ALBERT RIEl Uit Stad en Omgevini van f l3,900.90'/2 met een batig slot van f 103.26. In het reservefonds werd f 500 gestort, zoodat dit thans f 5000 bedraagt. Besloten werd de contributie onveran derd te laten. Aan hot jaarverslag van den Directeur- Scheikundige wordt het volgende ont leend: Het ledental vermeerderde met 2 en bedroeg op 31 December 1914: 147, waar van 65 zuivelfabrieken, 31 melkinrichtin gen, 17 landbouwers en 34 handelaren. Het totale aantal te controleeren bedrij ven bedraagt 270. Onder contröle stond 5665700 K.G., dat is ruim 183,00. K.G. meer dan in 1913. Een groote bezwaring van den arbeid van het personeel van het Station bracht het gedeeltelijke uitvoerverbod van boter mede, doordat het uitreiken der certifi caten en consenten voor boter-uitvoer aan de boter-contrlolestations werd opgedra gen. De voorzitter meende te mogen consta- teeren, dat de leiding in deze moeilijke tijden aan goede handen is toevertrouwd, (applaus.) De begrooting voor 1915 werd ongewij zigd op f 14,780 vastgesteld. (Geraamd te kort f 2405). Omtrent een voorstel tot statuten-wijzi- ging in verband met de Rijks voorschrif ten betreffende de botercontrole zal de volgende week in een nieuwe vergadering een besluit worden genomen. Na een korte toelichting van den Direc teur volgde een artikelsgewijze behande ling, met-gelegenheid tot het stellen van vragen en het maken van opmerkingen, waarvan door verschillende personen werd gebruik gemaakt. Het Huishoudelijk Reglement werd op gelijke wijze behandeld, en zal eveneens volgende week worden vastgesteld. Dito het Reglement van Orde. De ver gadering werd vervolgens gesloten. Het Bloembollenbedryf. Als Februari in het land komt, begint het bloembollenbedrijf weder in een nieuw, wil men: zijn eerste stadium van ontwikkeling të komen. Met het lengen der dagen nemen de werk zaamheden op de akkers en velden toe. Thans is weer de tijd genaderd, dat met het ver wijderen van het bovenste dek wordt begonnen. 't Al of niet streng zijn van den winter is in dezen een hoogst belangrijke factor. Wan neer namelijk in December en Januari strenge vorst heeft geheerscht, dan is gedurende die periode een stilstaan in den groei der bollen een noodzakelijk gevolg, zoodat z.g. broeiing niet voorkomt. Is echter, zooals thans, een zachte, waterrijke winter voorbij of althans vergevorderd, dan is losdekken geboden. Het zware, natte en dikke riet zou den groei schaden. Toch heeft de kunst van het vak thans reeds een zoo' hoogeri trap van vol maaktheid bereikt, dat de bloemist-vakman den stand van zijn gewas in dit tijdsgewricht vrij nauwkeurig in zijn macht heeft. Dit voorjaar of dit begin kenmerkt zich door het afhalen van meest doornat riet, een onaangename bezigheid ^Boral in de vele regendagen. Daarbij komff dat dé enorme daling der prijzen, onmiddellijk na-liet uit breken van den oorlog, velen gedwongen hebben zooveel mogelijk weer op te planten. Daardoor weten velen op beden bijna geen raad, waar hun riet te bergen. En toch, dit moet terstond gedroogd worden; wil het in het najaar weder bruikbaar zijn, en men ziet thans, nu op alles bezuinigd moet worden, op eiken bos, vooral daar de prijzen gedu rende de laatste jaren ook al ilink waren gestegen. "Wat de toestand in het bedrijf betreft, deze blijft verre van bemoedigend. De gedeeltelijke uitbetalingen welke soms noodzakelijk waren, w.ege.ns uitblijven van „tegoeds" in liet bui tenland, hebben hier ook het middenstands- leven zwaar getroffen! Alleen zij onder de kweekers, die z.g: „groen" verkochten, alsmede die exporteurs, welker handel alleen op Amerika gericht is, verkeeren in normale tot goede omstandigheden. Toch valt ook voor de laatsten op geen goede ont vangst te rekenen, indien het Europeesch evenwicht zoo enorm geschokt blijft als dit thans inderdaad is. In geen enkele streek