Steun aan miliciens. De Nationale Vereeniging tot Steun aan Miliciens heeft, in verband met den groo- tcn arbeid die haar te wachten staat bij evsntueele demobilisatie, hetzij die gelei delijk dan wel in haar geheel mocht ge schieden, in elke provincie van ons land een provinciale afdeeling opgericht. Voor de provincie Zuid-Holland heeft de Commissaris der Koningin, baron Sweerts de Landas Wyborgh, het eere-voorzitter- schap aanvaard. Naar men ons mededeelt, is de provincie Zuid-Holland geheel georganiseerd. Af dee lingen bestaan reeds of zijn dezer dagen opgericht te 's-Gravenhage, Rotterd.un, Leiden, Delft, Gouda en Dordrecht. Uit een ingesteld onderzoek blijkt, dat onge veer 19-400 miliciens en "landweermannen bij démobilisatie zonder werk zullen zijn. Het is dus, in economischen zin gespro ken, van groot belang die thans onder de wapenen zijnden, zoo spoedig mogelijk na demobilisatie aan den arbeid te zetten. De Vereeniging heeft ten doel dit zooveel mogelijk te bevorderen. Sinds hare op richting in 1903 heeft zij nog geen enkel jaar voor zulk een zwanen arbeid* ge staan. Getwijfeld wordt echter niet of zij. zal ook ditmaal slagen. Hoewel in de eerste.plaats voeling moet worden gezocht met de werkgevers .s het toch duidelijk, dat finantieel veel van haar geëischt zal worden om steun te verlee- nen gedurende den tijd dat naar werk worxlt gezocht. Zij, die nu reeds voor de zaak gevoelen, kunnen als lid der Ver eeniging toetreden, hetzij bij een der af- deelingen, hetzij bij het secretariaat voor Zuid-Holland, waargenomen door den heer B. van Haersma Buma, Kneuterdijk 1214 te 's-Gravenhage. Alleen door deze Vereeniging te steu nen kan voorkomen worden dat de boven genoemde 20,000 mannen, thans staande roor onze grenzen, bij terugkeer naar hunne haardsteden aan de publieke liefda digheid zullen vervallen, wat Nederland zeker niet zal willen. Aan de Statuten ontleenen wij de be paling van artikel 5: De leden worden onderscheiden in eere- lcden, donateurs en gewone leden. Donateurs zijn zij, die ineens minstens f 200 in de kas der Vereeniging storten of jaarlijks minstens f 10 contribueeren. Gewone leden zijn zij die zich verbin den tot een jaarlijksche contributie van minstens f 1. Behoeftige Nederlanders in België. De hoer jhr. F. H. T. J. Gevers te 's-Gra venhage, gedelegeerde voor Nederland van de Hollandsche Ambulance en Ned. Ver eeniging van Weldadigheid, te Brussel, ont ving van H. M. de Koningin een prachtige zending ondergoederen, ten bate der behoef tige Nederlanders te Brussel. Het Kruis van Verdienste van het Neder- landsche Roode Kruis werd verleend aan den heer jhr. F. H. T. J. Gevers te 's-Gra venhage. De heer jhr. F. H. T. J. Gevers, gedele geerd-bestuurslid voor Nederland van de Nederl. Vereeniging van Weldadigheid te Brussel, verleent op verzoek van den heer Van Vollenhoven, gezantschapsraad der Nederlanden, aldaar, tevens zijne medewer king voor het ravitaillement der noodlijden de Nederlanders in België. Door zijne zor gen zijn onlangs een partij levensmiddelen voor dit doel verzonden, terwijl spoedig eene groote voorraad kleedingstukken en le vensmiddelen zullen volgen. Voor dat doel zijn ingekomen van het Nederlandsche ge zantschap te Brussel, frs. 2000, en van den heer L. te 's-Gravenhage f 100. Nederl. Ant i-0 o rl o g Raad. Lezers van dit blad, heden is het eerste halve jaar van den oorlog vol. Een vol half jaar staan nu millioenen mannen in de kracht van hun leven, ontrukt aan hun gewonen maatschappelijken arbeid en aan hun gezinnen, in twee reusachtige machts groepen tegenover elkander met geen an der onmiddellijk doel dan om om zoovelen hunner „vijanden" als slechts mogelijk is, dood, verminkt of gewond buiten gevecht te stellen. Een vol half jaar offeren deze millioenen gewapenden, door het sterkst-gespannen menschelijk verstand en