m mxm m i m m 0QRL0GS-VARIA. Ingezonden stukken. verstonden: maak los', en meenden nu dat een inbraak zou plaats hebben, zoo als onlangs in Bredenbroek werd gepleegd. Be zoon des huizes stond op en nam al spoedig een hooigreep uit den stal in de ineening, dat er een inbreker was. De vader was in de meening, dat de inbre ker reeds in huis was en sloot de schuur, waar de zoon zich bevond, af. De andere huisgepooten verscholen zich in den kelder. De zoon moest met geweld, om vrij te ko men, de staldeur openbreken en toen hem dit gelukte, werd <|e postbode door de greep pijnlijk verwond, aldus de ,,A. C." Bedriegers. Dat men zeer voorzichtig moet zijn bij het koopen van artikelen die aan de deur worden aangeboden bleek Woensdagmiddag aan twee bewoonsters der St. Antonilaan te Arnhem. Ten hunne huize vervoegden zich twee vreemde koop' lieden die voorgaven gevluchte fabrikanten uit België te zijn. Zij boden tafellinnen te koop aan tegen zeer lagen prijs. De vrou wen hadden een paar bestellingen opge geven, waarbij zeer toevallig dc aandacht werd gevestigd op een paar coupons da mes en heerencostuumstof. Deze stof werd als van buitengewone .beste kwaliteit aan geprezen. Hieraan konden zij een koopje hebben. Be kooplieden vroegen voor een der lappen 700 frank, maar na lang loven en bieden werden de dames koopster van de lappen voor 40 frank per stuk. Nadat de beeren vertrokken waren lieten zij het goed door een deskundige taxeeren die verklaar de dat de coupons niet meer dan 5 6 gul den waard waren. De vrouwtjes waren dus leelijk bij den neus genomen. Men zij dus gewaarschuwd. Van het gebeurde werd aan de politie kennis gegeven. Mazelen. In 't Noord-Hollandsch dorp Liinmcn zijn op 16 dezer de scholen ge sloten wegens het epidemdsch heerschen van mazelen met kwaadaardig karakter. Ook komen in die gemeente gevallen van dipthcriüs voor. Tegen roofvogels. In het jachtveld heeft men vaak laet van roofvogels van diverse pluimage en de wildschut tracht op allerlei wijze hert kwaad te beperken door deze wildverdelgers te vangen of dooden. Een bij ons zeker niet algemeen bekende manier om de stoutsten onder de roovers te treffen, wordt in het Saksische Voigtland toegepast en wel door op tal van boerenwoningen een houten duif te plaatsen, witgeverfd met blauwe vleu gels. Eenige fijne, zeer scherpe stalen pennen van circa een halven d.M. staan loodrecht in de duif en de stoot en de roof vogel wordt in den regel doodelijk getrof fen, als hij zijn vermeenden buit meent te grijpen. Vooral de jongere, nog weinig ervaring hebbende roofvogels laten zich verleiden en tal van haviken en sperwers worden er door onschadelijk gemaakt en om steeds goed succes te hebben wordt de duif elk jaar opnieuw geverfd en worden de roestige stalen punten of opgeivijld, of door nieuwe vervangen. Indien de land bouwende bevolking in ons land wilde medewerken, zouden misschien ook ten onzent heel wat roofv.ogels op die wijze gevangen kunnen worden." Een kalme Holander. Dat het zien van het luchtschip, dat Woensdagmorgen boven ons land dreef, grooten schrik te weeg bracht, blijkt wel hieruit, dat een ingezetene van Hoorn onmiddellijk al zijn geld van de spaarbank ging halen. Smokkelen. Te Dinsperlo heeft de mi litaire grenswacht geschoten op een per soon die een zak erwten naar Pruisen wilde uitvoeren. De persoon, die getroffen werd, wist no.g te ontvluchten. De zak met erwten werd in beslag genomen. Vliegmachine aangespoeld. Aan het strand bij Vlissingen is een gedeelte van een vliegmachine vermoedelijk een Fransche aangespoeld. Uit den trein gevallen. Tusscnen Middelburg en