buitenland brietkaarten. Fraul. Ch. v. Bael, Antwerpen; Rousseau, Chauvigny; miss J. Smet, Lincoln; H. Spies, Emmerich. Nota. Aan de afzenders wordt aanbevo len, hun adres op de stukken te vermelden, opdat deze bij onbestelbaarheid aan hen kunnen worden teruggegeven. Bevordering. De vaandrig C. van Zuilen van het 4e regiment infanterie, is bevorderd tot reserve-tweede-luitenant. Mond- en Klauwzeer. In de stallen y a. v. d. B., in de Weddesteeg alhier is heden mond- en klauwzeer geconstateerd. Twaalf stuks vee zijn hedenmiddag naar het abattoir vervoerd en afgemaakt. BOSKOOP. De noot/kazerne. De noodkazerno, alhier in aanbouw, is bijna voltooid. Gis teren werden de manschappen der 3de conip. vesting-artillerie daarin onderge bracht-, en spoedig zullen ook de 2de en 4de comp. volgen, welke tot heden in scho len en loodsen zijn ingekwartierd. Tc water. Zondag 1.1. viel het 10-jarig dochtertje van den heer S. in den Laag- boskoopschewe.teriiug, een voorbijganger mocht het genoegen smaken, het kind be houden op hei droge te brengen. HAARLEMMERMEER. Gemeenteraad. Op Donderdag 4 Maart vergadert de gemeenteraad des i voormiddags te 11 uur. Agenda: Ingekomen stukken. Benoeming van twee wethouders. Rondvraag. Wethouelerscrisis. Door het bedanken van den heer Eveleen en met hem de heer Biesheuvel ais wethouder zijn er twee wet- houdersvacatuien ontstaan in den ge- mèttiteraad van Haarlemmermeer. De „N. H. Crt." betoogt nu, dat één der wethouderszeiels aan een Katholiek, één aan, een anti-revolutionair moet worden toegewezen. De gemeenteraad bestaat .aldus het blad uit drie katholieken, vijf liberalen en negen mannen van anti-revolutionaire levensbeschouwing. Deze samenstelling is niet in overeen stemming met de geestesrichting der be volking. Letten wij daarop, dan heeft de katho lieke partij recht op minstens zeven zetels! Wij hopen die nog eens te zullen "bezet ten. Maar willen er nu o.p wijzen dat de vrij zinnigen onder de bevolking hoogstens één derde gedeelte uitmaken en in den Raad nog niet één derde, terwijl zij toch Binds vele jaren één wethouderszetel hebben be- zet, óók in der. tijd dat de burgemeester tot de liberale partij behoorde. Hot is, dunkt ons, nu de tijd dat één der wethouderszetels aan een katholiek en één aan een anti-revolutionair worde toege wezen. Zeer zeker kunnen de katholieken daar op met méér recht aanspraak maken dan de vrijzinnigen. De christelijke raadsleden zullen goed doen, met de politieke overtuiging van den, tegen woo rdi gen burgemeester niet te veel te rekenen, want de wethouderskeuze beslist misschien voor een reeks van ja ren, en zoo do burgemeester eens mocht komen te overlijden of gaan verhuizen, dan moet, bij een vrijzinnig Ministerie, wel weer verwacht worden dat er alleen onder de liberalen een geschikt opvolger te vinden is! HILLEGOM. Naar Duitschlanrï. Als bewijs, hoe groot van hier de trek naar Duitschland is, diene dat aan de gemeente-secretarie lot Zaterdag ca. 160 paspoorten zijn ver strekt. De loonkwestie. In de Zaterdagavond gehouden conferentie tusschen het bestuur der R.-K. Patroonsvereeniging en dat van „Eensgezindheid" is door de eerste het voorstel van f 10 per week ingetrokken. Door de patroons zal getracht worden zoo veel mogelijk het volle loon uitte betalen. LEIMUIDEN. R. K. Kiesvereeniging. Zondagavond hield de R. K. Kiesvereeniging „Leimui- den— Rijnzaterwoude" haar jaarvergade ring in de Parochiale jongensschool. Na dat de vergadering op de gebruikelijke wijze door den voorzitter geopend was, werden notulen en jaarverslag voorgelezen «n goedgekeurd. De rekening en verant woording van den Penningmeester wer den in orde bevonden. De periodieke af tredende