vernuft en door de hoogst-opgevoerde menschelijke arbeids inspanning voorzien van afzichtelijke ver nielingswerktuigen ter eigen verdediging, alles wat hun in den weg treedt op aan hun eischen van zelfbehoud, vernietigen geheele landstreken en sparen ook kunst werken niet. Wij zijn ervan overtuigd, dat niemand uwer zich de gruwelen van den modernen oorlog zoo groot beeft voorge steld als zij nu in werkelijkheid zijn. Maar wij zijn er evenzeer van overtuigd, dat er niet velen onder U zullen gevonden wor den, die niet van harte verlangen, dat de ze oorlog de laatste zal zijn in de geschie denis van Europa, en die niet het hunne er toe zullen willen bijdragen om te voorko men dat na den thans woedenden wereld oorlog een nieuwe, nog geweldiger wereld oorlog zal kunnen uitbreken. Die gevoelens, gij hebt deze wel geuit, in persoonlijke gesprekken, in eigen kring; maar ook op andere wijze? Hebt gij deze gevoelens ook zóó uitge sproken, dat Uw stem, doordat zij zich samenvoegde in een koor van anderen, al thans kans had te worden gehoord, mis schien niet reeds gedurende den oorlog, maar dan toch wellicht later wanneer bij den vrede over de toekomst zal woeden be slist? Zoo gij dat nog niet gedaan hebt, doet het dan nu nog! Immers dat verlangen naar een vrede, die niet een nieuwen oor log met zich zal brengen, die gevoelens van protest en van afschuw, zij leven toch nog in U even sterk, als in die eerste dagen van Augustus, toen zij alle andere gedach ten schenen te hebben verdrongen? Laat dan nü Uw stem hoorenl Gij kunt dit doen door U aan te sluiten bij de ..Ne derlandsche Anti-Oorlog Raad") Secreta riaat The res! astraat 51, 's-Gravenhage.), wieus streven er in de eerste plaats op ie gerlcnt, ae vredesvoorstanaers van alle richtingen in Nederland te vereenigen in óén gemeenschappelijke organisatie, die in samenwerking met overeenkomstige orga- nisatie's in alle andere landen, welke on middellijk belang bij den aanstaanden vre de zullen hebben, zal versterken de open bare meening ten gunste van een zoodani- gen vrede, dat daarin niet meer de kiem van een nieuwen oorlog aanwezig zal zijn. Wij wekken U op, aan deze beweging Uwen steun te geven: Uwen zedelijken steun door te zijn wederom een nieuwe medestander van dien Raad, Uwen finan- ciëelen steun door een bijdrage van min stens f 0.25 te zenden, Uwen daadwerke lijken steun, door deze organisatie steeds met nieuwe elementen zoodanig te verster ken, dat haar stem steeds grootere kans zal hebben te worden verhoordl Het bestuur van den Nederlandsche Anti-Oorlog Raad Mr. H. C. Dresselhuys, voorzitter; J. II. Schaper, onder-voorzitter; Prof. Dr. D. van Embden; Mr. Dr. D. A. P. N. Kooien; Mr. Xl. H. Rutgers; Mevr. W. Asser-Thorbecke, penningmeesteres, Oost einde 1, Amsterdam; Jhr. Mr. Dr. B. do Jong van Beek en Donk, secretaris, The- resiastraat 51, 's-Gravenhage. De Belgische Geïnterneerden. De Belgische generaal Doffin zal bin nenkort de interneeringskampen bezoeken waarin zich Belgische militairen bevinden. Hij heeft een bezoek afgelegd bij den Minis ter van Buitenlandsche Zaken en stelt zich op de hoogte met eenige zaken verband houdende met de belangen der Belgische Regeering. De op parool vrijgelaten geïnterneerde officier van het Belgische leger, die hem zal vergezellen is nog niet aangewezen. Spionnage? De manufacturier F. Pais en echtgenoote uit Delfzijl, die sedert een week in Emden gevangen gehouden werden, verdacht van spionnage, zullen tengevolge de bemidde ling van den minister van Buitenlandsche Zaken heden of morgen in vrijheid wor den gesteld. M ij n e n. In het geheel zijn tot dusver op onze kusten gevonden 234 mijnen, en wel: 111 van Engelschen, 42 van Franschen, 3 van Duitschen oorsprong; de overigen onbe kend. Vernietigd werden na aanspoeling 123 mijnen, in den grond geschoten 52 mijnen en geborgen 