BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. ri'V.ers bii d* Oec ipas en op de Ooste lijke Kai'puthcnJiiiie verder te belemme ren. De strijd in de Karpathcn wordt moei lijk gemaakt door de hooge sneeuw. Toch gedragen zich daar de Duitsche troepen uitstekend: Uit l'etrograd wordt d.d. 3 Febr. ge meld: Hedenmorgen te tien uur bezetten de Russische troepen Voliacki Dlovvska. In Egypie. Volgens berichten uit Kaïro deden de Turken in den vroegen morgen van Woensdag wederom een poging tot na dering van Tossoem. Hun artillerie be schoot Tossoem. De EngSlsche artillerie, geholpen door het vuur der schepen in het kanaal van Suez, beantwoordde dit. De Turken beproefden het kanaal over te steken, maar waren tegen 3 uur 's mid dags genoodzaakt terug te trekken. Zij verloren 8 officieren en vele dooden, 282 man werden gevangen genomen. Van de Engelschen werden 2 officieren en 13 man gedood, 52 gewond. Bij Kantara deden de Turken een aan val maar werden teruggedreven en lieten 21 dooden en 25 gewonden achter. De Turken waren 1200 man sterk en beschikten over zes batterijen. Vtdgens een te Konstantinopel ontvan gen bericht werd te Kaïro een aanslag gepleegd tegen den opperbevelhebber van Egypte, generaal Magwe-11, die ongedeerd moet zijn. Zijn adjudant werd gedood. De dader zou een Indisch mohammedaan zijn. Verschillende Oorlogs berichten. Uitwisseling van gevangenen. Op oorlogvoerende mogendheden, om de c: het voorstel van Z. II. den Paus aan de vieile personen, die gevangen worden' ge houden en den leeftijd van 55 jaar be reikt hebben uit te wisselen, werd door alle goedgunstig beschikt. De loge en de kathedraal van Reims. Toen dn Augustus 1914 aldus een ongenoemde bewoner van Reims in de fDurlt'schcl „Pe-trusblatter" het Fran sche leger bij Rijssel door de Duitschers verslagen was, begaf zich een deputatie uit de stad Reims naar den minister van oorlog om Reims tot een open stad te verklaren en het de verwoestingen van een bombardement te besparen. Het verzoek werd afgewezen. Ik ben in staat om aan de hand van ontegen sprekelijke documenten, die in mijn be- zijn, daarover deze bijzonderheden mee te deelen. De grootmeester en eenige leden der plaatselijke vrijmetselaars-loge van Reims begaven zioh naar den minister president (br.-. Viviani) te Parijs en ver klaarden hem: ,,De kathedraal moet worden opgeofferd om de stad te redden. Plaats eenige mitrailleuses op den toren van de kathedraal, dan zullen de Duit schers den toren bombarde eren in plaats van de stad. Op deze wijze bereiken wij de door ons zoozeer gewenschte vernie tiging, zonder daarvoor de verantwoor delijkheid te dragen, en onze huizen worden gespaard. Zoo gezegd, zoo gedaan. Dat is de ge schiedenis van de kathedraal van Reims, over welke de ibogebroedens nu zooveel krokodillentranen vergieten. Ik heb Reims verlaten, terwijl de kathedraal zich in een ellendigen toestand bevond, maar het paleis der vrijmetselaars was ongedeerd; een zeer eigenaardig teeken." De bankbiljetten der Socfété Générale. Binnenkort zal een aanvang gemaakt wor den met de uitgifte van de nieuwe Belgi sche bankbiljetten der Société Générale de Belgique van 100 frs. Zij verschijnen op pa pier in vierkleurendruk, welk papier uit een Belgische fabriek afkomstig is. Op de voorzijde komt de Fransche tekst en op de achterzijde de Vlaamsche met het portret van koningin Marie Louise, de tweede echtgenoote van Leopold I, daar een cliché van dit portret aanwezig is. Daarna zal worden overgegaan tot de uitgifte van de biljetten van twintig, vijf, twee en één lranc. Antwerpsche diamanthandel. Uit Ant werpen verneemt de „Voss. Ztg.", dat de diamanthandel zich begint te herstellen. Da markt is