van heel ons land wordt dan ook waarschijnlijk het verlangen tot beëindiging van den grooten strijd met grooter vurigheid veibeid dan in de onze. Indien met den a.s. rooitijd, dus medio Juni, de vrede niet is geteekend, dan is de ganschc streek geruïneerd! Dan zal eene groote verplaatsing van arbei ders moeten volgen, maar dan zullen ook vele anderen, patroons en middenstanders „op" zijn! Reeds thans is er malaise en de verwachting is algemeen, dat men zal uit schakelen, op kantoren en in tuinen, wat maar eenigszins gemist kan worden. Te hopen is daarom voor ieder, doch voor onze schoone streek wel 't meest, dat ten spoedigste het zwaard in de scheede worde gestoken! „N.H.Crt." Gemengde berichten. Een redding door Hr. Ms. „Heemskerck" Wij lezen in de ,,Cur. Ct." van 15 Januari Het Italiaansche s.s. Bologna" van de lijn ,,La Veloce", kapitein Poggi, komende van Columbia via Ponce, is in den nacht van Dinsdag op Woensdag op de noord kust van Curagao ter hoogte van Ilato op strand geloopen. Dank zij de draadlooze telegrafie, was dit bericht hier bijna onmiddellijk in de stad bekend. Bij het aanbreken van den dag, kon Hr. Ms. „Heemskerck" aan boord waarvan de agent van de Veloce, de heer C. S. Gorsira J.P-Ez., zich begeven had om de reis mee te maken dan ook naar de plaats des onlieils stevenen om zooveel mogelijk hulp te bieden. In de eer ste plaats werd er getracht het schip we der vlot te krijgen. Bij de krachtige pogin gen, die de „Heemskerck" daartoe aan wendde, sprongen achtereenvolgens drie zware kabels stuk en ten slotte moesten deze pogingen worden opgegeven, daar h*t bleek, dat de vBologna" intusschen lek was geworden. Toen een der kabels brak, werden twee matrozen van de „Heemskerck" over boord geslagen, maar gelukkig konden beiden niettegenstaande de zeer onstuimige golven binnengehaald worden. Dit bewijst dat het reddingswerk van de „Heemskerck" niét zonder levensgevaar yoor de bemanning was Allen die getuigen zijn geweest van het geen deze Nederlandsche oorlogsboot ge presteerd heeft, zijn dan ook vol lof over de houding van de bemanning. Wij heb ben met diepe erkentelijkheid en met de grootste waardeering hooren gewagen van hetgeen commandant, officieren en verdere bemanning van de „Heemskerck" gedaan hebben. Niet het minst dankbaar zijn de passagiers, 33 in getal, die te zamen met ruim 30 leden van de bemanning van de „Bologna", door sloepen van de „Heems kerck" aan boord van dit oorlogsschip ge bracht konden worden, daar den nacht van Woensdag op Donderdag doorbrachten en gistermorgen aan boord van dien bodem om elf uur de veilige haven bereikten. Aan boord van de „Bologna" -is.een ge deelte van de bemanning achtergebleven om te trachten de lading te bergen. Daar toe is een kabel gespannen van een der masten naar het strand, waarlangs men de colli naar land laat glijden. Een gedeelte van de lading, hoofdzake lijk koffie, is in zee geworpen bij de po gingen om de boot vlot te krijgen. Het geval bracht veel opschudding te weeg in de stad. Eergisteren en gisteren is een groot aantal nieuwsgierigen per automobiel, met andere, vervoermiddelen en ook te voet naar buiten getrokken om het gestrande schip te zien. Inbraak in een kazerne. Gisternacht is ingebroken in de cantine der infanterieka- zerne te Haarlem. Men heeft zich toegang verschaft op dezelfde wijze als onlangs, door namelijk aan den achterkant een ruit uit te snijden. Ontvreemd werden 275 sigaren en een klein bedrag aan geld. Uit de onderoffi- ciers-cantine werdén 75sigaren, eenige stukjes zeep en zes gulden aah klein geld ontvreemd. Brand. Zaterdagavond omstreeks halfelf werden de inwoners van Terborg opgeschrikt door het gelui der brandklok. Een blok hui zen, bewoond door vier gezinnen, was door onbekende oorzaak in brand geraakt. Geluk kig was de wind niet sterk en zoo kon met behulp