BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. ALBERT RIEL omtrent de blokkade van de kust van i Duitsch-Oost-Afirika door de BnLtsche vloot kan eend-gie verwondering hebben gewekt: menigeen zal zich hebben voorgesteld, dat die kolonie sedert lang reeds van de bui tenwereld 'was afgesloten, al bestond er ook nog geen officieel afgekondigde blok kade. Feitelijk was dijt trouwens ook het geval, zooals genoegzaam hlijken Uan uit de omstandigheid, dat berichten, utirt. Duit sche bron omtrent die kolonie Europa in ihet geheel niet meer bereikten. Welflicht echter heeft de maatregel betrekking op de inlandsohe kustvaart. De maritieme medewerker van de „Ti mes" schrijDt hierover in dat blad: „Dit is de eerste maal sedert den aan vang van dert oorlog al moge het pu bliek er zich wellicht geen reke:i^cliap van geven dat een formeele blokkade door de Bondgenoot-en is afgekondigd. De maat regel heeft natuurlijk ten doel den toe voer van goederen van jederen aard, wa pens en munitie inbegrepen, vooir de kolo nisten in Duitsch Oo-st-A frika te beletten. Zij zal op effectieve wijze ten uitvoer moe ten werden gelegd door een maritieme macht van genoegzame grootte en moet onpartijdig tegenover alle neutralen ge richt zijn. De kustlijn, die te blokkeeren is, moet 300 mijlen, maar er zijn niet veel havens en lange deeteto daarvan bieden niet de geringste gelegenheid om de blokkade te breken; veel schepen zullen dus met voor de blokkade zijn benoodigd. De nabijheid van Zanzibar en de Fran- sche eilanden ten Noord-Westen van Ma dagascar zullen basissen vormen voor de blokkeeren de schepen; veel van het blok- k acte werk zal intusschen met skiepen moe- ton worden gedaan, met het oog op het wapens-smokkelen met inlandsche vaar tuigen. Sedert het begin van den oorlog is de voornaamste haven der kolonie Dar cs Salem, reeds twee maal door de Britse he schepen gebombardeerd. Verschillende Oorlogs berichten. Voor de arme Polen. Tsaar Nicolaas II heeft voor de arme Polen aan de ver- eeniging voor weldadigheid te Warschau een millioen roebels geschonken. Tragische dood. De afgevaardigde Sig- nor Mosti is, onmiddellijk nadat hij te Milaan een gloeiende redevoering voor Italiaansche tusschenkomst in den oorlog had gehouden, aan oen beroerte bezweken. Stichtend sterven. Zondag den 17den Januari aldus verhaalt een Duitsch sol daat in een veldpostbrief zaten wij in de loopgraven gezellig bijeen. Een onzer kameraden droeg een lied voor, dat ons allen diep ontroerde. Het refrein luidde: Moet ik voortaan uw liefde derven, Moet ik op 't verre slagveld sterven, O, lieve moeder, bid dan voor uw kind, Dat in een ander oord u wedervindt. Nauwelijks was het lied ten einde, of een Russische kogel maaide het jonge le ven weg. De laatste woorden van den stervenden soldaat waren een verzoek om zijn rozenkrans, die hij steeds met zijn moeder bad. Ik.gaf hem dezen, hij lachte nog eenmaal mild, en stierf. God heeft zijn ziel! Oorlogspoëzie. Uit een versje van René de Clercq in de VI. Stem: Gij die gelooft, gelooft in uw recht, Gij die wilt vrij zijn, wees geen knecht. Gij die roept: brood! vooruit en vecht! Slaat op den trommel! Slaat op den trommel van dirredondijne, Vecht voor uw volk op de voorste lijne, Slaat op den trommel van dirredondom, Vlaming, doe wel en zie goed om. Fransche duikboot beschadigd? Vol gens niet officieele maar-betrouwbare be richten uit Grosseto (Toscane), werd gis ternacht, tusschen het eiland del Giglio en de haven van Santo Stefano, in het noor delijk gedeelte van de Tyrrheensche Zee een ernstig beschadigde Fransche duik boot gevonden. De prefectuur van Grosse to heeft onmiddellijk het ministerie van Buitenlandsche Zaken hiervan in kennis