.„Leve dag" op Vrijdag 12 Februari a. s. 's namiddags te 5 uren. „Miiiorva". Het Algemeen Nederlandsche Studentenweekblad '„-Minerva", dat hier bij de firma li. J. Brill, wordt uitgegeven, bestaat a.s. Dinsdag 40 jaar. ALKEMADE. Pensioenraad. Bij resolutie van den minister van Financiën is met ingang van 3 dezer, bij de pensioenraden benoemd tot tijdelijk klerk de heer L. Pel. KATWIJK AAN DEN RIJN. Nut en Genoegen. Een genotvollen avond hadden we gisteren weer eens door het optreden der R.-K. Tooneelvereeniging „Nut en Genoegen", alhier. Allereerst kregen we „Janus de wonderdokter", an ti-alcoholisch kluchtspel in 2 bedrijven. De spelers lieten op zeer goede wijze zien, dat men ook op komische wijze de voordeden deit drankbestrijding kan la ten uitkomen. Voorts kregen we ,,De pro fessor en zijn knecht", „Jongen gij moet IVouwen", en ten slotte „Het paarden spel van Smeerkanus en Co." Hoewel alle nummers voldeden, bracht vooral het laatste nummer de lachspieren in bewe ging. We zullen ons onthouden den spe lers afzonderlijk lof toe te zwaaien. Ge noeg zij het te zeggen dat liet was een avond vol kunstgenot. Het was een smaak vol program. De zaal was goed bezet. Na ieder nummer maakte men zich slagvaar dig om zich te uiten in een davering van handgeklap. Half 12 gingen we naar huis, meer dan voldaan. Vermeld zij nog dat de pauzen ook nu weder belangloos werden aangevuld met pianomuziek door den jongeheer H. Alkemade. Vrijdagavond geeft de vereeniging hetzelfde program in het R.-K. Militair Tehuis, gratis toe gankelijk voor alle R.-K. Militairen. NOORDWIJK. H. M. di3 Koningin in onze gemeente. Gisterenavond kreeg ons dorp geheel on verwacht hoog bezoek. Te kwart vóór ze ven arriveerde per auto H. M. de Konin gin, in gezelschap van een hofdame en den divisiecommandant. Begeleid door Majoor Kroon, den commandant van het 28ste Landweerbataljon, bezocht H. M. de plaat sen, waar den militairen gelegenheid tot ontw .'ikeling en ontspanning wordt ge geven. Allereerst werd een bezoek gebracht aan de R. K. Jongensschool, waar in twee lo kalen aan militairen gratis cursussen worden gegeven in Nederlandsch, En- gelsch en Esperanto. De leiders van de cursussen (ook landweermannen) en de deelnemers werden door H. M. minzaam toegesproken. Verder bezocht H. M. het R. K. Militairen-Tehuis, het Christelijk Militairen-Tehuis, beide op de Voorstraat, en het Militairen-Tehuis in de Bronkliorst- straat. In eerstgenoemde inrichting onder hield H. M. zich eenige oogenblikken met den, Wel.Eerw. lieer Sent.enie en een dér commissieleden, den heer H. B. J. Haan appel. Hier, evenals in de beide andere Tehuizen, deed II. M. ^ën .aanwezigen mi litairen belangstellende vragen omtrent hun wijzen van ontspanning. In het Chris telijk Militairen-Tehuis bezocht H .M. ook het bovenlokaal, waar door de militairen Psalm 134 vers 3 werd gezongen. Voordat H. M. de inrichting verliet, werd door de landweermannen in het benedenlokaal het Wilhelmus aangeheven. Om kwart over acht verliet het hooge gezelschap weder onze gemeente VOORSCHOTEN. Mond- en k.'auwzeer. Het mond- en klauwzeer is ook alhier uitgebroken en wel bij den landbouwer A. Kranenburg. Al het vee, ook de varkens zijn naar het abattoir te Leiden vervoerd, cm te wor den afgemaakt. De gemeente is alzoo besmet verklaard en voor 10 Februari a.s. mag geen vee worden in- of uitgelaten. Ned. R.