secretaris, den heer L. M. Groenewegen, een keurig jaarverslag uitgebracht. Een langdurig applaus viel spreker daarvoor te beurt. Daarna beklom de ZeerEerw. heer J. W. v. d. Wiel het spreekgestoelte, die zou spreken over het onderworp: „Waar schuilt het grootste gevaar voor ons land". De gewijde redenaar zegt, dat het hom als priester een plicht is, in een katholieke vergadering, een katholiek on derwerp te bespreken, zoodat hij heeft ge meend geen beter en geen nuttiger onder werp te kunnen kiezen, dan ,,het huwe lijk" en „het huisgezin". In den breede zet spreker uiteen hoe wij katholieken het huwelijk als een heilige zaak, ingesteld door God zelf, hebben te beschouwen, daarna de plichten opsommende die uit het huwelijk voortvloeien. Ten sterkste drukt spj-eker het op 't hart bij het doen eener keuze tot het aangaan van een hu welijk, uiterst voorzichtig te zijn, omdat daarvan het eeuwig heil der ziel kan af hangen? Vervolgens spreekt de gewijde redenaar, over het huisgezin en behandelt achtereenvolgens, het een en ander met voorbeelden illustreerende, lo. hoe de ver houding tusschën de echtgenöotcn onder ling moet. zijn; hoe de verhouding der ouders tegenover de kinderen moet zijn, en ten3o hoe de verhouding van man en vrouw tegenover de dienstboden behoort te zijn. Aan het slot van zijne hoogst interessante rede toont spreker, van hoe groot belang een goed huwelijk en een voorbeeldig huis gezin ongetwijfeld is voor de kerk, en de geheelo maatschappij. Een welverdiend, langdurig applaus viel den gewijde spre ker, voor zijne hoogst leerzame rede, die van het begin tot het einde met spanning gevolgd werd, ten deel. Als tolk der ge- heele vergadering bracht de voorzitter, de heer J. H. Mulder, een warm woord van dank. Voorts werd besloten, ten aanzien van het voorstel-Voorbuig, om enkele wij zigingen in de statuten der Centrale kies vereniging te brengen, den afgevaardigde voor de centrale vergadering, vrij man daat te geven. Van de rondvraag werd door niemand gebruik gemaakt Daarna had de verlo ting van enkele prijzen plaats, tijdens welke de vergadering een amusant karak ter kreeg. De voorzitter sloot daarna'de vergadering met den gebruikelijken Chris- telijken groet NIEUWKOOP. Visscherijvereeniging. Gisteravond had in het hotel „Het Vliegende Paard" eene vergadering plaats van de afdeeling Nieuwkoop-Noorden der Ned. Zoetwater- visscherij, onderdeel der Ned. Heidemaat- schappij. Na opening door den voorzitter, den heer J. Pieterse, uit Noorden, en lezing der no tulen geschiedde voorlezing van eenige imiider belangrijke ingekomen stukken. .Vervolgens werd het woord verleend aan den heer Holtkamp, uit Arnhem, ambte naar bij de Ned. Heidemaatschappij, die het nut en dewenschelijkheid uiteenzette om in, de afdeeling eene coöperatieve spaar- prt vi.-uu-schnth.jirm ©p -fcc ri-cHicn, terwijl 1)1} voormelde Maatschappij reeds een centrale Bank bestaat. Het doel van dit streven in het algemeen is de verbetering van de zoetwatervissche- rij door: le. het veilig en rentegevend be leggen van de bij haar gedeponeerde gel- den-met de bevoegdheid ook van niet-leden zoowel in den vorm van deposito's als door het eventueel uitschrijven eener obligatie- leening gelden in ontvangst te nemen; 2e. het verstrekken van crediet uitsluitend aaji de leden; 3e. het vormen van een reserve fonds. Leden dezer Bank kunnen .zijn, zij die lid zijn van de hoofdafdëeling Zoetwa- tervisscherij alsmede rechtspersoonlijkheid hebbende afdeelingen. De persoonlijke leden zijn verplicht tot het nemen van ten minste één en bevoegd tot het nemen van ten hoogste tien aan- deelen, terwijl de afdeelingen