4 BUITENLAND. De Oorlog. BINNENLAND. 6e JAARGANG. No. 1640 BUREAU: STEENSCHUUR 15, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. - W I DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN DeABONNEMENTSPRIJS bedraagt, bij vooruitbetaling, met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en hot GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 10 cent per week f 1.25 per kwartaal; bij onze agenten II cent per week, fl.45 per kwartaal. Franco per post fl.65 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2ty3 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent DONDERDAG MAART. 1915. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels f0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1-5 regels f1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. BIJ contract aanzienlijke korting. Groote lettere naar plaatsruimte. Aanvragen om Dienstpersoneel van 1-5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Aanbiedingen van Dienstpersoneel, Huur- en Verhuur, Koop- en Verkoop (geeo Handels-Advertentiën) van 1-5 regels 25 cent, Iedere regel meer 5 cent Kleine Duitsche successen in Frank rijk. Russische voordeelen in Oost- Gaiicië. Duitschland verzekert aan de V. S. de schepen der neutralen niet te zullen aanvallen. De Fransche afge vaardigde Benoit zou met voorstellen der Fransche regeering aan de Italiaan- sche te Rome zijn aangekomen. Van het Westelijk Oorlogs terrein. Uit het Duitsche hoofdkwartier wordt gemeld: Bij St. Eiloy ten Zuiden van Yperen.werd eein aanval van vier Engelsche compag nieën, na een bloedig gevecht van man te gen. man, afgeslagen. Bij Peronne moeat, wegens motor-defect em Fransche vliegmachine landen; de in zittenden werden gevangen genomen. Fransche attaque's in Champagne, had den niet het geringste succes; die Fram- schen werden met zware verliezen weer in hun stellingen geworpen. Ten Noord-We aten van Viile sur Tourbe ontnamen wij den vijand wederom 350 Meter loopgraven. Fransohe uitvallen in het woud van. I Consenvoye en de buurt van Ail-ly en. Apre- monit, werden gemakkelijk afgeslagen. Door onzen aanval ten. Ocsten van Ba den viller wonnen wij weder beduidend terrein. In de laatste dagen hebben wij ons front hier 8 kilomë-Eèr vooruitgescho ven. Ten Noord-Oosten van Celles deden de iFranscben verge ef sche_ pogn-gen om d «*- ['verliezen eer laatste dagen, weer te her stellen. Het Fransche communiqué meldt: Ln Champagne behielden wij de he ede eerste linie van Duitsche loopgraven van het Noord-Westen van Perthes tot ten Noorden van Be au se jour, in ons bezat. Op verscheidene punten zijn wij reeds over deze linie geavanceerd. Ln Argcme had een kianonnade plaats. Van de rest van het front valt niets te melden. Van het Oostelijk Oorlogs terrein. Het Duitsch hoofdkwartier meldt: Bij Grodno is de toestand ongewijzigd. Zuid-Oostelijk van Augustow poogden de Russen de Bobr over te trekken. Ze i werden eender zware verliezen teruggesla gen en lietcin 1500 gevangenen in onze handen. Andere aanvallen in de streek N. O. van Lomza mislukten geheel, dicht voor ons front. Zuid-Westelijk van Kolno maakten wij vorderingen. Zuidelijk van Myschinez namen wij onze vooruitgeschoven troepen iets terug j voor den overmachtigen vijand, j Noord-Westelijk van Prasnysh doen de Russen langzaam verkenningstochten. Meerdere Russische nachtaanvallen Oos telijk van Plozk werden afgeslagen. Het Russisch communiqué luidt: Op den lsten en 2den Maart onderna men de Duitschers tusschen de Njemen en de Weichsel geen enkelen aanval, be halve in de- streek van Ossowiec. Verschil lende pogingen van den vijand om de ves ting te naderen, werden