BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving open lucht, zooals men anders alleen in het Zuiden in Italië of in den Levant te hooren krijgt. Met vurige stem droeg de oude man onder ademlooze stilte van de steeds vermeerderende toehoorders de Be rijmde geschiedenis voor van het Dultsche rijk, van 1870 tot thans. De verzen waren soms wat gewaagd, maar krachtig, geest driftig en geestdrift wekkend. Toen de schrijver later nog eens over het plein kwam, stond de oude man daar weer, te midden van een nieuwe groep. Militaire katten. Niet alleen honden, paarden en muildieren, maar ook katten bewijzen het leger belangrijke diensten. Zij komen echter niet aan het front, ten zij bij de Turco's enz,, die als alle Moham medanen groote vrienden van katten zijn, hun lievelingen mee te velde nemen, zoo als het in 1870 vaak is voorgekomen. In de Februari-aflevering van de „Kosmos", wordt verteld, dat in alle militaire maga zijnen met voorraden van elk soort, vol gens officiëele bepaling, katten gehouden moeten worden om ratten en muizen uit te roeien en den oorlogvoorraad daardoor in bruikbaren toestand te houden, zooals het in "de bepaling heet. Deze ambtelijke gelegitimeerde katten dragen een sierlij ken halsband met de letters K. M. K. Kai- serliche Magazin Katze. Voor elke van de ze katten wordt maandelijks twee mark onderhoudgeld uitgetrokken, die aan melk' en broodjes besteed worden. Ieder fort be zit ook zijn van staatswege gesubsidieerde kat, de zoogenaamde fort-kat. De soldaten staan daarmede altijd op goeden voet, om dat het zeer zindelijke beesten zijn,, die bijdragen tot de gezelligheid. Vliegers. Een Duitsche escadrille wierp eenige bommen op de Belgische kust' achter Nieuwpoort, waardoor een vrouw en een oude man werden gedood. In Woëvre werd een Duitsche vliegma chine, die over de Fransclie linies tracht te te vliegen door het vuur teruggedreven. Een Fransch luchtschip wierp drie bom men op de kazernes te Metz bij het excer- citieterrein. Nederland en de Oorlog. Conferentie Oorlogszee- ongevallenwet. De conferentie, die de minister van Landbouw Zaterdag met een aantal assu radeuren heeft genouden, betrof, naar de Nieuwe Ct. verneemt, de oorlogszeeonge- vaüenvvet, waarvan het ontwerp enkele dagen geleden bij de Tweede Kamer is in gediend. Bij het ontwerpen van die wet is van de onderstelling uitgegaan, dat er vol doende gelegenheid zal bestaan om tegen redelijke premiën de noodige verzekerin gen bij particuliere maatschappijen te sluiten. Bleek dit niet het geval te zijn, dan zou de Staat als verzekeraar moeten op treden. Blijkbaar zijn echter de assurantiemaat schappijen, vóór de vaststelling van het ontwerp niet geraadpleegd. In die kringen meent men dat op den voet van het inge diende ontwerp de particuliere maatschap pijen zeker geen verzekeringen zullen sluiten, omdat het risico veel te groot maar vooral omdat de te verzekeren bedragen veel te hoog zullen zijn. Er is geen denken aan dat herverzekeringen tot zoo groote bedragen onder de tegenwoordige omstan digheden in het buitenland te sluiten zou den zijn. Vooral de bepaling in hèt ontwerp dat de verzekering om als voldoende te wor den beschouwd, niet minder mag bedra gen dan hetgeen krachtens de Ongevallen wet 1901 aan de onder die wet vallende werklieden en hun nagelaten betrekkin gen is verzekerd, maakt het sluiten van oorlogszeeongevallencontracten voor de particuliere maatschappijen veel te bezwa rend. Het risico dat dan op één schip ge- loopen zou kunnen worden, loopt in de millioenen en het gevarenrisico is natuur lijk betrekkelijk groot. Over deze en nog andere punten van het ontwerp moet in de conferentie van Zaterdag met den Minister van gedach ten gewisseld zijn. Een Belgisch minister. De Belgische