BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. ran Duitsche zfjdc het bevel afgekondigd, dat Belgen, zoowel mannen als vrouwen, van 1615 jaar niet meer in België worden toegelaten. Zij krijgen dus geen passen, wanneer zij niet een pas kunnen vertoo- nen, waarmede zij uit België zijn gekomen. Daar nu de meesten reeds van het begin van den oorlog af hier zijn, toen het pas- senstelsel nog niet was ingevoerd, zijn zij gedwongen, tegen hun wil die verhoogde belasting te betalen. Duitsche vliegtuigen over Belfort. Twee Taubcn vlogen over Belfort, waar zij lievig werden beschoten. Een wierp twee bommen waardoor hevige materieele scha de werd veroorzaakt. Beide werden ver dreven. Nieuwe conferentie der Scandinavische mogendheden. Volgens het „Svenska Dagbladet" zal een conferentie der regee ring met de drie Noorsche mogendheden over den nieuwen toestand ter zee binnen kort te Stockholm plaats hebben. Keizer Wilhelm naar het Oostelijk oor logsterrein. De Duitsche Keizer begaf zich weder naar het Oostelijk oorlogster- rein. Het spoorwegverkeer in België. Het personen- en goederenvervoer op de Belgi sche spoorwegen is thans weder in zooverre hersteld, dat op alle groote lijnen dagelijks verscheidene personen- en goederentreinen loopen. Er is een doorgaand verkeer'met D-treinen, waarin restauratiewagens, naar Duitschland ingesteld. Alle door de Belgen beschadigde locomotieven zijn in de opnieuw ingerichte spoorweg-werkplaatsen hersteld. Nederland en de Oorlog. Staat van beleg en staat van oorlog. Bij kon. besluit is met ingang van 12 Februari 1915: A. in staat van beleg verklaard: a. de provincie Zeeland voor zoover deze niet reeds in staait van beleg verkeert; b. in de provincie Noord-Holland: de ge meente Bergen; c. heit gebied behoorende tot de Stelling van Den Helder voor zoover dit niet in staat van beleg verkeert; B. in sitaat van oorlog verklaard: het gebied behoorende tot de Stelling van 't Hollandsch Diep en het Volkerak, voor zoover dit niet reeds in staat van oorlog verkeert. Naar wij vernemen heeft het bij Ko ninklijk besluit in staat van beleg en in staat van oorlog verklaren van eenige deelen van het land voor zoover die riet reeds in dien staat verkeerden, ten doel beter de orde te kunnen handhaven in die streken. De Duitsche verklaring. De Amsterdamsche reeders hebben even als hun collega's te Rotterdam, eenige voorloopige maatregelen genomen om de neutraliteit hunner schepen goed te doen uitkomen. De Kon. Holl. Lloyd laat op de brug van hare schepen in groote banen de nationale driekleur schilderen, benevens in het mid den den naam van het schip. De Kon. Stoomboot-Maatschappij en de Kon. West Ind. Maildienst laten den naam der sche pen en van de haven waar zij thuis behoo- ren nog eens extra in groote witte letters aanbrengen op den romp. Een soortgelij ken maatregel nam de Stoomvaart-Maat schappij Nederland" die de opdracht aan al hare gezagvoerders seinde met last om de aangebrachte kenteekenen des nachts zoo goed mogelijk te verlichten. Verzekering ter zee. De corr. van hetHbld. te Rotterdam meldt: De Duitsche verzekeringsmaatschappijen, die door middel barer agenturen in de laatste paar maanden ijverig meeteekenden tegen molest, hebben thans order gegeven zulks te staken, in het bijzonder wat de vaart op Enge land betreft. In verband ook wel hiermede zijn de molest-premiën der Ned. Mijen. in deze en ook in andere vaarten eenigszine ver hoogd. Inmiddels schijnen onze reederijen ook te overwegen in hoeverre zij door het aanbren gen van uiterlijke kenteekenen de neutraliteit hunner schepen boven bedenking kunnen stellen en het schijnt dat daarbij het onlange vermelde denkbeeld van den Zweedschen zeeofficier tot verwezenlijking zal komen. (Zoo