-K. Volksbond. Gisteravond hield de afd. Voorschoten van den Ned. R.-K. Volksbond haar jaarvergadering, bijgewoond door den Zeereerw. Pastoor, geestel. adviseur en den Weleerw. Kape laan. Na de gebruikelijke opening dooi den vice-voorzitter, den heer B. Lamboo, bracht de heer C. v. d. Peet, penning meester van het Ondersteuningsfonds zijn finantieel verslag uit, hetwelk sloot met een voordeelig saldo van f 31.15. Alzoo thans in kas f 270.27. De afdeelings-pen- ningmeester, de heer J. v. d. Bijl bracht zijn verslag uit, hetwelk met een nadeelig saldo sloot. Aan de beurt van periodiek aftreden waren de heeren J. v. d. Bijl, die zich niet meer herkiesbaar stelde,C. v. d. Peet en A. v. Leeuwen. Er is een vaca ture. Herkozen werden de heeren C. v. d. Peet en A. v. Leeuwen en gekozen de hee ren Th. v. Dijk en N. Lakeman, welke te vens als voorzitter werd gekozen. De heer Lakeman, niet op de vergadering aanwe zig, heeft zijn benoeming niet aangenomen. Voor de centrale 1915 werden benoemd de heeren H. Zonneveld, Th. Bergman en A. Vreeburg. Hierna werd de vergadering ge sloten. Ontwikkelingsavond. Maandagavond 7'A uur zal de WelEerw. Kapelaan een in leiding houden over: Kan uit de Evan geliën worden aangetoond dat Jezus van Nazareth werkelijk Godsgezant was. Vrije toegang voor alle Katholieken. ZOETERWOUDE (Hooge Rijndijk). Vastenavond-Uitvoeringen. Donder dag 11 en Zondag 14 Februari zal de Too neelvereeniging alhier in 't St.. Aloysius- Patronaat haar vastenavond-uitvoeringen geven. Volgens advertentie zal worden opgevoerd „Teruggevonden", tooneelspel met zang, muziek en kinderhulde in twee bedrijven, gevolgd door het kluchtspel Fotograaf en Telefonist" en „Terug van het Carnaval", voor solo en koor, aange vuld met eenige jolige liedjes van Abkou- de. Alles te zamen heioven het gezellige avonden te zijn. De geringe entréeprijs zal ook vcor niemand een bezwaar zijn eens een kijkje te gaan nemen. Hoomsche Agenda. VRIJDAG. N o o r d w ij k e r h o u t. 7 uur in „Het Wapen van Noord- wjjkerhout". Verg. Ned. R. K. Volksbond. MAANDAG. Leiden. Recollectie voor de Oud Retraitanten. Gemeenteraad van Leiden. Geneeskundig en Hygiënisch Toezicht op de Openbare en Bijz. Scholen. In behandeling komt de Ontwerp-veror- dening, regelende het geneeskundig en hygiënisch toezicht op de openbare en bijzondere scholen en den werkkring van den schoolarts, ingediend door Mr. A. v. d. Eist. Mr. v. d. Eist komt op tegen de wijze, waarop deze zaak vertraagd is en bestrijdt de opvatting van de schoolartsen. Spreker komt nu op tegen het advies van B. en W. Het is hem een raadsel, hoe B. en W. kun nen" aantoonen da.t een salaris moet gege ven worden van f 6000. De geneeskundigen zelf weten wel beter. De schoolartsen zelf vragen f 800 in plaats van f 500; zij vragen een vierden arts en verschillend onder zoek. Over eenige jaren zullen er bij ge meenteuitbreiding 5 schoolartsen zijn. Op deze wijze komen we al aardig bij het be drag door spreker aangegeven in zijn ver ordening. Op verschillende gronden tracht spreker aan te toonen, dat de kinderen op de school zelf onderzocht moeten worden. Spreker trekt om bijzondere redenen zijn voorstel in en zal het rapport afwachten van