Vlissingen is een 8-jarige Belgische jongen, door het opengaan van een portier uit den trein gevallen en op de rails terecht gekomen. Hij kreeg een bloedende hoofdwonde, welke echter ge lukkig niet ernstig bleek te zijn. De vader trok aan de noodrem, waarop de trein stil hield en de kleine kon worden opgenomen en verder vervoerd. Verdrenken. De 23-jarige J. O. van Havelte is Donderdagavond te water ge raakt en verdronken. Brand. Donderdagavond is bij Apel doorn door onbekende oorzaak, de boeren woning van de wed. de W. gedeeltelijk af gebrand. Reuter. Heden herdenkt Reuter's Te- legraaf-Agentschap te Londen zijn vijf tig-jarig bestaan. Velen is het be kend, hoe de heer Julius Reuter van Cas- sel te Londen kwam met uminig geld in zijn beurs, maar met groote denkbeelden in zijn brein. Hij begreep, dat een bureau, dat snel nieuws kon verzamelen en ver spreiden, een ruim arbeidsveld zou vin den. De voorbereiding duurde lang, maar Reuter had den bodem goed verzorgd. Hij vermeed steeds het uitspreken van een eigen meening, was steeds de eerste, en won het vertrouwen va<n het publiek en de dagbladen. Toen de onderneming tot uitbreiding meer bedrijfskapitaal behoef de, werd Reuter's Telegram-Company op gericht. In geheel de wereld kreeg het zijn vertakkingen. Samenwerkende met de groote nieuwsagentschappen op het vas teland, werd Reuter's Agency steeds er kend als een Engelsche instelling, die het Engel sche standpunt vertegenwoordigt, zooals Ilavas b.v. spreekt voor Frankrijk. KERKNIEUWS. De Bisschop van Doornik gestorven. De 74-jarige bisschop van Doornik, Mgr. Wal ravens, is begin dezer week gestor ven en Donderdagmorgen begraven. De uitvaart had in de kathedraal te haJfelf plaats onder ontzaglijke deelneming van de diocesane geestelijkheid en de bevol- king. Mgr. Walravens was reeds lang lijden de aan hartzwakte, maar het leed over de schrikkelijke teisteringen van zijn bisdom en de persoonlijke ontberingen, welke hij bij de bezetting van Doornik te verduren had, hebben zijn dood verhaast. Men weet, dart hij gegijzeld werd, en naar Ath ver voerd, vervolgens te voet naar Brussel, om eerst drie dagen later terug te keeren per trein naar Leuze en eindelijk per rij tuig naar zijn bisschopsstad. Wat hij in die dagen heeft geleden, kan eerst later in bijzonderheden openbaar worden ge maakt. Maar zeker is, dat sedert dien zijn gezondheid geheel wankel werd en hij thans na weinige maanden het bittere le ven verlaten heeft te midden der zware beproevingen, waaronder zijn bisdom nog ■lijdt. Mgr. Karei Gustaaf Walravens, werd geboren te Enghien den 28 Juni 1841. Hij werd tot bisschop van Samosate benoemd en tevens hulpbisschop van Mgr. Du Rous seau, den 26 December 1896 en ontving de bisschoppelijke wijding tien 24 Februari 1897. Den 16 December 1897 werd hij be noemd tot bisschop van Doornik. Mgr. Walravens was de 97e bisschop van Door nik, doctor in de godgeleerdheid en ridder van de Leopoldsorde. DE R. K. GEMEENTE TE ROELOFARENDSVEEN. Even als een eeuw te voren, moesten de Katholieken nu weder elders op dc nabu rige plaatsen hunne godsdienstplichten gaan vei-vullen. De Ap.