BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving schepen aanhouden en dat dus Duitsche evengoed daartoe in staat zijn. De zaak der „Wilhelmina". Het departement van Buitenlandsche Zaken te Washington zond gisteren aan den Britschen gezant een verklaring, die was afgelegd door de eigenaars van de la ding der Wilhelmina, waarin werd bewe zen, dat de lading niet vatbaar was voor inbeslagneming. Geopperd werd, dat de Britsche regee ring, tenzij zij voldoende redenen had, wat tot nu toe niet het geval was, om haar actie voort te zetten, het schip toestem ming behoorde te geven, onmiddellijk met de lading naar zijn bestemming te ver trekken. Verklaard wordt dat de eigenaars het State Departement mededeelden, dat de lading niet bestemd was voor het Duitsche leger of de Duitsche regeering. Over de Wilhelmina sprekende, meldt de correspondent van de Times" te Was hington: De toestand wordt uiterst delicaat ge acht, omdat de poging van de regeering te Berlijn, weike blijkbaar daarin bestaat, dat zij de Vereenigde Staten wil overbluf fen om den vrijen aanvoer van levensmid delen naar Duitschland te verkrijgen, kwalijk wordt genomen, ofschoon men er kent, dat het de plicht van het Amerikaan- sche ministerie van Buitenlandsche Zaken is, om voor dien handel al het mogelijke te doen. Veel, hangt naar men meent af van het geval met de Wilhelmina, zegt de correspondent, die dan nog eenige pers- oordeelen aanhaalt. De ,,New-Pork Sun" meende o.a. dat in dien met het Britsche rijk, overeenstem ming werd bereikt in zake de uitlevering van de Wilhelmina aan Duitschland, dit een groote stap zou zijn tot verbetering van den toestand, die is ontstaan tenge volge van de Duitsche verklaring van het oorlogsgebied. Deze laatste gedachte vindt men volgens de „Times" eveneens uitgedrukt in andere berichten uit Washington. Duitschland gaf Amerika waarborgen omtrent de le vensmiddelen, door goed te vinden dat op de verdeeling daarvan toezicht zou worden geoefend door de Amerikaansche consu laire beambten. Men meent daarom, dat men reden heeft te protesteeren tegen En- gelands inbeslagneming van gewaarborgd voedsel en het plaatsen van levensmidde len op de lijst der absolute contrabande. Maar men geeft toe, dat het moeilijk i» levensmiddelen als conditioneele contra bande te beschouwen onder do tegenwoor dige bijzondere tijdsomstandigheden. Verschillende Oorlogs berichten. Beiden generaal! De nieuwe generaal der Jezuïeten Wladimir Ledochowski is een broer van den Poolschen generaal van dien naam, die op het oogenblik in het De Duitsche landstorm. In Pruisen moeten de ongeoefende mannen van dé landstorm tusschen 31 en 35 jaar oud zich deze maand voor het leger aanmelden. Uit Bolgië. De gemeenteraad van Ver- viers besloot voor 100,000 frs. levensmid delen in te koopen voor de noodlijdende be volking. Men schat het geheime Duitsche politiecorps in België op 6000 man. Te Visé zijn Duitsche soldaten aangekomen die aan het opruimen der puinhoopen aldaar zijn begonnen. Een Britsch stoomschip in de lucht ge sprongen. Het Britsche stoomschip „Dulwick, op weg van Huil naar Rouaan is Maandagavond in de lucht gesprongen, op 20 mijlen van Antifer. Niemand is ge wond. De bemanning ontvluchtte in boo ten. De houding van Roemenië. De „Cor- riera del-la Sera" verzekert, dat de Itali aanse he regeering van Duitschland en Oostenrijk-Hougarije eene verklaring heeft verlangd betreffende hunne plan nen ten opzichte van Roemenië, en dat zij de verzekering heeft ontvangen, dat door doze mogendheden niets tegen Roemenië zal ondernomen worden. Verder deelt het blad mede, dat de vraag te Berlijn in vrien delijker vorm gesteld werd dan te Wee- nen, waar men een beslisite verklaring verlangde. De Belgische gezant bij het Vaticaan. De te Rome verschijnende „Tribuna" meldt, dat