55, terwijl 4 bij aanspoeling ontploften. Het onderzoek vanwege onze zeemacht r.aar in de Zuiderzee gesignaleerde mijnen wordt nog voortgezet, dusver zonder resul taat. Verhooging melkprijzen. Men meldt uit Arnhem aan de „N. Crt" Reeds eenigen tijd werden hier ter stede door veehouders melkhandelaren en de melkinrichtingen besprekingen gehouden over een eventueele verhooging van de melkprijzen. De vorige week besloten dè melkhandelaren om de prijzen niet te ver- hoogen. In een druk bezochte vergadering van de vereeniging De Melkhandel te Arn hem en omstreken, waarvan nagenoeg alle veehouders lid zijn, is gisteren nu na een langdurige discussie besloten om met het oog op de steeds duurder wordende veevoe- derprijzen, de melkprijzen met twee cent p. liter te verho'ogen, met ingang van 1 Febr. Mochten de afnemers blijven bij hun de vorige week genomen besluit om de melk prijzen niet te verhoogen, en dus ook wei-, geren de verhoogde prijzen aan de veehou ders te betalen dan zullen laatstgenoemde hun geen melk meer leveren. Het bestuur verbind zich in het laatste geval zelf voor een geregelde afzet der mellj te zullen zorgen. Naar alle waarschijnlijkheid krijgen wij hier dus binnen eenige dagen niet alleen een verhooging van 20 pCt. op de melkprij zen, doch bovendien een conflict tusschen veehouders en handelaren. Dehooge vrachtprijzen. Men meldt uit Rotterdom aan het N. v. d. D.": Scheepseigenaars maken goede zaken, steeds stijgen de vrachtprijzen. Werd in gewone tijden 17 shilling per ton vracht uit Zuid-Amerika goed beloond gerekend, thans werd voor enkele weken 54 shilling betaald en nu zijn vrachten aangenomen voor 85 shilling. Heffing ineens van oorlogslasten. Het lid van de Tweede Kamer, mr. H. P. Marchant, heeft Zaterdagavond in een politieke rede te Deventer, als zijn verwach ting uitgesproken, dat de daartoe door den Vrijzinnig-Democratischen Bond be noemde commissie nog vóór Paschen een uitgewerkt wetsontwerp, betreffende de heffing ineens van de oorlogslasten, met toelichting, zal kunnen publiceeren. Een winkel-week. Te Haarlem bestaat het plan om eene „algemeene winkelweek" te organiseeren, die van 12 tot 27 Maart zal worden gehou den, en waarbij iedere winkelier die mee doet, zoo goed en kostelijk mogelijk voor den dag zal komen, om zoodoende het koopkrachtige publiek door bizondene étalage, bizondere voorwerpen of schikkin gen. bizondere attractie, bizondere adver tenties in de kranten, bizondere prijzen misschien ook enfin, door in alles op bizondere wijze den verkoop aan te pak ken, te doen zien dat de Haarlemsche win kelier in alle opzichten kan eoncurreeren en... de klandizie, die ze nóódig heeft, ook verdient! Waarlijk, een mooi plan. Niets voor Leiden? Korte Kroniek. H. M. de Koningin maakte Zaterdag avond mot gevolg in drie auto'3, een mili tairen inspectietocht naar Loosduinen en bezocht vervolgens met hetzelfde doei nog eenige andere plaatsan in het Westland. Te TMeer DIJ Heerenveèn is een ma chinale klompenmakerij opgericht. Die zal wel werk krijgen, want Duitschland vraagt 80,000 paar mansklompen, zoo spoedig mogelijk te leveren tegen contan te betaling. Er is Donderdag te Rotterdam weer een wagon hardsteen uit België aange komen, en naar men aan de „N. R. Ct." meldt zullen de verzendingen van hard steen uit België nu geregeld worden voort gezet. Met ingang van Zaterdag is de stoom vaartdienst op de lijn EnkhuizenStavo ren weder geheel hei-vat. Naar het „Hbld." verneemt, heeft de regeering zich in beginsel bereid ver klaard haar medewerking te verleenen voor de plannen der gemeente Amsterdam tot verbetering der volkshuisvesting. Zoo als men weet betreffen deze plannen den bouw op groote schaal van woningen van gemeentewege. De heer mr. J. W. van den Biesen, Eerste Kamerlid voor Noord-Brabant, die Vrijdag door. ongesteldheid verhinderd was de