00RL0GS-VARIA. Ingezonden Mededeelingen a 30 cent per regel. Zijn uw nieren verzwakt? Verzwakte nieren veroorzaken rugpijn, urinekwalen, waterzucht, rheumatiek, jicht enz. Ieder oogenblik van uw leven worden aan het blad vergiftige onzuiverheden toe gevoegd uit de stofwisseling, enz. Zij wor den evenwel uit het bloed gefiltreerd door de nieren, wanneer deze organen gezond en krachtig zijn. Wanneer zij echter verzwakt zijn, kunnen zij haar werk niet behoorlijk verrichten. Dan blijft een gedeelte der on zuiverheden in het bloed achter en ver spreiden zij ziekte door uw geheele gestel. Gij begint u dof, zwaar duizelig te gevoe len, gij krijgt last van hoofdpijn en rug pijn, waterzuchtige gezwellen vertoonen zich in de enkels of onder de oogen, en uw hart wordt aangedaan. Ook kunt gij last krijgen van rheumatische pijnen in de spieren en gewrichten, en hebt gij voortdu rende aandrang tot urineloozing, terwijl uw water met een branderige pijn komt, bewolkt is en bezinksel achterlaat. Wanneer de nieren niet in orde zijn, is er een niergeneesmiddel noodig, dat haar heelt. Foster's Rugpijn Nieren Pillen wer ken spoedig en rechtstreeks op de nieren en blaas. Zij helpen de nieren om de scha delijke onzuiverheden uit het bloed te fil- treeren en nemen zoodoende de oorzaak van vovengenoemde kwalen weg. Te Leiden verkrijgb. bij D. M. Krui- singa, N. Rijn 33, Reijst en Krak, Steen straat 41 en D. de Waal, Mare 56. 719 v Toezending geschiedt franco na ontv. v. post wissel a f 1.75 voor één, of f 10.voor 6 doozen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nie ren Pillen, weigert elke doos, die niet voorzien is van ne- venst. handelsmerk. werd bijgestaan door den heer Catz uit Amsterdam. Een viertal getuigen werden gehoord die allen zonder onderscheid ver klaarden dat zij met beklaagde op dien bewusten dag langs de Amstel waren ge varen en dus in het geheel niet in de ring vaart waren geweest. De gevaren route was zooals door beklaagde werd aangege ven. De verbalisant hield vol de bewuste boot Rosalina uit de Ringvaart te hebben zien komen waarin hij zich niet kon ver gissen. Het O. M. meende dat naar aanleiding van de gehoorde pertinente getuigen, dat het overtuigend bewijs niet was geleverd en vroeg vrijspraak voor beklaagde. J. de P. en J. v G., beiden te A 1 k;e- made hebben zich aan verregaande bal-, dadigheid schuldig gemaakt doordat zij bij zekere Bakker aldaar de pannen van het huis hadde<n stuk gegooid en meerdere dingen totaal hadden vernield. Daar beide beklaagden niet waren verschenen werd deze zaak aangehouden tot de volgende zitting waar de beklaagden alsdan moe- verschijnen. •C. G. K. te R o e 1 o f-A rendsveen heeft op 6 October 1914 met een stoom- vaartuig (motor) gevaren in boezemwater van Rijnland, de Rijpweteringervaart, zonder daartoe vergunning te hebben ge kregen van het boezembeheerend bestuur. Bekl. gaf voor op last van zekere N. Boer te hebben gehandeld die wel vergunning had, om aldaar te mogen varen. Deze werd nu als getuige décharge gehoord, doch leverde niet het bewijs op, dat het werkelijk met de vergunning geheel in orde was. Het O. M. was echter wel van meening, dat beklaagde ter goeder trouw was geweest en vroeg slechts zijn veroor deeling tot f 1.boete, subs. 1 dag hech tenis. J. de G., te R o e 1 o f-A r e n d s v e e n stond terecht, dat hij zonder vergunning heeft gebaggerd in de Noorder-Hemsloot, zijnde dit boezemwater van Rijnland, zon der dat hij daarvoor vergunning had ge kregen van