TIJDINGZAAL ADVERTENTIEN Wie een prachtig Nikkel Remontoir Horloge KERKNIEUWS. Burgerlijke Stand. Hoef- en wagensmid. Mond- en klauwzeer. B0EREND1ENSTB0DE, R.-K. Boerenknecht, A. H. van UDEN, cadeau wil hebben, gaat in de van de „LEIDSCHE COURANT" kijken naar de voorwaarden. Kantongerecht te Woerden. Overtr. Leerplichtwet A. V. te Bodegra ven f 4 suhs. 3 d. Overtr. Arbeidswet F. N. te Bodegraven f 3 subs. 3 d.C. C. te Bodegraven f 3 subs* 5 d. en f 5 subs. 5 d. Overtr. Trekhonden wet T. M. te Bode graven f 1.50 subs. 7 d. tuchts. Overtr. Motor- en Rigwielwet G. K. te Nieuwkoop f5 subs. 5 d.; R., H. te Zeven hoven f 3 subs. 3 d. Overtr. PoL Verord. Nieuwkoop M. A. v. d. T. te Nieuwkoop f 6 of 2 d. Overtr. Art. 426 W. v* S., C. B. te Nieuw koop 2 w. hechtenis. Krijgsraad te 's-Gravenhage. Ter zake zich te hebben schuldig gemaakt aan hot beleedigen van een meerdere en dienst weigeren, stond voor den krijgsraad terecht de milicien-sergant der inf. W. y. K., afkomstig uit Den Haag. Zich in den loop van December in arrest bevindend te K a t w ij k, heeft hij een, voor den reserve 2e-luitenant B. zeer be- leedigend geschrift vervaardigd, waarin hij wraak zwoer en indien de oorlog uit brak, de eerste kogel aan den luitenant beloofde, een en ander aangevuld met ver schillende grove uitdrukkingen en scheld woorden Dit briefje werd door hem, ge borgen in een ledig sigarettendoosje, in liet arrestantenlokoal achtergelaten, waar het door anderen gevonden werd en aan bekl.'s kapitein ter hand gesteld. Toen bekl. daarna deswege in arrest ge steld werd en het verkeerde van zijn han deling inzag, vroeg hij, niet voor zich zelf, maar ter wille van zijn meisje en ouders, schriftelijk pardon aan den luitenant. Toen de luitenant hem naar aanleiding van dit verzoek den volgenden morgen in het waohtlokaal ontmoette en hij 1 ekl. aansprak, weigerde deze de houding aan te nemén. Bekl. erkende en beweerde dat de hou ding van den luitenant tegenover diens minderen en speciaal tegenover hem, hem ten zeerste had geprikkeld. Herhaaldelijk werd hij gestraft op rapport van den luite nant. Verzoeken om overplaatsing mochten niet baten. Eenmaal kreeg hij 14 dagen provoost van den luitenant, omdat deze, als gewoon soldaat vermomd, zijn wacht visiteerde en eenige manschappen slapen de vond. In de provoost zittend, werd hij door woede overmeesterd, in zijn over spannen brein woelden allerlei plannen en gedachten en ten slotte zette hij de belee- digende woorden op het papier. Hij verklaarde nu daarmede geen bedoe- ling gehad te hebben, toen hij het arres- tanteriokaal verliet heeft hij het doosje waarin zich het briefje bevond vergeten. Dat hij de houding niet aannam, was omdat de luitenant hem op onaangename wijze aansprak en betitelde met „jongen". Dat was zoo de gewoonte van den lui tenant. Na het hooren van den luitenant en an dere getuigen stelde de auditeur-militair, requisitoir nemende, in het licht, dat de ten laste gelegde beleediging onder geen enkel antikei van de strafwet te brengen is. Bekl. pleegde