afgeslagen. In de streek van Gradno en op de andere deelen van het geheele front blijven onze troepen voortgang maken. Op den linkeroever van de Omulew ver overden wij stormenderhand hef dorp Kerjen. Hierbij namen wij 10 officieren en meerdere honderden manschappen ge vangen en veroverden wij 2 mitrailleuses. Op den linkeroever van de Weichsel is de toestand onveranderd. In de Karpathen tusschen de Oudawa en de San blijven wij met volkomen succes de voortdurende aanvallen van het Oos- tenrijksche leger afslaan. De Duitschers ondernamen geheel vruch- tetooze aanvallen in de streek van Kaziow- ka en Rojanka. Bij laatstgenoemde plaats slaagden wij er in om twee Duitsche com pagnieën te omsingelen en te vernietigen." In Oost-Galioië hebben de Oostenrijkers, die de overgangen over de Lomnilza ver dedigden, een nieuwe, zeer ernstige neder laag geleden. Onze troepen trokken al strijdende de rivier over en bezatten hei dorp Krasna. In den loop van den dag, vielen 6000 ge vangenen, onder wde 64 officieren, 4 ka nonnen, 7 mitrailleuses en een groot aan tal* regiments- en divisie-treinen in onze handen. Het Oostenrijksch communiqué meldt: In de Karpathen worden ten Westen van den Uzsok-pas gevechten geleverd, welke zich, tot een grooteten omvang ontwikkel den en waarbij het gaat om het bezit van belangrijke hoogt/en en linies in den rug. Verscheidene Russische tegenaanvallen werden in den loop van den dag hloedig afgeslagen. In het geveohtsfront werden nieuwe lo cale successen behakld. Bij de storm ver overing van de hoogten ten Noorden van Oisna bleven 400 gevangenen in onze han den. In Zuid-Oost Galicië wordt op het ge heele gewechtsfront hevig gevochten. Aan de Dunajiec en in Russich-Polen is niets bijzonders gebeurd. De handelsoorlog op zee. Buiten alle verwachting heeft Duitsch land verklaard, dat het zich. met punt 2 van die"nota der Vereenigde Staten aan Duitschland en Engeland kan vereenigen. Punt 2 luidt: Geen vernietiging van koop vaardijschepen onder neutrale vlag door (onderzeeërs, dan na aanhouding en onder zoek. Men moet zioh daarover verheugen, maar de verwondering zal daarmede ge lijken tred houden. „Duitsche duikbooten zullen tegen koop vaardijschepen, welke vlag zij ook mogen voeren, slechts in zooverre geweld gebrui ken als noodig is voorde toepassing van het recht van aanhouding en onderzoek", aldusDuitscliland's antwoord. Juist om het doen van aanhouding en onderzoek is evenwel sedert begin Febru ari de strijd gegaan. De neutrale Staten hebben er voortdurend op aangedrongen, dat dit zou plaats hebben, daarbij betoo- gend, dat het niét aanging elk schip, dat onder neutrale vlag vaart, zoDder onder zoek of waarschuwing in den grond te bo ren, alleen omdat die neutrale vlag wel eens valsch zou kunnen zijn. Van. Duitsche zijde werd daartegen ech ter aangevoerd, ,,dat zulk een onderzoek met het oog op een te verwachten aanval door Engelsche gewapende handelssche pen uitgesloten is, omdat daardoor de Duitsche onderzeeërs zich aan vernietiging zouden blootstellen". En dit werd niet al leen door de Duitsche pers geschreven, maar zelfs openlijk van ambtelijke Duit sche zijde verzekerd. Het hierboven aan gehaalde b.v. is letterlijk ontleend aan de bekende aanschrijving van den Duitsch en consul-gen er aal te Rotterdam aan de Ka mers van Koophandel te Rotterdam, Schie dam en elders; waarbij natuurlijk in aan merking moet worden genomen, dat een consulair ambtenaar een zoo gewichtige aanscluJjvdng niet op zijn eigen houtje de wereld inzendt, maar slechts op last van en na overleg met zijn regeering. Trouwens een deel der Duitsche pers •oppert nlog steeds