de Belgische gezant bij den Heiligen Stoel is afgetreden. De Belgische regeering heeft dit aftreden goedgekeurd. De oorzaak schijnt ontevredenheid in gezaghebbende Belgische kringen met de houding van het Vaticaan ten opzichte van de oorlogvoe renden. Als opvolger wordt genoemd de vroegere minister van Justiie Van den Heuvel. Wij nemen dit bericht over onder alle voorbehoud. Een edelmoedige daad. Uit München wordt aan de ,,Hamb. Nachrichten" be richt: Een Fransch infanterist uit Moulin, in Duitsche krijgsgevangenschap, wiens moeder ernstig ziek was en het verlangen had te kennen gegeven haren zoon nog eens te zien, had den Keizer verlof ver zocht om zijn moeder te gaan bezoeken on der belofte op woord van eer, dat hij voor 1 Maart in Duitschland terug zou zijn. De Keizer heeft het verzoek van den krijgs gevangene ingewilligd en deze is nu naar zijn vaderland vertrokken. Nederland en de Oorlog. De doorvoer van gewonden. Te kwart voor vijf meerde de mailboot „Mecklenburg" gisterenmiddag aan het ponton te Vl-issingen. Aan boord hervonden zich 94 Duitsche goii'-onden, waaronder één official*. Nadat de passagiers waren gelost, werden de gewonden aan wal gebracht; na even op brancards op het perron te hebben ge rust, werden allen in den Nederlandschen ambulancetrein geholpen; een deel op brancards in bagagewagens, anderen in personenrijtuigen. Het was aandoenlijk te zien, hoe de Tommy's zich met de Duit- schers onderhielden. Vooral werd weder zijds naar het verblijf in het vijandelijk land gevraagd. De Engedschen in de loods zongen hun hoogste lied, begeleid op de viool door een der zes blinde lotgenooten. Onder de Duitschers was één blinde. Bij de Duitschers zoowel als bij de Engel- schen waren er velen, die een hand, arm, been of voet masten. De trein met Duitschers vertrok te acht uur. Te half acht werd begonnen de Engel- schen aan boord van de mailboot te bren gen, waarmede zij hedenochtend verder naar hun land reizen. Ook de- Duitèchers werden hier ont haald. Met de mailboot kwam ook personeel van het Engelsche Roode Kruis mede, zoo dat hier het Roode Kruis van Engeland, Duitschland en Nederland bij het vervoer behulpzaam was. Een protest van geïnter neerden. De corr. te Amersfoort van het „Hbld." schrijft: Belgische officieren aan het front heb ben een schrijven gericht tot de kamera den, die thans hier te lande zijn geïnter neerd, en hun verweten, dat dezen niet, ovenals zijzeiven, zijn uitgeweken naar Frankrijk. Het schrijven is besproken in een bij eenkomst van de hier geïnterneerden, en thans beantwoord. In dat antwoord wordt opgemerkt, dat de thans aan 't front zijnden Vrijdag den 9en October door het Duitsche leger zijn teruggedrongen in de richting van Frank rijk, terwijl de hier geïnterneerden 36 uren lang hebben stand gehouden, Zater dag, den lOen October werden opgedron gen naar de Nederlandsche grens en voor de keuze werden gesteld, óf zich gevan gen te geven/ óf zich te doen interneeren. De Duitsche blokkade van de Noordzee. Naar wij vernemen zullen de eerstvol gende dagen geen afvaarten van de Maat schappij „Zeeland" en van de „Batavier- lijn" naar Engeland plaats vinden met hun passagiersschepen. Een „Wolff-telegram heeft gisteren het volgende gemeld: „Naar uit vertrouwbare buitenlandsche bron wordt gemeld, worden reeds Engel sche schepen van de Harwich-lijn zoo over schilderd, dat zij op schepen van de Ne derlandsche Batavier-lijn gelijken. De scheepsromp, de dekspijlen, de booten krij gen de kleuren van genoemde Nederland sche maatschappij. Ook de naam wordt weggeschildêrd." schrijff de „N. R. Ct." allereerst op te merken, dat een Harwichboot, hoe cok beschilderd, nochtans zeer goed van een Batavierboot te onderscheiden is. Aan de Harwichboot, die op het oogenblik te Rot terdam in de haven ligt, is niets