Uit Stad en Omgeving. plichtige zich ill preventieve hechtenis of in een of andere strafinrichting tot het on- dergaan van een vonnis bevindt, geen uit betaling van vergoeding aan dien dienst plichtige geschieden. Een Belgisch dorp. Men schrijft uit Uden in Noord-Bra bant aan de „Gelderlander": Al was het weer in Januari buitenge woon ongunstig, toch is de bouw van het Belgisch dorp flink gevorderd. Men begint eenigszóns een idéé 4e krijgen van de af metingen, nu ongeveer een veertig gebou wen geheel of voor een groot deel vol tooid zijn. Werkelijk krijgt men den in druk van een houten stadje als men door die lange, breede straten kijkt, waarlangs op het oogenblik de electirische geleiding op hoog en witte palen wordt aangelegd. Die straten krijgen ieder een naam en elke woning een huiisnumiher. Ongeveer in het midden van het dorp is het postkantoor in aanbouw, daar dicht bij zal weldra de kerk worden opgetrok ken. De zwarte asph al the dekking der da ken steekt er af tegen liet wit der gebou wen, zoodat het dorp uit den trein tus- schen Uden en MUI zeer goed zichtbaar is. Van elk type van gebouwen kan men er nu afgewerkt vinden: de groote si aap barakken met vele kamertjes, de reusach tige eetzalen; de kleine keukens en maga zijnen. Al deze gebouwen hebben houten vloeren, maar in de waschhuizen liggen steenen. Door een riolen stelsel wordt hier het water afgevoerd en buiten het gebouw verder geleid, door een ondergrondsche leiding. De aanleg daarvan is opgedragen aan Van den Heuvel, 4e Volkel. Over een lengte van ongeveer twee kilometer zullen aarden buizen het water brengen mal de spoorsloot, een duiker loost het onder den spoordijk door op een treksloot en deze stuwt het ten 6lotte naar de Ltij- graaf. Een zeer groot aantal Norton -pompen levert op alle punten van het terrein hel der en deugdelijk water. Door de week heersoht om en aan de gebouwen de grootste bedrijvigheid. Hier is men met dit werk bezig, daar mèt dat: timmeren, asphalteeren, het inzetten van ruiten, het monteeren van licht- en wa terleiding, enz. Zoetjesaan worden ook de noodige maat regelen getroffen voor de ontvangst der aanstaande bewoners. Tafels, banken en andere meubelen zijn in bewerking en worden geplaatst. In een der zalen zijn de Udensche vluchtelingen bezig met het in orde maken der bedden. De magazijnen raken gevuld. Tal van vulkachels en automatische kookketels staan er te wachten. Stapels aardewerk en alle mogelijke- huishoudelijke artikelen zijn er in voorraad. Groote hoeveelheden levensmiddelen worden er opgeslagen. De „Tilb. Ct." meldt, dat tot comman dant van het Belgische dorp te Uden (N.-Br.) is benoemd ,de hoofdofficiier "Wil helm. Burgemeester, dokter, onderwij zers, controleurs enz. zijn reeds aange- eteld. Een pastoor met vier kapelaans zul len de geestelijke zong op zich nemen, Het heele dorp zal electrisch verlicht worden. A.s. Maandag zullen de eerste vluchtelingen, een 300-tal het kamp be trekken, dat voor 10,000 personen wordt ingericht. Uitvoerverbod van varkens n o o d i g. De voorzitter van den Nederlandschen Slagershond verzoekt ons het volgende te melden „Hoewel Zijne Excellentie, de heer mi nister van Landbouw enz., in zijn missive van 6 Februari 1.1., aan de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Deventer te. kennen gaf, dat hij, gehoord het advies van de commissie voor de voeding van mensch en dier, voorloopig geen wijziging wen- schelijk acht in de thans bestaande bepa lingen, ten aanzien van den uitvoer van levende en geslachte runderen en varkens, spek, rundervet en varkensvet, is reeds nu de tijd aangebroken, waarop een revisie dier bepalingen en een krachtig ingrijpen der regeering op het stuk van den uitvoer allernoodzakelijkst mag worden geacht. Het