BINNENLAND. V*n Herent gdtroffen had; sindsdien is eijn lijk te Leuven teruggevonden en de identiteit daarvan erkend. Andere cijfers, in mijn herderlijk schrij ven aangehaald, zouden heden verhoogd moeten worden. Zoo had ik voor Aerschot het getal 91 slachtoffers gegeven; welnu, het totaal der opgegraven inwoners van Aerschot beliep, eenige dagen geleden, 143. Maar het oogenblik is niet geltomen om met deze feiten voor den dag te treden. De vermelding daarvan zal plaats vinden in het onderzoek, dait gij mij doet verho pen. Het. zal mij een troost zijn het volle licht te zien schijnen op de gebeurtenissen, waaraan -ik dn mijn herderlijk schrijven heb moeten herinneren en op andere der zelfde orde. Maar het is noodig, dat de uitkomsten van dit onderzoek een onbetwistbaar ge zag in een ieders oog hebben. Daarom heb ik de eer, aan u, mijnheer de graaf, en door uwe welwillende tus- schenkomst aan de Duitsche overheid voor te stellen de commissie van onderzoek te doen samenstellen voor en gelijk gedeelte uit Duitsche gedelegeerden en Belgische magistraten en als voorzitter te benoemen een vertegenwoordagèr van een onzijdig land. Ik vlei mij met de hoop, dat Zijne Excellentie de gezant der Vereenigde Sta ten tniet zal weigeren dit voorzitterschap aan te nemen of het aan een gedelegeerde ter zijner keuze zal toevertrouwen. Aanvaard, bid ik u, mijnheer de Kreas- chef de verzekering van mijne hoogachting, (w.g.) D. J. KARDIAAL MERCI ER. Aartsbisschop van Mechelen. Den 15en Februari j.l. zoo meld.t ,,Le XXième Siècle", had de Kardinaal nog geen enkel antwoord op dit schrijven ont vangen. Is de Duitsche regeering werke lijk van plan het volle licht over deze lugubere zaak te doen schijnen, dan kan ze niet anders dan Mgr. Merci er's volkomen gerechtvaardigd voorstel aan nemen. Neemt zij het niet aan, dan laadt zij de natuurlijke verdenlting op zich de zaak willekeurig ,,in eigen familie" te wil len behandelen en er niet meer licht in te willen brengen, dan haar zelf goeddunkt. En dan zal het bij niemand eenig geloof wekken. De handelsoorlog op zee. Naar het Noorsche ministerie van Bui- tenlandsche Zaken meedeelt, heeft de ka pitein van het stoomschip „Regin" den Noorschen consul te Londen bericht, dat de ontploffing intrad toen de bemanning bezig was naar een mijn te zien, welke zij meende gepasseerd te hebben. De beman ning zag niets van een torpedoboot. Het schip bewoog zich langzaam toen de ramp geschiedde. Het ,,Rerl. Togebl." verneemt uit Stock holm, dat het postverkeer met Engeland moeilijk is geworden tengevolge van den toestand op de Noordzee. De groote post- beurtbooten zijn in de laatste dagen niet van Gotheborg vertrokken. Dientengevol ge hebben zich groote massa's poststuk ken opgehoopt. De post is met andere stoomschepen verzonden, die de risico waagden. De bemanning van de stoomboot „Wes tern Coast" van Liverpool komende, is te Portsmouth aan land gezet. Naar ver luidt, is de stoomboot ter hoogte van Beachy Head op een mijn geloopen of ge- torpilleerd. Er vallen geen mcrLsohenJe- vens te betreuren. De redacteur van de „Msbd." seint uit Londen: De „Deptford" is ter hoogte van Scar borough getorpiloerd. De „Western Coast" is ter hoogte van Beachy Head op een mijn gedoopen of door een torpedo getroffen. Het schip zonk binnen zeven minuten. Een toegang voor Rusland naar do open zee. In het Engelsclie Lagerhuis werd een vraag gedaan omtrent de jongste rede van Sasonof, waarin deze verklaarde dat een Russrisch-Turksche grens noodig was, die de oplossing spoedig zou brengen van de politieke en economis/vh« vraagstuk ken, die zich voordoen in verband met de quaestie van een toegang tot de open zee voor Rusland. Grey verklaarde, dat dit een wensch was, waarmee de Britsche regeering vol komen sympathiseerde. De juiste vorm waarin deze