BINNENLAND. Ingezonden stukken. Uit Stad en Omgeving. •en grooten'voorraad verbruiken. Het Wérd noodig geacht om van staatswege den voorraad aardappelen in het land op te nemen en dezen onder toezicht der regee ring te stellen. Tevens zal de oprichting van vereenigingen tot regeling van het aardappelverbruik noodig zijn. Een .luchtschip verloren gegaan. Het Duiitsche luchtschip „L 3" ds op een ver kenningstocht tijdens een storm uit het zuiden ten gevolge van een defect aan de motoren gedaald op het eiland Fanö aan de Westkust van Jutland. Het luchtschip is verloren, de geheele bemanning werd gered. Kabel Brest—New-York verbroken. De ,,Voss. Ztg." verneemt uit Zürich, dat volgens authentieke berichten de groote kabel der „Compagnie Framjaase des ca bles TélégTaphiques van Brest naar New- York verbroken is. Alle continentale tele grammen moeten nu over Engeland gaan en zijn aan Engelands censuur onderwor pen. Schaarschte aan werkkrachten. Ten gevolge van den oorlog zijn rle mannen zoo schaarsch, dat de I.ondenscbe graaf- schapsraad geen geschikte mannen kan vinden, om tijdelijk als klerken aan te stellen. De Raad wil nu vrouwen aan stellen, maar ondervindt moeilijkheden om haar tegen de oude loonen te krijgen en is daarom van plan, de loonen van 25 sh. tot 35 sh. per week te verhoogen. De H. Vader en de weesjes der aarbeving. Bij de onuitsprekelijke smarten van een bloedig-wreeden oorlog, die elk uur het vaderhart des Pausen verscheurt, zoo le zen wij in den „Osservatore Romano", heeft onlangs de aardbeving in de streek van Marsico nieuwe redenen van bitterste droefheid met ontzettende rampzaligheden en onherstelbaren rouw daaraan toege voegd. Heel de liefdevolle bezorgdheid van den II. Vader, die reeds onmiddellijk getracht heeft te voorzien in de eerste behoeften der getroffenen en behoeftigen, deels door ze Santa Marta, te herbergen^ deels door ze in zijn eigen woning, het hospitium vv bbf met ieder ander dienstig middel bij te staan, richt zich op het oogenblik op bij zondere wijze op de ongelukkige weesjes, die, alleen op de wereld achtergebleven, de liefdevolle bezorgdheid van zijn vaderhart behoeven. Als een document van groote vaderlijke bezorgdheid en van koninklijke vrijgevig heid zal steeds blijven de brief, dien Paus Benedictus XV een dezer dagen aan Z. II. kardinaal Piet-ro Gasparri, zijn staatsse cretaris, deed toekomen: een levend en blijvend bewijs van die zich nooit verloo chenende en onvermoeide vaderliefde, die de Pausen altijd hebben gewijd aan hunne ongelukkige, door rampen geslagen kinde ren. De II. Vader zegt in zijn brief, dat de weesjes van de onmetelijke ramp in zijn hart en zijn bezorgdheid dien schat van liefde zullen vinden, die de moeders en de verloren bloedverwanten voor hen zul len hebben gekoesterd en hij wil, dat zij onder waakzame zorg waardig zullen op groeien voor het godsdienstige en maat schappelijke leven. Aan den wijzen en wakkeren ijver van zijn staatssecretaris vertrouwt de H. Va der de vervulling van dit vaderlijk plan en zeer edelmoedig voornemen toe. Hier volgt de tekst van 's Pausen 6ch rijven: Aan Z. E. Kardinaal PIF.TRO GASPARRI, Onzen Staatssecretaris. Heer Kardinaal! In ons vaderhart, reeds verscheurd door de wreedheid van een schouwspel, dat de geschiedenis der menschheid nog nimmer zao-, heeft de aardbeving van 13 Jan. een nieuwe wonde geslagen, bloedend om eene niet minder hevige smart. Ofschoon wij onder den slag van de af grijselijke ramp de plannen aanbidden van de goddelijke en steeds moederlijke Voorzienigheid achten wij het onzen plicht zonder dralen aan de opbeuring van de geteisterde dierbare bevolking, die gered is uit de verschrikkelijke ramp, alle zorg van Vader en Herder te geven, die de be perkte middelen van den Apostolischen Stoel ons zullen