bijzonders te zien. In een nader telegram van Wolff, waarin Duitsche persstemmen over die zoogenaamde beschildering worden weer gegeven, wordt het „vertrouwbare" be richt dienomtrent een bericht uit Rotter dam genoemd. Te Rottendam ia echter te bevoegder plaatse van eenige bijzondere voorgenomen of aangebrachte beschilde ring van de Harwichbooten tot dusver niets bekend. Oorlog en vrede. Het Tweede-Kamer-lid jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman verdedigde Maandag avond in de Alg. Stud. Debating Club te Utrecht, de volgende stellingen betreffen de „het voorkomen van oorlogen" 1. Die den vrede wil, moet niet strijden tegen den oorlog; 2. die den vrede wil, moet strijden tegen den hoogmoed van vorsten en volken; 3. die den vrede wil, moet zich onderwer pen aan God. Het einde van een conflict. Het conflict tusschen den burgemeester van Delft en de commissie voor de Belgi sche vluchtelingen aldaar, js geëindigd: de Belgen moeiten vertrekken. De burgemeester heeft van de regeering de opdracht gekregen om de vluchtelin gen te doen overbrengen naar het voor hen ingerichte kamp bij Ede. De Limburgsche Jagers. Men schrijft uit Venlo: Het aantal afdeelingen van den vrijwil- ligen landstorm neemt voortdurend toe. Merkwaardig is het, dat het Zuiden onzer provincie op voorbeeldige wijze voorgaat, terwijl we in het Noorden van de beweging niets merken. De belangstelling en deel neming hier ter stede heeft nog niet eens tot oprichting eener afdeeling kunnen lei den. Dit zal echter nogmaals beproefd wor den. Het aantal Limburgsche jagers be draagt op het oogenblik een kleine duizend. Bijna de helft hooren te Maastricht thuis. Op tal van plaatsen worden nog propa- gandavergaderingejn gehouden. Ieder weerbaar man zij dus de leus in deze da- genl Meel- en broodprijzen. Met ingang van Donderdag 18 Februari a.s. is, in afwijking van voorgaande rege lingen, in verband met de zeer belangrijke stijging der graanprijzen, de prijs van tarwebloem, inlandsch uitsluitend één soort, bepaald op f 20.80 per 100 Kg.; die van ongebuild tarwemeel op f 17 per 100 Kg. Deze prijzen zijn berekend netto con tant aan fabriek, molen of nlagazijn, vcor bakkers en dergelijke verbruikers. Aan tusschenpersonen moet op verzoek 25 ets. korting worden toegestaan. In verband hiermede zijn maxiimum- brooclprijzen vastgesteld: op 24 cent per Kg. voor gebuild tarwewaterbrood; op 25 cent per Kg. voor gebuild tarwewater brood, gebakken onder rabbinaal toezicht (andere soorten gebuild brood naar even redigheid); op 20 cent per Kg. voor bruin- brood. Uitvoerverbod. Bij Kom besluit van 16 Februari 1915 is de uitvoer van gras- en klaver^dem ver boden. R. K. Feestdagen en militaire dienst. We deelden het antwoord mede, hetwelk de Minister van Oorlog gaf op de vragen van Dh. Juten betreffende militairen dienst op R. K. feestdagen. De „Avondster" schrijft nopens dat ant woord: „Men heeft alom in den lande met be langstelling gevolgd de gedachtenwisseling die zich in de bladen ontsponnen heeft naar aanleiding van de schriftelijke vragen door den heer Juten, afgevaardigde ter Tweedé Kamer voor Bergen op Zoom, tot den mi nister van Oorlog gericht, over het feit, dat men de Katholieken militairen op Drieko ningen verplicht heeft dienst te doen. Met niet minder belangstelling wachtte men af, wat de minister antwoorden zou. Onze lezers hebben dit antwoord giste ren in ons blad kunnen lezen; en is het hun gegaan als ons, dan hebben zij verbaasd gestaan over de onbenulligheid er van en over de onhandige poging, om den heer Ju ten met een kluitje in het riet te zenden. Want een werkelijk antwoord op de ge dane vragen geeft de Minister niet; een soort standje aan het adres van den Ber gen op Zoomschen afgevaardigde schijnt de vlag te moetèn zijn, die de lading dekt. Wij zullen