geen strafbaar feit, wes halve Z.Ed.Achtb. vrijspraak daar/oor vorderde, met verwijzing van bekl. naar den corpscommandant ter disciplinaire afdoening. Wat betreft de dienstweigering (het niet aannemen van de houding) deze was wettig en overtuigend bewezen, doch spr. wilde rekening houden met de omstandig heid dat bekl. prikkelbaar was door de wijze waarop hij door den luitenant werd aangesproken en vorderde deswege veroor- tfeealng tot 3 weken mirrtaire gevungente- 6traf in te gaan 13 Januari j.l. Mr. v. Rossum verzocht vrijspraak voor bekl., tan bedde ten laste gelegde feiten, subs, voor het tweede feit een lichtere straf, overeenkomende met de preventieve hechtenis, bekL zit reeds van 15 Dec. af in arrest. Na in raadkamer te zijn geweest, wees de krijgsraad dadelijk vonnis, sprak hem vrij van de ten laste gelegde beleediging met verwijzing van bekl. naar den korps commandant ter disciplinaire correctie en wegens heit tweede feit veroordeeling tot 16 dagen mil. gevangenisstraf in te gaan 13 Januari j.L Burgemeester en Wethouder. De „Meerbode" verneemt, dat de officier van justitie te Haarlem geen termen heeft ge vonden, om in de zaak van den burgemeester van Haarlemmermeer contra den wethouder Evelein, inzake het „vervalschen" van stukken, betrekking hebbende op de inkwartiering en het aannemen van een valsche hoedanigheid, n.l. die van waarn. burgemeester van Haar lemmermeer, tot een vervolging over te gaan. Een viertal op deze zaken betrekking hebbende proces-verbalen is terzijde gelegd. Benoemingen. Door Z. D. H. de Bisschop van Haarlem is benoemd tot rector van huize Bijdorp te Voorschoten den weleerw. heer Th. M. P. Bekkers, kapelaan aan de St. Petrusparochie te Leiden, en tot kapelaan aan de St. Petrus- parochie den weleerw heer A. H. J. van Leipzig, kapelaan te Alphen a/d Rijn. Z. D. H. Mgr. L. J. A. H. Schrijnen heeft benoemd tot tweeden secretaris van het Bis dom, den zeereerw. heer Th. H. A. M. van der Marck. Pasfoor Dr. J. Huddleston Slater. De Zeereerw. Dr. J. Huddleston Slater, mis sionaris in Zuid-Brazilië. is sinds korten tijd tot herstel van gezondheid in het vaderland terug, en zal nu vrijwel hersteld ongeveer half Februari naar zijn standplaats terugkee- ren. Pastoor Huddleston Slater heeft geheel alleen de geestelijke zorg voor een gebied on geveer zoo groot als onze provincie Utrecht, met een geheel Katholieke bevolking, met vijf kerken en nog verschillende afgelegen dorpen, waar, door de groote armoede van het volk, geen kerk is en in de open lucht de godstdienstoefening moeten worden gehou den. „Msbd." De devotie tot O. L. Vrouw ter Nood in 1914. Geachte Redactie, De Bisschoppelijke Commissie van O.. L. Vrouw ter Nood, die steeds, met dank baarheid zij het erkend^ den steun der ka tholieke pers mocht ondervinden, vraagt bi| (.en aanvang van het nieuwe jyar weer vriendelijk eenige plaatsruimte in uw ge- eerd blad, om uiting te geven aan hare groote dankbaarheid, dat zij ook in het afgeloopen jaar Gods zegen in ruime mate zag rusten op haar arbeid; en om