der beide spuiten het vuur tot dit blok beperkt blijven. Gedeeltelijk werd de inboedel gered, doch overigens is hetgeheele blok vrijwel uitgebrand. Het Duitsche geld. Men schrijft uit Ven- lo aan de „Geld." De munt-kwestie heeft op onze dorpen nog een ander gevolg gehad, namelijk het uitbre ken van een bieroórlog! Was vroeger, toen het Duitsche geld nog heerschtè, de prijs van een glas bier zes cent, nu we het Hollandsche hebben gekregen, hoopt men op het platte land dien prijs te zien terugbrengen op vijf cent. De kasteleins echter, zich houdend aan het devies: „Houdt wat ge hebt," weigeren voor het meerendeel hardnekkig elke con sumptie-verlaging. Daarom heerscht op menige plaats wrijving tusschén de caféhouders en zijn klanten. In de gemeente Maasbree-Blerick heeft -deze de oprichting van een bierclub tengevolge gehad. De leden de grootste liefhebbers van het. „edel gerstenat" doen samen een rondgang doör de gemeente en eischen in elk café het bier voor Vijf cent. Wie weigert, wordt geboycot. Als dat njet helpt!... Dijkdoorbraak. -Zondagmorgen geraakte er, door het schuiven van. het ijs, een grdot gat in een polderdijk te Terkaple waardoor een groote uitgestrektheid land en verschil lende wegen met overstrooming werden be dreigd. Met vereende krachten wist men echter met plankeu het instroomende water te keeren, en de overstrooming tot een hoekje van dén polder te beperken. De draak! Gisternacht is, vermoedelijk onder den invloed van sterke drank, een man in het water der Waaleilandsgracht te Am sterdam geraakt en bewusteloos opgehaald. Hij is gedurende het vervoer naar het Binnen gasthuis overleden. Ontvreemd. Uit een pak verzonden van Haarlem naar Meppel per H. IJ. S. M. zijn ontvreemd een gouden broche, een gouden dameshorloge, mantels, blouses, verschillende kleine kleedingstukken en een bankbiljet van f10. Arrestatie. De politic te Tilburg heeft aangehouden een Belgisch grensbewoner, die er in den laatsten tijd zijn werk van maakte op georganiseerde wijze Belgen van dienst plichtigen leeftijd over de Rijksgrenzen te helpen en hun reis over Tilburg en om streken via VlissingenEngeland, naar het front in Frankrijk bevorderde. De man is aan de justitie overgeleverd. (Tel.) Uitgezet. Men schrijft uit Koewacht (Zeeuwsch-Vlaanderen): Aan een winkelierster alhier is bevolen ten spoedigste het in staat van beleg verkeerend gebied te verlaten, daar zij zich heeft schul dig gemaakt aan handelingen strijdig met het belang van den Staat. Geen duikboot. De firma Wm. H. Müller Co., tc Rotterdam spreekt het bericht van de vervolging der Whitby Abbey door een Duitschen duikboot tegen. Wonderlijk bestaan. Omtrent het ver branden van de woning van den arbeider J. Polling, te Giethoorn, meer bekend on der den naam van Jannes Speelman, meldt men nog aan het „N. v. d. D." het vol gende P. genoot ouderdomspensioen, terwijl zijn vrouw, als vroegere bewoonster van 't eiland Schokland, een jaargeld van f 250 ontving. Zij hadden dus voor menschen van hun stand een onbezorgden ouden dag. Toch leden zij een armoedig bestaan. Beweerd wordt, dat er vrij wat geld in de verbrande Woning is gevonden. Hoewel naast hun huisje een schuur tot stalling van het vee stond, deelden zij hun eigen woonvertrek bijna altijd met hun schapen, geiten en ander gedierte. In den winter werd de dieren steeds een warme plaats bij de kachel ingeruimd. Zoo ook thans. Niet minder dan 12 geiten, 4 schapen, een hond en een kat werden naast de doo- de lichamen der beide oudjes gevonden. Vele jaren had P. in het thans ver brande huisje gewoond. Vóór dien tijd woonde hij met vrouw en kinderen in de onmiddellijke nabijheid. Laatstbedoelde, woning is op het onverwachtst, met huis raad en vee, zonder het minste voorteeken in een bodemlooze diepte verzonken. P. had toen nog juist den tijd, met Vrouw en kinderen de woning te ontvluchten. Naast het diepe, vol water geloopen gat, bouwde P.' zijn thans verbrande woning. Gestoken. Te Nijmegen is Zondag middag de bierbottelaarsknecht Meeuw- sen bij het verlaten van een café aan het Wintersoord door den soldaat der infan terie d. S. op verschillende plaatsen in den nek gestoken. M. is in bedenltelijken toestand naar het R.