de commissie bestaande uit dén wet houder van fabricage, den directeur van gemeentewerken, een schoolarts, twee gem. geneesheeren, twee leden van de gezond heidscommissie. De Voorzitter brengt een woord van hulde voor het werk door den lieer v. d. Eist in deze verricht en een woord van dank voor de goede wenken gegeven. (Algemeen applaus in den raad.) Sportterrein aan den Zoeterw. Singel. B. en W. geven den Raad in overweging hen te machtigen aan het bestuur der af deeling Leiden van den Nederlandschen Bond voor'Lichamelijke Opvoeding te be richten, dat het aan die afdeeling ver huurde sportterrein aan den Zoeterwoud- schen Singel van gemeentewege zal- wor den in orde gemaakt, onder voorwaarde, dat de afdeeling zich verbindt het terrein niet meer als voetbalveld te gebruiken of te doen gebruiken en op zich neemt het terrein in goeden staat en ten genoegen van B. en W. te onderhouden; Het voorstel wordt aangenomen. Plaatselijke Directe Belasting. Vastgesteld wordt het 2de suppletoir ko hier der plaatselijke directe belasting dienst 1914 met 238 aanslagen (waaronclër ■vieï als forens) met een bèlastbahr inko men van een f234.210 en een opbrengst van f420.070. De rondvraag léverde niets op; De raad ging hierna in geheime zitting. Nog twee besluiten. Na heropening werd na een korte ge- dachtenwisseling met 13 tegen 8 stem men besloten aan den ingenieur van ge meentewerken een personeele toelage van f 400 toe te kennen, boven diens salaris thans f 2400 bedragend. Tegen stemden de heeren v. Tol, Timp, Driessen, Pera, Vergouwen, Briët, Sijtsma en w d. Eist. De heeren Hoogeboom, P. J. Mulder, Korevaar en Zwierts hadden de vergade ring verlaten. Voorts wei-d de goedkeuring, gehecht aan het voorstel tot aanleg van bagger- stalen op een der gemeente toebehoorend weiland, welk werk f 5000 zal kosten. Ingezonden stukken. (Buiten verantwoordelijkheid van de Red.) Geachte Redactie! Verleen mij een plaatsje s. v. p. in Uw Blad om uwen getrouwen lezer (schrijver .van het ingezonden stuk op den 30. 1. '15) te antwoorden. Bij voorbaat mijn dank. Geachte Opmerker: Ik ben het zeker met u eens, dat men altijd een dikken zomer moet hebben, (zooals u dat noemt) om op zulk duur land met een batig saldo te slui ten. Maar niet ben ik het met u eens, waar u schrijft, 'dat betrokken personen, dat land niet moeten, maar willen huren. Veronderstel eens een tuinder, die altijd huurder is geweest, is die niet eenigszins verplicht om nu, nu de prijzen zoo hoog staan, ook land te huren, of moet hij na altijd tuinder te zijn geweest, nu het land laten varen en dan maar daglooner wor den? Mij dunkt, dat valt zoo iemand zwaar en daaruit volgt dan, dat zoo iemand zegt, ik zal 't er maar op wagen, 't is mogelijk dat ik er brood uit haal. Nog een reden, die iemand eenigzins verplichten kan zulk duilr land te huren, is wel de bollenteelt. Bollenteelen kan men toch ook niet op 't dak van zijn huis doen. Of zegt u mis schien: teelt dan geen bollen? Ja, het gaat ook maar zoo gemakkelijk om, als men daar eenmaal mee is begonnen, daar weer mee uit te scheiden. Waar moet men met zijn partij goed heen? Weggooien? Dat doet men toch ook niet gaarne. En verkoopen geeft met vele soorten ook niets. Neen, dan gaat men toch zeker ook zeggen, laat ik het er maar op wagen, er