dra tullen andere inventarissen volgen. De Lakenhal waarover hij reeds in 1902 kJroet W. Martin een plaatwerk uitgaf Kree<r in 1908 een nieuwen catalogus der gchilderijen, in 1914 een der voorwerpen. .JBovendien was hij zoo gelukkig in dit tijdperk belangrijke aankoopen te doen en geschenken te krijgen wij denken aan de stukken van Van Goyen, Jan Steen Don en Brekelenkam, eenerzijds, aan die van Rembrandt en van Mieris anderzijds. |(1 Verder richtte hij de veroeniging Oud - Leiden op en stelde in 1907 met W. C. Mulder een beredeneerde lijst der oude ge bouwen alhier op. Mr. O vervoor de had ook aandeel in tal van tentoonstellingen o. a. in de histori sche tentoonstelling te Dordrecht in 1897 en de Rembrandttentoonstelling te Leiden in 1906. Een groote wereldreis door hem in 1910 en '11 ondernomen, waarop hij gegevens lij» verzamelde over Nederlandsche monu-i menten buiten Europa vooral in de Kaapkolonie, Voor-Indië en onze Oost heeft zijn gezondheid een gevoeligen stoot gegeven, die hem gedurende eenige jaren tot een zorgvuldig sparen van zijn krach ten noopte. Zijn vruchtbaar werken in den laatsten tijd doet echter hopen, dat de jubilaris wedér op oude krachten is. Moge dit zoo zijn. Mog'e het dezen ijverigen en werkzamen vorscher gegeven zijn, zijn gouden jubileum bij het archiefwezen te vieren. Deze dag is voor den jubilaris niet on opgemerkt voorbijgegaan. Hedenmorgen vond hij zijn werkkamer in het archief gebouw op de Boisotkade door het perso neel geheel toepasselijk met groen en bloemen versierd en werd hij daar mede namens het personeel teeg ep roken door den adjunct-archivaris, den heer Bijleveld. Ook in de vorm van tal van kaartjes, tele grammen en bloemstukken, waaronder van archivarissen van andere gemeenten mocht Dr. Overvoorde gelukwenschen- in ontvangst nemen. Steuncomité Leiden. Oorlogstoestand 1914. In de afgeloopcn week meldden zich om 38 personen, steun aan maakt met het totaal der vorige week ad. 2970 een totaal van 3008 Tot 20 Februari j.l. waren behandeld2178 aanvragen in de afgeloopen week kwamen opnieuw in be handeling 45 9 Totaal 2223 Afgewezen waren tot. 20 Febr. j.l Afgew ezen in de afgeloopen Totaal afgewezen. Benoeming. De heer J. M. A. M. v. d. Bengh is met ingang van heden aangesteld tot assistent-geneeskundige aan de R.K. Ziekenhuismirichting aan het Westeinde te 'e-Gravenhage. Benoeming. De heer J. L. Teljer, deurnaarder bij de dir. belastingen alhier, is met ingang van 1 Mei benoemd tot deur waarder te Amsterdam. Leger. Op Donderdag, 4 Maart a. s. zal aan den Sergeant-majoor administra teur L. Neuteboom van het 4de Regiment Infanterie alhierde zilveren medaille worden toegekend wegens 24 jaren mili tairen dienst. Valsche zilverbons. De laatste dagen is herhaaldelijk bij de politie aangifte ge daan, van de ontvangst van valsche zilver bons van f 1. Deze bons zijn wat kleur be treft eenigszins verschillend van de echte, ook is het papier ruwer afgewerkt. Men zij op zijn hoede. BODEGRAVEN. Ontvanger. Tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen alhier is be noemd D. N. Hakbijl, ontvanger derzelfde middelen te Lith. KATWIJK. Kamer van Koophandel. Tot voorzit ter van de Kamer van Koophandel te Kat wijk is benoemd de heer F. E. Meerburg en tot vice-voorzatter de heer K. Haas noot Nz. KATWIJK AAN DEN RIJN. Tuinbouwvereeniging. Op Donderdag 4 Maart 's avonds te 7.30 uur zal de jaar vergadering der Tuinbouwvereeniging ge houden worden in lokaal „de Krooai" van H. Fenneö. De agenda dezer vergadering, welke zeer belangrijk is voor de leden, vermeldt o. a.: Mededeelingen als plannen tot aan koop door de vcreeniging van