ADVERTENTIEN. Wasschsrij-Bleekerij. Verkiezing Hoogheemraadschap Rijnland HERMAN F. A. DAMEN ZOON Gemengde berichten. Branden. Te Nieuw Vosaemeer la de groote boerderij van den landbouwer J. Hack afgebrand, waarbij 24 stuks vee en 6 paar den in de vlammen omkwamen. Verzekering dekt de schade. Zondagmorgen brandde to Geldrop door onbekende oorzaak af de filiaalwinkel in koloniale waren van de wed. A. A. Notten, te Woensel, Assurantie dekt de schade. Pan lok in eon kerk. Men meldt uit Hilversum: Zondagmorgen circa half twaalf had er in de St. Vituskerk onder de Hoogmis een pa niek plaats. Een geweldige slag, waarbij som migen meenden een blauw licht te hebben gezien, bracht de opschudding te weeg. Velen verlieten in groote verwarring de kerk. Ongeveer 20 personen werden bewuste loos door den schrik. Vooral onder de Bel gische vluchtelingen, zittende in den linker zijbeuk was de schrik groot, wijl sommige meenden, dat er een bom op de kerk was gevallen. De aanleiding hiertoe schijnt geweest te zijn, dat de bliksem bij zijne ontlading langs den bliksemafleider, contact heeft gekregen met den haan van den toren. Door den storm van December j.l. was het kruis sterk ver bogen waardoor de haan in nauwe aanraking kwam met de punt van den bliksemafleider. Smokkelen. Men schrijft uit Ginneken: Ondanks herhaald verbod blijft de smok kelhandel in petroleum aan de grens, hier voort gaan. In de laatste dagen moesten de Hollandsche militairen meer dan eens han delend optreden, door op de smokkelaars te schieten. Ondanks dezen maatregel werd gisteren weer 100 liter onder het hout gevonden. Terwijl de smokkelaars zich gereed maakten tot ver voer werden zij door de militairen overvallen. De brooduitvoer door het Provinciaal Comité aan de Belgische gemeentebesturen is enorm, lederen dag gaan duizenden kilo's over de grens. Smokkelen is daarbij geheel uitgesloten. Terwijl de waoht dacht, dat de petroleum door haar goed was opgeborgen, werd ze in den afgeloopen nacht door andere smokke laars gestolen en over de grenzen gebracht. Been afgeknepen. Bi[ het inhalen van den staaldraad aan boord van het in de Park haven te Botterdam liggend stoomschip Wrexham", geraakte de matroos A. E. K. uit Grimsby met zijn linkerbeen in dien draad verward, tengevolge waarvan zijn onderbeen zoo goed als afgeknepen werd. Een belangrijke schadepost. Blijkens de aan arbeiders en arbeidsters in de gemeente Losser afgegeven indentiteitsbewijzen, wonen in die gemeente 2000 personen, die geregeld werken in de textielfabrieken te Gronau. Hun loon bedraagt gemiddeld ongeveer 20 Mark per week, welk loon natuurlijk geregeld in Duitsch geld wordt uitbetaald. Dit geld werd te Losser steeds in betaling genomen tegen den koers van 60 ets. per Mark. Thans, nu die koers is vastgesteld op 50 cis. per Rijks mark, beteekent dit voor de arbeidersgezinnen in-die gemeente een wekelijkschen schadepost van ongeveer 1'4000, eeen toestand, waaronder de neringdoenden niet minder lijden. Melkoorlog. De huismoeders te Velser- oord hebben den strijd tegen te dure melk gewonnen. Een dag voordat hun nieuwe melk- leverancier zijn klanten zou