kan een winstje in zitten. Genoeg hierover. Maar u weer spreekt mij ook nog betreffende het vraag stuk hoe moeten de tuinders, die onder de wapenen zijn, hun land bewerkt krijgen enz. U schrijft dat er op heden toch geen sprake is van naar huis komen. Zeker, dat is waar, maar, wat heden niet kan, kan soms over veertien dagen wel. U weet toch zeker ook niets vooruit. En dan heb ik wel geschreven over geheel thuisko men van betrokkene personen, maar ik heb mij ook tevreden gesteld met 3 dagen wekelijks verlof. En ieder zal 'het met mij eens zijn, dat het te hoopen is, dat betrok ken personen zoo spoedig mogelijk ruimer verlof krijgen. Want al kan men volgens u erg gemakkelijk een degelijken knecht hu ren voor goed loon, dat kan toch wel eens niet meevallen. Wie in het geval verkeert, dat hij alles aan een ander moet overlaten heeft daaromtrent andere inzichten. U, mijnheer de Redacteur, nogmaals dankend voor de verleende plaatsruimte M. X. (Hiermede sluiten wij deze discussie. Red.) Geachte Redactie, In uw nummer van Vrijdagavond komt een lid van Vondel terug op mijn inge zonden stukje van j.l. Donderdag. Volgens hem zoude aan de medewerking van onze Bondsharmonie op de uitvoe ringen te veel financieele bezwaren ver bonden zijn. Ik kan echter tot mijn spijt deze zienswijze niet deelen, daar de entree prijs gemakkelijk met 5 ct. verhoogd kan worden, zooals vroeger was, n.l. 1 per soon 15 ct., heer en dame 25 ct. Dit zal geen afbreuk doen aan de overvolle zalen die Vondel altijd trekt, integendeel zal m. i. het gehalte der bezoekers nog peter worden. Met een beetje goeden wil en eenig over leg tusschen de Harmonie en Vondel, kan dit gemakkelijk in het reine gebracht wor den, en de financieele.zijde daarvan tot de kleinst mogelijke afmetingen worden teruggebracht. Waar een wil is, is een weg. Hopende op de eerstvolgende uitvoering te worden verrast met de opgewekte tonen onzer Bondsharmonie, Namens velen, EEN MUZIEKLIEFHEBBER. KERKNIEUWS. Z. D. H. Mgr. L. J.A: H. Schrijnen, Bis schop van Roermond, heeft benoemd tot pas toor te Nunhem den weleerw. heer A. Th. A. G. Meijer; tot rector te Oostrum den weleerw. heer J. A. L. Grispen en tot kapelaan te Venraij den ëerw. heer J. A. H. Dinckels. De zeereerw. heer J. B. -Burgers, rustend- pastoor van Bovenkarspel,- werd gisteren in het St. Elisabethgcsticht te Alkmaar, alwaar z.eerw. ter verpleging was opgendmenj voor zien van de laatste H.H. Sacramenten. Academienieuws. Leiden. Met gunstigen uitslag afgelegd het theoretisch geneeskundig exa men door de heeren C. Kruijt (Delft); en J. B. Mullié (Leiden). LEIDEN. De Geneeskundige Staatscpm- missie bevorderde heden tot arts den heer F. J. H. Alberti tOegstgeest). RECHTZAKEN. Beleediging van den Duïtscheri Keizer. Het Amsterdamsch gerechtshof heeft gis teren uitspaak!. gedaan in.de zaak tegen den uitgeven en.den .hoofdredacteur van het1 Amersfoortsch dagblad „De Eemlander", tegen wie het. O. M. te Utrecht resp. 7 en 14 dagen gevangenisstraf had geëischt we gens het opnemen van een ingezonden stuk, waarin het hoofd van een bevriende staat i. c. de Duitsche Keizer, beleedigd werd. De rechtbank had echter bij het vonnis van 30 Nov. j.l., uit overweging, dat de wil niet was gericht op de daad (art. 418 Sr.), dat het stuk bij vergissing of