19 BUITENLAND. De Oorlog. 6e JAARGANG. No. 1629 e Seicbolxe 0ou/ta/n£ BUREAU: STEENSCHUUR 15, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN De ABONNEMENTSPRIJS bedraagt, bij vooruitbetaling, met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 10 cent per week f 1.25 per kwartaal; bij onze ajenten II cent per week, f f.45 per kwartaal. Franco per post fl.65 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2VS cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent VRIJDAG FEBRUARI. I9I5. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels f0.75, elke regel meer 15 cent Ingezonden mededeellngen van 1-5 regels fl.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. BIJ contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Aanvragen om Dienstpersoneel van 1-5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Aanbiedingen van Dienstpersoneel, Huur- en Verhuur, Koop- en Verkoop (geen Handels-Advertentiën) van 1-5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cont. Een uitbreiding vanonsblad. Zooals onze lezers bemerken, hebben wij aan on»e courant een uitbreiding ge geven, door er bij te voegen een „Officieele Kerklijst". liet voornaamste doel dezer uitbreiding is duidelijk: Wij willen onze lezers in de gelegenheid, stellen het „Kerknieuws" hunner eigen parochie in onze courant te vinden, terwijl het ook meermalen zal voorkomen, dat een niet-parochiaan er belang in stelt, op welk uur de gods dienst-oefeningen plaats hebben in de een of andere parochie, waarheen hij zich wensoht te begeven, hetzij voor zaken, hetzij voor genoegen. De ZeerEerw. héeren pastoors der parochies, welke onze cou rant bestrijkt, hebben ons in deze hunne gewaardeerde medewerking zeer bereid willig toegezegd daarvoor onze oprechte dank. (Het „Kerknieuws" van Leiden vindt de lezer niet in ons blad, daar dit reeds afzonderlijk wordt uitgegeven.) Het tweede doel van onze „Officieele Kerklijst" is: meerdere kennis te brengen in godsdienst-zaken. Naar onze bescheiden meening, zal dit doel ook door hen wor den gewaardeerd, door wie misschien bet nut van het eerste niet zoo hoog wordt geschat, zal dit 'doel speciaal ook worden gewaardeerd door onze Leidsche lezers. Doch hoe zullen wij dit trachten te be reiken? Het kan, helaas, niet worden ontkend, dat nog te weinigen diep in zich laten dringen de Goddelijke Waarheid van de Heilige Schrift, nog te weinigen kracht putten uit het Boek der Boeken en genie ten de alles-overtreffende schoonheid van het Woord Gods. Iedere week brengt nu de „Officieele Kerklijst" het gedeelte der Heilige Schrift, hetwelk den volgenden Zondag in de kerk wordt voorgelezen, onder de aandacht der lezers, terwijl in korte verklaringen wordt gewezen op de verheven beteekenis, wordt getoond de niet gemakkelijk naar waarde te schatten schoonheid. Ieder zal het met ons eens zijn, dat de kennis der Liturgie ©enerzijds bet geloofs leven versterkt en verdiept, maar ander zijds ook.... bij velen onder ons nog zeer vaag en gebrekkig is. Welnu, in het.ver volg zal ons blad iedere week een korte Liturgische beschouwing bevatten. Ten slotte een o. i. zeer practische ru briek geloofsverdediginig. Vooidoo pig op deze wijze een -opwerping^ onzer tegen standers wordt eerst uiteengezet en daar na weerlegd. Zoo worden ons de wapenen geschonken cm de veelvuldig voorkomende aanvallen tegen ons heilig Geloof af te 9laan. Wij stellen ons voor dit gedeelte van onze „Officieele Kerklijst" zeer spoedig nog uit te breiden met een rubriek, die ten doel heeft de lezers te doen meeleven het leven van onze Moeder de H. Kerk van iederen dag. Zal deze uitbreiding van de „Leidsche Courant" instemming en bijval, vinden? Zooals wij reeds boven zeiden, hebben wij vele reden- om op deze vraag bevesti gend te antwoorden al ware het alleen slechts met het oog op degenen, die voor de genoemde rubrieken hunne medewer king bereidwillig hebben toegezegd. 