minister van Onderwijs, Wetenschappen en Kunsten, do heer Poul- let, die hier te lande vertoeft, ten einde een bezoek te brengen aan verschillende inrichtingen ten behoeve van de Belgische vluchtelingen hier te lande gesticht, en zich met zijn landgenooten in verbinding te stellen bezocht dezer dagen het kamp te Gouda, waar thans ongeveer 1800 Bel gen verblijf houden en e>r nog bovendien binnen kort eenige honderden veuwacht worden. In een persgesprek deelde de Minister mede, dat hem zeer aangenaam is te kun nen verklaren, dat dit bezoek bij hem den meest gunstigen indruk naliet. Ook hij had vroeger wel eens van eenige klachten vernomen klagers zijn er altijd, merkte de Minister op doch zijn bezoek leidde hem tot een algeheel zeer waardeerend oordeel over het werk, dat hier is ver richt. De kinderep vooral zagen er zeer gezond en zelfs gelukkig uit. Deze Belgen, die in het begin van October te Gouda kwamen (onder hen zijn vele inwoners van Antwerpen en Leuven) zijn onder gebracht in de serres van een tuinhouw- ondernemang. Ook werden nog tijdelijke* hulpgebouwen bijgeplaatst Alle vertrek ken worden centraal verwarmd en ook de voeding laat niets te wemschen over. Een commissie onder voorzitterschap van den heer J. IJssel de Schepper, groot industrieel aldaar, doet alles wat in haar vermogen Hgt om den vluchtelingen hei leven to veraangenamen en ook mevr. IJssel de Schepper komt zeker een woord van warme hulde toe. Van dag tot dag wordt in dit vluchte lingenkamp de toestand heter en van een aantal dier vluchtelingen kan zslfs >vor- denden getuigd, dat ze het op dit oogen- blik beter hebben, dan in hun eogen huis. Het groote vraagstuk, dat zich thans voordoet is alleen, hoe de volwassenen bezig te houden. In de eerste plaats is ge dacht aan de stichting van een school voor meer uitgebreid lager onderwijs, waar o.a. Fransch, Eng el se h en teekenen zal wor den onderwezen. Nog bracht de heer Poullet te Gouda ren bezoek aan de z5ekeninrichting voor Bel gische vluchtelingen en ook hier was zijn indruk onverdeeld gunstig. De Minister roemt zeer de liefde en edelmoedigheid, waarmede de Belgische uitgewekenen te Gouda worden behpmdeld. Andere gemeenten werden door den heer Poullet, die nog eenige weken hier te lande blijft vertoeven, tot dusver niet bezocht. Eenige dezer komen nog later aan de beurt. Een Belgisch generaal. De Belgische generaal Dossin, die hier te lande vertoeft ten einde in dit land do kampen te bezoeken, waar Belgische ge- interneerden verblijf houdm,vertoefde tot dusver reeds in de inrichtingen te Olden- broek, Harderwijk, Amersfoort, Zeist en Gaasterland. Bij zijn bezoek aan het kamp te Amersfoort-Zeist was hij vergezeld van den Nederlandschen generaal Onnen, hoofd van de afdeeling ïnterneering. Ook generaal Dossin kreeg naar hij in een persgesprek verklaarde op al deze reizen niets dan zeer gunstige in drukken, prees in warme bewoordingen de door de Nederlandsc-he Regeermg ge nomen maatregelen en getuigde van de groote erkentelijkheid, die België ons land verschuldigd zou zijn voor dezen geïm- proviseerden arbeid. Generaal Dossin, evenals Minister Poul let-, komt tot de conclusie, dat al is de stoffelijke verzorging uitstekend, het thans de voornaamste vraag is, hoe den lieden weak te kunnen verschaffen. Velen vroe gen er zelfs om en willen niets liever dan werken. Een Comité, bestaande uit baron Faller, de Belgische gezant te 's-Gravenhage, die als voorzitter is opgetreden, en de heeren Buys, Franqui en Jacquemain, alle Bel gen, -tracht voor de ceïntomeerden dit vraagstuk tot oplossing te brengen. Men tracht voor hen onderwijs en vakcursus sen te -organiseeren. Ook nog andere Co- mifé's hebben zich gevormd, om in het be lang der geïnterneerden werkzaam te