datzelfde bezwaar. Men lette slechts op het betoog van de „Vossi- sche Ztg.", dat Duitschland, zoolang En igeland zijn handelsschepen bewapent, zich niet met een dergelijk onderzoek kan in laten, omdat dit zou neerkomen op zelf- mlx>rd. Voor het overige is de moeilijkheid, die hieruit inderdaad voortvloeit, reeds zoo dikwijls uiteengezet, dat wij er niet meer bij stil behoeven te staan. Wij achten haar verre van denkbeeldig, en begrijpen miet, hoe DuitscMand na al hetgeen daar over te doen is geweest, nu zoo gemakke lijk over dit bezwaar heen kan stappen. Weliswaar verbindt het er de voorwaar de aan, dat vijandelijke koopvaardijsche pen zich dan ook zullen onthouden van het gebruik eener neutrale vlag, en dat zij zioh niet zulte» '"-vattenen emzich^»^* -liV..V.UWU. ïyraa/r V.v. dit beletten? Met het verwisselen van vlag .{op zee desnoods) kan het behoud van schip én leVêri gemoeid zijn. En verzot tijdens het onderzoek kan het vaartuig en zijn bemanning redden van het lot, te worden opgebracht. Ook vervalt hiermede volstrekt niet het andere bezwaar, dat van Duitsche zijde bij herhaling in deze quaestie is aange voerd, n.l. dat een onderzeeboot feitelijk niet in staat is een schip op te brengen. Het schip, dat in den iregel meer snelheid kan ontwikkelen dan de duikboot, i3 dien tengevolge tot vluchten in staat. Maar het kan daarop is mede van Duitsche zijde gewezen! ook noodlottig worden vaar zijn geleider. Het kan den onderzeeër op 't onverwachtst rammen of de bemanning van het schip kan hem beschieten. Intusschan, al blijft er ruimte over voor velerlei vragon, laten wij ons verheugen over Duitschland's geneigdheid tot <ioege>- ven op dit cardSnale punt, ter wille van mogelijke opheffing der uithongerings- blokkade, waarnaar men, uit de berichten te oordeelen, bij onze naburen met dage lijks toenemend verlangen uitziet. De beschieting der Dardanel- len-forten. De kapitein ter zee Persius schrijft aan het ,,Berl. Tagebl." naar aanleiding van het bombardement van de Dardanellen- forten: „Kustforten te vernielen om in het verdedigde vaarwater te kunnen binnen dringen, gaat door voor een zeer moeilijke taak voor een vloot. Ook als de aanvaller over een sterke artilleristische meerder heid beschikt, zal nog een groot gedeelte van de schepen opgeofferd moeten wor den. Mahan zegt: Een kustfnrt kan zoo sterk gemaakt worden als men maar wil, om dat de draagkracht van zijn kanonnen on begrensd is, wat bij een oorlogsschip niet het geval is. Is een kustfort niet sterk ge noeg om iederen aanval van een vloot af te slaan, dan is het geld, dat eraan besteed is, in het water geworpen. Eenigermate bruikbare kustversterkin- gen konden tot dusverre slechts overwel digd worden, als de aanval van land- en zeezijde tegelijkertijd plaats had. Sedert het optreden van de Dreadnoughts zijn de kansen om de kustforten er onder te krij gen niets beter geworden. Tegen de in sterke pantsertorens gestelde kustkanon nen en tegen houwitserbatterijen in goede dekking, kunnen de vlakke baan-kanon- nen der schepen weinig uitrichten. Daarbij komen nog voor de verdediging de mijnen en ander versperringsmaterieel. Die moe ten eerst opgeruimd worden en dat kan slechts geschieden als de kustartillerie eerst tot zwijgen is gebracht. Men mag veilig aannemen, dat de Turksche Darda nellen-ver sterkingen in den laatsten tijd gemoderniseerd zijn. Heel gemakkelijk 'a/ dus de intocht van de Engelsche en Fran sche vloten in de Dardanellen niet zijn." Verschillende Oorlogs berichten. Sluiting der Berlijnsche theaters? De „Vossisché' verneemt, dat geruchten loo- pen over sluiting van alle Berlijnsche -1 4u Yajn