uitvoer-verbod van spek en reuzel heeft toch ten gevolge gehad, dat Duitsch- land, die artikelen niet kunnende missen, thans groote contracten afsluit voor den aankoop van geheele varkens. Hierdoor hebben de prijzen der varkens een hoogte bereikt, bij menschenheugenis onbekend, waarvan het direct gevolg is, dat spek, als hoogst gewild volksvoedsel, voor het mee- rendeel voor het volk onbereikbaar wordt en het varkensslachtersbedrijf dan ook door dit alles in de hoogste mate wordt bena deeld." Tevens kan worden medegedeeld, dat het Bondsbestuur een audiëntie heeft aange vraagd bij minister Posthuma, om met hem deze aangelegenheid te bespreken. Herstel van het gezantschap bij het Vatfcaan. Volgens de Handelingen luidde de uit lating van Minister Loudon over het her stel van het Nederlandsch Gezantschap bij het Vaticaan letterlijk aldus Het weinige, dat ik te zeggen heb, slaat in de eerste plaats op de quaestie van het herstel van de missie bij het Vaticaan. Ik wensch op den voorgrond te stellen, dat ik tegenover het denkbeeld van een diplomatieke missie van Nederland bij het Vaticaan zeer zeker niet vijandig sta. Ik geloof, dat als wij nog in de dagen van 1871 leefden, ik, geheel als mijn toenmalige ambtsvoorganger, mij tegen het amende- ment-Dumbar zou hebben verzet, maar zooals ik reeds in mijn Memorie van Ant woord het te kennen gegeven, meen ik, dat de omstanidgheden er niet naar zijn om op dit oogenblik die missie te herstel len. Het voorbeeld, dat door andere lan den is gegeven, 6laat bovendien niet ge heel op Nederland, in het bijzonder niet het voorbeeld van de speciale missie, wel ke Engeland heeft noodig gevonden, thans bij het Vaticaan in te stellen. Ik wil er ook wel dit aan toevoegen, dat indien de omstandigheden zoo mochten worden, dat het op een gegeven oogenblik wenschelijk ware, ten einde onderhandelingen of be sprekingen van welken aard ook te voeren, een gezantschap tijdelijk of misschien zelfs permanent bij het Vaticaan te vestigen, ik althans en ik meen in dezen namens de geheele Regeering te kunnen spreken mij uit beginsel daartegen zeker niet zou verzetten. Ik meen met dit weinige te kunnen vol staan, vooral na hetgeen door mij is te •kennen gegeven in de Memorie van Ant woord. Brandgevaar in kerkgebouwen. Door Z. D. H. den Bisschop van Haar lem, is op de jongste diocesane prosynode de volgende bepalingen vastgesteld ten einde brandgevaar te voorkomen bij den arbeid, die door loodgieters, schilders, gasfitters en hen die bliksemafleiders aan leggen of herstellen wordt verricht aan torens en daken van kerken, gestich ten enz. Art. 1. Het is aan loodgieters en schil ders verboden, vuurpotten te plaatsen op of in de gebouwen. De vuurpotten moeten buiten het gebouw op den grond worden geplaatst. Wanneer de soldeerbout gloeiend is, moet hij aan een touw naar boven ge trokken worden. Ten einde de afkoeling van den' bout zooveel mogelijk te voorko men, moet deze, vóór het omhoog halen in een bus geplaatst worden. In sommige gevallen kan bet bezwaar lijk zijn de bouten aan een touw omhoog te halen naar de plaats waar moet worden gewerkt; ook in die gevallen echter mo gen geen vuurpotten op de gebouwen wor den geplaatst, maar verdient het aanbeve ling aan de goten een hangsteiger of zoo gen. Rotterdamschen steiger te hangen. Daarop zal dan de vuurpot geplaatst wor den in een afsluitbare ijzeren kast. Benzine-lampen mogen in geen geval door loodgieters of gasfitters worden ge bruikt. Art. 2. Het is verboden werkzaamheden te laten verrichten door zoogen. leerjon gens; alle werkzaamheden moeten worden verricht door volwassen en vertrouwde vaklieden. Deze bepaling geldt zoowel voor schil ders, gasfitters enz.als voor loodgieters. Art. 3. Het rooken op het werk is