zijn. Met- erkentelijkheid getuigde de generaal van het feit, dat de Nederlandsche auto riteiten allen mogelijken steun verleenen. Ook werkt zeer goed de maatregel, dat de Belgen onder de contróle staan van hun eigen officieren, die in overleg met de Ne derlandsche autoriteiten handelen en dus als bemiddelaars optreden. Generaal Di ssin blijft nog eenige we ken hier te lande vertoeven. Diamantclub „Antwerpi a". De „Bad- en Reederijcourant" deelt mede, dat Dinsdagmiddag door de Hol landsche Diamantclub ,,Antwerpia" een vergadering is gehouden in café-restaurant Alteburg, te Schèveningen, naar aanleiding van het feit, dat met het oog op het aan staand zomerseizoen de Club niet langer •in Alteburg zal kunnen vergaderen. Nu had de Club wel getracht een andere lokaliteit te verkrijgen, doch is daarin niet geslaagd. Niet dat het in Scheveningen aan lokaliteiten zou ontbreken, maar een lokaal, dat dienst moet doen voor den dia manthandel moet aan bepaalde vereischten voldoen. Het moet veel lichtramen bevatten en van de zonzijde afliggen. De Club heeft nu besloten een eigen tij delijk lokaal to stichten. Een plan is reeds ontworpen. Zonder meubileering zal dit gebouw ongeveer f 5500 kosten. Dit kapitaal zal verkregen worden door het plaatsen van aandeelen elk groot f 10 Reeds werd voor een belangrijk bedrag aan aandeelen geplaatst, terwijl Zaterdag 't overige moest genomen zijn. Men ziet, dat de Club er nog niet aan denkt Schevenin gen te verlaten. De grond voor het gebouw zou voor 5 jaar in erfpacht worden gevraagd. De censuur te Utrecht. De censuur te Utrecht op de correspon dentie naar België is geen censuur. Het is veel minder, het is knechtswerk. Te Utrecht behoeft men en mag men naar het Centrum to bevoegder plaatse heeft vernomen niets anders doen dan nazien óf de brieven geopend verzonden zijn en of de correspondentie in het Fransch of Duitsch wordt gevoerd. Wat aan deze t\yee eischen niet voldoet stuurt Utrecht terug, wat er wel aan vol doet zendt het door naar Aken, waar de echte censor troont. Hetgeen we thans omtrent de medewer king der Nederlandsche posterijen verne men, stolt te leur. Men had zich kunnen voorstellen, dat ons postbestuur, ten gerieve der briefwis selaars in Nederland en België, zich tot zekere bemiddeling had bereid verklaard, welke het briefverkeer ton goede kwam. Maar het nakijken of de brieven geopend en in de voorgeschreven talen gesteld zijn, is geen werk, dat ons postbestuur zich 1 ad rai eten laten opdragen. Dat had de censor, of een knecht van den censor te Aken er wel bij kunnen d.icn. „Huisgezin." - Verboden van uitvoer. Het Stfold. no. 118 bevat het Kon. besluit van 27 dezer, houdende verbod van uit voer van aardappelen. De uitvoer is verboden van den dag der afkondiging van dit besluit. De Kroon behoudt zich voor, dit verbod tijdelijk op te heffeai of in bijzondere ge vallen daarvan ontheffing te doen verlee nen. Vleeschuitvoer. De minister van Landbouw, Nijverheid «ei Handed, heeft, gelet op het Kon. besluit van 20 dezer, waarbij alle landen van Europa zijn aan gewezen ais de landen, naar welk® het verboden is vleesch, hetwelk niet voorzien is van één of meer merken als bewijs, dat het hij eeaie van rijkswege ingestelde keu ring voor uitvoer is geschikt bevonden, uit te voeren of aan eenig middel van ver voer tot uitvoer aan te bieden; van 1 tot 8 Maart ontheffing van dit ver bod verleend voor alle verduurzaamd vleesdh, aiiet behoorende tot dat, vermeld in zijn beschikking van 25 dezer. Scheepvaartbeweging. In de week van 20 tot 27 Februari, de eerste week na het inwerking treden van de Duitsche blokkade- zijn te IJmuiden 10 stoomschepen meer geschut dan in de week daarvoor, te weten drie schepen meer binnengekomen en 7 schepen meer vertrokken. W. Hovy. t