verplicht zijn tot het nemen van tenminste tién en bevoegd tot het nemen van ten hoogste twintig aandeelen in het kapitaal dei- centrale Bank. Elk aandeel is groot f5 welke aandeelen echter b, toetreding niet terstond behoeven te worden volgestort De leden zijn slechts verplicht 1/10 of 50 ets. terstond te storten en wordt behalve deze storting bij toetreding een entreegeld betaald van f 50 ets. Het aan de leden te verleenen crediet mag nimmer meer bedragen dan het twin- tigvoud van het door hen genomen aan deel der vereeniging, zoodat een aandeel van f 5 recht kan geven op een crediet van f 100. Vóór het verstrekken van voor schotten zal steeds gevraagd worden voor welk doel de gelden noodig zijn. Bij het toestaan van voorschotten ook in loopende rekening moet altijd zónder uitzondering de behoorlijke terugbetaling verzekerd zijn door het stellen van persoonlijke of zake lijke door het bestuur goedgekeurde zeker heid. De renten worden door het bestuur vastgesteld. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd door eenige aanwezigen ge bruik gemaakt, welke vragen naar genoe gen werden beantwoord. Slechts twee leden gaven zich als lid der eventueel op te richten spaar- en voor schotbank op, waarom op een volgende vergadering zal worden overwogen of men a! dan niet tot stichting zal overgaan. ^De Voorzitter dankt den spreker voor zijn optreden en sluit vervolgens de verga dering. NOORDWfJK. Een liederen-avond. Met goeden wil en ijverigen toeleg kan ook op een dorp, waar, zooals vanzelf spreekt, over betrek kelijk weinig krachten te beschikken valt, iets verdienstelijks en genotsvol op kunst gebied worden gepraesteerd. Wij mochten daar de laatste maanden meer dan eens getuigen van zijn. Zoo woonden wij gister- avond te Noordwijk in de zaal van de er ven C. Gordijn een liederenavond bij, ge geven door eenige Noordwijksche dames en heeren, met welwillende medewerking van mej. M. A. Christiaanse (Leiden), on der directie van den heer S. J. M. van Helvert (Leiden), ten bate van het St. Je- roensgesticht te Noordwijk. 't Is slechts enkele maanden geleden, toen wij vernamen, dat het initiatief tot dezen avond was genomen. In dien tijd hebben er een tiental repetities plaats ge had en nu.... een succes, waarmede wij den executanten ten volle kunnen geluk- wenschen. Den executanten, maar ^ok en met aller instemming moge wij zeg gen: vooral den directeur, den heer v. Iielvert. Dank zij diens bekwame en ener gieke leiding is het mogelijk geweest de zen avond te organiseeren. En in het aan bieden van een krans vóór de pauze mag de heer v. Helvert zien een alleszins ver diende hulde, een blijk van oprechte waar deering. Het klank-volume van de gemengde ko ren klonk vol en zuiver, de dames- en hee- renstemmen voegde zich samen in een volkomen harmonie. Hier mogen wij wel namens de Noordwijksche dames en liee ren, die het initiatief tot deze uitvoering hebben genomen, een bijzonder woord van dank richten tot eenige te Noordwijk ge mobiliseerde heeren, aan wier medewer king ook voor een groeft deel het succes van dezen avond is te danken. Wij zullen niet beginnen aan een afzonderlijks be spreking van elk der elf nummers voor ge mengd koor, maar volstaan met te geiui- gen, dat zij alle een luister-stil publiek vonden, dat zij alle correct en beschaafd, zeer beschaafd, ten gehoore werden ge bracht. Wij genoten niet slechts van liederen voor gemengd koor, doch ook van solo's en duo's. Hier zij allereerst ware bewon dering uitgesproken voor het rijke talent van mej. M. A. Christiaanse uit Leiden, dat zich voor ons ontvouwde in een wel doende weelde. Welk een brooze