onveranderlijk vast. Het Lon- densche syndicaat verkocht voor 1.6 mil- lioen naar Amerika, de hoogste verkoop sedert het begin van den oorlog tegen de zelfde prijzen als voor den oorlog. Er is eenige meerdere vraag naar kleinere stee non tegen den prijs van 50 175 francs per karaat, die ook door Duitschland wor den gevraagd. Na het afkondigen van den vrede wordt een krachtige opleving ver wacht. Goud vasthouden. Naar de „Now Wremja" mededeelt, heeft de gouverneur- generaal van Finland een voorstel inge diend, om aan de Finsche Bank toe te staan, indien zulks noodig mocht blijken, de inwisseling van- papiergeld tegen goud te staken, opdat het goud niet wegvloeit voor uit het buitenland ingevoerde goede ren. Roemenië's onzijdigheid. Volgens een telegram uit Boekarest aan de Times is de regeering niet voornemens spoedig de onzijdigheid te schenden hoewel de mili taire toebereidselen worden voortgezet. Zoolang de Servische regeering haar te genwoordige houding blijft volgen schijnt geen ingrijpen van Roemenië te wachten. De Roemeensche gezant te Sofia, die een paar weken te Boekarest vertoefde, is naar zijn post teruggekeerd, met de opdracht de vriendschappelijke gevoelens van Roeme nië te verzekeren, doch geen aanbiedingen van consessies te aanvaarden. De geruchten van een ontmoeting tus- schen de koningen van Roemenië en Bul garije en van een huwelijk tusschen den Bulgaarschen kroonprins en een der doch ters van koning Ferdinand van Roemenië zijn van eiken grond ontbloot zegt verder het telegram. Een veroordeeld krijgsgevangene. De Engelsclie krijgsgevangene Lonsdale, die wegens een gewelddadig optreden tegen een onderofficier in het gevangeniskamp te Düberttz ter dood was veroordeeld, heeft gratie verkregen. Zijn straf is veranderd in een gevangenisstraf van twintig jaren. De drukte in de havens en het arbeiders gebrek. De Board of Trade te Londen heeft een commissie benoemd om een on derzoek in te stellen naar de overvulling der havens, ten gevolge van de aankomst van een buitengewoon groot aantal sche pen en het gebrek aan arbeidskrachten. De bemanning van dë „Emden". Te Berlijn is liet bericht ontvangen, dat het schip „Ayesha", de schoener waarop een aantal mannen van de „Emden" bij de Kokoseilanden in zee zijn gegaan, onder bevel van den kapitein-luitenant Von Mücke, met dit landingskorps nabij Ho- d-eida, aan de Zuidkust van Arabië, is aan gekomen; de Duitschers werden door de Turken met geestdrift ontvangen. Na de reis door straat Perim, die plaats had onbemerkt door de Engelsche en Fransche bewakingstroepen, heeft de be manning de landing volbracht in het ge zicht van een Fransch oorlogsschip. Nederland en de Oorlog. Trotseeren van gevaren door onze militairen. Door den (fpperbevelhebbér van Land- en Zeemacht is de volgende dagorder uitgevaar digd. Dagorder! Het is met groote voldoening, dat door mij is kennis genomen van de rapporten betref fende de mijnen waarop het personeel van de Koninklijke Marine, bijgestaan door eenig personeel van de Landmacht, zijn plicht heeft vervuld zoowel bij het opruimen en onscha delijk maken van op onze kusten aange spoelde en van in zee drijvende mijnen, als de werkzaamheden noodig voor het nazien en verwisselen van de mijn versperringen iu de Nederlandsche zeegaten. Terwijl ik met weemoed terug denk aan de slachtoffers, die bij de uitoefening van hun dienst zijn gevallen, verheugt het mij te vernemen dat het perso neel zich niet laat afschrikken door de aan sommige werkzaamheden verbonden gevaren, en voortgaat met onverflauwden ijver en toe wijding zijn plicht te doen, en het is mij een behoefte hiervoor openlijk mijne bijzondere tevredenheid te betuigen. Geneeskundige hulp. De minister