CbilisaJpe- tor. Jaarverslag van den secretaris. Reke ning en verantwoording van den penning meester. Vaststellen van salarissen, con tributie, veilingskosten, entreegeld. Be stuursverkiezing wegens periodiek aftre den van de heereai A. v. Paridon en W. v. Beelen, beiden herkiesbaar. Voorstellen tot het inzouten van bloem kool namens de vereeni^ing. Voorstel tot het uitschakelen van de- verplichting van aardappelen op 1 Sept. met nadere verkla- ring door het bestuur te geven. Rond vraag, Met het oog op de belangrijkheid der agenda verzoekt het bestuur aller opkomst. .y. NOORDEN. Coöperatieve Brandwaarborgmaatschap PU- Vrijdagavond werd in het café van de Wed. J. Veenman de jaarvergadering gehouden van de Coöperatieve Braai d- waarbongmaatsohappij „NoordenNieuw koop". Aanwezig 45 leden. Na opening door den voorzitter, den heer Th. Mourits, en lezing der notulen door den secretaris, den heer N. J. M. Klaus, hrengt deze het 7e jaarverslag uit van de Maatschappij. Hieruit memoreeren wij, dat het bestuur tot vice-voorzitter benoemde bi de plaats van den heer W. Verburg, die d« gemeente verliet, den heer P. A. Th. tan ter Weijden. Het aantal leden ver minderde oor overlijden of vertrek uit de gemeente met 9 en vermeerderde met 33, zoodat het ledental thans bedraagt 371, waarvan 365 in de polisregisters zijn op genomen. Aan roerende en onroerende goe deren heeft de Maatschappij 1 1,815,487.50 in eigen verzekering, waaronder begrepen is het bedrag aan rietverzekring. De ver meerdering bedroeg in het afgeloopen jaar f 114,414.65, terwijl nog een som van f 131,340 bij andere maatschappijen ver zekerd is, doch de veroeniging toegezegd. Uit de rekening blijkt, dat 1914 een voor- deelig jaar was voor de Maatschappij, daar slechts f 62.50 aan brandschaden behoefde te worden uitgekeerd. Aan pre- miën werd ontvangen f 3094.84; aan re assurantie werd betaald f 949.89. Bedroeg op 31 Dec. 1913 het reservefonds f 4704.927a op 31 Dec. 1914 was dit f 6584.66, aldus een vooruitgang van f 1879.7372. Vervolgens rapporteert de financieele commissie, bestaande uit de hoeren A. J. den Hartog, B. A. C. Zaal en C. J. Groe nendijk bij monde van laatstgenoemde de rekening met hare bescheiden te hebben vergeleken en geen aanmerking daarop te hebben gevonden. Tot leden van deze commissie voor het volgend jaar worden benoemd de hoeren J. van der Weijden, H. Egberts en P. Ver geer. Tot Md van het bestuur wordt met bijna algemeene stemmen herbenoemd de hoer P. Pieterse. Ingevolge besluit der vorige vergadering heeft het bestuur over de in die vergade ring opnieuw vastgestelde statuiten rechts kundig advies ingewonnen, voornamelijk teneinde strijd met do Wet op de Coöpe ratieve vereenigingen te voorkomen, wat tengevolge had eenige hoofdzakelijk re- dactioneele wijzigingen. Na eene zakelijke discussie wordt op voorstel van het bestuur besloten bij de zes verzekeringsklassen eene zevende te voegen, teneinde daarin op te nemen de graanmaaJderijan, van steen gebouwd en door een petroleummotor gedreven. In deze zeven klassen wordt thans eene pre mie geheven als volgtle f 1.10 per dui zend gulden; 2e f 1.50; 3e f 1.75; 4e f2.25; 5e f 3; 6e f 3.50 (riet); 7e f 5. Ingekomen is een schrijven van I. van Geest om aan D. van Leeuwen een grati ficatie toe te kennen voor zijn kranig op treden bij den brand bij D. de Jong. De voorzitter deelt echter mede, dat Van Leeuwen reeds terstond door het bestuur eene gratificatie ds toegekend. De heer G. de Leeuw vraagt of hem bij dien brand verloren gegaan spek alsnog kan worden vergoed. Aangezien dit in strijd zou zijn met het reglement, wordt hierop afwijzend beschikt. Den