bestuursleden, de heeren J. v. Galen, P. v. d. Meer en P. Zuidervaart, werden herkozen. Wijziging van eenige wtikels van het reglement ingevolge het nieuwe reglement der R. K. Centrale kies vereeniging Haarlemmermeer werd uitge steld tot een volgende vergadering. Het verslag van den afgevaardigde naar de Centrale vergadering werd voorgelezen en goedgekeurd. Tot afgevaardigden voor de Centrale Kiesvereeniging Haarlemmer meer werden gekozen de heeren C. P. Broekhuizen en G. v. Leeuwen en ir, en A. Spielings. Voor gedelegeerden .j, plaatsvervangers de heeren G. Pieter- voor de R. K. Kiesvereeniging ,,Een- hj. pacht" te Alfen werden "dezelfde heeren d. ^gewezen. Na de gebruikelijke rond- aaf> stoot de voorzitter de vergadering. LISSE. Gemeenteraad. Morgen vergadert de Ge meenteraad n.m. 2 uur. he agenda luidt: >1 ingekomen stukken. Mededeelingen. Vast- it: y I111 .kohier schoolgelden 1ste kwartaal 1915 ifr BBbepalingen goederenvervoer Piet oe S- Benoeming Commissie bczwaar- rc El Hoofd- Omslag 1915. Benoeming u affireau verkiezing raadsleden. Crediet voor ui laf*u tei! 8emeente secretarie. Aan- i'11 uj '.I'.g halans-, winst- en verliesrekening Gas- Wiijf. e ^anze" Onze R. K. Mixidenstan-ds- teniging de „Hanee" hield gisteravond ic benedenzaal van de „Witte Zwaan" ajtne goed bezochte vergadering, waar te- waö do heer Perquin uit Am- Wam, die kwam spreien over de wer- r* eo het nut der Coöp. Cehtr. MUïden- ttandscredietbarik. Mede was ook aanwe zig de heer Spended uit Leiden. Met den christelijk en groet opende de voorzitter de vergadering en gaf het woord aan den theer Perquim, weAke vooraf in zijn» inlei ding verschillende zaken betreffende de Ha/nze naar voreq bracht en het nuttige hiervan aantoonde, vooral die inkoop- coöperatie. Overgaande tot zijn onder werp, zeide hij dat we de credietbank niet moeten beschouwen aLs een voorschot bankje, maar ais een groot lichaam, het welk te daargesteld om allen, groeten en kleinen, te helpen. Er zijn geen plaatselij ke bankon, ook geen plaatselijk bestuur, maar alles berust bij de Centrale te Delft, benevens eenige kantoren voor 't gemak daargesteld. Spreker schetste t verschil van de Middenstandabanik bij de Boeren leenbank. Er is een bezwaar steeds ge opperd dat men plaatse-lijk niets te zeggen heeft. Dat heeft zijn voordeel, hetwelk nog goed is uitgekomen bij de tegenwoordige crisis; zij hebben ook geen risico. Met een pakkend voorbeeld wend dit aangetoond. Overgaande tot de uiteenzetting van de reusachtige werking der bank, zei spreker dat vanaf 1 December 1914 tot 25 Februari 1915 een. kassaldo is geweest van f 3,880,000, w-at voorzeker geen kleinigheid is. De bank moet vooral gebruikt worden, zei spreker, als belegging&bankdan kan zij. in de toekomst uitstekend werk leve ren als Credietbank. Als we een gezonde reserve hebben, dan kunnen we gaan den ken aan lagere rente; deze is thans nog wisselend. Spreker zette uiteen het nut van een goede zekerheidstelling bij cre- diebaanvragon, waartegen nogal eens be zwaren worden geopperd. "Wij moeten he? daarheen leiden dat de Bank op voorbeel dige wijze crediet versohaft. Wdillen we dit bereiken, dan moet het aantal aandeel houders toenemen. Veel geld wordt nog belegd, 6pr. moest het met leedwezen constat eer en, op ban ken wat thuisbehoort bij die Roomsche M iddenst and sb ank. Na deze rede werden aan spreker ver schillende vragen gesteld en afdoende be antwoord. Hierna werden drie nieuwe le den tot de afdeeling toegelaten. De voor zitter deelde mede dot in een volgende vergadering eon Com. van Advies moet worden benoemd jnzake credietaanvra- gen. Wegens het gevorderde uur werden de overige pun.ten aangehouden tot een volgende