maar afwachten, wat de heer Juten doen zal om buiten het moerasriet te blijven, waarin de minister hem sturen wil. Partijdag Anti-Revolutfonnairen. Vanwege de Centrale Anti-rev. Kiesver- eeniging in het district Haarlemmermeer zal 29 Februari a.s., teHoofddorp een partijdag worden gehouden, met als spre kers prof. Diepenhorst uit Amsterdam, en ds. Van Lummel, te Zuidland. Haarlemmermeerlijnen. De Amsterdamsche correspondent van de „N. Crt." meldt: Naar wij vernemen, zullen de Haarlem mermeerlijnen van de Holl. Electr. Spoor- weg-Mij., vallende onder de inspectie Haarlem, den len April worden geopend. De baanvakken UithoornAmstelveensche- weg en AalsmeerBoven Lek zullen dan in gebruik worden genomen. De openings datum van de overige baanvakken is nog niet vastgesteld. Wegens de tijdsomstandigheden zal de opening niet met feestelijkheden gepaard gaan. Wegenverbetering. Blijkens mededeeling van den Min. van Waterstaat in de Eerste Kamer hoopt deze eerlang in te dienen een wetsontwerp i. z, ao ur0rr0Ti^r>^rani2_ waa,rbii hij overweegt de instelling van een adviseerc^ college. Gemengde berichten. Angstige oogcnblikkcn. Men meldt uit Veenhuizen: Dezer dagen geraakte een rijtuig, waarin mej. Wijngaard, een dochtertje van den rijksveld wachter Hoogenberk en een Iverpleegde-voer man waren gezeten, door onbekende oorzaak in de kolonievaart nabij „Flink en vlug," hal verwege het le en 2e gesticht. Het paard zwom met rijtuig en passagiers achter zich, naar den anderen kant terug, waar het aan de inmiddels toegeschoten hulp mocht geluk ken, allen behouden op het droge te brengen. Ook 't paard werd nog gered.- Dat de inzittenden zeer angstige oogenblik- ken hebben beleefd, behoeft niet te worden gezegd, doch gelukkig zijn allen er met den schrik en een nat pak afgekomen. Was het rijtuig bij het in de vaart rijden gekanteld, dan zouden ér ongetwijfeld men- schenlevens te betreuren zijn geweest, daar het kanaal thans boordevol water staat. Twco menschen verdronken. Op de Oosterschelde, ter hoogte van Gorishoek, is Zondag de vroüw van schipper J. de Nood, van Vlissingen, doordat zij een slag van het schootzeil kreeg, overboord geslagen en ver dronken. De zoon van den schipper, haar achterna springende, kon helaas z'n moeder niet meer redden, doch werd eveneens een prooi der onstuimige zee. Schipper De Nood, het vaartuig aan zichzelye overlatende, sprong in de roeiboot, doch was niet bij machte helaas zijn vrouw en zoon te redden. Het vaartuig was intusschen op een zandplaat geloopen. („Tel." Brutaal. Men meldt uit Putte, d.d. 15 Februari: Dezen morgen kwam men tot de ontdek kingdat van de bloem, die eenigen tijd gele den in beslag genomen is een tiental baaltjes waren gestolen. Door inbreking hebben de dieven zich toegang tot de schuur weten te verschaffen, waarin de bloem geborgen was. Een brutaal stukje als men bedenkt, dat in hetzelfde perceel een 25-tal soldaten ingekwar tierd zijn. Op heeterdaad betrapt. Dinsdagmiddag werd een man, die inbrak in .een tijdelijk onbewoonde villa van de familie H. in de Van Hengellaan te Hilversum op heeterdaad betrapt. Hij bad zich reeds meester gemaakt van een antieke koperen klok, een haardstel en 2 gongen. Een en ander had hij in een zak gedaan. De man werd bij het verlaten van de villa door in den tuin werkend per soneel opgemerkt. Daar hij met een mes dreigde, durfde men hem niet vast'te houden. Inmiddels door een auto gehaalde politie agenten, arresteerden den inbreker, die opgaf I. J. te heeten, in Amsterdam woonachtig en van beroep rijwielhersteller te zijn. In een naburig bosch had hij zijn rijwiel neergezet om vlug uit de voeten te kunnen komen. Hij. werd naar het poli tie-bureau overgebracht, alwaar de commissaris hem in verhoor nam. De man wordt ter beschikking van de jus titie gesteld. Een