heer J. Smit te Zevenhoven wordt alsnog f 8 aan brandschade toege kend, wegens het verbranden van een Kerstkiribje, ofschoon het bestuur aanvan kelijk van meaning was dat al te licht vaardig met vuur was omgegaan. Hierna sluit de voorzitter de vergade ring. NOORDWIJK. Loos gerucht. Het gerucht dat hier gis teren een schip zou zijn gestrand en dat schip en bemanning in nood zouden verkee- ren, is geheel onjuist. Het geval heeft zich als volgt toegedragen. De vrachtboot „Oostdijk" vertrok 28 Fe bruari van IJmuiden naar Rotterdam, en ging wegens opkomenden Westenwind bij Noordwijk voor anker. Het heeft denzelfden dag weer zijn reis vervolg en heeft in het geheel niet in nood verkeerd. De sleepboo- ten, die assistentie wilden verleenen, be hoefden geen hulp te bieden. Van andere zijde meldt men ons: Gistervoormiddag kreeg het schip „de Oostdijk", van Amsterdam haar Rotter dam, op onze kust een gebrek aan de stuurmachine, waardoor hot in de buurt van Noordwijk ten anker moest gaan iig- gen. Na herstel van het gebrek, en na nog enkele wederwaardigheden zoo bleek do aanvankelijke herstelling niet af doende te zijn geweest, en moest het iets noordelijker van Noordwijk weer voor anker gaan liggen heeft het schnp de reis voortgezet. OUDE-WETERING. Geslaagd. Op het Donderdag j.l. ge houden examen te 's-Gravenhage voor ty pisten is geslaagd mej. B. Fontane. Geslaagd. Voor het examen nuttige handwerken is te 's-Gravenhage geslaagd mej. G. A. Boot. REEUWIJK. Verdronken. Alhier is de knecht van den landbouwer C. T. vermoedelijk door een misstap te wafer geraakt en verdron ken. VOORSCHOTEN. Jaarvergadering. De jaarvergadering van de SI Barbara-Vereeniging, cmderaf- deeling van den Volksbond, zal gehouden worden op Vrijdag 5 Maart 's avonds na de oefening van den H. Kruisweg. WARMOND. Srnt Barbara. Deze vereeniging, die het werk van barmhartigheid, dooden be graven, zich ten doel stelt, vergaderde gis teren in de Zon. De voorzitter, de heer De Bruijn, verwel komde de leden met den christelijken groet, waarna het gedane en gebeurde in het af geloopen jaar door den secretaris, den heer Heijmans, in het jaarverslag werd geme moreerd. De penningmeester Th. v. d. Maat deelde den staat der -kas mede, n.l. f 156.23 aan inkomsten en f 91.55 aan uitgaven, dus f 64.68 batig slot. Het bestuur, dat in zijn geheel aftrad, werd weder herkozen. Ter kennis werd gebracht, dat acht nieu we leden zich hebben aangemeld; het totaal getal is nu 58. Voortaan zal het bestuur niet meer in zijn geheel aftreden, maar volgens rooster. Voorzitter, penningmeester en eerste com missaris zullen de eerstvolgende maal af tredend zijn. Met de gebruikelijke vijf On ze Vaders voor de overledenen, sloot de voorzitter de vergadering. Geslaagd. De jongejuffr. Annie Paar- dekooper is te Amsterdam geslaagd in het examen stenografie. Roomscho Agenda. MAANDAG, 9 uur. Buitengewone Verga dering Ned. R. K. Volksbond. MAANDAG. Zoeterwoude. Deba tingclub. 7.15 uur. Inleider de heer G. van Siingerlayd. On derwerp: Liberalisme en So cialisme. RECHTZAKEN. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Op de rol staan 76 openbare en 14 niet- openbare zaken, niettegenstaande een on belangrijke zitting, die om 11 uur reeds afgeloopen was. Waarnemend griffier was Mr. M. B. Vos. Terecht stonden: G. v. d. P., te Oegstgeest, beklaagd dat hij op 28 Januari zijn zoontje last heeft gegeven varkehsvleesch te vervoeren. De zoem heeft dit gedaan, kwam met eenige stukken varkensvleesdh onder Voor- c h o t e n en wilde verder naar de roo- kerij gaan. Veldwachter De Witte was echter op surveillance, kwam den wagen tegen, gebood den