van staat, minister van binnenlandsche zaken, brengt ter kennis van geneeskundigen, dat door de oproe ping van reserve-officieren van gezond heid in onderscheidene gemeenten van het land gebrek is ontstaan aan voldoende geneeskundige hulp. Aan artsen, die bereid zijn de openge vallen plaatsen tijdelijk te bezetten, wordt verzocht, met opgaaf van hun voorwaar den, daarvan mededeeling te doen aan den voorzitter van den Centralen gezond heidsraad, dr. W. P. Ruysch, te Utrecht. De gelande Fransche vliegers. Nader meldt men nog uit Noord-Beve land: Het vliegtudg, Woensdagmiddag op Noord-Beveland tusschen Cats en Colijns- plaat neergekomen, was een groote mili taire tweedekker, gemerkt V 245. De vlie gers, die op een klaverland trachtten te landen, kwamen gedeeltelijk over een sloot, waarna de machine in een omge- pioegden akker bleef steken. De Fransche officieren, waarvan er een Hollandsch sprak, verklaarden in Duin kerken te zijn opgestegen. Een boerenjongen werd voor zijn klee- ren tevergeefs een groote som gelds aan geboden, zoodat het hun niet gelukte, on gezien te ontsnappen. Duitsch goudgeld. Men schrijft van de Geldersche grens: Naar wij vernemen, heeft de Duitsche Rijksbank het plan, alle ingevorderde goudstukken opnieuw te stempelen en van een lauwerkrans te voorzien. Alle an dere goudstukken, die na den oorlog te voorschijn komen, zullen door de open bare kassen slechts met onbeduidend koersverschil aangenomen worden. Hier door zal het bovendien gelukken die men- schen te bestraffen, die tijdens den oor log uit overdreven angst hun goudstuk ken hebben ingehouden. Maximumprijzen. Circulaire van den Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel, gericht aan de Burgemeesters dd. 3 Febr. 1915. Ik heb de eer U hiernevens te doen toe komen een nieuwe lijst van artikelen met de daarvoor voorloopig aangenomen ma ximumprijzen, welke lijst de vorige, vast gesteld bij circulaire van mijn ambtvoor ganger d.d. 4 Augustus 1914, no. 8816, afd. Handel, vervangt. Bij aldien U blijken mocht, dat de vast gestelde maximumprijzen voor uwe ge meente te hoog of te laag zijn, of wanneer voor andere artikelen b. v. brandstof fen een sterke stijging van prijzen in den kleinhandel plaats vindt gelieve U mij daarvan onverwijld mededeeling te doen. Eveneens verzoek ik U mij onverwijld te berichten, wanneer blijkt, dat de vastge stelde maximum-prijzen geen voldoende winst voor den kleinhandel overlaten, om dat ik daaruit wil afleiden, of het noodig is maximum-prijzen voor den groothandel vast te stellen. Ik stel mij voor. maandelijks met de sub commissie uit het Koninklijk Nationaal Steuncomité 1914 inzake voeding van mensch en dier overleg te plegen omtrent deze lijst en haar, zoo noodig te wijzigen. Deze lijst vervangt de vorige: Lijst wan eenige der meest voorkomende artikelen met daarvoor voorloopige aan genomen maximum-prijzen. (Deze prijzen hebben uitsluitend betrek king op de gewone qualiteiten. De Luxe- sorteeringen, waarvoor in gewone tijden reeds veel hoogere prijzen worden betaald blijven buiten aanmerking.) Koffie (Santos) per K.G. f 1.16 Koffie (Java) 1.40 Suiker (witte geraffineerde) 0.55 Suiker (basterd of bruine) 0.55 Stroop 0.30 Roggebloem 0.25 Tarwebloem 0.25 Boekweitmeel 0.32 Witbrood 0. a. gebuild tarwemelkbrood 0.26 b. geb. tarwehalfmelkbrood 0.24 c. geb. tarwewaterbrood 0.22 Bruinbrood 0.20 Roggebrood (zie hoof) Rijst (andere dan Java) 0.25 Gort 0.32 Boekweitgrutten 0.30 Havermout 0.30 Bruine boonen 0.25 Bruine boonen per kop öf liter 0.20 Capucijnererwten per K.G. 0.30 Capucijnererwten per kop of liter 0.25 Aardappelen per K.G. 0.07 Zout 0.09 Boter 1.75 Margarine 1. Volvette Goudsche Mei- en Sept.