusschen liggen.

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 1