alle kanten werd daartegen geprotesteerd; Voorstéllen der bondgenooten aan Italië? De dikwijls welingelichte „Caraispon- denza" te Rome, wil weten, dat de aan komst van den Franschen afgevaardigde Benoit te Rome, in verband zou staan met een politieke opdracht. Benoiit zou voor zijn regeeTing Italië zekere aanbiedingen moeten doen. Voor liet geval deze ziouden worden aangenomen, zou Benoit vermoe delijk als gezant Bajrrère vervangen, die ziek is en behoefte heeft aan rust, zoo meldt de ,,Korr. Norden". Nog zoo kwaad niet! Binnenkort zal de Duitsche regeening waarschijnlijk een wetsontwerp indienen tot het heffen van belasting op oorlogsleverantie winst. Een Nederlandsch-Duitsch smokkelcom- plot te Genua. Men meldt uit Rome aan de „Telegraaf": Volgens berichten uit Genua is de Ita- liaansche politie aldaar een Nederlandsch- Duitsche combinatie op het spoor gekomen die ten doel had contrabande over land naar Duitschland te smokkelen. Groote voorraden goederen, wier doorvoer de Ita- liaansche regeering niet zou hebben toege staan, zoo zij onmiddellijk naar Duitsch land verzonden waren, vertrokken uit Ge nua, zoogenaamd om via Zwitserland en Duitschland naar Nederland vervoerd te worden. De Italiaansche politie heeft thans de bewijzen in handen, dat een groot ge deelte van deze goederen Nederland nooit bereikt heeft, maar met toestemming van de Nederlandsche geadresseerden in Duitschland ontladen werd. Er zullen thans met medewerking der Nederlandsche consulaire beambten in Italië maatregelen getroffen worden, die het voortzetten van deze praktijken onmogelijk maken. Belgische dienstplichtigen. Te Ulfent hebben de Duitschers, naar een onzer cor respondenten aan de Belgische grens meldt, een zoeklicht op een hoogte ge plaatst, waarmede zij des nachts de geheele grens afzoeken. Het gelukte hun door mid del van dit zoeklicht in een bosch een 70- tal Belgische dienstplichtigen te ontdek ken, die gevangen genomen werden. Russisch systeem. Volgens een bericht in de Russische bladen ontzegde de Senaat met 50 tegen 32 stemmen aan onderdanen van vijandelijke staten het recht voor Rus sische rechtbanken als eischer op te treden. Nederland en de Oorlog. De Represaille-maatregelen der entente en de Nederlandsche handel. Ten kantore der Nederlandsche Handel- Maatschappij te Amsterdam, werd gisteren middag, onder presidium van den president der Maatschappij, den heer C. J. K. van Aalst, eene vergadering gehouden van de commissie voor den Nederlandsche Handel met het be stuur der Ned. lteeders-Vereeniging en de Directies der groote Nederlandsche Stoom vaartmaatschappijen, ter besproking van de gevolgen der aangekondigde represaille-maat regelen der Entcnte-mogendhedcn voor den Nedcrlandscho handel en scheepvaart. Omtrent de te dezer vergadering gevoerde besprekingen vernemen we het volgende: Men erkende algemeen, dat op hot oogen en den omvang, waarin zich de represaille maatregelen zullen uiten ten aanzien van goederen, die reeds Jiier te lande zijn aange-, komen of waarover reeds transacties loopend6 zijn. In afwachtiug van zekerheid omtrent een en ander, is besloten, dat aan buiten- landsche afzenders zal worden verzocht om in bun eigen belling, tot op nader bericht, geene goederen uit of via Duitschland naar Nederland te verzendon ter verdere ver scheping. Do commissie voorden Nederlandsche Han del is diligent ten aanzien van do gewichtige Nederlandsehe belangen, bij de nieuwe oor logsmaatregelen betrokken, en zet haar over leg met belanghebbenden voort. Nieuw garnizoen te Delft. Men meldt uit Delft aan de „Msbd.", dat aldaar vermoedelijk wederom garnizoen zal komen, door