Bestrijding en voorkoming van mono- en Klauwzeer. Op verzoek van de regeering was dooi den secretaris van de Holl. Mij. van Land- Douw en der Boerenbond een schrijven ge richt aan de vooraanstaande mannen in de verschillende vereenigingen van landbouw en veeteelt in de omgeving van Leiden om met de vertegenwoordigers van de regee ring de bestrijding en voorkoming van Mond- en Klauwzeer te bespreken. Deze bijeenkomst had hedenmorgen plaats in de groote zaal van Zomerzorg en werd geleid door den heer P. v. Hoek, di recteur-generaal van Landbouw. Mede aanwezig was Dr. H. Kemmelts, inspecteur van den veeartsenijkundigen dienst. De di recteur-generaal heeft op aangename en duidelijke wijze gesproken over de gevrees de ziekte en de middelen aan de hand ge daan op welke wijze Mond- en Klauwzeer kan bestreden en voorkomen worden. Het ls niet doenlijk het geheele betoog hier weer te geven, ook niet het gesprokene door be langhebbenden en belangstellenden, daar deze laatste het over het algemeen eens wa ren met de regeeringsmaatregelen. Wij zul len dus de voornaamste punten naar voren brengen. Na de geschiedenis van het mond- en klauwzeer te hebben nagegaan, na voeral een duidelijk beeld te hebben gegeven van het beruchte jaar 1911 heeft de heer P. v. Hoek duidelijk uiteengezet, waarom de re geering het vee laat afmaken in stallen waar mond- en klauwzeer geconstateerd wordt. Het betreft hier een voorzorgsmaat regel. De gevreesde ziekte is nog in haar begin, de besmetting moet tegengegaan worden in het belang van alle veehouders in ons eigen land en vervolgens om den naam van den Hollandschen veestapel hoog te houden in het Buitenland. Feit- 'is toch, dat door de zorgeloosheid van vele boeren de ziekte zich verbreidt. Om 5,000,000 dieren te besmetten is slechts een kilo smetstof noodig. En hoe gemakkelijk wordt die smetstof niet aange bracht. Het vee gaat van de eene stal naai de andere. Een koe van Noord-Holland wordt overgebracht naar een plaats in Noord-Brabant of Limburg. Het beest ver toont later verschijnselen van mond- en klauwzeer, de ziekte is dan ook in die pro vincies binnengetreden. Vooral in onzen tijd, den tijd van groot verkeer van menschen, vee en voe derartikelen, verbreidt zich het mond en klauwzeer snel. De boeren zelf brengen de ziekte over. Feit is toch dat in een ze kere plaats waag een boerenbruiloft was gehouden en waar mond- en klauwzeer heerschte, in een oogenblik alle veestapels aangetast waren. De melk wordt overal geleverd, vooral in melkbussen; deze bus sen zijn dikwijls uit stallen,, waar de ziek te heerscht en dus besmet. Zoo wordt het niond- en klauwzeer overgebracht. Het is de redelijke plicht van alle vee houders oin elkander te helpen, om elkan der te beschermen. En de boeren wier vee afgemaakt wordt, brengen een offer, aap de gemeenschap, daardoor, worden de an dere veehouders iai gansch het land be- scherind. De slachtoffers van de andere zijde krijgen hun vee en de bedrijfsscha de vergoed. De regeering nu van haar zij de vraagt alleen hulp van de landbou wers. doet een beroep op de leiders van vereenigingen om de leden aan te sporen niet zorgeloos te zijn, maar al die maat- reaePen te nemen welke in het belang van de bestrijding en de voorkoming dei- ziekte zijn, om hen te verzoeken en drin gend te verzoeken waakzaam