vergadering. OEGSTGEEST. Geslaagd. Voor het examen nuttige handwerken zijn te Rotterdam geslaagd de dames H. Hoft en H. J. G. Lugthart. WARMOND. Boerenleenbank. Lu „de Zon" werd gis teravond de jaarvergadering van de coö peratieve Spaar- en Voorschotbank voor Land- en Tuinbouw, gehouden. Blijkens de mededeelingen van den kas sier bedroeg het kassaldo op 31 Dec. f 3470.30. Het totaal der spaargelden be droeg op dien datum f 34560.39. Het aan tal voorschotten was'toen 34, die een som van f 19730 vertegenwoordigde. In 1914 is aan rente en kosten door de Bank ont vangen, over 1913 f 349.54, over 1914 f 1102.52; aan rente en kosten over 1914 loopende termijnen f 246.95. De genoemde 34 aanvragende leden, konden f 38.310 opnemen. De stand der rekeningen op 31 Dec- 1914 bedroeg f22950.09 en f 13394.85. Het reservefonds is groot f 3129.16'. De winst over 1914 bedroeg f 364.43', totaal bedrag van het reservefonds is aldus f3493.60. Verder werd in het jaarverslag vermeld hoe de zaken waren geloopen sinds 1 Augustus 1914. Ten slotte kwamen de verkiezingen aan de beurt. De heer S. J. Schouten, die af tredend was, werd herkozen. De heer J. Kouwenhoven trad uit het bestuur, maar werd gekozen tot lid van den Raad van Toezicht in de plaats van den heer W. Heemskerk, de bedankt had. In de open gevallen bestuursj^fiats kwam de heer H. Machen. Voor den heer L. Papót, bedan kend voor lid van R. v. T., werd gekozen de heer J. v. d. Voet. WASSENAAR. Kalf met drie pooten. Als bijzonder heid kan worden gemeld dat bij de wed. v. d. H. aan den Leidschen straatweg een kalf werd geboren met drie pooten. I-Iet dier staat goed op zijn beenen, doet wat des kalfs te en schijnt geen last te hebben van 't te kort. Benoeming. Tot onderwijzeres aan de R.-K. school te benoemd mej. M. van der Helm, thans onderwijzeres te Hoogtmade. ZOETERMEER. Vergadering. Gasteren werd van de afdeelingZoetermeer, Zegwaard én om- kien eene buitengewone ledenvergadering gehouden. Voorzitter de heer A. J. de Groot. Door een der leden was aan het bestuur een 6Chrijven gericht verzoeken de aan de Regeering te vragen met het afmaken van het vee op te houden. Een der leden betoogde, dat, mocht men tot zulk een verzoekschrift overgaan, men bij het hoofdbestuur moest aankloppen; een ander lid bepleitte het goed recht van, de opiichtang van concentratie-kampen in de duinen; een ander was er nog zoo heel ze- kor niet van, dat alles wordt gedaan om de verbreiding van de smetstof tegen te gaan. Na heel wat heen en weer praten over dit actueel onderwerp werd aangeno men een voorstel om, gezien de resultaten in deze gemeente (tot 20 Febr. 4 gevallen, en na 20 Febr. geen geval meer) alsnog een afwachtende houding aan te" nemen. Mocht onverhoopt het mond- en klauw zeer zich meer uitbreiden, dan zou daar voor een spoedvergadering worden uitge schreven. Als tweede punt was aan de orde het verslag van de commissie welke benoemd was om van de hier gevestigde melkfa brieken gedaan te krijgen om in plaats van maandelijks, halfmaandelijks uit te betalen. Waar de gehouden besprekingen tot dusverre nog niet tot een» gunstig re sultaat hebben geleid, wordt er met aige>- meene stemmen besloten oiu aan de hier gevestigde fabrieken door het bestuur der afdeeling een schrijven te doen richten waarin op de wenschelijkhedd der half- maandelijksehe betaling wordt aange drongen. Als laatste punt was aan de orde of de afdeeling de door een commissie (iai een vorige vergadering benoemd) gehuurde Belgische dekhengst zou overnemen, waar toe met op 2 na algemeene stemmen werd besloten, met dien verstande, dat, mocht er een tekort ontstaan, dit door de houders van de bij hem gebrachte merriën ponds pondsgewijze