te ge tuigen van den bloei der Devotie tot de Gezegende onder de Vrouwen, als O. L. Vrouw ter Nood, door het vrome volk te Heiloo vereerd. Moge dat getuigenis, onder de bescher ming der Allerheiligste Maagd, weder iets bijdragen tot bevordering en heerlij ker opbloei. Op dé eerste plaats zij herdacht, dat de Bedevaartskerk in het afgeloopen jaar werd voltooid, zooals te zijner tijd vermeld werd. Dankbaar moge ook nogmaals gewag worden gemaakt, van het aanmoedigend schrijven van Z. Eminentie Kardinaal van Rossum, die m de herleving der Devotie tot O. L. Vrouw ter Nood, met reden het morgengloren ziet van den terugkeer onzer afgedwaalde broeders tot de H. Kerk, van de bekeering van Nederland. Met nog inniger dankbaarheid zij erkend het toenemen van pelgrims naar „kapel' naar het vriendelijk Heiligdom van de H. Maagd in het wondermooie Kennemerland. 't Is waar, dat het getal pelgrims in georganiseerde Bedevaarten dit jaar klei ner was dan in het vorige, maar dat was het gevolg van den rampspoedigen oorlog, waardoor de Bedevaarten van Amsterdam, West-Friesland, Schagen en Leiden verhin derd werden te komen omdat er geen extra- treinen beschikbaar konden worden ge steld. Maar grooter dan ooit was het getal der pelgrims, die op eigen gelegenheid naar Heiloo kwamen tot de „Troosteresse der Bedrukten". Voor ons, die In den oorlog de stem van God erkennen, die de wereld tot Zich terug roept, en die getuigen mogen zijn, hoe door duizenden bij duizenden aan die roepstem gevolg wordt gegeven, is het troostend te mogen aanschouwen, dat, zooals een vroom vereerder van O. L. Vrouw ter Nood schreef, ook „Kapel" haar heerlijk deel heeft aangebracht in die herleving van al- gemeenen Godsdienstzin. De geweldige storm, die in den nacht van 28 op 29 December zooveel schade berok kende, was oorzaak dat ook „Kapel"' zijn offer moest brengen. De mooie, voorname toegangspoort tot het Heiligdom, bezweek voor de kracht van dien orkaan, brak als het ware bij den grond af en wij moeten dus een groot fi nancieel offer brengen om die schade te herstellen. Dit is zeker wel te betreuren, want de Bisschoppelijke Commissie, die haar taak wat betreft de bevordering van de herleving der Devotie tot O. L. Vrouw ter Nood tot heden zoo schitterend zag sla gen, heeft nog altijd dat andere deel van haar taak te vervullen, „den bouw der definitieve kapel van O. L. Vrouw ter Nood die getuigen zal van de liefde van Neer- land's Katholieken voor de H. Maagd en daarvoor zijn nog duizenden noodig. Toch blijft zij vertrouwend de toekomst tegemoet zien. „In het verleden ligt het heden, in het nu wat worden zal". We(nu in het verleden verloochende zich de mild dadigheid der katholieken niet in betrek king tot de vereering der H. Maagd en wanneer wij mogen getuigen van de Devotie van het heden, dan zijn wij zeker dat die zich ook. zal uiten door het verschaffen van de middelen, die de Commissie noodig heeft om haar taait te vervullen. In de Bedevaartskerk prijkt ook sinds het vorige jaar, het Kunstvolle Stichtingsboek der