zou worden verwezenlijkt zou ongetwijfeld worden neergelegd in de vredesvoorwaarden (toe juichingen). Verschillende Oorlogs berichten. Aantal Krijgsgevangenen. Het aan tal krijgsgevangenen, door Duitschland en Oostenrijk gemaakt, bedraagt na het gevecht in het Masoerisch gebied meer dan een millioen, het aantal krijgsgevan gen Russen dn Duitschland is volgens de Frankfurter Ztg. tot 462,000 gestegen. Oostenrijk-Hongarije moet op zijn minst 230,000 Russen gevangen houden. Tot nu toe hebben volgens genoemd blad de Rus sen aan gevangenen verloren 692,000 man, de Franschen 237,000 man, de Belgen 37,000 man, de Engelsehen 19,000 en de Serviërs 50,000 man. Van deze 1,043,000 krijgsgevangenen zijn ongeveer drievierden in Duitschland on- dergehraclitt en ongeveer een vierde in Oostenrijk-Hongarije. Russische verliezen. Volgens de Lo- kal-Anzciger bedragen de Russische ver liezen sedert eind Januari in de gevech ten in de Karpaithen 100,000 man aan doo- dm en gevangenen. Buur brood te Rome. Een aantal fa brieken zijn hier gestaakt wegen6 de stij ging der broodprijzen. De stakers hebben trams tegengehouden en liepen naar het stadhuis. Er worden troepen gereedgehouden Jn de kazernes on sterke af de dingen poiitie loopen door de straten. Het verkeer tus9oheti Engeland en Frankrijk. Het passagiersverkeer tus schen Engeland en Frankrijk vice versa wordt volgens een Reuter-telegram aan eenige bladen, met de grootste regelma tigheid yoortgezet. Mailbooten en treinen Vertrekken en komen aan precies op tijd. Vari de weifeling, die eerst bij de reizi gers te bemerken viel, valt niets meer te bemerken, hetgeen blijkt uit het feit, dat er Maandag, toen de dienst hervat was, slechts 22 passagiers waren, Woensdag echter 48 en Donderdag 98. Nederland en de Oorlog. Het oorspronkelijk aangevraagd buiten gewoon crediet van f 30 millioen voor de eerste drie maanden van 1915 ten behoeve van de koeten der mobilisatie is verhoogd tot f 50 millioen. De minister van Oor log zal een Kon. besluit uitlokken tot toe kenning aan het comité tot ontwikkeling en ontspanning der geïnterneerden van een subsidie van f 4000. Buitengewoon crediet. Aan de Memories van Antwoord van de ministers van Oorlog en Financiën ont- leenen we voor heden het volgende: Intern eeringsdepots. Onder de vele vraagstukken, welke in verband met de intte meering moesten worden op gelost, is het verschaffen van arbeid en geestelijke inspanning, aan geïnterneer den wel het moeilijkste. In kleinere depots, waar barakkenbouw onnoodig was, werd al dadelijk door de zorgen van de commandanten der depots een regeling van den arbeid getroffen en het aldaar verkregen succes is bevredigend geweest. Maar ook door de commandan ten der grootere depots werd er onmiddel lijk naar gestreefd, de geïnterneerden on ledig te houden of althans eenige afleiding te bezorgen. Bibliotheken werden opge richt, dagbladen werden verspreid, mu ziekinstrumenten uitgegeven, enz., maar voor eigenlijk gezegden vakarbeid was in verband met het groot aantal geïnterneer den slechts dn zeer beperkte mate gelegen heid. Gaandeweg is hierin verbetering ge komen; toch js de werkverschaffing op dit oogemiblik nog in het geheel onvoldoende te noemen. De minister hoopt, dat, mede met de gewaardeerde hulp van het Comité tot ontwikkeling en ontspanning van geïn terneerden en met die van hun belang stellende landgenooten, de toestand spoe dig meer bevredigend zal zijn. Verhooging van het kre diet. Oorspronkelijk is het buitengewoon krediet aangevraagd tot het bedrag, waar mede de regeering, in aansluiting aan de globale raming voor de Leeningwet, hoopt te kunnen voorzien in de behoeften voor de eerste drie maanden van 1915. Nu echter de maand Februari ten einde spoedt, zonder dat het krediet nog werd toegestaan en zonder dat het te voorziep