Het lid van de Eerste Kamer, de heer W. Hovy, is overleden. Willem Hovy, sedert 1901 lid van de Eerste Kamer voor Zeeland, waar hij deel •uitmaakte van de anti-revolution noire fractie, was 17 Juli 1840 te Beverwijk ge boren. Hij heeft zijn hoofdopleidïng geno ten aan de Technische school te Utrecht en js toen practisch werkzaam geweest aan ven-schillende brouwerijen, tot hij in 1858 verbonden werd aan de bierbrouwerij en azijnmakerij in De Gekroonde Valk van de firma van Vollenhove Co. Sedert 1 Janauri 1876 was hij aan het hoofd van deze industrieele onderneming, welke la- tor in een naamlooze vennootschap omge zet is. Van 1881 tot 1899 was hij lid van den gemeenteraad der hoofdstad en van' 1892 l'id van de Provinciale Staten van Noord- Holland, totdat hij in 1901 gekozen werd tot lid van de Eerste Kamer. De heer Hovy, die zich sedert Mei 1913 uit handelszaken teruggetrokken en te Zeist gevestigd had, was medebestuurder van onderscheidene vereenigingen, ten doel hebbende de bevordering van bet christelijk ónderwijs, de zending en de fi lantropie. Hij was mede-oprichter van het Neder- landsch werkliedenverbond Patrimonium in 1876 en later ook van de patroonsver- eeniging Boaz, een van de stichters in 1879 van de Vereeniging voor hooger on derwijs op gereformeerden grondslag, die dp Vrije Universiteit in het leven riep in 1880. Toen in 1904 de regeering een staats commissie voor den handeldrijven den en dndustrieekxn middenstand instelde, die de vraag te overwegen had of het op den weg der regeering is gelegen, maatregelen te nemen in het belang van genoemden mid denstand, behoorde ook de heeT Hovy tot degenen, aan wie de regeering een plaats in die oommisde gaf. Hij was sedert 1883 ridder in de erde van den Nederlandschen Leeuw. Zondagsrust. Men meldt aan Het Centrum": Aan de tarwemeelfabrikanten, die thans voor rijksrekening tarwebloem fabrieee- ren, is door den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel schriftelijk de wensch te kennen gegeven, om voortaan des Zondags in afwijking van den laat- sten tijd gevolgden regel niet te malen, tenzij bijzondere omstandigheden dit nood zakelijk mochten maken. Een ultimatum van mr. P. J. Troelstra. Op de Paaschdagen zal te Arnhem" het jaarlijksch congres der S. D. A. P. worden gehouden. Dat het er dit jaar niet minder span nen zal dan andere jaren is te voorzien. In de Beschrijvingsbrief komen, naast de 9 punten van behandeling, niet minder dan 86 motie's voor, die alle op dit con gres te behandelen. Van deze 86 moties raken er niet min der dan 57 den huidigen oor logstoestand, Over het militaiirisnie 32, waarvan er 23 zich uitspreken voor eene bestudeering van het vraagstuk of socialisme en natio nalisme (militairismc) vereendgbaar zijn en 7 zich beslist verklaren tegen de hou ding van het partijbestuur in deze kwestie ingenomen. Niet één imotie keurt de houding der part ij leiding met betrekking tot het mi litaire vraagstuk goed. Mr. P. J. Troelstra heeft nu een lijvige brochure geschreven onder den titel: „De Wereldoorlog en de Sociaal-democratie", waarin hij zijn „eischen" stelt aan het op de Paaschdagen te Arnhem te hc-udeoi con gres en dreigt, dat hij bij niet inwilliging daarvan als partijleider zal heengaan. Een zuiver ultimatum dusl Tegenover die stapel moties, waarin het tegendeel wordt beweerd, klinkt plechtig en dreigend de stem van den „rooden paus". „Wij kunnen hier natuurlijk niet voor anderen, doch slechts voor ons zelf spre ken, en dan verklaren wij na rijp beraad, en bewust van alle consequenties, dat wij in de komende dagen, waarin Oorlog, Neu traliteit en Vrede ons elk oogeriblik kun nen plaatsen voor nog belangrijker beslis singen don op 3 Augustus, voor ons ge weten als mensch, sociaal-democraat en