-Viicaris J. van Bij- levelt had aan de omliggende pastoors al geheel© jurisdictie verstrekt over de van den Jansenisten-pastoor ingenomen pa rochie. Te beginnen met den 30sten No vember 1726, de maand zelve, waarin de ongelukkige Jacobus du Pré binnendrong, werden er te Oud-Ade jaarlijks meer dan 40 kinderen uit Roelofarendsveen gedoopt, onder langzame vermindering tot 25, een bewijs, hoe er de bevolking ten gevolge van de godsdienst-onlusten afnam. De welvaart dezer eertijds zoo bloeiende buurt ging dan ook zichtbaar echteruit van jaar tot jaar; vele der voornaamste woningen stonden ledig; de landhuren werden tot op een derde verminderd; lands- en ambachtskos'ten konden dik wijls, zelfs met executie der behoeftige in gezetenen, niet betaald worden; de collec tes voor de armen werden ontoereikend en zoo gering, dat men de fondsen, in vo rige dagen met milde liefde bijeenge bracht, voor het onderhoud der noodlij denden moest opofferen; in één woord zoowel im het godsdienstige als in het stof felijke jammerden er om éénen scheurma- kenden priester, aangehangen door een 80- tial, niet minder dan 12 a 1300 Katholieken, die zich voorbeeldig in hunne zooveel of fers kostende standvastigheid, ten aan zien van geheel Nederland, als trouwe1* gehoorzame en ijvervolle kinderen der Kerk bleven gedragen. De zieken moes ten op sleden en schuiten naar de nabu rige plaatsen vervoerd worden om door een Roomsch priester te worden bijge staan en de H.H. Sacramenten te ont vangen, waarbij het menigmaal gebeurde, dat zij, door de kou of de ongemakken van het ween-, onderweg stierven, voor da.t zij bij den priester waren, of op den terugtocht. Door dat alles bewogen dienden schout en ambachtsbewaarders den 14 Februari 1732 door den procureur P. Kiggelaar aan de Staten van Holland een request in, waarbij zij het verval* der gemeente sedert vijf jaren, het treurige vooruitzicht en een middel tot herstel aanwezen. Daags daarna voegden twee der voornaamste Katholieken (Willem Reijnenz. van Klink en Cornelis Jacobz. van Zanten) hunne smeèkstemmen daarbij, doch een en an der te vergeefs. Hunne Edel Grootmogende Heeren Starten van Holland en Westfriesland von den goed een vijftigtal te begunstigen en er meer dan 1200 jammerlijk te laten zuchten. De treurige en ellendige toe stand der gelooviigen in dien tijd, maar tevens hunne voorbeeldige getrouwheid aan de waarheid, en hun afkeer voor de door listige kuiperijen ingedrongene, en om hunne anti-kaitholieke stellingen, im mer door het protestantsche gouvernement begunstigde Jansenistische priesters, kan uit die twee requesten worden opgemaakt. Het eenige wat door het gouvernement vergund werd, was, dat de naburige pastoors de zieken mochten komen bedie nen, en deze dus niet meer op sleden of schuiten naar de priesters zelven behoef den vervoerd te woTden. Twintig jaren later, in 1752, werd door schout en gerechte van Alkemade op nieuw bij de Starten aanzoek gedaan om op ©enigerlei wijze verandering in den toestand der Katholieken te verkrijgen, doch wederom te vergeefs. In 1770 vervoegden zich dezelfde ten derde male bij de Staten, maar het leidde tot niets. Of de finale resolutie, die, tot nadere deliberartie van de Staten van Holland, uitgesteld werd, om de wenschen der Katholieken te voldoen, genomen is, betwijfelen wij, althans wij hebben daar van niets kunnen ontdekken. Uit de aan gehaalde requesten blijkt dat de Janse nisten (die in den aanvang ongeveer 80 zielen telden) in het begin van 1732 nog 50 of ten hoogste 60 in getal waren, eh allen onvermogend en arm. Zij zijn ge stadig zóó verminderd, dat er bij het overlijden van hunnen pastoor du Pré, die hen bijna 50 jaren bediend heeft en in 1776 gestorven is, slechts 12 of 14 meer over waren. Gedurende den laatsten tijd van zijn leven vooral rekte du Pré in de grootste bekrompenheid zijn dagen voort en was gedwongen zonder behulp van een dienstbode te leven. Om voor rijn onderhoud het hoogbenoodigde geld te be komen, had hij een kostbaar Venerabel te Utrecht voor de som van f 1500 in de lomment verpand. Een zekere Anse.lmus de