is wanneer tot demobilsatie zal kunnen worden «-overgegaan, is het der regeering wensch el ijk voorgekomen het aangevraag de bedrag te verhoogen en op vijftig mil lioen te brengen. De regeering ontkomt daardoor aan de noodzakelijkheid, onver wijld een nieuwe verhoogingswet aanhan gig te maken. Aalmoezeniers en veldpredikers. Bepaalde de geestelijke arbeid van de veld predikers en aalmoezeniers bij het leger zich in den winter hoofdzakelijk tot het houden van avondbijeenkomsten, thans zullen zij ook in de gelegenheid worden gesteld om de troepen gedurende rust bij oefeningen of wel in een enkel dienstuur in den vóór- of na middag toe te spreken of godsdienstige samen komsten te leiden. Nog meer koper. Gisteren is door de Rotterdamsche rivier politie een tocht gemaakt naar Hendrik-Ido- Ambacht. Daar werd tot het instellen van een onder zoek beslag gelegd op het motor6cheepje „Geertruida Margaretha", welks ruim geladen was met 60 a 70 ton koper, in zakken en vaten. De schipper was afwezig, diens vrouw was aan boord. De „Geertruida Margaretha" is naar Rot terdam gesleept en tot onderzoek naar de Parkhaven gebracht. Verboden van uitvoer. Het St.bld. no. 117 bevat het Kon. be sluit van 24 dezer, houdende verbod van uitvoer van voederbieten, mangelworte- len, knolrapen, koolrapen, en paardepeen, ook in gedroogden toestand of op andere wijze geconserveerd. De uitvoer is verboden van den dag der afkondiging van dit besluit. De Kroon behoudt zich voor, dit verbod tijdelijk op te heffen of in bijzondere ge vallen daarvan ontheffing te doen verlee- nen. Uitvoer van vleesch. Naar wij vernemen, zal de ontheffing van het verbod tot uitvoer van verduur zaamd vleesch worden verlengd tot 8 Maart. Verkeer Engeland Nederland. Reuter seint udt Londen: Na den 8sten Maart a.s. is het aan nie mand toegestaan zonder verlof der auto riteiten Tilbury of Folkestone te verlaten voor een reis naar Nederland. De nieuwe burgemeester van Amsterdam. Gisteravond is de benoeming van den heer J. C. \V. Teilegen, als burgemeester van Amsterdam, in de Staatscourant ver schenen. De „Tijd" schrijft: „Zijn optreden in zake de onbewoonbaar- verklaring van vele woningen vond menig maal scherpe tegenkanting in den Raad, maar hoe men verder hierover ook moge denken, erkend dient, dat zijn optreden voortsproot uit edele bedoelingen. In de jaren, die hij in de hoofdstad is werkzaam geweest, heeft de heer Teilegen zich doen kennen als»een man van groote werkkracht en toewijding aan hetgeen hij bevorderlijk achtte voor Amsterdam en onze burgerij. De heer Teilegen is midden in zijn levens kracht, bekend als weinigen met de Am- sterdamsche aangelegenheden, gegroeid in 't Amsterdam onzer dagen, zoodat veel van hem mag verwacht worden voor de toe komst van de hoofdstad des rijks. Ten aanzien van de politieke richting van den heer J. W. C. Teilegen, deelt het „Hbld." mede, da/t hij aanvankelijk hoofd bestuurslid was van de liberale Unie; na de bekende beslissing in Januari 1901 trad Ihij af. Hij is mede-oprichter van den Vrij- zinnig-Democratischen Bond, welks be ginselen de heer Teilegen nog is toege daan. In December echter heeft hij voor het lidmaatschap bedankt, omdat het hem voorkwam, dat de leiders der Vrijz.-Dem. partij, haar pers en de vrijainnig-demo- cratische Kamerfractie inzake de leenings- quaestie geen juist besef hebben gehad van een goede rol-verdeeling tusschen een bevriende regeering eenerzijds en partij, pers en Kamerfractie anderzijds, vooral omder de tijdsomstandigheden, als de te genwoordige. De „Tel." schrijft: „Wanneer men bedenkt, dat de candi- daat van wien bekend is, dat hij indertijd door de Regeering is aangezocht, niemand anders was dan de heer C. J. K. van Aalst, president-ebmmissaris van de „Ne- derlandsche Handel-Maatschappij", een man, die in