ten strengste verboden zoowel aan de werk lieden als aan den patroon en den op zichter. Art. 4. Ten einde heimelijk rooken te voorkomen, is het den werklieden verbo den, gedurende de rusttijden in of op de gebouwen te blijven. Art. 5. Bij werkzaamheden aan torens, daken enz. van de in deze bepalingen be doelde gebouwen, moeten steeds in de on middellijke nabijheid aanwezig zijn een paar emmers water, met een glazenspuit, of wel een goed werkend brandbluschappa raat, ten einde elk begin van brand direct te kunnen stuiten. Art. 6. Bij werkzaamheden aan de gas leidingen moeten steeds in de onmiddel lijke nabijheid eenige ramen of luiken wor den opengehouden, ten einde opeenhooping van gas te voorkomen. Art. 7. Het is aan schilders verboden verf van hout weg te branden. De verf moet goed afgeloogd en afgekrabt worden. Art. 8. Aan den opzichter die belast is met het toezicht over de werkzaamheden die in deze bepalingen worden bedoeld, is het verboden zich gedurende de werktijden te verwijderen; en na het vertrek der werk lieden zal hij nog gedurende een half uur het werk blijven inspecteeren en daarna rapport uitbrengen aan dengene die hem aanstelde. Art. 9. Wanneer bij het ontstaan van brand blijkt, dat die brand veroorzaakt werd door het werk van loodgieters, gas fitters, schilders of van hen die de blik semafleiders aanlegden of herstelden, dan zal er èn op den patroon èn op den op zichter boete worden toegepast, welke boete vooraf bepaald zal worden bij het aanne men der werkzaamheden. Art. 10. Alle deze bepalingen moeten vooraf worden bekend gemaakt aan de patroons die de bedoelde werkzaamheden aan kerken enz. op zich nemen. De patroons moeten zich dan vooraf verbinden, die be palingen te zullen nakomen; zij zullen daartoe hunne handteekening moeten plaatsen op een formulier, hetwelk boven staande bepalingen bevat. Een nieuwe weg door het Haagsche Bosch. Verschenen is een suppletoire Water- staatsbegrooting voor onvoorziene uitgaven ad f 3,000,000 voor de uitvoering van wer ken in verband met voorkomende werk loosheid. Tot de hiervoor in aanmerking komende werken behoort ook de aanleg van een nieuwen verbindsweg door het Haagsche Bosch. Door den minister van Landbouw, Nij verheid en Handel was er de aandacht op gevestigd, dat van de hervormingsperiode, waarin het Haagsche Bosch ten gevolge van de stormen der laatste jaren verkeert^ gebruik zou kunnen worden gemaakt om verbetering te brengen in de verkeerswegen ten behoeve van het doorgaande verkeer door dat boscli. In verband hiermede is het denkbeeld gerezen om een nieuwen breeden verkeers weg te scheppen, die het verlengde zal vormen van de Hoofdlaan, en wel door den bestaanden harden weg het zoogenaam de Kerkpad te verhreeden, en gedeelte lijk in noordelijke richting om te leggen, terwijl in aansluiting daaraan beoosten de Laan van Nieuw-Oost-Indië een nieuwe weg dwars door het bosch zal worden aan gelegd, aansluitende aan den Rijksweg, ongeveer ter hoogte van den zijweg naar het Huis ten Bosch. De bestaande Leidsche straatweg zal dan over een geringe lengte als zoodanig kun nen vervallen. De noodige gronden voor dien-aanleg zullen door het Staatsboschbeheer beschik baar worden gesteld, zoodat alleen de aan- legkosten van den weg voor rekening van hef departement van Waterstaat zullen ko men, dat den nieuwen weg ook in beheer en onderhoud zal hebben. De Zaandamsche Raad. Uit de minderheid in den gemeenteraad te Zaandam was, nu de Katholieke wet houder de heer Kamphuys heeft bedankt, een voorstel ingediend om het getal wet houders van vier op drie terug te brengen. Ter verdediging van dit voorstel werd aan gevoerd, dat het motief voor de benoeming van een vierden wethouder, ook in het col lege van B. en W., aan de