Moor, van de orde van don H. Benedictus, uit het Vlier- bareiwterkliooster nabij Leuven, woonde bij du Pré in en nam office van koster en keukenmeid waar, wijl niemand bij den Jansenist in dienst wilde zijn. Treurig was het uiteinde van du Pré, wiens dood tevens een ©inde maakte aan de verdrukking der Katholieken. In den avond van 30 Januari 1776 ont dekte men brand in de pastorie. Zoo hevig woedde het vuur, dat er aan redden of behouden niet te denken viel. Den volgen den morgen werd het lijk van den oïige- lukkigen du Pré onder de puinen van het huis gevonden. Denkelijk was door zijne onvoorzichtigheid, om vuur in de bedstede te zetten, zooals hij gewoon was, brand ontstaan. Tegelijk met de pastorie werd ook al het zich daarin bevindende, waar onder ook de archieven en de meeste kost baarheden der kerk, een prooi der vlam men. Na den dood van du Pré namen de wei nige nog overgeblevene Jansenisten de hand der verbroedering van de Katholie ken aan, één vrouw alleen uitgezonderd, die echter spoedig de plaats verliet. Het gelukte, aan de kerkmeesters, die altijd afkeerig van den Jansenisten pries ter geweest waren, om eene overeenkomst met de weinige aarahaTrgers der Jansenis ten te treffen, waarbij zij verklaarden als pastoor te erkennen den WelEerw. Heer Wilhelmus van Wetering (geboren aan de Oude wetering), die destijds pastoor was te Vogelenzang en vroeger te Zoetermeer insgelijks de eerste herder was geweest, nadat de kerk daar uit de handen van de Jansenisten terugkeerde. Na het toen maals gevorderde vragen van admissie voor gemelden WelEerw. Heer en het be talen der recognitiegelden werd tot over groots blijdschap der Katholieken den 11 Mei 1776 de eerste kerkelijke dienst weder door den Katholieken priester verricht. In datzelfde jaar werd de nieuwe pas torie gebouwd. En, wijl de kerk geheel bouwvallig was, en in 50 jaren bijna niet was gerepareerd, Is die in het jaar daarna omtrent geheel vernieuwd. Ondertusschen werden de kerkelijke diensten verricht in een huis (staande in het noordeinde van het dorp, aan het westen van den dijk, ten noorden van de laatste polderbrug) en toebehoorende aan Jan van der Meer. Den 30sten November 1777 is zij ingeze gend en op den eersten Zondag van den Advent is weder de eerste godsdienstoefe ning in de vernieuwde kerk gehouden. In 1778 werd er een nieuw orgel in ge plaatst van 1600 gulden, terwijl later in 1779 daarin een preekstoel aan de noor der pilaar bij het altaar werd gezet, voor stellende het uitleiden van den apostel Petrus uit de gevangenis een werk, zoo als men er maar weinige in de Kathoilie- ke kerken hier aantreft. Deze preekstoel kostte 700 gulden en werd ten geschenke gegeven door Jannetje en Trijntje van Klink. Ook een zeer fraaie communie bank werd geschonken door Martinus Abbenes, een lid der gemeente. Onder pastoor Wilhelmus van Wetering werd ook het Venerabel, dat door pvastoor du Pré verpand was geworden, w(gre afge lost. In ééne collecte kwam het geld daarvoor ruimschoots bijeen. MEMENTO. Oproep tot de beschaafde volkeren. Onder dezen titel schrijft d© beroemde Poolsohe romanschrijver Sienkiewicz in het blad „Dziennik Posnan&ki" (Posensche dagblad) de volgende roerende bede aan de volkeren om hulp in den dringenden nood der Poolsche bevolking In schrikkelijken wedstrijd en onder het uitstorten van de bitterste ellende kampen de geesten van dood en vernieling met elkander om de heerschappij over de we reld. Millioenen soldaten vallen op de plaat sen, waar de krijg woedt, duizenden men- schen gaan ten gronde door koude en hon gerdood. Twee landen vooral zijn het slachtoffer van