gesteld en instructies verzocht. Een Engelsch en een Fransch zeilschip vernield. De hulpkruiser Eitel Friedrich deed het Fransche groote zeilschip Jean, 2270 ton metende en het Engelsche zeil schip Kildanten in de lucht springen na dat de gezameiijke bemanning in veilig heid was gebracht. De Leipziger Messe. Gistermorgen kwamen te Leipzig ongeveer vijftien bui tenlandsche journalisten aan om de Messe te bezichtigen. Onder deze bevonden zich vertegenwoordigers van Noorsche, Deen- sche, Amerikaansche, Spaansche, Ita liaansche en Zuid-Amerikaansche bladen en tijdschriften en van buitenlandsche persbureau's. Eerst werden de bijzonder heden van de Messe bekeken en na een rondgang door de stad begaven de gasten zich naar het monument van de Volkeren- slag. De bezoekers waren zeer voldaan met wat zij gezien hadden, Op de Leipziger Messe is ondanks den oorlog door rond 2500 tentoonstellenden ingezonden. Dit is zeker een belangrijk teeken van den gunstigen economischen toestand van Duitschland. De post te Brussel. Gisterenochtend hebben de Belgische brievenbestellers den dienst hervat. Tot dusverre hadden zij naar aanleiding van een bevel van den minister van posterijen en spoorwegen geen dienst willen doen. In de stad Brus sel hebben thans dagelijks twee bestellin gen plaats. Nederland en de Oorlog. De groote leening. Op de Staats!eening 1914 wae Zaterdag j.l. f260,825,460.42 gestort. Hoe de Duitschers hun maatregelen geheim houden. Een Hollander, de heer W. H. B. Briedé, as te Koningsbergen-, verdacht als spion, krijgsgevangen gezet. „In strijd met de Duitsche wet, schrijft hij m de „N. C." die zegt, dat een arrestant binnen 24 uur voor zijn rechter moet wo-rden ge bracht, heeft. men mij 13 dagen gevangen gehouden zonder iets doen aan een zaak, waarvoor een Nederlander met goede pa pieren in hechtenis was. En dit niettegen staande de beschuldiging op zulke kinder achtige motieven gegrond was, dat toen de zaak eenmaal in behandeling werd ge nomen, binnen twee maal 2A uur tot vrij lating besloten werd." Een brief aan den Nederlandschen con sul was door de autoriteiten achtergehou den. Door bemiddeling van den consul kreeg hij al zijn geld terug. Hoe de Duitschers hun maatregelen voor de jongste overwinning in Oost-Pruisen geheim hielden, vertelt hij aldus: „Het is mu langzamerhand bekend ge worden, welke operatie de Duitschers op touw hadden gezet om de Russen uit Oost-Pruiiscn te drijven. Met het oog hier op, werd op 31 Januari Koningsbergen plotseling geheel geïsoleerd. Van 1 tot en met 10 Februari kwam of ging geen enkele trein voor personen-vervoer. Van 1 tot en mot 8 Februari werd geen telegram ver zonden of besteld en evenmin werkte die dagen de post. Den 8en Februari begon men brieven en telegrammen van 1 en 2 Februari te bezorgen. Den llen Februari liepen de eerste treinen weder, 's Avonds ging de eerste D-trein naar Berlijn en er werd verwacht, dat slechts enkele dagen daarna weder alles zou worden stopgezet. Van dit alles komt niets in de couran ten. Het wordt aLles stipt geheim gehou den. Van 1 tot 10 Februari kwamen te Koningsbergen van 30 tot 60 militaire trei nen per dag aan, die na een oponthoud van niet meer dan een kwartier naar het front doorgingen. Een groote legermassa werd van alle zijden aangevoerd. Daar waren Pruisen, Saksers, Beieren, Slees- wijk-Holsteiners en wat al niet meer. Het leger, dat Duitschland daar in het Noord oosten bijeengebracht, moet wel minstens 500,000 mam zijn geweest. Toch is het voor mij, als leek, de vraag of het daadwerke lijke succes, de zuivering van Gost-Pruisen van Russen, wel de groote offers waard Immers, de geheete streek waar de Rus sen nog waren, is een woestenij. Aliles is door