sociaal-democra ten de meerderheid te verschaffen, is ver vallen, en dat de werkzaamheden den vier den man niet vorderen. Van sociaal-democratische zijde werd het voorstel op verschillende gronden bestre den, en werd de meening uitgesproken, dat de minderheid niet in het college van B. en W. vertegenwoordigd wenschte te zijn, om daardoor sterker in den Raad te staan. Het voorstel werd ten slotte met 10 tegen 8 stemmen verworpen. Van de min derheid stemde alleen het antirevolutio naire lid Laas tegen. Hierna werd een motie van den heer Duys aangenomen, waarin de Raad zich bereid verklaart, het getal wethouders weer met één te vermeerderen, zoodra daartoe door de minderheid de wensch wordt tc kennen gegeven. „Gemaskerde officieren op Urk." „Elba in de Zuiderzee, of de geïnter neerden op Uric, of de kiek met de gemas kerde officieren", drama van woordbreuk en J^wakzalverij in tien bedrijven, dooi den hoofdredacteur van „Het Leven", met een naspel door.... den minister van Oor log. Naar aanleiding van de berichten over de gevangenschap op Urk van de zes Bel gische en den Engelschen officier, die hun eerewoord teruggenomen hebben, had de hoofdredacteur van „Het Leven" een zij ner foto-redacteuren op dat eiland afge zonden, met de opdracht, daar eenige in teressante kiekjes vandaan te halen. De man nam de kerk, den vuurtoren met de beruchte alarmklok, die geluid moet worden, als een der gevangenen ontsnapt zou zijn, de visschershaven met haar be- vlagging van hemden, borstrokken en on derbroeken, den burgemeester, den mili tairen" commandant, en nog een paar min der officieele autoriteiten van het eiland, als den „omroeper" en het „koekvrouw-* tje", en vroeg dan aan de geïnterneerden, of hij ook van hen een groep mocht ma ken. De officieren weigerden formeel. Met overvloed van goede redenen meenden ze, dat het hun niet paste, in een. geïllu streerd blad te figureeren. Toen stelde de man van „Het Leven" hun voor, een foto van hen te maken voor henzèlven. Daar waren de officieren wel voor te vinden een aardig souvenir zou 't zeker worden maar, vóór en aleer tot de operatie werd overgegaan., deden ze den fotograaf beloven, dat hij van het cliché volstrekt geen gebruik zou maken. „Gaarne voldoende aan het verzoek, door de militaire autoriteiteh tot ons ge richt, hebben wij cliché No. 10 verwij derd." Men oordeele echter over hun veront waardiging, toen het hun ter oore kwam, dat niemand zulk nummer had gezien, maar dat in aller handen een „Leven" was met de bewuste foto wel degelijk er in, doch met vóór hun aller gezicht... een masker! Nu had n.l. de hoofdredacteur van „Het Leven", met Ghineeschen inkt., de foto op zóó'n manier bewerkt., dat de niet zeer aandachtige toeschouwer moest gelooven, dat de officieren het bovengedeelte van hun gelaat bedekt "hadden, en die maske rade dan als volgt verklaard: „Waarom die gemaskerde gezichten? vraagt men verwonderd. Het antwoord zal bevredigen: de heeren officieren Hadden er eigenlijk niet heel veel mee op, zich te laten fotografe eren; we moesten toch niet vergeten, dat deze officieren vogelvrije mannen zijn, die geen eerewoord hebben willen geven, dat ze, de kans schoon zien de, niet ereis zouden beproeven door een vlucht zichzelf de gelegenheid te schen ken, hun eigen legers weer op te zoeken. Mocht hun dit gelukken, weten zij hoe onwaarschijnlijk dit ook zij de bewa king inderdaad te verschalken, zoo zou een in „Het Leven" alom verspreid signa lement, door het geheele land bekend ge worden portret een arrestatie zeer in de hand werken.... aldus hun redeneering. De officieren zijn er echter in H, geheel niet op gesteld, om zich op zoo'n botte manier belachelijk te laten maken en heb ben tot den Belgischen gezant in Den Haag en tot den Nederlandschen