In <De$mgter5 Winkels 24 BUITENLAND. De Oorlog. Be JAARGANG. N0. 1633 Ste Ecicbcli^Goii^omt BUREAU: STEENSCHUUR 15f LEIDEN. Interc. Telefoon 935. - Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN DeABONNEMENTSPRIJS bedraagt, bij vooruitbetaling, met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 10 cent per weak f 1.25 per kwartaal; bijonzo agenten II cent per week, fl.45 per kwartaal. Franco per post f 1.65 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/i cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent WOENSDAG FEBRUARI. 1915. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels f 0.75, elke regel meer 15 cent Ingezonden mededeelingen van 1-5 regels f 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. BIJ contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Aanvragen om Dienstpersoneel van 1-5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Aanbiedingen van Dienstpersoneel, Huur- en Verhuur, Koop- en Verkoop (geen Handels-Advertentiën) van 1-5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Arbeidscontract. Een ware lijdensgeschiedenis is 't met het arbeidsreglement der „Haagsche Tramwegmaatschappij,", 't Heeft voox'-j eerst .zeer lang geduurd voor het klaar was, wat wel wijst op langdurig wikken en wegen, en nu B. en W- er eindelijk hun goedkeuring aan konden hechten, nu blijkt het aan de wenschen van het perso neel alles behalve te gemoet te komen.. Zoo weinig zelfs, dat in personeelverga- deringen reeds een motie werd aange nomen, welke: besluit het reglement onder protest te aanvaarden en wel noodgedwongen met het oog op de tegenwoordige tijdsomstan- heden, echter het geheele personeel der Haag sche Tramwegmaatschappij oproept om krachtig georganiseerd te blijven en zich tot den strijd om betere arbeidsvoorwaar den gereed te houden. Dat ziet er kwaad uit en zal moeten Uitzieken. Wat komt echter, in 't licht dezer lijdens historie beschouwd, onze wet op het Ar beidscontract er goed af. Wat rezen er klachten toen die wet werd gemaakt en ingevoerd. De S. D. A. P. wijdde aan het protesteeren een stuk propaganda, waar bij echter wijlen Tak een deel zijner repu tatie verloor, zoo weinig steekhoudend bleek de critiek, welke toen de Binnenhof atmosfeer te verduren kreeg. En waar wordt nu nog critiek verno men? Bij 't beantwoorden dezer vraag houde men in 't oog, dat 't bij de wet op het Ar beidscontract geen plaatselijke regeling gold, waarbij men rekening kon houden met. de wenschen en belangen der naast betrokkenen, maar dat een schema moest worden vastgesteld, waarbij het gansche land .zich kon aanpassen. Nu dat schema zoo goed blijkt te voldoen, lijkt het heel gemakkelijk, een dergelijk iets te maken, maar zoo dachten publiek en volksverte genwoordiging er indertijd niet over. Wel drie maanden heeft de Tweede Kamer over die wet gedebatteerd, wel een bewijs dat er- heel wat bij kijken kwam. Hoe 't intusschen zij: de wet werkt maar best.'Heel onze samenleving heeft er zich bij aangepast omdat er eenvoudig in werd vastgelegd, wat recht en billijk heid eigenlijk al sinds lang voorschre ven. Ligt hier geen vingerwijzing in voor 't samentellen van arbeidsreglementen voor groote personeelen?- Men zette ze breed op, houde rekening met het gezond vex-stand der partijen, eerbiedige sV'pt het recht, bane een loyale weg tot her stel waar dit is geschonden en dan kan men het veilig probeeren, We zijn benieuwd hoe 't reglement der „H. T. M." zich aan zijn „noodgedwon gen" proeftijd houden zal. Volgens het Fransche communiqué richtte de beschieting van Reims ditmaal ernstige schade aan, ook binnen in de kathedraal. 