-K. Ziekenhuis ver voerd. De dader werd Zondagnacht aan gehouden. Treurig ongeluk. Gisterenavond had tusschen St. Michielsgestel en Den Dun- gen een treurig ongeluk plaats. Zekere B. v. G. die per fiets voor een auto wilde uitwijken, kwam op die tramrails terecht. Van den anderen kant kwam in volle vaart de laatste tram uit Den Bosch aan, die den man overreed- en vermorzelde. Oplichter. De Alkmaarsche politie heeft de hand gelegd op den militair G. S., die, wanneer hij të Alkmaar met verlof vertoefde, er zijn werk van maakte, ver schillende winkeliers op te lichten. Zoo vervoegde hij zich bij dezen, om muntbiljetten van f 10.in te wisselen voor muntspecie. Op handige wijze wist hij de aandacht van de winkeliers af te leiden en wanneer dat gelukte, een of meer muntstukken van de toonbank in den mouw van zijn uni form te verbergen, later voorgevende niet het juiste bedrag te hebben ontvangen. X>eze praktijk heeft hij eveneens te Am sterdam, Den Haag, Gouda, den Bosch en Middelburg uitgevoerd. G. S., die thans een volledige bekentenis heeft afgelegd, was-in garnizoen te Zuid- dorpe en is ter beschikking gesteld van de militaire autoriteiten te 's-Hage, waarheen hij gisteren werd vervoerd. Smokkelen. Men schrijft uit Venlo: De smokkelaars geven 't niet op. Nog al tijd wordt er geweldig veel gesmokkeld. Dagelijks worden er door de landweer grenswacht aanhoudingen gedaan. Het meest zijn het allerlei levensmiddelen, maar ook leer en paarden. We hoorden als zeker beweren, dat smokkelaars een partij leer van duizend huiden over de grens wilden voeren en aan de wacht in het geheim 2 gulden per vel hadden aan geboden. Het werd natuurlijk geweigerd. Zoo zoetjes aan schijnen onze Oostelijke naburen behoefte aan levensmiddelen te krijgen. Ze kunnen ten minste van alles gebruiken, tegen hooge prijzen. Een smok kelaar, die levensmiddelen vervoerde naar. Duitschland, werd op een nacht twee ma len gesnapt! Eenige manden met eieren werden aan de grens in beslag genomen, omdat er onder in een vijftigtal geplukte kippen verstopt zaten. KERKNIEUWS. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan te Rotterdam (H. Bar bara), den weleerw. 1 ee Th. A. Vis; tot ka pelaan in 't Veld den weleerw. heer H. J. Bonfrer (19 December 1.1. priester gewijd.) Monseigneur Arnoldus Franciscus Diépén, Coadjutor van Mgr. W.xvan de Ven. Met zeer gróöte .vreugde wordt, in het Bossche diocees en welzeker in heel Ka tholiek Nederland deze benoeming be groet, welke een priester, wiens werken en wiens naam alom in den lande bekend zijn en geroemd worden, verheft tot de hooge waardigheid van medehelper van den Bisschop. Z. H. de Paus heeft aan den beminden Bisschop van 's Hertogenbosch om diens hooge jaren een" Coadjutor gegeven,' die hem in de zware taak ter zijde staat en na zijn verscheiden als Bisschop opvol gen zal. Dat deze keuze met bijzondere blijd- schop vernomen wordt en het optreden van Mgr. Diepen als Coadjutor en Bis schop door heel het Bossche diocees wordt begroet met de schoonste verwachtingen, is alleszins begrijpelijk, wanneer wij ook maar in een vluchtige schets het leven en den arbeid yan den nieuwen titularis overzien. Mgr. stamt uit eene zeer achtenswaar dige, echt Katholieke familie, waarin de oude Roomschè tradities niét alleen be waard bleven, maar zooals de catacom ben van Valkenburg ons leeren, kracht inhielden tot nieuwe en grootsche ge loofsuitingen; zijn vader was weleer bur gemeester van Roermond en afgevaardig de voor dat district ter 2e Kamer. Mgr. werd geboren te 's Boscli, 12 Maart 1860 en de óprechte godsdienstzin van zijne nu nog levende ouders, zegt ons breeds, welke deugdelijke opvoeding (hi^ in de prille jeugd van hen moet ontvan gen hebben. Daarbij had hij, die een maal worden moest de groote man van het R.