-kaas m. Rijksmerk per K.G. 0.62s Volvette Goudsche Mei- en Septemberkaas 0.60 Volvette jonge Goudsche kaas met Rijksmerk 0.52s Volvette jonge Goudsche kaas 0.50 Edammer Mei- en Septem berkaas (40+) 0.55 Jonge Edammerkaas (40 0.50 Goudsche kaas (40 0.47' Kaas in Edammer en Goudsch model (30 0.40 Kaas in Edammer en Goudsch model (20 0.35 Friesche nagelkaas 0.30 Leidsche en Delftsche ko mijnekaas 0.55 Boterolie per Liter 0.63 Raapolie 0.57s Zeep (zachte groene of gele) per K.G. 0.26 Soda 0.07 Petroleum per Liter 0.11 Een uniforme prijs voor roggebrood, gel dend voor het geheele land,kan in verband met de zoo uiteenloopende bereidingswijze in de verschillende provincies niet worden vastgesteld. Daarom zal zulks voor elke pro vincie afzonderlijk geschieden, in overleg met de provinciale Rogge-commissies. De Vogelwet. Door den Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland werd de vol gende circulaire aan dë burgemeesters dier provincie gezonden De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel deelt mij mede, dat den secre taris van de Nederlandsche Vëreeniging tot bescherming van vogels voortdurend klachten bereiken- uit verschillende deelen des lands, dat, ten spijt van de nieuwe Vogelwet, beschermde vogels te koop wor den aangeboden en vervoerd worden door vogelverkoopers en poeliers. Zeer algemeen zijn de klachten omtrent het stelen en verkóopen van oude en jonge ooievaars. Nu de ooievaar toch reeds zoo snel vermindert, schrijft de secretaris, is het dubbel te bejammeren dat het aantal dezer vogels ook nog op deze wijze krimpt. Voorts kwamen, wat deze provincie be treft, berichten in omtrent het te koop heb ben van schildvinken, bastaard nachtega len en koolmeezen. Ik acht het gewenscht, bij deze Uwe aan dacht op het bovenstaande te vestigen. Begrafenis van Jan Brom. Gistermorgen had te Utrecht de begra fenis plaats van het stoffelijk overschot van wijlen Jan H. Brom. Vooraf werd in de Willebrordus de mis van requiem opgedragen door kapelaan C. Brom, uit Kampen, broeder van den overledene, daarbij geassisteerd door pas toor van de Weyer uit Utrecht als diaken, en pastoor Dr. Vlaming uit Haarlem als sub-diaken. De absolutieplechtigheid na de mis werd verricht door pastoor van de Weyer. Aan de groeve op de R. K. begraaf plaats merkten we onder de zeer talrijke aanwezigen op: burgemeester Fockema Andreae, baron Van Lynden, oud-burge meester, wethouder Harte, de raadsleden Van Spanje en Swane, Prof. Vogelsang, de heeren Van Beek Calckoen, Corn. Be geer, Steenhoff, baron van Hugenpoth tot Aerdt, Baron van Wijnbergen, notaris, het Tweede Kamerlid Mr. Kooien uit Utrecht, Dr. Jan Kalf, kanunnik deken De Wit uit Utrecht, deken Fock uit Amers foort, pastoor Dr. Ariens uit Maarssen, pastoor Blaessen uit Drempt, Jan Stuyt, architect uit Amsterdam, J. v. Gils, bouw kundige uit Rotterdam, een deputatie van den Kunstkring „De Violier", de heeren Averkamp en Wensink, uit Amsterdam, deputaties van Kunstliefde en de Schoon heidscommissie uit Utrecht; voorts mgr. dr. Janssen uit Jutphaos en kapelaan Rientjes als vertegenwoordigers van het St. Bernulphisgilde, enz. Nadat de kist die door een zestal kran sen gedekt was, in de groeve was neer ge laten, werd de beaarding verricht door pastoor van de Weijer, uit Utrecht. Aan de groeve werd niet gesproken. Een schandaal. In „Zeelandia" deelt een landweerman mede, dat te Ellewoutsdijk, waar de sol daten en militairen op uitstekenden voet met elkaar verkeeren, in de protestarit- sche kerk een predikant is opgetreden, van wien men aankondigde, dat hij zou spreken over den oorlog. Daardoor was er groote bel an gistel ling, vooral bij de soldaten. De predikant sprak echter niet over den