als men weet is dit reeds geschiedt.) Voor onze reederijen is de toestand eenigszins ge compliceerd, doordien reeds lang de Duitsche bunkerkolen ontbreken, zoodat de uitgaande schepen thans via Engelsche havens gaan om te bunkeren. Zal een schip in deze positie nu als een blokkadebreker worden beschouwd? Dit is een vraag, waarop men gaarne een afdoend antwoord zou willen hebben en naar het schijnt is deze vraag ook aan onzen minister van Buitenl. Zaken voorgelegd. Door een Duitschen onder zeeër aangevallen en achtervolgd. Het Engelsche stoomschip Laertes" van de ..Ocean S. S. Company" te Liver pool, dat Woensdag met eene kostbare la ding van Java laatst van Liverpool te Amsterdam is aangekomen, werd volgens rapport van den gezagvoerder Woensdag namiddag omstreeks 4 uur op 40 mijlen Z.Z.W. van het Maasvuurschip door een Duitschen onderzeeër gesommeerd te stop pen. aan welk verzoek echter niet door de Laertes" werd voldaan. Onmiddel lijk daarna werd op de Laertes" d e Neder iandsche vlag gehe- s c h e n, daar volgens bewering van den kapitein verschillende Ohineezem en an dere buitenlanders aan boord waren. Toen de „Laertes" niet voldeed aan 't verzoek om te stoppen werden door een machinegeweer aan boord van den on derzeeër eenige schoten geloot waardoor eenige luchtkokers en de schoorsteen licht beschadigd werden. De „Laertes" zette toen „full speed" met een K) mijls vaart koers naar de Hol- landsche kust, vervolgd floor aen onder zeeër. Deze vervolging duurde bijna een uur, in welken tijd door de onderzeeboot nog een torpedo op de „Laertes" werd %fgeschoten, die echter geen doel heeft getroffen door de snelle vaart van het stoomschip, dat daardoor aan den onderzeeër wist te ont snappen. De „Laertes" kwam Woensdagavond laat voor IJmuiden aan, waar men het anker liet vallen en liep gisterenvoormiddag on geveer 10 uur binnen, waarna het opstoom- de naar Amsterdam, alwaar het gisteren middag aan de IJkade is aangekomen. De naam van den onderzeeër kon niet worden ontdekt. Ofschoon bij de marine-autoriteiten geen enkel officieel bericht omtrent het gebeur de is ontvangen, wordt er van ambtelijke zijde een onderzoek naar ingesteld. Nader meldt men ons: Het ambtelijk onderzoek naar het ge beurde met het Engelsche schip Laërtes, is gisteren, direct na binnenkomst van het schip uit IJmuiden te Amsterdam aange vangen. Het werd ingesteld door een Com missie, benoemd door den Directeur en Commandant der Marine te Amsterdam. Hoogstwaarschijnlijk zal reeds heden het rapport nopens het onderzoek aan het op perbestuur onzer zeemacht worden uitge bracht. Vergoeding wegens mo bilisatie. Het Kamerlid de heer Bogaardt heeft aan de regeering de volgende vragen ge steld: lo. Door de in kwartier zijnde afdeelin- gen van het veldleger wordt van de in- kwartieringsgelden afgetrokken voor ver- lofsdagen van officieren en minderen, of schoon de kwartieren niet ontruimd wor den gedurende de verloven en ter beschik king moeten blijven van de verlofgangers. Acht de minister van Oorlog het niet bil lijk, dat hierin spoedig verandering wordt gebracht, althans de billijkheid wordt be tracht ten aanzien van kleine kwartier gevers en van hotel- en pensionhouders? 