te zijn. In verband hiermede bespreekt de in leider de commissies van waakzaamheid en doet een beroep op alle aanwezigen om te zorgen, dat in hun kringen com missies van waakzaamheid opgericht worden. De commissies moeten de boeren inlichten, hen aansporen voorzorgsmaat regelen te nemen, om den onzichtbaren vijand buiten de deur te houden. In ver band hiermede dringt spreker er op aan, dat iedere veehouder zijn stallen voor een zekere tijd gesloten houde voor anderen, dat hij zooveel mogelijk op zijn hoove bliift en van de markt blijve. De boeren moeten nu niet zeggen nu Leiden geslo ten is nu gaan wij naaf Delft. Want zij begrijpen dan hun eigen belang niet er dat van alle veehouders in ons land. Het doel toph is om een oogenblik de beweging van het vee op te houden. De stallen moeten dus voor een zekeren tijd gesloten gehouden worden, de boeren moeten ook wat hun kleeding betreft, alle mogelijke voorzorgsmaatregelen nemen om de ziek te er uit te houden. Het vraagt offers, maar voor een zekeren tijd en deze offers worden gebracht in het belang van den veehouder zelf en alle veehouders in het land. Onder applaus eindigde de directeur- generaal zijn degelijk betoog r»a bij alle aanwezigen er nog eens krachtig te heb ben op aangedrongen mede te werken, dat in de verschillende dorpen en plaat sen commissies van waakzaamheid wor den ongericht. Enkele aanwezigen voerden het woord en brachten over het algemeen hulde aan de regeering voor de genomen maatrege len en spoorden aan de regeering in haar streven om de gevreesde ziekte te bestrij den te steunen. Dr. H. Remmelts wees er nog op, hoe vooral in Friesland en Drenthe de com missies van waakzaamheid met succes werken. En waar in die provincies op deze wijze het mond- en klauwzeer met succes bestreden wordt, daar verwachtte spreker eenzelfde succes van de commis sies in deze streken, waar het mond- en klauwzeer woedt of waar het kan uitbre ken. Leidsch studentencorps, Bij enkele candidaatstelling is gekozen tot praeses collegia van het Leidsch-Studentenkorps de heer D. A. Harmens, van Leeuwarden, candidaat van het afgetreden collegium. Pensioen. Het Stbl. no. 17 bevat het Kon. besluit van den 19den dezer, tot be schikking op de aanvrage om pensioen van den oud-brug wachter in dienst der gemeente Leiden, J. de Gróót. Jubileum. 19 Maait viert dr. J. G. v. d. Sluys zijn veertigjarig jubileum als arts. De opheffing der l6te mitrailleur-af- deeling. In verband met de opheffing van de le Miitrailleur-Afdeeling worden de daartoè^nohoorende le luitenants H. C. Honing en M. W. L. van Alphen overge plaatst respectievelijk bij het 15e regi ment infanterie en Tret regiment jagers, teneinde op te treden als commandant van de bij die regimenten te vormen mitrail leurs-pelotons, afkomstig van genoemde afdeeling. ALKEMADE. Militie. De ingeschrevenen der lich ting 1915 dezer gemeente L. Loogman, C. Spaargaren, I. Montagne, J. Zandbergen, J. Th. A. Struive, (aangewezen voor inlij ving bij het 2e reg. vestingartillerie, 111e bat., garnizccn Haarlem), zijn opgeroepen om op 2 Maait a.s. te Amsterdam ter in lijving op te komen, terwijl de voor het 3e reg. vesting-artillerie lie bat. le en 2e c. te Utrecht bestemde ingeschrevene is opgeroepen om op 2 Maart a.s. te Woer den op te komen voor inlijving. ALPHEN. Voor de