gaan bedienen, hebben' alle melkslijters, ook de N. V. Melk inrichting „Velsen", den prijs der melk weer op 9 cent gebracht. De vrouwen hebben nu echter beslóten hun redder niet in den steek te laten. Mishandeling met doodeltfkon afloop. Zondagavond heeft de tapper H. C. de Jel te Dordrecht, onder den invloed van sterken drank, bij zijn thuiskomst zijn vrouw M. J. Engelen met een knipmes in hals en waugen gestoken, waardoor zij spoedig overleed. Moord. Omtrent het gebeurde te Lon- neker meldt men nog: Na afloop van een danspartij in het café Ho'mejer ontstond Zondagavond te ongeveer halftwaalf op den Kerkweg te Glanerbrug nabij de grens een hevige twist, waarbij al spoedig de messen werden getrokken. De 22-jarige fabrieksarbeider H. de Jonge kreeg weldra een messteek aan den hals, waarbij heen de slagader werd afgesneden. Bij Bennink bin nengedragen overleed de verslagene onmiddel lijk tengevolge van bloedverlies. De dader, de 21-jarige fabrieksarbeider G. J. Bouhuis, werd nog des nachts gearesteerd. Beide per sonen stonden ongunstig bekend. Moord. Men meldt uit Amsterdam: Gisterenavond omstreeks negen uur heeft de 60-jarige C. H., houder van een logement aan de Elandstraat hoek Prinsegracht, zijn ruim 70-jarigen knecht Jaap v. 'tW. doodge stoken. De verslagene, een gepensionneerd militair, die reeds twintig jaar in het huis woonde, waggelde, toen hij een steek kieeg, de straat op en viel eenige passen verder neer. Do dood was bijna onmiddellijk inge treden. De dolk had v. 'tW. midden in de borst getroffen. H., de dader, die naar men verklaarde, het eerst zou zijn aangevallen en dus in verweer de manslag zou hebben ge pleegd, had ook eenige lichte wondjes aan hoofd en hals. De dader is in verzekerde be waring gesteld. Het lijk werd per autobrancard ter schouwing weggevoerd. De oorzaak schijnt een twist te zijn geweest. Beide mannen waren van zeer opvliegend karakter. Een jonge redder. - Men meldt uit Haarlem: Namens het Camegie-heldenfonds heeft de burgemeester van Heemstede, jhr. mr. D. E. van Lennep, aan den 15-jarigen Cornelis van Dansik, uit de Tulpenstraat te Haarlem, die op 27 November 1914 een man uit de Leid- sclievanrt onder Heemstede redde, een spaar bankboekje van f30 uitgereikt. Veel liefhebbers. Naar de „N. H. Crt." verneemt hebben zich voor de vacante be trekking van parkwachter aan het gesticht Duin en Bosch, te Castricum, wegens benoe ming van den tegenwoordigen titularis Bult tot rijksveldwachter te Amsterdam aangemeld ongeveer 1200 solicitanten. Voorzeker iets bijzonders. Het salaris -bedraagt 11 gulden per week en vrij wonen. Smokkelen. Men meldt uit Horst aan de „L. K.": Alhier werd door de maréchaussée eene partij leder, bestaande uit 63 pakken, in beslag genomen. De zending was geladen op twee karren en kwam pe: as uit den Bosch. De eigenaar was den vervoerders niet bekend, doch deze zou hun aan een magazijntje bij het station het loon geven. Toen de zending kwam, was er geen eigenaar en hij kwam tot heden nog niet opdagen. Het leder ver tegenwoordigt een waarde van ca. 7000 gulden. Griezelige vondst. Een jongen trok uit een muur in de Groote kerk