plaatsing aldaar van een der op te richten depots voor de wielrijder compagnieën of de mitrailleur-peloons. Het mijnengevaar. Door een loodsboot werden voor den Waterweg acht mijnen vernietigd. De slachtoffers van de mijnontploffing te Z i e r i k z e e. Aan den burgemeester van Zierikzee is opgedragen, namens H. M. de Koningin, deelneming te betuigen aan de ongeluk kige betrekkingen van de slachtoffers van het mijnongeluk. FEUILLETON. DE DUIKER. «i „Hij had zich vroeger reeds bemoeid net de Arabische stammen, en alle roove- rijsn waren hem bekend. „Zijin oude betrekkingen op de Afrikaan- sohe kust hadden hem op het plan ge bracht zijn arbeid op geheel nieuwe wij ze voort te zetten. „De slavernij, die in Algiers, sinds de Fransche bezetting, was afgeschaft, be stond nog immer in Tunis en Tripoli. „Talrijke karavanen brachten van Soe dan negertroepen, die goedkoop verkocht werden in kust.havens, en die slaven wa- Pwt krachtiger en meer gehard dam de ne gers van de Congo. „Hen naar Cuba en Brazilië over te brengen, viel des te gemakkelijker, daar de Middellandsche Zee niet werd bewaakt door kruisers. „Toen Morgan en Diego bij de Serilles kwarnen, kwamen zij van Dernak, een kleine, bijna onbekende haven van Tripoli waar zij een bemanning van oude zee schuimers hadden aangenomen, en zoo veel negers geladen als in hun vaartuig hogelijk was. „Zij stevenden naar Brazilië, waar zij zeker waren, dat, indien zij aan de krui sers ontsnapten, zij hun menschenlading duur konden verkoopen, en zij verborgen bun plan niet, dajt zij te Parijs een vroo- hjk leven zouden gaan lei en, wanneer zij terugkwamen. „Het geheim zinnig eiland had nooit be gaan, en de vele reizen van Morgan had den nooit een. ander doel gehad dan men- schen te koopen en te vehkoopen. „Robert, die nu het verleden kende van Morgan en Diego, zag met kalmte wat hem te doen stond om zijn leven en dat van zijn zoon te redden. „Het was buitentwijfel, dat Morgan zich zou trachten te ontdoen van de schipbreu kelingen op den zelfden dag, dat zij hem niet meer dienstig waren. „Dus erukel bij den terugkeer had hij iets te duchten en Robert had den tijd zijn plan voor te bereiden. „Te veinzen vertrouwen te stellen dat was zijn. program. „Zijn geheime gevoelens mochten niet bekend worden. „Een woord, een gebaar, waarop een deer roovers hem kon betrapt hebben, was voor den vader eai den zoon een doodvon nis. „Hij moest eern middel vinden om te ontsnappen. „Robert meende, dajt er op de kust van Brazilië wel een of andere gelegenheid zou zijn; maar al was hij ontvlucht, dan zou nog maar de helft vam het vraagstuk opgelost zijn. „Daar kreeg hij plotseling een gedachte. „De Avenger verbcwrg een schat. „Het goud, dat Robert te Gibraltar had zien laden, rustte op den bodem der zee tusschen de gevaarlijke Serelles. „Toen Robent de rotsen verliet, was bet geheele schip onder- water gezonken on niets duidde aan, dat het ongelukkige fre gat daar vergaan was. „Driie personen kenden het geheim nog: Robert, George en de Iersche matroos, die met hen gered yvras. Misschien zelfs wist deze man er ook mieits van, ofsohoon het tegendeel waarschijnlijker was. „Vader en zoon warén dus de eetnige meesters van een gnooten schat, wettige eigenaars tenminste Robert dacht hét omdait zonder hen de zee haar prooi zou bewaren. „Wait de middelen betreft, om er zich meester van te maken, de leerling van Thomas Disney was er niet voor vervaard een schat aan de golven te ontnemen. „Robert kon rekenen op de bescheiden heid van George, en zonder hem geheel en al zijn plannen bekend te maken, deed hij hem verstaan, dat all te groote vertrou welijkheid gevaarlijk