militairen. Woensdagavond had in de St. Josephzaal, de aangekon digde tooneeluitvoering plaats, voor de al hier aanwezige militairen. Voor deze uit voering begon, had iets plaats, wat be wees, dat de dankbaarheid nog niet uit. de wereld is. Van een drietal Heeren mili tairen, welke zich op het tooneel bevon den, vroeg een het woord, om namens alle militairen uit de drie gemeenten, zijn har- telijken dank uit te spreken aan den Hoog- Eerw. Deken en verdere bestuurderen der St. Jozefszaal, voor al hetgeen de mili tairen ruimschoots gedurende zoo langen tijd in deze zaal hadden genooten, niet al leen Katholieken, maar ook andersden kenden zonder onderscheid. Den dank zoo vervolgde spreker, welken wij militai ren aan U verplicht zijn, kunnen wij niet alleen in woorden uitdrukken, doch wit hebben gemeend, U HoogEerw. ook een stoffelijk blijk van waardeering te moeten aanbieden. Hierna werd den HoogEerw' Heer Deken zijn portret in een fraaie gouden lijst aangeboden. Spreker ver trouwde dat dit geschenk een plaatsje in deze zaal mocht bekomen; ook den koster Suikerland werd namens alle militairen een stoffelijk blijk van dank aangeboden voor de vele moeiten, die hij zich voor de militairen had getroost. Spreker eindigde met een, lang leve Alphen's HoogEerw. Deken; één daverend applaus volgde. Hierop nam de HoogEerw. Deken het woord en verklaarde ten zeerste getrof fen te zijn, door dit blijk van dankbaar heid hem gegeven. Het was hem steeds een genoegen geweest alles in het werk te hebben, gesteld om het-den militairen zoo aangenaam mogelijk te maken, om daar door zooveel mogelijk het gemis van een huiselijken kring te. verzoeten. De Eerw. spreker zal steeds met waardeering naar dit portret op zien, niet omdat dit hem zelf betreft, doch hij ziet hierin de dank baarheid van zooveleh. Spreker wenscht vervolgens, den wellicht spoedig van hier vertrekkenden militairen, allen een lang leven toe, dat het hun op hun nieuwe standplaats goed moge gaan én eindigde met een lang leven de militairen van Alphen. Een donderend applaus volgde. Vervolgens werden opgevoerd het blijspel De Schoorsteenvegers" en eenige voor drachten, welke uitstekend slaagden. On geveer 10 uren eindigde deze zoo genoege- lijke avond. BODEGRAVEN. R.-K. Middenstands-Vereeniging. Voor de alhier pas opgerichte R. K. Midden stands-Vereeniging, afdeeling van „de Hanze", hield Dinsdag de geestelijke advi seur, de Weleerw. heer A. de Wildt, een lezing in het St. Willibrordus-Patronaat over de Katholieke Kerk en de sociale quaestie. Vooreerst besprak Zijneerw. het wezen van de sociale quaestie, die een quaestie onzer dagen is. Zonder godsdienst is het maatschappelijk vraagstuk niet op te los sen; zelfs een Combes moest toegeven, dat het voorloopig zonder godsdienst niet ging. Derhalve is de Kerk krachtens hare Godde lijke zending verplicht in te grijpen op so ciaal gebied. Daarbij komen nog andere verplichtingen, als de plicht van zelfbehoud en van liefde voor de dolenden en misleiden. Daarna toonde spreker aan den machti gen invloed die de Kerk kan uitoefenen, door hare instellingen, haar machtige or- .ganisatie. Bijzonder wees spreker hierbij op de retraiten-huizen en het katholiek verl eenigingsleven, waarna Zijneerw. krachtig aanspoorde mede te werken met de sociale actie der katholieken en