Bedevaartskerk van O. L. Vrouw ter Nood, een prachtexemplaar getuigend ten gunste van de Nederlandsche kunstnijver heid. Dit boek van den Amsterdamschen Meester J. C. Mensing, sierlijk verlucht door den talentvollen kunstschilder Mathieu Wiegman van Bergen, bevat de namen van hen, die door eenvgift van f25 of meer zich den titel hebben verworven van „Stichters der Bedevaartskerk van O. L. V. ter Nood"; en er is daarin nog plaats voor honderden namen. De Bisschoppelijke Commissie vertrouwt, dat er nog velen zullen zijn die er een eer in zullen stellen ook hun naam daarin te zien opgeteekend. Laten zij niet te lang wachten en aan een der leden van de Bis schoppelijke Commissie een inschrijvings biljet vragen. Ook kleinere giften wachten wij ook nu weer met een groot vertrou wen af. En moge nu in 1915, het jaar waarin de Bissch. Commissie haar tweede lustrum gaat hordenken, de trek naar „Kapel" weer grooter worde, de Devotie tot O. L. V. ter Nood weer in omvang toenemen. Het bezoek aan „Kapel" is veel vergemak kelijkt, in zooverre de H. IJ. S. M. vlak bij het Heiligdom twee perrons heeft gemaakt, waar de Processietreinen kunnen stoppen. De Bedevaartgangers behoeven nu niet meer den langen weg van het Station Heiloo naar „Kapel" te gaan; de reis is vergemakkelijkt en het verblijf op „Kapel" kan langer duren. In vertrouwen op Maria's bescherming zien wij derhalve een steeds rijker opleven der Devotie tot O. L. Vrouw tegemoet tot meerdere eer en glorie van God. Moge dat betrouwen niet beschaamd worden. De Bisschoppelijke Commissie van O. L. vrouw ter Nood. Mgr. J. J. Graaf, „Duinrust", O verveen. Pater J. A. F. Kronenburg, Kapel, 't Zand, Roermond. J. C. J. Seuter, Pastoor, Heiloo* C. J. Gonnet, Archivaris, Haarlemt. Jan Stuyt, Architect, Amsterdam. G. Th. M. van den Bosch, Alkmaar. Secr.-penningmeester, Helderscheweg 1. LEIDEN. Geboren; Izak, z. van G. W. de Beer en J. Beurze. Frederik Johannes, z. van W. Verhoeven en G. Montanus. Jacob, z. van A. Schouten en J. Brokkaar. Eli sabeth Maria Hendrika Johanna, d. van L. J. P. Batenburg en H. J. W. J. van der Drift. Johanna Maria Elizabeth, d. \an G. J. F. van Berkel en W. K. Bèzle. Hester, d. van G. Schoeman en H. Schoe- man. Jozephus Hendrikus Maria, d. van J. L A, M. Frentrop en J. C. Jansen. Gerardina Theresda, d. van A. C. Jansen en G. de Wijs. Jacoba Maria, d. van A, van Soest en M. M. van Putten. Overleden: J. C. Fasseur, geb. Van Pilanen 79 j*. J. A. Vorst, jm. 20 j. W. J. van Onzen, d. 14 j. F. Roman d. 17 m. N. van Dijk, d. 5 m. N. Waasdorp, d. 2d. M. Kaas, wed. D. Plantfeber 88 j. P. Berlemon, m. 80 j. J. Beij, m. 74 j. F. P. Knaap, m, 71 j. H. M. Bouthoorn, d. 15 j. ALKEMADE. Geboren: Andries, z. v. R. Kuper en G. H. Willekes. Willebrordus, Hendrik Nicolaas, z. v. L. Bakker en M. J. Stip- donk. Mijnanda Martha, d. v. J. Loos en M. J. Klein. "Petrus Johannes,"z. v. J. van Berkel en J. van der Zwet. Ondertrouwd: A. Verdel, 21 j. en C. Bouwmeister, 19 j.. Overleden: J. C. Bisschop, 1 dag (te Leiden). P, J. Hueber, echtg. M. Straathof, 