Kruit-ongeluk. De „Nieuwe Gazet", die weer in Antwerpen verschijnt, meldt: Dinsdagnamiddag, om kwart voor drieën, greep aan het fortje 4, gelegen aan de Wil- rijcksche Poort, nevens de kazerne van het 7e linie, een vreeselijke ontploffing plaats, Een negental aldaar spelende kinderen hadden uit de vest het poeier opgevischt, dat het Belgisch leger daarin had gewor pen, alvorens de stad te verlaten. Zij brach ten dit kruit naar een van die loodsen, om het te laten drogen, en er dan een vuurtje van te maken. Duur kwam hen die onvoor zichtigheid te staan, want niet zoodra was het vuur van de stekjes aan het poeier ge bracht of de ontploffing liet zich hooren. Er .zijn ST kinderen verbrand. Schip gestrand. Donderdagmiddag is het Duitsche stoomschip Lizzy uit Ham burg, op reis van Hamburg naar Embden, bij Schiermonnikoog gestrand. De reddingsboot werd uitgezonden, maai de bemanning weigerde het schip te verla ten. Gisternacht is het stoomschip weer vlot gekomen. Italië en de oorlog. De heropening dei- Kamers werd-eergisteren gekenmerkt door demonstraties ten gunste van de tussclien- komst van Italië in den oorlog. Ettelijke duizenden personen demon streerden onder de kreten: Leve Trentino, leve Triest, weg met Oostenrijk! buiten de Oostenrijksche ambassade en het parle mentsgebouw. Zij werden echter door de politie verjaagd. BINNENLAND. Nederland en de Oorlog. Het blijkt nader, dat de Regeering het voornemen heeft niet alleen de visschers, maar alle zeevarenden te doen verzekeren tegen ongevallen tengevolge van den oor logstoestand. De aangekondigde molest- verzekering zal plaats vinden door een combinatie van den Staat, de verzekerings maatschappijen en de reederijen, waarbij volgens het „Hbld.", de laatsten 20 pCt. van het risico op zich zouden moeten ne men. Molestverzekering van Staatswege., Volgens bericht zou de regeering, die, in den aanvang van den crisis, afkeerig bleek van de verzekering van staatswege, thans wel overwegen om de assurantie tegen molest ter hand te nemen, in ver band met het feit, dat de toestand thans bezwaarlijker wordt geacht dan in Augus tus. Men meldt intusschen uit Rotterdam, aan het „Hbld." dat geen sprake zal zijn van een volledige staatsverzekering, doch van een combinatie tusschen Staat, Ne- derlandsche verzekeringmaatschappijen en Nederlandsche reederijen, wier sche pen in de vaart blijven, waarbij elke cate gorie een te voren vastgesteld deel van het risico op zich zal nemen, waarbij dat der reederijen 20 pCt. zou bijdragen. Dit zou evenwel de reederijen niet behoeven te weerhouden die 20 pCt. eigen risico el ders tegen marktprijs onder te brengen. Uiteraard zal men te voren een vaste mo- lestpremie bepalen. Reeds dezer dagen zullen de plannen vasten vorm aangeno men hebben en voor publicatie vatbaar zijn. Oor1ogsverzeker i n g voor zeevarenden. Dinsdag plaatsten wij een bericht, vol gens hetwelk de indiening kon worden verwacht van een zeeoorlogsongevallenwet. Met het oog op de gevaren, waaraan alle zeevarenden in deze tijden zijn blootgesteld, zal dit bericht zeker door velen met belangstelling zijn gelezen. Een paar dagen later kwam echter een ander bericht dit bericht „verduidelijken" Toen heette het, dat een ontwerp zou inko men, hetwelk de geldelijke gevolgen zou regelen van de ongevallen, aan v i s- s c h e r s overkomen door den oorlogstoe stand. Het schijnt echter dat aan deze verdui delijking wel iets ontbreekt, want de ,,N. Rott. Ct." weet mede te deelen, dat reeds heden bij de Tweede Kamer zal inkomen een wetsontwerp waarbij aan de zeeva renden, zoowel ter koopvaardij als ter visscherij een uitkeerinf; wordt verzekerd voor het geval zij inva lide mochten worden tengevolge van een scheepsramp, aan den oorlogstoestand te wijten, en een uitkeering voor hun we duwen en weezen, wanneer zij hierbij mochten overlijden. De post- en goederendienst op Engeland. Van Zondag af zal de goederen- en post dienst der maatschappij Zeeland dagelijks worden uitgevoerd, behalve des Zaterdags. Regeeringstarwe. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft voor die levering van door de regeering ingevoerde tarwe aan meel fabrikanten en molenaars, die niet voor rekening van de regeering malen, 'de vol gende voorwaarden voorgesteld:. 1. Ten einde in aanmerking te kunnen komen om tan-we van de regeering te koopen, moet worden overgelegd een ver klaring: a. houdende opgave van de ca paciteit van den molen in tons van 1000 K.G. per maand; b. houdende opgave van de hoeveelheid tarwe, die gewcnscht wordt per maand; c. dat de hieronder ver melde voorwaarden zonder reserve wor den aangenomen. 2. De tarwe moet worden aangevraagd aan het rijksbureau voor de distributie van graan en meel te 's-Gravenhage, in ontvangst worden genomen te Rotterdam door bemiddeling van Van Stolk's com missiehandel, in door de regeering te be palen hoeveelheden, welke niet minder zullen bedragen dan 150 tons per levering tegen den prijs van f 90 peT last pariterit cif. Rotterdam. Hoeveelheden beneden 150 tens kunnen onder gelijke voorwaarden worden verkregen bij: de Cobperaiieve Handelsvereeniging voor molenaars te Rotterdam en den Algemeenen Neder- landscben Molenaarsbond te Utrecht. 3. De te verstrekken tarwe zal alleen mogen worden bestemd om te worden ver malen en onder geen omstandigheden on geniale n mogen worden verhandeld. 4. Van alle door den kooper te vermalen tarwe moet ten hoogste drie vierde ge deelte vermalen worden tot tarwebloem (-gebuild, inlandsch, uitsluitend één soort) en het overige, dus ten minste een vierde gedeelte, tot tarwemeel (ongebuild). 5. De volgende prijzen zijn per 100 R.G. vastgesteld, voor: tarwebloem (gebuild, inlandsch, uitsluitend één soort) f 20 80, tarwemeel (ongebuild) f 17, netto, contant aan fabriek, molen of magazijn, voor bak kers en dergelijke verbruikers. Aan tusschenpersonen moet op verzoek 25 ets. korting warden toegestaan. Uitvoer van gedroogde aardappelen. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft bepaald, dat onder het uit voerverbod van aardappelen ook begrepen zijn gedroogde aardappelen, zoodat dus ook hiervan de uitvoer is verboden. Du urtev an levensmiddelen. Een der gevolgen van den oorlog is een stijging van den goederenprijs. In het „Maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek" komt een overzicht daarvan voor over 1914. Voor de prijsbe rekening is aangenomen een index-cijfer van 100 voor het jaar 1893. En dan waren de prijzen voor 29 van de voornaamste gebruiksartikelen als volgt: p S co Boonen (bruine) 154 150 164 (witte) 166 169 170 Erwten (capucijners) 150 167 161 (grauwe) 125 152 139 (groene) 157 140 147 Gort 113 110 126 (boekweiten) 104 104 137 (haver) 103 103 107 Kaas (Leidsche). 