derhalve te steu nen de bestaande Katholieke inrichtingen en vereenigingen Een daverend applaus beloonde spreker voor zijn zoo leerzame lezing. KATWIJK AAN DEN RIJN. Verkooping. In Hotel de Roskam kwam gisteravond in bod het pand Veer- eind 168169, bewoond door A. v. d. Eijkel en J. v. He tenen, hetwelk im bod kwam op f 2500. Kooper A. v. d. E. Az. Schapenmest. Verkoojiing had giste ren plaats van 70 voer schapenmest, wel ke verschillende koopers vonden tegen f 8,25 per voer. Dezelfde prijs als in 1914. NOORDWIJK. Schoolverzuim. In de vergadering van de Commissie tot Wering van Schoolver zuim zijn herkozen de heeren H. B. J. Haanappel en C. G. J. Alkemade, respec tievelijk tot voorzitter en 'secretaris. Tooneelclub. Gisterenavond gaf de Tooneelclub van den R.-K. Volksbond in de zaal van de Erven Gordijn een uit voering voor de leden en donateurs van den Bond. De tooneelclub had de goede gedachte gehad in dezen somberen tijd geen drama op te voeren, maar eenige blijspelen en eer. humoristische voor dracht. zoodat de aanwezigen in een vroolijke, opgewekrle stemming .werden gqbracht en meermalen gelegenheid had den eens hartelijk te lachen. Voordat, met de afwerking van het pro gramma werd begonnen, sprak de voor zitter der AfdeeJing, de heer P. Krol, een kort woord van welkom, waarin hij den talrijken aanwezigen een genoeglijken avond toewenschite. Voor de pauze werd opgevoerd „Eure ka", blijspel in 2 bedrijven, waarin ver schillende aardige zetten en leuke toonee- len voorkwamen, en dat vlot werd ge speeld. Hierop volgde „Kemiekelingen en Ju- riaonen", en in N.-Brabantsch dialect voorgëdr-agen komische voordracht, waar mee de heer v. Z. groot succes had. Na de pauze volgde een allerzotste klucht van een „Behekste Logeerkamer". De drie rollen hierin werden goed ge speeld en het geheele stuk was één lach succes. Hierop volgde nog een blijspel, dat wij echter wegens heit late uur niet konden afwachten. De grime e ring en de pruiken waren goed verzorgd, terwijl de heer Bemelman Jr. de pauzen vulde met opgewekte piano muziek. Het afdeelingsbestuur en de leden der tooneelclub kunnen met voldoening op deze uitvoering terugzien. Zij hebben aan de leden van den Bond een genoeglijken avond bezorgd. Hedenavond wordt het zelfde programma afgewerkt. ROELOFARENDSVEEN. Stationschef. De heer J. L. Janicke, stationschef alhier, is in gelijke betrek king te Hoofddorp benoemd. Vele ingezetenen zullen zijn heengaan met leedwezen vememep. VOORHOUT. Land- en Tninbouwbond. Gistermorgen vergaderde in het Patronaat de onderafd. Land- en tuinbouw van (Jen N. R. K. V. De vergadering werd geleid ,door den heer A. van Berkel 2de Voorzitter, wegens ziekte van den 1ste. Eenigen huishoudelijke zaken werden afgedaan toen ter vergadering kwam de heer Loerakker, vrijgestelde van den Bond. Op ka- meraadschappelijken toon werd met dezen de algemeenen toestand in het Bollen bedrijf be sproken, meer in 't bijzonder die in Voorhout. Krachtig werd door hem aangespoord tot lidmaatschap van den Bond. Eenige personen gaven zich als zoodanig op. VOORSCHOTEN. R.