20 burger "personen werden gedood. De Russen schijnen over de geheele linie verslagen te worden. Het Noorsch stoomschip „Regia" is bij Dover in den grond geboord. De beman ning is gered. Nieuw Engelsch troe pentransport gezonken Van het Westelijk Oorlogs terrein. Een correspondent van de ,,N. Crt." schx*ijft uit Nieuwpoort d.d. 17 Febxuxari: Vechten zonder einde kan men met x'echt zeggen van den strijd van Nieuwpoort tot Yperen. Maandenlang liggen hier de posi ties der tegenstanders betrekkelijk dicht bij elkandex-. Gisteren schreef ik hoeveel inspanning en menschenlevens het had gekost om de weinige meters grond bij Yperen te behouden. Toch behoeft dat dengene' die hier regelmatig dexx strijd volgt niet te verwonderen. Immex's de -Franschen kunnen niet zoo groote kracht ontwikkelen als wel gewenscht ware voor de bondgenooten. Dat heeft verschillende oorzaken naar ik vernam. Voor eenige maanden zou het kader te wenschen hebben overgelaten, maar dan kenden de soldaten ook het terrein niet waarop ze moesten, ageeren, en misten ze aanvankelijk de middelen om een zoo tal rijken vijand met succes aan te vallen. Bovendien de ervaring in dezen oorlog op gedaan hadden de Belgen op hun Fransche bondgenooten voor. Nu is de achterstand in kader en geoefendheid ingehaald. Slechts achten enkelen het nog minder juist, dat men voor de bewaking van klei ne plaatsen, en vervoer administratie enz. zooveel actieve troepen gebxmikt. Aan deze omstandigheden sclmjft men het toe, dat het offensief thans minder vruchtbaar is, dan verwacht werd. Bij Nieuwpoort, waar nu gestreden wordt, kreeg ik den indruk, dat de vooruitgang langs Lombardzijde Westende grooter ware geweest. Ook krijgt men wel eens den indimk, dat de Fransche troepen niet zóó sterk overtuigd zijn van den ernst der situatie als de Belgen. Parijs wordt nu niet meer omniddellijk bedreigd. Voor velen is Parijs Frankrijk. Toch is door de Franschen heden fel ge- sti'eden ook hier langs zee en in het dui nengebied en met voor hen verblijdende resultaten. Een groot deel van het succes hebben de Franschen te danken aan hun voortreffelijke artillerie en de Algerijnsche ruiterij. Men is weinig opgeschoten, maar dat is het gevolg waai-schijnlijk van de inundatie die zeer belemmerend werkt. De Franschen benutten de successen op hun tegenstander behaald in den aanval niet zoo geheel als de bravour van hun offen sief zou doen vex'wachten. De Engelschen die niet zoo onstuimig aanvallen trekken INGEZONDEN MEDEDEELING I GULDEN PER REGEL. Wbrden voedingsmiddelett^fcehandcld, zooals ZÏj'be- handelA-.ttoeten - worden. Indien U'aan'Uwe artikelen VooridageJjjkschiEeljnülscdEiallerhoogsteeischen stelt.' watUeder-tinmijn eigen b.elang'verplicht is, koopt '.U-uitsl uitend !io deze iwinkels. Tet .beoordeeling onzer kwaliteiten wordt -XJ-werzocht nevenstaandeo couponliniteAwissekn !i ttreerttzler.bekendc.winkels, van P.tDETGRUYTER.& Zn, Cmtterswar en,_Kof £ie,*Thce,t.Cac a o.en 2B.0' t er. RECLAME COUPON. 21 Tent eindein deze tijden het gebruik van het artikel, rijst als voedingsmiddel bij •uitnemendheid algemeen te maken, geven wij gedurende deze en de volgende week, ftegen inwisseling van dezen - coupon in ?eenp< onzer* winkels, bij aankoop van 1 pond2>effruy/ert Botermelange of Planten* Boter,', gratis ter euring 1 pond van onze prima Tafelrijst 12 ct. (ofwel bij aan- 'koop-van pond, pond rijst). HfeffruyierS Melange: 60, 50. 45 en 40 ct. p.p. ïïeffruytery Plantenboter: 50 en 45 ct. p.p. van een voordeel, dat ze behalen, meer partij. Het offensief der bondgenooten wordt, naar ik hoorde, voortgezet. Er landen nog geregeld Engelsche troepen. De transport schepen worden begeleid door torpedoja gers en ander materiaal. In dit opzicht zullen de Duitsche duikbooten dus niet gemakkelijk een prooi maken. De trans porten worden als 't ware voorafgegaan door mijnenvegers, die als een sneeuw ploeg de baan vegen voor de volgende schepen. Daarenboven is het traject kort. Van ondei'scheidene plaatsen aan de kust kan men uren in zee zien. Het duinenge bied rondom iNeuwpoort heeft de laatste