-K. Bijzonder Onderwijs, het voor recht, zijne geheele opvoeding, van af het lager onderwijs bij de Eerw. Fraters te Tilburg tot aan hare voltooiing, te ont vangen aan inrichtingen van bijzonder onderwijs. Op al deze inrichtingen, Ru- wenberg, Rolduc, klein en groot-semina rie van Den Bosch, heeft Mgr. de beste herinneringen nagelaten omtrent ge maakte vorderingen en karaktereigen schappen, gelijk ook later eene nadere kennismaking hoogachting voor zijn per soon opwekte. Kort na zijne H. Priesterwijding op 7 Juni 1884 werd hij door Mgr. Godschalk z.g. benoemd tot professor aan het klein seminarie te St. Michdels-Gastel, waar hij van 1885 tot 1895 achtereenvolgens in de kerschillende klassen met succes zijne lessen gaf. Van het begin zijner benoeming had Mgr. van de Ven het plan opgevat eene kweekschool te stichten, tot opleiding van Katholieke onderwijzers; en toen door zijn onvermoeiden ijver en zijne groote offervaardigheid in 1895 deze inrichting haar voltooiing naderde, werd de profes sor der poësis, A. F. Diepen aangewezen, om aan deze geheel nieuwe inrichting de moeilijke taak van Rector te vervullen. Met hoeveel succes hij daar gewerkt heeft is alsemeen bekend, maar kan zeker niet beter geschetst worden dan met het woord, dat zijn beminde Bisschop, in verband met cle inspectie van het R.-K. Bijz. On derwijs reeds op den 2 Mei 1906 daarover gericht heeft lot de geestelijkheid- van zijn bisdom. Het luidt als volgt: „Dat deze kweekschool sedert haar kort stondig bestan, reeds vele en heerlijke vruchten heeft opgeleverd, is te zeer be kend dan dat het nog nader behoeft ver meld te worden. „...Dank in 't bijzonder den Zeereer- waarden Rector A. Diepen, die door zijne toewijding op eene wijze ver boven onzen lof verheven, de belangen dient dezer kweekschool niet alleen, maar van het Katholiek onderwijs over geheel ons Bis dom als Adviseur des Bonds van Katho lieke onderwijzers, als Insteller hunner jaarlijksche retraites, als Inspecteur van het bijzonder Katholiek onderwijs, enz. enz. Wat Z.Zeêreèrw. gedaan heeft tot richtige uitvoering van de Wet op het Lager Onderwijs, bij hare laatste wijzi ging, ter verzekering en de Rijkssubsidie en tot regeling der overeenkomsten tus schen schoolbesturen en congregaties, ligt allen nog versch in het geheugen. Van dien moeilijken maar keurigen arbeid is door geheel ons Bisdom geprofiteerd en door velen -daarbuiten. Door dat werk en door zijn positie is Z.Zeereerw. geworden de algemeene vraagbaak, van wiens be moeiingen Wij reeds veel hebben genoten en die Ons nog veel beloven voor de toe komst." Comm. 1906, bladz. 76. Sedert dit vereerend schrijven en de er kenning zijner verdiensten door Z. H. Paus Pius X, die den 2en Aug. 1906 Rector Die pen benoemde tot zijn geheim-kamerheer, en H. M. de Koningin, die hem den 31 Aug. van datzelfde jaar benoemde tot ridder in de Orde van Oranje-Nassaü, werd door Mgr. Diepen nog bijzonder veel voor het onderwijs gedaan; denken wij slechts aan het werk van den Ned. R. K. Schoolraad, waarvan hij sedert 1910 voorzitter is; aan het rapport, dat uitgebracht werd over de gelijkstelling van het bijzonder en openhaar onderwijs door een commissie, waarvan Mgr. ook lid geweest is; aan de oprich ting der R. K. Leergangen, van welker cu ratorium hij bisschoppelijk aangewezen lid is; aan de Landbouw-winterschool te Box tel, waarvan Mgr. lid van het dag. bestuur is, aan de St. Jansstichting, waarvan hij bestuurslid is, de Mulo-vereeniging enz. Tevens zij hierbij vermeld, dat Mgr. Die