2o. Den dorpen met artillerie- en cava- leriebezetting staan groote onkosten te wachten wegens het stukrijden der wegen en het herscheppen van niet-kunstwegen en pleinen in modderpoelen. Acht de minister van Oorlog het niet bil lijk, en kan hij ten deze niet eenige toe zegging doen, om aan de kleine, minder financieel krachtige gemeenten, voor het herstel der wegen en pleinen eenige ver goeding toe te kennen? De minister van Oorlog gaf de volgende antwoorden: Vraag 1. Er bestaat voor de kwartierge vers geenerlei verplichting om het vrijge komen kwartier van een verlofganger be schikbaar te houden. De minister kan niet als eisch van billijkheid erkennen, dat be taald wordt voor hetgeen niet genoten is. Dat echter de belangen van den kwar tiergever door hem niet voorbijgezien wor den. moge blijken uit de in afschrift hier nevens gevoegde beschikking van 18 Jan. 1915, waarbij een regeling is getroffen welke, gelet op de bestaande voorschriften, zoo gunstig mogelijk mag heeten. (In die beschikking wordt o. a. bepaald, dat geen vergoeding wordt gegeven voor den dag van veftrek en de volgende dagen van afwezigheid, wel voor den dag van terugkomst. Vallen vertrek en terugkomst op denzelfden dag, dan wordt de vergoe ding gegeven). Vraag 2. Een druk gebruik van vele we gen is in de gegeven omstandigheden niet te vermijden. Iets onrechtmatigs is daarin niet gele gen en waar in den lande door talloos vele natuurlijke en rechtspersonen tengevolge van de huidige omstandigheden meer of minder schade wordt geleden, welke door den Staat niet wordt vergoed, zou het niet billijk zijn voor de hierbedoelde gemeenten een uitzondering te maken. Viering door militairen van een R.-K. feestdag. Door het Kamerlid den heer Ju-ten zijn de volgende vragen schriftelijk tot den minister van Oorlog gericht: if* ..Is het den minister van Oorlog bekend, dat de generaal-opperbevelhebber van Land- en Zeemacht in dato 2 Januari 1915 gelast heeft, dat op 6 Januari, zijnde de feestdag der H.H. Driekoningen en voor de katholieken een verplichte als Zondag te vieren feestdag, de katholieke militairen slechts vrij van dienst zouden zijn tot 12 uur; doch dat voor hen in den namiddag „dienst" moest worden gecom mandeerd? Is het den minister ook bekend, dat op den tweeden Kerstdag, in overeenstem ming met de bepalingen van het „Recueil Militair" den geheeflen dag voor de roomsch-katholieke militairen dienst ge commandeerd is geworden, terwijl de naet-katholieke militairen dien geheelen dag vrij van dienst waren? Is het den minister eveneens bekend, dat voor de Israëlietische militairen de feestdagen zorgvuldig in acht genomen worden en hun op die dagen vrij van dienst wordt gegeven? Vindt de heer minister in dit optreden van den generaal-opperbevelhebber van Lamd- en Zeemacht geen krenkende ach terstelling der roomsch-katholieken? Zoo ja, is de minister dan bereid maat regelen te nemen om een dergelijk optre den van den opperbevelhebber in den ver volge te voorkomen?" De minister van Oorlog, de heer Bos boom. antwoordde het volgende: - „Naar aanleiding van uw schrijven van 11 Januari j.l. heb ik de eer het volgende te doen dienen als antwoord op de door het lid der Kamer, den heer Juten ge stelde vragen: „Door den opperbevelhebber van 'and- en zeemacht zijn geen orders uitgegeven omtrent <de wijze waarop de feestdag der H.H. Driekoningen op 6 Januari door de roomsch-katholieke militairen moest wor den doorgebracht. Ingevolge oen regeling betreffende de viering van kerkelijke feestdagen van .'912 (Ree. Ml1. hl. 868) wordt de 2e Kerstdag niet als feestdag beschouwd voor do roomsch-katholieke militairen. Deze rege ling kwam tot stand in overleg met de kerkelijke overheid. Dat voor de Israëlietische militairen de feestdagen zorgvuldig in acht genomen worden, is den minister bekend. In geen van de drie voorgaande punten kan van eenig optreden van den opper bevelhebber sprake zijn, ook dus niet van een optreden, dat als „krenkende achter stelling" van do roomsch-katholieken zou kunnen aangemerkt worden. Het had, naar de meening van den mi nister, aanbeveling verdiend, indien een zoo ernstige en zoo geheel ongemotiveerde blaam op de hoogste legerautoriteit ach terwege ware gebleven." De v a r k e n s v 1 e e s c h.p r ij z