het Bestuur van Rijnland. Be klaagde erkende het feit, dat door hem reeds zooveel jaren was gedaan, zonder dat hij daarover ooit lastig was gevallen. Eisch f 1 boete subs. 1 dag hechtenis. J. van Br., te Lisserbroek heeft zich schuldig gemaakt aan het maken van nachtelijk burengerucht op den openbaren weg *te L i s s e. Eisch f 3 boete subs. 3 d. hechtenis. J. T. en J. B. beiden teHaarlem heb ben zich wederrechtelijk op het erf bevon den van Gebr. Blokhuis te L j s s e. De toegang tot het erf is op zichtbare wijze verboden terwijl zij geen vergunning van de eigenaars hadden bekomen om zich al daar te bevinden. Eisch tegen ieder hun ner f 2 boete subs. 2 dagen hechtenis. De uitspraak in al deze zaken wordt be paald op 23 Febr. a. s. Revolverheld. Midden in den zomer vaai het vorige jaar had er te Brunssum, in een herberg in de nabijheid van de Staatsmijn „Prins Hendrik", eeai vechtpartij plaats, die spoedig in een schietpartij ontaardde. Zekere KL, kwam «naar binnen met een riek en dreigde iedereen hiermede te zul len slaan. Enkele personen verlieten ijlings de herberg, doch eeoiige verlieten de herberg iniet, het effect van de bedrei gingen afwachtend. Opeens nam KI. een revolver uit den zak en schreeuwde: Wie een stap naar voren treed, schiet ik neer. Tegelijkertijd reeds trok KI. de revolver af en het .schot kwam terecht in het lin kerheen van een der bezoekers; de kogel werd later in de kous gevonden. KI. vluchtte en hietd zich zijn achtervolgers van het lijf met nog meerdere 6choten te lossen. Toen KJ. verhoord werd door de politie, verklaarde hij met een kinderpij-tooit je, geladen met een kurken prop, geschoten to hebben. Doch de beenwonde, de gevon den kogel en de verklaringen der getui gen bewozen ten eearenmale de onhoud bare toevlucht van KI. Hij moest zich Woetpsdag ter zake van poging tot dood slag verantwoorden voor de rechtbank te Maastricht Tegen den niet verschenene werd twee jaren gevangenisstraf geëischt, met bevel tot diens onmiddellijke aanhouding. SPORT. VOETBAL. Morgen worden de volgende wedstrijden gespeeld: West. Den Haag: QuickSparta. Haarlem: HaarlemU. V. V., Dordrecht: D. F. C.V. O. G. Leaden: AjaxH. B. S. II. Den Haag: V. U. C.—H. V. V. IL Oost. Apeldoorn: Rob. et Vel.Be Quick. Nijmegen: Quick—Goahead. Deventer: U. D.Vitesse. Leidsche Voetbalbond. L. F. C.D. L. V. te Leiden. L. V. V.Lugdunum (D. L. V.-ten\?-in). te Leiden. Alphen II—Beresteijn II te Voorschoten (1 uur). De Sportman IID. L. V. II te Leiden. NorvicusLisse te Noordwijk. O. G.Norvicus II te Nooidwijkerhout. Korfbal. In klasse Zuid worden morgen de vol gende wedstrijden gespeeld: late klas. Rotterdam: VeloxFluks. Leiden: Vitesse (L:)O. S. C. R. 2de klas. Den Haag: H. S. V. II—O. S. C. R. II. 3de klas. Den Haag: A. L. O. II—Swift. Dordrecht: O. K. K. IDordt I* 4de klas. Rotterdam: R. S. G. V. IRozenburg. Dordrecht: Dordt IISpartaan II. Rotterdam: Rozenburg B.W. I. K. Voor Warschau. Een aangrijpend stemmingsbeeld, dat de oorlogsellende van de ongelukkige Polen in sombere kleuren schildert, wordt door een correspondent van de „Stampa" ge schreven in een brief uit Warschau geda teerd. IJij ^chrijft ongeveer het volgende: „In heuvelachtige deining ontrolt zich de landstreek aan onze. blikken. Bij een bocht, van den. weg schemert groen het op gaand akkermaalshout tegen het grauw van een dorpje. Eindelooze loopgraven rijen zich aaneen. Ze zijn door de Russen gegraven, waarschijnlijk met de bedoeling om den vijand den straatweg naar