minister van Oorlog een zeer krachtig protest ge richt tegen deze in Nederland gansch nieuwsoortige pers-practijk, welk protest door den militairen gouverneur van het eiland zonder eenig voorbehoud werd on derschreven. De neutrale illustraties zijn toch maar goed ingelicht! Korte Kroniek. Men schrijft uit Roterdam aan de „Tijd" „Naar ik met zekerheid verneem, zal dc uitgave van het weekblad „Rome" de vol gende maand worden gestaakt." Volgens de „Voss. Ztg." zou, naar ver luidt, een der groote Nederlandsche mar- garinefabrieken besloten hebben een.fa briek in Engeland op te richten.. KERKNIEUWS. Z. D. H. Mgr. A. F. Diepen. De Bisschopswijding van Mgr. Diepen is voorloopig bepaald op 7 Maart. Geheim Kamerheeren. Z. H. Paus Benedictus XV heeft be noemd .tot Geheim Kamerheer: Mgr. N. van Balen, deken en pastoor te Zwolle (H. Michael); Mgr. W. F. Eisen, deken en pas toor te Groningen (H. Martinus); Mgr. dr. J. A. H. G. Jangea, pastoor te Jutfaas,. Een gouden priesterfeest. Donderdag werd te Den Helder op plech tige wijze het gouden priesterfeest van den zeereerw. heer W. Huyg gevierd, dat den löden Augustus j.l. om de toenmalige tijds omstandigheden moest worden uitgesteld. De jubilaris droeg te 10 1/2 uur de plech tige Hoogmis op, geassisteerd door pastoor Bramlage, kapelaan Spigt en pater Alexan der de Waard O-Cap., zonen der parochie. Mede waren in het priesterkoor aanwezig pastoor Van der Horst, kapelaan P. den Boer, pater Van Breda en heeren kape laans. De feestrede werd gehouden door Mgr. Eygenraam. Het Gcneraal-Kapittol der Franciscaner- orde Den 22en Mei a.s., vigilie van Pinksteren, zal te Rome het generaal-kapittel der Fran- ciscamerorde gehouden worden voor de keuze van den Minister-Generaal en Definitoren. Alle provinciale oversten zullen zich tot dit doel naar de Eeuwige Stad begeven. Steunpenning. De Steunbeweging, die zich reeds in ve lerlei richting heelt geopenbaard, heeft weer een nieuwen weg gévonden ter be reiking van haar doel. Er is een penning geslagen, die op ge lukkige wijze twee dingen samenbrengt. Allereerst is zij bestemd om met haar op brengst de kas van het Nat. Steuncomité te stijve?!. Tevens geeft zij in haar beeld weer, wat in deze tijden in ons volk leeft. De penning, door den bekwamen gra veur Wienecke ontworpen en uitgevoerd door de firma Begeer, stelt op de keerzijde voor een vredespalm, geflankeerd door vruchtdragende oranjetakken: het symbool dus van den sterken vredeszin door ons volk beleden. Geeft deze keerzijde de hoop op vrede weer, waarin elk Nederlander zal willen deelen, de voorzijde spreekt mis schien nog levendiger tot den landgenoot. Daarop is de kloeke, tot verweer bereide leeuw met den pijlen bundel uit den tijd der zeven Provinciën gegrift. Als rand schrift prijkt het devies: Je Maintiendrai. Een opwekking tot krachtsuiting dus, als het moet; daarbij als van dezen tijd, Hol land's liefde tot den vrede. Ziehier de twee ledige gedachte waarvan de penning tot ons spreekt. Kan ieder onzer alzoo voelen voor de ge dachte, die aan de penning ten grondslag ligt, tevens is gezorgd, dat zij in ieders be- reik kan komen. Verschillende exemplaren zijn verkrijgbaar gesteld, verschillend echter alleen naar afmeting en grondstof. Het stempel, mooi product van Holland- sche graveerkunst, is op alle hetzelfde. Zoo kan men al naar de grootte en het metaal penningen krijgen van 15 cent tot f 2.50. Binnen enkele dagen zal deze' penning, symbool van steun en eendracht, hier ter stede verkrijgbaar zijn en aangeboden worden. Moge zij ook in Leiden vele onzer burgers bereid vinden. Concert door en ten bate van den Belgischen zanger Jos. Ariën. Ondanks het feit, dat verscheidene mu ziekliefhebbers waren opgetogen naar de uitvoering van „Toonkunst" in