140 126 124 (zoeteinelksche) 124 140 139 Koffie 94 87 89 Margarine 127 9S 101 Meel (roggebloem) 85 78 85 (tarwebloem) 124 124 141 (boekweit) 105 105 119 Olie (boter) 94 94 101 (patent) 135 134 151 (raap) 136 133 142" Rijst 110 112 119 Soda 83 83 100 Stijfsel 103 103 107 Stroop 100 100 100 Suiker (basterd) 89 89 95 (witte) 85 87 92 Thee. 112 112 114 Vermicelli 121 117 141 Zeep (witte Bristol) 100 100 100 (zachte groene) 87 83 92 Zout 80 80 90 Hieruit blijkt, dat, met uitzondering van kaas, grauwe erwten en capucijners, let terlijk alle artikelen in prijs zijn gestegen; en niet onbelangrijk. Sinds Dec. 1914 is ook de kaas duurder geworden. Itookeu door Kinderen. Te Breda hield de vereeniging „Pro Juven- tute" een vergadering, met het doel maat regelen te treffen tegen het rooken door kin deren beneden den leeftijd van zestien jaar op den openbaren weg en in voor het. publiek toegankelijke localiteiten. Besloten werd, een request met die strekking, opgemaakt door een substituut-officier van justitie, mr. F. Couvée die zijne motieven gegrond had op ervaringen in zijn werkkring, in te dienen bij den gemeenteraad van Breda. Evenzoo werd met algemeene stemmen be sloten, invloed in dezen op de regeering te oefenen, doch met het oog op de tijdsom standigheden, zou men zich alsnog tevreden stellen met bedoeld request te laten drukken en te doen circuleeren bij alle instellingen, welke in dat onderwerp belang stellen, en tevens bij alle medici ten einde met tal van argumenten dit voorstel te staven. Staande de vergadering, werd adhaesie be tuigd door (le verecnigingen: Kruisverbond, St. Vincentius-vereeniging, Volksonderwijs, Vacantiekolonies, Groene Kruis, Bond van Nedcrl. Onderwijzers, Volksbond tegen drank misbruik, Vereeniging voor ondersteuning aan protestantsche kinderen, Reclasseernig van ontslagen gevangenen. Een hartekreet. Hoezeer sommige protestantsche kringen, voor welke de alles behalve gemeenschap pelijke bidstonden tot het verkrijgen van den vrede een reden van ontstemming is geweest, onder den indruk verkeeren van den algemeenen katholieken bededag, leert het volgende citaat uit een artikel, door ds. H. G. Cannegieter Dzn. in „De Her vorming" gewijd aan „Het Gebed van den Paus voor den Vrede" Het is een daad, deze uitnoodiging, neen, geen uitnoodiging, maar een last, tot gemeenschappelijk gebed om vrede en verbroedering. Een daad die vérstrekken de gevolgen kan hebben, en waarvoor de volkeren derhalve hem dankbaar behooren te zijn. Nu er van politieke of diplomatieke interventie nog geen sprake kan wezen, mag men alvast deze kerkelijke interven tie op hoogen prijs stellen. Er is, en te recht, meermalen gespot met of getoornd tegen het voorschrijven van formulierge beden, maar dit bidden op bevel zal, ook al heeft men tegen den vorm ervan zijn dogmatische bezwaren, toch, dewijl het tevens een gebed des harten zal zijn, in stemming vinden bij ieder, ook al is hij niet Roomsch Katholiek. Men zou het bijna be treuren, vuer ditmaal niet tot de Room- schen te behooren! Het is een hartekreet van ds. Cannegie ter, deze wensch, om voor ditmaal ten minste tot de Roomschen te behooren. Ware hij zich voldoende bewust van 'de waarde, welke het gemeenschappelijk gebed bezit, hij zou het niet bijna, maar volstrekt en zeer diep betreuren, niet bij de roomsche gemeenschap te zijn aangesloten. En ken de hij de volheid van het katholieke geloofs leven, hij zou het niet slechte Yoor dit- mapJ, doch' voorgoed betreuren „niet tot de Roomschen te behooren!" „Tijd." Een dubben jubeltij. Men meldt aan de „Msbd.": Het zal den velen vrienden en oud-leer lingen van het Instituut St. Louis te Oudenbosch, ongetwijfeld genoegen doen te vernemen, dat het Maandag, 1 Maart a.s. 75 jaar geleden zal zijn, dat genoemd Instituut alsook de Congregatie der Broe ders van den H. Aloysius, door den Zeer- eerw. heer Pastoor W. Mellemans cn den Eerw. Vader Vincentiua werden gesticht, en niet weinigen zullen op dien dag van hun belangstelling blijk willen geven. Wegens den H. Vastentijd, zooweil als weigens de ernstige tijdsomstandigheden, zal echter dit juhilé in plaats van met grooten luister, in hoofdzaak slechts ker kelijk gevierd worden. Korte Kroniek. Door den minister van Binnenlandsche Zaken is aan het gemeentebestuur van Velsen bericht gezonden, dat, indien de ge meenteraad het indertijd aan den gemeen te-architect gegeven oneervol ontslag alsnog wegens zijn benoeming in een Rijksbetrek king in Ned.