't Zou echter bijna een onnoozelheid van ons .zijn, zoo wij ons vleiden, dat de veroordeelende critiek niet gereed stond om deze poging ter vervolmaking onzer courant scherp af te keuren. Wie er niet tegen kan, dat zelfs zijn best-be doelde strevingen worden gelaakt, hoort beslist niet thuis op een redactie bureau! Voor die criticasters echter deze bemer king: Bij deze nieuwe uitbreiding blijft toch voor ons op den voorgrond staan, dat wat wij erkennen als het allerbe- Zangrijkste: onze lezers dagelijks volledig en toch beknopt, spoedig en za kelijk in te lichten betreffende .de gebeur tenissen in Buiten- en Binnenland, spe ciaal in Stad en Omgeving. Ons streven is onophoudelijk gericht naar een steeds -volmaaktere verwezenlijking van dit eer ste doel onzer courant. Dat door deze uitbreiding ons blad voor -nog meerderen moge worden: een vriend des huizes. Deken F. C. X. Mosmans. Al staan de jaartallen 1890—1915 niet in den gloed van een onbedwongen feest vreugde, al schiet op dit zilveren jubileum do jubel niet zoo hoog, als wij wel zouden wenschen, al wordt het 25-jarig dekenschap pastoraat van den deken-pastoor van "deterwoude op diens uitdrukkelijk ver langen alléén kerkelijk gevierd, toch mag ®n 0 e t in de Leidsche Courant een rtj 't dan in bescheiden toon, Een feestklank ter eere van den priester .die vijf en twintig jaren lang zijn krachten heeft geschonken, in onbezweken ijver en onvermoeide liefde, aan den geestelijken opbloei van een uitgebloeide parochie, daar bij tevens de zware zorgen torsend van een dekenaat. Een feestklank waarin wij in het kort willen samenvatten, waarin wij naar waar heid willen herrinneren aan de daden, door den bescheiden Jubilaris verricht als deken pastoor van Zoeterwoude. Den 21sten Febr. 1890 ontving de Zeer Eerw. heer F. C. X. Mosmans zijn benoe ming tot deken en pastoor van Zoeter woude. Sedert 1883 was Z.Eerw. toen pas toor te Den Burg op Tèxel. Te Zoeterwoude gold zijn eerste zorg de verbetering der parochiale scholen, Welke beide, zoowel jongens- .als meisjesschool zeer spoedig aanmerkelijk werden uitge breid. Tegelijkertijd wijdde de energieke Herder al zijn aandacht aan den luister van het Huis Gods, waarvan hij de sieraden, de paramenten enz. wist te verfraaien en te vermeerderen. Dit werk heeft hij bekroond op een w|jze, welke zoowel het Katholieke Zoeterwoude als zijn kunstzinnigen deken pastoor tot blijvende glorie strekt. In 1903 is Deken Mosmans n.l. begonnen met het bouwen eener kerk onder leiding van de bekende architecten Cuypers en Stuyt een dorpskerk, welke beslist mag worden gerekend onder de schoonste in ons land. In 1904 voltooid en geconsacreerd, werd zlj^ spoedig verrijkt met een zeldzaam mooien* kruisweg in tegels, ontworpen door den schilder Th. Molkenboer. Deze kruisweg is rijk aan symbolische voorstellingen (meest onderworpen door den Deken zelf) en ver schillende voorstellingen, die betrekking hebben op de in de parochie bestaande broederschappen. Gelijktijdig en ook nog daarna werd het priesterkoor versierd met 13 gebrandschilderde ramen (twee uit het atelier van Cuypers te Roermond, vier volgens ontwerp van Th. Molkenboer, uit gevoerd in het atelier van Löhrer te Utrecht, zeven ontworpen en uitgevoerd door Frits Geuer te Utrecht). Men ziet, dat verscheide ne kunstenaars aan de verfraaiing der heerlijk-schoone kerk hebben medegewerkt Binnen niet al te langen tijd zal de kerk ook bezitten een nieuwe Communiebank, het cadeau der parochianen, terwijl mor gen reeds wordt gebruikt het cadeau van de geestelijkheid