te Haarlem een losgeraakten steen entot zijn eigen niet geringe ontsteltenis en van de velen, die heel gauw waren samengeloopen, zag men een groot gat, waarin niets dan menschenbeen- deren Vanwege de overheid werd het gat later met een plank dicht gespijkerd. Het Haagsche Bosch. Onder het op schrift „Heit Haagsche Bosch in het teeken van het snelverkeer" verspreidit de Bond tot Bescherming der Schoonheid van 's-Gravenhage een kaart met eteikening van Ko Doncker, waarop het bekende voorj 8teü saAyrisch wordit toegelicht! De men- schen klanteren iin de boomen, een meisje met een kinderwagentje plus 2 kinderen snellen het struikgewas in, een hond en een vogel liggen dood (overreden) o.p den weg; alleen heit „snelverkeer" gaat zijn gang temidden van wolken stof en rook. Onder de tram. Te Emmercompascuum is Zaterdagavond de 10-jarige H. A. onder de tram geraakt, waardoor het knaapje de beide beenen werden afgereden. Het jongetje werd naar het academisch ziekenhnis te Groningen vervoerd, maar is daar spoedig overleden. Een begrafenis aan de grens. Sedert drie jaar worden te Koewacht de dooden van beide nationaliteit begraven op een op Nederlandsch gebied even buiten het dorp gelegen terrein. Werd nu na het afsluiten van de grens een Nederlander begraven, dan ging juist als vroeger alles gewoon zijn gang; het lijk, door bloedverwanten en vrienden begeleid, werd des morgens ter kerke gebracht en de Duit- schers maakten voor die gelegenheid de ver sperring aan het Kerkstraatje open; de ven sterluiken der huizen, hierin gelegèn, werden gesloten tot na de kerkelijke plechtigheid en het vertrek van den begrafenisstoet. Donderdag overleed, voor het eerst na het afsluiten van de grens, iemand in het Belgisch deel der parochie, en Zaterdagmorgen werd de overledene na afloop van den kerkelijken dienst begraven. Het lijk, waarachter bloed verwanten, buren enz., werd tot aan de ver sperring gebracht. Hier stonden viermannen van Zeeuwsch Koewacht klaar, die met behulp van de Belgische dragers de kist over de grens schoven. Een Duitscher gaf nauwlettend acht, dat elk op zijn bodem bleef. De geeste lijke trok met de dragers naar het kerkhof, familie en vrienden konden rechtsomkeert maken, hoe gaarne ze ook hun dierbaren over ledene naar zijn laatste rustplaats hadden ver gezeld. Het vreemde geval lokte veel nieuwsgierigen. Uien. Het Kamerlid De Jong heeft Vrij dag 1.1. in de Tweede Kamer gezegd, dat de uien in Den Haag reeds drie cent per stuk kosten. Naar het Hdbl. verneemt heeft een groen ten-exporteur te Broek op Langendijk hem daarop het volgende telegram gezonden De Jong, afgevaardigde Tuinbouw- district Hoorn. 's-Gravenhage. Naar aanleiding van uwe jongste rede in de Tweede Kamer offreer ik u prima Langen- dijker (geen Kamper) uien, prima qualiteit in iedere hoeveelheid, 1 cent per stuk.j Dat kan een goed zaakje worden. Burgerlijke Stand. LEIDEN. Ondertrouwd: C. F. H. Pinkse jm. 39 j. en P. M. van de Veilde w. 42 j. J. Beumer jm. 33 j. en E. H. Versohuur jd. 23 j. G. J. Munmiik jm. 27 j. en A. van der Ree jd. 39 j. G. A. de Bolster jm. 26 j. en S. va/n Loef jd. 26 j. A. de Bolster jm. 