-Indië in een eervol ontslag veranderen wil, de minister het desbetref fende Raadsbesluit niet voor vernietiging bij de Kroon zal voordragen. De directie der H. IJ. S. M. heeft een verlaagd tarief voor het vervoer van mos selen van Rotterdam naar al haar stations vastgesteld. Bij de stemming voor een lid der Pro vinciale Staiten voor Venlo (vacature mr. J. H. A. van Basten Bajteribung) werden uitgebracht op den heer C. v. Basten Ba tenburg 1858, den heer F. Heidens 1584 en den heer P. Lenssen 287 stemmen. Her stemming tusschen de heeren Basten Ba tenburg en Heidens. Heden heeft de minister van Land bouw-, Nijverheid en Handel aan zijn de partement een conferentie met tal van ex portslachters hier te lande gehouden. Uit Stad en Omgeving. Liturgische cursus. Op den laaitsten cursus-avond heeft de Weleerw. heer Willenborg voor den Vrou wenbond behandeld: „De voltooiing van het H. Misoffer". De voltooiing, het ons toeëigenen van de vruchten is de H. Communie. Door de communie maken wij het Offer het onze en daarom is hét van zooveel belang o n- d e r de H. Mis te communiceeren. In verband met het communiceeren ón der de H. Mis zet de Eerw. spreker uiteen, dat een apart devotieboek als voorberei ding in het geheel niet itoodig is. Alles uit dat gebedenboek - wordt teruggevonden in de gebeden van de H. Mis zelf, in de ge beden die de communie van den priester voorafgaan. Onze nietigheid erkennen wij met den priester in de gebeden aan den voet van het altaar, ons geloof wordt op gewekt door de waarheden die wij te hoo ren krijgen tot het Offertorium, terwijl de gebeden tot de H. Communie een voort durende opwekking van liefde zijn. De Eerw. inleider komt nu tot. de com munie van den priester zelf. De priester knielt, staat op, neemt de beide deelen van de H. Hostie in de linkerhand en roept den naam van God in. Vervolgens slaat hij op de borst en zegt driemaal „Heer ik ben niet waardig, dat Gij onder mijn dak komt, maar spreek slechts een woord en mijn ziel zal gezond worden, - Driemaal worden, deze woorden gezegd om ons zoo veel mogelijk te doordringen van onze on waardigheid. En terwijl hij de Hostie ont vangt zegt hij: „Het lichaam van onzen heer Jesus Christus beware mijn ziel ten eeuwige leven." In 't bijzonder wijst de Eerw. spreker er op, dat na het nuttigen de Priester een oogenblik rust om den goddeilijken Zalig maker gelegenheid te geven tot hem te spreken. Wanneer de geloovigen commu niceeren moeten zij hetzelfde doen. Niert aanstonds na een kerkboek grijpen of ver schillende gebeden zeggen _of vragen stel len, maar rusten, den Goddedijkein Zalig maker gelegenheid geven tot hen te spre ken. Wanneer de priester de kelk neemt zegt hij: „Wat zal ik den Heer wedergeven, voor alles wat Hij mij gegeven heeft? Ik zal de kelk des hedls nemen en den naam Gods inroepen. Lof brengend zal ik den Heer inroepen en ik zal van mijn vijanden bevrijd zijn." Het H. Bloed nuttigende zegt hij: „Het bloed van onzen heer Jesus Christus beware mijn ziel ten eeuwige leven." Na deze nuttiging wordt eerst wijn in de kelk geschonken en vervolgens worden de vingeren, die de H. Hostie vastgehou den hebben, over de kelk gedrenkt met een weinig wijn en een grootere hoeveel heid water, omdat daardoor de 'gedaante van wijn