van het dekenaat en de oud-kapelaans der parochie, n.l. 4 stoelen ten gebruike bij plechtige H. Missen, ont worpen en uitgevoerd door den beeldhou wer Timmermans te 's-Gravenhage. Zonder aanzien des persoons heeft deken Mosmans steeds geijverd om het geloof in zijn parochie ongerept en onbesmet te be waren. Als gevolg van dat streven heeft zijn pastoraat zich gekenmerkt door de onver-, moeide behartiging van het Katholiek ver- eenigingsleven en het krachtdadig steunen van de Katholieke pers. Wat het vereenigingsleven betreft, den ken wij aan het St. Aloysius-patronaat, De Jonge. Garde en de onder veel moeilijk heden tot stand gekomen R. K. Boeren bond, die nu reeds bijna 70 leden tellend in het bezit is van een R. K. Onderlinge Ziek teverzekering als onderafdeeling. Wij willen er hier ook aan herinneren, hoe deken Mosmans, van 1872 tot 1883 ka pelaan aan de parochie-kerk van' O. L. Vr. Hemelvaart te Leiden, zich bijzonder verdienstelijk heeft gemaakt als directeur der Mannen-Congregatie van de H. Fami lie in die parochie een vereeniging, die in den loop der jaren zoo onberekenbaar veel nut voor het Katholieke Leiden heeft gesticht. Deken Mosmans heeft steeds niet slechts door vermanende of bemoedigende woorden maar ook door edele en krachtige daden geijverd voor de Katholieke pers met na me voor de Leidsche Courant. Bij deze gelegenheid zij daarvoor den Jubi laris openlijk gebracht onze diep-door- voelde dank! Kenschetsend voor den Jubilaris is het dat hij bij gelegenheid van zijn feest aan het bestuur der St. Vincentius-Vereeniging een milde gift ter hand heeft gesteld voor de armen zijner parochie. Deken Mosmans is een vriend der armen.... Uit zeer vele harten zal morgen de bede opstijgen, dat God dezen Priester nog vele jaren moge sparen; dat het volgend jaar in betere omstandigheden moge worde ge vierd Deken Mosmans' gouden priester feest! V Meer openbaarheid? Meermalen is er vooral in den tegenwoor- digen tijd op aangedrongen, 'dat door de diplomaten en de regeeringen toch wat meer openbaarheid zou worden betracht. En dan wees men er op, dat de diplomatie immers den buidigen oorlog niet heeft we ten te voorkomen, wat wellicht aldus de INGEZONDEN MEDEDEELING 1 GULDEN PER REGEL. critici wel het geval zou zijn geweest, indien de volken meer bij de onderhande lingen waren gekend en ervan op de hoogte gehouden. Dergelijke redeneeringen zijn niet vrij te achten van groote woorden. Natuurlijk is onnoodige geheimzinnig heid nooit goed, terwijl onze Regeering den laatsten tijd meerdere malen dingen publi ceerde haar protest-nota's, b.v. waar door ook het groote publiek meer op de hoogte werd gehouden van den gang van zaken, dan in normale omstandigheden het geval placht te wezen. Dergelijke voorlichting is natuurlijk uit stekend: ze wekt vertrouwen, stemt gerust stellend, brengt ontspanning. Het daar mede ingeslagen pad blijve ook in de toe komst bewandeld. Moet hiermede evenwel zoo ver gegaan worden tot de diplomatie een open boek wordt? Wij zouden meenen, dat we dan van den regen in den drop kwamen. Wanneer in de handelswereld een moei lijke zaak moet afgewikkeld worden, haalt dan de chef eener betrokken firma terstond heel het personeel erbij om open kaart te spelen? Natuurlijk doet hij dat niet, wijl hij er meer last dan gemak van te duchten zou hebben. Wel zal hij steeds trachten het ver trouwen van dat personeel, ook door 't ver mijden van afstootende geheimzinnigheid, te behouden opdat hij op zijn ondergeschik ten kunne rekenen zoodra hij in een of an dere richting hun hulp noodig heeft. En zal die chef, als de netelige zaak afgewikkeld is, dan van den loop der onderhandelingen volledig verslag geven aan het personeel? Ook dat zal hij niet doen, wijl