deze moeilijke tijden getoond heeft tot de meest vooraanstaande Neder landers te behooren, dan is de afstand "tusschen hem en den benoemden hoofd ambtenaar bedenkelijk groot. En meent de Regeering in Den Haag werkelijk, da/t deze man, die nuttig 'wea-k verrichtte aan 't,hoofd van zijn gemeentelijken tak van dienst, zich als Bnr<rem»Aeter van Am sterdam zooveel verdienstelijker zal ma- Iken? Zijn staat van dienst geeft in geen enkel opzicht reden tot dit vermoeden integendeel, want de eerste maal, dat hij geroepen werd zdch buiten zijn eigen af- deeling te bemoeien met het orgauiseeren van een tijdelijken dienst, zijn in besloten raadszitting over het hoofd van den be trokken wethouder zeer scherpe aanmer kingen gemaakt op zijn beleid door eigen partijgenooten nog wel! De benoeming is thans officieel geschied en daarom heeft het geen zin meer een beroep te doen op de Regeering, want, wat Amsterdam in de allerlaatste plaats noo dig heeft, dat is een ambtenaar, al is hij ons persoonlijk nog zoo sympathiek, als meester en tegelijk vader der burgerij." Tweede Kamer. De afdeeliugen der Tweede Kamer hebben benoemd tot rapporteurs: le. de heeren Knobel, Boissevain, Nierstrasz Smeenge en Van Deventer over de wets-ont- werpen betreffende wijziging van het invoer recht op sinaasappelen, mandarijnen en citroe nen en op oudheden, aanvulling van de wet van 31 Dec. 1914 (Stbl. no. 63S) tot aanwijzing van de middelen ter goedmaking van de uitgaven, begrepen in de Staatsbegrooting voor 1915; en herziening der tabel van ver deeling der gemeenten in klassen, behoorende bij de wet op de personeele belasting; 2e. de heeren Schim van der Loeff, Beu- mer, Limburg, Heeres en Eerdmans, over de wetsontwerpen betreffende instelling van een centraal testament-register, afschaffing der approbatie van vonnissen en dispositiën door krijgsraden gewezen en, in verband daarmede toekenning van hooger beroep aan den audi teur-militair en aan de fiscaals, suppletoire justitie-begrooting voor 1914 (kosten rijksop voedingsgestichten); onteigening voor een zij tak NieuwveenTer Aar (Papenveer) van de spoorweglijnen in de Haarlemmermeer en omgeving 3e. de heeren Hub recht, Bongaerts, Bichon van IJssclmonde, Albarda en Visser van IJzendoorn; over de suppletoire Waterstaats- begrooting voor 1914 (afkoop tol Haagsche Schouw) idem voor 1915 (plannen verbouwing en uitbreiding gebouw Tweede Kamer)idem (voorschotten spoorwegmaatschappijen voor uitvoering van werken enz.idem (uitvoering van werken in verband met voorkomende werkloosheid), aanvulling van de wet tot regeling der brievenposterij (instelling van een postchèque- girodienst) en suppletoire Waterstaatsbegrooting (uitgaven betreflende de afdeeliug Posterijen). 5o. de heeren Tydeman, De Beaufort, De Visser, Schimmeipenninck en Duy- maer van Twist, over de wetsontwerpen houdende aanvulling en verhooging van de Marine-begrooting voor 1915 (buitenge woon krediet) en bestendiging van den staat van beleg; 6o. de heeren iTydeman, Bos, Patijn Van de Velde en Van Deventer, over de wetsontwerpen tot het aangaan van een geldleening ten name en ten laste van Nederlandsch-Indië; en tot aanvulling van het Regeeringsreglement voor Nederl.-In- dië enz. Zjj willen varen. Wie soms nog denken mocht, dat ons zee volk bevreesd is voor de zee, ook al zijn de gevaren grooter geworden, moet eens lezen wat een Scheveningsche vertelt in de „Nieuwe Courant". Iemand had opgemerkt, dat er te Scheveningen zooveel mannen in hun Zon- dagsche pak rondliepen. Wel! zegt de Scheveningsche vrouw dat is hun Zon- dagsche pakje niet, maar hun uitloopje. Dat er zooveel niets te doen hebben komt, omdat de reeders bang zijn voor hun schepen, die meestal hun persoonlijk eigendom z(jn. Nog Zaterdag gingen er 4 Scheveningers mee met de „Bacchus" uit Amsterdam, maar