teerheid in het „Dors mon enfant" van Richard Wagner; welk een jubelende vreugde in het „Mijn liefken is mijn somer" van W. F. G. Nicolai; welk 'n fiere kracht in het als toegift gezongene „Neutraal" wij doen sleohts een greep in het achttal lie deren, door deze zeer begaafde zangeres gezongen. Onder hartelijke toejuichingen werd haar voor de pauze een bouquet aan geboden. De dames v. d. W. schonken ons een tweetal duo's, waarbij de smettelooze zui verheid zoowel van ie<Ier der stemmen afzonderlijk als van den samenzang het oor streelde en bekoorde en ons deed neer zitten in gespannen genieting. De keuze der liederen was voortreffelijk: „Ich wollt' meine Liebe ergösse sich" en „Sonn- tagsmorgen", van Mendelssohn. Ook de dames K. vergastten ons op een tweetal duo's, teere liedekens van Cath. v. Rennes, die door de zangeressen zuiver gevoeld, teer ën fijn werden gezongen cn blijkbaar bij het dankbare publiek „in sloegen". Mej. A. de J. zong met een zeer natuur lijke voordracht en een vólkomen passen de accentuatie twee mooie liederen van Emile Hüllebroeck: „Aan u illéen" en „Slape zacht". iDo -ruime zaai het podium was, d ank zij de zorgen van den heer C.' L. 'J. v. d. Meer smaakvol met bloemen versierd was flink bezet en onder de aanwezigen merkten we op de plaatselijke gjestelijk- heid, majoor Kroon en eenige leeren of ficieren. Ten slotte zij "t ons vergund hier den da mes en heeren, die aan deze uitvoering hebben medegewerkt, een raad te gtven: dat zij hun tijdelijk gezelschap rmvormen in een blijvende vereeniging, dat rij den durf hebben op te richten een R.-K. Ge mengde Zangvereeniging. Zij /uilen, als en daar twijfelen wij nj£t a§m -- cok nog enkele andere goede krachten zich bij hen aansluiten, aan Katholiek Niord- wijk veel te genieten kunnen geven, dcor hun zang Roomsche schoonheid komen doen uitstralen, Roomsche blijdschap kun nen doen uitjubelen. Dat de vrucht van dezen avond op deze wijze 'an llijvcrde waarde zijl STOMPWIJK. Burgerlijke stand. De bevolking der ge meente vermeerderde in den loop van het jaar 1914 door vestiging met 138 mannen en 122 vrouwen, tottaal 260 personen; door ge boorte met 88 mannen en 65 vrouwen, totaal 153 personengeheele vermeerdering door ves tiging en geboorten 413. Vermindering door vertrek 161 mannen, en 169 vrouwen, totaal 330; door overlijden 32 mannen en 29 vrouwen, totaal 61 personen; geheele vermindering door vertrek en over lijden 391. Totale vermeerdering der bevolking in 1914 met 22 personen. De gemeente telde derhalve op 31 Decem ber 1914, 3946 inwoners. Aantil levenloos geboren in het afgeloopen jaar, 1 van het mannelijk en 1 van het vrou welijk gpslacbt. Er werden. 26 huwelijken voltrokken. WASSENAAR. Verplaatst. De heer D. van Dalfsen, klerk aan het Post- en Telegraafkantoor alhior, is met ingang van 16 Februari in gèlijke be trekking benoemd te Wateringen. WARMOND. Een mannenkoor? Er bestaan hier ernstige plannen tot het oprichten van een Mannenzangvereeniging. ZOETERWOUDE. Mond- en Klauwzeer. Wat verwacht werd, is ook geschied. Ook de veestapel vain den landbouwer K. bestaande uit 40 koeien en 15 varkens is 1.1. nacht naar het Abattoir te Leiden vervoerd om afgemaakt te worden. Een gedeelte der gemeente, de Oost- en Westbroekpolder alsook, de Ouden Gelders- woudschen polder, is besmet verklaard.. Invoer van vee is in dat gedeelte ver boden. Ook de uitvoer is verboden; alleen kan toestemming verleend worden tot vervoer van vee naar het Slachthuis on der politiegeleijde. Steuncomité. In de Raadzaal kwam gisteravond het Plaatselijk Steuncomité voor de tweede maal bijeen. De EdelAchtb. heer A. A. van Gils, voor