58 j. ALPHEN. Geboren: D. van Snel en Hogendoorn Z. van Scheld en Lenderink.. D. van Roogendoorn en Van Rij. Getrouwd: J. Vrisekoop met M. J. v. d. Voort. Overleden: B. v. d. Ham, vr. v. A. Muis, 32 jr« NOORDWIJK. Geboren: Leonardus Petrus, z. v. N. de Ridder en W. Vink. Elisabeth, d. v. G. Vink en M. Zuidhoek. Petronella, d. v. V. van Duinen en J. van Roon. Nico laas Cornelis, z. v. L. A. Vink en M. Meeu wenoord. Getrouwd: C. Romijn, S7 j. en G. M. Colijn, 36 j. wed. v. Th. v. d. Weijden. NOORDWIJKERHOUT. Geboren: Adrianus, zn. v. A. N. W, Vermin en v. J. Dobbe. Wihelmina J. v. K. de Haas en E. M. Weijers. Overleden: Maria M. Teunissen j. Adrianus Vermin, 3 dagen. Ondertrouwd: Gerardus Bon 27 j, en Martina v. d. Berg 23 j. alhier. NIEUWKOOP. Ondertrouwd: W. van Dam 25 J, en Th. J. van Veldhuizen. Overleden: D. van Klink, wed. A. D. van Berkestijn, 86 j. W. Keel, wed. v. W. van Wijngaarden, 78 j. M. van Vliet, wed. v. J. Verwaal, 87 j. A. Klijn, echtg. v. P. van Leeuwen, 81 j. - Clasina C. Splinter, 8 dagen. OUDSHOORN. Geboren: D. v. Zekveld en v. Muijen D. v. Van Fulpen en Schoo- TER-AAR. Geboren: Jacobus Adrianus, z. v. J. Akerboom en M. Kempers. Maria Cor. nelia, d. v. A. C. van Zwieten en J. M. Bocxe. Joannes Henricus, z. v. C. van Zaal en J. M. Bakker. Adrianus Petrua z. v. C. M. Kroft en A. J. Heemskerk. WARMOND. Geboren: Adriana Hendrika Helena, d. v. J. Bertram en M. Kolk. Theodora Geertruida Maria, d. v. Th. v. Tongeren en A. H. v. d. Mey. Carolina Elizabeth, d. v. J. J. Leenen en J. C. Overgaauw. Ondertrouwd: A. Tegelaar, wedr. 36 j. en C. E. v. d. Kuylen, wed. 33 j. ("s-Gravenhage). Getrouwd: G. v, d< Geest en C. M. de Haas. Overleden: Corn. J. v. Winsen, j. C. van Kempen, 75 j. Wed. J. Zwet. sloot, geb. M. v. d. Ploeg. WOERDEN. Geboren: dementia, d. v. M. H. Vuu- rens van Es en M. Slagt. Cornelia Ja coba, d. v. L. W. Borsboom en A. M. Over- helmus van Rijswijk 24 j. en Johanna van Rooijen 22 jaar. Overleden: Martinus Verbeek 77 j. wedn. van J. J. v. d. Straten. Bregj» Busscher 66 j. geh. met W. den Heten. Theodorus Hendrikus Busscher 7 mnd. Jannetje v. d. Meiden 85 j. wed. v. N. Streefland.. WOUBRUGCE. Geboren: Petrus, z. v. Th. Klijn i J. van Zwieten. Gijsbertus Cornelis, t v. Th. Baak en J. Hagendorp. Overleden: P. Kersbergen, wedr. van C. van der Bijl 75 j. J. C. van der Voorn, 7 weken. G e'h u w d: G. van der Veen jm. 24 j. en M. B. van Hemossen jd. 25 j. ZWAMMERDAM. Geboren: Wijnanda Niesje, d. v. J, W. Oskam en N. W. Offers. Ondertrouwd: Johannes Bernar- dus v. Mastwijk 34 j. en Maria de Jong 33 j. Telegrafisch Weerbericht. volgens waarnemingen verricht in den morgen van 1 Februari 1915, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 760.8 München. Laagste barometerstand 747.1 Christiansund, Verwachting tot den avond van 2 Febr. Aanvankelijk zwakke, later wellicht krim pende en toenemende wind. -Nevelig tot zwaarbewolkt, later wellicht weer neerslag, 's nachts eenige vorst in het oosten, zelfde temperatuur overdag. Heden overleed plotseling onze geliefde Echtgenoot,Vader,Zoon, Broeder, Behuwdbroeder en Be huwdzoon AJfTOMUS HENDRIKUS TAN GEMEKT, in den ouderdom van 26 jaren. Mede namens verdere familie, Wed. A. H. v. GEMERT, geb. de Greew cn kind. H. v. GEMERT. A. v. GEMERT-Verhoef. A. SWAANENBURG- v. Gemekt. C. C. SWAANENBURG. J. v. GEMERT. C. H. v. GEMERT. Leiden, 31 Januari 1915. 