den schouwburg, was de concertzaal van „Zo- merzorg" gisteravond zoo flink bezet, dat men het niet beter had mogen verwach ten. Geen wonder. De Belgische zanger Jos. Ariën, door en ten bate van wien een concert werd gegeven, en de andere mu sici, die hunne medewerking zouden ver- leenen, waren voor velen geen onbeken den. Daarbij komt nog, de concertzaal van Zomerzorg krijgt steeds meer en meer voor de Leidenaars een aantrekkings kracht: 't is er aangenaam en gezeliig zitten. Reeds «enigen tijd geleden is in ons blad door onzen muziek-recensent waar deering uitgesproken voor den Belgischen zanger Jos. Ariën. Eth wij kunnen r-iet anders dan het toen geschrevene onder- streepen. 't Waren bijna alle liederen van Emile Hullebroeck (enkele van De Klerk), die de zanger onder steeds stijgenden bij val van het publiek zong behalve de genen, die op de programma vermeld wa ren, ook zeer vele op verzoek o.a. dat al lermooiste en allertreffendste „Hemel huis". Voor enkele weken hebben wij in den schouwburg Emile Hullebroeck zelf zijn composities hooren zingen, 't Ware een dwaze vleierij, zoo wij zouden bewe ren, dat Jos. Ariën ze met evenveel inten siteit, met evenveel charme vertolkte als Emile Hullebroeck zelf. Maar toch, hij benadert den componist-zanger zeer nabij. Een eigenaardig verschil is, dat Ariën de Vlaamse he liedekens zoo nu en dan met een Vlaamschen tongval zingt, terwijl Hul lebroeck steeds onberispelijk-zuiver Neder landsch te hooren geeft. Mej. Harry v. d. Harst, de bekende Leidsche alt-soliste, schonk ons na de pauze een vijftal liederen. Bijna overbodfg te zeggen, dat de praes- tatie's van deze kunstenaresse een in be wondering opgetogen publiek vonden. Het „Ave Verum" met begeleiding van viool en klavier was van een sublieme schoon heid, daar ging van uit een ontroerende bekoring. Niet, omdat het zoo behoort, maar uit oprechte waardeering, uit waar respect, zij hier lof gebracht aan de onvermoeide, nooit-falende accompagnatrice, mej. Jo Boekwijt Haar begeleiding op den voor- •treffelijken Berchstein-vleugel (uit het ma gazijn van den heer Valk) was een bewon dering waardige kunst-praestatie. Behalve zang, werd ons ook aangebo den viool-spel door den heer R. Ie Rütte uit Den Haag. De heer Rütte toonde zich een violist van een buitengewone be kwaamheid, een, wiens spel meesleept met een betooverde kïacht. Mej. M. Hus, even eens uit Den Haag, begeleidde hem met een onberispelijke nauwkeurigheid, i De succesvolle avond nerd door Jos Ariën besloten met het door allen nMge. zongen „De Vlaamsche Leeuw". Ned. R. K. Volksbond. Bij Koninklijk Besluit van 2 Februari, no. 29, zijn goed. gekeurd de gewijzigde statuten van den Ned. R. K. Volksbond afdeeling Leiden en Omstreken. Steuncomité Leiden Oorlogstoestand De heer Mr. A. J. Fokker heeft heclank! als le secr. van het Steuncomité. Het be. stuur is nu als volgt samengesteld Prof Mr. J. E. Heeres, voorzitter; Mr. P. E. Brief, onder-voorz.Mr. A. Tepe, le secr.; Mej. N, van Geer, 2e secretaresse; G. de Boer Az.] le peningm.; P. A. de Gooijer, 2e penningm; Mr. A. J. Fokker, D. P. Harting. Paarden op hol. Hedenmorgen om streeks half tien sloegen twee paarden voor een proviandwagen gespannen op de Prinsessekade op hol. Zij holden het trot- toir op en trapten twee fietsen, die op hel trottoir stonden ge-heel stuk. De paarden werden tot staan gebracht. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. ALPHEN. Geslaagd. Voor examen fraaie hand werken is te Utrecht geslaagd mej, E. C. van Otterloo, alhier. ALPHEN a/d. RIJN. Oefening baart kunst. Donderdag, avond gaf de R.