e n. Wij ontvangen van belanghebbende zijde de volgende mededeeling „Ook deze week Woensdag trad Bet buitenland op de Amsterdamsche varkens- markt weer zoodanig als kooper op, dat de reeds zeer hooge prijzen nog weer be langrijk omhoog gingen. De positie van den varkensslachter wordt steeds kritie- ker en opnieuw heeft de vakvereeniging eene prijsverhooging moeten annonceeren. Dat het echter spoedig spaak zal loopern staat als een paal boven water." De inlichtingen, die wij omtrent dit alarmeerend bericht inwonnen, komen op het volgende neer De levensmiddelencommissie is van oor deel, dat er een wel wat al te sombere geest uit het bericht spreekt. Duitschland is natuurlijk de grootste kooper op de varkensmarkt. Men is van oordeel, dat, tenzij de uitvoer verboden wordt, of, even bij de aardappelen, beperkt tot con senten, de prijzen nog hooger zullen wor den. De prijzen zijn hooger dan in de laatste jaren het geval geweest is. De directie van het abattoir deelt ons mede, dat j.l. Woensdag de vraag van het buitenland inderdaad zeer groot was. Van de pl.m. 1200 varkens werden er pl.m. 800 door het buitenland gekocht. Wanneer men in aanmerking neemt, dat voor 14 dagen de boeren zeer tevreden waren bij een lagere prijsnoteering dan volgt hieruit onmiddellijk, dat de stijging sindsdien een extra-winst voor hen ge weest is. Nader wordt ons door den directeur van het abattoir medegedeeld, dat de aan voer van varkens niet kunstmatig wordt vergroot. De qualiteit der varkens die de boeren op de markt brengen is ook uit stekend. Daaruit volgt, dat de prijzenstijging uit sluitend voortvloeit üit de groote vraag. De mededeelingen van het bestuur der vakvereeniging van varkensslagers gaan hiermede parallel. De jongste verhooging der prijzen met tien cent, is nog niet groot genoeg, iri verhouding tot de inkoopsprijzen. Deze waren 90 cent per kilo „vuil", d. w. z. 107 109 cent „geslacht". In veler herinnering is dit. een record. Men is vast van> plan, om, indien nood zakelijk, de prijzen nog hooger te voeren. A.s. Vrijdag zullen de af deelingen Rot terdam, Haarlem, Leiden en Amsterdam' van den Ned. Slagershond vergaderen. Men zal dan trachten den bond er voor te spannen, om stappen te doen bij het mi nisterie. Tot nu toe bleef het aandringen op maatregelen bij den minister, en den di recteur van landbouw vruchteloos; dit noemt men een vorm van protectie van den boerenstand. Kort geleden heeft de Kamer van Koop handel te Deventer een adres aan don mi nister gezonden, om verandering >n Ier toestand te verkrijgen. Op advies van de „sub commissie voor voeding van mensch on dier", waarin de heer Bille, voorzitter van den Ned. Slagershond, zitting heeft werd hierop afwijzend beschikt. Men hoopt op de vergadering van a.s. Vrijdag tot eenig resultaat te komen. Uit alle mede>deelingen spreekt de mee ning, dat slechts een soortgelijk uitvoer verbod als dat voor de aardappelen een verdere prijzenstijging kan verhinderen, hoewel dit natuurlijk slechts van 'tijdelij- ken aard zou zijn. „Hbld." Uitvoer van groenten en fruit. "Be Rotterdam is nAar de „N. R. Ct." meldt onder ledding_ van den heer Hen drik Schrevel een vergadering gehouden, bijeengeroepen door de Vereeniging van Nedèrlandsche groeaitenexpediteurs te Rot terdam en de Vereeniging van Loosduin- sche groenttenexporbeurs te Loosduinen, om middeien te beramen, waardoor gedu rende den oorlogstoestand de uitvoer van fruit en groenten niet al te zeer in het gedrang zal komen. Er zal een commissie worden benoemd, die een program van actie zal opmaken en uit haar midden een kleinere commis sie zal samenstellen, welke zich niet de regeering in verbinding zal stellen ter be spreking van wait er gedaan kan worden jn het belang van den