te Ymui- den en te Rotterdam trachten zij herhaalde lijk te monsteren voor de groote vaart. De Scheveningsche verdedigt de mannen, van wie ze geen kwaad wil gezegd hebben. Varen zullen ze en moeten ze, want ze zijn nu een maal zeelieden on voor hen is het noodig: „Schoenmaker, houd je bij je leest". Als er schepen zijn, gaan ze er moe weg. Aan allo Ouders die Belgische Kinderen verplegen. Wij richten tot alle ouders, die op t oogenblik Belgische kinderen liefdevol op nemen en verplegen, de dringende bede-, deze kdnderen geen alcoholhoudende dran ken te verstrekken, ook niet wanneer zij ex om vragen. Het is beikend, dat vele Belgische kinde ren reeus vroeg door hunne ouders op bder en likeurties onthaald worden. Gij, Nedeirlandsohe ouders, moogt dat misbruik niet volgen. Geeft ook tegenover Uwe pleegkinderen het voorbeeld der onthouding. De grootste vijand voor de gezondheid des kinds is de alcohol. Mgr. A. F. DIEPEN, President. ANNA KELLENAERS-Damerau, Vice-Presidente. Dr. E. VERVIERS, Secretaris. Deiftsohe studentensociëteit „Phoenix". Men meldt ons, dat de aanvrage van het faillissement van de Delftsche Studenten sociëteit „Phoenix", dat in de pers heeft gecirculeerd, berust op een misverstand tusschen een leverancier van de sociëteit en haar bestuur, en is bij de rechtbank niet in behandeling geweest. Een eigen markt voor Zuidvruchten. Naar de „Tel." meldt, heeft de onlangs ingediende Sinaasappedenwet ten doel in Nederland een eigen markt voor euid- vruchten te maken. Gemengde berichten. Een voorspelling. In de „Centuries" de voorspellingen van Nostradamus in 1555 te Lyon voor het eerst uitgegeven vindt men het volgende quatrain: Albion royne de la mer Alors qu'ira montagne del'air Cloche en canon, navir en cloche Dis que- la dernière heure approche. Door Arthur GrobeWutischy wordt dit in „Der Weltkrieg 1914 in der Prophetie" als volgt vertaald en den tegenwoordigen oorlog toegepast. Albion, beheerscheres der zee 1 Alsdclucht- bergkomten de klok in den loop, het schip in de klok, dan is uw laatste uur nabij. De klok in den loop is het moderne projectiel, de bom van het 42 c.M. mortier of van een nog zwaarder toekomstkanon. Het 6chip in de klok is de onderzeeboot. De luchtberg het ontzaglijke luchtschip. De Haagsche autospuit. Onder de toe schouwers bij het beproeven van den auto- spuitwagen der brandweer, zag men Woensdagvoormiddag het Prinsesje, dat,' het rijtuig verlaten hebbende, van het plat form boven aan de hooge trap bij de wa terpartij af, geruimen tijd naar het op werpen der hooge waterstralen en de wer king der autospuit aandachtig stond te kijken. Zwaar beschadigd. Gistermorgen is bij het rangeeren op het stationsemplacemeni te Losser een locomotief gereden in een tweede-klas-wagen, welke zwaar bescha digd werd. Een vrouw is licht gewond. Dood geknepen. Gistermorgen is de hekking van de klapbrug, bij het hotel .•Everts te Veendam, gebroken, waardoor de zware brugbalans omlaag sloeg. Een meisje en twee jongens, leerlingen van Ambachtsschool te Veendam, raakten er onder; het meisje werd zoo goed als dood/ geknepen, de jongens zijn zeer ernstig ge wond. Aangehouden. Uit Gaasterland meldt men, dat een geïnterneerde, die van daar was gevlucht, door de marechaussee te Heerenveen is aangehouden. De man had zich als vrouw verkleed en - was in gezelschap van drie vrouwen en drie •kinderen. Hij is ter beschikking der auto riteiten gesteld. Een tragische diefstal. Zekere vrouw K. R., wonende te Laren, had een voor haar doen belangrijke som gelds, ongeveer f 1000, op de Rijkspostspaarbank staan. Toen nu in de maand Augustus van het vorige jaar de Europeesche oorlog uitbrak en ook hier de mobilisatie werd afgekon digd, maakte zij zich erg ongerust over haar zuinig opgespaarde penningen en haalde het geld gauw uit de spaarbank