veroorloven. Doch zie onder de gespaard geblewenen eene groep, die onze onbegrensde liefde rijke bezorgdheid vraagt, ik bedoel de arme weesjes. Voor deze rampzaligen gevoelen wij, Heer Kardinaal, nog meer dan voor de anderen in het diepste van ons hart het vaderlijk gevoel, dat Jezus-Christus ons gegeven heeft. En derhalve, vertrouwende op uw wij zen en wakkeren ijver, waarvan gij in deze weinige maanden ons de'meest tast bare bewijzen geleverd hebt, en de hoop koesterend, dat uw werk niet alleen geen tegenwerking zal ondervinden, maar van alle kanten begunstigd worden zal, heb ben wij besloten aan u eene onbegrensde volmacht te geven voor de opsporing, de zorg en de opvoeding van de bedoelde weesjes, terwijl wij u machtigen om naar gelang het noodig zijn zal alle voorzorgen te nemen, die noodig zullen zijn. En wij hopen, dat gij niet te vergeefs zult arbeiden uit naam van den Plaats- belileeder van Christus, zoowel door deze bitterste van alle vergoten tranen te dro gen als door zoovele ongelukkigen op te voeden voor het godsdienstige en maat schappelijke leven, waarvoor de ramp hen zoo uitmuntend heeft voorbereid. Ten sterkenden troost in uwe niet ge ringe opofferingen, die het moeielijke werk van u vorderen zal, zij u, Heer Kar dinaal, de Apostolische zegen, die wij u als onderpand der heimelschc genaden van ganseher harte geven. Wit het Vaticaan, 25 Januari 1915. BENEDICTUS P. P. XV: Nederland en de Oorlog. Een wetsontwerp zal worden ingediend tot regeling van de geldelijke gevolgen van ongevallen aan visschers, overkomen door den oorlogstoestand. De Regeering heeft van de Nederl. Reedersvereeniging een aanbieding van de noodig? vracht ruimte tegen billijken prijs ontvangen. De Rijksmiddelen hebben in Januari f 1.5 millioen minder opgebracht dan in Januari van verleden jaar. Uitgewisselde krijgs- gevang enen. Men meldt uit 's-Hertogenbosch d.d. 17 Februari aan de „Msbd.": Juist te middernacht kwam, langzaam als een goederentrein, de lange sliert wa gens weer binnenrijden, die gisteroch tend de Engelsche invalieden van Olden- zaal naar Vlissingen hadden gebracht. Nü waren het de Duitschers. Zachtjes, onhoorbaar stopte de trein. De leden der plaatselijke afdeeling van het Roode Kruis stonden weer gereed en de ijverige padvinders deden hun best als tijdens de Belgische invasie. De eerste wagens van den ambulance- trein zagen er het minst luguber u/it. Daar liepen de gekwetsten, die een oog verlo ren hadden of een arm, die een schotwond in de ruggewervels hadden gehad of gra naatsplinters in een der beenen. Achter op tiem, twintig goederenwagens, netjes als hospitaalkamertjes ingericht, met zwe vende bedden. Hierin de zwaarst-jjewon- den, de verminkten, voor wie geen hoop meer bestaat, dat zij er nog ooit bovenop zullen komen. De arme stumperds.... De doctoren gingen eens kijken, ver schikten wat en hielpen hier en daar. De padvinders en Roode Kruis-leden droegen weer bouillon en thee aan, sleepten met mande® sinaasappelen en mandarijntjes, deelden builtjes met lekkere sigaren uit. Dat deed wel goed in den kouden vries- nacht! Het smaakte zoo lekker... En allen waren natuurlijk op de eerste plaats blij, dat zij straks wederom in de Heimat zou den zijn it's a long, long way to... Ger many, glimlachte er een maar toch ook zeer dankbaar, dat zij hier weer aan stonds van weldadige liefde genieten mochten. Zij keken eens rond over de mooie per rons van het Bossche station en vroegen dan weer in hoopvolle verwachting, hoe lang het nog duren zou, eer zij in Ben- tlieira waren- Met de gewonden in de eerste wagens hebben wij wat staan praten. Zij vertelden spontaan, dat de verple ging in Engeland, best, opperbest was ge weest. Zij hadden niets te kort gekomen. Integendeel, de menschen, de liefdezus ters vooral hadden iVn in alle