Pia- seczno onbegaanbaar te maken. Aan het eind van het dorpje groept een menigte boeren en boerinnen bijeen en ze. verdringen zich om een tweetal met aller lei rommel beladen handkarren. Zij zien. er uit als landverhuizers, die optrekken naar een nieuw vaderland. En toch doen die lieden niets anders dan zich hun ven sters en deuren weer toeeigenen, welke zijn genomen door de soldaten, die enkele dagen tevoren het dorp zijn komen binnen stormen als een wervelwind, en de huizen plunderden, om met de uitgebroken deu ren en samen en andere voorwerpen hun loopgraven te versterken en te dekken. Woedend herkent een der vrouwen haar gordijnen, een andere haar matrassen. Wanhopig klinkt haar uitroep: „Kijk nou toch eens, Taddëus, wat ze met ons waschstel hebben gedaan!" „Mijn mooi toillettafeltje! O, die duivels, die duivels!" „Is dat een manier om met een bakkers trog om te gaan?" Inderdaad. De vrouw heeft gelijk. Maar voor de oorlogvoerende soldaten hebben die meubels niet dezelfde waarde als voor de bezitters. De phantasie van den krijgsman gelijkt die van een spelend kind. Hij ontdekt in elk voorwerp een verborgen waarde, welke, vóór dien nog geen mensch daarin heeft ontdekt. Zoo vindt de soldaat, dat het keu rige tuinhekje het prachtigste materieel is voor een borstwering; deuren zijn „gebo ren" ledikanten, matrassen vormen de meest praktische muren. Wij verlaten het dorpje! In de verte strekt zich het woud uit. Dan, in eens, stijgt dikke, zwart-gele rook op. De wind jaagt over de leege vlakte. Tusschen twee: hooge, recht-op-gaande dennen bevindt zich een grafheuvel, gesierd door twee eenvou dige, houten kruisen. Het opschrift, in blauwen inkt geschreven, vertelt den voor bijganger, dat hier een onderofficier den dood heeft gevonden. Aan den anderen kant staan twee ""Witte kruisen opgericht, met rooden inkt beschreven. Werktuigelijk breek ik een groen twijgje en leg het vol devotie op den grafheuvel. En dan denk ik even aan de beide jongen blonde deern tjes, die haar bruidegoms hebben verloren in den wereldbrand... Uit de diepblauwe slagschaduwen van het oerwoud kom ik weer op den landweg. De aarde is doorgroefd van diepe wagen sporen. Vol spanning volg ik die sporen; ik voel geen koude meer en geen snerpen den wind. Een groen-spiegelend stroompje zie ik voortstroomen; de brug, die zich eens daarover spande, ligt in drie stukken. Tot vóór de poorten van Warschau is geen enkele brug onbeschadigd gebleven. Over al langs den weg zwart-berookte ellendige krotten; de vensterruiten zijn dichtgestopt met oude matrassen. Stil en verlaten ligt het dorpskerkhof. O, wat hebben die doo- den het goed, die kalm nu sluimeren in hun laatste rustplaats onder den blauwen zerksteen en de altijd-groenende klimop- blaren. Wat hebben zij het goed in verge lijking met de levenden, die uit hunne ge plunderde en vernielde huizen zijn ge vlucht. Hier zijn de Russen geweest, hier heb ben ze huisgehouden en gespeurd naar ma teriaal, om hun loopgraven te „meubilee- ren". De diepe gapingen in de muren, de vernielde glazen, de gescheurde gordijnen, en het kapot gegooide huisraad spreken duidelijk. Overal heerscht het diepste zwijgen. Nu doemen weer eindelooze velden op, in wier moerassigen bodem „sporen" van menschen en dieren zijn te ontdekken. Overal, waar ik verder ga, ontdek ik die sporen. Hier zijn de menschen gevlucht; opgejaagd van het eene dorp naar het an dere, over weiden en velden, door bos- schen en woonplaatsen. En gansch Polen, van de Karpathen