zou worden aangezuiverd; terwijl bij overwinst het bedrag nia aftrek van de door de afdee-ling onvermijdelijke kosten op gelijke wijze zou worden afge slagen. Staande de vergadering werden ongeveer 100 paarden aangegeven. Hier na sloot .de voorzitter de vergadering. ZOETERWOUDE. Debatingclub. Gisteravond is de eer ste debatingavond in aansluiting van de gehouden sociale cursus gehouden- De heer G. v. Slingerland leidde met een zeer goed uiteengezet onderwerp, Libera^ lisme in verband met het socialisme, een daarop volgend vruchtbaar debat in, dat zeer geanimeerd verliep onder de voortref felijke leiding van den WelEerw. heer Chr. S. "Dessing. Roomsche Agenda. V/OENSDAG. Leiden. 8 uur. Vergade ring R. K. Graf. Jong-Vereen. „St. Aloysius." Gemeentelijke Aankondigingen. Aan G. C. van Dam is vergunning ver leend tot het uitbreiden van de koek- en banketbakkerij in het perceel Steenstraat no. 47. B. en W. hebben besloten de beslissing op het vei zoek va»n de firma Jules d'Heur en Co. om vergunning tot oprichting van eene fabriek van smeedbaar gietijzer en schietwapens in het perceel Langegracht No. 113, waarin geplaatst zullen worden 3 electromotoren, waarvan 2 van 10 en 1 van 5 p.k., tot het aandrijven van diverse ma chines, een vaste gloeioven en eenige ver plaatsbare kroesovens, daar het onderzoek ter zake nog niet geëindigd is, te verda gen. Faillissementen. Uitgesproken: A. H. ter Hoeve, winkelier te Oosterbeek. cur. G. L. van Oosten Slingeland. J. Bergsma, aannemer, te Blesdijke; cur. mr. W. T. v. d. Ley. R. de Haan, te Watergraafsmeer; cur. mr. N. Groenewegen. J. Grijseels Jr., Amsterdam, cur. als- voren. Naaml. Vennootschap Handel in kap persartikelen voorheen I. Mariens Co., Amsterdam, cur. mr. J. H. Penning. J. Sligting, koopman in groenten en. aardappelen, Amsterdam. J. H. van Viersen, electricien, te 's-Gra- venhage. cur. jhr. mr. A. J. C. Rethaan Macaré. J. Lammerse, schilder, te Delft. cur. mr. B. F. Boekhold. Geëindigd: A. v. d. Nol, schoenmaker, t© 's-Graven- hage. H. Hamers, stukadoor, te Buchten-Born. Wijlen B. H. Croon, te Amsterdam. Opgeheven: S. van Proosdij, te 's-Gravenhage, en H. Breeschoten, te Scheveningen. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Stadstimmerwerf. Telefoon no. 127. Geopend van 912 uren des morgens en van 25 uren des middags. 1 Klerken, 48 timmerlieden, 26 metselaars 2 voegers, 10 opperlieden, 4 steenhouwers, 18 stucadoors, 44 schilders, 2 behangers, 1 stoffeerders, 5 meubelmakers, 3 stokers, 3 smeden, 3 grof-bankwerkèrs, 2 mach.-bankw., 1 electricicns, 2 voorslaanders, 20 typografen, 8 kleermakers, 2 bakkers, 0 sigarenmakers, 0 huisknechts, 8 schippers, 18 grondwerkers, 3 warmocziers, 8 bloemisten, 22 loopknech ten, -3 loopjongens, 73 losse werklieden, 00 mannen allerlei, 1 blikslager 1 kaaspakhuis knecht, 2 gas- en waterfilters, 2 loodgieters, 1 kellner. Afd. Trouwen (Volkshuis). Geopend van 912 uur. Telefoon 1477. 9 Dienstboden, 20 werksters, 9 naaisters, 1 waschvrouwen, 1 winkeljuf!rouwen, 0 kin derjuffrouwen, 1 8trijKSters, 14 fabrieksarbeid sters, 68 textielarbeidsters, 20 vrouwen aller lei, 2 confectie-naaisters, 2 hulp in de huis houding. KERKNIEUWS. Een monument voor Pau9 Pius X. z.g. Wij bevelen onzen lezers onderstaand artikel uit „St. Bavo", godsdienstig week blad voor het Bisdom Haarlem, met klem ter lezing aan: Zoodra Z. H. Paus Benedictus XV op den Pauselijken Stoel verheven was, is een zijner eerste daden geweest aan de nage dachtenis van zijn grooten en vromen voorganger een hem waardige hulde te brengen. Nog versch ligt ons in het geheugen met welk een eerbied Paus Benedictus in zijn eerste encycliek gewezen heeft op „de schitterende bewijzen van