dagen veel van het geschutvuur geleden. Doch aan Nieuwpoort zelf is niet veel schade meer toe te brengen, 't Weer was niet altijd gunstig de laatste dagen. Men kan bemerken dat de Duitschers al hun krachten inspannen om geen terrein te verliezen. Toch hebben ze naar het heet eenige posities langs de kust moeten op geven omdat eenige batterijen onklaar waren geschoten. Dit moet geweest zijn tusschen Mariakerke en Ostende. Ten Westen van Lombaertzijde had de vijand twee infanterie-aanvallen voorbe reid, die echter niet konden worden uit gevoerd, daar dit door ons vuur werd be let, aldus wordt uit Parijs d.d. 23 Fe bruari gemeld. Het bombardement van Reims, waar van gisterenavond werd melding gemaakt, was buitengewoon hevig. Het duurde de eerste» maal zes uur en de tweede maal vijf uur. Vijftienhonderd granaten werden op alle wijken van de stad geworpen. Voor namelijk had men het begx*epen op de overblijfselen van de kathedraal. Deze heeft ernstig geleden. Een twintigtal huizen werd in brand geschoten. Twintig personen uit de bur gerlijke bevolking werden gedood. Ten Oosten van Argonne, tusschen Ma- lancoux*t en de Maas, bracht onze artil lerie een Duitsche batterij tot zwijgen en deed de caissons er van in de lucht vlïe- Van het Oostelijk Oorlogs terrein. Het is, naar de berichten van gisteren en heden te oordeelen, niet onmogelijk, dat de Russen ten slotte gedwongen zullen worden den strijd in de Karpathen op te geven. Duitschland, dat nu de handen weer wat ruimer heeft in Oost-Pmxisen, voert van' daar x-eeds weder troepen naar het Westelijk front aan. Is het omdat, indien in Polen, Galicië en Oost-Pruisen de krijgsoperaties niet sla gen, die in het Westen afleiding moesten verschaffen, is het daarom, dat Engeland thans overweegt, elders In Europa voor nog iets anders van dien. aard te zorgen? Zijn er b.v. plannen in de maak om de Dardanellen te forceeren, ten einde Con- stantinopel aan te vallen? Wij zullen het spoedig weten. Maar ver schillende aanduidingen wijzen er op, dat iets van dien aard in de lucht zit. De duikbooten-oorlog. De duikbooten-oorlog dreigt verder de scheepvaart, en daardoor verschillende bedrijven die van aanvoeren van overzee afhankelijk zijn, met stilstand. Welke ge- volgen dit ten slotte moet hebben, kan men zich texmauwernopd voorstellen. De dagelijks toenemende verschei'ping van deze moeilijkheden zal ten slotte met hetgeen op de slagvelden plaats heeft, het oogenblik van den vrede vei'haasten. Het Noorsche stoomschip „Regia", gela den met kolen, van Tynerivier naar Bor deaux, is gistermorgen door een mijn of torpedo gezonken bij Dover. De bemanning werd door een Britschen torpedojager ge red. Maandagmiddag te 4 uur 45 is het En gelsche troepen-transportschip 192 bij Beachy Head door een Duitachen onder zeeër tot zinken gebracht, aldus wordt uit Berlijn gemeld. Met het oog op den gerezen twijfel over de uitbreiding der, in de officieele aankon diging van 4 Febr., als oorlogsgebied aan gewezen wateren Groot-Britannië naar het Noorden heen wordt aan het Wolff-Bur. van bevoegde zijde medegedeeld, dat rlp Orkney-eilanden (derhalve ook de haven van Kirkwall) en de Shetlandsche eilanden binnen dit oorlogsgebied liggen. Daarente gen zijn de doorvaarten aan beide zijden van de Faroer-eilanden niet gevaarlijk. Gelijk het Wolff-Bureau verneemt, heeft, de Amerikaansche regeering op de beken de Duitsche nota gisteren geantwoord met verschillende voorstellen die nog aan een onderzoek te bevoegder plaatse zijn on derworpen. De Koning van Beieren en Mgr. Heylen. Eenige dagen geleden, aldus meldt de correspondent van de ,,Tijd", heeft Koning Lodewijk van Beieren drie dagen in Na men vertoefd, waar hij troepen inspecteer de en o.a. ook de Kathedraal bezocht. De Bisschop Mgr. Heylen, die juist naar Me- chelen was vertrokken, kon den Koning niet ontvangen in de