de vorige gevechten vernield en de verliezen der Duitschers moeten enorm zijn. geweest, want het weder, dat de eer ste dagen voor hun operaties gunstig was, er lag sneeuw en 'liet vroor slechts een paar graden sloeg plotseling om. De thermometer daalde en wees spoedig 15 gr. Celsius vorst, de wind 6tak op en uit het Oosten kwam een sneeuwstorm, waarte gen de Duitschers op moesten en die zóó hevig was, dat automobielen en treinen met proviand bleven steken. Onder die omstandigheden moet een groot aantal gewonden op het slagveld c'oodgevroren zijn. Trouwens het vervoer van gewonden was ook enorm. Alleen op mijn reis van Vrijdag 12 Februari, van Koningsbergen- naar Berlijn, kwamen mij 5 of 6 treinen 'met gewonden achterop. Eén er van was buitengewoon lang en werd door drie lo comotieven getrokxen. „Dat treinenverkeeo* in Duitschland wekt echter bewondering, 's Avonds reisde ik per D-trein van Berlijn naar Nederland. In de coupé was een officier, dié naar bet Westelijk front ging. In deze coupé bleef hij tot Herbesrthal. Daar stond een andere D-trein gereed, om hem onmiddellijk via Brussel naar Riissel te bremren en zoo was hij in slechts 21 uur van Berlijn aan het front in Frankrijk." Boter. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeiit bepaald, dat voor de maand Maart geen, maximumprijs voor den verkoop van boter, bestemd voor bin- nenlanrLsch verbruik, wordt vastgesteld, op grond van de stijgende bote-rpxoductie en de dalende prijzen. Kaas. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft bepaald, dat de maximum prijzen voor den verkoop van kaas, vast gesteld bij zijn beschikking van 26 Ja nuari, voor de maand Februari, ook voor de maand Maart zullen gelden. Tweede Kamer. De ontwerpen, welke heden door de afdeelingen van de Tweede Kamer, na afloop der openbare vergadering, zullen worden onderzocht, zijn: lo. tot vaststel ling van bepalingen betreffende verzekering yan schepelingen en hun nagelaten be trekkingen tegen geldelijke gevolgen van ongevallen, hen op zee overkomen ten ge volge van of in verband met een gebeurte nis, welke een onmiddellijk gevolg is van den huidigen oorlog (Oorlogszeeongeval- lenwet) en 2o. machtiging tot het aangaan van verzekeringsovereenkomsten tegen het gevaar van molest, in verband met den tegenwoordigen oorlogstoestand. Een Herderlijk schrijven. In alle parochiekerken van 's-Hertogen- bosch is Zondag in alle H. H. Missen het volgend schrijven voorgelezen van den de ken en de pastoors der stad. „Hadden wij verwacht, dat in de tegen woordige tijdsomstandigheden althans zeker niet in den Vastentijd concerten en andere publieke vermakelijkheden zou den gehouden worden, we zijn in deze verwachting teleurgesteld. We vernemen, dat er vanavond een too- neelstuk zal worden opgevoerd, dat op zich zelf reeds afkeuring verdient. Wij be treuren het, dat door het bestuur eener sociëteit, waarvan toch vele Katholieken lid zijn, daartoe gelegenheid gegeven wordt, in strijd met de beginselen van de overgroote meerderheid der bevolking. Wij vertrouwen, dat onze katholieke be volking den Vastentijd zal blijven be schouwen als een tijd van boetvaardigheid waarin geen publieke vermakelijkheden passen en dat zij gehoor zullen geven aan de vermaning van onzen bisschop, om vooral in deze tijdsomstandigheden boet vaardigheid te oefenen en geen deel te ne men aan publieke vermakelijkheden. Bovenstaand schrijven hield verband met de opvoering van „De Meid" van Heijermans, in de zaal van „Casino." Mobilisatie en arbeidsloonen. Men schrijft uit Delft aan de „N. Crt.": Verscheidene malen reeds werd de tus schenkomst deT Kamer van Arbeid voor de voedings- en genotmiddelen alhier in geroepen door tuindersknechts, wien