veranderd wordt. Het gebed bij de tweede reiniging is een prachtig gebed en met de gebeden der Postcommunie een heerlijk dankgebed voor allen die onder de H. Mis gecommu niceerd hebben. De Eerw. spreker zette hierbij nog uit een hoe in de eerste tijden ook de geloo vigen het H. Bloed van Christus nuttig den of een teug wiin dronken en hoe dit later om verschillende redenen door de H. Kerk afgeschaft is. De gebeden der Postcommunie zijn de zelfde in aantal als bij het begin der H. Mis. Met de woorden „Ite Missa Est" wordt het H. Misoffer op plechtige wijze geslo ten. Bij ernstige gelegenheden wanneer ook geen Gloria in Excelsis gebeden of ge zongen wordt, zegt de priester met het gerecht naar het altaar het gebed „Bene- gezicht naar het altaar het gebed „Bene- dicamus Domino", daarbij de geloovigen Alvorens te eindigen breng* de priester hulde aan de Allerheiligste Drieeenheid, kust het altaar en zich tot het volk wen dend zegent hij het Vervolgens wordt het laatste Evangelie gebeden, dat bijna al tijd het eerste gedeelte van het Evangelie van St. Jan is. Dit Evangelie is later toe gevoegd, waarschijnlijk uit devotie van de geloovigen. De Eerw. spreker wekt allen op, dit Evangelie altijd mede te bidden, omdat de geloovigen daarin de Godheid belijden van Hem, dien zij juist ontvangen hebben. Bij het einde van dezen cursus drukte de Eerw. spreker zijn blijdschap uit, dat hij voor den Vrouwenbond heeft kunnen spreken over een zoo heilig onderwerp en vroeg de aanwezigen hem onder de H. Mis in hare gebeden te herdenken. De presidente was de tolk van alle leden van den Vrouwenbond, toen zij kapelaan Willenborg dank bracht voor dit schoone werk, dat hij geheel belangeloos verricht heeft en hem een tot weerziens toeriep. Gepensionneerde onderofficieren en minderen. Ter herdenking van den geboortedag van wij-len Z. M. Willem III, werd giste renavond om 8 uur in het kantoor, dooi den heer Ed. ÏJdo welwillend daartoe af gestaan, vanwege de Koninklijke Vereeni ging van Gepensionneerde Onderofficieren en Minderen van het Nederlandsche Legea-, aan de hulpbehoevende leden en weduwen een bijslag op hun pensioen, resp. eene toelage uitbetaald. Dc leden gepensionneerd in den rang van wachtmeester ontvingen ieder f55, die gepensionneerd als soldaat f 35, ter wijl aan 5 weduwen elk f 50 ein aan 1 we duwe f 25 werd toegekend. De Kaag. Op Vrijdag 26 Februari 's nam. 8 uur, zal in „Zomerzorg" een le zing met lichtbeelden worden gehouden over het gebruik en de inrichting van on- derzeesche vaartuigen door den heer W. F. Pot, electroteohn. ingenieur der Marine te Amsterdam. Rijksuniversiteit. De officieele ambts aanvaarding van het hoogleeraarsambt in de heelkunde aan de Rijksuniversiteit al hier door prof. dr. J. H. Zaaijer zal plaats hebben op Woensdag 3 Maart a.s. 's na middags te 2 uien, met het uitspreken ener rede in het Groot-Auditorium van het Academiegebouw. Theologische Faculteit. Bij enkele candidaatstelling zijn gekozen tot leden van het bestuur van de theologische facul teit der Leidsche studenten: W. A. Zeyfi ner, praeses; L. J. v. d. Hoik, ab-actis; B. ter Haar Dzn., quaestor: mej. H. S. van Gameren, assessor I en A. Trouw, assessor II. Studentencorps. Bij enkele candi- daatssteMing is gisteren gekozen tot asses sor I collegii van het Leidsche Studenten corps de heer J. W. Wynaendts, canaidaat van het afgetreden collegium. Tot assessor II collegii van het corps werd door het afgetreden collegium ge- candddeerd de heer W. J. Woldringh van der Hoop (Zuilen). Jubileum. Heden is het 30 jaren ge leden, dat mr. C. II. P. Klaverwijden be noemd werd tot