Nederlander geen andere houding kunnen verantwoorden dan toen door ons is inge nomen. Als deze, na ernstig onderzoek en over weging, door de Partij geacht wordt, togen haar wensch en wil in te gaan, moet dit door het Kongres worden uitgesproken en zullen wij de plaats, die wij tot heden in nemen, ruimen voor iemand, die het met zijn eigen eerlijke overtuiging" wel ver- eenigbaar acht, haar in den geest der Partij te vervollen. Sommige partijgenooten hebben voor het Congres hun easchen gesteld. Wij achten het noodig, dat ook de onze worden ge kend, opdat ieder we to, waarom het gaat Ziehier dus ons program voor het Con gres." Hierna volgt, dan in zeven punten het programma. Wij bepalen ons tot een ver korte weergave er van. 1. Principieele goedkeuring van het be leid der Partijleiding op grond van de theorie en het program der Partij. 2. Het Congres verklare, dat de tijd thans niet geschikt is voor programher- zaening. 3. Het Congres bevesüge nader het na tionale standpunt zooals dit feitelijk door de Partij bij deze gelegenheid is ingeno men, 4. Ten opzichte van de voorstellen tot nationale ontwapening worde geconsta teerd dat deze slechts internationaal kan plaats hebben, en dat het vraagstuk der landsverdediging niet door ééne natie kan worden geregeld zonder hare internatio nale positie daarbij te laten gelden. 5. Tot bevordering der internationale ontwapening en tot verwezenlijking der andere punten van de Kopenhaagsche re solutie, verklare de Partij de actie tot den Vrede, in overeenstemming met de andere partijen der Internationale, met alle ener gie te zullen voeren, in dien zin dat allo andere vraagstukken tot aan den vrede aan deze actie ondergeschikt zullen wor den gemaakt. 6. Om in decze actie werkzaam te kun nen zijn voor de bemiddeling tusseben de socialistische partijen der oorlogvoerende landen, spreke het Congres zich uit ten gunste der meest strikte neutraliteit, ver- werpe het elke inbreuk op die neu traliteit, door partijgenooten gepleegd, en eische hot voor de toekomst van allen die eene verantwoordelijke positie in de Partij bekleeden, zich daarvan te onthouden. 7. De Partij aanvaarde voor hare vre- desactie het standpunt der Kopenhaagsche conferentie, dat het doei der actie moet zijn, alle naar den wereldvrede streven de krachten in het volk te verzamelen en te versterken. De bedoeling hiervan is niet, dat de Partij zich in de burgerlijke vredesbeweging zal oplossen, maar zelf standig naast, en voor gevallen waarin de gemeenschappelijkheid van beider stre ven daartoe aanleiding geeft, te zamen met deze zal werken. 8. Ten slotte moge er van het congres gaan. een ernstige en dringende oproep aan de partijgenooten, met name aan hen, die door him functies in Partij en Vakbe weging, of door hunne intollectueele po sitie geroepen zijn, de massa der Partij voor te lichten, om meer dan tot heden de éénheid der Partij hoog te houden. KERKNIEUWS. Z. D. H. de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot assistent te Zwolle (H.Michael) den Weleerw. Heer A. H. Etechot en tot assi stent te Blaricum den Weleerw. Heer J. A. Degen. Z. D. H. Mgr. L. J. A. H. Schrijnen, bisschop van Roermond, heeft benoemd tot pastoor te Eenighausen, den weleerwaarden heer P. J. E. Litjens; tot pastoor te Caberg, den welecrw- den heer A. C. Kengentot rector te Banholt, den weleerwaarden heer J. J. Eijck; tot ka pelaan te Lutterade-Krawinkel, den eerwaar den heer J. H.Janssen; tot pastoor te Die teren, den weleerwaarden heer J. L. Eijdems en tot kapelaan te Houthem, den eerwaarden heer H. H. Backhaus. Gemengde berichten. Een illusie verdwenen. De naaml. venn. Dr. Fr. v. Eeden's Bakkerij Walden heeft besloten haar bedrijf einde dezer maand te sluiten. Hierdoor zal dus spoe dig die laatste