hij het begin der mobilisatie een deel van hun loon werd ingehouden. De patroons (voor al tuinders uit de omgeving van Berkel en Pijnacker) stelden hun personeel voor de keuze: ontslag of lager loon. Als mo tief daarvoor werd door de patroons aan gevoerd, dat van de financieeJe instellin gen, die hun geregeld voorschieten ten behoeve van hun bedrijf, geen gelden- te verkrijgen waren. Slechts noodgedrongen namen de betrokken arbeiders met dezen maatregel genoeeen. Thans evenwel wordt door hen aangedrongen op betaling van het te weinig ontvang ene, waarop meestal een besliste weigering van den patroon volgt. Het is der Kamer evenwel mogen gelukken in de meeste geval-len patroons te overtuigen van het onbillijke hunner handelwijze, door hen te wijzen op de be palingen van het arbeidscontract, die o.m. voorschrijven dat bij iedere uitbetaling het geheele bedrag van het verschuldigde loon moet worden voldaan, en onder de dringende redenen, waardoor onmiddellijk ontslag gewettigd wordt, niet no-emen. het boven omschreven geval Slechts in één geval was het noodig den klager naar den kantonrechter te verwij zen. De Kamer hoopt door deze publicatie meerdere geschillen in de toekomst te voorkomen. Overigens blijft zij bereid, bij onver hoopte herhaling der conflicten, aan par tijen haar bemiddeling aan te bieden, ten einde tot een oplossing daarvan in den minnelijken weg te geraken. Een. merkwaardige ontslagneming! De benoeming van den directeur van het gemeentelijk bouw- en woningtoezicht, den heer J. W. C. Teilegen, tot burgemeester van Amsterdam heeft een bijzonder gevolg gehad. Naar de „N. R. Ct." verneemt heeft rar. E. J. Everwijn Lange in verband met die benoeming zijn ontslag ingediend als lid van den gemeenteraad. Is het blad goed ingelicht, d-an is de re den van deze ontslagneming, dat de heer Everwijn Lange niet kan goedkeuren, dat de regeering een gemeenteambtnaar, be noemd door den gemeenteraad, als zijn voorzitter heeft aangewezen, zonder dat de Raad daartoe uitdrukkelijk het ver zoek heeft gedaan en zonïer het dage- lijksch bestuur daarin te kennen. Bovendien schept deze benoeming naar -het oordeel vah den heer Everwijn Lange een ongewensclitë verhouding tusschen den nieuwen burgemeester en zijne vroe gere collega's hoofdambtenaren der ge meente. Korte Kroniek. De heer D. Laane is bij enkele candi- daartstellimg gekozen tot lid der Prov. Sta ten van Noord-Brabant. Hert Tweede-Kamer,lid, de heer Oos- terbaan, neemt aanmerkelijk in herterschap toe. De gewone audiënties van de- minis ters van Financiën, van Justitie, van Ma rine en van Koloniën zullen deze week niet plaats hebben. SPORT. LUCHTYAARTo Fokker. Onze landgenoot, de vliegenier Fokker, die sedert eenige jaren met veel succes voor zoover dit op industrieel-aviatisch gebied mo gelijk is aan het hoofd van een vliegma- chinefabriek in Duitschland stond, is door de Duitsche autoriteiten verplicht geworden, wilde hij zijn arbeid kunnen blijven voortzet ten, zich tot Duitscher te laten naturalisee- ren. Zijn fabriek is van Johannïsthal naarSchwe- rin verplaatst. Op het oogenblik moeten 350 arbeiders bij hem werkzaam zijn, terwijl hij wekelijks 4 A 5 rliegmachines, voor 't leger bestemd, aflevert. Het ergste is, dat Fokkeris fabriek door den Duitschen Staat is genaast, waarbij hij tot directeur is aangesteld, zoodat de fabriek niet meer zijn eigendom is. Behalve fabrikant is Fokker ook een hoogst bekwaam vliegenier. (Tel.) Jan Olieslagers. Naar wij vernemen Egt de bekende Belgische .vheger Jan OEeslagers thans gewond in een der Londensche ziekenhuizen. Ook de vlieger Jules Tyck houdt zich thans te Londen op. ROEIEN. De Varsity-wedstrijden. Zaterdag is door den