jongen stil te staan, lichtte het laken op en constateerde dat het vleesch niet gestempeld was. De vader was niet verschenen, het zoontje wel. Na hethooren van veldwachter De Witte en den tolgaarder Varkevisser, die wel ten wagen met een doek overdekt had gezien, maar geen vleesch kon zoonlief aan vader vertellen, dat de ambtenaar f 4 subs. 2 da gen hechtenis geëischt had. E. V., te Oegstgeest, is op 31 Ja nuari bij zijn broer te Leiden op een partijtje geweest. Er is een tijd van ko men en een tijd van gaan. Toen liet feestje afgeloopen was, kwam de man buiten, kon niet goed loopen en werd bekeurd wegens dronkenschap. Hij had zich ook te verantwoorden we gens luidkeels schreeuwen in de Haar lemmerstraat zooals in het verbaal, cp den Morschweg zoo als in de dagvaarding stond. Het was 12.05 's nachts. Beklaagde betwistte het laatste. Hij was een nacht vroeger of later dan de aangegeven datum boven thee geweest, maar dat kan een ieder overkomen, die van een feestje komt. Geschreeuwd heeft hij niet, gezongen ook niet, dat doe*n geen verstandige men- sohen, daar moet je dronken voor zijn. Dat dit ook het geval niet kon zijn, bewees de tegenstrijdigheid in verbaal en dagvaar ding wat de plaats betrof. Voor het laatste geval vroeg de ambte naar bij het O. M. vrijspraak, voor het eerste f 1 subs. 1 d. J. H., werkman te Voorhout, be klaagd dat hij op 10 Febr. géloopen heeft op be polen grond van Zonneveld en Phi lippe te Voorhout. Beklaagde zegt gebruik te hebben gemaakt van een zijpaadje, om dat hij zijn vaartuig, dat zwaar beladen was, niiet door het lage water kon krijgen. Verder waren er geen borden ter waar schuwing. Veldwachter De Vries zegt, dat de borden weggenomen zijn door schippers en geeft toe, dat het gedeelte waarover be klaagde liep niet bepoot was met bollen. De ambtenaar bij het O. M. was van meening, dat beklaagde geloopen had op grond van een ander zonder vergunning en eischte f 1 subs. 1 d. Uitspraak over 14 dagen. HAAGSCHE RECHTBANK. De Rijksadvocaat Jhr. Mr. de Brauw vorderde bekrachtiging van het verstek- vonnis van de rechtbank te 's-Gravenhage waarbij Dr. J. H. v. K., te Leiden werd veroordeeld tot f 65.boete of 24 dagen hechtenis wegens overtreding van de wet op de personeele belasting het niet juist opgeven van de huurwaarde van zijn huis op het beschrijvingsbiljet voor die be lasting. Dr. K. kwam thans persoonlijk verkla ren, dat hij welücht een abuis had begaan maar geenszins, zooals hem is ten laste gelegd, opzettelijk heeft gehandeld. Hij be greep dan ook niet waarom hem een zoo hooge boete was opgelegd. Uitspraak 8 Maart a. s. Het O. M. requireerde bekrachtiging van de vonnissen gewezen bij verstek tegen J. C. D.werkman te Leiden veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf wegens «Lef- stal van 2 schoppen te Oegstgeest. Uitspraak 8 Maart a. s. De rechtbank veroordeelde heden: J. C. B., schippersknecht te Stomp- w ij k, wegens diefstal van een beurs met geld tot f 20boete of 10 dagen hechtenis. J. B.bankwerker te Wassenaar, wegens verduistering in dienstbetrekking tot 1 maand gevangenisstraf. P. V., werkman te Aarlander- veen, wegens mishandeling tot f 15 boete of 15 dagen hechtenis. C. L., colporteur te Leiden, Wegens verduistering van geld tot 2 maanden ge vangenisstraf. E. M. S., koopman te Leiden, we gens beleediging van een agent van poli tie tot f 20.boete of 20 dagen hechtenis. A. J. A. v. d. G., koopman te Sassen- heim, wegens mishandeling tot 10 dagen gevangenisstraf. Prof. De Haas. De Haagsche Rechtbank vernietigde we gens vormgebrek het vonnis van den kan tonrechter te Leiden, waarbij A. J. de Haas ('t