zitter van het Comité opende deze verga- dei ing. In zijn openingswoord memoreer de ZijnEdelAchtbare de vele werkzaamhe den, de gev.. erde critiek, .soms opbouwend, soms afbrekend. Van de<- laatste zegt spr. dat deze is ontstaan door dat men meer het hart dan het verstand liet spreken. De secretaris, Ds. J. Hengeveld, leest daarop de notulen, die onveranderd wor den gearresteerd. Vervolgens brengt de secretaris een be knopt, zakelijk verslag uit van de gedane werkzaamheden. Uitdrukkelijk is in de eerste maanden na de mobilisatie door het Nationaal Steuncomité gewezen op de mogelijke broodnood, waarom het bestuur besloot 12 mud erwten en 12 mud boonen in te koopen. Gelukkig is deze nood niet ge komen en ,zijn de levensmiddelen uitge deeld aan de huisgezinnen van behoeftige militie en landweerplichtigen, groote ge zinnen en werkeloozen. Het bestuur meent daaraan goed te heb ben gedaan evenals aan de voordeelige in koop van 665 el keper en katoen, die ook aan verschillende gezinnen zullen worden verstrekt. 't Comité heeft een zeer voordeelige aanbieding ontvangen (lit Amsterdam. Een flinke partij kleedingstukken vervaar digd door werkeloozen en waar aan de gemeente Amsterdam en het N. Steunco mité veel geld ten koste legt, zullen wor den ingekocht en dan aan hen die daarvoor in aanmerking komen vpor de zeer lagen kostenden prijs verkocht worden. De penningmeester, de WelEerw. heer Chr. Dessing geeft vervolgens een finan cieel overzicht. Do collecte in Augustus gehouden bracht 1 1057,31 op. Met andeie giften o.; a. van het Na tionaal Steuncomité a,ls Kef st.gave f29.— waren de ontvangsten f 1222,59. In Augustus zijn 5 gezinnen ondersteund tot f 28.35; in September 9 tot f 77.10; in October 11 tot f 89.25; in November 15 tot f 168.40; in December 22 tot f 209.34; in Januari lot den 25en 19 tot f 161.85; zoodat de uitgaven aan wekelijksche geldelijke steun bedroegen tot f 734.29; aan s-teun in anderen vorm f 396.60; aan diverse uit gaven f 36.77V2. Totaal der uitgaven f 1167.661/è, zoodat nog f 54.931/, als batig saldo aanwezig is. Punt 3 der agenda is het voorstel tot het houden van een collecte langs de hui zen. De voorzitter toont de noodzakelijkheid daarvan aan. Wel heeft de gemeenteraad een vrij mandaat gegeven tot een zeker bedrag, doch gezien de onzekere toestanden waar in ons land, blijkens de besprekingen in de Tweede Kamer, nog verkeert, is het niet raadzaam daarover nu reeds te be schikken. Eenparig noemen de aanwezigen de col lecte noodzakelijk en wordt besloten deze te houden op Woensdag 3 en Donderdag 4 Februari a.s. De voorzitter sluit daarop de vergade ring na de heeren dank te hebben ge bracht voor het aangenaam discussieeren. Roomsche Agenda. ZONDAG, 31 Januari. St. Jozefszaal 814 u- Plechtige Installatie van den WelEerw. Heer P. van Veen, als Praeses der Vereeniging. ZONDAG. Leiden. Bondsgebouw. Uitvoering van „Vondel". sommige onderdeelen van het leger en van de landweer, heeft de Opperbevelheb ber van Land- en Zeemacht, bepaald, dat de onderofficiéren der regimenten infan terie, die voorkomen op de ranglijsten van geschikten voor den naasthoogeren rang, in de hoogere fuctie worden werkzaam gesteld, als sergeant-majoor-administra- teur of instructeur. Zij, die tijdelijk een hoogere functie waarnemen, genieten een verhooging van jaarwedde naar reden van 50 pCt. van hetgeen hunne tegenwoordige jaarwedde minder bedraagt, dan die, waarop zi] aanspraak zouden hebben, indien zij be vorderd werden tot den rang, waarvan zij den dienst tijdelijk waarnemen. UITLOTINGEN. LOTEN STAD BRUSSEL 2% pCt. van 1902. Trekking 15 December 1914. Aflosbaar 1 Juli 