vergadering der Eerste Kamer bij te wonen, is lijdende aan bronchitis. In den ouderdom van 81 j. is Zaterdag avond te Arnhem overleden de gepens. luitenant-kolonel der cavalerie, jagermees- ter van H. M. de Koningin, V. J. R. baron Bentinck van Schoonheien. De overledene was officier in de orde van Oranje Nassau. De teraarde bestelling zal Dinsdag plaats hebben te Apeldoorn. Gemeentezaken. Gemeenteraad van Leiden. De gemeenteraad vergadert Donderdag 4 Februari 1915, des namiddags te twee uur. De vergadering zal, zoo noodig, des avonds te acht uur worden voortgezet. Te behandelen onderwerpen: lo. Voor stel: a. (tot vaststelling van de verordening, houdende wijziging van de verordening van 11 November 1880 (Gem. Blad no. 2 van 1881), regelende het getal, de jaar wedden, de benoeming en het ontslag der leeraressen en leeraren aan de Hoogere Burgerschool voor Meisjes te Leiden; b. in zake de opdracht van het onderwijs in de aardrijkskunde in de le en 2e klasse der Hoogere Burgerschool voor meisjes. 2o. Benoeming van eene tijdelijke leerares in de plant- en dierkunde aan de Hoage- he Burgerschool voor Meisjes. 3o. Benoe ming van een tijdelijk leeraar in de wis kunde aan de afd. B der Kweekschool voor Onderwijzers en Ondex-wijzeressen. 4o. Benoeming van een tijdelijk keurings veearts. tevens adjunct-directeur van hel Openbaar Slachthuis. 5o. Vaststelling van het aan Gedeputeerde Staten uit te bren gen verslag aangaande de wijze, waarop het op de gemeente-begrooting voor schoolkindervoeding toegestaan bedrag is besteed. 6o. Verzoek van de Leidsche H.B. School-vereeniging „Emtégeës", cm het gebruik van het gymnastieklokaal der Hoogere Burgerschool - voor Meisjes. 7o. Verzoek van den Ingenieur der Telegrafie om vergunning tot het plaatsen van een kabelhuisje buiten de Morsóhpoort. Voor stel tot ingebruikgeving aan B. C. van Steyn te Voorhout van een gedeelte berm langs den Haarlemmertrekvaartweg. 9o. Voorstel tot openbaren verkoop van op de Stads-Timmerwerf aanwezige, buiten ge bruik gestelde voorwerpen en materialen. lOo. Voorstel tot aankoop van het hek staande om een pleintje in de Verver straat. llo. Voorstel in zake de overne ming in eigendom bij de gemeente van een gedeelte grond aan den Hoogen Rijn dijk, Sectie M no. 3048. 12o. Voorstel om het geregeld toezicht op de bliksemaflei ders op gemeentegebouwen voortaan door de Electriciteitsfabriek te doen uitoefenen. 13o. Voorstel tot aanvaarding van eenige door de Regeering afgestane grafzerken, afkomstig uit het Groot-Auditorium van het Universiteitsgebouw. 14o. Veisoek van de afd. Leiden van den Ned. R. Kath. Volksbond, om verhooging der ten behoe ve van de teekenschool dier afdeeling toe gekende subsidie. 15o. Verordening, hou dende wijziging van de verordening van 15 Mei 1902 (Gem. Blad no. 9), houdende regeling van de jaarwedden der leeraaren aan het Gymnasium te Leiden. 16o. Voor stel tot dl ere vaststelling van de jaar wedde en den pensioensgrondslag van den adjunct-directeur der Stedelijke fabrieken van gas en electriciteit. 17o. Ontwerp-ver- ordening, regelende het geneeskundig en hygiënisch toezicht op de openbare en bij zondere scholen en den werkkring van den schoolarts, ingediend door Mr. A. van der Eist. 18o. Voorstel in zake het in orde maken van het sportterrein aan den Zoeterwoudschen Singel. 19o. Vaststelling van het 2e suppletoir kohier der plaatse lijke directe belasting, dienst 1914. 