uitvoer van groen ten en fruit onder de gegeven moeilijke omstandigheden. Eer9te Kamer. In de gisteren gehouden zitting van de Eerste Kamer verklaarde de minister bij de behandeling van de Begrootiing van Binnenlandsehe Zaken, dat het rapport van de Pacificatie-commissie in zake on derwijs wel zóó spoedig zal verschijnen, dat het tegelijk met de kiesrechtquaestie kan behandeld worden. gewond, zelfs gedood zou zijn, is zeer over dreven. Bloed althans heeft niet gevloeid. De militair H. Kr., uit deze gemeente, die vlak aan die Belgische grenzen woont, en thans gedetacheerd is in Oeffeit, was met verlof hier en maakte van die gele genheid gebruik om zijn beminde, die even over de grens in België woont en die van de laatste H.H. Sacramenten voorzien was, te gaan opzoeken, waartoe hij zijn soldatenplunje verwisselde met zijn burgerpak. Bij zijn terugreis werd hij door een Duitsch landweerman aangehouden, die hem naar zijn „Passderschein" vroeg, welke Kr. niet had. Kr. zou daaroim mede moeten naar de wacht en verder naar de Kommandantur te Maeseyck. Wellicht zag hij zich reeds in krijgsgevan genschap als spion naar Duitschland ge voerd. Plotseling door eeai wel te vermoeden oorzaak struikelde de Duts en viel met een zwaren slag ter aarde. Dit oogenblik wist onze stadgenoot te benutten om, zoo hard zijn "beenenTiem dragen konden de vlucht te neme® naar den vaderlandschen bodem. De Duitscher zond hem nog een schot na, dat echter geen doel trof. De plaatselijke commandant en de in are- chaussée stelden aan de grens met de Duitsche militaire autoriteiten een onder zoek in. De Duitsche landweerman, die zijn prooi zoo slecht bewaakte, bleek echter geen rapport te hebben gemaakt, daar aan de Duitsche overheid van het geval niets bekend was. De politiehond. Een soldaat van het fort Everdingen bal een fiets bij een landbouwer in bewaring gegeven, zonder deze terug te balen. Een brigadier der marechaussee kwam met een politiehond ten huize van dien landbouwer en liet het dier aan het rijwiel lucht nemen, waarop men hem naar het fort overbracht. Hier liet de kommandant de bezetting aan treden en werd door den hond de bewaargever van het rijwiel aangewezen. KERKNIEUWS. Gemengde berichten. Geen moord. Men meldt nader uit Weert aan de „Maasbode": Zooals reeds werd medegedeeld, had aan de grenzen een incident plaats tus- schen een Duitsch landweerman en een Nederlandsch militair in burger. Het aanvankelijk algemeen stellig be vestigd praatje, dat de Duit&cher werd Z. D. H. de Aartsbisschop van Utrecht heeft den WelEerw. pater fr. N. G. Orie O. P. eervol ontslag verleend als pastoor te Tiel en in diens plaats als zoodanig benoemd den Wel Eerw. pater fr. B. A. J. M. Siemes O. P. Z. H. H. de Bisschop van Haarlem beeft den WelEerw. pater fr. H. A. Verhey O. P. eervol ontslag verleend als pastoor van het Allerh. Hart van Jezus te Rotterdam, en als zoodanig benoemd den WelEerw. Pater fr. N. G. Orie, O. P. en benoemd tot assistent in genoemde parochie te Rotterdam, den WelEerw. pater fr. P. J. M. Jansen O. P.heeft benoemd tot Pastoor te Goorn, den Weleerw. pater fr. H. Poodt, O. P. en tot Assistent te Rotterdam in de parochie van het Allerheiligst Hart. van Jesus (Bijkerk van O. L. V. Rozenkrans) den Weleerw. Pater fr. J. Fennel, O. P. Z. D. H. de Bisschop van VHertogenbosch heeft aan den WelEerw. Pater P. J. M. Jansen O. P. eervol ontslag verleend als assistent in de parochie van den H. Dominicus (Onze Lieve Vrouwe-kerk) en heeft als zoodanig benoemd den WelEerw. pater H. Brouwer O. P. Generaal der Jezuïeten. Pater Lodokowsky, een Duitsche Pool, is gekozen tot generaal der Jezuïten. Rector Tan Schoot f. De Weleerw. heer Fr. van Schoot, rector van het Pius-gesticht te Didam, is in