oorlog, ten minste weinig. „Neen", schrijft de landweerman II. J. Colsen, „het was gemunt op ons katho liek geloof. Wij werden als katholieke soldaten gesard en bespot in ons katho liek geloof; onze instellingen en Sacra menten werden op de ergste wijze aan de kaak gestedd. Onze Paus werd een huichelaar genoemd, onze pastoors ge-ld- vrekken, enz. enz. Is het te verwonde ren, dat na afloop vele burgers en sol daten sterk hunne afkeuring er over te kennen gaven. Ik ben zelf na afloop den spreker gaan opzoeken om den volgen den dag in een openbaar gebouw tegen hem in debat te treden. Maar neen, hij wilde niiet. Of durfde hij misschien niet?" De landweerman meent dat het plicht ware geweest van den te Ellewoutsdijk gevestigden predikant en van de kerk meesters om den spreker het woord te ontnemen. Vergelijk met deze houding nu eens het gebeurde, waarvan dezer dagen „De Nederlander" gewag maakte, toen jn een kleine plaats, waar geen rechtzinnig predikant was, een Gereformeerd offi cier met zijne manschappen aan den ka pelaan verzochten een 6tichtend woord te spreken en deze katholieke priester het deed, met groote bereidwilligheid en tot voldoening van zijn protestantsch ge hoor. Land en Tuinbouw. Pasteurisatie van de wei. De Bond van Zuivelfabrieken in Noord- Hoiland heeft Woensdag te Alkmaar een algemeene vergadering gehouden ter bespreking van de verplichte pasteurisa tie van de wei. Deze vergadering werd bijgewoond door de heeren van Hoek, directeur-generaal van den landbouw, Reitsma, secretaris van den F. N. Z., Kaan, lid van het hoofd bestuur van den F. N. Z., en J. Best Wz., voorzitter van Holland Noorderkwartier. Na de mededeeling van den secretaris van den Bond, den heer G. Nobel, die in een conferentie tusschen den minister van landbouw en afgevaardigden van zuivel- bonden en de zuivelconsulenten verschil lende bezwaren waren geopperd tegen de bedoeling van de regeering. Om te komen tot verplichte pasteurisatie van de wei en andere nevenproducten, deelde dr. Schey mee, hoe met de pasteurisatie gegaan is in de Noord-Hollandsche kaasdistricten in de maanden December en Januari. Ingevolge opdracht van den directeur- generaal van den landbouw verzond dr. Schey 15 December een circulaire aan de zuivelfabrieken in Noord-Holland, waarin gewezen werd op de noodzakelijkheid om de bijproducten, dus ook de wei, tot 80 gr. Celsius te pasteuriseeren. Van de 133 kaasfabrieken ontving hij tot nu toe van 26 bericht, dat zij met het pasteuriseeren waren begonnen. Spr. heeft 7 van de fabrieken bezocht, waarbij bleek, dat hij al dadelijk 2 van de lijst moet schrappen, terwijl 2 de temperatuur \an 80 gr. C. niet haalden. Eenige fabrieken zijn al weer met het pasteuriseeren opge houden. Zij, die het thans nog doen, voor zien in het algemeen groote moeielijkhe- den bij de stijging van hun melkaanvoer. De klachten over het groote steenkolen- verbruik bij het pasteuriseeren zijn veel vuldig. De directeur-generaal van den landbouw zeide hierna, dat al zijn tegen de te nemen maatregelen vele bezwaren geopperd, tóch genomen moeten worden! Er moet strijd worden gevoerd tegen de zorgeloosheid van velen, die geen voorzorgsmaatregelen tref fen, wanneer het gevaar van mond- en klauwzeer dreigt. De fabrieken hebben een moreelen plicht te vervullen door te zorgen, dat de ziekte niet kan komen van den een bij den ander. Spr. geeft toe, dat het pasteuriseeren van de wei bezwaren oplevert, maar waar om zal men zich in Noord-Holland niet een kleine opoffering getroosten bij de be strijding van het mond- en klauwzeer? De voorzitter, de heer Koster, van Wie- ringerwaard, sprak na breedvoerige dis cussie, de hoop uit, dat de verplichte pas teurisatie voorloopig