-K. Zangvereeniging „Oefening baart kunst", hare eerste uit voering. De voorzitter heette de aanwezi- gen welkom en verzocht, daar de veree- niiging nog in haar eerste begin is niet te vee-1 te critiseeren. De verschillende num mers van het program werden door het publiek met aandacht gevolgd en goed gezongen den jeugdigen leeftijd van de vereeniging in aanmerking nemende Ongetwijfeld telt „Oefening baart kunst" goede krachten, waar veel mede bereikt kan wórden. De voorzitter bracht een woord van dank voor de medewerking en belang stelling de Vereeniging dezen avond be. toond. Met den volkszang „Aan U o Ko ning der eeuwen", werd deze avond be sloten. BODEGRAVEN. Uitvoering. Donderdagavond werd in Hotel „de Zwaan" de 2e jaarlijksohe uit voering gegeven door de R.-K. Vereeni ging „Zang en Tooneel" te Bodegraven. Het programma, met als hoofdnummer „Carranza", drarna in 3 bedrijven, had een volle zaal belangstellenden bijeenge bracht. Met gespannen aandacht volgden de aanwezigen dit boeiende drama, dat op zeer verdienstelijke wijze werd gespeeld. De hoofdrollen kwamen zeer goed tot hun recht. Goed weergegeven werd vooral de strijd tusschen blinde wraakzucht eener- zijds en vrees voor eeuwige straf Gods anderzijds. Na '4 schoone, bevredigende slot klonk een hartelijk applaus, dat welverdiend was. Na de pauze werden we vergast op een komische voordracht, die menigeen deed lachen, en tot slot kregen we 't blijspel „De Dertiende Klokslag", een ware spook geschiedenis, die ons menig vroolijk oogenblikje bezorgde en met een langdu rig applaus beloond werd. Op voorstel van den Geestelijken Advi seur, den Weleerw. heer A. de Wildt, die ook een inleidend woordje gesproken had, bleef men nog eenigen tijd gezellig bijeen. Moge „Zang en Tooneel" den Katholie ken van Bodegraven nog menigen avond .van Roomsche blijdschap schenken. HAZERSWOUDE. Afg.ekeurd. De landweerman B. en de milicien S. zijn voor den militairen dienst afgekeurd. HILLEGOM. Het conflict in het bloembollenbedrijf. - 'Men meldt uit Hillegom aan de „N. H. Crt.": Door eenige patroons welke het ontslag hadden aangekondigd, kenbaar gemaakt aan de organisaties, dat het ont slag geen andere beteekenis had dan her. te ontslaan van verplichtingen betreffen de het loon tot 1 Maart 1916. Op een overvolle vergadering van arbei ders is besloten dit beweren voor waar heid te aanvaarden, hoe zonderling het dan ook zijn moge, en is er dus geen be letsel meer om zioh bij die werkgevers aan te melden. Tevens is door het bestuur van de 'R.-K. Patroonsvereeniging kenbaar gemaakt, dat ingevolge gehouden besprekingen een loon zal worden aangeboden voorloopig van f.10. Hierover is door de arbeiders nog geen beslissing genomen, maar de indruk wel ke die tijding op de alhier vergaderde ar beiders maakte, doet vermoeden, dat zulks op groot verzet zal stuiten, te meer daar door de R.-K. Patroonsvereeniging aan vankelijk met de arbeiders is overeenge komen géén vast loon aan te geven. Volgende week zullen de besturen en de arbeiders over die kwestie vergaderen. KATWIJK. H. M. de Koningin te Katwijk. H. M. de Koningin bracht gisterenavond te 1 uur nogmaals een bezoek aan onze ge meente. Het betrof ditmaal een bezoek aan de militairen tehuizen te Katwijk a. Zee en Katwijk aan den Rijn. Voor deze gelegen heid waren de tehuizen versierd. H. M. sprak enkele militairen zeer vriendelijk toe en onderhield zich met den comman dant, Bij het vertrek werd door de soldaten en een inmiddels samengestroomde menigte het Wilhelmus gezongen, waarna H. M- naar Rijnsburg vertrok met hetzelfde doel. Belgische Vluchtelingen. Door vertrek naar België is 't getal der hier nog vertoe vende vluchtelingen, welke geen ondersteu ning genoten van het comit', weer met 4 verminderd. Geslaagd. Voor examen fraaie hand werken is te Utrecht ges1 a oud mej- J. F. Ouwehond, te Katwijk a. Zee.

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 2