ongeluk is ge plaatst, de verspreiding zooveel mogelijk is tegengegaan, en in het nummer van den volgenden dag een bericht verscheen, waar bij de opneming van genoemd stuk betreurd werd, beklaagden vrijgesproken. Met dit vonnis vereenigde zich bij de be handeling voor het Hof op 21 dezer ook de procureur-generaal en het Hof bevestigde gisteren het vrijgesproken vonnis. Graskalf als scheldwoord. Voor de vijfde kamer te Amsterdam heeft terecht gestaan een jeugdige straatventer, die op 23 October in de Albert Cuypstraat een politieagent had beleedigd. Bekl. ventte met garnalen op een kar. Een politieagent gaf hem order door te rijden, waarop bekl. zou hebben geantwoord „Ik zal me door zoo'n graskalf laten dwingen!" Bekl. bekende deze woorden te hebben gebezigd. „Maar", zeide hij, „graskalf is geen beleediging; dat is bij ons, Israëlieten, een spreekwoord." Op een vraag van den president, waar om bekl. niet onmiddellijk op het bevel van den agent doorliep, antwoordde hij, dat hij voor het eerst met garnalen ventte, en niet preciës wist, waar hij heen zou gaan. President: Als u nu toch niet wist, waar u heen zou gaan, had u even goed de rich ting kunnen volgen, die de agent u aan- Bekl. Ja, maar ik wilde in de buurt blijven. Rechter mr. Telting U ventte met gar nalen? Maar Israëlieten mogen toch geen garnalen eten? Bekl. Maar wel verkoopen. In dezen tijd pak je alles aan. De agent verklaarde, dat hij de uitdruk king „graskalf" wel degelijk als een belee diging meende te moeten opvatten. Boven dien had beklaagde nog geroepen: Krijg de keléra". De president vond, dat de agent beter had gedaan met proces-verbaal op te maken wegens de weigering om door te rijden, dan wegens het schelden, waarop de agent zei, dat de kooplui meestal wat wederspannig waren, en dat de politie daaraan gewend geraakte. Beklaagde zei, dat hij wel zou zijn door gereden als de agent nog wat geduld had gehad. De eisch luidde 1 week gevangenisstraf. Het Staphorster Beertje. Onder groote belangstelling van de zijde van het publiek diende Woensdag voor het kantongerecht te Steenwijk de zaak tegen Peter Stegeman, veehouder, te Staphorst, ter zake dat hij in de gemeente Steenwijk, ten huize van Geertje Groenink, zonder toe gelaten te zijn tot de uitoefening van de ge- 1 neeskunst, buiten noodzaak het beroep vnn geneeskundige als bedrijf heeft uitgeoefend door na te noemen kinderen, waarvan de ouders zich tot hem gewend hadden om genezing te bekomen van ziekten en kwalen, waaraan zij opgaven, dat hun kinderen le den, tot dien einde te behandelen, welke behandeling ten opzichte van het 16-jarig dochtertje van H. E. bestond in het op of omstreeks 14 April 1914 bekijken van het ontstoken been van gemeld dochtertje en het geven van den raad om met de behan deling van het been met weitenzemelen en hondenmier, gekookt in karnemelk, door te gaan, welke behandeling aan genoemde E. op of omstreeks 5 April 1914 te Steenwijk door bekl. was aangeraden; en ten opzichte van het 11-jarig zoontje J. R. bestond in het in of omstreeks de maanden Maart en April 1914 bekijken en bevoelen van het kromme been van genoemden jongen en het geven van den raad om den jongen met gemeld been te laten loopen in een eind kachelpijp, over delengte in twee stukken verdeeld, scharniersgewijze