Nederl. Studenten- Roeibond besloten, de Varsity-wedstrijden dit jaar rte houden op Hemelvaartsdag, den 13e© Mei. Breedvoerig werd gediscussieerd over de vraag, om voortaan de wedstrijden op het Noordzeekanaal te doe© plaats hebben. Hert ruime water, met een breedte van 100 meter, zoodat er gemakkelijk 5 ploegen naast elkander kunnen roeien, had na tuurlijk alles in zijn voordeel, indien de financieele overwegingen de verplaatsing der wedstrijden, althans voor diit jaar, niet wenschelijk hadden gemaakt Op het oude terrein tuschen twee groote 9teden in de onmiddellijke nabijheid staart immers de financieele quaeetie op vastere© grond slag. Definitief werd besloten de wedstrijden dit jaar nog op de Zweth te Delft te hou den. Onder betere omstandigheden kan men dan wellicht het volgend jaar de proef te Amsterdam ueinen. Triton uit Utrecht zal geen deel nemen aan de wedstrijden, terwijl Laga uit Delft waarschijnlijk met een „oude vier" en een „oude acht" uitkomt. Aangezien verschei dene roeiers onder de wapenen zijn, zul len andere moeten remplaceeren. R.-K. Volksbond. De afd. Leiden van den Ned. R.-K. Volks bond vergaderde gisterenavond in een der zalen 'van haar gebouw. Aan de gewone algemeene vergadering ging een buitengewone vooraf. De Voorzitter, de heer Heemskerk opende de vergadering met gebed, heette •allen welkom, in 't bijzonder den geeste lijken adviseur pater Zuidgeesrt en notaris Kerstens en betreurde, dat deze gewich tige vergadering niet beter bezocht was. Spreker zette vervolgens het doel van de buitengewone vergadering uiteen. Voor ruim 10 jaren waren ten behoeve van de Teekenschool twee geldleeningen gesloten groot f 7000 en f 4000. De tweede leening moest in 10 jaren afgelost zijn. Was zij op 1 Febr. 1915 niet afgelost", was zij in eens opeischbaar. Door verschillende omstandigheden is op die f 4000 niets af gelost. Het ging boven de krachten der teekenschool, ook 'omdat op die f 7000 af gelost moest worden; daarop een aan^ zienlijk bedrag is afgelost. Op den bepaalden tijd is de Leeming van f 4000 dan ook opgezegd. Het behoeft niet gezegd te worden dart het voor het bestuur ontzettend moeilijk was in deze tijden een nieuwe leening onder te brengen. Na ver schillende pogingen is het bestuur ten slotte geslaagd en is alleen nog de goedkeuring van de leden noodig. Het bestuur kan nog mededeelen dat op de leening van f 7000 f 4500 is afgelost en stelt de vergadering voor een nieuwe lee ning aan te gaan groot f 6500 en met het te ontvangen geld de beide oude af te los- en, tegen een rente van 5 pet. en een af lossing van f 500 per jaar. Dit heeft het voordeel, dat het bestuur nu maai- met een geldschieter te maken heeft en er jaar lijks maar een aflossing behoeft plaats te hebben. De voorzitter dankt notaris M. Kerstens, ter vergadering aanwezig, die het meeste heeft bijgedragen om de leening te doen slagen. De Voorzitter opent nu de discus sies over het voorstel van het bestuur om ten behoeve van de Teekenschool onder hypothecair verband een geildleeming aan te gaan groot f 6500 tegen een. rente van 5 en een jaarlijksche aflossing van f 500. l>e heer de Goyer brengt het bestuur hulde voor de wijze van werken; het is de weg om daar te komen waar wij willen. De heer L o m b e r t vraagt of het niet mogelijk is met de in het volgend jaar te venvachten hoogere subsidie een girooter bedrag te vragen en het meerdere te beste den ten behoeve van de teekenschool. De Voorzitter zegt, dat eenmaal dit bedrag aangevraagd is en dat nu de nota- rist hier aanwezig is, er moeilijk verande ringen kunnen aangebracht worden. Daar enboven moet spreker nog een illusie ont nemen. Uit een toegezonden circulaire is hem gebleken dat met het oog