immers door de wederpartij in menig opzicht op zijn stilzwijgendheid zal gerekend zijn. Zulks te miskennen zou zijn eigen positie en daarmede die van zijn firma en aan al haar personeel in den vervolge slechts kunnen schaden. Zoodat we maar zeggen willen: volledige openbaarheid zal men geen regeering, van geen diplomaat ooit gevergd kunnen wor den. Wat in de handelswereld niet gaat, zal evenmin lukken bij 't verkeer der vol ken. Wel dienen de naties gestadig op de hoogte te worden gehouden, opdat geen on aangename verrassingen haar onverwacht kunnen doen opschrikken. Ten deze is waarlijk de geheimzinnigheid wel eens wat overgroot, wat onnoodig gewichtdoener^ geweest, maar we willen hopen, dat de huidige uitbarsting van conflicten ook in dat opzicht het juiste midden en de juiste middelen zal hebben doen vinden. De Amerikaansche regeering zou niet tevreden zijn met de Duiteche nota en hebben besloten een tweede nota aan Duitschland te zenden. Een Fransch stoomschip moet nabij Dieppe zijn getor pedeerd, maar toch met zijn lading Dieppe hebben kunnen bereiken. Een Noorsch schip vergaan. Van het Westelijk Oorlogs terrein. De gevechtsberichten melden allerlei bij zonderheden omtrent kleine gevechten, doch deze brengen in den algemeenen toestand geenerlei verandering. Het is ondoenlijk telkens op de vele te genspraken te wijzen, die in de berichten voorkomen, en evenmin om uit te maken, welke mededeelingen het meest met de waarheid overeenkomen. De Romeinsche „Tribuna" concludeert uit den stilstand van het goederenverkeer op de Ooster- en Zuidersporen in Frankrijk, uit de aanwezigheid van Engelsche troepen tot bij Belfort toe, uit de vorming van nieuwe groote kampementen achter het Fransche front en uit de verrichtingen van de Engelsch-Fransche luchtvloot dat er op het Westelijke oorlogsterrein een groot offensief van de bond- genooten aanstaande is. De oorlogscorrespondent M. van ,,De Tijd" bericht uit Zeeuwsch-Vlaanderen d.d. 17 Febr.: In strijd met berichten in som mige bladen, waarin nauwkeurig de scha de omschreven wordt, welke door de En gelsche raid aan dè kustplaatsen is aan gebracht, kan ik mededeelen, dat die be richten, althans wat Blankenberghe en Zeebrugge betreft, onwaar zijn. Op Blan- kenbei'ghe is slechts één bom geworpen. Een der aviateurs kwam tot op geringe hoogte dalen en had zijn machine blijk baar zóó veranderd, dat ze voor een Duit- sche werd aangezien. De Duitsche solda ten vuurden er althans niet op. Toen de vlieger laag genoeg gekomen was, wierp hij een bom op de electrische tram, die juis t het station verlaten had en bij de vischmijn was gekomen. Een wagen werd geheel vernield en van de inzittenden, al len soldaten, negen gedood en 41 gewond. Van deze laatste zijn er den volgenden dag nog 7 overleden. Wat Zeebrugge betreft, daar is, behalve de reeds door mij vermelde schade, één on derzeeër, die in het bassin lag, zeer ge havend. Onder dagteekening 18 Febr. meldt de zelfde correspondent De Engelsche vliegers blijven hun actie tegen de kustplaatsen voortzetten. Zelfs in den laten avond van gisteren zweefden ze boven Zeebrugge, waar de Duitschers hen geducht beschoten, na hen door middel van lichtbommen en pijlen verkend te hebben. Een Duitsche vlieger steeg even eens op, om hen te verdrijven. In het Westen vallen een Duitsch en een Fransch eobec te hoe-ken. De Dui't- schers melden in hun communiqué, dat zij de hoogte 365 en het plaatsje Norroy ten N.O. van Pont-è-Mousson weer hebben moeten ontruimen. Zij malden voorts, dat tuisschen Argonnen en Verdun, bij Bour- reuilles de Fransche aanvallen op de Duit sche stellingen zijn mislukt; wat de Fran-' schen stilzwijgend schijnen toe te geven. Wel spreken zij van verschillende ge vallen