1915. Serie 4538 no. 11 fr. 10,000; ser. 11897 no. 23 fr. 1000; ser. 73% no. 5 fr. 500; ser. 3765 no. 13 en ser. 10376 no. 10 elk fr. 250. De volgende elk fr. 150. Ser. 348 no. 6, ser. a 348 no. 14, ser. 4536 no. 6, ser. 4538 no. 8, ser. 4634 no. 22, ser. 48l6 no. 15, ser. 4816 no. 20, ser. 7396 no. 6, ser. %94 no. 3, ser. 9694 no. 22, ser. 10376 no. 6, ser. 10376 no. 8, ser. 10376 no. 22, ser. 11897 no. 14, ser. 13433 no. 1, ser. 13538 no. 3, ser. 13538 no. 23, ser. 13538 no. 25, ser. 17417 no. 6, ser. 17417 no. 8. De overige in onderstaande seriën begre pen nos. elk fr. 110: 348 3765 4538 4634 4816 73% %94 10376 11897 13-433 13538 17417 17948 23823 22942 23864 27512 29150 CORRESPONDENTIE. Medewerker, 't Strijdt met een allerzins begrijpelijk journalistiek gebruik om een bij drage op te nemen, waarvan de afzender niet aan de Redactie bekend is. H. Bijdragen in poëzie nemen wij slechts bij* zeer zeldzame uitzondering op. Uit de Pers. Mond- en Klauwzeer. De „Standaard" driestart: Het opnieuw uitbreken van het mond en klauwzeer doet nogmaals het zoo in gewikkeld vraagstuk opleven, of de me thode van bestrijding van dit kwaad, die in de laatste periode ten onzent ingang vond, op den duur blijft aan te bevelen. Dusver ging het protest tegen deze barre methode bijna uitsluitend van geloovige zijde uit, wijl men zich afvroeg, of het ons, menschen, geoorloofd was, op zoo niets sparende wijze geheel gezond en kostelijk vee af te maken. AI gaf men toe, dat in noodgeval hiertoe moest worden overgegaan, men gispte in elk geval de' weelderige wijze van deze af- maak. Om een .enkel ziektegeval werden keer op keer geheele stallen letterlijk uit gemoord. Men ontzag ten slotte niets meer. Afmaken werd het wachtwoon< en de veeartsen, met hun aanhang, weiden steeds meer heer en meester op geheel het terrein. Wat men ook klaagde, of protesteerde, niets hielp. Meer dan eens zelfs kwam de gewapende macht er bij te pas, om de afmaak door te zetten,, en steeds meer drong de overtuiging door, dat hoe meer men afmaakte, des te krachtiger de ge zondheid onder onze kudden, op onze stal len zou rijzen. Thans echter, en dit is in hooge mate opmerkelijk, begint zich tegen deze af maak ook verzet uit-gansch anderen hoek te organiseeren. Men las, dat het Kamer lid Lieftinck zich voor protest gereed maakte. En ook in meer dan één liberaal orgaan kon men althans de vraag lezen, of het doorgaan met zoo niets sparende afmaak wel geraden, gewettigd en nood zakelijk was. Vanzelf werken de tijdsomstandigheden ook hier in. Het vleesch wordt schaarscher, Steeds meer vraagt men zich af, hoe men op den duur in de vleeschbehoefte voorzien zal. En in de tweede plaats, de vee-uitvoer naar het buitenland spreekt niet zoo sterk mede, als een jaar geleden. Men ziet in het Buitenland, om maar vleesch machr.ig te worden, niet zoo scherp meer toe, en de handel met het Buitenland beheerscht den toestand niet meer. Met belangstelling zien we de uitkomst van dit nieuwe protest tegemoet. Zou er metterdaad .matiging op komst zijn? Faillissementen. Uitgesproken: G. Hovenkamp, smid, te Stadskanaal (W.) cur. II. Martijn, te Winschoten. J. Jansen, handelende onder den naam Algemeene Bouwmaterialen Company, van beroep handelaar in bouwmaterialen; cur. mr. G. Seret. D. S. Kropveld Jr., handelsagent; cur. mr. S. J. van Roijen. L. O. Dadema, kleermaker en koopman; cur. mr. A. C. van Blommestein. Opgeheven: J. C. Steijger, schilder. Laatste berichten. Burgemeester van Middelburg. Naar wij vernemen is de heer P. Dumon Tak, wethouder van Middelburg, benoemd tot burgemeester dier gemeente. Overreden. Hedenmorgen werd het lijk