20o. Bezwaarschriften tegen aanslagen in de plaatselijke directe belasting, dienst 1914. Adjunct-Directeir der stedelijke fabrieken voor Gas en Electriciteit. De commissarissen der stedelijke fabrie ken van gas en electriciteit hebben B. en W. in overweging gegeven bij den' raad het voorstel aanhangig te maken om de wedde van den adjunct-directeur der Ste delijke Fabrieken van Gas en Electriciteit met ingang van 1 Maart 1915 op f 4000 vast te stellen. Evenals commissarissen zijn B. en W. van oordeel dat he<t tegenwoordige salaris van f 3500 's jaars, niet in overeenstem ming is met den werkkring van den ad junct-directeur, den heer R. van Aramers, omdat hij evenals de directeur belast is met de onmiddelijke leiding van den dienst van een der beide fabrieken. B. en W. geven den raad derhalve in overweging de jaarwedde met ingang van 1 Maart 1915 vast ie stellen op f 4000 en zijn pensioensgrondslag in verband met de personeele toelage voor het vrij gebruik van electriciteit tot een maximum van 1500 eenheden op f 4100. H. B. S. voor Meisjes. Als resultaat van een overleg met de Commissie van Toezicht op het Middel baar Onderwijs stellen B. en W. den raad voor te besluiten de 4 uren aardrijkskun de, die Mej. Michelsen in de le en 2e klas se gaf, vanaf haar vertrek tot aan het einde van den loopenden cursus, te doen gerven door de leerares in de geschiedenis en aardrijkskunde Mej. Dr. C. Ligten- berg tegen eene belooning van f 200, d. i. over een vol jaar gerekend hetzelfde be drag, dat ook Mej. Michelsen ontving. B. en W. komen met dit voorstel omdat volgens hun meening het hoogstwaar schijnlijk niet mogelijk zoude zijn eene leerares in de plant- en dierkunde*te be noemen, die tevens de noodige geschikt heid bezit om ook in de aardrijkskunde onderwijs te geven. Br en W. hebben dan ook slechts sollici tanten opgeroepen voor de betrekicing van leerares in de plant- en dierkunde. De opdracht zal een tijdelijk karakter dragen, daar binnen korten tijd een wijzi ging in de salarisregeling der leeraressen te wachten is. Voor een en ander moet de verordening gewijzigd worden en B. en W. stellen den raad voor daartoe over te gaan. Verhooging subsidie van de Teekenschool van den Ned. R.-K. Volksbond. Het bestuur van de afd. Leiden van den Ned. R.-K. Volksbond heeft zich met een schrijven tot den raad gewend met het verzoek de toegekende subsidie van f 750 ten behoeve van de Teekenschool harer afdeeling te willen venhoogen tot duizend gulden (f 1000) per jaar. B. en W. hebben zich tot het bestuur gewend met de vraag of de eveneens aan het Rijk en de provincie Zuid-Holland aan gevraagde subsidieverhoogingen waren toegestaan. In den regel toch wordt door de gemeen te aan vakscholen alleen dan subsidie of verhooging van subsidie gegeven, indien ook door het Rijk en de provincie een deel der kosten of der meerdere kosten voor hunne rekening wordt genomen. Het bestuur heeft B. en W. geantwoord, dat over het jaar 1915 niet op eene hoo gere subsidie van het Rijk te rekenen valt, aangezien de aanvrage daartoe te laat bleek te zijn ingediend, terwijl ook op de provinciale begrooting voor 1915 geen hoo- ger bedrag aan subsidie is uitgetrokken. Onder deze omstandigheden meenen B. en W., dat ook het tot de gemeent gerichte verzoek thans niet nader onder de oogen behoeft te worden gezien en geven zij den raad in overweging hun te machtigen aan adressante te berichten, dat over het jaar 11% door de gemeente geen hoogere sub sidie, dan de gewone jaarlijksche toelage van f 750 kan worden verleend. Gymnasium. Bij de vaststelling van het traktement van Dr. J. W. Lely, met ingang van 1 Sep tember 1914 tot vast leeraar aan het gym nasium benoemd, rees de vraag, of de ja ren, door den heer Lely aan de inrichting van voorbereidend Hooger Onderwijs Noorthey te Voorschoten doorgebracht, als dienstjaren in den zin van art. 2 der ver ordening van 15 Mei 1902, houdende rege ling van de jaarwedden der leeraren aan het Gymnasium te Leiden, moesten worden beschouwd. Na advies van curatoren stellen B. en W.