klok van f20.000. Te Hoorn is door een particulier een ouderwetsche staart klok verkocht voor den enormen prijs van 20,000 gulden. Een curieus schoolbriefje. Een onder wijzer un het Ri;k van Nijmegen ontving dezer dagen het volgende achoolbriefje: „Hoe durft u aan zoon jongen te vragen van de vroegere oorlog, het schijnt tog wel dat u gek begint te worden, u weet toch wel dat zoon kind er niets van weet, maar onderwijzer heb u zoms de oorlog meege maakt van 70, 71, het schijnt toch niet". Wed. N. (Historisch). Een legaat van f 58,000. Door mevrouw Oukoojp—Genis, weduwe van den heer K. G. Oukoop, in leven wethouder der ge meente Breda, is aan deze gemeente gele gateerd f 58,000, waarvan f 50,000 voor res- tauratie van het gemeentehuis, binnen 10 jaar te venverken en 1 8000 aan het Bur gerlijk Armbestuur van Breda om van de rente elk jaar op den tweeden Kerstdag een extra bedeeling te houden. Carnaval. Men meldt uit 's-Hertogen- bosch, dato 15 Februari Evenals in September j.l. de kermisdagen ongemerkt voorbijgingen, zoo gaat het ook thans met de carnavalsviering. Er is wel een enkele, die spreekt over carnaval, doch het is thans in Den Bosch alsof carnaval nooit had bestaan voor dezen. En het gros der burgerij is er blij om. De carnavalsdagen, .zooals ze dit jaar worden gevierd, zijn een waardiger inlei ding tot den Vastentijd, dan dat andere ja ren de gewoonte *was. Diefstal. Op het fort Marken-Binnen is verleden week ten nadeele van het Rijk uit een houten geldkistje, dat in de offi cierskamer stond, een bedrag van f 2300 aan'bankbiljetten ontvreemd. De diefstal werd Vrijdagmorgen ontdekt door den of ficier, die met het financieel beheer belast is. Deze was een paar dagen met verlof geweest en Donderdagavond laat thuisge komen. Voor zijn vertrek was de kas door den kapitein in orde bevonden. Het on derzoek is in vollen gang. Omtrent de re sultaten is echter nog niets bekend. Goed afgeloopen. Een vrouw uit Eijs- den was aan het station te Maastricht in een verkeerden trein gestapt, n.l. in een naar de richting Simpelveld. Toen de trein reeds een heel eind buiten het station was, bemerkte zij haar vergissing en sprong uit den trein. De vrouw kwam er nog betrek kelijk goed af; wel had zij wonden aan het hoofd en andere lichaamsdeelen, doch zij liep geen ernstige kwetsuren op. Van het gebeurde werd proces-verbaal opge maakt. Ongeluk. De stalhouder D. te Lochem werd Maandagmorgen bewusteloos tus schen de paarden in den stal gevonden. Hij was door de hoeven der paarden zoodanig gekwetst dat opname in het ziekenhuis en operatie noodzakelijk bleek. Verdronken. Het zevenjarig zoontje van den heer Fokkens aan het Boterdiep te Groningen is aldaar te water geraakt en verdronken. Te Marrum is Maandagmorgen het lijk opgehaald van den militair E., denke lijk door de duisternis Zondagavond in de vaart geraakt en verdronken. De „Triton". Gisteravond is te IJmuiden aangekomen het Nedérlandsche stoomschip „irlton Uiii -ie. iido»v jrt.hruari vanHotter- dam naar het Engelsche kanaal vertrok voor orders. Het binnengekomen schip had zeer belang rijke schade, de commandobrug was ingesla gen, terwijl de scheepsbooten en deluchtko- kers weggeslagen waren. De schade werd tijdens hevig stormweer aan de Engelsche kust opgedaan. Twee opvarenden zijn over boord geslagen en verdronken. Gisternacht is de boot voor herstel der scha de naar Amsterdam opgestoomd. Land en Tuinbouw. VEEZIEKTE. Naar men mededeelt, moet 't in de bedoeling van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel liggen, om aan dit De partement een wetsontworp tot verhooging van art. 46 van hoofdstuk 10 der Staatsbe groting dienst 1914 in gereedheid te doen brengen en dit zoo spoedig mogelijk hét De partement te doen verlaten. De verschillende commissarissen der Konin- ging