en met riempjes aan elkaar verbonden. Beklaagde was niet verschenen, omdat hij zitdag hield te Leeuwarden. Als verdediger trad op mr. J. van Zetten, van Zwolle, die beklaagde „prof." Stege man noemde. Pleiter ontkende noch be streed de in de dagvaarding gestelde fei ten, doch leverde een pleidooi voor de wij ze van behandeling van „het boertje". De naam „boertje" was z. i. geen verklein woord van „boer", maar een verkorting van „Boerhave". Verder voerde verdediger aan, dat rijk en arm, uit alle klassen der maatschap pij, zelfs leden der rechterlijke macht, hulp zochten bij beklaagde. Niemand kon beklaagde verbieden kruiden te ver koopen. Het advies tot het dragen van een eiind kachelpijp was geen medisch advies, maar meer een raadgeving aan iemand, die ten einde raad was. Het ge bruik van zemelen is een gewone behan deling in de medische wetenschap. Pleiter legde een verklaring over,waar uit bleek, dat beklaagde nooit geld ge vraagd had, dit zelfs niet had willen aannemen, toen het hem door de in de dagvaarding genoemde pérsonen was aangeboden. Een 25 jaar geleden moest „prof." Stegeman terechtstaan voor het kanton gerecht te Haarlem. Een' adelijke dame verzocht pleiter toen om voor beklaagde op te treden; alle kosten en boeten wer den door haar betaald. Lange iaren heeft men Stegeman met vrede gelaten, daarom verwonderde het spr. dat hij nu weer vervolgd wordt. Dr. Weisfeld van Frederiksoord werd gehoord als deskundige, terwijl vijf ge tuigen waren gedagvaard. Tegen beklaagde werd tweemaal f 300 boete geëischt. De uitspraak zal plaats hebben op 16 Fébruari.' Krijgsraad. De auditeur-militair bij den Krijgsraad te 's-Gravenhage, requireerde heden tegen Th. S., milicien-kanonnier 2d,e reg. ,Veld- Artillerie te Leiden, wegens 2de deser tie opgevolgd door arrestatie, 3 maanden militaire gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis vanaf 18 Januari j.l. SPORT. Voetbal op Zondag. De heeren M. A. De Rooij, H.H. De Haan en R. C. A. van Cranenburgh, leden van den Raacl dergemeente Nijmegen, hebbenden Raad voorgesteld te besluiten tot vaststelling van de hiernavolgende verordening tot wijzi ging der Politieverordening: „Aan bet slot van art. 9 wordt de punt ver vangen door een komma en daarachter wordt gelezen met dien verstande, dat deze ontheffing niet kan worden verleend op Zondagen en daarmede gelijkgestelde feestdagen vóór des voormiddags 11 uur." Bedoeld slot van art. 9 luidt: (Het is verboden:) b. op de straten ballen, steenen of derge lijke voorwerpen voort te schoppen. Van het sub h gestelde verbod kan door B. en W. voor bepaalde terreinen ontheffing verleend worden. Geen internationale wedstrijden. Aan een driestar van „De Sportkroniek" is het volgende ontleend „Het bestuur van den N. V. B. heeft be sloten den wedstrijd tegen Denemarken niet te doen doorgaan en ook afgescheiden daarvan geen enkelen internationalen wedstrijd te spelen. Terecht. Want Dene marken zou evenzeer voor groote bezwa ren zitten om een elftal over te brengen, als wij zouden ontmoeten, wanneer het Nederlandsch elftal een buitenlandsche reis zou ondernemen. Niet alleen toch zou men te kampen hebben met de nog wel te overkomen moeilijkheid van reizen, doch in verband met het verblijf van vele goede spelers onder de wapenen zou het wel haast