afgewend zou wor den, en wanneer ze toch zou komen, dat dan eenige tijd gegeven zal worden om zich aan het nieuwe aan te passen. De toekomst van de Ned. industrie en handel. Voor de leden van het departement Leiden van de Maatschij. van Nijverheid trad gisteravond in de Nutszaal op de heer E. H. Begeman, uit Helmond, met het onderwerp „Hoe kunnen wij ons een schitterende toekomst voor de Nederland sche industrie en handel scheppen na den oorlog?" Het voor velen zeer belangrijke onder werp was reden dat de spreker niet over gebrek aan belangstelling had te klagen. De voorzitter, de heer J. Hartevelt Azn., opende de vergadering en gaf na een woord van welkom het woord aan den spreker. De ^preker begon met er op te wijzen, dat men allereerst bekend dient te zijn met de voorwaarden noodig om later de handen aan den ploeg te slaan, als de tijd daar is. Een der eerste voorwaarden is dat ab soluut moet vaststaan, dat de arbeiders physiek en economisch niet achteruit zijn gegaan tegen den tijd dat de oorlog ach ter den rug ligt, aannemende dat ons land buiten den oorlog blijft. Na dit voorop gesteld te hebben, bracht spreker in herinnering welke treurige vooruitzichten handel en industrie had den toen de groote krijg uitbrak; onder deze droeve omstandigheden kwam nog de schaarschte van het zilvergeld en dat tal van kostwinners aan hun gezin wer den onttrokken, zoodat spreker vraagt: is er voor ons land zoo'n moeilijke tijd in de laatste honderd jaren ooit geweest? Gelukkig kunnen we met voldoening terugzien op het groote wei-k door onze regeering verricht. De resultaten, op het gebied der ondersteuning bereikt, mogen als de noogste gememoreerd worden, H. M. de Koningin gaf het. voorbeeld cn het Koninklijk Nationaal Steuncomité werd opgelicht. Dit kwam met het ge- heede volk in aanraking en spreker stond eenigen tijd stil bij de werking van dit nuttige lichaam, waarna hij zijn audito rium bezighield met de uiterst lastige huurkwestie, waarbij ook H. M. ilaar krachtigen steun verleende door het schen- ken van vorstelijke giften. Thans gaf spreker een opwekking tot hulp en bijstand bieden aan hen die ge brek lijden, opdat ons volk in den grooter strijd niet ondergaat en de barometer' van onze volkswelvaart niet achteruit gaat en lager staat bij het eindigen van den oorlog dan bij het begin. Als wij zorgen, dat ons werk krachtig blijft, dan zal het in staat blijken na den oorlog de vruchten te plukken van de ongekende welvaart, die er komen zal. Ons land, dat met alle landen in vrede bleef, zaJ worden het centrum van welvaart. Van alle kanten zullen de rijkdommen ons toe vloeien. Door een nooit gekende vraag naar allerlei branches zullen de fabrie ken als het ware uit den grond oprijzen. Van de groote omzetten der andere lan den zal een belangrijk gedeelte ons lar.d binnenkomen. Nederland ligt voor alles in de meest gunstige positie. Dé scheep vaart, koopkracht, handel, alles zal er op ingericht zijn ons de grootste voor- deelen te bezorgen. Arbeiders, kapitalis ten, groote en kleine boeren, winkeliers, allen zullen hiervan profiteeren. Na dit uitvoerig uiteengezet te hebben, gaf spreker aan de hand van citaten de denkbeelden te kennen van den heer D. W. Stork, groot-industrieel, van Dr. Bos, lid der Tweede Warner, van den grooten Edison, die de meest hoopvolle verwach ting koestert ten aanzien van de Ver- eenigde Staten en^ïmdere landen, waar onder ook het onze, van den heer Ilenri Polak, lid der.Eerste Kamer, den voor zitter van den Algemeénen Nederland- schen Diamantbewerkersbond, van den heer Van Kol, lid der Eerste Kamer, die zoo vele jaren in onze Koloniën heef* doorgebracht, en ten slotte van den heer J. Muysken te