notaris te Leiden. Ondersteuningsfonds. De vergadering van het Ondersteuningsfonds van den N. R. K. Volksbond zal plaats hebben niet- morgen maar den volgenden Zondag. Geslaagd. Voor examen nuttige hand werken zijn te Rotterdam geslaagd de dames N. Groen en J. C. F. Goddijn, al hier. Politie. Benoemd is tot adjunct-inspec teur van politie alhier, de heer F. B. Lo- vipk, thans te Oene bij Epe. Leger. De onlangs tot kapitein be noemde le luitenant van het regiment Grenadiers J. J. G. baron van Voorst tot Voorst is bestemd voor het 13e regiment infanterie, doch wordt thans tijdelijk be last met het hevel over de 3e compagnie van het 3e bat. van het 4e regt. inf. Mooie etalages. Wie uit de Donker- steeg de Vischbrug beklimt wordt in eens getroffen door een zeldzaam doek tentoon gesteld in de groote etalagekast van de Fa. Vroom Dreesmann, Aalmarkt alhier. Het doek stelt voor een katoenplantage met verzendingstation in Amerika. Wie dat schilderstuk want dat is het inder daad goed wil bezien ga op de brug staan, hij heeft dan een heerlijken kijk over de uitgestrekte katoen velden en de majestueuse rivier, die slingert langs en door de velden. Te midden van die uitge strekte velden ligt de plantage. In de vel den ziet men de neg ere katoenplukken en bergen in groote manden. De manden worden gevuld, vervoerd naar de planta ge, daar verwerkt en in groote balen ver pakt. De- balen worden in de geladen, deze stevenen de rivier op en brengen hun kostbare last naur aile uur- den van de wereld om verwerkt te wor den. De verwerkte katoen ziet men in de tweede etalage van de Fa. Vroom ï*ees- mann, maar nu als Lingeries, Tafel- en Huishoudgoederen, Witte Stukgoederen, Witte Dameeconfectie, Gordijnen, en Vi trages. Het is een sierlijke en kunstvolle etalage, de bezichtiging volkomen waard. Geheel in harmonie met deze etalages is het interieur der verschillende maga zijnen. Aan de brandwonden overleden. De 27-jarige dienstbode B. A„ wier kleeren Zaterdag in brand geraakten, is gisteren in het Academisch Ziekenhuis aan de he komen brandwonden overleden. Aanrijding. Toen vanmiddag de vaandrig A. J. N. R. uit 's-Gravenhage met zijn motorfiets het Noordeinde uit kwam tuffen en naar de Breestraat wilde oversteken, passeerde daar een vierjarig jongetje A. J. W. Het kindje kwam in aanraking met - de signaalhoorn van de stoomfiets en bezeerde het rechteroog. Dr. Boonacker verleende geneeskundige hulp. ALKEMADE. Kiezerslijst. Voor plaatsing op kiezerslijst hebben in deze gemeente dit jaar slechts 19 personen (7 als huurkiezer, 4 als loonkiezer, 7 als inwonende zoon en 1 als examenkiezer aangifte gedaan. HILLEGOM. Het Bloembollenbedrjjf. De eenige dagen geleden gemelde uitsluiting van ongeveer 100 arbeiders bij 5 bloemist-patroons is wederom ingetrokken. Men is gelukkig tot een vergelijk gekomen en heeft bepaald, dat het loon voor dezen zomer zoolang deze noodtoestand duurt op f10 gebracht zal worden. KATWIJK. Voor do zekerheid. Drie loggers uit Katwijk, die als koopvaardijschepen varen, zijn evenais de groote schepen met naam en vlag beschilderd, om als Nederlandsch vaar tuig kenbaar te zijn. KATWIJK AAN DEN RIJN. Oranje-Ver. Dinsdag 23 Febr. zal de Oranje-vereeniging alhier haar gewone jaarvergadering houden des n. m. te 8.30 uur, in lokaal „De Kroonv van H. Fennes. Verkocht. Het pand Veereind 168 169, bewoond door A. v. d. E. en J. v. H., hetwelk in bod stond op f 2500 en ver- hoogd was met f 100 is niet gemijnd. Koo per is door de verhooging G. v. Wouw, i hier. LISSE. R. K. Kiesvereeniging. Niet op Don derdag 25 Febr. zooals was besloten, doch op Donderdag 4 