kon zijn. „De Iersche matroos hield hem nu nog ■bezig, en hij begon diens karakter en ge woonten na te gaan. „De man heette Saddy Casan. „Vroolijk, niet kwaaddenkend en bab belziek, zooals de meeaten zijner vakge- nooiten, had hij ook gelijk zij, een groote neiging tot sterken drank. „Robert had geen moeite hem tot vriend te maken, en hij nam zich voor hem te be waken. „Gedurende vijf weiken werd de re-is voortgezet, zonder dat er iets bizonders gebeurde. „Morgan vermeed den gewonen weg der vaartuigen en elke ontmoeting. „Zoodra een vaartuig in het zicht was, veranderde hij van richting, en dit ge schiedde dikwijls genoeg, om dein tocht aanmerkelijk te verlengen. De betrek Ringen van Robert mat de ge zagvoerders van de Caiman, waren nog even schijnbaar hartelijk als bij het be gin .van de reis. „Van beide kanten werd komedie ge speeld, en belde partijen hadden besloten, dit tot het laatste oogemblik te doen. „George alleen was oprecht in zijn han delwijze, want zijn vader had het wreed en gevaarlijk gevonden hem ten opzichte van Diego inlichtingen te geven. „Hij spaarde aldus het jonge hart een bittere ontgoocheling, en tegelijkertijd was hij er zeker van, dat George zijn rol goed zou spelen. „De vreeselijke toestand der zwarten, die door de Caïmam vervoerd werden, veront waardigde den jongen man, maar hij meende, dat alleen de noodzakelijkheid zijn oom dreef tot dit beroep. „Overigens waren de weerzinwekkende tooneelen, welke op die meeste slavensche pen plaats hebben, niet te zien op de Caiman. „Morgan en Diego waren beschaafde schurken, en Robent oordeelde, dat zij tenminste voor hem hun fatsoen wilden houden, en deden alsof zij alleen uit ar moede tot den slavenhandel gedwongen wanen. „Werden dezwarten met zong behan deld, dan was dat misschien, omdat de handelaars hun kostbare lading in goeden staat wilden houden. „Tweemaal daags liet men hen op het dek komen, dikwijls dansten zij op de mu ziek der instr umenten, uit hun land mee gebracht, en telkens, wanneer Robert bij dijt schouwspel tegenwoordig was, vergat hij de gevaren van zijn toestand om te peinzen over zijn vreemde loopbaan, die ham vere-enigde met wilden uit de diepste duisternis van Afrika. „Men naderde het einddoel van de reis. „De Amerikaamsche kust was in de na bijheid, en de welbekende streken, waar de Carman wilde landen, werden door een Engelsche kruiser uitstekend bewaakt. „Maar Morgan, Robent moest het be kennen, was een uitstekende zeiman.. Ilij kende zijn vak uitstekend, en van Bahla tot Riio de Janeiro waren alle landings- punten hem welbekend. „Tweemaal werd hij vervolgd, en twee- meel slaagde hij er in te ontkomen, door weder de wijde zee in te gaan. „Hij moeet zelf erkennen, dat hij aan Robert een grooten steun had, en dat zon der de hulp van een bekwame werktuig kundige het schip zeker zou genomen zijn. „Eindelijk na tien dagen van vruchte- looze pogingen gelukte het de Caiman, be gunstigd door een voordeetigen wind en een duisteren nacht, de haven van Fer- nambuque binnen te loopen. „Daar was zij veilig, want de Engelsche officieren hadden de macht nie-t, zich daar nog te doen gelden, „Morgan had te Fennambuco handlan gers, en de menschenlading, welke hij bracht, was er met zooveel ongeduld ver wacht als de EngeLsshe waakzaamheid het den handelaars lastig maakte. „De pogingen der groote zeemogendhe den om den afschuwolijken slavenhandel te onderdrukkon, schenen geen andere uitwerking te -hebben, dan dat zij den sla venhandelaars dubbele winst bfvzargidem, en het „ebbenhout" was reeds vooruit voor hooge prijzen verkocht. (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 1