tot aan de Oostzee, toont hetzelfde beeld: één groote eentonige vlakte is het, door het noodlot tot slagveld gemaakt; een land streek, zonder eenige andere afwisseling dan die van woud en veld, van groen en geel, maar een groen dat tot zwart ie ge worden en een geel, dat totaal is verbleekt. Van Piaseczno is niets meer te bespeu ren. Op goed geluk af loop ik verder, zon der te denken aan den terugtocht. Eens klaps wordt mijn blik getroffen door het zien van een raaf, die al spottend op mij neer ziet. Luid en schreeuwerig krast hij boven mijn hoofd, den snavel met gulzig gebaar vooruit gestoken. Het zich verschuilen achter vreemde vlag. De marine-medewerker der „Times" schrijft in de couTamt van Woensdag over de „Mst met de vlag". HoeweJs zegt hij, in het communiqué van het département van buitenlandsche zaken wordt gezegd, dat het bezigen van de neutrale vlag, onder zekere beperkin gen sedert lang in gebruik is als een krijgslist, valt het toch vrij moeaelijk be paalde gevallen aan ie wijzen, waarhij het gebeurd is. De quaestie schijnt te we zen, dat het gebruik zoozeer als goed ge vestigd wordt beschouwd, dat slechts weinige auteurs het de moeite waard achtten er melding van te maken. De me dewerker acht het niet waarschijnlijk, dat men het „recht" van Britsche schepen om een vreemde vlag te hijschen, teneinde te voorkomen, dat zij zouden buitgemaakt worden, zal betwisten, want het middel is door het gewoonterecht van de zee ge wettigd en maakt geen inbreuk op het in ternationale recht. De medewerker noemt nu een geval, waarin, in dezen oorlog, door een Duitsch schip van de Britsche' vlag zou zijn ge bruik gemaakt. Het is het geval van de „Bohemia" van de Hamburg-Amerika- liyn, die den 15en Augustus New-York is binnengekomen onder ;Britsche vlag,, ten einde de Britsche oorlogsschepen, die bp den loer lagen, te verschalken. Verder meldt hij een paar,, vrij onvoldoende vast gestelde, maar daarom nog volstrekt niet onmogelijke gevallen van Duitsche sche pen, die gedurende den oorlog vreemde vlag zouden hebben geheschen om aan een vervolging te ontkomen. Het moet eenige verwondering wekken, dat de aan het woord zijnde deskundige ook het z.g. geval van de „Emden" te Pi nang aanhaalt; genoegzaam is toch reeds vastgesteld en van Britsche zijde ook er kend. dat het verhaal, als zou de „Em den" den Russischen kruiser onder val- sche vlag genaderd zijn, op een praatje berust. Om vaster grond onder de voeten te hebben, moet de medewerker teruggaan tot den tiid van Paul Jones. Een onder bevelhebber van dezen zeeroover is er in het einde der 18e eeuw in geslaagd door de Britsche vloot, die in het Kanaal lag, heen te zeilen, door gebruik te maken van de Britsche vlag. Uit dien tijd liggen ove rigens voorbeelden genoeg voor de hand, al zijn die niet altijd speciaal geboek staafd. Zelfs oorlogsschepen maakten in dien tijd van deze soort krijgslist gebruik. Coo per geeft in zijn geschiedenis van de Ame- rikaansche zeemacht twee voorbeelden. Gedurende het korte oorlogje tusschen Frankrijk en de Vereenigde Staten aan het einde der 18e eeuw, heesch het Fran- sche schip „Lnsurgente" de Amerikaan- 6che vlag om zich te vermommen en het volgende jaar gebruikte het Amerökaan- sche oorlogsschip „Constellation" dè Brit sche vlag voor hetzelfde doel. Ten slotte beroept de medewerker zich nog op de autoriteit van Marryait. In „Midshipman Casy" wordt een avon tuur vermeld, waarin bij een gevecht met goed gevolg gebruik wordt gemaakt van het