den ouderdom van 67 jaar overleden. Pastoor Burgers De Zeereerw. heer Joh. Burgers, rustend pastoor van Boven-Karspel, is overleden. Hij was geboren te de Rijp in 1846, priester ge wijd 15 Augustus 1870 en hield sinds zijn eervol ontslag, in December 1913, verblijf in een gesticht te Lutjebroek. R. K. Vereeniging voor Volkszang. Tegen half acht was de groote zaal van Zomerzorg tjokvol. Nauwelijks' had de heer Xac. de Jong, secretaris van het hoofd bestuur, het woord gevoerd of de stem ming was er. De heer De Jong verstaat de kunst een bijeenkomst als deze te leiden. Het doel van dezen avond toch was „Pro paganda voor den Volkszang" in echt Roomschem zin. De heer De Jong heeft dat geen oogenblik uit het oog verloren. Het volk moest zingen en leeren zangen. Kon het beter dan aan te vangen met „Ons Volkslied" en het „Wilhelmus", nationale liederen, waarvan de meesten alleen liet eerste couplet kuhnen zingen. „Het Kinderkoor". Ruim 60 jongens en meisjes van 511 jaren zongen onder lei ding van mej. A. C. de Vos liedjes, echte volksliedjes „Klein Vogelijn, De Kleinste, Princesselied" werden gezongen zoo echt kinderlijk, zoo lief, zoo snoezig. Wat heb ben die kleinen weken en weken, dagen en dagen gehunkerd naar dien Volkszang- avond! Dien avond vergeten zij nooit in hun leven, dat ze daar stonden op het po dium met al die groote menschen voor hen. Het was goed gezien die kleinen te laten zingen, het zijn de propagandisten in den dop voor den Volkszang. Straks als zij opgegroeid zijn zullen zij daadwerkelijk medewerken om de R. K. Vereeniging voor Volkszang krachtig en sterk te ma ken, reeds nu neuriën zij die liedjes te huis, op school, in de straat, en helpen mede te verbannen, die lamme, akelige, straatdeunen en moppen. Met den heer De Jong doen wij een beroep op de ouders om op den goeden weg voort te gaan. ..Maris Stella" hoorden wij voor de twee de maal in veertien dagen. Het is „Cres cendo" gegaan als wij verwacht had ïen. Hot doel van het koor, dat wij zeggen het nogmaals flink versterkt moet wor den door dames die iets voelen voor mu ziek in 't algemeen en den volkszang in het bijzonder en dat doen ze toch allen, is hedenavond ten volle bereikt: „Het piopagandeeren van den Volks zang". Dit koor heeft beslist een toekomst als zij het doel voor oogen houdt. Flot cu liefelijk werden gezongen „Gij vriendelijk® Zonae, Zomeravond en De Nacht" en wij zeggen het den heer De Jong na, dat dit koor wat den Volkszang betreft in Leiden de leiding heeft genomen en die zal be houden, en wij brengen met den secreta- ris van het hoofdbestuur een woord van hulde aan mej. A. C. de Vos voor haar kundige en degelijke leiding. Wanneer .Maris Stella" iets wordt in de toekomst en wie zou dat durven betwijfelen heeft zij het zeker te danken aan haar knappe dirigente. De bloemenhulde van Maris Stella aan haar leidster was zeker ten volle verdiend. Naast mej. A. C. de Vos, mej. V. Hollants, die op een dergc- liiken avond wederom de moeilijke tank had het koor en het volk te begeleiden. Zij heeft- zich kranig van die taak g»kwc- ten en dat Maris Stella hare verdiensten op prijs stelt bewees de bloemenhulde. Mei. A. C. de Vos heeft voor de pauze met begeleiding van de h«eren Jac. de Jong (Piano) en den heer Geyp (cellist) gezongen „Panis Angelius" van C. Franck en „Ave Maria" van Ch. Gounod. Of zij van avoDd beter bij stem was of dat haar geluid in de groote zaal van Zomerzorg beter tot zijn recht kwam, wij weten het niet, maar wij willen nu ook wel beken nen dat wij „Panis Angelicus" ook gaar ne door een vrouwestem hooren zingen. Dat de begeleiding in uitstekende handen was, behoeven wij waarlijk niet te zeg gen; de namen De Jong en Geyp spreken voor zich zelf. De heer De Jong