opzichten uitstekend behandeld. De Engelschen zijn zoo slecht niet, als onze couranten beweren! meenden eenige flinke kerels. Zij hadden wel avontuurlijke tochten gemaakt. De een kwam uit Potsdam en had in het legerkorps van Von Kluck ge streden, was aan het hoofd gewond, bud zijn oog verloren en was over St. Lazaire naar Engeland vervoerd. Een ander uit Gemmenich was bij Yperen gevallen, een derde uit Solingen was gewond ten Zui den der Mame. Maar allen hadden er wel genoeg van. en hoopten, dat de oorlog maar héél, heel gauw eindigen zou. Zij waren zoo echt onder den indruk, dat zij straks wederom hunne familie zouden terugvinden, na een half jaar som migen, na eenige maanden anderen,waar in zij maar hadden geleefd tusschen hoop en vrees. Een der Nederlandsche hospitaalsolda ten, die den trein begeleidden, vertelde ons, dat de blijdschap allen uit den slaap hield en dat er telkens weer vroolijke lied jes werden aangestemd. Na twintig minuten oponthoud reed de trein weer verder, naar Utrecht. Die kon den wuifden ons een ,,Auf wiedersehn" toe en riepen: „Gute Nacht!" En daar trok de sliert wagens voorbij, de groote kasten beplakt met roode krui zen op wit vierkant, luguber oorlogs beeld.... In stilte verheugen wij ons over de kloe ke daad van Paus Benedictus, (zooals men weet, heeft de Paus het initiatief ge nomen tot de uitwisseling van gevange nen), die deze stumperds tenminste weer eens een vleugje levensgeluk genieten doet! De reeders en de regeering. Gelijk gemeld is, heeft do minister van Landbouw, Nijverheid en Handel gistermid dag vertegenwoordigers ontvangen van de Nederlandsche Reeders vereeeni ging. Naar wij in verband hiermede vernemen, ie aan de regeering een aanbieding gedaan om de benoodigde vrachtruimte tegen een billijken prijs beschikbaar te stellen. Schending der neutrale post. Een lezer deelt aan het Hbld. mede dat hij sinds het begin van den oorlog verschillende brieven, gewone en aangeteekende, ontving, afkomstig uit Mexico, Havana, Lima, La Plata (Bolivia), geopend door den Engelschen censor. De visschers en de oorlog. Dezer dagen zal bij de Tweede Kamer wor den ingediend een ontwerp van wet tot rege ling van <le geldelijke gevolgen van ongevallen aan visschers, overkomen door den oorlogs toestand. Voorts vernemen wij, dat aan verschillen de reederijen een contract voor molestrisico wordt aangeboden. Het luchtschip. Het luchtschip dat Woensdag boven ons land is waargenomen, is ook gezien door de bemannnig Yan een onzer torpedoboo ten, die in de Noordelijke Zeegaten kruiste. Het luchtschip dreef in noordelijke rich ting over de Zuiderzee. Verder is uit Ter schelling gemeld, dat een van 't luchtschip afhangende ankerketting twee telefoondra- 'a.en op dat eiland beschadigde. Men heeft ook ip de Kon. Marinekringen geen denkbeeld van welke nationaliteit en van welk type het luchtschip was. Distinctieven van vreemde naties. De territoriale bevelhebber in Zeeland heeft thans voor de geheele provincie het verbod ingevoerd, distinctieven van vreem de naties te dragen. Haringloggers als vracht vaarders. De Katwijksdhe haringloggers „Gijsbcrt Karei van Hogendorp," „Mangaretha Cor nelia" en „Minister Kuyper" hebben de visscherij gestaakt en zullen nu als vracht vaarders tusschen Engelsche en Neder landsche havens dienst doen. Broodprijsverhooging. Naar het Hbl. verneemt, heeft de gister ochtend gehouden vergadering der Commissie voor Levensmiddelen te Amsterdam de vast stelling der broodprijzen, in overeenstemming met de verhooging van den meelprijs, een belangrijk punt van béspreking uitgemaakt. Het ligt in de bedoeling, met ingang van Maandag in de hoofdstad den prijs van melk- brood te brengen op 17Va cent en dien van waterbrood, onder rabbinaal toezicht gebakken, op I6V2 cent. De Rijksmiddelen. Het