kerk, en de koster, die den sleutel van de hoofdpoort in zijn bezit had, weigerde dezen af te geven zon der uitdrukkelijke lastgeving van den Bis schop. Be Koning moest de kerk aldus binnengaan door een zijdeur. Mgr. Heylen, reeds vóór zijn reis naar Mechelen gepolst, of hij den Koning zou ontvangen, moet geantwoord hebben, dat hij te spreken was voor iedereen, ook voor Koningen, maar dat hij dit koninklijk be zoek niet officieel zou beschouwen en dat hij dus, hoe onbeleefd het ook zou schij nen, $een tegenbezoek bij Koning Lodewijk zou kunnen brengen. Bij nader aandringen gaf Mgr. Heylen te kennen, moeilijk een andere houding te kunnen aannemen, daar Z. M. de Duitsche Keizer in het veel besproken telegram aan President Wilson de priesters beschuldigde, als franc-tireurs te zijn opgetreden, een ongehoorde belee- diging, welke op geen enkel vaststaand bewijs gegrond is. FEUILLETON. DE DUIKER. 40) „De boodschapper van Diego begreep zeker hetgeen Ellen bedoelde, want hij vertrok aanstonds, terwijl hij eenige half Fransche half Arabische woorden stamel de. Hij groette en ging heen. „Zweer anij bij de herinnering aan mijn vadei*, die laaghartig is vennoord", zoo hernam Ellen, „bij den naam van onzen zoon George, zweer mij dat gij nimmer meer het monster zult bezoeken, die onze zuster vermoord heeft." „Da>n verbleekte zij. Haar armen hingen slap en zij viel. „Lang duurde haar bewusteloosheid, en toen zij weder ©enigszins bijgekomen was, ijlde zij ..De namen van Mary, Diego en 'George Kwamen telkens in onsamenhangende zinnen over haar lippen. „De geneesheeren zeiden, dat een hevige koorts haar bevangen had, en schreven de strikste rust voor. Robert was uitgeput. Hij meende gek te zullen worden. „Hij zat bij het bed van Ellen, en de *°rg der verpleging bespaarde hsm ten minste de wreede oogenbl.ikken, welke hij anders te Saint Ouen had moeten door brengen. „John Slough, die van hem de opdracht ad gekregen, hem bij Diego te vertegen- oordigen, bracht hem bijzonderheden, me hem het hart braken. „Een groote menigte volgde, den lijk stoet. Maxy was in het dorp zeer bemind, en de armen hadden geweend, toen zij baar droevig einde vernamen. De men- scben zeiden, dat de Engelsche dame ze ker gek was geworden, maar niemand trok in twijfel, of zij wel vrijwillig verdron ken was. „Het verplichte onderzoek had plaats gehad, en er was bewezen, dat het lichaam geen sporen van geweld droeg. „En dam, het papier getuigde den zelf moord maar ai te zeer. „Diego was zoo bedroefd, dat hij zich in eenzaamheid opsloot. „Hij zag slechts zijn .oom en vroeg aan deze, de zaken in orde te brengen, welke de dood altijd meebrengt. „Morgan had John Slough ontvangen, en hem aangeboden de kwesties van belang te regelen. „Doch noch hij, noch Diego hadden hun verwondering uitgedrukt, toen zij Robert niet zagen, en het scheen, dat zij bij zwij gende overeenkomst zich van den echtge noot van Mary verwijderd hielden; maar Robert werd te zeer in beslag genomen door de ziekte zijner vrouw, dan dat hij op hun gedrag lette. Gedurende een ge heele maand hing Ellen tusschen leven en dood. Langzamerhand echter kwam er be terschap. De koorts verdween, maar nu verkeerde de zieke in een toestand van de grootste zwakheid. „Het krachtige gesteil was geheel uitge put, en toen zij eindelijk wee'r gezond v. as naar lichaam, bleef zij toch ziek naar geest. „Ellen bracht geheele dagen door zonder te spreken, in haar hand die van h. ar zoontje houdende, in stilte weenend. „Zoo gingen de zomer en een gedeelte van den herfst voorbij, en Robert kon er r.iet toe besluiten zich een enkelen dag van de süeke te verwijderen, niettegenstaande hij het hoofd te vermoeien had met ernsti ge zaken. „Het oogenblik naderde echter, waarop hij verplicht zou zijn zich met de nalaten schap van Maxy te bemoeien. „Ellen erfde van haar zuster, en welke ook de