op de tijden in de verschillende colleges overwogen wordt te trachtten aan de verschillende subsidies te ontkomen. Het voorstel wordt vervolgens met alge meene stemmen aangenomen. Alsnu wordt aan den voorzitter en secretaris machti ging verleend alle stukken op de leening betrekking hebbend te teekenen en wordt de acte gepasseerd. De Voorzitter sluit de buitengewone ver gadering. De Voorzitter opent nu de gewone algemeene vergadering en geeft het woord aan den secretaris ter voorlezing van de notulen der beide voorgaande vergaderin gen welke goedgekeurd worden. Vervolgens worden door den voorzitter op de gebrui kelijke wijze wederom een negental nieuwe leden geïnstalleerd. Medegedeeld wordt, dat iederen Zater dagavond van 9—10 uur in het bondsge- bouw een bestuurslid van het ondersteu ningsfonds zal aanwezig zijn en dat de heer P. v. d. Staak zitting heeft genomen in de commissie voor ontwikkeling e© ontspan ning van werkloozen. De Scherm- en Gymnastiekvereeniging hebben zich vereenigd tot één vereeniging onder den naam van Jeanne d'Arc. De ver gadering, waarin de heer Kellenaers zou optreden met het onderwerp „Over den toestand in België" wordt uitgesteld tot de huzaren de groote zaal wederom ontrnimd hebben. Op 2 Februari is de goedkeuring op de nieuwe statuten ingekomen. De heer L. J. Hensing heeft onslag genomen als lid van net centraal bestuur. Tot en met 15 Maart kunnen bij het bestuur candidaat- lijsten ingeleverd worden. Het bestuur stelt voor de leden J. M. A. Horrix en P. v. d. Staak. De Spaarbank is verhuisd naar de Coöp. Centr. Middenstandscredietbank. Dit heeft als voordeelen, dat meer rente ver kregen wordt, dat beter beschikt kan wor den over contanten en het geld soliede be legd is. Namens de verificateurs brengt de heer v. Brussel verslag uit over het onderzoek naar de rekening en boeken van den pen ningmeester. Hulde wordt gebracht aan den penningmeester voor zijn accuraat en degelijk beheer en medegedeeld dat boeken en bescheiden in orde zijn bevonden. Goedgekeurd wordt om alsnog op de be grooting te brengen een bedrag van f20 als bijdrage over 1914 aan het plaatselijk bestuur der K. S. A. alhier. Na de gebruikelijke rondvraag, waarvan door enkele leden gebruik gemaakt werd. werd de vergadering door den voorzitter cp de gebruikelijke wijze gesloten. Kinderen uit Dinant Gisteren is mevrouw Kellenaers alhier teruggekeerd uit België met 21 hulpelooze kindertjes uit Dinant. Deze kindertjes waren door den Neder- landschen vice-consul te Dinant, den heer Willem van Ryckevorsel, bijeengebracht. Ingezonden Mededeelingen a 30 cent per regel. DENKT OM "2 MEUBELMAGAZIJN MARE 36. Aangezien de.reis van Dinant naar AiU- werpen per spoor niet goed in een dag kon worden afgelegd, stelden de Duitsche auto. riteiten een grooten militairen-auto ter be schikking van mevr. Kellenaers en haar troepje. Mej. Dejardin, uit Dinant, ging teven» mede als begeleidster. Tal van inwoners met de familieleden der kinderen, woon den het afscheid bij. De heer en mevr. Van Rijckevorsel verleenden alle hulp; zij kwa men met warme doeken en dasjes voor de kleintjes aandragen. Ten slotte werden ze door mevrouw Van Rijckevorsel vermaand, zich in de gezinnen van hun pleegoudera in Holland braaf te gedragen. De pastoor gaf hun zijn zegen mede op de lange reis naar het nieuwe vaderland. De auto bracht de kinderen in den och- tend van Zaterdag tot aan het station Na men. Daar werd een uurtje gerust en de kin deren werden er onthaald op soep, boter- hammen en koffie. Verschillende Duitsche soldaten, begaan met het lot der kleinen, boden versnape ringen en geld aan. Van Namen uit werd de reis per. trein vervolgd tot BrusseL Vandaar ging het per tram