525 Ves testraat 10. Eenige en algemeeno kennis geving. Bij den Gemeentelijken Reinigings dienst te Leiden kan worden geplaatst eeu Hoef- en Wagensmid, leeftijd be neden 35 jaar, tegen een weekloon van f14. Zich te vervoegen aan het kantoor dor Gemeente-Reiniging Noor derstraat, tusschon 10 en 12 uren v.m. en 2 en 4 uur n.m. 511 Met het oog op de veelvuldig voorkomende gevallen v. mond en klauwzeer worden H.H. Vee houders uitgenoodigd tot een Vergadering op ZATERDAG 6 FEBRUARI a.s.f 's morgens IOV2 uur in Café Zomerzorg te Leiden. Het bestuur van Veehouders-Onderlinge. Als deskundig adviseur van de Vereeniging Veehouders-On derlinge adviseert ondergetee- kende H. H. Veehouders ten sterkste deze Vergadering bij te .wonen. 524 D. v. GRUTING, Rijksveearts. UITVOERING van de Harmonie-Yereoniging „de Heerlijkheid Hoogmade", op DINSDAG 2 FEBRUARI voor Eereleden en Donateurs en WOENSDAG 3 FEBRUARI tegen entrée, In de zaal v. d. Heer C. HILLEBRAND. Kaarten vorkrijgb. bij H. E. J. Bank en 's avonds aan de zaaL 459 Aanvang half zeren. Met 1 Mei a.s. gevraagd een nette Dienstbode bij W. VREESWIJK, Rijwielhandel, Alphen, Aarkade. 523 Gevraagd tegen Mei een R. K. bij L. J. v. d. KLEIJ, Voorschootsche- weg. (461) Tegen 1 Mei GEVRAAGD een goed kunnende melken. Bij G. v. d. KROGT, Zoeterwoude (Vliet). 519 H.H. Veehouders. OndergeteekeDde blijft zich beleefd aanbevelen in alle voorkomende ge vallen, betreffende de Vee verloskunde en het ca*treeren van Vee. Hoogachtend L. BOSLAND, Vee- verloskundige, Ter-Aar, Aardam. 427 64 F. SOUPARJ LEIDEN. RIJNKADE 4. SPECIALITEIT IN: Grafzerken, Kruisen, cn verder Marmoren JVerken. Kunsttanden, Oude Gebitten, Bank-v.-Leening- briefjes, Oud Goud enZilv. koopt tegen de hoogste waarde 522 H. J. v. AMER0NGEN, Haarl.str. 233 Électr. Melkinrichting en Roomboterfabriek. De prijs der ROOMBOTER dag. versch is f 1.75 per Kilo. KARNEMELK 5 cent p. Liter. 65 Hoogachtend, HJ.RIJSBERGEN Kraaierst.5 Stationsweg 151, 's Gravenhage Lid Ie Klasse van het Nederlandsche Instituut van Accountants. Leeraar M. 0. Boekhouden en Handelsrekenen. 66 Leeraar M. 0. Staatsrecht. Leeraar M. 0. Staathuishoudkunde. Inrichting van Administratie. Opmaken van Statuten enz. Takkenbossen. Te koop ougeveer duizend iepen Takkenbossen, te bevragen bij R. BRUIN aan de Kaag. 465 Aardappelen. Puik beste Brielsche f3.8.25, 3.50 per mud. Leggoed Due of York. A. J. VAN STIJN, Warmond. 467 VOORSCHOTEN. Abonnementen en adver- tentiën voor dit blad worden aangenomen door P. VAN DEN BURG, Katteniaan. belast zich met HET PLAATSEN VAN ADVERTENTIEN Abonneert U op Leidsche Courant in alle bladen zonder prijsverhooging.

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 4