terug. Zij wist geen veiliger plaats te be denken, dan haar schat in een houten kistje met een flink hangslot er op te ver bergen onder een matras in haar bed stede. In de vaste overtuiging, dat aan niemand deze bergplaats bekend was, leefde zij verder onbezorgd voort, tot er verleden. Zondag iets vreeselijks gebeurde. Toen de vrouw des avonds uit de kerk thuis kwam. bemerkte zij tot haar grooten schrik, da- tijdens haar afwezigheid ongenoode gasteij een bezoek hadden gebracht. De dieven hadden danig huisgehouden: het beddegoed lag verspreid over den grond en verschil lende kasten waren opengebroken. De vrouw spoedde zich naar de plaats, waar de verborgen schat moest liggen, doch, o schrik! deze was spoorloos verdwenen. De vrouw kon eerst haar oogen niet gelooven, doch weldra von dzij op den vloer het le dige geldkistje. De droefenis van de be stolene was onbeschrijflijk, nu zij zich plotseling van al haar geld, dat zij zoo veilig waande, als ook van een aantal gouden en zilveren sieraden beroofd zag. Van den dader of daders, die klaarblijke lijk geen onbekenden waren, is nog geen spoor gevonden, doch de justitie doet ijverig onderzoek. Ongeval. Woensdagmiddag werd in de Stoomgrutterij „De Volharding" te Oud-karspel de eigenaar, alhier B. P., door het vliegwiel der machine gegrepen en geheel vermorzeld. Ratten. Gisternacht is te Rotterdam een kindje van 5 maanden zoodanig door ratten aan het hoofd verwond, dat opna me in het ziekenhuis noodzakelijk bleek. Chineezen aan de grens. Te Nieuwe- schans is een sterke politiemacht gedeta cheerd, om te voorkomen, dat 500 uit Duitschland uitgewezen Chineezen, die gisternacht te Weener waren, de Neder- laiidsche grens overschrijden. Brand. Gistermorgen is te Bussum brand uitgebroken ten huize van den vei ligheidsdienstman H. Meerwijk, in de Landstraat. Het perceel is geheel uitge brand. De inboedel, die niet verzekerd was, ging geheel verloren. Oorzaak vermoedelijk een defect aan de kachel. Groote brand. Te Pinerolo, nabij Tu rijn, is een groote machinefabriek afge brand. De schade bedraagt 200 millioen lire; 400 werklieden zijn broodeloos. Ontsnapt. Te Winterswijk zijn gisiennor- gen weer twee Fransche onderofficieren aan gekomen, waarvan één ridder van het Legioen van Eer, die Woensdagavond uit het gevange nenkamp te Friedrichsfeld ontsnapt waren. Terecht. Twee jongens uit Gouda, die er met een bedrag van ruim f100 van hun patroons van door gingen, zijn terecht. Zij werden namens de militaire autoriteiten te Tilburg, waar ze zich hadden aangemeld als deserteurs van de vrijwillige landstorm^ bij de politie te Gouda gebracht. Nadat zc ver schillende steden ia Zuid-Holland en Noord- Brabant hadden bezocht en ook nog tc Turn hout in België wareu geweest, geraakte hun geld op en meldden zij zich aan bij de mili- taire autoriteiten te Tiiburg. Uit Stad en Omgeving. „St. Augustinus." Da door leden en belangstellenden zeer druk bezochte vergadering wordt door den vooraiteer geopend met een woord van warme hulde aan den nieuwen assistent- generaal der Sociëteit van Jezus, Dr. R. v. Oppenraay S.J., oud-Moderator van St Augustinus. Na de installatie van den heer Niemöller als ab-actis I neemt Prof. Dr. A. Steger het woord voor zijn rede over „Munitie en springstoffen in den oorlog te land en ter zee". Spr. geeft een definitie van springstoffen en verklaart deze uit voerig. Met lichtbeelden verduidelijkt hij het gesprokene. Spr. toont de vervaard?' ging en toepassing der nytro-glycerine, de Duitsche fabrieken en het portret van Al fred Nobel, dde zich op dat gebied een naam verwierf. Spr. behandelt eindelijk de oorlogswerktuigen, granaat, shrapnell, torpedo, zeemijn. l$a ten slotte eenige vragen beantwoord te hebben dankt de voorzitter Prof. Steger voor zijn onder houdende, interessante en leerzame voor dracht. In de huishoudelijke vergadering wordt de heer Niemöller tot annuarium- redacteur gekozen. Een gezellige naverga- dering sloot het geheel. R.