overzicht van de opbrengst der Rijksmiddelen over de eerste maand van bet nieuwe jaar is verschenen. Bij dezelfde maand van het vorig jaar blijft deze f 1,500,641.87s ten achter. Daar in 1914 werd ontvangen f 12,474,313.83%, bedraagt de achteruitgang ruim 12 pCt. De verschillende directe belastingen heb ben de volgende bedragen meer opgele verd: grondbelasting f 37,000, personeel f 75.000, bedrijfsbelasting (met de opcenten geheven ten bate van de algemeene mid delen) f 177,000 en vermogensbelasting f20,000 (eveneens.met de opcenten). Uit de invoerrechten werd f 198,000 min der ontvangen. Van de accijnzen bedroeg die op de sui ker f 864.000 meer. Ook de wijnaccijns steeg met f 3000, de zoutaccijns met f 59.000 die op bier met f 2000 en die op het geslacht met f 94,000, doch het gedistilleerd bracht f 1,621,000 minder op. Ook was de belasting-ontvangst op gou den en zilveren werken lager en wel f 27,000. Voorts werd minder ontvangen uit de zegelrechten f 357,000, uit de registratie rechten f422,000, en de hypotheekrechten f 46,000, doch de successierechten kwamen hooger met het bedrag van f 21,000. Van de overige middelen worden ver meld de domeinen met een lager bedrag van f 12,000, en de loodsgelden van f 185,000 (een vermindering van 62 pCt.). De Staats loterij was f 13,000 hooger. In verband met, de verklaring van poste rijen en telegrafie als staatsbedrijf komt de maandelijksche opbrengst hiervan niet meer in het overzicht voor. Afzonderlijk wfirdt opgaaf gedaan van de opcenten geheven ten bate van het „Leeningfonds 1914". Deze opcenten brach ten op: voor de suiker f 137,260.34, den wijn f 1,781,79, gedistilleerd f 86,040.97, ze gelrecht buitenl. effecten f 7,935.80, registra tierechten f 23,036.05% en hypotheekrech ten f 1,982.02%, totaal f 258,036.94. Journalistiek. Tot redacteur-correspondent van het dag blad „De Maasbode" te Londen werd aan gesteld de heer Jos. M. N. Th. van Water schoot van de Gracht te Wijk aan Zee, die nog deze week zijn functie aldaar aan vaardt. Rood Zaandam. Zaandam is weer een klein stapje verder tot den heilstaat gebracht: B. en W. zon den n.l. een berict aan de openbare scho len, dat zij de platen, die de vereeniging „Onze Vloot" indertijd gratis toestuurde, niet langer als wandversiering der lokalen wenschen te zien gebruikt. Zij achten alle propaganda uit den booze. Loon en fooi, Het ellendige fooiensysteem, hetwelk in de residentie zelfs beambten van de Ko ninklijke Post om giften en gaven laat bedelen, is, naar men weet, ook bij onze tram troef. Het arbeidsreglement voor het personeel der Haagsche Tramweg-Maatschappij trekt uiteraard, na de gebeurtenissen van de Juli-maand des vorigen jaars, bijzon derlijk de aandacht. Maar ook ten opzich te der fooienkwestie is het van belang. In de kringen der betrokken arbeiders is men niot algemeen met de nieuwe rege ling ingenomen; men meent, dat die niet in alle opzichten een verbetering is. Dit is wèl het geval ten opzichte van de loonen der bestuurders, die na 20 jaren dienst f 17 per week kunnen hebben; voorts is de po sitie van het reserve-personeel, door het uitzicht op vaste aanstelling op bepaal den leeftijd, verbeterd. De regeling der vrije dagen schijnt echter minder goed te zijn. Wij wagen oils voor 't oogenblik niet aan een uitspraak over deze gegevens; de gegevens om ze te beoordeelen ontbreken ons. Doch op één punt kan men gegevens missen en toch oordeelen, dat er iets niet in den haak is, zegt de „Nederland". „Dit is n.l. ten aanzien van de loonen der conducteurs. Dat van een bestuurder is f 14—16 (met na 20 jaren dienst een we- kelijkschen toeslag van fl.), dat der con- conducteurs, niet verhoogd, is gebleven f 1113 (evenzeer met f 1 toeslag na 20 jaar dienst. Nu zal wel niemand aannemen, dat de werkzaamheden van bestuurders