der industrieele nabloeiers van de kolonie Walden verdwijnen. Ongeschilde aardappelen. Te Arnhem werd Zaterdag een proef genomen, om de soldaten ongeschilde aardappels als mid dagmaal te doen gebruiken. Alhoewel ze misschien goed zullen zijn, kon geen en kele der manschappen er toe komen, om ze te eten. Diefstal van schilderijen. De „Lokal- anzeiger" verneemt uit Weenen, dat al daar een groote diefstal van schilderijen in het paleis van Von Lichtenstoin heeft plaats gehad. Zeven kunstwerken, waar onder een Madonna van Lucas van Ley- den, ter waarde van een kwart millioen Mark zijn gestolen. Van den dader is tot dusver geen spoor ontdekt. Verdronken. Uit de haven te Gorin- chem is Zaterdag het lijkje opgehaald van het 11-jarig zoontje van den kleermaker L. Het kind was Vrijdagavond uitgezonden om tabak te halen; deze werd later op een der steigers aan de haven' gvonden. Ongeluk. Het motorschip Toekomst is gisternacht te Rotterdam uit zee met een gebroken mast binnengekomen. Het schip heeft met zwaar weder te kampen gehad en ter hoogte van het lichtschip Maas is door hét overgaan van het zeil zekere B. von D., behoorende tot de be manning, door de schoot getroffen, waar door hij een been brak. Deze man is naar heft ziekenhuis aldaar overgebracht. Verdronken. Zaterdag is uit het Noord-Willemskanaal te Assen het lijk op gehaald van de 21-jarige B. K., die sedert eenige dagen vermist werd. Onder de tram. Gisteren is het drie jarig zoontje van den heer D., schoenfa brikant te Baardwijk, onder de tram uit Den Bosch geraakt en onmiddellijk ge dood. Moord. Te Glanerbrug, gemeente Lonneker, is gisternacht de fabrieksarbei der H. de Jong door messteken vermoord. Brand. Te Hasselo, gemeente Weer- selo, is d» boerderij van de ervc-n Nijhof afgebrand. Verzekering dekt de schade. Vrouw verbrand. Gisterenmiddag ge raakten de kleeren van een 83-jarige vrouw uit de Ridderstraat te Amsterdam, bekend onder den naam van „Mietje de ©Mevrouw" in brand. Het slachtoffer werd met ernstige verwondingen naar het Bin nengasthuis vervoerd. Geen Chineezen-invasie. Men meldt uit Nieuweschans aan de „Tijd": Het 500-tal Chineezen, die uit Duitsch- laa^d zouden worden gezet en hier werden verwacht, komen niet. De autoriteiten w# gerden ze hier toe te laten. De Duitse^ regeering besloot die luidjes over Ooslej rijk gelegenheid te geven naar hun vader land terug te keeren. Derhalve is aan de hier gedetachee^ Rijkspolitiebeambten last gegeven, naai hun standplaatsen terug te keeren. Ondersteuningsfonds Ned. R. K. Volksbond. In een der zalen van het Bondsgebou» hield gistermiddag bovengenoemd fond< een vergadering De Voorzitter, de heer C. Heykoop, ope» de de goed bezette verg. met gebed e: heette de leden op deze eerste vergader^ die hij als voorzitter presidieert harteliji welkom, den steun der leden vragend on de debatten niet te lang te maken. De secretaris, de heer W. Lut, 4as de tulen der vorige vergadering voor, die o& veranderd werden goedgekeurd. Over hi voorstel van den heer Y. Schouten om e<: lid boven den vijftigjarigen leeftijd aan ii nemen ontspon zich een langdurige discui sie. Het werd verworpen met 32 tegen 2 stemmen en een blanco. De Penningmeester, de heer Th. Goos sens, bracht daarna zijn financieel vei slag uit waaruit bleek, dat het batig sa) do bedraagt f 464.16s, terwijl in reserve i f68.