hijschen, als vlag, van een groenen onderrok.... Tot zoover de medewerker. Ook in een minder glorieus tijdvak van onze eigen vaderlandse he geschiedenis is, gelijk men zich wel zal herinneren, veel vuldig gebruik gemaakt van vreemde vlag, om onze koopvaarders, die wij wiet bij machte waren tegen de Britsche oor logsschepen te beschermen, in de gele genheid te 9tellen Oost-Lndië te bereiken. In het einde van de 18e eeuw, toen de „pluck" er bij onze zeevaarders tijdelijk uit was, gingen er telkens Hollandsche koopvaarders ander Deensche, Zweedsclie of andere neutrale vlag naar Indië on der zeil. Nog wijst een inzender in de „Times" er op, dat Nelson, vóór Barcelona liggen de, daar langen tijd de Frawsohe vlag deed waaien, met het doel de Spaansche oorlogsschepen Spanje was toen bond genoot van Frankrijk naar buiten te lokken. Dit was hem nooit kwalijk geno men. Men zou kunnen opmerken, dat Nel son hier niet de vlag van een neutra len staat gebruikte, .maar die van een der oorlogvoerenden, en niet handelde met de bedoeling het zich veilig te maken, maar juist om te vechten. Schaakrubriek. Oplossing van probleem 214 van W. v. KINS te Boskoop D.h.7. Correcte oplossing ontvangen van: A. van Hameren, te VeurfJ. Berk, te Noord- wijk a. Zee; C. van Veen, te Zevenhoven; J. Brugman en Th. Smite, te Hazerswoude; H. v. d. Poel, J-ac. van Steijn, P. van Vel- sen, en M. van Steijn, te Zoeterwoude; Jac. v. d. Meer, te Amsterdam; R. Pauli- des en J. Slewe, tè Leiden; J. Heemskerk, te Roelofarendsveen; H. Schrama en Th. Zwetsloot, te Warmond; W. de Koning, te Noordwijk-Bninen; E. de Ruiter, te Ocgst» geest. Correspondentie: W. de K., te N. De door u genoemde zetten veroorza ken pat. (Remise.) Rectificatie. In probleem 216 moet op f.2 een witte L staan. Zie notatie. Probleem 217 van J. TRIDLIZIUS. ZWART. WIT. Stand der stukken. Wit: K.c.7; T.g.7; pion b.4. ZwartK.a.7; pionnen a.4; b.5; d.5. Mat in 3 zetten. Oplossingen worden ingewacht tot Za terdag 27 Februari, onder motto Schaak, „Leidsche Courant", Leiden. Burgerlijke Stand. ALKEMADE. Geboren: Adrianus Petrus z. v. J. P. van Beek en C. M. van der Post. Wilhel mus z. v. G. Schrijvers en C. Krijger. Maria Jacoba, d. v. W. van Beek en A. Loos. Clementina Jacoba Maria, d. v. C. P. Jansen en C. D. Rotteveel. Gerar- dus Petrus, z. v. J van Seggelen en M. Zwetsloot; Wilhelmus Marcelus, z. v. P. J. van Emmerik en A. Loos. Getrouwd: A. Verdel 21 j. en C. Bouwmeistèr 19 jaar. Overleden: A. Van Groos, Wed. B. Hulsbos, 84 j. A. L. van der Poél, 3 w. P. J. van der Poel, 3 w. M. A. Koek 8 mnd. J. Roeloffs 81 j. P. Schotten, 30 j. P. J. van Berkel, 12 d. (té Leiden). BODEGRAVEN. Geboren: een als levenl. aangegeven kind van het vrouw, geslacht van W. van Klaveren en J. van der Loo. Overleden: J. Blonk, geh. met A. van Mullem, 77 j. HAZERSWOUDE. Geboren: Anna Maria, d. van A. Langhout en R. van Bemmel. Johan nes Gerardus, z. van L. G. Turk en A. M. Verbij. Anna Geertruda, d. van F. van Velsen en M. van der Weer. Marijtje, d. van C. van Vliet en I. de Jong. Arie, z. van G. van Aalst en C. Maaskant. Dirk, z. van I. Raaphorst en N. Vonk. Cornelis, z. van II. van Wieringen en G. van Dorp. Francisca Cornelia, d. van H. Hemelop en M. C. Hofland. Ondertrouwd: D. Verboom jm. 25 j. te Aarlanderveen en C. van Roon jd. 19 j. Gelrouwd: A. Snel jm. 29 j. te Aar landerveen en G. Brobbel-Dorsman jd. 26 j. alhier, binnen de laatste 6 m. te Aarlan derveen. NIEUWKOOP. Geboren: Johannes Adrianus, z. van J. Pietersen en