en con ducteurs zoo buitengewoon uiteenloopen, dat een dergelijk loonverschil daardoor, wordt gemotiveerd. Er is slechts één mo tief voor het lage loon der conducteurs: de Maatschappij rekent op de fooien, d. w. z. de Maatschappij verwacht, dat ongeveer een achtste van net loon, dat aan haar per soneel toekomt, voor een deel van dat per soneel door het ptibliek zal worden betaald. Of nog anders: de Maatschappij, de aan deelhouders dus, steken de fooien in den zak, die het publiek aan de conducteurs toedenkt, omdat ze, in den regel, menige vriendelijkheid bewijzen, waartoe ze "niet zijn verplicht. Dit nu dunkt ons een ongezonde en niet te bestendigen toestand. Wie weet, dat een conducteur, evenals een kellner, de hand moet ophouden om aan een deel van zijn loon te komen, zal ternauwernood zijn pas je of zijn enkele reis tegen den kostenden prijs durven betalen ;hij zal het gevoel hebben dien man iets te kort te doen. Het is onverdedigbaar dat eene onder neming, die geen noodlijdende is, daarop blijft speculeeren. Laat zij desnoods het aannemen van fooien verbieden, maar zorge zij, dat haar personeel zoo worde be taald, dat er niet op een 2%-censtuk be hoeft te worden geaasd". Een arbeidsreglement, dat dezen onge- wenschten toestand bestendigt, kan geen bevrediging schenken. „Res." Gemengde berichten. Aangebonden. Gisteren is door de Duitsche politie aan de gemeentepolitie teNieuweschans overgeleverd Antonius de V., geb. te Codin, 1 oud 47 jaar, koopman, tegen wien bij be- schikking van den Arr.-Rechtbank te 's Gra- venhage, d.d. 17 Jan. 1913 rechtsingang met last tot instuïtie, en bevel van gevangeneming is verleend, wegens oplichting. Melkoorlog. De vrouwen te Velseroord, die weigeren melk te koopen voor 10 cent per liter, hebben succes. Van nu af is n.l. melk beschikbaar tegen 9 cent per liter, ter wijl met 1 Maart a.s. een Melkinrichting daar wordt gevestigd, die de melk steeds 1 cent beneden den prijs der andere melkslijters zal leveren. Verdronken. Door de duisternis misleid is Woensdagavond te Meppel een dienstbode te water geraakt en verdronken. Gistermor gen is liaar lijk uit de spoorhaven opgehaald. In beslag genomen. - De douane te Enschede heelt Woensdag aan het station Staatspoor 6000 K.G. aardappelen in beslag genomen, bestemd voor uitvoer naar Duitschland en niet gedekt door consent. In totaal werden in de laatste dagen 25,000 K.G. in beslag genomen. Moord. De recherche heeft in een loge ment te Rotterdam aangehouden den schil dersknecht L. M. L. L. en desigarettenmaakster M. G. van O., beiden te Antwerpen woon achtig. Beider arrestatie is door den onder zoeksrechter te Antwerpen verzocht, daar zij verdacht worden van moord, gepleegd op mevrouw M., een gefortuneerde dame, aldaar woonachtig. Het lijk van de vermoorde dame werd in haar woning in een kast terugge vonden. De daders hebben slechts 200 franc gestolen; het overige in huis geborgen geld konden zij niet vinden. De beide aangehou denen zijn heden in afwachting van hun uit levering naar het huis van bewaring overge- bracht. Een beleidvol ambtenaar. De Minister van Justite heeft aan den brigadier der Koninklijke niarechaussée A. Dankaart der brigada Roosendaal, zijne bijzondere tevreden heid betuigd wegens zijn beleidvol en met grooten ijver ingesteld onderzoek in zake doodslag, gepleegd door M. Hartogh op B. Groenewegen, in den nacht van 10 op 11 Mei 1914, welk onderzoek geleid heeft tot ver oordeeling van den beklaagde. Branden. De bekende hooge korenmolen te Dille (Fr.) is, vrij zeker door het warmloo- pen van de as, afgebrand. Hij behoorde aan den heer K. Buwalda. De geweldige brand was uren ver in den omtrek te zien. Te Barger-Oosterveen is het hulpkantoor van den brievengaarder Smit geheel uitge brand. Boeken en zaken van waarde werden gered. Onder Borkel- en Schaft (N.