van den betonwerker J. K. Driessen deerlijk verminkt op de baan- der stoom tram Den HaagDelft gevonden, de man was gehuwd en, vader van drie kinderen. Hij was ongeveer 47 jaar oud en in dienst bij de llollandscho Beton-Maatschappij, bij wie hij als een ijverig oppassend werk man bekend stond, die gewoonlij'i gerui me» tijd vóór het aanvangsuur reeds op zijn werk was. Zóó was het mogelijk, dat niemand getuige was van het ongeluk. Even te voren was een kameraad hem op de fiets achterop gereden en hadden beide mannen elkander gegroel. Toen men op het werk, waar men zich over het lange uitblijven van Driessen verwonderde, hoorde dat een man was overreden, ver moedde men terstond, dat dit met Dries sen was gebeurd. Zoodra men hieromtrent zekerheid had, ging een der werklieden D.'s vrouw op de droevige tijding voorbe reiden. Het ongeluk is gebeurd even voorhij de bocht, die de Rijswijksche weg maakt op een honderd meter afstand van de Laak- brug. Door de aan de eene zijde van de trambaan staande booinen, is het niet mogelijk, om van de brug komencje, te zien, of er iemand op de trambaan loopt. Toen de machinist de tram tot staan had gebracht, zijn hij en de conducteur een 25-tal meters teruggegaan, om te zien, of zij iets vonden, maar daar zij dachten, dat een mand* of een ander voorwerp was overreden, __zochten zij niet verder. Onge veer 85 meter achter de plaats, tot waar zij gezocht hadden, werd later door kame raden van Driessen zijn lijk gevonden. Degene, die hem per rijwiel was gepas seerd, verklaarde^ dat hij achter zich een gil of een kreet had gehoord. Hij had toen nog omgekeken, maar niets bijzonders op merkende, was hij doorgereden. Beschonken Militairen. Door de sta tions-commandant te Zwolle werd Dins-> dagavond de hulp van de politie ingeroe pen om een paar militairen, die zich in den trein misdragen hadden, in verzeker de bewaring te stellen. Nadat de politie en de marechaussee er met vereende krach ten in geslaagd waren het onwillig twee tal uit den trein te verwijderen, werden zij onder militair- en politiegeleide naar de Broerenkazerne gebracht, wat veel opzien baarde. Zij hadden zich in den trein schuldig, gemaakt aan mishandeling van een kor poraal en het vernielen van vier ruiten. Vandaag zijn zij ónder militair geleide naar Apeldoorn, de plaats hunner bestem ming, gebracht. Academienieuws. Leiden. Met gunstigen uitslag afgelegd, het Examen voor den Indische rechter- 1 ij ken dienst door den heer Mr. E. E. V. Brouwer, Zwolle; het doctoraal examen in de plant- en dierkunde Mej. J. M. II. Voigt, Zoeterwoude. Marktberichten. WOERDEN, 27 Jan. Kaas. Op de kaasmarkt ■waren heden 78 partijen aangevoerd. Men besteedde voor Goudscho kaas Istc soort f 42.a f 45.dito 2de soort f 40.a f 41.—, dito zwaardere f 43.a f46.dito rijksm. f44 a f46, per 50 kg. Handel vrij vlug. VOORSCHOTEN. 27 Jan. Vnje veiling, 620 eieren f7,75 f7,95. Veiling V. P. N. 720 eieren fG,75f7.75. DELFT, 27 Januari. Ter vette varkens markt waren heden aangevoer d 205 stuks Prijs f0.48 a f0.55 per kilo lichte, f0.64 a f0.72 per kilo zware. DELFT, 28 Januari. Yee. Vette koeien le qual. f250 a 405, dito 2e qual. f150 a 250, kalfkoeien 1 qual. f225 a 875, dito 2e qual. f150 a 225; vaarkoeien le qual. 1180 a 275, dito 2e qual. f100 a 180; vette kalveren le qual. *f 80 a 125, dito 2e qual. f50 a 80, vette schapen le qual. fa dito 2c qual. f a schapen met lammeren le qual. fa dito 2e qual. fa vette lammeren f20 a 26weilammeren famagere varkens f 15 a 36, Biggen f 5.a 15. nuchtere Kalveren f 5.a 32.Paarden f 50a 260.stieren f af Rundvleesch f 1.a 0.90 a 0.80. Vet Kalfs- vleesch fl.30 a 1.20 a 1.10, schapen vleesch a c., lamsvleesch a c., alles per kilo. Aanvoer 255 Runderen 3raardcn; 10 vette Kalveren; 232 magere Kalveren; 107 Schapen of Lammeren, 291 Varkens; 221 Biggen; 17 Geiten of Bokken. Graan. Rogge f d Tarwe f 16. a 16.50, Ghevaliergerst f aZomer Gerst f 14.a 14.25, Haver f 15.a 15.25, Paardenboonen faBruine Boonen f 12.a 14.50, Duivenboonen f d Groene Erwten f 15.a 16.Mixed Mais .12.a per 100 kilo, Koolzaad f aper H.L., Lijnkoeken f 15.a 16.