C. J. van dert Berghe. Getrouwd: W. van Dam, 25 j. en Th. J. v. Veldhuizen, 28 j. Overleden: A. Zuidam, wed. van J. Sanders, 66 j. NIEUWVEEN. Geboren: Gerardus, z. van P. Kok en A. Woudenberg. Ondertrouwd: D. Rodenburg en H. Kruger. Getrouwd: J. Kwakkenbos en A. Wil- lemans. C. J. van'Dongen en A. E. van Heusden. Overleden: G. J. Jansen, wed. T van Veen, 61 j. H. Keijzer, wedr. M. van Duinen, 78 j. NOORDWIJK. Geboren: Hendrikus Johannes Marie zoon v. H. H. M. Peeperkorn êti M. E. van Lunenburg. Cornelia, dochter van A. v. d. Berg en G. Steenvoorden. Maria Helena, d. van P. v. Nobelen en L. Barn- hoorn. Margaretha Helena Maria, d. v. P. M. v. d. Weijden en J. J. E. Vink, Jacoba, d. van A. J. J. v. d. Berg en J. Groen. Hendrica Möria, d. v. A. G. van Asten en W. v. Duivenboden. Adrianus Reinier, z. v. A. A. van Rhijn en W. Bier man. Cornelis, z. v. C. Verloop en N. Jansze. Getrouwd: Albertus Henricus Faase, 35 j. en Alida Maria van Eeden, 27 jaar. Overléden: Maria Meeuwenoord, 27 jaar, gehuwd met L. A. Vink. TER-AAR. Geboren: Hendrica, d. van C. Ver boom en A. Donker. Engelberta Maria,_ d. van P. Verleun en G. Nederhof. Overleden: Wilhelmus van Dam. 66 j. echtgen. van C. Kouwenhoven. Geboren: Arnolda Johanna, d. van J. J. Agterof en J. Stolwijk. Jan, z. van K. A. van Wensveen en W. de Groot. Onder trohwd: J. Brunt 37 j. en A. «^hinkel 28 j. Overleden: C. J. Timmer geh. mei H. Pak, 64 j. D. C. F. van Ferney, 86 j* N. Baas, geh. met L. Verboom, 46 j. M. T. E. van Leusden 1 j. VOORHOUT. Geboren: Henrica Maria Mathilda, d. v. Cornelis Wilhelmus van Schooten en Petronella Johanna van den Burg. Hen drik Arend, z. v. Arie Eigenbrood en Geertje Krol. Theodorus Maria en Cor nelis Maria, tweeling zoons v. Johannes Theodorus van der Prijt en Anna Maria Pijst. Cornelia Johanna Gerarda, d. v., Hendricus Johannes Vester en Theodora Cornelia van den Berg. Leonardus Bou- dewijn, z. v. Hubertus Leonardus Pijnacker en Alida Johanna Bierman. Getrouwd: N. van Steijn jm. 27 j« en W. M. van der Hulst jd. 26 j. beide var* Voorhout. Overleden: L. Hoogduijn, 68 j., echt genoot van M. C. Rotteveel. AGENDA'S. Ned. R. K. Volksbond. Afd. Leidon en Omstreken. Maandag, 910 uur, Brandstoffencommissie. Dinsdag, halfnegen Apologetische Cursus door den Weleerw. Pater Zuidgeest. Donderdag, 9 uur. Bestuursvergadering. Zaterdag, van 8—9 u. Bibliotheek; 9—10 uur Spaar- en Voorschotbank. Zondag, 28 Febr. 's middags 12V2 uur ver gadering van het Ondersteuningsfonds. Agen da; Verkiezing kasnazieners; voorstel Y. Schou ten in verband met het aannemen van leden boven den 50-jarigen leeftijd; en wat verder ter tafel kan komen. St. Jozefsgezellen-Vereeniging. Zondag, ten 6V2 uur Alg. H. Communie voor de leden der vereeniging, de zaal open van 121/221/j en van 5—7 uur feestavond voor de leerlingen; ten 8V2 uur feest voor de Geh. Gezellen en Gezellen. Maandag, Dinsdag, en Donderdag is de zaal beschikbaar voor de Gezellen. Woensdag, ten 9 uur rep. Gymnastiek. Donderdag, Kegelclub Afd. Geh. Gezellen ten 9 uur. Zaterdag, zitting spaarkas en bibliotheek op de gewone uren. Zita-Vereeniging. Zondag, geopend vanaf 12 uur; van half 4 tot half 5 uur Zangles, van half 5 tot half e uur godsdienstonderricht voor alle meisjes van liet Patronaat. Van half 6 tot half 7 ont spanning. Spaarkas, Bibliotheek Patronaats meisjes. 