pen ook op publicistisch gebied het onder wijs gediend heeft. Zoowel in de dagbladen „De Noord-Brabanter" en later „Het Huis gezin" als in de vakpers gaf Mgr. als In specteur van het R. K. onderwijs herhaal delijk zeer gewaardeerde adviezen. Een handboekje over de wellevendheid en enkele andere uitgaven voor schoolgebruik heb ben eène goede reputatie bij deskundigen verworven. Daarbij werd meer nog dan voor uitbrei ding naar buiten door Mgr. gewerkt voor verdieping en verbetering van het R. K. Onderwijs. Het zal uit dit alles voor een ieder duidelijk zijn, dat dit. Bijz. Onderwijs, niet alleen in het Bisdom Den Bosch, maar over geheel Nederland ook voor de toe komst van Mgr. Diepen veel verwachten mag. Heeft Mgr. op onderwijs-gebied onge ëvenaarde door iedereen erkende verdien sten, toch is hij er niet zoo zeer in opge gaan, dat hij voor andere zaken geen oog' meer had, want ook op sociaal gebied is hij een bekende persoonlijkheid. Behalve het adviseurschap van den R. K. Ond. Bond in het bisdom Den Bosch, bekleedde hij ook lange jaren dit ambt bij de R. K. Vereeni- ging voor Bescherming van Meisjes; was hij Moderator van de plaatselijke vereeni- ging „Geloof en Wetenschap"; had vele jaren zitting in het Hoofdbestuur van So ls riëtas" en in- de Vereeniging voor Eer en Deugd enz. „Msbd." Staten-Generaal. EERSTE KAMER. Oranjeboek. Met ingenomenheid lezen wij in de Me morie van Antwoord aan de Eerste Ka mer over de begrooting vam Buitenland- sche Zaken, dat minister Loudon, wanneer de tijd daartoe gekomen zal zijn, een Oranjeboek over de gebeurtenissen der laatste maanden zal doen verschijnen. Mond- en klauwzeer. In zijn Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer op het afdeelings-verslag betreffende de Landbouw-begrooting wijst de minister met betrekking tot de bestrij ding van mond- en klauwzeer er op, dat de ervaring, bij vroegere epizootiën ten opzichte van de afmakingsmethode opge daan, heeft doen inzaen, dat het voort schrijden der ziekte ten slotte niet op re kening van mindere doelmatigheid van dezen maatregel moest worden gesteld, doch toe te schrijven was aan ongunstige nevenomstandigheden. Zoo wordt in her innering gebracht, dat het in 1913 door toepassing van afmaking aanvankelijk gelukte het mond- en klauwzeer in de drie noordelijke provinciën volkomen te onderdrukken. TWEEDE KAMER. Kaas-controle. Naar aanleiding van het afdeelingson- derzoek van het wetsontwerp tot verhoo ging va'- hoofdstuk X der Staalsbegrootiug voor 1914, zegt de minister van Landbouw N. en II. o. m.: De vrijwillige kaascontróle onder rijks- toezicht verkeert nog in een stadium vai* eerste ontwikkeling en strekt zich voorloo- pig alleen uit tot de volyette Goudsche kaas. Evenals zulks in den aanvang met de botercontróle onder rijks toezicht het geval is geweest, heeft deze controle te kampen met groote moeilijkheden, met te genkanting van degenen, die zich door de controle in hun bewegingen belemmer^' achten. Bovendien laat zich het bezwaar gelden, dat de bereiding van de volvette Goudsche kaas meerendeels op de boerde rij geschiedt, in tegenstelling met cle be reiding van boter, welke hoofdzakelijk in fabrieken plaats vindt. Ingezonden Mededeeiinge a 30 cent per regel. DENKT OM MEUBELMAGAZIJN MARE 36. De zelfstandig werkende zuivelben ders sluiten zich bij de contróle niet u gemakkelijk aan als zij, die leden 2ij van een vereeniging. Deze moeilijkhè j hebben de contrölestations te 's-Grave hage en te Utrecht in ruime mate ond= vonden, waarbij nog in aanmerking is nemen de omstandigheid, dat velen m het geheele jaar door volvette kaas makt of ook wel gedurende zekeren tijd de me! zoet verkoöpen, zoodat dientengevolge h aantal der door de stations gecontrólej den tijdelijk inkrimpt. Volgens de opg ven bedroeg in den zomer 1914 het aa tal leden van het