-K. Kie8vereeniging. Gisteravond hield de R. K. Kiesvereeniging haar jaar vergadering bijgewoond door den Zeer- Eerw. Pastoor en den Weleerw. heer Ka pelaan. De waarnemend voorzitter de heer J. Mens opende dc vergadering met den Chr. groet gaf een terugblik op het afge- loopen jaar en memoreerde de afgeloopen verkiezingen en van de 2de Kamer en van den gemeenteraad. De secretaris, de heer De Jong, las de notulen voor der vorige vergadering, welke onveranderd werden goedgekeurd, en bracht.verslag uit van de vergadering der Centrale kiesvereeniging. Het financieel verslag van de penning meester gaf aan inkomsten f 58,83V6, uit gaven f 50,28, alzoo een. batig saldo van f 8.55*. Hierna bracht de secretaris het jaarver- slag uit, waarvoor de voorzitter hem dank bracht. i Herkozen werden de heeren Doeswijk, Smit en de Vroomen en gekozen de heer Duynisveld; tot voorzitter werd gekozen de heer J. J. Smit; tot lid van het Centr. Bestuur de heer J. Mens, tof afgevaardigde van den Provincialen Bond de heer N. La- keman, tot plaatsvervanger de heer H. van Wissen. De Voorzitter dankte de leden van het stembureau, de heeren Lakeman, v. d. Werf en Duynisveld. Hierna had de verlo ting plaats. WARMOND. Schietwedstrijd. De Nationale Vogel- schietvereenigiiig „Ons Vermaak" hield Woensdag een wedstrijd voor hare leden. Er werd voor f 86 aaii prijzen verschoten op vier vogels. De hoofdprijzen, n.l. de romp, werden gewonnen door A. v. d. Geest te Warmond, L. Meijer Pz. te Noord- wijkerhout, J. Zoetend aal Noordwijk, en C. v. d. Zwet te Noordwijk. Voorts werden nog een twintigtal prijzen uitgereikt voor kop, sitaait, vleugels en vlaggen. Er werd zeer goed geschoten, zoodat na den wed strijd der vereeniging nog een paar vogels onderling werden opgezet. Hierna had de jaarvergadering plaats in he.t café van den heer J. J. Leenen aan liet Warmonderhek, waar ook de wedstrijd gehouden werd. De secretaris bracht de notulen der vorige vergadering en tevens jaarverslag ter ta fel, waarna de penningmeester verslag uitbracht van den financieelen toestand der kas. Onder applaus werden de le voor zitter en le secretaris, die aftredend wa ren, weder door de vergadering als zooda nig bij acclamatie herkozen. Ook de eere voorzitter, de edelachtbaren heer A. J. Schölvink, was des middags op het ter rein aanwezig. Deze wedstrijd mag uit stekend geslaagd genoemd worden. De uitslag was als volgt: le vogel: J. Reijneveld, Noorchvijkerhout, staart vleu gel; A. v. Geest, Warmond, vlag kop romp; J. de Bruyn, Haarlemmermeer, vleugel. 2de vogel: G. v. Dam, Noordwykerhout, kop^L. Meier, Noordwijkerhout, vlag romp; J. Reijneveld, Noordwijkerhout, vleugel staart; J. Meiman, Haarlemmermeer, vleugel. 3e Vogel: C. v. Winscn Warmond, kop; P. Meier Noordwijkerhout, vleugel; G. v. Dam Noord wijkerhout, vleugel; A. v. d. Geest Warmond, staart, vlag; II. Meelman Haarlemmermeer, O v. Winscn Warmond, staart vlag; G. v. Dam Noordwijkerhout, kop, 2 vleugels; E. Bakker Noordwijk, Romp. ZOETERWOUDE. Brand. Hedenmorgen omstreeks zeven uren brak brand uit in de door de wed. Verdegaal alhier bewoonde boerenwoning. Het vee is wel, doch de inboedel is niet ge red kunnen worden. Het vee werd in aller ijl losgesneden en ontkwam aan de vlam men. Het woonhuis met stal zijn totaal uit gebrand. De hooiberg en 6£n schuurtje zijn gered. De brand ia waarschijnlijk in de schoorsteen ontstaan. De familie is bij de famidie Van Vliet ondergebracht. Sociale cursus. Het vraagstuk, voor dezen, avond, zal in korten zin zijn Welke zal de jtaak der beroepsstanden