-B.) brandde de boerderij van Jaspers af, aan „de achterste brug." Eenig vee kwam in de vlammen om. J. is niet verzekerd. Te Dongensche Vaart is de boerderij, be woond door Chr. Suos, afgebrand. Het vee is gered. Het pand is laag verzekerd. Donderdagnacht omstreeks 4 uur werd de brandweer gealarmeerd voor een zwaren bin nenbrand aan de N.W. Binnensingel, in de sigaren- en tabaksdrogerij van den lieer Loory, te Den Haag. Door te hard stoken zijn de sigaren in brand geraakt. De benedenvertrekken brandden uit. De brandweer blusebte den brand met twee stralen op de waterleiding. Braud. Gisteravond omstreeks 7 uur is er een zware binnenbrand uitgebroken op de zolderverdieping van het bovenhuis van pand No. 45 in de Rosier-Faassenstraat te Rotter dam, bewoond door den koopman W. N. de Jong. De bewoner was op deze verdieping over een stoel gestruikeld, waardoor een petroleumlampje, dat hij droeg, viel en brak. Te vergeefs werd getracht den brand met eigen middelen te blusschen. Dit geschiedde door gasten van spuit 36 met twee stralen op de waterleiding, aanvankelijk onder de leiding van den brandmeester den heer C. van der Dussen, daarna onder die van den hoofdman den heer M. M. Lourens. De zolderverdieping, waar koopmansgoe deren lagen, waaronder veel speelgoed en gummi-artikelen, brandde grootendeels uit. Koopmansgoederen en inboedel zijn voor f5500 op beur8poüs verzekerd. De reddingsbrigade en de spuiten 35, 34, 49, 31, 33 en 28 waren ook uitgerukt. Een bejaarde Koster. De heer Jos. de Kanter, koster in de parochie vanhetGoirke te Tilburg, is gisteren 100 jaar geweest. Ontvlucht. Tc Nijkerk hebben Dinsdagnacht drie Belgen onderdak gevraagd en gekregen, die uit het krijgsgevangenenkamp bij Dus- seldorp waren ontvlucht en den weg te voet hadden afgelegd. Ze waren voornemens zioh te Amsterdam bij den Belgischen consul te melden. (Tel.) Yerdronken. De stoomtreiler Martha IJM. 165, Dinsdag van IJmuiden naar zee vertrokken, iB gisteren uit zee teruggekeerd met verlies van den gehuwden schipper J. Vermandei, d»e by het uitzetten van de netten door een klap water over boord is geslagen en verdronken. Ondankbaarheid. De Belgische vluchte lingen die te Middelburg in de school in de Lange Delft vertoeven, lekeu wel onverzadig baar wat broodvoeding betreft. Telkens vroe gen zy meer brood. Bij onderzoek is thans §ebleken, dat het hun alleen om witbrood te oen was. Zij krijgen n.l. steeds een witte en <en bruine boterham tegelijk. De witte werd opgegeten, doch het bruinbrood werd verstopt. Op alle plaatsen die daarvoor maar cenigsrin» in aanmerking kwamen vond men boterham- men, in totaal kilo's kostelijk brood. Naar de Midd. Ct. verneemt, bestaat er 1 groote kans dat de ondankbaren naar een der vluchtelingendorpen zullen worden overge. bracht. Daar kan men strenger toezicht uit- oefenen. i Diefstal. De dochter van schipper V. uit Delfzijl, is aangehouden wegens diefstal van een bedrag van ruim f1100, dat in een doos werd bewaard en haar ouders toebehoorde. In verband hiermede is ook aangehouden de beminde van het meisje, een schippersknecht, tijdelijk te Dordrecht, die ongeveer f850 van het ontvreemde geld in Zwijndrecht verstopt had. Verder werd gearresteerd de gehuwde schippersvrouw H., te Delfzijl, die eveneens een deel van het gestolcr.e in bewaring had genomen. Indertijd is schipper V. door de rechtbank te Groningen veroordeeld wegens smaad van Veldwachter S., te Delfzijl, dien hij beschul digd had bij een onderzoek in zijn schip het geld te hebben gestolen. De diefstal is thans aan het licht gekomen door de belangrijke inkoopen, die de dochter deed. Mond- en klauwzeer. Wij ontvingen meerdere stukken over bovengenoemd onderwerp. Ze alle te plaatsen zou te veel vragen van onze plaatsruimte. Bovendien