naar Vil voorden, waar twee camions gereed ston den om de kinderen over Mechelen nam Atwerpen te voeren. Ook in Mechelen, waar weer een korte halte gemaakt werd, werden de kinderen kosteloos onthaald op koffie en boterham men door een goedhartigen caféhouder. Vervolgens werd de reis naar Antwer pen voortgezet, waar men, na eene reis van 13 uur, te 10 uur 's avonds aankwam. Des anderen daags werd een rustdag gehouden, en, na de kerk bezocht te heb ben, maakten de kinderen, onder geleide, een wandeling door den Dierentuin. Maandagochtend vertrok men naar hier. tvaar de kinderen voorloopig zijn onderge bracht in het Doorgangshuis der Eenv, Zusters van de Voorzienigheid op den Hoogewoerd- Ook op deze reis werden de kinderen door tal van medelijdende soldaten en burgers op versnaperingen onthaald. Aanvragen tot opname voor deze alleen Fransch sprekende kindertjes gelieve men te richten tot Mevrouw Kellenaers, Witte Singel 84 D., te Leiden. Er zijn hieronder verschillende kinderen wier vader of moeder gefusilleerd is op 23" Aug. 1. 1. Aangezien de plaatsing dezer kinderen in gezinnen met zeer gro.ote kosten ge paard gaat, verzoekt Mevr. Kellenaers, Witte Singel 84d., Leiden, dringend om een bijzonder offertje van de Katholieke landgenooten. Eventueele giften voor dit doel, richte men aan haar adres. Gevonden voorwerpen. Heerenparaplui; damesparapluie; zwarle portemonnaie met eenig geld; wollen handschoen; pakje waarin een zwarte bef; platte zilveren armband; gezangenboekje; nikkelen lorgnet in étui; zilverbon; ledig cartonnen doosje; zilveren geldstuk; over schoen; bronskleurige fluweelen handmof; (alles gevonden in de electrische tram.) Sleutels; rijwielkaarslantaarn waaraan een stuk lood; bloedkoralen ketting mei gouden sluiting; haarkam; wekkerklokje; hondenzweep; vulpenhouder merk „Swan; schakelbeursje met eenig geld; zwart flu weelen ceintuur; bril in houten étui; roode wollen das; oude portemonnaie met eenigt centen; zwarte zak met inhoud; stalen ro zenkrans; zwart zilveren broche of medail lon met kinderportret en haarwerkje; Fransch boek en cahier; rood koralen ket ting met ton sluiting; zilveren collier rod Zeeuwsche aanhanger; nikkelen lorgnet; .zwart fluweelen zak; nikkelen rijwielporap; zakinktpotje; glad gouden damesringetje, bruin handtaschje met inhoud; gouden da meshorloge met dito ketting; portemon naie met ongeveer een gulden en sleuteltje; nikkelen rozenkrans in étui; nikkelen lorg net in étui. Terug te bekomen en inlichtingen H verkrijgen eiken werkdag, behalve Don derdags en V r ij d a g s, van één tot drie uur, n.m. ten politiebureele alhier. Onbestelbaar. Lijst van onbestelbare brieven en brief kaarten, waarvan de afzenders onbekend zijn. Terugontvangen in "de 2e helft dtf maand Februari 1915 Binnenland brieven: P. Campo, Leiden; Directeur Abattoir, Amsterdam; mej. A- v. Es, Haarlem; mej- M. de Geus de Ruijter, Leiden; A. v. d. Hei Bergeik; Knorringa en Biederman, Am sterdam; W. v. d. Laan, Voorhout; v. 4 Linden. Leiden; mej. M. Swester, HeetóK mej. Topsvoort, Aalsmeer; B. Verdoft Katwijk aan Zee; O. A. Versley, Arnhem, Visser, Wehlum. Binnenland briefkaarten. J. Bakker, 's-Gravenhage; P. Binkejl Reine veld; M. Bubbert, zonder pi. v. mad. P. Corrynen, Putte; mej. N. van Gi» hoven, Haarlem; mej. De Groot, Rotw dam; mej. M. v. Hooidonk, Amsterdam, De Kempenaer, Amsterdam; mej. G. Kot» wijn, zonder pi. v. best.mej. M. v. Kuip, Rotterdam; mej. C. Nieuwdorp, Ro»~ dam; Schols—Herke9, Den Haag; H. Zielt, Leiden; drie stuks zonder adres. Buitenland brieven. Fraai. C. Horowitz, Antwerpen; D- Ktf pel, Anvers; E. Pijle, Bremen; fraul- Rhede, Gand; A. Saeter, Brussel.

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 2