— Het voorstel van het bestuur, om aan leden die contributie betalen, dus uitgi sloten leden in militairen dienst en werf loozen, met ingang van April weden* volle uitkeering te geven en dan in Ma daarover opnieuw te beraadslagen, onder vond eenige bestrijding. De heer Zwanen burg doet daarop een voorstel om te ba ginnen met 1 Maart a. s. 3 volle weken ei 9 halve weken uit te betalen en de heet Kleyn om 2 of 3 weken half uit te keerei en verder vol. Het bestuursvoorstel word na eenige discussie aangenomen. Niemand meer bij de rondvraag hei woord verlangend, sloot de voorzitter op de gebruikelijke wijze de vergadering. Geslaagd. Voor het examen nuttigt handwerken zijn te 's-Gravenhage geslaagd de dames G. Jansen, G. Moock en J. M Golpa Ned. R. K. Bond van Handels-, Kantor», en Winkelbedienden. Gisteren hield de afdeeling Leiden vat bovengenoemden Bond hare ledenrverga •deriïig. Medegedeeld werd dat door tiet Minister machtiging is verleend de afdee ling tot het gemeentelijk werkloozenfonds toe te laten. In verband met een schrijva van het hoofdbestuur om met het oog op de niet geheel afgewerkte agenda der laai' ste bondsvergadering al- of niet eene bui tengewone bondsvergadering te beleggen, werd na eenige bespreking besloten ha hoofdbestuur mede te deelen, dat de afda ling Leiden is voor het houden eene buitengewone vergadering. Eene vragenbus werd ingesteld en mede gedeeld dat in de 3 volgende ledenvergade ringen een lid der afdeeling een 3-tal on derwerpen zal behandelen. Na gehouden rondvraag en eene opwek king tot een paai* intraducee's om li j de: afdeelimg te worden, hetwelk succes had, sloot de voorzitter cteze vergadering ine" den christelijken groet. Een pluimpje voor den Burgemeester. In een zeker hier ter stede verschijnend blaadje werd aan het slot van een onge- teekend artikel „Teleurstelling", de lol door den voorzitter van den gemeenteraa: aan Mr. v. d. Eist, naar aanleiding vas zijn schoolarts-ontwerp, toegezwaaid, al; huichelachtig gekenmerkt. In hetzelfde blaadje protesteert Mr. v. d. Eist daartegen, omdat die bewering eei geheel onverdienden blaam werpt op hel karakter van den burgemeester. Toegegeven, schrijft Mr. v. d. Eist, dal Mr. de Gijselaar van huis uit conservatie! is, hij is dat m. i. niet meer, of andere dan de meeste vrij-liberalen. Dat hij op dal standpunt staande, tegen mijn voorstel was, kan betreurd worden, een karakter fout is het niet. Men kan als voorzitter van den Raai tegen een voorstel zijn en toch geheel op recht voor zichzelven cn namens B. en W- of den Raad uiting geven aan gevoelen; van waardeering voor 'de aan een of an der voorstel bestede moeite. De opmerking is echter vooral daaron ongepast, omdat zij blijk geeft van vólke rnen onbekendheid met des heeren de Gl persoon. Immers in heel Leiden is ge«« man te vinden, zoo oprecht en steeds zw rondborstig voor zijn meening uitkomen! als onze Burgemeester. Wie met hem ook maar eenmaal over eenige zaak of belanp van gedachten heeft gewisseld, is dat me- mij eens. Men weet altijd precies, wat aan hem heeft, en dat is altijd, maar a 't bijzonder in de politiek en bij de behar tiging van gemeentebelangen, van groote waarde. Zoo iemand heeft dan ook geen vijanden, alleen tegenstanders. Mr. dr. J. C. Overvoorde. Het is heden 25 jaar geleden, dat Mr. dr J. C. Overvoorde, de tegenwoordige Leid' sche archivaris, bij het archiefwezen in dienst trad. Mr. dr. Overvoorde opende zijn loopban als rechtskundig ambtenaar bij Utrechtsch gemeentearchief. In 1892 ver kreeg hij als archivaris de leiding van M Dortsche Gemeente-archief, welke funcW hij tot 30 April 1901 behield. 1 Mei 1901 ont ving de Sleutelstad hem als archivarü Weldra werd hij conservator van het ste delijk. museum de Lakenhal en deze nieu we rijke werkkring gaf hem gelegenbet tot een vruchtbaar doorwerken. Het ar- chief dankte hem reeds spoedig (1904) etj catalogus van de bibliotheek, in 1906 1907 gevolgd door een drieledigen cW» gus van de prentverzameling. Twee inve* tarissen bovendien: die der archieven* de godshuizen (19i3) en die van de sta heerlijkheden en vroonwateren (1914.) *vw

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 2