24 j. en S. van der Plas jd. 25 j. H. Veldhuizen jm. 24 j. em S. van der Veeir jd. 24 j. A AR LANDER VEEN'. Geboren: D.. van Landaal en Goor. Z. van Cocx en Streng. Z. van Raap horst en De Jeu. Gehuwd: C. den Hertog 26 j. en H. Overduijn 26 j. C. de Jong 40 j. wedr. van IJ. de Vogel en A. de Vreugd 41 j. wed. van C. Schaap. Overleden: J. Boer 6 jaar. ALPHEN. Geboren: D. van Gerritsen en Na gel. D. van Reeringh en Lambalgen. Z. van Gaykama en Jongen eel. Z. van Jongeniburger en Hoogteijling. D. van Bons en v. d. Betrg. BOSKOOP. Geboren: Casper Anthonie, z. v. M. Schrijver en E. M. Schuerveld. Aalbert z. v. J. Vermeulen en C. J. van Dijk. Maria Susanna, d. v. A. Pannebakker en M. Ravesteijn. Greta Meinsje, d. v. D. Schiedon en J. Kool. Cornelis Petrus, z. v. G. Snabel en C. v. Stijn. Marga- retha Wilhelmina, d. v. W. Cozijn en S. de Vink. Elisabeth Gerritje, d. v. C. Vrolijk en K. Hoogendoorn. Theodorus, z. v. Th. van den Berg en J. Overes. Mat- thijs, z. v, G. van Eijk en K. J. van der Kwaak. Wilhelmus, z. v. Ns de Wit en A. Voest. Cornelia Helena ,d. v. W. J. Ravestein en W. C. Mathot. Wilhelmus Thomas, z. v. C. v. d. Jagt en C. Rave stein. G e t r o u w d: C. M. Buurman, 22 jaar en N. Heijkoop, 19 jaar. Overleden: J. H. Rodenburg, 1 jaar HAZERSWOUDE. Geboren: Johanna, d. v. J. van Tilburg en A. de Wit. Jacobus Gerardus z. v. G. van wetten en T. van Leijnden. Een levenl. kind v. h. vr. ge-sl. v. P. Brem- mer en T. de Rooy. Overleden: M. Mol, hvr. v. J. de Groot, 40 j. A. M. Langhout, 3 w. L. J. Voskuil, 1 j. J. E. Vink, hvr. v. J. C. Lourier, 31 j. KATWIJK. Geboren: Dirk, z. van Jac. Ouwehajnd en A. Zwanenburg. Nicolaas, z. van T. Noort en J. van den Oever. Geertje, d. van L. van Duijn en L. Guijit. Jacob, z. van H. van Duijn en N. van Duijvenbode. Jacob, z. van G. Klinkenberg en E. Dijk huizen. Lena, d. van L. van der Plas en C. van der Plas. Huig, z. van C. van Duijn en A. van den Oever. Jannetje, d. van A. van der Plias en B. van Buijven- bode. Gieltje Grietje, d. van P. Brussee en A. Burgerhout. Cornelis, z. van A. de Best en N. Hoek. Aaltje, d. van K. van Beelen en W. Plug. Pietier, z. van P. Schaap en C. J. van Leeuwen. Pie pertje, d. van H. Klok en J. van den Oever. Henri, z. van C. Timmers en G. Zand bergen. Antje, d. van C. Korpelshoek en E. Blefjleven. Overleden: J. de Best, 83 j., wedr. van W. van der Meij. Dirk Messemaker 5 m. z. van M. en D. van Duijn. OUDSHOORN. Geboren: D. van Janszen en Kareis. LISSE. Geboren: Jacobus, z. v. P. Over- duin en van M. J. W. Noort. Jan Hen drik, z. v. A. Buurman en P. Onos. Gehuwd: J. Maltha en N. Slegtkamp. Overleden: Petronella v. Velzen, wed. v. A. J. Sirre, oud 70 jaren. Alida Jantje de Jonge, oud 4 jaren. WOUBRUCGE. Geboren: Hendrikus Adrianus, z. v. J. v. d. Tang en E. v. Veen. Maria He lena Paulina, d. v. A. G. Rijkelijkhuizen en H. M. E. Meijer. Franciscus Hendricus z. v.