waakzame voor zienigheid, welke Onze Voorganger Pius X Ons heeft nagelaten en waarmede Hij den Apostolischen Stoel tijdens zijn zeer heilig leven versierd heeft." Daarmede niet tevreden wilde de nieuwe Opperpriester, dat ook een blijvend bewijs zou gegeven worderi van de groote ver eering, welke de kinderen der Kerk den- gene toedragen, die zijn leven gewijd heeft aan ons aller hernieuwing in Christus. Daarom belastte Hij hunne Eminenties de Kardinalen Merry del Val, Cagiano de Azevedo en Bisleti met de zorg voor de op richting van een grootsch monument in Sint Pieter. Deze Kardinalen richten nu door middel van de Hoogwaardige Bisschoppen een op roep tot de Katholieken van de geheele we reld. Want zoo zeggen zij bet be taamt, dat deze Opperpriester, die in een zelfde vaderlijke liefde alle Katholieken omvatte, en met dezelfde weldaden allen overlaadde, ook door al Jen worde geëerd en gehuldigd. In aansluiting bij dezen oproep heeft Z. D. H. onze Bisschop de redactie van „Sint Bavo" opgedragen voor dit doei de offers van de Katholieken van ons bisdom te vragen en in onlvangst te nemen. Deze eervolle opdracht heeft de redactie aanvaard met groot vertrouwen op een gunstigen uitslag. Immers, de Katholie ken van het Iiaarlemsche diocees hebben tijdens het Pontificaat van Pius X een groote aanhankelijkheid jegens Hem be toond; bij- zijn onverwacht en betreurd af sterven hebben zij duidelijke bewijzen ge geven van hun groote vereering voor den doorluchtigen doode door in grooten ge tale deel te nemen aan de plechtige uit vaartdiensten, die in de parochiekerken voor zijn zielerust werden opgedragen. En daarom ligt het voor de hand dat zij ook volgaarne zullen deelnemen aan de stichting van dit blijvend getuigenis hun ner liefde en vereering: niet alleen de gave van den rijke, maar ook het offertje van den eenvoudige zal worden gebracht om de nagedachtenis te eeren van hem die wel eenvoudig en nederig, maar voor God ongetwijfeld groot en heilig was. Öm deze redenen brengt de redactie van „Sint Bavo"' dezen oproep van Paus en Kardinalen en Bisschop vol vertrouwen over, allereerst aan alle priesters van ons diocees, die in de heilzame vermaningen van Pius zulk een groote opwekking von den van hun eigen geestelijk leven; die bij de geestelijke verwarring van dezen tijd in diens onderwijzingen zulk een veilige gids voor hun prediking, zulk een krach tige versterking van hun invloed en gezag hebben ontvangen. Zij brengt dien oproep over aan alle geloovigen, die in hun eigen persoonlijk leven hebben ondervonden, hoe de arbeid van dezen Paus hun gebracht heeft tot een degelijker en vuriger godsdienstig leven. Zij brengt dien oproep over aan alle geloovigen, die in hun eigen persoonlijk leven hebben "ondervonden, hoe de arbeid van dezen Paus hun gebracht heeft tot een degelijker en vuriger godsdienstig leven. Zij brengt dien oproep over aan alle kinderen, die door dien Opperpriester ge bracht zijn tot zulk een innige vereeniging met den Goddelijken Kindervriend in de vervroegde veelvuldige H. Communie. Van deze allen, van priesters en geloo vigen, van vereenigingen, patronaten, scholen enz. verwacht de redactie bijdra gen voor het monument ter eere van Pius X, opdat dit ten allen tijde moge getuigen, hoe ook de Katholieken van het Haarlem- sche Bisdom den grooten Paus eeren wiens naam bij allen in zegening zal blijven voortleven, omdat Hij de Kerk be stuurd heeft met zulk een groote waak zaamheid en ijver, dat Hij haar geeste lijke kracht niet weinig heeft vergroot en bevestigd. Het adres der redactie, waar de giften worden ingewacht, is bekend: Voorschoten Huize „Bijdorp". De ingekomen giften zullen in „Sint Bavo" worden verantwoord. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Gemeenschappelijke belangen tusschen gemeenten. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een wetsontwerp, dat beoogt de artikelen 121 en 122 der Gemeentewet te doen vervallen en te vervangen doo-r eenige andere, waar bij de rgeling detr gemeenschappelijke be langen van verschillende gemeenten wordt uitgebreid. De bedoelde artikelen voldeden schrijft de minister van. Biinnenlandsche Zalfcen in de Memorie van Toelichting aam de be hoeften van den tijd waarin zij tot stand kwamen. De ontwikkeling van det econo mische leven, de vermeerdering der over heidszorg, de toeneming van het verkeer, de vooruitgang der techniek, veelal alleen door samentrekking van kapitaal vrucht baar, nopen tot uitbreiding van publiek rechtelijke grondslagen. Zelfstandig bestuur is oam.isbaar gewor den. Het beginsel van auitonomio onder contröle van hooger gezag behoort nieuwe toepassing te vinden. Het besef van publiek belang, waaraan de bloei onzer gemeen ten te danken is, zal ook in» nieuwe cor poratieve vermen vun >»»heer zijn leven wekkende kiacht openbare. Voorgesteld wordt ce bepalen, dat bestu ren van twee of meer gemeenten gemeen schappelijke belangen te zamen kunnen regelen. Die regeling bevat bepalingen omtrent haar wijziging op opheffing. Gemeenschappelijke regeling waarbij de belangen (Ier ingezetenen rechtstreeks betrokken zijn door de oprichting eener naamlooze vennootschap, wordt niet goed gekeurd. De regeling, haar wijziging of opheffing behoeft de goedkeuring van Ged. Staten, of, indien het gebied der gemeenten in verschillende provinciën ligt, van de Kroon, Ged. Staten gehoord. Voorts wordt voorgesteld de gemeente besturen bevoegd te verklaren omtrent het beheer van gemeenschappelijke zaken, in richtingen of werken een regeling vast te stellen met afwijking van de voorschriften der Gemeentewet betreffende het bestuur der gemeentelijke huishouding. De gemeentebesturen zullen mede be voegd zijn tea' behartiging van gemeen© belangen, een Bond te vormen, waarover hei bestuur is opgedragen aan een Raad, samengesteld uit door ieder van hen aan te wijzen leden. Een of meer leden van den Raad van Bestuur kunnen met de dageliikscho lei ding worden belast. De Raad van Bestuur heeft met betirskr king tot het huishouden van den Rond alle bevoegdheid die hem door de gezamenlijke gemeentebesturen zijn opgedragen. Bij de vorfning van den Bond worde® tevens de inrichting en samenstel Ling vaat' dein Raad van Bestuur oom schreven. De Raad van Bestuur zal den Bond in en buiiten rechte vertegenwoordigen, ter wijl de bezittingen en schulden van den Bond zijn afgescheiden vaoi dw der betrok ken gemeealcn. De vergadering van hedenmiddag nam het wetsontworp tot het aangaan eener geldleening grcot 62?/, millioen ten laste en ten name van Nedcrlamteeh-Indië zon der stemming aan, nadat Minister Pleyte in antwoord op de vraag van den heer Bogaardt had verklaard, dat de lecning nog niet verzekerd is, doch dat Z.Ex. het volle vertrouwen heeft, dat zij zal slagen. Door de heeren Van Deventer, Bos en Fock werd ingenomenheid met het voorste! be tuigd. Te halfdrie werd de vergadering gesloten. Laatste berichten. Een mijn ontploft. Vijf burgers gedood. Hedenochtend ongeveer 9 u 30 m. is op de kust bij Zierikzee een aangespoelde mijn ontploft, waarbij 5 burgers gedood werden. Nadere bijzonderheden ontbreken. Verder is een mijn ontploft bij Westka- pelle. Daaromtrent is op dit oogenblik, circa 1 uur, niets verder bekend. Volgens nadere ontvangen berichten zijn bij de mijnontploffing tie Westkapelle geen persoonlijke ongelukken te betreuren. De Haagsche Politie. In een huishoudelijke