Boertje"» teNoordwijk werd veroordeeld tot f 300 boete of 50 dagen hech tenis wegens het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunde en veroordeelde bekl., op nieuw rechtdoende, tot f 100 boete of 20 da- gen*hechtenis. Ter zake zich te hebben schuldig ge maakt aan verduistering en oplichting van geld, had zich heden voor de recht bank te verantwoorden de 19je,rige A. N. van der H timmerman te Wasse naar. Deze jongen die tijdelijk in dienst was van den slager H. B., heeft zich ver schillende k'eiine en groote bedragen, die hij bij de klanten ontving en die hij moest afdragen aan den patroon, toegeëigend. Hij teekende zelfs voor ontvangst op reke ningen en maakte vaLsche kwitantiën om bet geld te kunnen ontvangen. Heit geld werd door hem met vrienden verteerd. Toen de zaak uitkwam, was zijn vader dadelijk bereid de schade te vergoeden en betaalde f 660, zijn geheele bezit, aan den benadeelden patroon. Bekl. legde berouwvol een bekentenis af. De Officier van Justitie requireerde schuldigverklaring en veroordeeling tot 6 maanden gevangenisstraf met aft/rek der preventieve hechtenis. Mr. Rolandus Hagedoorn pleitte- de mentie aandringende op een lichte straf in 't belang vooral van de diep geschokte oud ems. Uitspraak 8 Maart a.8. De 23-jarige los werkman F. G. P. A., zonder vaste woonplaats, heeft zich, zon der werk rondzwervende te Wasse naar schuldig gemaakt aan diefstal van een rijwiel ten nadeede van den landbou wer H. B. Heden ter zake diefstal terecht staande gaf hij op uiit armoede gehandeld te hebben. Het O. M. vorderde veroordeeling tot 6 maanden gevangenisstraf. Mej. Mr. de Sto-ppelaar pledtte clemen tie, wijzende op de ongunstige omitandig- heden waarin bekl. verkeerde. Uitspraak 8 Maart a.s. Bij verstek vorderde het O. M. veroordee ling van P. K., boomkweeker te Z w a m- merdam, tot 2 weken gevangenisstraf wegens verduistering van geld ten nadee- le van den boomkweeker v. d. P. te Bos koop in wiens dienst hij als reiziger was. Verschillende bedragen, die hij voor v. d. P. ontving wendde hij ten eigen bate aan. Uitspraak 8 Maart a. s. Wegens diefstal van een rol kippengas, stond terecht de 31-jarige werkman P. B., te R e e u w ij k. De tuinder te Z w a m- merdam miste op zekeren dag een rol s van 25 Meter lang, die hij later te rugvond op een afdakje bij bekl., een ge deelte er van was gebruikt aan een kip penhok, dat bekl., die nog kort geleden in zijn huis was komen wonen, pas opgesteld had. Bekl. ontkende den diefstal. Het bij hem gevonden gaas heeft hij reeds vijf jaar in zijn bezit. Uit het getuigenverhoor bleek, dat bekl. vroeger werkelijk in 't bezit van dergelijk gaas, als het gestolene, is geweest. Het O. M. het ten laste gelegde niet be wezen achtende vorderde vrijspraak van bekl. De rechtbank deed in dien zin onmiddel lijk uitspraak. De lijkverbrandingsquaestie. De Hooge Raad deed heden uitspraak op het cassatieberoep van den officier van justitie bij de rechtbank te Haarlem tegen het ontslag van rechtsvervolging door tie rechtbank van mr. M. J. Meijer, gepen sioneerd Indisch ambtenaar te 's-Graven hage, terzake van het op 1 April 1914 in het crematorium bij de bc.graafplaaf.s- Westeryeld te Vielzen ter verbranding ach terlaten van het lijk van Dr. C. J. Vail- lant te Schiedam, die aldaar op 27 Maart 5 overleden, zoodat de gerequireerde, als schoonzoon en executeur-testementair vam den overledene in strijd met de Be grafeniswet niet zou hebben zorg gedra gen dat diens lijk werd begraven (terwijl na de verbranding de uitgegloeide been deren en de asch in een gesloten kist in een grafkelder waren bijgezet). De Hooge Raad overwoog dat op