onmogelijk zijn een goed nationaal elftal op de been te brengen. En bovendien heeft het bestuur overwo gen, dat het weinig passend zou zijn en bij een goed deel van ons volk zeker niet in goede aarde zou vallen als men thans honderden guldens onkosten ging manen voor een sportfeest, terwijl binnenlands cn meer nog in internationale verhoudingen ellende troef is. Het is stellig meer in na- tionalen geest alleen de zaken gaande te houden en alle weelde, wat een interna tionale wedstrijd toch in menig opzicht is in de voetbalwereld, te vermijden. Laatste berichten. De Ministerraad. Gisteravond werd een bijeenkomst van den Ministerraad gehouden, welke, in af wijking van de gewoonte van den laat sten tijd, hedenochtend tusschen 11 en 12 uur werd voortgezet. Geïnterneerd. De beide officieren, die met hun vlieg machine van Duinkerken kwamen vliegen en op Noord-Beveland zijn geland, zijn geïnterneerd en overgebracht naar het fort \Vierickerschansfc Van het Westelijks govechtsterrefr. JVRIJS, 4 Februari. Het avondi-ommu- niqué luidt: Artilleriegevechten werden geleverd in Relgië, ten noorden van Atrecht. en ten westen van den weg van Rijseel naar Atrecht. Wij veroverden 2 tot 3,00 meters loopgraven. Ons vuur trof trocpenafdeelingen en convooien bij Hebuterne, ten noorden van Albert. Hei vuur van onze artillerie bracht in het Aisnedal vijandelijke batterijen tot zwijgen en dreef vijandelijke afdeellngen genie uiteen, terwijl ook vliegers op do vlucht werden gejaagd. Wij schoten bij Verdun een vliegtuig neer, de vliegers werden gevangen geno men. Een Duitsche aanval bij UTfholtz in den Elzas mislukte volkomen. Van het Oostelijke gevechtsterrein. St. PETERSBURG, 5 Februari. De n'- ficieele mededeeling van den generalen staf meldt: De slag bij Borjimof woedt met buiten gewone hevigheid voort. De vijand poogt door aanvallen in gesloten formatie ons front door te breken. ITe 7de Duitsche di visie vocht op een front van 10 werst, ge steund door het vuur van honderd batte rijen. Woensdagavond namen wij met een te genaanval twee Duitsche loopgraven. In de Karpathen zijn wij in de richting van' Uszok vooruitgekomen. Wij hebben daarbij 2000 gevangenen gemaakt en 10 snelvuurkanonnen veroverd. In de passen der Beskiden hebben wij dapperen tegenstand geboden. Na tien bajonetgevechten te hebben geleverd en den 3den Februari een tegenaanval te hebben uitgevoerd zijn wij teruggetrokken op van te voren gereed gemaakte stellin gen. De vijand, is in deze streek zeer sterk. Pogingen des vijands Qjn bij Wycskof en Taistaiof voorwaarts te komen zijn met zware verliezen voor hem afgeslagen. Telegrafisch Weerbericht. volgens waarnemingen verricht in den morgen van 5 Februari 1015, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bi kit. Hoogste barometerstand 782.2 Haparanda. Laagste barometerstand 761.7 Vlieringen. Verwachting tot den avond van 6 Febr. Zwakke tot matige meest zuidoostelijke wind. Nevelig tot lichtbewolk, waarschijnlijk droog weer, 'snachts lichte vorst. Dezelfde temperatuur overdag. Marktberichten. LEIDEN. 