vergadering van de 's-Gravenhaagsche Politie-vereenigihg „D. E. S. V." werd behandeld een voorstel van ruim 300 leden om toeslag op het loon te verzoeken, daar dit door de prijs- verhooging der levensmiddelen niet toe reikend is om in de behoeften van een ge zin te voorzien. Verschillende feiten wer den aangevoerd ten betooge dat de toe stand in veie gezinnen van politiebeamb ten critiek is en dat zij met het thans door hen genoten loon niet kunnen rondkomen zonder in strijd met de ambts-instructie schulden te maken. Aan het Bestuur werd opdracht gege ven, den Burgemeester te verzoeken maat- regelen te treffen om in den nood te voor zien. Voor een paar gezinnen waarin de nood hoog is werd een collecte gehouden ter vergadering. De vergadering van de derde ploeg (op twee vorige avonden vergaderden de an dere twee ploegen) was bezocht door on geveer 500 politiebeambten en vele vrou wen van politiebeambte^. De vergadering der eerste ploeg werd door het Raadslid Wesseling bijgewoond. Telefoonverkeer. In het intercommunaal telefoonverkeer is belangrijke verstoring, tengevolge van de ruwe weersgesteldheid van de laatste dagen. Verschillende plaatsen zoowel in het Noorden als in het Zuiden des lands zijn in 't geheel niet of slechts met aan merkelijke vertraging te bereiken. Aan de Dardanellen. KONSTANTINOPEL, 1 Maart. Het hoofdkwartier bericht: De vijandelijke vloot ging bij groote tusschenpoozen voort met de beschieting van de batterij Sed ul Bahr. Pogingen van den vijand om ver- kenningsafdeelingen te ontschepen mis lukten. Ten slotte werden vijf vijandelijke pantserschepen, die zonder succes op ,de andere batterijen vuurden, door zeven granaten van deze batterijen getroffen en tot den terugtocht genoodzaakt Marktberichten. HAZERSWOUDE. 1 Maart. Eioreu. H. E.- Veiling* 3436 Kipeieren f5,25f6,per 100. endeneieren t 5.500,per 100. OUDEWATEIt, 1 Maart. Kaas. Aangevoerd 5 partijen 225 stuks, wegende pl.m. 1125 K.G. Ie soort van f44 tot f46.2c soort van ftot fgestempelde ftot zwaardere f Handel matig. HAARLEM, 1 Maart. Op de heden alhier gehouden voorjaarspaardenmarkt waren aan gevoerd 186 paarden. Trijzen f 100—f 300. Handel matig. ROTTERDAM. 2 Maart. Vee. Aanvoer Paarden 114, Veulens 6, Ezels O, magere run deren 10S3, vetto runderen 645, vette kalve ren 229, Nuchtere kalveren 1735, graskalveren 0, schapen 1, varkens Biggen 18-1, Bok ken of geiten 0. Prijzen per J/° Kilo: Koeien en ossen 34-40-50 stieren 30-35-40 kalveren 50-55-G7J/2. Prijzen per stuk van mager vee, melkkoeien 180—320, Kalfkoeien 180-340, Stieren 110-360 Pinken 000-000, Vaarzen 140-180, graskalve ren Paarden 2 0-375, Slachtpaardcn 160-200, Hi/ton 150-250. Fok Nuchtere kalveren 10-28, Slachtkal veren 8-15, Biggen ffper week 1,80-2,00. Boter, Aangevoerd 28/8 14/16 vaten. 172 stukken van 1/2 KG. Prijs le 00, prys 2o 00,3e stukken V2 KG. Geen noteering. Eieren, aanvoer 62162, Kippeneieren p. 100 st. 5,305,40; Eendeneieren 5,256,70; gan zeneieren 14,14,50; Handelseiercn 5,35-555. Vette koeien en ossen met ruimen aan voer, bevredigende omzet en pr'jzea gelijk aan vorige week. Vette kalveren met ruimen aanvoer, langzame omzet en prijzen gelijk aan vo rige week. Stieren met minder aanvoer en goede prijzen. Melk- en kalfkoeien met grooten aan voer, vluggen handel en flinke prijzen. Jong vee met gewonen aanvoer, bevre digenden handel en vrijwel gelijke prijzen. Nuchtere fok- en slaohtkalvercn met grooten aanvoer, tamelijk vlugge omzet en fliinkc prijzen. Werkslachtpaarden car hitten mot rui men aanvoer, vlotte omzet en flinflce prij zen. Biggen met te.melijken aanvoer, vlug gen handel en tamelijk hooge prijze*».

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 3