zijn en op welken grondslag moeten de vereenigingen zich plaatsen. Hoe de plaatselijke vakvereenigingen zich moeten ontwikkelen tot een opbouw waarvan dje nationale vakbond de kroon vormt, zet spr. nader uiteen en zegt met nadruk, dat dit niet alleen geldt voor de arbeiders, maar voor alle andere stan den. ook vooral voor de landbouwers. De beroep standen hebben een dubbele taak; een werking naar binnen, door te werken in eigen kring, behartigen wat het vak en de uitoefening ervan betreft door voorschriften en verordeningen in het le ven te roepen. Een werking naar buiten, vooral door verkiezing van afgevaardigden naar de sociale kamers, om daardoor te verkrijgen dat de belangen vertegenwoordigd zijn bij de regeering. Met een voorbeeld „up to date" Vaat spr. de noodzakelijkheid van deze werking naar buiten zien. Hadden mannen van praktijk den boe renstand in de Kamer vertegenwoordigd, zouden er nu zulke krasse maatregelen niet genomen worden bij de bestrijding van het mond- en klauwzeer. Naast de sociale kamers moeten komen de politieke kamers, voor de standenver tegenwoordiging. Kamers vaai Arbeid en van Koophandel om de belangen der standen te vertegen woordigen hebben geen recht om wetten te maken, zij hebben een raadgevend ka rakter, geen zeggingsmacht. Hoeveel standen zijn er? Hitscher wil 7 standen; Prof. Aengenent acht 4 standen genoeg. Land- en tuinbouw, grootindustrie en groothandel, klein-industrie en kleinhan del en de stand der vrije beroepen. Iedere stand bestaat uit twee deelen: patroons en arbeiders zij zullen evenredig vertegenwoordigd moeten zijn, ieder voor de helft. Omtrent het vraagstuk: „Op welken grondslag moeten de vakvereenigingen zich plaatsen", zegt de Eerw. inleider dat zoowel de algemeene bonden als de vak vereenigingen zich moeten plaatsen op principieelen grondslag. Voor de algemeene bonden, die aller eerst de godsdienstige en zedelijke ont wikkeling ten doel hebben, spreekt dit vanzelf. Voor de vakvereenigingen geldt het vol gende: In ons land zijn de Katholieken er- plicht hun vakvereenigingen zuiver con-' fessioneel te houden en wel uit gehoor zaamheid aan het gezag van Bisschoppen. Voor alle landen is de katholieke (confes- sioneele) vakorganisatie principieel de beste. Immers de vakvereenigingen handelen niet over zuivere economische kwesties, maar over vragen van geanengden aard, hoe zuiverder dan de ware beginselen wor den doorgevoerd, des te beter zal de \ak- vereeniging zijn. Verschillende bezwaren tegen principieel vereenigen blijken in bet geheel niet steekhoudend te zijn. De noodzakelijkheid van de Kath. orga nisatie wordt met onomstootelijke bewijzen aangegeven. Dr. Kuyper schreef„Vakorganisatie onder eigen banier." De godsdienst buiten de maatschappij schakelen is onmogelijk, dus katholiek vereenigen. Mgr. Callier's woorden hebben het let terlijk gezegd, dat als gevolg van gemeng de vereenigingen, door een veel te nau- wen band tusschen andersdenkenden cn katholieken, de gemengde huwelijken zoo toenemen. Met andersdenkenden kan worden sa mengewerkt op economisch gebied door federatie. Het neutrale vakvereenigingsleven is zonder nut. Veel en overtuigend spreekt de Eerw. inleider nog voor de principieele organi satie. wekt allen op tot het propageeren er van. Gedachtig het woord van Z. II. Pius X „In. met en door Christus" beschouwen we het als een levensvraagstuk dat wij ons principieel vereenigen, zonder deze begin selen kan aan de misstanden geen einde komen, eindigt spr. zijn vol overtuiging cn door duidelijkheid uitmuntende rede. Spoorlijn NieuwveenTer Aar. Een wetsontwerp is ingediend, waarbij wordt verklaard, dat het algemeen nut van de ont eigening vordert ten name van de Holland- sche Electrische Spoorweg-Maatschappij van eigendommen in de gemeenten Zevenhoven, Nieuwveen en Ter Aar, noodig voor den aanleg van een zijtak NieuwveenTer Aar (Papenveer) van de spoorweglij nen in de Haarlemmermeer en omgeving. Roomsche Agenda. VRIJDAG en ZATERDAG houdt „De Jonge Garde" van 810 uur zitting in het gebouw van den Ned. R.-K. Volksbond, tot het geven van inlichtingen betreffende de kiezerskweek. ZONDAG. St. Lodewijkskerk 6.30 uur. Ge zongen H. Mis met algemeene H. Communie voor de St. Jo zefsgezellen. ZONDAG. Leiden. Bondsgebouw 8 uur. Uitvoering door „Vondel". RECHTZAKEN. Gerechtshof te 's-Gravenhage. Het Gerechtshof te 's-Gravenhage heeft arrest gewezen in de zaak van D. II., visscher te Katwijk, door de rechtbank te 's-Gravenhage veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf, wegens we- dei spannigheid. Het vomnis werd wegens vormgebrek vernietigd en opnieuw rechtdoende bekl. schuldig verWaard en veroordeeld tot f 15 boete of 14 dogen tuchtschool. Voor het Gerechtshof te 's-Gravenhigo werden behandeld do door den Hoogen Raad naar het Hof verwezen za ken ten P. J. C. G. en J. A. S., winkeliers te Leiden, door dei) kantonrechter te Leiden veroordeeld wegens overtreding van de Loterijwet, het ten verkoop in voor raad hebben van „Tijdgeestbriefjes". De advocaat-generaal Mr. Mazel vor derde schuldig verklaring em veroordee ling van beide beklaagden tot f 100 boete of 20 dagen hechtenis ieder. Mr. M. A. van Velzen uit Schiedam pleitte vrijspraak, subsidiair oplegging; eener kleinere boete. Uitspraak in deze zaak 24 Februari a.s. Vergiftigingszaak-Wijnoogst Procureur-generaal bij het Hof te Amster dam heeft tegen H. C. J. Wijnoogst, door de rechtbank aldaar tot 10 jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens de bekende poging tot vergiftiging, vijftien jaar geëischt. Krijgsraad. Ter zake zich te hebben schuldig ge maakt aan diefstal van twee rijwielen, stond heden voor dein Krijgsraad te 's-Gra venhage terecht de milicien der infanterie J. W. P., afkomstig uit Rotterdam. Bekl. zou in den loop van de maanden Augus tus en October j.l. één fiets weggenomen hebben uit de Morschpoortkazerne te Leiden en één uit het Militair Hospi taal aldaar. Hij ontkende pertinent den diefstal gepleegd te hebben. Beide rijwie len had hij op straat gekocht van onbe kenden. De auditeur-militair vond na de voorlezing van de getuigenverklaringen bekl.'s opgaven onaannemelijk en achtte diens schuld wettig en overtuigd bewezen en reauireerde veroordeeling tot 6 maan den gevangenisstraf. Mr. Edershedm pleitte vrijspraak, daar geen enkel bewijs geleverd is voor bekl. schuld. De Krijgsraad te 's-Gravenhage veroor deelde: M. J. W. B., milicien 4de Regiment In fanterie, wegens 2de desertie tot 3 maan den gevangenisstraf met aftrek preven tief van af 19 Jan. De beklaagde heeft appèl aangeteekend bij het Hoog Militair Gerechtshof. Na approbatie door het