dezen bloedigen strijd. Deze landen, eerst zoo bloeiend, zijn thans woes tenijen geworden. Deze landen zijn Polen en België. De hulp gebracht aan de Belgen strekt den volkeren tot groote eere. Nu komt mijn ongelukkig vaderland op zijn beurt hulp smeeken. Ons land, zevenmaal grooter dan het vaderland van dat kleine heldhaftige volk der Belgen, is vertreden en verwoest door tallooze krijgstroepen. Onze zonen gedwon gen te vechten in de rangen van drie elkan der vijandig© legers, storten zich op elkan der in een vreeselijken broederkrijg; een verwoestende brand vernielde onze steden en dorpen van den oever der Njemen tot aan de bergtoppen der Karpathen. Over heel het vlakke land van onze rampzalige geteisterde streken waait het spook van den honger. Iedere arbeid is gestaakt; de arbeider vindt geen werk, want er zijn geen fabrie ken meer in Polen; en de landbouwer schouwt op zijn ploeg, welke overdekt wordt met roest, want koren en vee is er niet meer. De koopman sluit zijn zaak uit ge brek aan koopers; de huiselijke haard is verlaten; vreeswekkende .ziekten versprei den vreeselijke verwoesting, vrouwen 'en grijsaards hebben geen onderdak meer tegen de strenge koude; kinderen strekken hun vermagerde handjes uit naar hun moeder en roepen om brood, doch de Pool sche moeders kunnen geen ander antwoord aan hun kleinen geven dan een stroom van tranen. Dit aantal van diep ongelukkigen, bedenkt het, christelijke volken, be draagt duizenden. Heeft mijn Poolsche vaderland geen recht meer op uw hulpe? Ieder ongelukkig volk mag aanspraak ma ken op hulp in naam van de eeuwige ge rechtigheid, in naam des naastenliefde. Nog op een anderen titel kan ons Pool sche volk zich beroepen, om de mensch- heid tot steun te nooden. Ons Poolsche volk, verdeeld reeds en veroverd, heeft toch nimmer den roem van zijn verleden in het minste geschonden; want nooit hield het op te strijden tegen brutale overmacht, altijd kwam het op tegen de barbaarsche horden; altijd stond het aan uwe zijde in den strijd, welke de vrijheid uws vaders verdedigde. Er be staat geen eervolle zaak, waarvoor ons Poolsche volk zijn bloed niet vergoten heeft; er is geen lijden of ellende geweest, welke ons volk niet door zijn milddadig heid gelenigd heeft. Namen van een So- bieski en een Kosciuszko zullen altijd in uw herinnering voortleven. Onze gedachten, onze arbeid, onze schep pingskracht hebben rich met de schoonste kleuren getoond in de geschiedenis der vol keren. In naam van de solidariteit der volkeren, in naam van het volk, dat steeds trouw bleef aan zijne beginselen, in naam van Christus onzen grootsten lijder, kom ik met dezen oproep tot de beschaafde volke ren der aarde. Wij vragen u dringend, on dersteunt onze pogingen, om ons vader land te redden uit zijn diepe ellende; helpt zijn bewoners, opdat zij hun huizen weder kunnen opbouwen; geeft aan de boeren toch brood, opdat hun krachten .zich her stellen; en koren, dat hun hoop geeft, in de toekomst weder te oogsten. Helpt, opdat de Poolsche moeders aan haar uitgehongerde kinderen een ander antwoord geven kunnen dan enkel tranen; moge het Poolsche volk in de volheid zij ner kracht dit uur van allerzwaarste be proeving doorstaan, en de hoop voelen op rijzen in zijn hart, dat de dageraad dei- vrijheid nadert. „Msbd." HENRYK SIENKIEWICZ. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Mijnheer de Redacteur! Vergun ons nog eenmaal eenige plaats ruimte en wel om een misverstand uit den weg te ruimen. U blijft, geachte correspondent, bejam meren, dat de Speenhoff-marsch" ge speeld is. Dit is volkomen uw recht, en wij zullen deze quaestie niet meer aanroeren. Maar de bewering die u doet, als zou de „Speenhoff-marsch" nu vijf jaren geleden ter zijde gelegd zijn, om reden zij was saamgesteld uit moppen van den dichter- zanger Speenhoff, verklaren wij, da.t'noch directeur, noch één der leden hier iets van bekend is. Wat u bedoeld is een ander nummer. U M. de R. dankend voor de plaatsing Hoogachtend, E e n i g leden v. h. „Fan farecorps" te Zoeter- w o u d e. Hierbij sluiten wij deze discussie. Red. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Stadstimmerwerf. Telefoon no. 127. Geopend van 912 uren des morgens en van 25 uren des middags. 1 Klerken, 60 timmerlieden, 29 metselaars, 3 voegers, 14 opperlieden, 5 steenhouwers, 20 stucadoors, 53 schilders, 2 behangers, 1 stoffeerders, 8 meubelmakers, 3 stokers, 3 smeden, 3 grof-bankwerkers, 0 mach.-bankw., 1 electriciens, 2 voorslaanders, 18 typografen, 7 kleermakers, 1 bakkers, 0 sigarenmakers, 1 huisknechts, 4 schippers, 14 grondwerkers, 2 warmoeziers, 10 bloemisten, 21 loopknech ten, 5 loopjongens, 80 losse werklieden, 00 mannen allerlei. Afd. Vrouwen (Volkshuis). Geopend van 912 uur. Telefoon 1477. 7 Dienstboden, 18 werksters, 11 naaisters» 3 waschvrouwen, 2 winkeljuffrouwen, 0 kin derjuffrouwen, 1 strijasters, 27 fabrieksarbeid sters, 64 textielarbeidsters, 23 vrouwen aller lei, 1 kantoorbediende. Financieele Berichten. Amsterdamsche Beurs. Officieele Prijscourant. I V.K. I L.K. I H.K. Ned. 1914 5 f 100—200 99 i/s 99 99 1/4 dito f500—1000 |98i5/ic|98i5/]6| 99 3/i6 Koers van het geld. Prolongatie pCk. Burgerlijke Stand. ALKEMADE. Geboren: Theodorus Johannes, z. van G. J. van Leeuwen en M. Huigsloot. Ja- coba Wilhelmina Maria, d. van M. van Rijn en M. van Hameren. Cornelia An- tonia, d. van C. G. Ganzevles en A. G. van Veen. Overleden: H. Loos, 75 j. BODEGRAVEN. Geboren: Christine Jacoba, d. v. F. H. Jungeling en M. C. v. GelderMarrigje Cornelia d. v. K. van Rijn en A. P. Verdel, Petrus z. v. A. Wolswijk en H. Groenen dijk, Jacobus z. v. D. Dolderman en J. van 't Veer, Trijntje Elizabeth d. v. P. van Holst en A. P. Nolet. Overleden: J. M. van Velzen 4 m. M. v. Schaijk, Wed. v, N. Spruyt 81 jaar. NIEUWKOOP. O v e r 1 e d e n: G. M. Kotten, ongeh. 82 j. P. v. Leeuwen, wed. v. A. Klijn, 77 j: NOORDWIJK. Geboren: Petronella, d. van W. Hoek en J. Zuidbroek. Getrouwd: G. S. Bulk 24 j. en M. Duindam 22 j. Overleden: P. Heemskerk, 89 j. wedn. van A. Verpoorie. M. A. v. d. Berg, 8 m. d. v. C. Th. v. d. Berg en N. Hoogeveen. NOORDWIJKERHOUT. Geboren: Cornelis, L.zn. v. C. Kor- tekaas en K. Hoogenboom. Overleden: M. van der Meer, ~9 j. J. B. Lassooij, 4 mnd., Amsterdam. TER AAR. Geboren: Clazina Elisabeth, d. v. A. van der Haven en C. W. Rietveld. Overleden: J. J. Jonker 62 j. ongeh. H. Kempers 85 j. weduwn. van II. Mol. Ingezonden Mètiédeélingen a 30 cent per regel. Het keeren der jaren. In het leven der vrouw is liet keeren der jaren een tijdperk van veel zorg en ziekte. Het openbaart zich door pijn in den rug, hoofdpijn, duizeligheid, gevoel van slaperigheid na den maaltijd, opstij gingen van het bloed, benauwdheden, een gevoel van zwaarte in den onderbuik, in liet kort door de verschijnselen, die gepaard gaan aan een slechte werking der nieren. Want de onzuiverheden, die vroeger op geregelde tijden werden verwijderd, blijven voortaan gedeeltelijk in het lichaam achter en kunnen niet worden afgevoerd, wan neer de nieren niet voldoene kracht heb ben, om het bloed voortdurend te filtreeren. Het is daarom, dat het vooral in dit tijd perk noodzakelijk is Foster's Rugpijn Nie ren Pillen te gebruiken, die de nieren op wekken en herstellen, en haar geschikt maken tot haar belangrijke taak, waar door de gezondheid van het geheele orga nisme verzekerd wordt. Te Leiden verkrijgb. bij D. M. Krui- singa, N. Rijn 33, Reijst en Krak, Steen straat 41 en D. de Waal, Mare 56. 