— Boter, f64.— a f73.— per 1/4 vat van 40 k.g. Aanvoer 71 achtste en 34 zestiende vaten, wegende samen 1760 kg. Rechtzaken. HAAGSCHE RECHTBANK. De rechtbank veroordeelde heden: F. V., W. V. en C. V., visschers te K a t- w ij k, wegens wederspannigheid, de eer ste tot f 10 boete of 1 maand tuchtschool, de beide anderen tot f 10 boete of 10 da gen hechtenis. Beleediging. De Rechtbank te 's-Gravenhage heeft heden Mr. C. P. van R., letterkundige te Rotterdam, vrijgesproken van het hem in de eerste plaats ten laste gelegde feit (het in gevaar brengen van de onzijdigheid van den Staat) en heeft hem wegens het in de tweede plaats ten laste gelegde (be leediging van den Duitschen Keizer) ver oordeeld tot f 300 boete of 60 dagen hech tenis. Het feit werd gequalificeerd als: belee diging, aan een regeerenden vorst van een bevrienden staat aangedaan. De Rechtbank overwoog in haar vonnis o. in. dat de beleediging geacht kan wor den in het openbaar te zijn geschied, om dat de stukken, waarin die beleediging was vervat (de afdrukken van het door den heklïCagden geschreven pamflet) in het i openhaar verspreid zijn. Moud- en klauwzeer. Door den landbou wer C. van der Eijk is aangifte gedaan dat bij een dertiental varkens vermoedelijk mond en klauwzeer voorkomt. VEUR. Burgerlijke Stand. Aantal inwoners op 31 Dec. 1913. 800 m. 764 v. totaal 1564. Geboren: 39 m. 28 vr. totaal 67; gevestigd 86 m. 107 vr. totaal 203; vermeerdering 135 m. en 135 vr. totaal 270; overleden 15 m. 6 vr. totaal 21; vertrokken 66 m. 66 vr. to taal 132; vermindering 81 m. en 72 vr. is 153; totale vermeerdering 54 m. en 63 vr. is 117. Bevolking op 31 Dec. 1914: 854 m. ■en 827 vr. is 1681. Levenloos aangegeven 2. Aantal huwelijken 4. VOORHOUT. Gemeenteraad. De vergadering van den gemeenteraad kon hedenmiddag niet doorgaan, daar slechts drie leden aanwe zig waren. Het vereischte aantal leden volgens de Gemeentewet was dus niet aanwezig, zoodat een nieuwe vergadering moet worden uitgeschreven. VOORSCHOTEN* R.-K. Spaarbank. Bij de R.-K. Spaar bank is gedurende de maand December in gelegd f28.36 en terugbetaald f48.421/2. Het laatst afgegeven boekje draagt het nummer 430. v Land en Tuinbouw. Mond- cn Klauwzeer. Men - meldt ons uit Princenhage aan de „Msbd." In deze gemeente is door 32 landbouwers aangifte gedaan, dat onder hun vee mond- en klauwzeer is uitgebroken. Een conferentie ten raadhuize gehouden door den burgemeester met den inspecteur van den landbouw, den districtsveearts en het bestuur van de boeren bonden alhier heeft tot resultaat gehad dat alle vee (ook het gezonde) bij de landbouwers al waar deze besmettelijke ziekte heerseht, zal worden afgemaakt en afgezonden naar het abattoir te Rotterdam, waar het geslachte vee zal worden verkocht. Leger en Vloot. Werving voor de Zeemacht. Op verzoek van Minister van Marine wordt ter kennis gebracht van de Plaatselijke en Garnizoenscommandanten, dat de aanneming van personen in de qupliteit van leerling stoker thans weder is opengesteld. Admmistra'iief-personeel. Ten einde te voorzfen in de behoefte aan administratief en instructie! personeel, bij

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 3