-K. Huisvestlngs-Comitó. Door bemiddeling van het weekblad „da Voorhoede" ontving het R.-K. Huisves tingscomité heden uit D., Noord-Brabant, van iemand, dde onbekend wemscht te blij ven, de milde gift van duizend gulden voor „Klein België". Den gever wordt, ook uit naam der kleintjes, hartelijk dank ge bracht. Voordrachtavond ten bate van het Leidsche Steuncomité. Ten bate van bovengenoemd comité trad gisteravond in de Schouwburg op de welbe kende dichter zanger, de heer J. P. J. H. ClingeDoorenbos. De heer Doorenbos, die evenals vele van zijn kunstbroeders gemobiliseerd is, en als korporaal den lande dient hij de vesting artillerie, treedt af en toe met zijn vrouw in verschillende forten en garnizoensplaat sen op om den gemobiliseerden een ge noeglijken avond te véï'schaffen en knoopt er dan meestal een avond aan vast ten bate van het plaatselijk Steuncomité. Er is zooveel gegeven, dat wij om van al les te kunnen vertellen, wel een halve krant zouden noodig hebben. De diverse voordrachten en liedjes wer den allen zeer goed uitgevoerd en gezon gen en het publiek heeft zich den ganschen avond kostelijk geamuseerd. De heer Doorenbos hield eerst tot het publiek een improvisatie en vertelde vlot leuk met gelukkige snaaksche invallen zijn program. Ook voor elk lied causecrde hij met zijn gehoor een deelde den inhoud mede van hetgeen hij ging zingen. Dat vertellen was altijd prettig en dikwijls voortreffellijk. Fransche, Hollandsche, Engelsche lied jes zong Doorenbos, tragische en komi sche. Mevrouw ClingeDoorenbos begeleidde haar man op den vleugel. Het succes dat het tweetal had was bij zonder en wij gelooven, dat als Doorenbos later weer eens hier zou optreden, hij de Schouwburg -beter gevuld zou zien. Aan beiden werden bloemen overhandigd. Jammer, dat deze avond juist onder den Vosten is georganiseerd. Het doel was goed, de voordrachten en liedjes boden ook een volkomen onschuldige, beslist ge paste ontspanning. Maar toch zal de Vas tentijd vele Katholieken, al wisten zij dat alles te voren, van dezen avond hebben te ruggehouden om prijzenswaardige rede nen. „Ons Doel". Het Bestuur der coöpe ratieve broodbakkerij en verbruikers^ er- eeniging heeft den moed, kunnen wij wel zeggen onder deze bijzondere omstandig heden, gehad om haar zaken uit te brei den en te vernieuwen. In de pl-aatis van een primitief ingericht winkeltje in de Van der Werfstraat is nu op de Haarlem merstraat een modern ingerichte zaak ver rezen, met ruime en gerievelijke berg plaatsen. De bakkerij heeft een geheele metamorphose ondergaan. Vooreerst is ■het aantal ovens uitgebreid met een naar de eischen des tijds gebouwde oven vao de firma Hopener en Dingenhouts te Rot terdam. Een keurig kantoortje is er ge plaatst voor den controleur, terwijl ruime zolders vol met allerhande bakkersbe- noodigdhieden boven dit alles liggen. Het brood wordt gekneed door een electrisch gedreven machine, die het tarwemeel door toevoeging van water tot deeg kneet. De werklieden zijn niet vergoten. Een frissche badkamer met koud en warm water is ter hunner beschikking gesteld om zich na den arbeid te kunnen verfris- schen. Het schaftlokaal, gezellig ingericht, biedt ruimte aan wel vijftig personen. Het werk werd onder leiding van den bouwkundige, den heeT Zwart, uitgevoerd door den aannemer en timmerman Van Riet, terwijl de heer Van der Reijden voor het metselwerk zorgde, de heer Van der Klugt voor het stoffeer en en behangen, het schilderwerk was toevertrouwd aan den heer Luidjes en de electris-he instal latie aan den heer Frankhuijzer. Aan eiken bezoeker wordt morgen,

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 2