^den raad voor de verordening in dien geest te wijzigen, dat niet alleen de jaren, aan een Gymnasium of Hoogere Burger school met vijfjarigen cursus, hetzij hier, hetzij elders, doorgebracht, als dienstjaren medetellen, doch, evenals in Den Haag, ook*de jaren, gedurende welke een leeraar werkzaam is geweest aan inrichtingen van Hooger of Middelbaar Onderwijs, die door B. en W. met een Gymnasium of Hoogere Burgerschool met vijfjarigen cursus wor den gelijk gesteld. Pleintje Verversstraat. Daar diakenen der Ned. Herv. Gemeente van een verder gebruik van het pleintje aan de Ververstraat afzien geven B. en W. den raad in overweging met het oog op de handhaving van de tegenwoordige bestem ming van het pleintje in de Ververstraat, het hek van de Diakenen der Ned. Herv. Gemeente aan te koopen voor de somma van f 60. Diakenen zijn. bereid het hek voor dien prijs af te staan. Aan het pleintje zal een frisscher aan zien gegeven worden. Overname grond aan den Hoogen Rijndijk. J. Wolters, eigenaar van een strookje grond, groot 18 vierk. M., aan den Hoogen Rijndijk, heeft zich bereid ver klaard dat strookje aan de gemeente over te dragen. Tevens heeft hij echter verzocht, om den grond, zoolang de gemeente uien nog niet voor verbreeddng van den weg noodig heeft, met een ijzeren hek van den openharen weg te mogen afscheiden en als voortuintje te mogen gebruiken. Tegen de overneming van het strookje bestaat noch bij de Commissie van Fabri cage, noch bij Bujd.kkgfrd hmrfd fluryk het evgenmin bedenking ontmoet om den grond aan adressant in gebruik te geven, teneinde tot tuin te worden ingericht. Aan weerskanten van het perceel bevinden zich eveneens tuintjes met hekjes en aan eene verbreeding van den weg bestaat ter plaat se vooralsnog geen behoefte. B. en TV. geven den raad in overweging tot een en ander le besluiten onder zekere voorwaarden. Huur Berm Haarlemmertrefweg. Naar aanleiding van een verzoek van B. C. van Steyn te Voorhout, geven B. en W. den raad in overweging het gedeelte berm langs den Haarlemmertrekvaart- weg, "gemeente Noordwijkerhout, ter groot te van pLm. 50 M2., tot weleropzeggens aan B. C. van Steijn voornoemd als uitpad en losplaats in gebruik te geven, tegen betaling van eene jaarlijksche recognitie van f 0.05 per M2. overeenkomstig het raadsbesluit van 14 Janauri 1897, vermeer derd met een bedrag ineens tan f 0.15'/, per M2. voor het rooien der stoven en het gemis van het thans 7 jaar oud zijnde hakhout, onder de navolgende voorwaar den: lo. dat het gebruik van de opslagplaats zoodanig geschiede, dat nimmer het ver keer op den weg daardoor worde gehin derd; 2o. dat de opslagplaats ten genoegen van B. en W. worde afgeheind met een heg of palen met draad, welke afheining geplaatst moet worden op een afstand van 1 M. van den koolaschweg. Grafzerken. Door den Minister van Binnenland-sche Zaken zijn op voorstel van Curatoren der Rijks-Universiteit alhier eenige grafzer ken, die bij de verbouwing van het Groot Auditorium te voorschijn zijn gekomen, aan de gemeente afgestaan ten behoeve van het Stedelijk Museum „de Lakenhal". B. en W. geven den raad in overweging deze te aanvaarden. Sportterrein Zoeterwoudsche Singel. In het praeadvies van 17 Juli 1914 gaven B. en W., naar aanleiding van een ver zoek van het beötuur van de afdeeling Leidon van den Nederlandschen Bond voor Lichamelijke Opvoeding, om op het aan die afdeeling verhuurde sportterrein aan dan Zoeterwoudschen Singel voortaan geen paardenspellen, concours-hippiques, tentoonstellingen en dergel. toe te laten en het in slechten toestand verkeerende ter rein van gemeentewege in orde te maken, in overweging dit verzoek slechts in zoo verre in te willigen, dat het onderhouden van het terrein in 1915, na afloop der Lustrumfeesten, onder de oogen zou wor den gezien. De kosten hiervan worden, nu het ter rein niet meer als voetbalveld zal worden gebruikt, geraamd op f 1100 ,d. i. f 900 minder dan zou moeten worden uitgege ven, indien ook het gebruik als voetbal veld bleef gehandhaafd. Het komt B. en W. met de Commissie