5 Febr. Veemarkt: Aangevoerd Opaarden f 0,afO,,0 Veulens f0a f0 4 stieren f 160 a f 230, 239 kalf- en melk koeien f160 a f335, per kilo fa 150 yarekoeien f 130 a f2SJ0, 197 vette ossen en koeien fi90 a f425, per kilo f 0,90 a fl. graskalveren f00 a fOo, 39 kalveren (vette) f 7 0 a f 145, per kilo f 0,95 a f 1,25; 121 kalveren (magere) f 6,a f18,1115 schapen (vette) f 22 a fól, per kilo f 0,-70 a f 0,82, schapen (weide) f—a f-0 Lamineren (magere) fa fdito vette jarige fa f 463 varkens (magere), f13 a f45, per kilo 52 a 58 ct, 000 varkens (vette) fü,— afO,—228 biggen f 6,a f9,8 bokken of geiten f3 a f 11, Ter markt aangevoerd: Runderen; 590 Kalveren 160; Schapen 1115, Kaus. Aangevoerd 40 partijen. Besteed werd voor: Goudsche kaas van f44 tot f48,2e soort van f41 tot f43, Derby kaas van f tot fLeidsclie kaas van f37 tot f39,2e soort van f34 tot f36. Alles per 50 K.G. Aan de stadswaag gewogen 30 partijen, 1011 stuks kaas, wegende 7317 KG. Handel matig. («OUDA, 4 Febr. Vee. Vette varkens met goeden aanvoer, handel vlug, 35 a, 38 c. per half kilo. Biggen voor Engeland met goeden aanvoer, handel vlug, 25 a 27 c. per V2 kilo. Magere biggen met goeden aanvoer, bundel beter, f 1,20 a f 1,70 p. week. Vette schapen, met aanvoer, handel geen beteekenis. Lam meren dito. 'Nuchtere kalveren met goeden aanvoer, handel vlug, f 10 it f 18. Fokkalve- ren f 17 it f 34. Kaas. Ie qual. f 44.f 46.2c qual. f 41.— a f 43.—, zwaardere f a f Noordhollandsche kaas fii f.Aan gevoerd 26 partijen. Handel vlug. Boter, weinig aanvoer; handel zeer vlug; prijs der goe- f 1.75 it f 1.80, wei- f 1.60 it f 1.70 HOOFDDORP. 29 Jan. Graanbears: Witte tarwe f 12,90 a f 13,75, Roode tanvc f 12.50 a f 13,25, Haver f15,— a f 15,25, Groene erwten f 13,50a f 14,50, Paardenboonen f 11,25 a I'll,75 Duiveboonen f 11,75 a f 12,25, Bruineboonen f 12,59 a f 13,Karweizaad f—af— Wintergerst fü,a 1*0,— LEEUWARDEN, 5 Febr.: Boerenboter geen. Fabrieksboter 60 met consent 43/16 14/8. Noteering v. d. Commissie 1ste kw. 1.52 met consent. Ver. y. Boter- en Kaas handel 59 met consent. Kaas. 14700 K. G. 42,5— 73,5. Handel vlug. Gemengde berichten. Een wrak. Men meldt uit Hoek van Holland Door het inkomend stoomschip „Telegraaf 18", werd gerapporteerd, dat 14 mijl N. W. van het vuurschip „Maas" een wrak was gepasseerd, waarvan de masten 6 M. boven water steken. Vermoedelijk is dit het wrak van het En- gelschc stoomschip „Durward". Een onder- zoekingsstoomschip is van hier naar de op gegeven plaats vertrokken. Aardbeving in Yorkshire» Kun reiziger, die Londen den 2en Februari heeft verlaten, deelt mede, dat sommige Engelsebe bladen een bericht bevatten meldende dat in Yorks hire een aardbeving zou hebboaplaats gehad. Over een groote uitgestrektheid in West- Yorkshire was de schok waarneembaar. De groote ochtendbladen maken geen melding van dit feit. Dé'„EveningStandard" van 2 Febr. meldde echter ouder „laatste berichten": „Iicn aardbeving in 'Yorkshire". Opwinding 011 onrust heersohte gisteravond in de districten Conishorough, Donaby en High Molth-m, toen schokken gevoeld werden als van een aard beving. Door de hevige schokkends het thans onmogelijk in do kolenmijnen, behoorOncïc aan de Dcnaby and Crldeby Co verder te werken, tengevolge van een groot aantal ver zakkingen. Em vrouw werd gedood, aAderen brachten er bet leven nauwelijks af. Mies Wood uit Milthon werd in liaar stoel .door- den sehok rondgeslingerd, terwijl een dienst bode uit het bed rolde.

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 3