is in eenige, wel- licht ongemerkt, een scl>erpe toon aange slagen, waardoor de discussie over een zaak een persoonlijk cachet zou gaan dragen. Laten we zoo iets toch ver mijden! Aan heide zijden meent men hel eerlijk. Om echter het Hoor en Wedeirhoor vol komen toe te passen zullen wij hier weer geven het zakelijke van de bij ons ingekomen stukken. lo. Lane niet alle Boerenbonds- en Land- bouwafdeelingsleden te Hazerswoude wa ren het eens met den heer W. 2o. Niet alle vertegenwoordigers van Boerenbonden en Landbouwmaatschap* pijen zijn uitgenoodigd ter conferentie met den minister van Landbouw en den Direc teur-generaal. De R.-K. Boerenbond te Zoeterwoude b.v. is voorbijgegaan. 3o. Deze week .zijn 3 landbouwers bij den minister gaan klagen over de iegeerings- maatregelen. De minister heeft dezen tien medegedeeld, dat hij tot heden altijd ge handeld heeft op advies van Landbouw- of B.-B.-afdeelingen. 4o. Bij een landbouwer die alle voor zorgsmaatregelen had genomen,- is toch de ziekte uitgebroken. Pleit dat niet tegen een* overdreven zorg, vraagt een der in zenders. Red. Mijnheer de Redacteur, Ik blijf het bejammeren, dat ter afwis seling van de zoo hoogstaande R.-K.Volks zang zijn gekozen „nieuwe moppen" en een marscli die, al droeg zij een nieuwe naam, samengesteld is uit moppen van den dichter-zanger Speenhoff, reden waar om zij vijf jaar geleden zoo gauw is afge dankt. Jammer, dat men deze keuze heeft gedaan heeft met het doel de bekende marsoh, .waarin „de schutters" de beste is, te laten meezingen. Dankend voor de verleende plaats ruimte, teeken ik met de meeste achting, De correspondent te Zoeterwoude. Kamers van Arbeid. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemeene kennis, dat de kiezerslijsten voor den dienst 1915—1916 voor de verkiezing van leden van de Ka mers van Arbeid voor de Bouwbedrijven, de Textielnijverheid, de Voedings- en Ge notmiddelen en de Winkel- en Grossiers- bedrijven zijn vastgesteld, dat die lijsten voor een ieder ter Secretaris dezer ge meente ter inzage zijn nedergelegd, tegen betaling der kosten in druk algemeen ver krijgbaar zijn gesteld en dat vanaf heden tot en met den 4en Maart a.s. bezwaren tegen bedoelde lijsten bij Gedeputeerde Staten dezer provincie kunnen worden in gebracht. Brand. Wederom heeft op de Haarlemmerstraat een felle brand gewoed, feller nog dan die van het vorig jaar. De meubelbazar van den heer M. S. van Gelderen in perceel 5i is gisteravond een prooi der vlammen ge worden. De vlammen vonden in de magazijnen een gretige stof. Magazijn en woning zijn dan ook geheel uitgebrand; een groote hoe. veelheid oude* en nieuwe meubelen is verlo ren gegaan. De brandweermannen hadden een zee: moeilijke en uiterst zware taak tengevolge van de zwarte rookwolken die telkens ui! het brandende perceel sloegen en zelfs op degenen, die op een afstand bij het blus schen toezagen, benauwend werkten. Daar bij dreigde ieder oogenblik een gedeelte det pui te vallen; de dakgoot was reeds neer gestort. De belendende perceelen hebben veel wa terschade gekregen, maar de brandweer, onder commando van den heer Stam, heeft ze toch weten te redden, hoewel het gevaar zeer dreigend was. Zelfs de bewoners der Familiebioscoop, eenige huizen verder, hadden zeer terecht zich al gereed gemaakt hun woning te verlaten. Heeft het werken van den brandweer dus succes gehad, wij hoorden klagen, dat er lang niet spoedig water werd gegeven - die klacht werd van verschillende zijden geuit. De militairen uit de school tn de Bran- dewijnsteeg waren spoedig present om trachten een handje mee te helpen bij het blusschingswerk. Uitstekend zorgde de politie voor het handhaven der orde en het afzetten het terrein. Toevallig waren de bewoners van het P

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 2