Amsterdam, "die allen overtuigd zijn, dat bij het beëindigen van den oorlog een groote industrie voor ons zal' opleven, dat onze handel ver sterkt zal worden en onze nijverheid zal bloeien. En niet het minst op scheepvaart gebied zal dit het geval zijn. Reeds zijn hiervan de voorteekenen aanwezig in den vorm van bestellingen aan onze werven. Herinnerende aan de uitspraak van minister Treub, neergelegd in zijn mede deeling van 9 December, meent spreker hièruit met recht de vraag te mogen stel len: is het niet noodzakelijk dat onze arbeiders gesterkt blijven om hun taak met kracht op te kunnen vatten als de oorlog voorbij is en de oogst moet wor den binnengebracht? Ongetwijfeld is dit zoo. Ons land staat overal goed aange schreven én wij worden doof het buiten land bekwaam geacht tot het volbrengen van groote dingen. Bedenken wij dit. Zijn wij Hollanders wel in staat om op die groote wereldmarkt met succes tt kunnen meedoen? vraagt spreker daarna, waarop hij bevestigend antwoordt. Sui ker, koffie, thee, tabak, benzine, petro leum, lucifers van Eindhoven en Breda, kaas, likeuren, electrische en andere stoomkranen, dekens, gloeilampen, cacao, boter, margarine, aarde- en glaswerk, kaarsen, schoenen, dit alles en nog veel meer wordt door Nederland in geweldige concurrentie op de wereldmarkt gebracht als gevolg van durf, volhouden, kennis van talen en bekendheid met handelsin richtingen. En dan de wereldnaam, dien onze ingenieurs wegdragen door hun prachtige bruggen en waterwerken; in het buitenland wordt voor millioenen be taald aan Hollandsche aannemers en in genieurs. Onze Conrad deed het aanne- merswerk van het Suez-kanaal. Heel de wereld spreekt met den grootsten lof van Nederlandsche fabrikanten. Als men ziet wat wij hebben gemaakt, is het wonder dat men niet luide uitroept hoe wij van al les het beste maken, ja menigmaal in de wereldproductie aan de spits staan. Doch onze bescheidenheid is te groot en deze is oorzaak dat wij te weinig van ons la ten spreken. Maar dit moet veranderen en na den oorlog is het de beste tijd er voor. En waar het nu onze schoone toekomst geldt, moeten wij allen meehelpen om onze arbeiders door deze moeilijke tijden heen te helpen. Op dit oogenblik zijn meer dan 70,000 hunner zonder werk en dezen mogen niet ten onder gaan. Er nt- staat nu een aantasting van onze volks welvaart van de ergste soort en de onder steuning is onvoldoende. Verschillende volksmannen zijn het er over eens, dat er een groote mate van ondervoeding van het volk bestaat. Overal in ons land wordt gaarne gegeven en gesteund. Doch het schijnt, dat wij Nederlanders ons niet kun nen losmaken van het begrip armenzorg, en nu in dezen abnormalen tijd komt dit het meest uit. Een algemeene verslapping van kracht is ontstaan; doch daar wij er goed voorstaan en veel kunnen geven, bestaat de gegronde hoop, dat ons voUs krachtig de arena zal ingaan om den strijd aan te binden tegen de wereld-cofr currentie. Met een levendige opwekking om flin* te blijven steunen en na de verwachting te hebben uitgesproken, dat Leiden, waar een zoo krachtig industrieel leven bloeit, van den rijken te wachten zijnden oogst zijn deel zal krijgen, besloot spreker z'Jü aandachtig gevolgde rede. Universiteit. Dr. K. H. Roessingh, pi* dikant der Remonstrantsche gemeente Boskoop, toegelaten als privaat-docent N de faculteit der theologie aan de Rijksuni versiteit aanvaardde hedennamiddag «J ambt in het Klein-Auditorium van Jlf; Academiegebouw met een openbare je* getiteld „De Godsdienst en de Ethiek Herman Cesterfond9. De jaarvergad» ring van het Herman Costerfonds zal dezen jare worden gehouden in het h°e

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 2