823 Toezending geschiedt franco na ontv. v. post wissel k f 1.75 voor één, 'of f 10.voor 6 doozen. Eischt de echte 1 Foster's Rugpijn Nie- r ren Pillen, weigert elke doos, die niet 1 voorzien is van ne- venst. handelsmerk. Schaakrubriek. Oplossing van probleem 215 van S. BERNSTEIN te Hannover Db3. (3e en 4e Prijs ex aequoManchester Weekly Times 1904.) Correcte oplossing ontvangen van: E. de Ruiter, te Oegstgeest; P. Reeuwijk, H. v. d. Poel, Jac. van Steijn en P. van Velzen, te Zoeterwoude; Jac. v. d. Meer, tri Am sterdam; W. de Koning, te Noordwi, fc-Bin- nen; R. Paulides, te Leiden; J. Heemskerk, te Roelofarendsveen; J. Berk, te Noord- wijk aan Zee; A. van Hameren, t£ Veur; W. van Kins, te Boskoop. Correspondentie: C^_v. V., te Z. Uw oplossing faalt op Pe4 of Pb3. J. B. en Th. S., te H. Zie correspon dentie aan C. v. V. W. v. K., te B. Uw bijdrage in dank ontvangen. C. K., te Z. Dank voor uw bijdrage. Ligt ter correctie. Probleem 218 van H. v. d. POEL, te Zoeterwoude. (Ingezonden.) ZWAKT. it iü i J i «1 li - li 1 in 11 UP f ffff f! WIT. Stand der stukken. Wit: Kb5; Ta4; Pc2; Lf7; pion f4. Zwart: Kd5; Pf3; Pg4. pionnen b7. d6; e6; f5. Wit speelt in 2 zetten mat. Oplossingen worden ingewacht tot Za terdag 5 Maart, onder motto Schaak, „Leidsche Courant", Leiden. Marktberichten. ZWOLLE, 19 Febr. Vee. Aanvoer 15S4 stuks, als: 722 runderen, 1S4 kalveren, 51 schapen en lammeren, 60 varkens en 567 biggen. Handel in alles stationair. Men besteedde voor neurende en versch gekalfde koeien f170 ïl 290, dito vaarzen en schotten f155 a f230, gustekoeien voor de vetweide f180 a. 210, dito vaarzen f140 a 190 voorjaars kalvende koeien f150 a 200, ossen voor de vetweide f 175 a 260, D/o jarige spring- stieren f85 a 140, H/a jarige pinken ft>5 a 125, jarige fokkalvcren 145 il 115, nuchtere kalveren f8 a 22, vette koeien en ossen aan bóuten 72 a 92 et., dito stieren 74 a. 84 ct., dito kalveren 90 a 310 ct., dito schapen 45 a 75 ct. per kilo, lammeren fa0-weeksche biggen flO,— a 14,—10-weeksche dito f 16, a 24,drachtige varkens f60 a SO, magere dito f40 a 68 per stuk, vette dito 76 a SO c., dito voor Londen 50 a 52 c. per kilo. Boter. Aangevoerd 3550 k.g., prijs fl,55 a fl,65 per kilo, per 1/S vat van 20 kilo: gras- boter prima f30,a 31,alwijkende f29,50 a 30,2e soort f29.a 29,50, per 1/16 vat van 10 kilo f14,75 a 15,25 naar qual. LOOSDUINEJi, 19 Febr. In de heden gehou den veilingen zijn betaald voor: bloemkool le soort, f8,— 12,50, 2e soort f 5,— 7,—, roode- koolf 12,50 f24, savoyekool f10—22, groene- kool f3,50—5,— per 100 stuks: salade le soort f3,50 5,2e soort fl,80 2,60 per 100 krop; peen le soort f 15,-17,50 2e soort f7,50-1250, ra dijs f3,504,50, prei f 1,40—1,80 selderij f 1,40 2per 100 boskroten f 1,10 1,50, per ty2 li.L. peterselie f5,—6,— per 100 bos, andijvie f 0,60- 0,65 per ben, spinazie 1,-1,15 ct., per mand; stóofsla f0,80—46 ct. per mand; boerenkool f0,14—20 ct., p, mand, schorse- neeren le soort f6,809,75 per 50 K.G. 2e s. 2,753,60, per 50 K.G. Paipstelen fl,50 190 per 100 bos, rabarber 10per 100 bos. Eng. komkommers f0,80—0,90, ALK WAAK. 19 Februari. Kaas. Aange voerd 95 stapels, wegende. 56,421( kilo. Prijs voor kleine fabrieks-f47,commissie f 41, middelbare- 1'—,—, boeren- f 42 commissie boerenkaas f41,middelbare 141,.Ilandcl goed.

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 2