- F. Koek en C. v. Ruiten. Overleden: W. W. Meijer 67 j. echt genoot v. M. Chr. G. Her wijnen. -- C. M. Bax j.m. 2 maanden. ZWAMMERDAM. Geboren: Z. van Koster en Bloos. Z. v. Regtvoort en Vuuren. D. v. Boere en De Vries. Stoomvaartberichten. Transatlantische lijnen. Karimoen, 1/3 v. Amsterdam n. Java. Gooiland, 1/3 te Amsterdam v. Buenos Ayres. Cornelis, (gech.) p. 28/2 Prawle Point, New-Vork n. Rotterdam. Kangean, p. 28/2 Perim, Amsterdam n. Java. Koningin der Nederlanden, 1/3 te Genua, Java n. Amsterdam. Banka, 1/3 te Marseille, Java n. Amster. dam.- Radja, 1/3 te Sabang, v. Amsterdam. Insulinde, 1/3 v. Lissebon, Rotterdam n, Java. Amsteldijk, 27/2 v. New York n. Rotter dam. Arakan, 27/2 te Norfolk v. Rotterdam. Celebes, 28/2 te Suez, Java n. Amster dam. Delfland, 27/2 v. Santos n. Amsterdam, Frisia, p. 28/2 Teneriffe, B.-Ayres n Amsterdam. Gooiland, 27/2 v. d. Duins, B.-Ayres n. Amsterdam. Gorontalo, 27/2 v. P. Said, Java naar New-York. Helena, (gech.) 26/2 v. Baltimore n. Rot terdam. Koningin Ema, lj/3 v. IJmuiden, Amster- dam n. Java. Nias, p. 28/2 Beachy Head, A'dam n. Java. Nieuw Amsterdam, 1/3 op 548 mijl v. Scilly, eNw York n. Rotterdam. Prinses Juliana, 27/2 te Batavia v. Am sterdam. Rembrandt, p. 27/2 Kaap del Armi, Am sterdam n. Java. Roepat, p. 26/2 Gibraltar, Amsterdam n. Java. Rotterdam, 27/2 v. New-York n. Rotter dam. Sumatra, 28/2 te P-adang v. Amsterdam. Tubantia, 28/2 v. Perna-mbuco, B.-Ayres n. Amsiterdam. Vard (gech.) 28/2 te New-York v. Rotter- dam. Westerdijk, 27/2 te Baltimore v. Rotter dam. X Zaandijk, 28/2 te New-York v. Rotter, dam. Zeeland-ia, 28/2 te Montevideo v. Amster dam. Telegrafisch Weerbericht. volgens waarnemingen verricht in den morgen van 2 Maart 1915, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 768.2 Haparauda. Laagste barometerstand 745.1 Kopenhagen. Verwachting tot den avond van 3 Maart. Meest matige, tijdelijk afnemende noord westelijke tot zuidwestelijke wind, zwaar tot halfbewolkt, aanvankelijk weinig of geen neerslag, waarschijnlijk nachtvorst iets zach ter overdag. PUBLIEKE VERKOOPING wegens sterfgeval. Op Donderdag 4 Maart 1915 en zoo noodig den volgenden dag, telkens des voormiddags te 10 uren, zullen in het Notai-ishuis aan den Burcht te Leiden ten overstaan van Notaris L. M. J. H. KERSTENS te Leiden publiek worden verkocht: Gouden en Zilveren werken, uitmakende den geheelen winkelvoor raad van het magazijn van wijlen den lieer J. P. Walenkamp en bestaande uit: Broches, Oorknoppen, Kruizen en Ringen met diamant. Gouden Heeren- en Dames-Horlo ges, Horlogekettingen, Colliers, Arm banden, Sautoirs, Broches, Oorknop pen, Ringen, Medaillons, Slootjes, Manchetknoopeu, Flacons, enz. Zilveren Armbanden, Kettingen, Ser vetbanden, Ceintuurgespen, Colliers, Rozenkranzen, groot en klein Tafel en Theezilver, Kruisbeelden en divers Kristal- en Glaswerk met Zilver ge monteerd. Te bezichtigen: Woensdag 3 Maart 1915 van 10 tot 4 uur. 972 Te Noordwijk, alwaar groote be hoefte bestaat aan eene degelijke Waschinrichting, is te Huur ofte Koop, een flink huis waarin de noodige ruimte tot Wasschen, Drogen en Strij ken. Het huis staat op een der mooiste standen van Noordwijk en is te be vragen bij C. J. L. van der MEER. 941 Courantenbezorgers gevraagd. Zij die in het bezit ujn van een fiets genieten üe voorkeur. Adres: 995 STEENSCHUUR 15. Op de vrije veiling te ROE- LOFARENDSVEEN zal Don derdag a.s. Duixond krop Salade jjveiH worden. 