Hoog Militair Gerechtshof heeft de krijgsraad te 's-Gra venhage veroordeeld, G. E., milicien-ka nonnier der veld-artillerie, wegens het plegen van een daad van geweld tegen en het slaan van een meerdere te Leiden, tot 4 maanden militaire gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis. Laatste berichten. BEZOEK VAN H. M. DE KONINGIN. H. M. de Koningin zal hedenavond te acht uur; een bezoek brengen aan de fste Mitrallieursafdeellng te Oegstgeest. H. T. M. Vernomen wordt, dat reeds nu hoe wel bitteraard voor een eindoordeel een nadere besfchouwing en bestudeering noo dig worden geacht, dan waartoe cle (erst eenige dagen geleden openbaar gemaakte regeling de gelegenheid biedt in de kringen der direct belanghebbenden en der bij de zaak betrokken vakorganisataes lang geen algeheele instemming bestaat met het arbeidsreglement voor het perso neel der Haagsche Tramweg-Maait-schap- pij, zooals dit thans door Burgemeester en Wethouders is goedgekeurd. Men hoort van teleurstelling gewagen en vooral schijnt men van oordeel te zijn, dat men er niet in geslaagd is de rechts positie van het personeel op goede grond slag te regelen, met name reeds hierdoor, dat het scheidsgerecht ophoudt te functio- neeren, dödr waar zijne werking 't onont- beerlijkst wordt geacht. Op andere punten acht men Je regeling een teruggang in vergelijking met be staande toestanden, waarbij men o.a. op 't oog had de „bepalingen omtrent de vrije dagen... Marktberichten. DELFT, 11 Februari. Vee. Vetle koeien le qual. f250 a 425, dito 2e qual. f150 a 250, kalfkoeien 1 qual. f225 a 375, dito 2e qual. f150 a 225; vaarkocien le qual. f180 a 290, dito 2e qual. f100 a ISO; vette kalveren le qual. f80 a 125, dito 2e qual. f50 a 80, vette schapen le qual. fa dito 2e qual. f a schapen met lammeren le qual. f a dito 2e qual, fa vette lammeren faweilammercn famagere varkens f 15 a 86, Biggen f 5,— a 15, nuchtere Kalveren f 5,a 82,Taarden f 50a 260,stieren f af Rundvleoech f 1,a 0,90 a 0,80,Vet Kalls- vleesch fly20 a 1,10 a 1,schapenvleesch a c., lamsvlccech a c., alles per kilo. Aanvoer 326 Runderen; 2Paarden; 6 vette Kalveren; 280 magere Kalveren; 93 Schapen of Lammeren, 256 Varkens; 837 Biggen; 9 Geiten of Bokken. Graan. Rogge fa Tarwe f 30, a 17,Chevaliergerst f a,- Winter Gerst f 14,50 a 15,50, Haver 1' 15,a 15,75, Paardenboonen f a Bruine Booncn f i5(a 15,50, Duivenboonen f ;l Groene Erwten f 15,.50 a 17,Mixed Maïs 12,a per 100. kilo, Koolzaad f a per H.L., Lijnkoeken f 15,a 16,— Boter. Prijzen f 0,64, f 0,72 per 1/2 K.G- Aanv< v 66 Vs> 30 Vic vaten, 1660 kilogram. LEEUWARDEN, 12 Febr. Kaas. Aanvoer 16322 K.G. 45—72. Handel vlug. Boter. Boercnboter geen Fabrieksbotcr 61 28/16 11/18. Noteering van de Commiiel.50 v/d Ver. van Boter- er Kaash. 59 met eonsent. LEIDEN, 12 Febr. Kaas. Aangevoerd 30 partijen. Besteed werd voor: Goudsclic kaas van f46 tot f48,50 2e soort van f42 tót f45, Leidsehe kaas van f38 tot f 40,—2e soort van f35 tot f37. Alles per 50 K.G. Aan <le stadswaag gewogen 26 partijen, 938 stuks kaas, wegende 6207 KG. Handel voor Goudsche kaas matig. Handel voor Leidsehe kaas vlug. MEPI'EL, 11 Febr. Boter. Aanvoer: 950 kilo, le soort per Va v,lt f 31,- a 2c soort f30,a.3e soort f29, a tstukken van IV2 kilo f 2,35 a f 2,GO

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 3