Maart komt de R. K. Kies vereeniging in buitengewone vergadering in 't Bondsgebouw bijeen, waar mr. Ba ron v. Wijnbergen alsdan een politieke rede zal houden. Naar Duitschland. Blijkens ontvan gen bericht van een onzer inwoners, thans werkzaam in Duitschland, is de toestand aldaar voor de arbeiders rooskleuriger dan hier, en kunnen daar nog meer arbei ders een plaats vinden. Zoo af en toe ver trekken er dan ook nog en het is te ver wachten, dat nog meerderen zullen volgen. NIEUWKOOP. Benoeming. Z. D H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot lid van het R. K. Kerkbestuur, zulks in de plaats van wijlen den heer Th. L. van der Tol, den heer J. P. Bots. H. Missie. Zaterdagavond 20 dezer te beginnen zal een hernieuwing der H. Mis sie van het vorig jaar worden gegeven onder leiding van een tweetal paters Re demptoristen uit Rotterdam. Militie. De militiepliohttge K. Tijster man-is voor verderen militairen dienst on- geschikt verklaard en uit den dienst ont slagen. Wonderkalf. Door aankoop van een kalf van den heer L. B. is de heer J. B., alhier, in het bezit van een wonderkalf. De achterpooten ook de staart bevindt zich op den rug. Het dier is goed gezond, doclï kan natuurlijk niet loopen, tenzij men het achtergedeelte opneemt. NOORDW IJKER HOUT. Geenerlei aangifte. Als een groote uit- zondex-ing kan het beschouwd worden, dat alhier dit jaar geen enkele aangifte om op de kiezerslijst geplaats te worden, is inge komen. OEGSTCEEST. Gemeenteraad. Vergadering van gister avond. Voorzitter, de heer J. G. M. v. Griethuij- sen, Buigemeester. Aanwezig alle lede&. Op de eerste vergadei-ing in 1915 wenscht de Voorzitter den leden een gelukkig nieuwjaar. De notulen der vorige vergadei'ing wor den voorgelezen en onvei-anderd goedge keurd. Ingekomen stukken. Eenige missives van Gedep. Staten ten geleide van goedgekeurde raadsbesluiten. De Voorzitter deelde mede, dat het aantal zielen is toegenomen met 124, zoo dat de bevolking thans bedraagt 5190 zie len. Mededeeling van de Commissie tot we ring van schoolverzuim, dat tot voorzitter is benoemd de heer L. J. v. Doeveren en tot secretaris de heer P. J. de Jong. Uit hej verslag van deze commissie bleek, dat in 1914, 19 gevallen van schoolverzuim waren voorgekomen Door den Commissaris der Koningin is tot gemeente-veldwachter benoemd, de heer R. v. d. Werf, die zijn functie reeds heeft aanvaard. Een adres van de Tuchtunie om open luchtspel, in het bijzonder voetbal te be vorderen. Wordt voor de leden ter lezing Circulaire van den Bond van Vereeni- gingen van Fabrikanten van en Handela ren in Materialen voor het Bouwbedrijf. De circulaire geeft het gemeentebestuur in ovei-weging om de werkloosheid in het bouwbedrijf tegen te gaan, hetzij door het doen uitvoeren van openbare werken, het zij door medemerking te verleenen tut het krachtig uitvoeren der Woningwet, het zij door den particulieren bouw te bevor deren. De circulaire gaat vergezeld van een aanbeveling van het Kon. Nation. Steun comité. Wordt in handen gesteld van B. en W. voor praeadvies. Op het bezwaarschrift van den heer A v. Dijk, inzake H. O. wordt afwijzend be schikt. Aan den heer Scheffelaar wordt inge volge zijn vei'zoek restitutie van H. O. ver leend. Het post- en telegraafkantoor wordt on- derhandsch vexhuurd aan het Rijk, voor 5 jaren tegen een huurprijs van f 1050 per jaar. Aan den heer H. K. Juffermans wordt na eenige discussie het rijloon van bazalt grint en puin aanbesteed respectievelijk legen f 1.—, f 0.90 en f 0.95 per kub. meter. De Raad besloot, na eenige d»a-"cpi*

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 2