996 Kantoorbediende. Gevraagd op een fabrieks- en handelskantoor een bediende, om zelfstandig de boekhouding (dubbele methode) te voeren. Spoedige indiensttreding ge- wenscht. Brieven onder nr. 994 bur. van „De Leidsche Courant". Gevraagd met Mei eene R.K. Dienstbode, bij J. C. VAN DER GEEST, Roelof- arendsveen. 947 Wordt gevraagd in Sclieveningen 15 Maart een R.K. Keukenmeid, goed kunnende koken en netjes wer ken. Zonder goede getuigschriften on- noodig zich aan te melden. Adres bur. v. „De Leidsche Crt." onder nr. 959 Zoo spoedig mogelijk gevraagd een R.K. Boerenknecht, tusschen 40 en 50 jaar, goed kun nende melken en om het bedrijf waar te nemen. Adres P. DE JONG, bij de R.K. Kerk te Reeuwijk. 951 Gevraagd tegen 1 Mei een 958 R.K. Boerenknecht, bij A. BUNNIK, Alphen, Halveraak. Gevraagd tegen 1 Mei a.s. een 960 vaste Arbeider met grooten zoon of zoons. Huis met tuin disponibel, bij S. VAN RIJN, Landbouwer, Ofwegen, Woubrugge. Wegens dienstplicht van den tegeu- woordigen gevraagd een nette 919 R.K. Rund en Varkens- slagersbediende, boven de 17 jaar, loon naar bekwaam heid. Zich persoonlijk aan te melden bij Johs. JANMAAT, Vleeschhouwer en Spekslager, Nieuwveen bij Alfen. „DE ADVERTEERT IN LEIDSCHE COURANT." Ondergeteekenden, tabaksfabrikanten te Leiden, er prijs op stellende aan hunne Cliënteele dezelfde kwaliteiten als steeds te blijven leveren, zien zich genoodzaakt, door de steeds stijgende prijzen der ruwe tabak, met ingang van I Maart de prijzen der rook- en pruimtabakken met 5 ets. per pond te verhoogen. Firma G. WILHELMY DAMSTÉ. J. J. v. d. PAS. Firma FRANCHIM0N. A. B. v. d. REEP. Firma Wed. F. J. H0ELEN. G. J. STRIJBOS. D. F. MAYER. Firma A. B. STIJGER. F. G. C. BURSCH. A. S0MERWIL Azn. Wed. Corn. J. VISTER. Firma A. H. J. WIJTENBURG. J. 6. WOLFF.ges in het 9e District, hoofdplaats Aarlanderveen. Bij de op 1 April a.s. te houden verkiezing van een Hoofd ingeland in bovengenoemd district wordt in de plaats van wijlen den Heer J. H. RUTING, dringend aanbevolen als Hoofd-lngeland de Heer W. SCHERPENZEEL, thans Hoofd-lngeland plaatsvervanger en lot Hoold-lngeland plaatsvervanger de Heer P. J. VAN NIEKERK, beiden Landbouwers in bovengenoemd District. 997 VERSCHILLENDE INGELANDEN. Verloren: Een gouden Broche, gaande vanaf L. den Blanken over Ter Aar tot de Kruisweg Station Zevenhoven. Tegen belooning terug te bezorgen L. DEN BLANKEN, Kanaal. 991 Gevraagd.: Stijve Koemest. H. VERDEGAAL, Sassenheim. 993 Er biedt zich aan met Mei een R.K. Huishoudster, in klein gezin, liefst in de omstreken van Leiden. Brieven fr. aan het bureau van De Leidsche Crt. onder no. 956. Ca&ur wordt UITSLUITEND geleverd in vierkante bussen,waarin een zakje met bovenstaand op schrift. Eisch dus deze verpakkingen weiger namaak. Te koop een goed onderhouden groote Praam (Veensch model), bij O. DE JCNG Cz., Roelofarends- veen. 949 - CHATEAU COUTEAU PAILLET - - CRU VERTHEUIL - - MARGAUX - iltr ZEER BELEGEN TAFELWIJNEN. <m Aanbevolen door S® Wijnhandelaren - Hofleveranciers Rnrrsioeg.

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 4