'b Avonds tot 10 uur gezellige bijeenkomst in de lokalen der winkeljuf!', en dienstboden. Maandag, geen Kookles. Dinsdag, van 11 tot 12 uur voormiddagc en van 89 uur 's avonds arbeidsbeurs. In lichtingen voor verschillende betrekkingen; van 8 tot half tien uur knipcursus. Van 89V2 uur Herhalingsonderwys Patro naatsmeisjes. Woensdag-avond van 810 uur, gezellige bijeenkomst voor dienstbodenvan 8 tot half 10 uur cursus in het verstollen, voor Patro naatsmeisjes. Spaarkas en Bibliotheek van 8;9 uur, (ook niet-ledop kunnen worden toegelaten). Van .6r~uur Costuinecursus. Donderdag-avond, van half 8 tot 9 uur Her- halingsonderwijs - Patrohnatsmeisjes; de zaai geopend voor dienstboden. Van half 8half 10 kookles voor de Patro- naatsmeisjés.. Yrjjdag-ayond, van half 89 uur verstellen voor de meisjes van 't Patronaat. Van half 8 tot half 10 gezéllige bijeenkomst van meisjes. Afdeeling Vroüwenbond. Marktberichten. ALKMAAR. 12 Februari. Kaas. Aange voerd 128 stapels, wegende 73,404 kilo. Prijs voor kleine fabrieks-1' 47,50, commissie f40, middelbare- fboereu- f44,commissie boerenkaas f40,middelbare f37,.Handel stug. LEEUWARDEN, 12 Febr. Vee. Ter markt zijn heden aangevoerd: 25 stieren f 100320, ossen, f00480 vette koeien f205—290, per V2 K- G. 33-40 ct., 572 melk- en kalf- koeien f 160280, 135 pinken f 5090, 20 vette kalveren f 4968, per Va K- G. 4555 ct., graskalveren f300 nuchtere, dito f 10 A 16, 405 vette schapen f 2838, 202 weideschapen f 1624, OOI) lammeren f115 vette varkens f 92103, per V2 K. G. 42—43 ct., 95 magere varkens f 4050, 1226 vette biggen f 4060, idem voor de Londensche markt per V2 K-U. a c., 194 kleine biggen f612. Totaal aangevoerd 3769 stuks vee. ZWOLLE, 12 Febr. Vee. Aanvoer 1535 stuks, als: 685 runderen, 160 kalveren, 33 schapen en lammeren, 64 varkens en 593 biggen. Handel in alles stationair. Men besteedde voor neurende en versch gekalfde koeien f175 A 290, dito vaarzen en schotten f160 A f240, gustekoeicn voor de vetweide f150 A 210, dito vaarzen f140 a 190 voorjaars kalvende koeien f150 A 200, ossen voor de vetweide f175 A 270, ltya jarige spring- stieren f135 A200, lVajarige pinken f115 A 180, jarige fokkalveren f 55 A 115, nuchtere kalveren f8 A 24, vette koeien en ossen aan bouten 72 A 88 ct., dito stieren 70SA 82 ct., dito kalvefen 90 a 110 ct., dito schapen 40 a 75 ct. per kilo, lammeren f a 6-weeksche biggen f10,a 14,10-weeksche dito f 13, a 20,drachtige varkens f50 a 80, magere dito f40 a 65 per vette dito 70 a 78e., dito voor Londen 0 1 52 c. por kilo. Boter. AangevoerU 2490 k.g., prijs fl,50 a fl,60 per kilo, per 1/8 vat van 20 kilo: gras- boter prima f30,50 a 31,50, afwijkende f29,50 a 30,2e soort f29.a 29,50, per 1/16 vat van 10 kilo f14,a 15,naar qual. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Stadstimmerwerf. Telefoon" no. 127. Geopend van 912 uren des morgens en van 25 uren des middags. 1 Klerken, 60 timmerlieden, 27 metselaars, 3 voegers, 15 opperlieden, 5 steenhouwers, 18 stucadoors, 50 schilders, 2 behangers, 1 stoffeerders, 7 meubelmakers, 3 stokers, 1 smeden, 4 grof-bankwerkers, O mach.-bankw., 3 vooralaanders, 0 bakkers, 12 typografen, 8 kleermakers, 0 sigarenmakers, 6 schippers, 8 grondwerkers, 1 warmoeziers, 7 bloemisten, 25 loopknechten, 4 loopjongens, 74 losse werk lieden, 2 huisknechts, 130 mannen allerlei. Afd. Vrouwen (Volkshuis). Geopend van 9—12 uur. Telefoon 1477. 3 Dienstboden, 15 werksters, 8 naaisters» 4 waschvrouwen, 1 winkeljuffrouwen, 0 kin derjuffrouwen, 0 strij testers, 11 fabrieksarbeid sters, 67 textielaibeidsters, 30 vrouwen aller* JoL 1 kantoorbedienuc,

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 3