waarin de Duitschers „hevige te genaanvallen" deden, doch zij meidien niet immer, wat dan de uitslag was van een aldus ontstaan hevig gevecht (Raglincourt b.v.) en dat zouden wij juist zoo gaarne willen weten. Van het Oostelijk Oorlogs terrein. Op het Oostelijk oonlogsterrein is Czer- nowitz door de Oostenrijksch-Hongaarsche troepen bezet zoo meldt althans een Weensch communiqué en men kan dus zqggen, dat de „zuivering" van de Bue- kowina van Russen, zoo goed als voltooid In de Karpaithen duurt de worsteling nog voort. Het cijfer der in Oost-Pruisen gevangen genomen Russen is, volgens de Duitschers nu al tot 64,000 gastelen. De handelsoorlog op zee. Zooals te verwachten was, zou men nu niet dadelijk als met een tooverslag een algeaneene wereldommekeer zien gebeu ren op den 18en Februari Anno Domini 1915. De tijden blijven echter ernstig en Duitschland is afgezien van de bluf, waaraan nu eenmaal alle oorlogvoerenden zich, door middel hunner officieele en of- ficieuse telegraaf- en andere agentschap pen, overgeven evenmin als zijn ern stigste tegenstander, Groot-Britannië, een natie, welke met looze bedreigingen zijn vijanden tracht te overwinnen. Er hebben reeds enkele feiten plaats gehad. De „Echo de Paris" verneemt n.l. uit Dieppe d.d. 18 Februari: Ee-n Duitsche duikboot torpedeerde om 3 uur in den morgen het Fransche stoom schip „Dinorah" op 16 mijlen van Dieppe. Het stoomschip kreeg een lek, maar was in staat met behulp van visscherspinken Dieppe tegen den middag te bereiken, waar het zijn lading loste. De correspondent te Dover van de „Evening News" meldt, dat het Noorsclie stoomschip „Bel rid,ge" gistermorgen in de vroegte in het midden van heit Kanaal door een Duitsche onderzeeër getorpedeerd wend. Het schip lag gisterenmiddag nabij Deal met het voorste gedeelte in gevaar lijken toestand onder water. Het meerendeel van de bemanning be vond zich nog aan boord. Engelsche boo ten zijn in de nabijheid van het schip. Volgens een andere mededeeling zou het schip op een mijn zijn geloopen. Volgens een nog niet gecontroleerd be richt zou de Amerikaansche regeering niet tevreden zijn met het Duitsche antwoord op zijn nota en van plan zijn een tweede nota aan Duitschland te zenden. Vredesbemiddelingen. De „Köln. Ztg." zeide nog dezer dagen: „Zoo uit de duivenslag van de Triple En tente een vredesduif schuchter naar buiten komt, storten zich dadelijk de gieren uit Londen, Parijs en Petersburg op haar, om aan het zachte gekir een einde te maken. Toen in het Engelsche Lagerhuis de afge vaardigde Jowett vroeg, of niet de Engel sche regeering om aan de ontzettende ver liezen een einde te maken, aan menschen- levens en goederen, bekend wilde maken op welke voorwaarden Engeland en zijn bond- genooten over den vrede zouden.willen on derhandelen, antwoordde Sir Edward Grey, dat de openlijke uitingen in Duitsch land geen grondslag gaven om te denken, dat het doel van Jowett door het aannemen van zijn voorstel zou worden bevorderd. Natuurlijk. Duitschland, niet Engeland, is de schuld, dat er van vrede geen sprake kan zijn." Uit zulke uitlatingen in de Duitsche pers, er zijn er meer zoo, zou men toch wel mo gen opmaken, dat bemiddeling, ernstige bemiddeling, op goede grondslagen, en met een vastomlijnd plan, gehoor zou vinden. Een blad als de „Köln. Ztg." schrijft zoo iets niet, zonder goede gronden. Verschillende Oorlogs berichten. Duitschland en het protest van den H, Stoel. Duitschland heeft in antwoord op het protest van het Vatic aan, omtrent kar dinaal Mercier, den Heiligen Stoel mede gedeeld, dat liet verbod aan den kardinaal, orn te corresponrleeren met de arn'ore Bel gische bisschoppen, ingetrokken is,.

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 1