noodigen daarom de burgemeeesters der gemeenten uit, te willen mededeelen, hoeveel te dezer zake uit de gemeentekas voorgescho ten uitgaven in totaal bedragen, welke het dienstjaar 1914 betreffen en nog niet te hun ner kennis zijn gebracht. MOND- EN KLAUWZEER. Men meldt uit Princenhage: Nu verwacht wordt, dat het mond- en klauw zeer onder het vee zal geweken zijn in deze gemeente, kan worden medegedeeld, dat bij 44 landbouwers het vee is onteigend, totaal 722 stuks. Deze onteigening komt het Rijk op een uitgaaf van f125,000 te staan. Onder het vee van den koopman C. v. d. Heijden te Delft is mond- en klauwzeer gecon stateerd bij een tweetal runderen. Door het bestuur der afdeeling Deventer en omstreken der Geldersch-Overijselsche Maatschappij van Landbouw was een verzoek gericht tot de besturen van alle landbouw- vereenigingen en afdeelingen van Boerenbon den in haar gebied Deventer, Diepenveen, Olst, Wescpe, Colinschate, Twello-Wilp. Ter- wolde en Nybroek, om een of meer afgevaar digden te zenden naar een vergadering, ten einde te komen tot de oprichting van een commissie van waakzaamheid tot wering van het mond- en klauwzeer. Gisteren werd deze vergadering gehouden. Vertegenwoordigd waren de vereenigingen Daventria en Eigen Hulp te Deventer, de afdeelingen van aen Overijsselschen Boeren bond te Colmschate en Twell, de landbouw- vereenigingen te Diepenveen, Twello en Ny broek. Bericht van verhindering was gezonden door de landbouwvereeniging- te Olst en de buurtverëeniging De Vecht (Terwolde). De voorzitter, de heer G. Alberts, president der afd. Deventer der Geld.-Overijselsche Mij. van Landbouw, opende de vergadering en deed mededeeling, van het antwoord van den minis ter van Landbouw op het request der afdee ling, strekkende om het afmaken van rood bont IJsel-fokvee, zoo moeilijk weder te ver vangen, tot het strikt noodige te beperken. De minister verklaarde dat in de maand Februari in het tot nu toe gevolgde systeem geen verandering kan worden gebracht. Naar aanleiding van de bekende circulaire van het Nederlandsch Landbouw-Comité wer den commissies van waakzaamheid gevormd voor de kringen Deventer, Diepenveen, Colm schate, Bannink, Olst, Twello, Nybiook en li Vecht. Aan het Nederlandsch 2andbou*.v coinii zal nu verzocht worden, niet deze commit overleg te plegen. HOLLANDSCUE MIJ. VAN LANDBOUW. In de gisteren gehouden bestuursvergaderin van de afdeeling Rotterdam, Schiedam en Ou streken van de Hollandsche Maatschappij Vaj Landbouw is in overleg met de Regeerinj met het oog op het gevaar van mond- klauwzeer besloten de aangekondigde Paasei tentoonstelling niet te doen doorgaan. Apologetische Cursus. Pater Zuidgeest begon gisteravond dt: cursus met een inleiding over de eenhei: der Katholieke Kerk, in tegenstelling m«- de hopelooze verwarring onder da Protej tanten. De Eerw. inleider deed dit voorni melijk aan de hand van uitlatingen in lit bekende boek „Aan het Meer van Genève' welk boek hij tevens met aandrang aants val bij de volgers van dezen cursus. Vervolgens behandelde de Eerw. spiekt de Apostoliciteit der Katholieke Kerk.' D Katholieke Kerk is Apostolisch in haa; leergezag, maar niet in haar leer zeggti de Protestanten. De protestantsche Kerl lijkt meer op de kerk der eerste tijden Laten wij toegeven op het eerste gezicht dat zij er op lijkent. Maar daaruit volg nog niet dat zij het is. Het beeld wat in dt; bijbel van de Roomsche Kerk gegevet wordt is de kerk in haar kindei schoenen. Dus de Katholieke Keri heeft zich ontwikkeld zeggen de Protestar ten, heeft de leer van Christus dus nie' De Roomsche Kerk heeft zich ontwikkel] Er zijn veel zaken bijgekomen, die aan d leer van Christus niets afdoen niets toe doen. De Kerk verandert daardoor in haai wezen niet. Maar zeggen de Protestantei nog, de Kerk stelt geloofspunten