goede gronden is aangenomen dat artikel 1 der Begrafeniswet bepaald, dat elk overleden persoon moet worden begraven en dat daaraan niet wordt voldaan als verbran ding volgt, ook al wordt daarna het over schot begraven. Intusschen was de Hooge Raad het eens met kantonrechter en rechtbank dat de Begrafeniswet in de artikelen 1, 9 en 37 niet de personen aanwijst die wettelijk verplicht zijn voor de begrafenis zorg te dragen. De geschiedenis der wet en haar woorden wijzen uit dat men daartoe geen verplichting heeft willen opleggen, waar van de nakoming door strafoplegging kan worden afgedwongen; men heeft hierbij alleen een bevoegdheid willen verleenen. Aangezien liet cassatiemiddel dat zich richtte tegen de beshssing dat de wet geen personen aanwijst die verplicht zijn voor do begrafenis zorg te dragen,/ ongegrond was werd het beroep verworpen. Voorts werd uitspraak gedaan in de analoge zaak van den Officier van Justi tie bij dezelfde Rechtbank tegen het ont slag van rechtsvervolging van Dr. Ph. K. van Lissa, arts te 's-Gravenhage, secre taris van de Vereeniging voor Faculta tieve Lijkverbranding, wien ten laste was gelegd, dat hij het bedoelde lijk had 1 brand en zoodoende het begraven onmo gelijk had gemaakt. In deze zaak was door de Rechtbank beslist dat de Begrafeniswet geen ver bod tot verbranding inhoudt, terwijl de Officier van Justitie daarentegen van oor deel was dat art. 1 dier wet en haar ge schiedenis de verbranding uitsluit. De Hooge Raad was van oordeel dat terecht is beslist dat de Begrafeniswet de verb rand ine heeft willen uitsluiten, doch dat die bedoeling in de wet geen uitdruk king heeft gevonden. Ito redeneering dat dit verbod is af te leiden uit het in art. 1 voorkomende ge bod om te begraven achtte de Hooge Raad een methode van wetsuitlegging, welke in strafzaken zeker niet is geoorloofd. Ook dit beroep werd dus vei-worpen, Hooge Raad. Tot verwerping werd geconcludeerd van het cassatieberoep van C. M., los werk man te 's-Gravenhage, wegens diefstal van 100 bloembollen onder Wassenaar ten nadeele van Mr. H. A. v. d. Velde, door het Hof te 's-Gravenhage veroordeeld tot 6 weken gevangenisstraf. Uitspraak 8 Maart. Land en Tuinbouw. Deze statistiek geeft aanleiding tot ïSe volgende opmerkingen: het cijfer van den invoer van bloembollen uit andere landen in Nederland daalde van 2.177.700 K.G. in 1913 tot 1.377.600 K.G. in 1914. De invoer uit Duitschland en Oostenrijk verviervoudigde bijna en steeg daardoor tot 242.800 K.G. De invoer uit Turkije steeg eveneens en heireikte het drievoud van 1913, n.l. 14,500 K.G. Uit alle andere landen daalde de invoer: Uit Groot-Britannië van 720,000 K.G. lot 351,000 K.G.; uit Frankrijk, België, Italië, Spanje, Portugal en Griekenland van ,000 tot 498,500 K.G.; uit Japan van 256,900 tot 107,600; uit de Vereenigde Sta ten van 167.400 tot 131,900 K.G. De uitvoercijfers wijzen een dergelijke vermeerdering en vorm in dring aan. Groot-Britannië en Ierland namen 2,5 millioen K.G. minder af, namelijk 7,646,200; Frankrijk, België, enz. kochten nog meer dan helft minder dan het vorig jaar, nu: 462,300 K.G. Naar Amerika (Vereenigde Staten) werd ruim 2 millioen K'G. meer uitgevoerd, n.1. 