tegenzin van Robert was om geld zaken te behandelen, hij besloot eindelijk er eens een aanvang mede te maken, toen John Slough op een ochtend hem een vreemde geschiedenis kwam vertellen. „Diego, Morgan en de Moorsche dienst boden waren vertrokken zonder te zeggen waarheen, en die vreemde verdwijning ge leek veel op een vlucht. „Het gerucht had zich spoedig verbreid, en de schuldeischers wax^en van alle kan ten toegestroomd. „Robert vernam weldra, dat al het geld zijner schoonzuster was overgegaan in handen van haar echtgenoot door middel van aotes, waarvan de arme vi*ouw de be- teekeniis nimmer begrepen had. „Dit bedrog verraste hem niet zeer: hij vermoedde het reeds langen tijd. „De dood van Mary had den laats ten band, welke hen aan Diego bond, verbro ken, en van het geldverlies gevoelde hij weinig, omdat hij een veel wreedere be proeving doorstond. „Ellen had. aich niet. hersteld van den slag, welken haar de droevige gebeurtenis van Saint-Öu-en had toegebracht. Haar krachten verminderden hij den dag, en haar leven doofde hoe langer hoe meer uit. „Robert was bij haar met verwond hart wegens de langzame verwoesting van dat dierbaar leven, en om zijn zoon zijn smart te besparen legde hij zi-ch de vreeselijke straf op, zijn eigen angst en tranen te verbexgen. „George was toen zestien jaar oud en hield innig veel van zijn moeder. „Het ongeluk is gelijk aan een erfenis, en het arme kind begon het leven treurig. „God wilde Robert een nieuwe .wonde toezenden. „Sedert Tie ziekte van Ellen had hij zich geheel aan zijn werkzaamheden onttrok ken. In de reeds aangeduide maatschap pij had hij bijna al zijn geld gestoken. „Een crisis, die zich in dien tijd in Frankrijk en in Engeland openbaarde, deed hem veel schade lijden. „Het beklagenswaardig bestuur van oen- gene, die zijn plaats had ingenomen, maak te de zaak nog ernstiger. „Misschien had, indien Robert had tus- schenbedden kunnen tx-eden, de geheele zaak in orde kunnen komen; maar het was zijn werk niet meer, en hij moest dus alles verdragen. „Terwijl zijn geld verminderde, zag hij den ondergang van Ellen komen, die hij aan den dood wilde ontrukken. „Doch het noodlottig uur naderde. „Men was in de eerste dagen van de lente, en Robert koesterde nog immer hoop. „Hij meende, dat men niet zou sterven in het jaargetijde, waarin de bloemen hun geur verspreiden. „Op een heerlijken Meiavond had Jjjj den stoel van Ellen op het terras ge bracht aan den voet van den grooten olm, waar zij zoo gaarne zaït. „De tuin was getooid met het zachte groen, dat het weelderiger loof van den zomer voorafgaat; de vogels zongen vroo- lijk, en de zon kleurde het prachtige pa norama van Parijs, waarop zij het gezicht hadden. „De lente vertoonde zich in haar 'iefe- lijkste gestalte. „Voor Robert was het de dag van het laatste vaarwel. „Nadat George zich verwijderd had, en Robex-t en Ellen alleen waren, sprak deze aldus: „Robert, ik gevoel, dat Sk u ga veïfaten. Ik begon te sterven op den dag, waarop mijn zuster het slachtoffer is geworden van een lagen moordenaar, en de slag, die haar getroffen heeft, heeft mij het hart geraakt. Waak over onzen zoon! Ik laat u wapenen achter om hem te verde digen. Neem dezen sleutel, hij is van mijn kastje. Daarin ligt het geschreven bewijs der misdaden van hot monster, dat wij zoolang onzen broeder genoemd hebben. Indien ooit het leven van Geox'g mocht be dreigd worden door den ©llendelng, die rouw en schande in onze familie heeft ge bracht, maak dan gebruik van die bewij zen, opdat de boosdoener gestraft worde. Moge God zich alleen met de kastijding belasten." „Dit waren haar laatste woorden. „Langzamerhand werd haar stem zwak ker; haar oog werd mat, krampachtige schokken bewogen baar lichaam, en oen loodkleur spreidde zich over haar bleek gelaat. (Wordt vervolgd^

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 1