contrólestation te 's-fir venhage 280 en van hertTcontrólestation Utrecht 166. Slechts één fabriek was li oiverigens waren het al.e-ni kaasbo-erti Toch mag met voldoening worden v, gemerkt, dat de bovengenoemde contrói stations inderdaad hun ledental aanzie lijk zagen toenemen, toen zij onder rijk toezicht werden gesteld en aan hun aa geslotenen hei rijksmerk voor volvet kaas werd verstrekt. Evenals bij de botercontróle, welke oi in de eerste jaren belangrijk van rijk wege is gesteund, zal de kaascontróle g leidelijk geheel en al de daaraan verbo: den kosten kunnen dragen, doch voorlo pig moet zij nog door het Rijk wordi gesteund. Ten aanzien van de vraag inzake caseïnemerken, zij opgemerkt, dat de m ken, zooals zij van rijkswege worden ve strekt, worden vervaardigd naar het n werp van den directeur van het rijkszn velstation, met wien dienaangaande ge nerlei schikking is getroffen, aangezit deze ambtenaar zijn vinding kosteloos beschikking van het Rijk heeft gesteld Koninklijk bezoek. Hedennacht werd door de troepen vai het 15de Reg. Inf. te K a t w ij k, R ij n< burg en N oor d wijk een oefening g( houden in het alarmeeren, waarna ee marsch werd gemaakt naar Leiden. A1 daar werd een oefening gehouden in hi inladen van troepen in den spoortrein aa het station a. d. Heerensingel. H. M. de Koningin, vergezeld door klei i gevolg en den divisie-commandant genf raal-majoor Klerk de Reus bracht reed om 7 uur hedenochtend een bezoek aa het strand te K a t w ij k. Per auto aai den Wassenaarschen Slag gekomen stee H. M. te paard en volgde de oefeningei van de troepen. Mgr. A. F. Diepen. Ook alhier en vooral in de kringen va het R. K. Huisvestings-Comité, wiens wa! kere voorzitter hij is, werd de benoemin van Z. D. H. Mgr. A. F. Diepen tot Coadjo tor van Z. D. II. den Bisschop van 's-Héi togenbosch met groote vreugde vernomea Het R. K. Huisvestings-Comité zond aa zijnen voorzitter volgend telegram Mgr. Diepen, Den Bosch. Verheugen ons allen benoeming. vHeil o: zen president. Zeven nog in Doorgangshuis alhier vei toevende Belgjes vereenigen wenschjes f gebeden met onze en voor onze 500 kindei tjes zal dag van heden, ondanks treurif omstandigheden, toch ware feestdag zijn. R. K. Huisvestings-Comité, KELLENAERS. VERVIERS. Ziekenhuiöbouw te Leiden. Namens de Regeering zijn dezer dage van een combinatie van steenfabrikante 24 millioen steenen voor den Leidschen zi kenhuisbouw gekocht. Deze steenaankoop is uitsluitend bestem voor den binnenbouw. Voor den buitenbouw is de heer W. C van Dusseldorp (fa. C. M. Seret Co.) I Scheveningen, leverancier geworden. Vereenigde R.-K. Tooneelisten. In de keurig versierde zaal van J Burcht" gaven gisteravond de Vereeni; de R.-K. Tooneelisten een. vastenavond uitvoering. Opgevoerd werd „Het Lied van Mo» der". Het spel maakte op ons den indruk, dt de Vereenigde R.-K. Tooneelisten iets ters hadden kunnen leveren, als zij zid ernstiger hadden voorbereid. Een talrijk publiek w-oonde de uitvot ring bij en er heerschte een gezellig* stemming. De Volkszangavond. Vermelding vei dient dat voor de uitvoering van de Volte zangavond alle R. K. Vercenigingen ïij> uitgenoodigd een afgevaardigde te zenden De Belgische zanger Jos Aricn. VI verwijzen naar den zangavond door deï Belgischen zanger Arien te geven, waarop, zooals is gebleken uit een adve: tentie, eerste krachten medewerking vei leenen. 't 'Is overbodig nadere aanbevclin; te schrijven, waar het vorige concert w' talrijk bezoek trok, dat deze avond in u'J zicht moest gesteld om aan de vele v« langens te voldoen. Wij vertrouwen, d& ook ditmaal tal van kunstliefhebbers len gebruik maken van de gelegenhe» iets moois te komen hooren. Ontwikkeling en ontspanning van gei* bi.'iseerden. Deze week trad voor de mobiliseorden alhier in de Maandagavoft

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 2