7,649,000 K.G. Rusland kocht na den oorlog niets, ten minste niet rechtstreeks. Het jaarcijfer voor Rusland daalde dan ook van 841,G00 K.G. tot 90,300 K.G. Vermoedelijk heeft Rusland bloembollen via de Scandinavische Rijken gekregen, want de uitvoer naai' die rijken vermeer derde van 2,011,600 K.G. tot 3,706,700 K.G. De exportcijfers schijnen vrij gunstig, maar er moet rekening mee worden ge houden, dat de bloembollen dit jaar zwaar der waren dan anders, terwijl voorts een vrij belangrijk gedeelte van vermoedelijk op publieke veilingen tegen spotprijzen gekochte bloembollen van cte hond is ge daan, wordt in het Weekblad opge merkt. Ook moet men rekening houden met liet feit dat in Duitschland en Oostenrijk zen dingen geweigerd zijn. Faillissementen. Uitgesproken: D. R. de Jong, vroeger aannemer, te Haar lem, thans uitvoerder van werken te Alkmaar» cur. mr. A. Prins. K. Hamelink, klcin-landbouwer te Axel, cur. mr. Joh. Adriaanse. J. W. Sterken, koopman te Hengforden, gemeente Holst, cur. mr. B. A. Roclvink te Deventer. Leger en Vloot. Korte pantalon met beenwindsels. Door den Minister van oorlog is besloten om bij bet wapen der Infanterie de korte pantalon met beenwindself in te voeren. Keeds zijn daarvan eene onderdeelen van de Ille en IVe Divisie voorzien. Gemeentelijke Aankondigingen. Door J. L. A. MEIJS is om vergunning verzocht tot uitbreiding van de smederij in het perceel Doezastraat no. 33/35, Sectie E. no. 1631, door bijplaatsing van 3 electro- motoren, waarvan 2 van 1 en 1 van 3/4 pk. tot het in beweging brengen van 2 ven tilatoren, 1 boormachine, 1 draad'snijma- chine en 1 slijpsteen. Genoemd verzoek ligt met de bijlagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie. Laatste berichten. Mijnen aangespoeld. Tengevolge van het kwade weder zijn in het noorder en zuiderfrontier weder eenige mijnen aangespoeld, onder welke er van Duitschen oorsprong waren. De gebruikelijke maatregêlen zijn van de zijde van het marinebestuur genomen om deze mijnen op te ruimen. Maximum-prijzen. Thans staat vast dat de maximum kaasprijzen voor de maand Maart dezelfde zullen zijn als welke voor Februari gol den. De maximum-boterprijzen voor Maart zijn, naar wij vernemen, nog niet vastge steld. Marktberichten. ROTTERDAM, 1 Maart. Yce. Aanvoer 858 rundereu, 180 vette kalveren, 0 nuchter kalf, 199 schapen, 0 bok, 1011 varkens. Prijzen perV2 K.G.: Koeien en ossen 34-40- 48 ct., vette kalveren 37V252725772 export id. 47725272 ct., schapen 28-40 c.t., lammeren 0000 ct., varkens 45-46-47, lichte varkens 3842. export varkens 2981. Graanmarkt. Tarwe f 17,50 18,85 Gerst f 14,14,26 fwinter- en zomer- gerst fhaver f 14,5015,per 100 K.G. Bruine boonen per ILL. Mixed-mais f232; La Plata 328. Vette koeien en ossen met grooten aan voer; bevredigende omzet, prijzen gelijk aan vorige week. Vette kalveren met geringen aanvoer, vlottende omzet, prijzen gelijk aan vorige week. Varkens met Hinken aanvoer; redelijken handel en prijzen gelijk aan vorige week. AMSTERDAM, 1 Maart. Vee. Aange voerd 427 vette koeien, le qual. fO,9Ü A f 0,94, 2e qual. 0,82 0,86, 3e qual. 0,78 a 0,80 per Kilo, graskalveren f0,— a 187 nuchtere kalveren f12 a 16, 18 schapen f 24, a 32,lammeren, 0, 385 vette varkens, Hollandsche le qual. 89 a 91 c., idem 2e en 3e qual. 87 a 89 c., Overzeesehe en Gclder- sche le qual. a c., idem 2e en 3o qual. a c. Franschc a e. per kilo. 115 Melk- en kalf koeien f200 a 340. In- en uitvoer van bloembollen in 1914. Het „Weekblad voor Bloembollencul tuur" bevat een overzicht van 6e cijfers van in- en.uitvoer gedurende het laatste jaar. Telegrafisch Weerbericht. volgens waarnemingen verricht in den morgen van "1 Maart 1915, medegedocld door het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Biklt. Hoogste barometerstand 759.6 Haparanda. Laagste barometerstand 741.1 Bkagen. Verwachting tot den avond van 2 Maart. Krachtige tot matige, later wellicht weer toenemende westelijke tot zuidwestelijke wind tydelij.k opklarend, later weer buiïg, dezelfde temperatuur.

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 3