voor, di vroeger geen geloofspunten waren. Aan d leer wordt niets toegevoegd, wij leeren haa beter begrijpen, sommige punten zijn he! derder belicht. De onbevlekte ontvangeni van Maria b.v. Men vindt de leer omtrent dit dogma ill bijbel en traditie. Later begon dit punt de aandacht te trekken en is het vastgesteld door het leergezag van de Kerk De Kerk trekt gevolgtrekkingen uit de leei van Ghristus met betrekking tot verschil lende vraagstukken van iederen tijd. Di waarheid kan van verschillende zijden be zien worden. Het geloof verandert niet, di menschen zijn er dieper in doorgedrongen, punten worden vastgesteld, die naar ge- lang van de verschillende tijden naar vo ren dringen. Een dogma kan niet veranderen, wanl het is een waarheid door Jezus Christin geleerd. Zou de wetenschap er mede in strijd zijn, dan moet deze zich vergissen. De Kerk van Christus moet ook heilig zijn. Andersdenkenden zeggen met eet schijn van waarheid dat de Katholieken di( heiligheid niet bezitten. Kijk maar een) naar sommige Katholieke landen, naar Ka tholieken in eigen land, zeggen zij, aan dl vruchten kent men den boom. Dit argurncn! kan op de protestanten zelf toegepast wor- den; het bewijst niet, dat dé Kerk in haat instellingen enz. niet heilig is. Het systeem, om het zoo uit te drukken, der Kerk is hei lig. Onze Katholieke boeken kan men aan een ieder geven, juist de Heiligheid van dï Kerk schrikt velen of. Het is de schuld van de Kerk niet, dat haar volgelingen niel heilig zijn. Maar wij kunnen op dui zenden Heiligen wijzen. Zijn er dan bij ons geen heiligen, vraagl de protestant. Vergelijk uw heiliget met de heiligen der Katholieke Kerk, mag er geantwoord worden en gij zult tot een ander resultaat komen. Gij hebt achtens waardige menschen, maar heiligen niet. De liberale bladen wijzen wel op een ol anderen die zijn vaandel ontrouw wordt in de Kerk, maar niet op die duizenden die hun bloed en leven hebben gegeven tot heil en bevestiging der R. K. Kerk. Wij Katholieken veroordeelen niemand. Maar wij zeggen, wie door zijn schuld blijf! doorleven in de ketterij, is niet ter goeder trouw. God heeft de Kerk gesticht met de ver plichting zich te laten opnemen in die Kerk. Wie dat gebod niet opvolgt, wordt nie! zalig. Vervolgens deelde de Eerw. spreker mede, dat de cursus opgeschort wordt tot een na der aan te geven tijd. In den Vastentijd zal geen cursus gegeven worden. In verband hiermede spoorde pater Zuidgeest. allen aar, even trouw do meditaties over het lijden van Christus te volgen als zij den cursus gevolgd hadden. Liturgische cursus. De liturgische cursus vanwege aen R. K. Vrouwenbond zal niet, zooals gisteren abu sievelijk vermeld, worden gehouden in „Den Vergulden Turk", doch in de St. Jo- zefsgezellenvereeniging op a. s. Vrijdag. Voor het Belgische Roode Kruis. In verschillende plaatsen van ons land zijn de gebroeders Kesncr uit Antwerpen reeds werkzaam geweest tèn bale van het Belgische Roode Kruis. Zij bieden voor den luttelen prijs van 10 cent een foto aan van het verwoeste I cu- ven of Dinant. Op het oogenblik vertoeven genoemde heeren hier ter stede. Wij hopen dat zij ook hier voor het prijzenswaardige doel een goede ontvangst zullen vinden. Belgische Kinderen. De heer Kellenaers heeft wederom een zwerftocht achter den rug in het zwaar geteisterde België meer in het bijzonder >n de omgeving van Dendermonde. Met mevr. de la Faille uit Antwerpen heeft hij ditmaal Zele, Grimsbergen, St. Gillij, Dender monde en Edegem, Antwerpen en omgf* ving bezocht. Mede door toedoen van d?n WelEerw. heer Reusens, onderpastoor der Kathedraal te Antwerpen, werd de hond gelegd op een honderdtal kinderen, waar onder van 2G jaar, die er allertreurige uitzagen cn aan bet hoasnoóov-. fcehool

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 2