van Fabricage voor, dat er, wanneer de afdeeling voortaan het jaarlijksche on derhoud voor haar rekening neemt, wel aanleiding bestaat voor de gemeente, om in het belang van de lichamelijke opvoe ding der Leidsche jeugd het offer van f 1100 te brengen. Zij geven den raad in overweging hun te machtigen aan het bestuur der afdee ling Leiden van den Nederlandschen Bond voor Lichamelijke Opvoeding te berichten, dat het aan die afdeeling verhuurde sport terrein aan den Zoeterwoudschen Singel van gemeentewege zal worden in orde gemaakt, onder voorwaarde dat de afdee ling zich verbindt het terrein niet meer als voetbalveld te gebruiken of te doen ge bruiken en op zich neemt het terrein in goeden staat en ten genoegen van B. en W. te onderhouden; Openbaar Slachthuis. Daar de heer Goedhart, adjunct^direo teur van het Openbaar Slachthuis en ge meenteveearts zich onder de wapene-n be vindt en de pogingen om hem met onbe paald verlof uit den dienst terug te krij gen, niet met succes zijn bekroond, geven B. en W. den raad, geheel overeenkom stig het advies van de Commissie voor het Openbaar Slachthuis, in overweging den heer J. Rinses met ingang van een door B. en W. te bepalen tijdstip tot we- deropzeggens te benoemen tot tijdelijk keurirgsveearts, tevens adjunct-directeur van het Openbaar Slachthuis, en als zoo danig ook belast met de werkzaamheden van gemeente-veearts, een en ander in verband met het zich in militairen dienst bevinden van den Keuringsveearts, den heer Goedhart, en tegen een vergoeding berekend naar f 1000 's jaars. Uit Stad en Omgeving. R. K. Volksbond. Zondagavond had in den R. K. Volksbond een feestavond plaats, waarvan de baten zouden komen ten voordeele van het nieu we vaandel. Tegen acht uur was de groo te zaal geheel en al vol geloopen en toen dan de heer G. Heykoop, voorzitter der Afd. met een kort woord de vergadering opende, was er geen plaats meer onbezet. Ook de Adviseur de Z. E. Pater Zuid geest was aanwezig. In korte trekken schetste de Voorzitter de geschiedenis van het Vaandelcomité dat ook al als elk an der comité zijn Drang und Sturm periode heeft gehad. Maar ten slotte was het zoo ver gekomen, dat men het vaandel had besteld. Om de laatste gelden nog bijeen te krijgen had men dezen avond georgani seerd. Spr. hoopte, dat de vergadering ook in dit opzicht zou mogen slagen. Hierna werd door de tooneelvereeniging opgevoerd ,,Wie ben ik?" blijspel in drie bedrijven, dat goed werd vertolkt en me nigmaal de lachspieren! in beweging! bracht. Na het tweede bedrijf zou er een collec te gehouden worden voor het vaandel. Pa ter Zuidgeest sprak eerst nog een woord van opwekking en schetste in gloedvolle woorden de beteekenis van een vaandel voor een Vereeniging. 't Is nu 20 jaar ge leden aldus de Eerw. spr. dat de R. K. Volksbond in Leiden een vaandel gekre gen heeft. Wat het vaandel is voor het leger, dat is het ook voor een vereeniging^ Het geeft bezieling aan onze idealen en is een teeken van het groote idee waarvoor de Volksbond strijdt. Maar nu is het oude vaandel verkleurd en verschoten, do-ch ofschoon het oud geworden is toch mag de R. K. Volksbond met trots er naar op zien omdat het getuige is geweest van 19 jaren vruchtbaren arbeid. Het vaandel is de trots van den Volksbond geworden, maar daarom moet het vaandel ook toon baar zijn overal en altijd. Het moet ver- toonen onzen strijdkracht, het moet een teeken zijn van onzen kracht en onzen groei. Daarom moeten wij een nieuw vaandel hebben, dat den R. K. Volksbond met cnre vertegenwoordigen kan in de kerk en op straat Aan dezen eisch kon het oude vaandel niet meer voldoen en daar om was het een goede gedachte van het damescomité om gelden in te zamelen voor het aanschaffen van een nieuw. Het nieu we vaandel zal nieuwe kracht geven in

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 2