veTgat echter niet, dat het een Propagandaavond voor den Volks zang was. Hij heeft het volk in de zaal laten zingen en liedjes, die de menschen misschien nooit gezongen of gehoord had den. „PrincesseJied" en „Pier de Mande- maker" voor de pauze. e liedjes sloegen in en zaten er in in een wip. Vooral het laatste, het geen niet te verwonderen is als men weet, dat de muziek van den heer Jac. de Jong zelf is. Onder de pauze hebben de dames van „Maris. Stella" dapper en met succes on der de talrijke aanwezigen gewerkt om zieltjes te winnen voor de R. K. Vereeni ging voor Volkszang. Na de pauze wederom het Kinderkoor. De kleinen zongen nu „Vraag, Soldaatjes en naar Huis". Die stemmetjes waren fijne metalen geluiden, waarvan ons de na klank nog in de ooren suist. Vooral „Naar huis" is een pittig liedje en werd pittig gezongen. En toen kregen wij het moment van den avond. Een dreumes met een klein meiske naast zich trad naar voren en bood mej. Vos een bloemenmand aan on der de woorden „Als 't U belieft juffrouw". Maris Stella zong van „Hemelhuis, Eer nieuw lied van een meisje en een Schipper, De Strik". Wij maken den dames een com pliment. Zij schijnen in de laatste tien, da gen duchtig gerepeteerd te hebben. Zij zongen er lustig op los en behaalden suc cesje op succesje bij het dankbare publiek., Mej. Vos zong „Troost" van W. F. G„ Nicolai, „Heer mijn Hert is boos èn schuldig" van C. v. Rennes en „Hol landsch Liedje van H. v. Tussenbroek." Met fijngevoel en zuiver geluid heeft zij die echte liedjes weergegeven en wij wil len het wel zeggen, wij zien met graagte naar den muziekavond uit, waarop wij de ze veel belovende zangeres wederom zul len hooren. Wij zouden den heer Jac. de Jong, den ijverigen secretaris van het hoofdbestuur, bijna vergeten. Dat deze avond een succes is geweest, is in de eerste plaats te danken aan dezen grooten ijveraar voor den Volks zang. Hij heeft de iqenschen aan zijn stok hangen, en een, twee, drie, heeft hij het volk een liedje,een echt volksliedje geleerd waarvan het te voren niet gehoord had. Nadat het tweemaal voorgezongen was, zongen de aanwezigen „Hou Zee", het be kende liedje van M. A. Brants Buijs mede, alsof zij het altijd gedaan hadden. In een kort woord heeft hij het doel van de R. K. Ver. voor den Volkszang uiteen gezet. Dat zijn woord insloeg, bewezen die groote zestig menschen, die spontaan tot d vereeniging toetraden. En nu R. K. Vereeniging voor den Volks zang, vooruit. Nog meer van die avonden. Komt dames, wordt lid van „Maris Stella", helpt mede de echte liedjes onder het volk te brengen. Vermelden wij ten slotte, dat het voorloo- pig bestuur als volgt samengesteld is uit de dames A. de Vos, J. Onland, J. v. Dijk, N. Peile en de heeren J. de Graaff en H. Spendel. Steuncomité Leiden Oorlogstoestand 1814. Staat van ontvangsten en uitgaven tot en uitgaven tot en met Dinsdag 9 Febr. Vorige opgaaf f 56.144.82. Sedert ontvangen van: Fabr. pers. Hoogenstraaten f 7.60, (22ste bijdr.) f7.32 (23e bijdr.) Beamb. Haarl. Mach. fabr. 1.16, Dep. 4de Reg. Veld. Art. f 9.321/2 afdr. Leidsch Dag blad, f 4.85, Tombola „Brunhil- de" f 61.50, P. J. D. f 2-50, G. P. f 10. pers. N. Z. Tram f 14.42V6, (9de bijdr.) Ambtenaren idem f 9.— (9de bijdr. A. P. f 100.—, K. K. Speelpotje f 2.50, Diffe rentie f 2.60, Maand, bijdragen: Hoofd en Onderw. School Brandewijnsteeg f7.25, C. J. V. f 2.50, Ds. W. f 10.— Mevr. P., v. d. V, f 10.— K. W. P. f 1.— Weekbijdr. van 27 Jan. tot 9 Febr.: Fam. A. 12.— V. d. W. f 2.— Mej. C. A. F. f 5.— Ds. Sch. f 2.— S. en N. f 0.70, T. M. f 100.— Te zamen: f 375.23. f 56.520.05 Uitgaven: le tot 22e week f 45.883.34^ °3ste week f 3.028.79 f 48.912.13,' f 7.607.W-

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 2